Cjroen 'warL-Jexels in het harL, Fuikbrug raakte defect Stagnatie op zondagochtend 't Amateurtje bracht voor de tweede maal „Goud Aaltje Vergadering van de raad AGENDA Weer goede prestaties Waalder spelers van Elektrische dekens LAf 4DBOUW an VEI :TEELT Kopziekte: plaag voor diverse bedrijven DINSDAG 27 OKTOBER 1964 78e JAARGANG No. 7907 TEXELSEW'COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrQdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. iiiiiiiiiiiiiiii lllllillllllllli Zondagochtend deed zich een storing voor in het mechanisme van de brug in de fuikhaven van 't Horntje. Het ge volg was dat de „Marsdiep" enige tijd buiten gebruik was, waardoor TESO zich gedwongen zag „De Dageraad" in te schakelen. Dit schip heeft de dienst Texel-Den Helder cén keer gevaren. Vrij spoedig slaagde men er in het de- fekt aan de brug te herstellen, waarna verdere moeilijkheden uitbleven. De storing trad op toen de „Mars diep", die om half negen uit Den Hel der was vertrokken, in het Horntje af meerde. Toen het mechanisme werd in geschakeld, dat de brug in de fuik naar beneden doet zakken, zakte het ge vaarte slechts één meter en bleef toen aan een zijde hangen. Er werd nog en kele malen geprobeerd maar vergeefs. De brug scheen telkens op een of an der obstakel te stuiten en bleef onwrik baar omhoog Het gevolg was dat de auto's de „Marsdiep" niet konden ver laten. Toen men zag dat men er niet direct in zou slagen het defékt te ver helpen, werden de passagiers in de ge legenheid gesteld van boord te gaan op een wat ongebruikelijke wijze, n.l. via het wegdek van de brug dat in de hoogst mogelijke stand ongeveer uit komt ter hoogte van de passagiersuit gang van het schip. Een bijzonder ge lukkige omstandigheid was het dat door de zondagochtend slechts enkele passagiers en drie auto's aan boord waren. Besloten werd „De Dageraad" in de vaart te brengen om tenminste voor zondag de dienst te onderhouden. Dat betekende, dat men zo spoedig mogelijk acht personeelsleden moest verzamelen. In betrekkelijk korte tijd had men de nodige mensen bijeen, waardoor „De Dageraad" met een flink aantal auto's en passagiers kon vertrek ken. Een andere mogelijkheid was er IJZEREN VAT EXPLODEERDE OUDESCHILD De heer E. Slaman is donderdag aan een groot gevaar ont snapt, toen een ijzeren vat, dat hij aan het bewerken was, explodeerde. De heer Slaman was achter zijn sme derij in de De Ruyterstraat bezig twee ijzeren hoepels, die rond het vat waren aangebracht, door te branden met een accthyleenvlam. In de tank bevond zich een kleine hoeveelheid zeer brand bare verdunning. Door de warmte ontstond een ideaal knalgas, dat bovendien onder druk kwam, ómdat was verzuimd de dop van het vat te verwijderen. Toen de heer Slaman de tweede ring bijna had door gebrand, ontstak het mengsel en barst te het vat uit elkaar. Een daverende klap weerklonk en een metershoge steekvlam schoot op. Door de lucht druk werd het houten voorschot van een schuurtje vernield en sprongen verschillende vensters van de smederij aan scherven. De steekvlam had zelfs schroeiplekken nagelaten op de bijna drie meter hoge dakgoot van de smede rij. Wonder boven wonder mankeerde de heer Slaman niets. Alleen waren zijn oren wat al te zeer op de proef gesteld, waardoor hij enkele uren lang doof bleef. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 oktober worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.00—14.00 uur; Oostcrend: en De Waal 14.00—15.00 uur; De Cocksdorp en Eierland 15.00—16.00 uur; De Koog 16.00 tot 17.00 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 27 okt. 0.07 en 12.41; 28 okt. 0.47 en 13.33; 29 okt. 1.48 en 14.51; 30 okt. 3.15 en 16.25; 31 okt. 4.57 en 17.59. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. GRONDSPECULATIE VOOR V.A.R.A.-TELE VISIE In het programma „Achter het nieuws" heeft de VARA-televisie vrij dagavond de grondspeculatie door de Larense zakenman Th. A. van Lamoen ter sprake gebracht. De VARA vond het verwerpelijk, dat de regering der gelijke speculaties toestaat. HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen in het blad „Handelsbelangen" lazen wij: Kleinhandelaren „De Oude Kruik", Texel, De Koog, Ruigedijkseweg K 10 b. Kleinh. in antiquiteiten. E.: R. Tielemans-Steen- kist. trouwens niet geweest, want de „Konin gin Wilhelmina" ondergaat op het ogenblik een dokbeurt. Koortsachtig bleef men intussen pogingen doen de vastgelopen brug weer in beweging te brengen. De heer L. J. Weijdt was ter plaatse verschenen en ook directeur M. C. de Gorter, maar het was de electri- ciën H Visser, die precies om kwart over elf de fout ontdekte: een defekte schakeling in het elektrische mechanis me van een der fuiktorens. Het bleek zeer eenvoudig te zijn de storing op te heffen, zodat tot opluchting van de om standers de burg weer geheel kon wor den neergelaten. Een soortgelijk mankement deed zich ook in de afgelopen zomer voor. De oorzaak was toen de abnormale hitte, waardoor de bruggen zover waren uit gezet dat ze vastliepen. Toen werd heel wat meer ergernis en oponthoud veroorzaakt dan zondagochtend. Dinsdag 27 oktober Den Burg, avondbezoek tentoonstelling „In brons bestendigd" in de RHBS, 7.30 uur en 8.30 uur. Den Burg, Oudercommissie St. Jozefschool, Ouderavond in Casino. Woensdag 28 oktober Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde, mevr. Backer-Brecd, voordrachtkunstenares. Donderdag 29 oktober Den Burg, City-theater, Huishoudelijke voor lichting, Zuiveldemonstratie. De Waal, Dorpshuis, 15.00 uur Herv. Vrou wenver., verkoopdagen t.b.v. N.H. Kerk. Vrijdag 30 oktober De Waal, Dorpshuis, 15.00 uur, Herv. vrou wenver., verkoopdagen t.b.v. N.H. Kerk. Oudeschild, Oudercommissie o.l.s Oudeschild, Ouderavond. Zaterdag 31 oktober Den Burg, M.A.B.-club, snertrit. Den Burg, Dorpshuis, dia-vertoning voor de bejaardensociëteit. DE WAAL Zoals bekend rekenen wij de vereniging ,,'t Amateurtje" te De Waal tot een der beste toneelgroepen van ons eiland. Door het kiezen van geschikte stukken en het voorbeeldig enthousiast spelen daarvan, heeft de vereniging zich een zeer goede naam verworven. Ook zaterdagavond, toen 't Amateurtje voor de tweede maal het boerenstuk „Goud Aaltje" voor het voetlicht bracht in het dorpshuis „De Wielewaal", werden de vele belang stellenden niet teleur gesteld. Het was overtuigend toneelspel, door acht spe lers gebracht, waarvan er vier nooit eerder waren opgetreden. Dit laatste dient zeker in aanmerking te worden genomen, wanneer men het spel van de verschillende medewerkers aan een kri tische beschouwing wil Jonderwerpen. Deze vier nieuwelingen leverden veel belovende prestaties, maar bij enkelen hunner was een tikje onwennigheid merkbaar. Dit viel vooral op naast de creaties van de hoofdrolspeelster en ook de boerenknecht Niek, waar men toneelspel van allure in herkende. „Goud Aaltje" is een toneelspel in drie bedrijven, geschreven door A. Boere. Het is een „boeren" stuk, waar in de steenrijke Aaltje de centrale fi guur is. Zij is getrouwd met Marcus van der Ploeg, die daardoor van arme tierig keuterboertje tot hereboer is ge worden. Aaltje heeft met haar geld, dat ze erfde van haar vader Barend de Vrek het kwijnende boerderijtje tot een groot bedrijf doen uitgroeien. Dit hu welijk, waarin de liefde nooit een rol heeft gespeeld, is echter volkomen mis lukt. Dat is vooral te wijten aan Aaltje, die met ijzeren vuist het bedrijf leidt, maar ook haar man en haar achttien jarige dochter Marijke onder de duim houdt. Ook het personeel, waaronder de BINGO-AVOND UITGESTELD DE WAAL De Bingo-avond van de toneelvereniging 't Amateurtje, die ge houden zou worden op zaterdag 7 no vember, is uitgesteld. Dit in verband met het optreden van de toneelgroep te Den Burg voor de bejaarden en te Oosterend. De eerst-volgende Bingo avond wordt gehouden op zaterdag 28 november. VERKOOPDAGEN HERVORMDE ZUSTERKRING DE WAAL DE WAAL Donderdag en vrijdag houdt de Hervormde zusterkring te De Waal weer de jaarlijkse verkoopdagen. De dames hebben gedurende een jaar allerlei fraaie handwerken gemaakt. Degenen, die reeds eerder deze ver- koopdagen meemaakten, zullen zeker weer van de gelegenheid gebruik ma ken om in het bezit te komen van een of ander mooi afgewerkt stuk. Er is een ruime keus. Ook zij die nooit eer der deze verkoopdagen hebben meege maakt. moeten beslist een bezoek bren gen aan het dorpshuis „De Wielewaal" Aan de verkoping zijn traditiegetrouw enige attracties verbonden. De openings tijden zijn 's middags van half drie tot half zes en 's avonds vanaf half acht. BAKKER'S IJZERHANDEL N.V. rubri ek voor Omkr rcduklic >«n <1 var» tponln|jrii knecht Stefaan, siddert voor Aaltje, die om haar geld spottend Goud-Aaltje wordt genoemd. Vrijwel ieder kijkt werkeloos toe als de van alle menselijk gevoel gespeende Aaltje de familie Klaassens dwingt het huis te verlaten dat haar bezit is. Wat de in verwach ting zijnde Klazientje Klaassens ook onderneemt. Aaltjes besluiten zijn niet te wijzigen, door niemand. Grote be roering wordt op de boerderij veroor zaakt door de nieuwe knecht Niek, die zich niets van Goud Aaltje aantrekt en het overige personeel opruit. Aaltje is machteloos, want de knecht blijkt alles te weten over de afkomst van de stu dent Freek Lennep, die bij Aaltje lo geert en verliefd wordt op Marijke Freek, die zijn moeders naam draagt, mag volgens Aaltje beslist niet met Marijke trouwen maar "Marcus denkt daar anders over. Het is de aanleiding en oorzaak van hefige conflicten, die tenslotte zo hevig oplaaien dat Goud Aaltje er aan ten onder gaat. In een tragische slotscène wordt tenslotte dui delijk wie de vader van Freek is ge weest. Enthousiast spel Zoals gezegd hebben de leden van 't Amateurtje het stuk met veel bezieling naar voren gebracht. Mevrouw T. Lui ken-Ketelaar gaf op voortreffelijke wijze haar lange en moeilijke hoofdrol gestalte. Haar rolkennis was verbluf fend. Voor de toeschouwers was het bijzonder moeilijk in de kijvende, op vliegende boerenvrouw met de vuur schietende ogen de ongetwijfeld geheel anders geaarde mevrouw Luiken te herkennen. Ook de heer K. van Splun- ter deed het goed als de wat sullige aan de drank geraakte hereboer Marcus van der Ploeg. Mej. Hetty Bakker za gen wij als lid van 't Amateurtje voor het eerst op de planken. Haar spel was goed en overtuigend, maar het is de vraag of zij wel beantwoordt aan het type dat men zich voorstelt als men aan een rijke boerendochter denkt. Niettemin betekent zij een aanwinst voor de Waalder toneelvereniging. Een gewaardeerd lid zal ook de heer Henk Broekman worden, die van zijn moei lijke rol, de student Freek Lennep, heel wat maakte, maar toch duidelijk teke nen van geremdheid en onwennigheid vertoonde. Iets meer brutaliteit en hij is er! De heer A. C. Kager bevestigde weer eens zijn naam als geboren toneel speler en onmisbare kracht voor de ver eniging. Als de brutale knecht Niek, die als enige Aaltje weerstaat, zorgde hij voor een kostelijk stuk spel, dat alleen in de eindfase iets zwakker was. Ove rigens vonden wij het laatste bedrijf duidelijk achterblijven bij de twee eerste. Vooral het slot was weinig over tuigend en het dramatische karakter ervan kwam nauwelijks tot zijn recht. Wij hebben de indruk, dat men dit de spelers minder kan verwijten dan de schrijver van het stuk, die het hoogte punt van het verhaal wel wat erg be knopt heeft afgedaan. Rest ons nog iets te zeggen over de kleinere rollen. Mej. Roely Sweere als Klazientje Klaassens, die ook haar debuut maakte, bracht het er behoorlijk goed af. Hetzelfde kan gezegd worden van de heer G. Jimmink als de knecht Stefaan. Uitstekend deed mej. Emmy Bakelaar het als het dienst meisje Maartje. De regie van „Goud Aaltje" berustte bij de heer A. de Wilt. Met de grimage was mevrouw J. Beumkes-de Radder belast. Op 7 november zal 't Amateurtje het stuk nogmaals opvoeren op de zolder van de o.l. school te Oosterend. Op vrijdagavond 6 november zal de succes volle Waalder vereniging optreden voor de bejaarden in „De Oranjeboom" te Den Burg. Mogelijk denken veehouders, die in het algemeen wel iets van kopziekte afweten, dat het een vreemde tijd is om nu over kopziekte te schrijven. Deze ziekte treedt immers in hoofdzaak in het begin van de weideperiode en in een enkel geval ook wel aan het eind van de weidetijd op. Maar in ieder ge val beschouwt men het als een ziekte van het weideseizoen. En dit nu zo ongeveer verstreken. Toch meen ik, dat er reden voor kan zijn op dit mo ment iets over deze ziekte te schrijven. Niet alleen een dierkundig probleem Het feit, dat een landbouwvoorlichter over dit onderwerp schrijft, wijst er al op, dat kopziekte niet alleen een zaak van de dierenartsen is. Als deze er aan te pas moeten komen is het in zekere zin al te laat, hoewel we dankbaar wil len constateren, dat er dank zij het in grijpen van de dierenartsen heel veel dieren voor de dood worden bewaard. Het zou echter veel beter zijn als we de dierenarts niet nodig hebben. Meer en meer komt men tot de over tuiging, dat bij het oplossen van het probleem van het optreden van kop ziekte tot de landbouwkundige een taak heeft. Wat weet men al Het eerste, dat men meestal te horen krijgt als er met veehouders over deze zaak gesproken wordt is de bewering, dat het een gevolg is van een teveel aan kali in de grond. Dit betekent intussen niet, dat alle veehouders hiervan zo overtuigd zijn, dat hiermee ook welbe wust rekening wordt gehouden. We hebben het al enkele keren meege maakt, dat veehouders, die na grond onderzoek het advies kregen op bepaal de percelen geen kunstmestkali of kalihoudende andere meststoffen te ge bruiken toch rustig op de oude voet doorgingen. In de vorm van een meng- meststof werd toch kali gegeven ofwel men ging op deze percelen gier of stal mest brengen Met het gevolg, dat het nog al eens fout liep. Intussen moeten we wel vaststellen, dat de bewering, dat kopziekte een gevolg van een teveel aan kali is zeer eenzijdig, of beter gezegd, onjuist is. Toch meent men, dat een teveel aan kali wel een rol speelt. Een kwestie van evenwicht Veehouders, die er iets meer van afweten laten naast de kali ook het magnesium een rol spelen. We komen er dan al een heel stuk dichter bij. Het vraagstuk is veel te ingewikkeld voor veehouders en landbouwvoorlichters om het volledig uit de doeken te doen. Maar dat magnesium een rol speelt kunnen we rustig aannemen. Eén van de feiten, die geconstateerd worden is nl. dat het magnesiumgehalte in het bloed van dieren, die kopziekte hebben, laag is. Dit is in de meeste gevallen terug te voeren tot een laag magne siumgehalte in het voer, dat de dieren hebben opgenomen. En in de weidetijd is dit dus gras En als we de oorzaak van het lage magnesiumgehalte in het gras willen opsporen, dan moeten we waarschijnlijk naast andere zaken ook aan kali gaan denken. Populair gezegd is het nl. zo, dat de kali en de magnesium in de grond on derling een strijd voeren om de plant, dus het gras, binnen te komen. En net als in het leven van de mensen en de dieren is het zo, dat de grootste en sterkste koppel het wint. Zijn er veel kali-eenheden in de grond ten opzichte van het aantal magnesium-eenheden, dan is de kans groot, dat de kali het wint en voor een groot deel bezit neemt van de plant, d.w.z. het gras kali-rijk en tegelijk magnesium-arm maakt. Er zijn aanwijzingen, dat er nog een aantal andere oorzaken is. Vast staat i(Zie vervolg pagina 4) Vergadering van de raad der ge meente Texel op vrijdag 30 oktober 1964, n.m. 2.30 uur ten raadhuizc (ver gaderzaal in het Polderhuis). Texel, 22 oktober 1964. De burgemeester van Texel, C. De Koning. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van een afgevaardigde en van een plaatsvervangend afgevaar digde van de raad naar de in 1965 te houden algemene vergaderingen van aandeelhouders van de N.V, Texelse Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.). Aanbevolen worden: Als afgevaardigde; 1. de heer J. Daal der; 2. de heer S. Keijser; Als plaatsvervangend afgevaardigde: 1. mevr. G. Vrijdag-Keijser; 2. de heer F. L. de Grave 4. Opdracht aan de afgevaardigde van de gemeente naar de Algemene verga dering van Aandeelhouders van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij '(T.E.M.) tot benoeming van een direc teur per 1 januari 1965. Aanbevolen wordt voor herbenoeming de heer B. Kleinhuis. 5. Benoeming van bestuursleden van de Stichting Sociaal Toerisme Texel we gens periodieke aftreding per 1 januari 1965. Aanbevolen worden: a. vooi de heer J. K. P. Zwan, door de Algemene Texelse Middenstandsvereni ging. 1. de heer J. K. P. Zwan; 2. de heer J. van de Kerkhof; 3. de heer M. Goënga b. rechtstreeks door burgemeester en wethouders: voor de heer C. De Koning: 1. de heer C. De Koning; 2. de heer C. H. Roeper; voor de heer J. J. Westdorp: 1 de heer J. J. Westdorp; 2. de heer A. Dros; voor de heer G. Westerlaken. 1. de heer G. Westerlaken; 2. de heer J. Daalder. 6. Benoeming van een lid van het Cen traal bestuur van de Stichting Cultu reel Werk Texel in de vacature, ont staan door het vertrek van mevr. W. A. van Bilderbeek-de Jong. Voorgedragen worden: 1 mevr. G Bakker-Zuidewind, Witte Kruislaan 10, Den Burg; 2. de heer J. van der Pijl, Waalderstraat 49, Den Burg. 7. Benoeming van een lid van het dage lijks bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel in de vacature, ontstaan door het vertrek van mevr. W. A. van Bilderbeek-de Jong. Voorgedragen worden: 1. de heer W. Albers; 2. mevr. G. Laan- Kistemaker. 8. Benoeming van bestuursleden van het Algemeen Weeshuis wegens perio dieke aftreding per 1 januari 1965. Aanbevolen worden; voor de heer C. van Groenigen: 1. de heer C van Groenigen; 2. de heer A. Kikkert Jzn. voor mevr. T. Dros-Roeper: 1. mevr. T. Dros-Roeper; 2. mevr. M de Beurs-Rab. 9. Wijziging van het besluit van 14 fe bruari 1964, nr. 29 tot onteigening van enige percelen en perceelsgedeelten grond, gelegen aan en nabij de Waal derstraat en de Kogerstraat te Den Burg. 10. Intrekking wijziging verordeningen rioolgeld en straatbelasting, en vaststel ling van een verordening op de heffing van een rioolgeld. 11. Vaststelling van een verordening op de heffing van brucellose-rechten. 12. Wijziging van de verordening op de heffing van marktgeld en weegloon. 13. Vaststelling van de begroting van de dienst gemeentewerken voor het jaar 1965 14. Vaststelling van de le wijziging van de begroting van de dienst gemeente werken voor het jaar 1965. 15. Goedkeuring van de begroting van de Sociale Dienst in de gemeente Texel voor het jaar 1965. 16. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor het jaar 1965. 17. Vaststelling van de le tot en met de 11e wijziging van de gemeentebegro ting voor het jaar 1965. 18 Indiening van een verzoek om toe kenning van een aanvullende bijdrage uit het Gemeentefonds ter dekking van het tekort van de gemeentebegroting voor 1965. 19. Goedkeuring van de begroting van het Algemeen Weeshuis te Texel voor het jaar 1965. 20. Machtiging tot het aangaan van kas geldleningen ten behoeve van de dienst 1965. 21. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1965 op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten aangegane rekening-cou rant-overeenkomst. 22. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Coöperatieve Boe renleenbank te Den Burg voor het jaar 1965. 23. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Rotterdamse Bank N.V. voor het jaar 1965. 24. Verlenging van de verhoging van het maximaal toelaatbare crediet voor 1965 op grond van de met de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij aan gegane rekening-courant-overeenkomst. 25. Verlening van een voorschot en overdracht van grond aan de woning bouwvereniging „Texel" ten behoeve van de bouw van 38 woningwetwonin gen te Den Burg. 26. Wijziging gemeentebegroting 1964.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1