als het om sparen gaat De vierde dag De strijd om de gezondheid (III) Rampen en overwinningen Maandagenda BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht De wereld is opgeschrikt door een aantal ernstige gevolgen van het ge bruik van nieuwe geneesmiddelen. Het Softenon-drama is wel het meest be kende. Het gebruik van bepaalde kal merende middelen (Thalidomide) bleek op het ongeboren kind een funeste in vloed te hebben. Na deze drama's heeft de publieke opinie zich tegen de phar- maceutische industrie gekeerd. „Er worden schandelijke winsten gemaakt op levensgevaarlijke producten", was een algemene klacht. Men vergat daar bij gemakshalve het vele goed, dat nieuwe, zorgvuldig bestudeerde genees middelen de mensheid hebben gebracht. De volksgezondheid in Nederland is de laatste jaren sterk verbeterd. Dat zal niemand kunnen ontkennen. En voor een groot deel is dat te danken aan nieuwe strijdmiddelen tegen tot KOPZIEK TE EEN PLAAG VOOR DIVERSE BEDRIJVEN (vervolg van pagina 1) dat zeer eiwitrijk gras meer moeilijk heden geeft dan gras dat wat eiwit- armer is Welke weg moet de praktische boer gaan? In de eerste plaats is het zaak om op de hoogte te zijn van de bemestings toestand van de grond. Daarvoor is grondonderzoek nodig. Voorhands me nen we te mogen aannemen, dat op be drijven, waar de kalibemesting volgens het advies van het Bedrijfslaborato- num wordt gegeven de schuld voor het optreden van kopziekte niet aan de kali kan worden gegeven. Daarnaast is het voor veel bedrijven van belang aandacht te gaan geven aan de magnesiumbemesting. In een vorig artikel schreven we, dat het met de kopervoorziening van de grond op ons eiland niet best is gesteld. Waarschijn lijk geldt dit voor magnesium in min dere mate, maar vaststaat, dat we ook heel wat magnesium-arme percelen op ons eiland hebben. Daarom is het zaak, dat de veehou ders, die de laatste jaren te maken hebben gehad met kopziekte bij het rundvee ook aan de magnesiumbemes ting gaan denken. We weten, dat er een aantal veehouders regelmatig gebruik maakt van magnesium-houdende kalk- ammonsalpeter, maar voor gevallen, waarin het magnesiumgehalte van de grond te laag is, is dit beslist onvol doende. Het is dan zaak een bemesting met kieseriet te geven. Deze meststof moet in het vroege voorjaar worden ge geven op de percelen, die men het eerst met rundvee gaat beweiden. Vooral op zandgronden heeft men hiermee uit stekende ervaringen opgedaan. We wil len aan deze zaak in de komende win ter en het voorjaar meer aandacht gaan schenken. Tenslotte dit We zouden het op prijs stellen een opgave te krijgen van de veehouders, die het laatste jaar of in 1963 deze ziekte op hun bedrijf hebben gehad. We kunnen dan nog eens proberen of er aanwijsbare oorzaken zijn te vinden. Graag Uw opgave bij de assistenten met opgave van het aantal dieren, dat ziek is geworden en de percelen, waar op de dieren op dat moment weidden. Bij voorbaat dank. voor kort fatale ziekten en aandoenin gen. Een groot aantal ziekten is terug gedrongen tot minder schadelijke pro porties. Enkele voorbeelden: Tuberculose: Vele patiënten zijn ge nezen door toepassing van nieuwe mid delen, zoals streptomycine. Anderen konden op veel gemakkeijker manier worden behandeld. Infectieziekten: antibiotica en sulfo- namiden hebben deze aandoeningen, zoals longontsteking, nekkramp en kraamvrouwenkoorts veel minder ge vaarlijk gemaakt. Suikerziekte: in 1921 werd het insu line ontdekt. Hierdoor werd suiker ziekte niet meer de dodelijke vijand van voorheen. Patiënten kunnen nu een normaal leven leidden. Geestesziekten: De geneesmiddelen industrie heeft een groot aantal kalme rende middelen (tranquilizers) en zoge naamde antidepressiva ontwikkeld. Zij kalmeren angstige en nerveuze patiën ten en maken hen voor verdere behan deling geschikt. Een geheel aparte taak heeft de ge neesmiddelenindustrie bij het zoeken naar en maken van ziektevoorkomende preparaten. Voorkomen is nog altijd beter dan genezen. Iedereen kan tegen woordig worden ingeënt tegen alle mo gelijke ziekten. Het is aan de pharma- ceutische industrie te danken, dat al deze vaccins op grote schaal kunnen worden gefabriceerd. Deze grote overwinningen stellen de rampen in de schaduw, al kunnen zij ons die vanzelfsprekend niet doen ver geten. Maar juist de voorzorg neemt in de pharmaceutische industrie een be langrijke plaats in. Het wetenschappe lijk onderzoek speelt een grote rol in deze tak van industrie. Een belangrijk deel van dit onderzoek is gericht op de veiligheid van nieuwe geneesmiddelen. Hebben geleerden ontdekt, dat een be paald middel uitstekend helpt tegen een bepaalde kwaal, dan zullen zij toch eerst het mechanisme, dat achter die werking schuil gaat, proberen te ont dekken. De pharmacoloog zal daarna moeten uitvinden of er schadelijke bij verschijnselen zijn. Dit onderzoek is bijzonder duur. In 1961 produceerde de Nederlandse ge neesmiddelenindustrie voor driehon derd miljoen gulden. Voor 180 miljoen werd uitgevoerd. Vele tientallen mil joenen guldens moesten daarbij aan re search worden uitgegeven. Deze hoge onkosten maken het noodzakelijk, dat sommige geneesmiddelen „duur" zijn. De geneesmiddelenindustrie werkt om winst te maken. Dat zal geen fabrikant ontkennen. Dat de winsten echter zo vreselijk hoog zijn als velen beweren, wordt ten stelligste ontkend. Om de kosten van het onderzoek naar nieuwe geneesmiddelen (vooral naar de veiligheid daarvan) te drukken, is al dikwijls voorgesteld om dit in interna tionaal verband te verrichten. Onlangs heeft de regering bij de Tweede Kamer een nieuwe wet op de geneesmiddelen ingediend. Deze wet voorziet in regis tratie van alle geneesmiddelen, de in deling in klassen en een zekere mate van toezicht. De regering kan door deze wet direct ingrijpen als een be paald middel riskant blijkt te zijn. Maar van toezicht in de zin van weten schappelijk onderzoek is nog geen spra ke. Het gaat hierbij om geneesmidde len, die Nederland invoert Ook de regering meent, dat dit toezicht en on derzoek alleen goed kunnen functione ren als men daarbij op internationaal niveau samenwerkt. Het is te hopen, aldus de regering, dat men hieraan in EEG-verband aandacht zal besteden. Programma van reeds vastgestelde activiteiten voor het a.s. winterseizoen: NOVEMBER Maandag 2 november Den Burg, De Lindeboom-Texel, Mij. tot Nut van 't Algemeen, lezing, muziek en licht beelden. Dinsdag 3 november Den Burg, Eyercoogh, Damtoernooi C.J.O.T Den Burg, De Graaf, Postzegelnulbeurs. Woensdag 4 november Den Burg, Eben Haczer, N.H. Huwelijkscursus Den Burg, Casino, demonstratieavond Mu ziekschool. Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Donderdag 5 november Den Burg, Casino, depaonstratieavond Mu ziekschool. Oudeschild, half 3 opening Dorpshuis 't Skiltjc en's avonds 8 uur gelegenheid tot bezichtiging van het dorpshuis. Vrydag 6 november Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub. Zaterdag 7 november De Koog, Butenggel. Maandag 9 november C.J O.T -vergadering Raad Van Afgevaardigden Donderdag 12 november Den Burg, bejaardenuitvoering 't Amateurtje. Zaterdag 14 november Den Burg, De Oranjeboom, UDI met het stuk Chips. Woensdag 18 november Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Vrijdag 20 november Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub. Den Burg, Landbouwschool, Plattelandsvrou wen, Harry de Graaf over zijn reis naar Rusland Den Burg, Eben Haczer, 7 45 uur Huwelijks cursus. Den Hoorn, Dorpshuis, bejaardenuitvoering Vriendenkring. Zaterdag 21 november Den Burg, De Graaf, Biljartdemonstiatie. Wereldkampioen Vervest tegen Henk Scholte. Den Hoorn, Dorpshuis, Uitvoering Vrienden kring. Maandag 23 november Den Burg, City-Theater, avondconcert Kunst kring met Thom Kclling. Woensdag 25 november Eicrland, vliegveld, Plattelandsvrouwen, Coni- mex-demonstratie. Den Burg, De Zwaan, RK Vrouwengilde, St. Nicolaasvicring. Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. De Cocksdorp, Hotel Kikkert, VW afd. De Cocksdorp, Jaarvergadering. Donderdag 26 november Den Burg, De Zwaan, St Nicolaasavond NKV DECEMBER Woensdag 2 december Den Burg, Eben Haëzer, aanvang 7.45 uur, N.H. Huwelijkscursus. Vrijdag 4 december Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub. Woensdag 9 december Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Vrijdag 11 december Den Hoorn, Loodsmanswelvaren, VVV afd. Den Hoorn, vergadering. Dinsdag 15 december Den Burg, De Graaf, Postzegelruilbeurs. Woensdag 16 december Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Vrijdag 18 december Den Burg, Hotel Texel, Plattelandsvrouwen, Adventsavond. Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub. Dinsdag 22 december Den Burg, Kerstavond NKV. Woensdag 23 december Den Burg, De Zwaan, Zuster Faustina uit Amsterdam, R K. Vrouwengilde. Zaterdag 26 december De Koog, Buteriggel. Den Burg, De Oranjeboom, St. Jan, toneel uitvoering. JANUARI 1965: Woensdag 6 januari Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Woensdag 13 januari Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Dinsdag 19 januari Den Burg, De Graaf, Postzegelruilbeurs Woensdag 20 januari Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde. Mevr. v. Langcn-Klavercn uit Hccrhugowaard. Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Donderdag 21 januari Den Burg, De Zwaan, Jaarvergadering NKV. Vrjjdag 29 januari De Cocksdorp-Eierland, Vliegveld, Platte landsvrouwen, Jaarvergadering. Zaterdag 30 januari De Koog, Buteriggel. FEBRUARI Woensdag 3 februari Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Woensdag 10 februari Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Woensdag 17 februari Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Texel-Dcn Helder v.v. Werkdagen: v. Texel- 6.00 7.00 10.00 12.00 16.00 17.00 v. Den Helder: 6.30 7.30 10.30 12.30 16.30 17.30 Zon- en algem. erk. chr. v. Texel: 8.00 15.00 20.00 v. Den Helder: 8.30 15.30 20.30 9.00 16 00 9.30 16.30 8.00 9.00 14.00 15.00 18.00 20.00 8.30 9.30 14.30 15.30 19.00 20.30 feestdagen: 10.00 12.00 17.00 18.00 10.30 12.30 17.30 18.30 INSTRUMENTENPARADE MUZIEKSCHOOL Op woensdag 4 november om half acht zal in „Casino" te Den Burg de jaarlijkse instrumentenarade van de Texelse muziekschool worden gehou den. Er zal aan worden meegewerkt door leerlingen accordeon, piano, orgel, gitaar en viool, alsmede door de orkest klas. Op donderdag 5 november zal op dezelfde tijd en plaats de jaarlijkse vokale demonstratieavond plaats vin den. waaraan wordt meegewerkt door leerlingen van de tweede en derde klassen en door de blokfluitleerlingen. Beide avonden zijn voor belangstellen den gratis toegankelijk. 90. Wel, lieve lezers. Alfredo Capsoni gaat u nu treffend staaltje vertonen van de methodes, die een geslepen iemand zo al kan toepassen om zijn ster in het leger snel te doen rijzen. Toen zijn jeep eenmaal was weggereden, mompelde hij arglistig: „Dat is de kans van je leven, Alfredo!" En toen begon hij met krachtige hand een aantal winkelhaken in zijn uniform te scheuren, dewelke zij elleboogjes en knietjes weliswaar opvallend, maar toch decent bloot lieten. Vervolgens wierp hij zich in een grote plas water, die daar toevallig op de weg lag, want het had in Campanella juist enkele da gen geregend. Spartelend en trappelend bleef hij daar enige minuten liggen en hij verspilde minstens evenveel energie als een kanaalzwemmer, die van Calais naar Dover probeert te komen. Toen hij tenslotte uit de plas kwam, legde hij de laatste hand aan zijn toilet door zijn fraaie helm op de grond te leggen en deze door middel van een aantal ferme trappen van enkele op vallende deuken te voorzien. FEUILLETON: door H van Omme. 44. Gedurende de weekeinden was ze nimmer thuis. Hoewel ze er niet veel zin in had, zag ze er ook tegenop om de lange zondagen in het grote huis alleen door te brengen, zodat ze de uitnodi gingen van Jikke of Lena, van de no taris en zijn vrouw of de familie Van der Spoel doorgaans accepteerde. Jan van der Spoel had haar wagen naar Nederland gereden en enkele weken na het overlijden van mevrouw Feenstra reed Akke voor het eerst weer Bollega uit en bracht ze een lang weekeind door in Heerenveen. Vooral Jan was onuitputtelijk in het bedenken van dingen, die haar konden afleiden van haar verdriet, en in deze weken vatte Akke een grote genegen heid op voor de lange Fries. De winter kwam, doch het weer bleef zacht en ze maakten samen lange wandelingen naar de wouden in de omgeving van Gorredijk, dronken er thee en liepen door de bossen. Jan was een en al toe wijding en vervulde elke wens van haar. In die dagen herinnerde ze zich haar vakantiedagen in Zwitserland. Want een enkele keer bemerkte ze, dat me nigeen hen nakeek en ook. als er er gens thee dronken en zaten te roken, viel het Akke op, dat andere bezoekers met meer dan gewone belangstelling naar hen keken. Zou Jan toch gelijk hebben, dacht ze een keer, dat de men sen ons als een paar zien? Of is het Jan, die ze bewonderen? Ze bekeek hem ongemerkt wat nauwkeuriger en moest tot de conclusie komen, dat hij een knappe jongen was. Dit drong op een middag, toen ze in een restaurant genoten van thee met gebak, pas goed tot haar door. Zoals hij daar tegenover haar zat, als altijd keurig gekleed, rus tig een sigaret rokend, met zijn vingers op het tafelblad trommelend op de maat van de radiomuziek, die door het restaurant klonk, zag hij er gedistin geerd uit. Het jongensachtige, dat hij in Zwitserland nog over zich had en ook van tijd tot tijd in zijn gesprekken uitte, was .plotseling geheel verdwenen. Hier zat een rustige jongeman, die haar de nodige afleiding bezorgde, als het ware altijd voor haar gereed stond en die nooit iets te veel was, als het om Akke ging. Zijn gelaatstrekken waren mannelijker geworden, zelfbewuster. Hij ging steeds meer op zijn vader lij ken. Uit zijn hele houding straalde wilskracht en energie. Van zijn moeder wist ze dat hij op het kantoor van de fabriek verbeten werkte en als het zo uitkwam zijn vader al verving, als deze op reis moest. De dagen van de tel machine waren al lang voorbij en Van der Spoel junior zetelde nu in een af zonderlijk kantoortje, had de beschik king over één der typistes als secreta resse. Ze kende het meisje al: een ra zend knappe brunette met een vol maakt figuur. Eensklaps ging er een steek van ja loezie door haar heen. Hoe zou hij overdag met Femke omgaan? Hoe gin gen mannen in het algemeen met hun secretaresse om? Zou er een schijn van waarheid schuilen in al die mopjes, die er liepen over directeuren en hun se cretaressen? Och, allemaal waanzin. Zo was Van der Spoel, die zijn kleine vrouw verafgoodde niet en zo zou Jan immers evenmin zijn? Dat deed je toch niet? Op dit ogenblik kwam Akke tot de werkelijkheid terug, want hun blikken ontmoetten elkaar en Jan glimlachte. „Is er iets, Akke?" Werktuiglijk schoot zijn hand naar zijn das. doch Akke schudde glimlachend haar hoofd. „Niets, ik was even in gedachten ver zonken". „Te oordelen naar je glimlach waren het geen sombere?" „Laten we nog een half uurtje profi teren, Jan. De dagen zijn al kort". Onmiddellijk stond hij op en wenkte de kelner. Even later wandelden ze het dorp uit en onverwachts stak ze haar arm door de zijne. „Dat loopt pretti ger", verklaarde ze rustig. Ze voelde de trilling, die door zijn lichaam ging. Maar ze begon opgewekt te babbelen en 's avonds, toen Akke in haar wagentje naar Bollega vertrok ken was. zei Jan in de huiselijke kring: „Ik denk, dat Akke er een beetje over heen raakt. Ze was vanmiddag tenmin ste tamelijk opgeruimd. En spraak zaam". Mevrouw Van der Spoel keek haar zoon aan. „Het is te hopen voor dat arme kind. Ze heeft in haar jonge le ventje al genoeg leed moeten door staan". HOOFDSTUK 26 Eerst even naar Amerika Begin januari kwam Douwe van der Spoel onverwachts op een morgen naar het grote huis in de Voorstraat. Akke verwelkomde hem met een handdruk en keek verrast. „Nee maar.hoe komt u zo midden op de dag in onze stad verzeild?" Ze hielp hem uit zijn jas en ging hem voor naar de kleine salon. „Hebt u al koffie gedronken? Niet? Nou. dan zal ik u eens trakteren, hoor. Twee mi nuutjes". Terwijl ze een poosje later hun koffie dronken, begon Van der Spoel glim lachend: „Ik kom voor zaken, Akke". Ze knikte. „Ja, u zult wel overal uw klanten hebben. Dus waarom niet in Bollega?" „Nee, dat is het niet. Ik wil graag zaken met jou doen". „Met mij?" „Ja. Ik was net bij je notaris. De kwestie is en dit blijft natuurlijk on der ons we gaan uitbreiden. Maar niet in Heerenveen. Ik kan daar niet meer voldoende uit de voeten en nu ben ik op zoek naar geschikt bouwter rein. Vorige week kreeg ik een tip en er is een mooi stuk grond hier, op het nieuwe industrieterrein, dat voor ons geschikt lijkt. Er moeten namelijk mon tagehallen op gebouwd worden. De ge meente verwees me naar notaris Van Avereest en deze vertelde men, dat jij de eigenaresse bent van de bewuste grond. Alles bij elkaar bijna een hek- Nu begaf de listigaard zich op weg naar de berghelling, waar de bergja- gers van kapitein Vittorio Cacalobbo zo •prachtig in gecamoufleerde egelstellin gen lagen. Hij speelde zijn spelletje goed, de gladjanus, want iedereen, die hem zag, moest wel denken, dat hij op het punt stond van uitputting in elkaar te storten. „Kakakapitein de oorlog is v. .voorbij. Ik ben doo. doorgedrongen tot die., diep in de v. .v. .vijandelijke linies en ik heb een einde van de rrommelzooi ge maakt. tare. Vandaar, dat ik hier nu ben. Mis schien kunnen we zaken doen". Akke werd rood. Zo bij stukjes en beetjes had ze wel eens van de notaris vernomen, wat allemaal haar bezit was: een aantal huisjes aan de rand van de stad, maar ook hele stukken grond, in Bollega en elders. Kort geleden had de gemeente nog een stuk van haar ge kocht voor woningbouw. Maar dit alles regelde de notaris voor haar, natuurlijk na eerst overleg gepleegd te hebben. En dat zei ze ook. „Ik heb er niet het minste verstand van, meneer. Die din gen regelt mijn notaris allemaal". Hij knikte. „Dat weet ik. De notaris heeft mij de grondprijs genoemd, maar die vind ik te hoog. Is daar niet over te praten?" Ze dacht een poosje na. „Bent u met uw wagen?" „Allicht" „Laten we dan maar even naar hem toerijden. Wat mij betreft, krijgt u het voor de helft, hetgeen de notaris vraagt, maar dat is natuurlijk niet za kelijk en dat zou moeilijkheden kunnen scheppen met anderen. Doch er zal toch wel een mouw aan te passen zijn? Als ik iemand kan helpen, dan bent u het zeker, dat weet u wel." Er had een lang gesprek plaats met notaris Van Avereest en na wat heen en weer gepraat besliste Akke, dat Van der Spoel de grond kon krijgen tegen de prijs, die hij kon voteren. Tenslotte was het een redelijk bedrag en dat gaf de notaris toe. Hij zou de akte in orde laten maken, zodat met enkele da gen de transactie kon plaatsvinden. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4