Taxi 7 WELKE Dinsdagavond collecte op Texel Honger in de wereld: probleem van onbegrijpelijk grote getallen 2323 98,-- 119,-- „De Snackbar" weer open T. IS LEKKER! T IS FRIST IS... WINTER MANTEL IS DE UWE uw grijze kater In de week van 26 oktober tot 1 no vember a.s. wordt in ons land de Anti- Honger-Actie gehouden. Het is het jaar lijkse Nederlandse aandeel in een grootscheepse campagne tegen de hon ger, die in 1960 door de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties werd gelanceerd. Het doel van die campagne is kort gezegd, de rijke landen te vragen geld, kennis en man kracht te leveren voor de verbetering van de voedselvoorziening in de uitge strekte noodgebieden van Azië, Afrika en Latijns Amerika. Als u nu al de conclusie trekt, dat het in de laatste week van oktober dus om geld gaat, dan heeft u gedeeltelijk gelijk. Maar wij zouden u willen vra gen de gedachte aan het geld, dat bij eengebracht moet worden nog even naar de achtergrond te verschuiven en uw aandacht eerst te bepalen bij de omvang van het ontzaglijk grote pro bleem waarom het hier gaat Begrip voor dit probleem is namelijk het aller eerst nodig. Als dat begrip er eerst maar is, dan komt het geld vanzelf. Het probleem van de honger in de wereld is er een van onbegrijpelijk grote getallen. Er wonen 3000 miljoen mensen op aarde. Daarvan zijn er 1000 miljoen, die genieten van een redelijke levensstandaard. De overige 2000 mil joen lijden gebrek. 500 miljoen mensen worden direkt door de hongerdood be dreigd. Ruim 1000 miljoen mensen zul len misschien niet de hongerdood ster ven maar wel een vroegtijdige dood door een van de ernstige ziekten, die het gevolg zijn van eenzijdige voeding. 500 miljoen en 1000 miljoen. Het kunnen er ook 550 miljoen en 1200 mil joen zijn. Wij kijken in onze tijd van grote getallen niet op een paar hon derd miljoen meer of minder, ook niet als het om mensen gaat, om vaders, moeders, om kinderen. Zegt het ons eigenlijk wel iets dat 1500 a 2000 mil joen mensen in onze wereld gebrek lij den? Leed op afstand De getallen zijn misschien te groot. En het leed dat het hongerprobleem in de wereld met zich meebrengt, wordt op te grote afstand geleden. Als er in onze eigen straat een gezin leefde, waarvan de kinderen zouden wegkwij nen omdat zij van vader en moeder niet voldoende te eten kregen, dan zou den wij in opperste verontwaardiging allerlei hulpinstanties alarmeren en niet gerust zijn voordat wij zeker wis ten dat er voortaan voor die kinderen beter zou worden gezorgd. En als zou blijken dat die honger een gevolg was van bittere armoede dan zouden wij wel manieren weten te vinden om die nood te lenigen. Gelukkig komen zulke gevallen in ons welvarende landje zel den voor. Maar in werkelijkheid is de situatie in onze wereld toch zo, dat tegenover elk gezin dat geen zorgen heeft voor het dagelijks voedsel, er elders twee gezinnen staan die in nood verkeren. Als u 2 kinderen heeft, dan staan daar elders in de wereld 4 andere kinderen tegenover, die gebrek lijden. Eén van die 4 kinderen wordt direct door de hongerdood bedreigd. En de 3 anderen leven op de rand van ver hongering. Zij hebben misschien wel dagelijks iets te eten, maar hun voed sel is zo eenzijdig dat zij vroegtijdig, misschien nog wel als kind, zullen sterven aan een van de verschrikkelijke ziekten die het gevolg zijn van gebrek aan mineralen, eiwitten en vitamines. Er zijn in onze wereld minstens 100 miljoen kinderen die lijden aan pro teïne-ondervoeding: honger naar eiwit ten, die ernstige ziekten veroorzaakt. Er zijn streken waar van de 4 kinderen die er geboren worden 1 of 2 nog voor hun eerste verjaardag zullen sterven. Dat zijn de verschrikkelijke feiten die de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties tijdens de Anti-Honger-Actie onder onze aan dacht wil brengen: er wordt honger ge leden in onze wereld van overvloed. Tegenover elke moeder in onze hoog ontwikkelde landen staan er elders in de wereld 2 die haar honger-lijdende kinderen niet voldoende kunnen geven waarom zij iedere dag vragen; eten. Weet u nog wat in onze Nederlandse hongerwinter, die precies 20 jaar gele den begon, het allerergste was? Niet de eigen honger maar de honger van de kinderen die huilden om brood dat wij niet konden geven omdat het er niet was. De honger in deze laatste oorlogswinter was een verschrikking, maar geen verschrikking zonder uit zicht. Wij geloofden, wij wisten dat het einde in zicht was. Werk in uitvoering In de vele noodgebieden van de we reld is het einde van de honger niet in zicht, tenzij door een machtige wereld wijde aktie jets groots wordt verricht. En daarvoor wordt in de Anti-Honger week onze medewerking gevraagd. Het geld dat in Nederland tijdens deze aktie wordt bijeengebracht, zal worden be steed aan enkele belangrijke projekten in noodgebieden. Met het geld van vo rige akties werd in samenwerking met de FAO een „moestuinprojekt" gestart in West-Afrika. Het doel daarvan is om door het verzamelen, kweken, distri bueren en leren eten van groenten en fruit de honger, ontstaan door slechte en eenzijdige voeding uit te bannen. In Dahomey is een centrale tuin ingericht en zal spoedig worden begonnen met de opleiding van inheemse krachten, die het geleerde in de dorpen zullen door geven In Dahomey is geld nodig voor de uitbreiding van een landbouwschool. In Sierra Leone komt een tuinbouw- verbeteringsprojekt op gang. In Nepal wil ,FAO met Nederlandse financiële hulp een projekt tot verwerking van dierlijke bijprodukten, zoals het bewer ken van huiden en de produktie van beendermeel gaan uitvoeren. In Colum bia zal Nederlands geld worden be steed aan de uitvoering van een 4- jaren-plan ter verbetering van het on derwijs, een eerste voorwaarde voor het uitbannen van de honger. In Ethiopië staat eveneens een onderwijsprojekt op het programma. Het is een grootse taak. waarvoor de medewerking van het Nederlandse volk in de komende Anti^Honger-Aotie wordt gevraagd. En daarom mag het beroep dat op ons allen wordt gedaan, niet onbeantwoord blijven. Iedere dag uitstel van de hulpverlening betekent dat er duizenden kinderen zullen ster ven van de honger, sterven in de armen van wanhopige moeders, die hun kin deren niet het eerst noodzakelijke in TWEE STROPERS BETRAPT DE KOOG Zaterdagmiddag om streeks vijf uur heeft de jachtopziener van De Koog, de heer P. Vermeulen, twee stropers gegrepen, die hun onge oorloofde bedrijf uitoefenden met be hulp van een fret. Zoals wellicht be kend wordt bij dit zogenaamde fret- teren een fret, een marterachtig roof dier. in het konijnenhol gelaten. Van tevoren hebben de stropers alle andere gangen van het zelfde nest met vang netten, zg. buidels, afgesloten. De fret rent instinctief het hol in, afgaande op de geur van de konijnen. Deze slaan doorgaans op de vlucht en lopen dan vast in de netten. De langoren vormen dan een gemakkelijke buit voor de stropers. Zaterdag waren het de heren G. E. en J. de W. uit Eierland, die op deze wijze wat konijnen wilden ver schalken Dat was niet de eerste keer. De heren hadden ervaring met deze vorm van jacht. Nu echter kwamen ze oog in oog te staan met de gewaar schuwde jachtopziener, die de fret in beslag nam en tegen het tweetal proces verbaal opmaakte. RUILBEURS IN DE PAARDESTAL Zaterdagmiddag om 3 uur is er weer Ruilbeurs in de Paardestal. Alles kan weer geruild worden: sigarenbandjes, lucifermerken, speldjes enz. enz. Kom ook eehs kijken, het kost niets. dit leven konden geven: voedsel. De Anti-Honger-Actie wordt in Ne derland gevoerd door de NOVIB, de Nederlandse Organisatie Voor Interna tionale Bijstand, in samenwerking met het Nederlands Comité UNICEF en het UNESCO-Centrum Nederland en in overleg met het Nederlands Nationaal FAO-Comité. Ruim zestig vrouwelijke krachten zullen dinsdagavond op Texel worden ingeschakeld bij een collecte ten bate van de anti-honger-actie. Zij zullen om ongeveer half negen beginnen de bij dragen in te zamelen, na een televisie uitzending, die aan de bestrijding van de honger in de wereld is gewijd. Vorig jaar werd op Texel een bijzonder hoog bedrag bijeengebracht. Men heeft goede hoop dat dit ook nu weer het geval zal zijn. En mocht men niet in de gele genheid zijn de bijdrage in de collecte bus te doen; dan is er het giro-nummer van de anti-honger-actie: 100200. GRONDSPECULATIE (Ingezonden) Wat praat en schrijft men toch over die grondspeculatie bij De Slufter! Het is immers niets anders dan een zake lijke transactie. En nu is het toevallig geen Texelaar, die de grond in handen heeft en met een abnormaal hoge winst aan de man tracht te brengen. Zulke winsten op recreatiegrond zijn heel normaal in een land waar de door het volk gekozen regering afwijzend staat tegen het idee om de grondprijzen aan banden te leggen. Ir. J. J. Pot te Slik kerveer schrijft dat het volk in actie moet komen. Maar iedere vier jaren heeft het volk het recht te kiezen door wie het geregeerd wil worden. En zo lang een meerderheid een regering kiest die afwijzend staat tegen het aan banden leggen van grondprijzen, tegen zeer hoge winsten en tegen het terug vloeien van winsten in de overheids kas, zolang zal er gespeculeerd worden. Mevrouw Roeper doet de heer Van Lamoen een pracht voorstel, maar dat had zij net zo goed in haar pen kunnen laten. De grondspeculant zal er hoog stens om geglimlacht hebben. Mevrouw Roeper heeft het o.a. over een eigena resse te Den Burg, die slachtoffer is van grondonteigening. Als men alle men sen, die door grondonteigening op Texel zijn gedupeerd in de Texelse Courant zou noemen, zou dit een enor me reeks zijn. De gemeente MOET echter grond hebben om huizen te bouwen, dat is een groot algemeen be lang. Mevrouw Roeper heeft het ook over de mogelijke toekomstige plicht om entree te betalen voor de Muy en de Slufter. „Het is hier nog geen Nor- derney maar over een paar jaar kon het wel eens anders zijn", zegt ze. Nu daar geef ik haar gelijk in, het kon zéker wel eens anders zijn. Dan zal het stikken van de Duitsers, het zal met de rust gedaan zijn Dat is dan de schuld van de overheid ,die er niet voor waakt dat niet alleen ons eiland, maar ons hele land leefbaar blijft. AJs niet spoedig maatregelen worden genomen, wordt het hier een chaos. S. Keijser Rzn., Den Burg COMMENTAAR: Als het de schuld van de overheid is dat ons land en ons eiland onleef baar worden, waarom kiezen wij die overheid dan? Kennelijk zien de kiezers de toekomst niet zo onleefbaar in. Red. a. Sportieve details ge ven Iets opgewekts aan deze winterman tel. De prachtige tweed is met leer afgebiesd. Leren ceintuurtje en zwierige split. i b. Klassieke eenvoud maakt deze mantel chic. Redlngotelljn. Effen bouclé met col van Toscaans lam I Maarwiltullevertweed dan bouclé: dat kanl U hebt het deze winter elemaal voor het zeggen1 Voor iets apartsiets modieus, veel keuze en prettig lage prijzen slaagt u het heste in SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT DEN HELDER MODECENTRUM VOOR MOEDER EN DOCHTER Na een heerlijke vakantie weer volledig tot uw dienst. Fam. Swarthof bestellen (02220) bellen Toon Smidt Wie heeft onze gezien? Beetje gestreept, niet dik Dikke staart, geen witte vlekken Weg sinds zater dagmiddag, omg Dorps straat De Koog. Adres: Plevierstraat 19, De Koog Een verrukkelijke chocoladedrank. TOSTII Met slechts 1% vet en daardoor héérlijk fris en pittig van smaak! TOSTI lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! Vraag ook in café en restaurant naar TOSTI, de lekkere, frisse chocoladedrank.* Tosti is vooralsnog uitsluitend verkrijgbaar in de provincies Friesland, Noord-Holland (exclusief Het Gooi), in het Noordelijk deel van Zuid-Holland, alsmede in de stad Utrecht.,

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 5