Cjroen 1rwartsjexels in het hartL, Teelt recht voor Sociale W erktuin ingetrokken Gemeenteraad accoord met begroting 1965 mzmmm Weer oude woonkern ontdekt Elektrische dekens Besprekingen B. en W. uitgelekt? Gemeente gaat nu kopen vergunning Onbekende schonk nieuwe reddingboot R Scherven wezen weg Speling der natuur K rachtig pleidooi voor toeristen belast ing DINSAG 3 NOVEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7999 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooft Postbus 11 - Deu Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verscbftnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: famiücberickten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Tijdens de rondvraag van de vrijdag middag gehouden raadsvergadering ontstond grote opschudding toen mej. A. G. Luijsterburg meedeelde, dat zij had vernomen, dat aan de gemeente de teeltrechtvergunning voor de Sociale Werktuin is ontnomen. Ook wist zij dat B. en W. direkt daarop besloten hadden een teeltrechtvergunning te kopen wat onder andere inhoudt, dat men niet meer gebonden is aan de plicht, de ge kweekte bloemen naar de veiling te brengen. Ze wees daarom nog eens op het grot© belang, dat de gemeente en de handelaren tot overeenstemming komen en dat de gemeente geen misbruik zal maken van het recht dat zij waarschijn lijk binnenkort verkrijgt, om alle ge kweekte bloemen op Texel aan de man te brengen. Burgemeester C. De Koning sprak er zijn verwondering over uit, dat mej. Luijsterburg over deze aangelegenheid bleek te zijn ingelicht. „Ik verbaas me bijzonder over het feit, dat een beslis sing, die wij gistermiddag in strikt be sloten vergadering van B. en W. heb ben genomen, en waarover naar buiten beslist niet gesproken is, toch is uitge lekt. Ik vind het uitermate wonder baarlijk!" Mej. Luijsterburg vertelde, dat zij haar informaties had ontleend aan een ingezonden stuk, dat bestemd was om dinsdag in de Texelse Courant te wor den opgenomen. Zij had de copie van het stuk ter inzage gehad en van de re dactie over de plannen van B. en W. gehoord. (Ter vermijding van misver standen; de redactie heeft deze inlich tingen NIET van een van de leden van het college van B. en W. ontvangen Red.) Burgemeester De Koning verzekerde mej. Luijsterburg, dat B. en W. alles doen om een voor beide partijen aan vaardbare regeling te treffen. Dat is trouwens altijd het geval geweest. Open deur intrappen De heer J. J. Westdorp (PvdA) vond dat mej. Luijsterburg een open deur wilde intrappen door in deze kwestie een duidelijke uitspraak van de raad te verlangen. B. en W. en de raad hebben herhaaldelijk laten weten, dat het mo gelijk moet zijn tot een goede verstand houding met de bloemisten te komen. Maar dan zullen beide partijen moeten meewerken. Binnenkort zal de reddingboot van De Cocksdorp, de „Joan Hodshon" van Texel verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwe strandreddingboot. Een particulier, die onbekend wenst te blijven heeft de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij deze nieuwe boot geschonken. De nieu we reddingboot is gebouwd op de werf van de firma Taats te Katwijk aan Zee en draagt de naam „Ida Mary". Het schip dat uiterlijk weinig verschil ver toont met de „Joan Hodshon" werd zaterdag tijdens een strikt besloten bij eenkomst te Warmond overgedragen aan de KNZHRM. Bij de overdracht waren behalve de schenker ook het hoofdbestuur en de directie van de KNZHRM tegenwoordig, evenals de he ren J. J. van der Vlies en J. Brom- mersma, respectievelijk voorzitter en secretaris van de afdeling Texel van de KNZHRM en schipper A. Boon en mo tordrijver P. Kikkert van de „Joan Hodshon". De heren Boon en Kikkert hesen ten teken van de overdracht de maatschappijvlag van de KNZHRM. Verwacht wordt dat de „Ida Mary" over ongeveer twee a drie weken naar Texel zal worden overgebracht. De uit 1936 daterende „Joan Hodshon" zal dan door de KNZHRM in Amsterdam wor den gestationeerd als reserveschip. Zo als bekend kreeg de strandreddingboot „Joan Hodshon" vooral bekendheid door de reis naar Engeland, die er tij dens de Georgische opstand in 1945 door een aantal Texelaars mee werd gemaakt. De heer S. Keijser (VVD) zei uit het door mej. Luijsterburg geciteerde inge zonden stuk de indruk te krijgen, dat B. en W. tekort geschoten zijn, omdat de tuin werd geëxploiteerd zonder teelt rechtvergunning. De voorzitter ant woordde dat wel degelijk over een ver gunning werd beschikt, die nu plotse ling is ingetrokken. „Maar wij kunnen een teeltrechtvergunning kopen, zodat in feite de toestand weinig veranderd" Mevrouw G. Vrijdag-Keijser (WD) wilde wel eens weten WAAROM aan de gemeente het teeltrecht is ontno men. De intrekking moet toch met re denen omkleed zijn geweest, zo meende ze. De burgemeester antwoorddde, dat hem de redenen nog niet precies be kend waren De bloemisten hebben via hun middenstandsorganisaties een klacht ingediend, waarna het product schap voor sierteeltgewassen de ver gunning heeft ingetrokken, zonder een nader onderzoek in te stellen. Kenne lijk is het productschap afgegaan op krantenartikelen, die naar aanleiding van „de bloemenoorlog" zijn geschre ven en die door de middenstandsorga nisaties als bewijs zijn aangevoerd. „Ik acht de pers zeer hoog maar als je in een procedure gewikkeld bent, is het onjuist de krant als argument aan te halen", zo meende de burgemeester, die het verder onjuist vond in deze kwes tie van twee partijen te spreken. In dertijd werd om moeilijkheden zoals deze zich nu voordoen te voorkomen, door de sociale dienst vorig jaar het initiatief genomen voor een overleg. Het gevolg was een overeenkomst, die door de bloemisten werd getorpedeerd. Deze houding van de bloemisten heeft niet tot gevolg gehad, dat wij ons niet netjes gedragen. Ondanks het feit, dat een der groepen zich niet aan de af spraak heeft gehouden, is de sociale dienst bereid tot nieuwe samenwer king. Daarvoor zijn wij tenslotte chris tenen". Ook wethouder Th. R. Hin sprak zijn bevreemding uit over de handelwijze van het produktschap. Het besluit is genomen na eenzijdige informatie zon der degelijk onderzoek. Texelaars in Parijs ONTVANGST DOOR NEDERLANDSE AMBASSADEUR Maandag en dinsdag stonden voor ons in het teken van de NAVO, de de Noord-Atlantische Verdagsorganisa- tie. Men had voor het eerst besloten ons twee dagen als gast te ontvangen. Maandag werd een bezoek gebracht aan SHAPE, een term die de Supreme Headquarters Allied Powers Europe aanduidt, het hoofdkwartier van de ge allieerde strijdkrachten in Europa. De opperbevelhebber is een Amerikaan. Het merkwaardige van het NAVO-ver- bond is, dat de beslissing van het al of niet gebruiken van kernwapens door de NAVO berust bij de president van de Verenigde Staten, in overleg met de opperbevelhebbers. In alle overige ge vallen hebben de veertien andere NAVO-landen evenveel in de melk te brokkelen als de V.S., zowel wat de overige militaire, als de economische zaken betreft. De NAVO is dus niet slechts opgericht om militaire dreigin gen van het communisme het hoofd te bieden, hoewel dit wel een hoofddoel is. Van vele zijden zijn de militaire en economische belangen, nationaal of in ter nationaal getint, al naar gelang het landsbelang der verschillende partners, belicht. Bij behandeling van de militai re viel op dat de militairen weinig te vreden zijn met hun begrotingen, die door de leidinggevende civiele NAVO- raad zijn opgesteld en goedgekeurd. Daar tegenover zouden de leden van de raad de militairen wat minder veel eisend willen zien. Deze situatie geeft natuurlijk geen interne moeilijkheden, integendeel, ze kan eerder als een de mocratische opvatting van samenwer king worden uitgelegd. Bij de economische beschouwingen kwam naar voren, dat de NAVO een interne economische commissie ter be schikking heeft, benevens een organi satie als de O.E.S.O., Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling, die behalve de NAVO-lan den nog vijf andere landen omvat. De O.E.S.O. bezochten we dinsdagmiddag. We kwamen er tot de ontdekking, dat deze organisatie in feite buiten NAVO- verband staat, maar omdat alle NAVO- landen aangesloten zijn, is het te be grijpen, dat de invloed van de NAVO in bepaalde gevallen voelbaar zal zijn. Dinsdagmorgen kon een hoogtepunt genoemd worden, want bij de voorbe reidingen van de discussies over so ciaal-economische problemen in NAVO- verband was onze ambassadeur in Frankrijk, dr. Boon, aanwezig, die deze Aan de Hollewalsweg nabij Den Burg heeft de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek (ROB) te Amers foort de sporen blootgelegd van een woonplaats van Texelaars uit het be gin van de jaartelling. Hoewel nog niet gesproken kan worden van een echt dorp, staat nu wel vast, dat er meer dan één houten huis heeft gestaan. Dit is de tweede bewoningskem, die het R.O.B. op Texel heeft ontdekt. In 1961-'62 werden in Zevenhuizen bij Oosterend resten van een soortgelijke woonplaats aangetoond. Aanleiding van het R.O.B.-onderzoek was de vondst van uit het begin van de jaartelling daterende potscherven. De heer G. Westerlaken vond deze scher ven in een hoop zandgrond bij de Boogerd te Den Burg, bestemd voor straataanleg aldaar. De grond bleek af- discussie inleidde en in een kort woord het initiatief van de organisatoren prees. Maandagavond werd gereserveerd voor de bijwoning van Rigoletto van Verdi in de Opéra de Paris, waarin de hoofdrol werd vertolkt door Andrée Esposito, de beroemde sopraan. Ver tolking en décors lieten een onuitwis bare indruk bij ons achter. Woensdag bezochten we het Musée Rodin, waar het verzamelde beeld houwwerk van deze géniebeeldhouwer was tentoongesteld. Tegelijkertijd werd door een deel van de groep (de techni sche B-mensen) een bezoek gebracht aan het Palais de la Découverte. De dag werd besloten met een bezoek aan Le Figaro, een van Frankrijks belangrijke dagbladen. Bob Dros Vorige week vond de heer F. J. Halsema in Gerritsland tijdens het rooien van winterwortels een peen van ongekende afmetingen. De wortel bleek maar liefst twee kilogram en zes ons te wegen en had een lengte van 35 cm De omtrek aan het dikste eind bedroeg 33 cm. Voor zover bekend is nooit eer der een wortel van een dergelijk reu- zenformaat op Texel geoogst. De andere wortels, die van het perceel werden geoogst waren van normale grootte. Op onze foto: mevrouw Halsema-Maas toont de wortel, die vooral op deze zwart-wit afbeelding meer aan een (flinke) suikerbiet doet denken. De qemeenteraad heeft vrijdaqmiddaq de door B. en W. voorqestelde be groting voor 1965 onveranderd vastqesteld. Zoals bekend vertoont de beqro- tinq een tekort van f63.217een tekort dat betrekkelijk klein werd gehou den door verhoqinq van rioolqeld en marktqeld met welke verhoqinqen de raadsleden eveneens akkoord qinqen. Om het tekort op te heffen zullen B. en W. zich tot de reqerinq richten om een extra bijraqe uit het qemeente- fonds, waaruit ook de kapitaalslasten van de noq goed te keuren werken moeten worden voldaan. De beqrotinqsverqaderinq, die de nare reputatie heeft bijzonder lanqduriq en vermoeiend te zijn, had deze keer een zeer vlot verloop. Dit werd mede veroorzaakt, doordat slechts twee fracties van de qeleqenheid qebruik maakten om over de ontworpen beqrotinq een be- schouwinq te qeven. BAKKER S IJZERHANDEL komstig van het hooggelegen land van de heer J. Bakker aan de Hollewals weg. Een aannemer had daar een begin gemaakt met de afgraving van een heu vel. Het onderzoek werd onmiddellijk begonnen. Nadat het R.O.B.gesteund door G.S.W.-personeel de bovenste laag teelaarde van de heuvel had verwij derd, werden donkere plekken zicht baar, de plaatsen waar vroeger palen in de grond hadden gestaan Al gauw had men een flinke oppervlakte afge graven, waarbij kwam vast te staan, dat zich op deze plaats een ca. 18 meter lang huis bevonden moet hebben met zg. vlechtwanden. Ook werd een on onderbroken zwarte strook ontdekt, waarvan de herkomst nog niet duide lijk is. Een verticale afgraving (foto) wees op een ca. 1 meter diepe sleuf, waarin mogelijk een soort palissade heeft gestaan. Het wetenschappelijk onderzoek van de bewoningskem wordt geleid door Dra. H. Halbertsma te Amersfoort. Met de technische leiding is de heer R. E. Lutter belast. Op de foto ziet men hem bezig met het ver richten van metingen. Alle ontdekte sporen worden nauwkeurig in kaart gebracht. Men is voornemens de gehele heuvel tot aan de weg te onderzoeken, een werk waarmee men volgende week gereed zal zijn. De heer J. J. Westdorp (PvdA) sprak er zijn waardering over uit, dat B. en W. een begroting hebben ontworpen, die met kunstmatig sluitend is ge maakt De tijd is voorbij dat een slui tende begroting werd ingediend om niet als noodlijdend en afhankelijk te worden beschouwd. De PvdA-fractie- leider bracht de moeilijke financiële toesband van de gemeente in recht streeks verband met de gevoerde rege- ringspolitiek. Hij noemde het regerings beleid tegenstrijdig. Enerzijds -kondigt de minister van financiën een belas tingverlaging aan en anderzijds ver zoekt hij de gemeenten hun buikriem wat strakker aan te halen Maar ook, dat zij meer geld moeten lenen en hun inkomsten opvoeren. Een recreatiege meente als Texel heeft dringend rui mere middelen nodig. De ANWB en de KNAC hebben de regering verzocht de recreatiegemeenten een hogere bijdrage uit het gemeentefonds te verstrekken daar zij anders genoodzaakt zullen worden logeerbelasting te heffen. Op dit ogenblik ontwikkelt zich een hope loze achterstand bij het treffen van allerlei voorzieningen vooral ten be hoeve van de recreatie. De recreatie- gemeenten hebben een extra taak waar de overheid rekening mee dient te houden, aldus de heer Westdorp. Grondspeculatie Naar aanleiding van de recente grondspeculatie bij de Slufter vroeg de heer Westdorp om uiterste voorzichtig heid bij het aanwijzen van recreatie- grond, Het is zaak dat recreatiegrond eerst in handen komt van de overheid, zodat bij verkoop de voorwaarde kan worden gesteld, dat er niet mee gespe culeerd mag worden. De beschikbare recreatieoppervlakte is niet groot; als het bovendien aan de normale exploi tatie wordt onttrokken, is dit het paard achter de wagen spannen, hetgeen te vens schade voor de exploitanten in deze sector betekent. De PvdA-fractie- leider drong er op aan dat spoedig een begin wordt gemaakt met de realise ring van de gemeentelijke 10 hectare van het „Krim-plan". Binnenkort wordt begonnen met het beplanten van het terrein, maar dit zegt nog niets over de eigenlijke verwezenlijking. Toeristenbelasting De heer Westdorp zei er persoonlijk van overtuigd te zijn, dat de gemeente niet zal kunnen ontkomen aan het hef fen van toeristenbelasting. Een defini tief standpunt kan nog niet worden in genomen, omdat de gemeenten nog niet bevoegd zijn een dergelijke belasting te heffen Wanneer men er vanuit gaat dat recreatie niet alleen ontspanning is, maar tevens een behoefte, dan zijn in grijpende maatregelen ter verkrijging van extra middelen hiervoor gerecht vaardigd. Dat deze extra middelen alleen moeten worden gebruikt voor toeristische voorzieningen, zal echter vanaf het begin vast moeten staan. Tenslotte verklaarde de heer West dorp zich namens zijn fractie akkoord met de voorgestelde begroting. De heer F. L. de Grave stemde na mens de KVP-fractie met de heer Westdorp in, maar vroeg zich af waar om B. en W. in hun toelichting bij de begroting niet meer hebben gezegd over de mogelijkheden voor toeristen belasting. Graag had hij een uiteenzet ting gezien, waarin duidelijk naar voren kwam waarom deze „kur-tax" op Texel nog steeds niet kan worden toegepast. Hij verzocht B en W. hier alsnog voor te zorgen. Burgemeester De Koning zegde dit toe en zei er zelf van overtuigd te zijn, dat de toeristenbelasting een noodzaak is. Zelfs als de regering een hogere bij drage voor de toeristengemeenten be schikbaar stelt, blijft een bron van in komsten daarnaast noodzakelijk. Het is in het belang van het gemeentelijk re- creatiebeleid dat de gemeente zichzelf door middel van de toeristenbelasting tracht te bedruipen. Omdat men nu niet beschikt over de middelen om het zich zeer snel uitbreidende toerisme op te vangen, glijdt Texel af naar een financiële chaos. Er dient te worden aangestuurd op de wijziging van de ge meentewet, zodat h^t heffen van toe ristenbelasting mogelijk wordt. Dat die wijziging er komt is vooralsnog on waarschijnlijk, want machtige lichamen als de ANVV zijn tegenstanders van de Kurtax. De heer J. Daalder (A.R.) was het in verschillende opzichten met de be- '(Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1