Texelaars naar Assen Taxi MG GUUS KAAR 2525 RVOLG VAN PAG. 1 Hebt u nog H.B.G. manden Landbouw- jongeren vergadering Anglia Stationcar 1963 woonhuis vraagt pension Witte's Bazar spreekuur Hulp gevraagd Verwarming dekens warm gebakken vis verse stoof- en bakvis Fa. Mosk Zn., „Luizenlied" monden de Texelaars een bandje n, bestaande uit de heren Luit :ang), Wieb de Ruyter (leider en •nist). Ben Beumkes (piano), Kees (trompet) en twee niet-Texelaars. ind verwierf zich vooral in de betere maanden een grote roem. rd zelfs meerdere malen met succes opgetreden voor de bur- olking. Historisch is het „Luizen- aij een van die gelegenheden ge- n. Het werd op aangrijpende gebracht door Luit Sok op de van de toen populaire melodie- iterren flonkerend aan de hemel Intussen bleef het thuis- actief. Toen de contactcommissie n, dat dringende behoefte bestond •genzeiltjes, kwamen die onmid- gemaakt door de familieleden exel. De commissie slaagde er te in een regelmatige postdienst sen in het leven te roepen Van leider werd de post per werfbus Den Oever gebracht en vandaar en dijkwacht naar Kornwerder- ïn per spoor van Harlingen naar Voor deze postdienst werd ge- gemaakt van de fiets Later werd kt over een tandem, die meer on nemen, gratis beschikbaar ge- door F. Zegel en J. Maat. Verschrikkkingen ,s gezegd was het Jaap Schoorl, t zijn tractor met aanhangwagen .nsporten pakketten van Texel Assen verzorgde. Het was een pk trekkertje met een anthra- isgeneraior. Het materiaal was of lijk slecht, zodat de tochten Ie chauffeur en zijn assistent inge martelingen werden. Over ste tocht werd 24 uur gedaan en lede reis duurde maar liefst twee :o lang. Jaap Schoorl noemt de n verschrikkelijke belevenissen, an hij niet begrijpt dat hij ze (overleefd. Het primitieve mecha- van de trekker begaf het her- lijk en het grootste deel van cie van de wagens van de gestrande trek ker drie gevangenen zaten, die ik in opdracht van de Ortskommandantur naar Texel moest brengen! Het waren J. Bakker, „Kruiskoog", Tinus Witte, „Rozenhout" en J. Hin, „De Nes". Zon dagavond elf uur zat al het rijdend materieel aaneengekoppeld en kon weer rijden. Drie dagen en drie nachten had ik nodig gehad om in Assen te komen. Maar wil je geloven dat ik bereid was om wéér te rijden toen ik dat geluk zag van die Texelaars toen de wagen in zicht kwam!" In de huiskamer van Schoorl hangt een schilderij. Uit dank baarheid voor Uw zorgen bewezen aan de Texelaars in Assen, staat er op Staatsgevaarlijken Het is niet bij de twee transporten naar Assen gebleven. Een aparte groep, die eerst op 5 december werd wegge voerd. vormden de zg. staatsgevaarlij ken. Staatsgevaarlijk waren zij, die door de Inselkommandant en de toen malige NSB-burgemeester Rijk de Vries om hun houding van lijdelijk verzet in HHH Jac. Schoorl loest worden besteed aan repara- poial de Afsluitdijk, waarboven lurend de Engelse Mosquito's Ykelden, vormde een zenuwslo- ptuk. Lekke banden, asbreuk, uiting en andere mankementen I zich voortdurend voor. „Toen ix Lede tocht erop had zitten, zag ik It een volkomen onverantwoorde [rankzinnige onderneming was, pet moest! Midden in de nacht zat de wagen een defecte mag- loel ,te repareren, terwijl Jas Jen op latere tochten Roelof Witte Jtte met een knijpkat. Bijna altijd |et noodweer. Het regende en yde onophoudelijk. al de derde tocht was een ver ing. We deden er maar liefst aal 24 uur over. En wat zou je van het volgende? We waren eerste boot vertrokken en om 11 avonds stonden we in Kornwer- d bij de Friese kust. We hadden iefst vijf keer een klepveerbreuk die telkens met urenlang gepruts ijzige sneeuwjacht moest worden ld. Toen verbrandde de gasgene- nog voor we Kornwerderzand cerd waren en brak de as van r veel te zwaar beladen wagens, zaten we! Op de tast werd de e as eruit gehaald. Ze zullen het ;eloven als je het in de krant t, maar ik presteerde het om de :e as met het wiel op mijn schou- ncmen en de hele afstand tot )cver terug te lopen! Daar ik om vijf uur de volgende och- lan. Vraag me niet hoe ik me want ik voelde niets meer. Mijn Iers waren zo blauw als potlood. in Den Oever met een werfbus den naar Den Helder en vandaar eken naar Jexel, waar ik met cpruts de boel repareerde. Op maakte ik een andere tractor en koppelde er een reservewagen Met dat karwei was ik pas zon- itend klaar. Met tractor en rc- agen weer terug; om drie uur dags was ik wéér in Kornwerder- En dan moet je weten dat in een P. U. Ritcco staat werden geacht opstandige dingen te doen als de siuatie kritiek werd. Dat daarmee vooral de veiligheid van de gehate NSB-ers werd beoogd, bleek eerst later. In het totaal werden ca. 130 staatsgevaarlijken tijdens een razzia van de SD gegrepen. De heer P. B. Ri- teco te Den Burg was één van hen. „Op de avond van de derde december kwamen ze me halen. Er werd gebeld, ik deed open en keek in de lopen van geweren. In het portiek stonden een paar Duitsers onder leiding van de commandant van de Fahrbereitschaft, die algemeen „Mina Bakgraag" werd genoemd De Duitsers stapten binnen, doorzochten alle kamers en informeer den naar kranten en brieven van de ondergrondse. Het zoeken en vragen had geen resultaat. In de auto werd ik naar hotel Texel, de Kommandantur, gebracht. Al direct vermoedde ik dat we niet spoedig meer thuis zouden zijn, want de Duitsers raadden me aan vooral een dikke jas aan te trekken" In hotel Texel waren een tiental an dere staatsgevaarlijken bijeen gebracht .w.o. J. Buisman, Dokter Vellinga, Ds. Visser, Remmers en Schakels. Een kort SD-verhoor leverde niets op; zonder eten werd het groepje naar het bouw vallige Weeshuis gebracht, waar de nacht werd doorgebracht onder strenge bewaking. „Geruststellend vond ik het, dat in de loop van de nacht steeds meer personen binnen werden gebracht, zo dat op het laatst een zeer grote groep ontstond. Dat er iets ergs zou gebeu ren, was toen onwaarschijnlijk", aldus de heer Riteco Wilhelmus Op vijf december werden alle staats gevaarlijken naar de haven afgemar cheerd en met de „Dokter Wagemaker" naar Harlingen gebracht. Het was een afscheid om nooit te vergeten. Staande op het achterdek zongen allen uit volle borst het Wilhelmus. De huilende fami lieleden beleefden een sombere Sinter klaasavond. Maar ook de staatsgevaar lijken gingen naar Assen, althans voor een groot deel. Een groep van dertig man werd ondergebracht in het dorpje Vries, op korte afstand van Assen. De heer Riteco kwam in Port Natal in Assen. Port Natal was een zwakzinni geninrichting, die voor de Texelaars moest worden ontruimd. Voor de „staatsgevaarlijken" gold hetzelfde als de andere Texelaars: er moest gewerkt worden. Niet allen keerden gelijk met de andere Texelaars na drie maanden naar huis terug. „Ik heb gezien, dat op de lijst waarop de namen stonden van degenen, die weer naar huis mochten, een aantal namen was doorgestreept, veertig in het totaal. Dat was werk geweest van Rijk de Vries en zijn geest verwanten. die doodsbenauwd waren dat wij op Texel bij het naderen van de bevrijding iets tegen de NSB-ers zou den ondernemen. Ik geef toe dat we meerdere malen duidelijk hebben laten blijken, dat We weinig met de Duitsers en duitsgezinden ophadden. J. Nauta bijvoorbeeld zag er niet tegenop Duit sers zijn winkel uit te schoppen. Boven dien had hij zich schuldig gemaakt aan het verspreiden van foto's van het Ko ninklijk gezin en hielp bovendien bij het vermenigvuldigen van het illegale Vrij Nederland. De zaterdag voor Pasen toen de bevrijders zich al aankondig den, werden we in een turfschuit naar Emmen gebracht, waar we de avond van 2de paasdag aankwamen. Samen met A. Trap, R. Kok, G. Mozes, P. G. Platvoet, J. Buisman en de gebroeders Zwart werden we in een boerderij on dergebracht en moesten vandaar naar Nieuw Amsterdam lopen. In Nieuw Amsterdam moest aan stellingen ge werkt worden, maar dat duurde niet lang, want we wisten te ontsnappen en vluchtten naar het juist bevrijdde Coe- vorden. op 6 april. Op het zelfde mo ment brak op Texel de Russenoorlog uit, maar daar wisten wij voorlopig niets van. In Coevorden werden we door het militair gezag en het Rode Kruis aan het werk gezet. Ik kreeg een functie bij de ontsmettingsdienst. Na een tijdje was de commandant van het Rode Kruis bereid toestemming te ge ven voor terugkeer naar Texel. Het werd een bijzonder ingewikkelde tocht, die voor een groot deel te voet werd afgelegd. Enkele malen konden we liften en op 20 mei bereikten we Har lingen. Die stad was de 17e bevrijd. J. Nauta, Alb. Backer en Koburg slaag den er in met een beurtschipper mee te varen naar Texel, waar ze er voor zorgden, dat de „Voorwaarts" ons korte tijd later op kwam halen. Het was een groepje van veertig man, dat aan boord ging. Kort na het vertrek kreeg het' schip echter motorpech, waardoor uren lange vertraging ontstond. Een der op varenden wist de moeilijkheden op te lossen, maar het gevolg van het een en ander was, dat de „Voorwaarts" niet om zes uur. maai 's avonds tien uur de haven van Oudeschild binnen liep. Dat was tijdens een geweldige donderbui, waarbij met water met bakken van de hemel viel. Van het op Texel beraamde feestelijke ontvangst kwam dan ook weinig terecht" Dit waren een paar gesprekken met mensen, die iets te maken hadden met het Assen-avontuur van 20 jaar gele den. Met nadruk wijzen we er op, dat we lang niet alles hebben kunnen ver tellen. Elke Texelaar, die naar Assen is geweest, heeft zijn eigen verhaal. Ondanks de ontbering en doorgestane onzekerheid, kijken de meesten met ge noegen terug op die vier maanden, vooral omdat ze alleméal terugkwamen en het na konden vertellen. Het verblijf in Assen heeft onverbrekelijke vriend schapsbanden doen ontstaan en het saamhorigheidsgevoel van een grote groep Texelaars werd enorm versterkt. Dat is de belangrijke positieve kant van deze toch wel barre belevenissen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 november op om 8.00 uur en gaat onder om 16.49 uur; 18 november op om 8.05 uur en onder om 16.45 uur Maan: 19 nov. V.M.; 26 nov. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild. 13 nov 1.10 en 13.20; 14 nov. 2.23 en 14 40; 15 nov. 3.48 en 16.12; 16 nov. 5.00 en 17.36, 17 nov. 6.28 en 18.45; 18 nov. 7.29 en 19.43; 19 nov 8.20 en 20.35; 20 nov. 9.05 en 21.19; 21 nov. 9.46 en 22.03. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CONSULT AT IEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 november worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oostcrend: en De Waal 14.00—15.00 uur; De Cocksdorp en Eierland 15.0016.00 uur; De Koog 16.00 tot 17.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 15 november 1964 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes met medewerking van het Dameskoor o.l.v de heer J. Visser (in de Herv. kerk) De Cocksdorp 10 uur ds. Socsan Collecte voor de kerkeraadskas Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp na-collecte zending De Koog 10 uur ds. Waardenburg De Waal 19.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Beerthuis Oudeschild 19.30 uur ds. Soesan, restauratiecollecte GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. Goslinga 3 uur ds. Van Leeuwen Oosterend 10 uur ds. Van Leeuwen 3 uur ds. Goslinga GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal 26 Den Burg 10.00 en 15.30 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 urn ds. Koopmans H. Avondmaal Oosterend 10 uur ds. Koopmans H. Avondmaal TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,—; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Bij ons is de cliënt nog steeds koning. Dus toch weer Uw kleermaker Card Schmidt, Boom- kampstr. 8, tel. 13615, Alkmaar. Elke week op Texel Persilgeschenken voor St. Nicolaas? Wacht niet te lang, we hebben nu nog voorraad! Gymver. O'end, p.a. Jo Daalder, Vliestr. 15, Ger de Jong of Rentenaar, tel. 227 Illustraties voor: fol ders, advertenties, sui kerzakjes enz. enz. Jan Bruin Jr., De Koog. Kom eens praten Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Slachtkippen te koop. Jac. Bakker, Mienterglop K 20a, De Koog. tel. 457 Gevr. goed Ameri kaans huisorgel. J. Vis ser, P. v. Cuyckstraat 8. Den Burg Koop op een vertrouwd adres puikbeste aardap pelen. Worden thuisbe zorgd. C. Terpstra, Schil derend 25 Te koop prima con sumptieaardappelen, 14 ct. per kilo. K. Lap, Den Hoorn, Klif 37 Gegalv. golfplaten 178- 82 4,50 per stuk. A. Huizinga, Warmoesstr. 72. Den Burg Te koop voederbieten 30,per ton. Tel. (02225) 208 Koop nu Cox. Ver krijgbaar in diverse prij zen. Ook voor zoete appels naar fruitbedrijf H. J. Keijser, tel. (02223) 301 Gevraag oude Texelse ansichtkaarten voor ver zameling. Mej. J. Witte, Bloemwijk Te koop aangeb. z.ga.n. butagasfornuis. G. J. v.d. Berg, Waalderstraat 22, Den Burg Prima aardappelen te koop. J. Vermue, Oede- lem Te koop z.g.a.n. type machine. Max v.d. Kerk hof, Vogelenzang 2 Te koop slachtkippen. Buijsman, Hollewal 20 Aangeboden 2 heren rijwielen, één met ver snelling, als nw. Buijs man, Hollewal 20 Wie heeft mijn bruin gebloemde wollen hoofd doek gevonden? Dinsdag avond in Eierland verlo ren. R. v.d. Vis-Bremer, Vliestr. 4, Oosterend, tel. 482 Wie vond mijn gouden damesarmbandhorloge? Vermist laatste week van okt. Tegen bel. graag terug. P. v.d. Vis, Bla- zerstr. 5, Oosterend Met blijdschap geven wij kennis van de geboor te van onze dochter Sandra, die bij het H. Doopsel de namen ontving van Alexandra Ca,therinai Maria C. M. v. Swinderen- Sohraag H. v. Swinderen Hollewal 17, Den Burg, 11 november 1964. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Janny Bij het H. Doopsel ont ving zij de namen Johanna Christina C. J. M. Witte- Bastiaans J. Witte Catherina, Annie, Corrie „Voorzorg", W 65. De Koog, Texel, 9 november 1964. Gerard van Heerwaarden Leonie Buisman geven U, mede namens wederzijdse ouders, ken nis van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op vrijdag 27 no vember a.s. om 10 uur v.m. in het Polderhuis te Den Burg, waarna zij om 10.30 uur elkaar het Sa crament van het Huwe lijk zullen toedienen in de parochiekerk Joannes de Doper te Den Burg. Vuurtorenweg C 71, De Cocksdorp, Wilhelminalaan 84, Den Burg, Texel, november 1964. Receptie van 15.00 tot 16.30 uur in Hotel De Graaf. Den Burg. Toekomstig adres: Dorpsstraat 17, De Koog, Texel. Peter Robbers en Ria Dijt hebben de eer u kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op 21 november 1964 in St. Mary's Church Myrtleford. c/o Roso and Palezza, Merriang via Myrtleford Australia. Heden is nog onver wachts in het „Sint Ludwina Ziekenhuis overleden mijn lieve zorgzame vader Willem Koorn, weduwnaar van Johanna Eelman, in de ouderdom van 83 jaar. J. Koorn Oudeschild, Texel, De Ruyterstraat 109, 10 november 1964. De begrafenis zal plaats vinden zaterdag 14 november n.m. 2 uur vanaf het sterf huis op de Oudeschil der begraafplaats. Voor de vele blijken van belangstelling bij de ziekte en deelneming bij het overlijden van mijn lieve man en onze vader, behuwd- en grootvader MARTINUS WITTE, echtgenoot van N. Smit, betuigen wij onze op rechte dank. Uit aller naam: N. Witte-Smit Den Burg, Texel, Molenstraat 38, november 1964. Voor Uw belangstel ling en deelneming tij dens de ziekte en het overlijden van onze innig geliefde vrouw en moe der MARTHA WETSTEEN, betuigen wij U onze op rechte dank. In het bij zonder Dr. Coutinho voor zijn medische hulp en Ds. Koopmans voor zijn troostvolle woorden tot ons gericht. M. Moojen Ingrid Marianne Héléne Den Burg, november '64 Hiermede betuigen wij onze welgemeende dank aan allen, die door hun medeleven ons de 22ste oktober tot een onver getelijke dag hebben ge maakt. J. Daalder M. G. Daalder- Reehorst De Koog. Dorpsstraat 9. Bij deze betuigen wij onze hartelijke dank aan allen, die 5 november voor ons tot een onver getelijke dag gemaakt hebben. J. Boon C. Boon-Bakelaar De Cocksdorp 41. l'ggen die u niet gebruikt? Doe dan even bericht aan onze depöthouders P Zijm, Den Hoorn A Koopman, Oosterend Rien Bakker, Oudeschild Wij zitten er dringend om verlegen Bij voorbaat dank Mede namens wederzijdse ouders hebben Anthonius Johannes Goeman Spang W 20 en Maria Smit Noord-Halfel B 99 de eer U kennis te geven van het voornemen elkaar het H Sacrament van het huwelijk toe te dienen op zaterdag 28 november 1964 in de parochiekerk van St Joannes de Doper, te Den Burg in de H Mis van 10.30 uur. Receptie op de trouwdag om 20 uur in .De Oranjeboom", Den Burg Noteert U alvast maandag ?3 nov Avond voor de jongelui Georganiseerd door ,,Ons Contact" Spelers van het eerste en tweede elftal van S V C. vrijdag 13 november bij Marinus, Aanvang 20 30 uur Te koop J. C Graaf, Po tweg C 34, De Cocksdorp Telefoon 243 Toekomstig adres: „Concordia", Spang W 20 De Waal, Texel. Te koop gevraagd, niel te groot met tuin, binnenkort leeg te aanvaarden Brieven met prijsopgaven D Nagel, Leyweg 392, Den Haag, Telefoon 070 362123 Echtpaar met 3 gr zoons van 23 t/m 29 dec. as. B'ieven aan fam Geudeker W A Scholtenstraat 31a, Groningen Rode bloempotten Weer in alle maten voorradig Weverstraat De Stichting Kraamcentrum van het Witte Kruis in Den Heloei en omstre ken houdt vanaf I oktober 1964 in Den Burg Iedere 4c woensdag van de maand van 1 30 2 30 u door Dr van Loon voor Apotheek en/of huishou ding vanaf f 59,- JAN AGTER Telefoon 2114 Dames èn heren zijn en thousiast over Crème Marchal. Borstel uw haar en wég zijn de grijze haren. Kan het gemakke lijker? Gratis folder krijgt u bij Drogisterij van der Slikke, Park straat 20, Den Burg. Vrijdags vanaf 11 uur Tevens donderdags en vrijdags, Gravenslr. 14 - Te! 2574 Autobedrijf A. Kievit Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend l Kapper Bakker, Tel. 203 ONZE BIK ZIET HET BREED Do •paarmogelljkhe» den worden door ons breed bezien. Kies uw m j q eigen spaarvorm. Met ij» I. een rente tot Uw spaargeld veilig en zeker bij de Coöperatieve Boerenleenbank (Raiffeisenbank) te Texel Aangesloten bij deCoöp Centrale Raiffeisenbank te Utrecht

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 7