Landbouw jongeren beraadden zich over agrarische problemen ontdek Samenwerking tussen Texels Museum en Staatsbosbeheer blijft voortbestaan SPORTPROGRAMMA Uniek experiment volkomen geslaagd Net eenvoudig persoon Opel Blitz kleine karweitjes Kom è/hnen warme gebakken vis Reclame 't Vispaleis A top ibnn nieuwe mogelijkheden voor gezellig, stijlvol wonen op onze grote Top-Form meubelexpositie (Van een medewerker) De maandagavond gehouden contactavond voor landbouwjongeren in hotel „De Lindeboom-TexeP' werd georganiseerd door de besturen van de gezamen lijke Texelse coöperatieve verenigingen op Texel. Ruim veertig jongens en meisjes waren aanwezig. De besturen van de Coöperaties, die verenigd zijn in de bestuurdersorganisatie „Ons Contact" waren tot de conclusie gekomen, dat men zich wèl veelvuldig richt tot de ouderen door middel van het con tactblad, contactavond en bestuursavonden, maar dat voor de jongeren nog slechts weinig activiteit wordt getoond. Besloten werd hieraan iets te gaan doen. Dit besluit is door de heren Jac. Roeper en L. J. v.d. Geest verder uitgewerkt en heeft maandagavond zijn beslag gekregen. Om het programma aantrekkelijk te maken hadden de organisatoren er een quiz ingelast. De quiz bestond uit een tiental vragen, die vooral betrekking hadden op de Texelse landbouw en hun Coöperaties. De antwoorden waren veelal juist. Vrijwel ieder wist dat door de Coöp. Zuivelfabriek in hoofdzaak kaas wordt gefabriceerd. Dat er op Texel 10 Coö peratieve verenigingen zijn, bleken slechts 17 van de 41 deelnemers te we ten. 17 personen wisten ook dat Texel over 11.000 ha. cultuurgrond beschikt. Slechts 4 deelnemers wisten dat de juiste naam van de LTB „Coöp. Cen trale in- en verkoopvereniging" luidt. De heer W. S. Keijser behaalde met 9 punten de le prijs (boekenbon ƒ10, Mej. I. Keijser, de heren J. S. Keijser en G. Kuip behaalden ieder 8 punten en ontvingen een boekenbon van ƒ5, Discussie Door de organisatoren waren vragen opgesteld, die door de jongeren in acht discussiegroepen moesten worden be antwoord. Het antwoord van iedere groep nam een forum in behandeling. Het forum was samengesteld uit twee ouderen, de heren A. Dros Bzn. en C. Roeper Mzn., en twee jongeren, de heren C. Hin Thzn. en W. Kikkert Nzn. Als voorzitter fungeerde Jac. Roeper Johzn. Vraag 1 luidde: Hoe ziet men de taak van de vrouw in de toekomst op de boerderij? Beide damesgroepen discus sieerden uitvoerig over dit probleem en het resultaat was, dat de ene groep van mening was, dat er voor de vrouw nog een behoorlijke taak was wegge legd op de boerderij, terwijl de andere groep meende, dat de vrouw voor het boerewerk heeft afgedaan. Het forum was van mening, dat door de verder gaande mechanisatie het werk lichter werd en er zodoende voor de vrouw nog wel een behoorlijke taak is, maar meewerken in het bedrijf kan zoveel mogelijk worden vermeden. Wel zag men in de vrouw een goede ge sprekspartner om de verschillende kwesties, die het bedrijf aangaan, ge zamenlijk te bespreken. Vraag 2: Wat denkt U van de samen werking van de organisaties met de jongeren? De groep jongeren, die deze vraag ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964* Adspiranten: Oosterend-SVC, 3 uur Tex. Boys-De Koog. 3 uur Pupillen: Oosterend-SVC, 2.15 uur Tex. Boys b-SVO b, 2 uur, Texel b-Texel a, 3 uur. ZONDAG 29 NOVEMBER 1964: 4de klasse A KNVB: Succes-S chagen BKC-Helder VZV-Hollandia T. Texel-Watervogels SRC-LSW Afdeling Noordholland: Tex. Boys-Dirkshom, 2 uur ZDH-SVC, 2 uur Oosterend-De Koog, 2 uur De Koog 2-Texel 3. 2 uur. Junioren: JVC-Texel, 2 uur Adspiranten: Texel b-Helder d, 10 uur. MEDEDELINGEN: S.V. Texel: We vertrouwen er op dat Texel tegen Watervogels weer in haar beste vorm steekt en tot het einde srijd zal leveren. Watervogels staat wel wat hoger op de ranglijst, maar dat kan juist tot nog groter activiteit leiden. Voor Texel 2 is denkelijk een rust periode aangebroken. Jammer. We zijn nu ook vol verwachting naar junioren en Texel b. Texelse Boys. Het is Boys 1 afgelopen zondag niet gelukt JVC een puntje af te snoepen. De betere ploeg hield, na een sportieve strijd, beide punten in Julianadorp. Ook de junioren konden het uitein delijk niet houden tegen WGW 2. Tot een kwartier na de rust gaven onze jongens prima partij en stonden toen, vooral dankzij het goede opbouwende spel van C. Kuip en P. Schoo, met 42 voor. Na het derde doelpunt van WGW wilde het bij de Boys niet meer lukken en gaf de betere conditie en meer vechtlust de doorslag. Het is prettig, na afloop van de wed strijd te horen, dat er weer sportief ge speeld is. We zouden bij sommige spe lers toch wel eens, naast de sportiviteit, meer vechtlust willen zien en grotere activiteit. Voetballen is geen spel van afwachten maar van doen. Voor zondag slechts één wedstrijd, ferreindienst: H. v. Sambeek en C. Maas. De welpen spelen zaterdag niet om 3 uur doch om 2 uur. S.V. Oosterend: Zondagmiddag om 2 uur zal de derby SVO 1-De Koog 1, gespeeld worden. SVO is nog steeds ongeslagen, terwijl De Koog de 42 ne derlaag op eigen veld nog heeft te wreken. Het belooft een spannende wedstrijd te worden, die zeker het aan kijken waard zal zijn. behandelde, verwachtte o a. van deze avond veel en sprak tevens de mening uit, dat deze jaarlijks herhaald moest worden. Voor de Ver. van Oudleerlin gen zag men nog een groot terrein braak liggen. In de door de standsor ganisaties min of meer opgelegde jon- gerenclubs zag men niets. Ook het fo rum was van mening, dat de jongere agrariërs in één vereniging verzameld kunnen worden. Vraag 3: Heeft het zin dat er nog Coöperaties bestaan? De groep meende zeker, dat een coöperatie bestaansrecht heeft, omdat zij de economisch zwakke positie van de individuele boer beschermt. In het forum waren allen het er over eens, dat coöperaties zeer nuttige instellingen zijn, doch men meende ook. dat naast de coöperatie de vrije handel een taak heeft. Wanneer er geen concurrentie zou zijn, zou de aandacht in een coö peratie wel eens kunnen verslappen. Platteland achter? Vraag 4: Zou het leven in de stad op sociaal, geestelijk en cultureel gebied beter zijn dan op het platteland? De groep meende, evenals het forum, dat het sociale leven op het platteland beter is, omdat men gedwongen was meer met elkaar om te gaan en men zich daarom leert aanpassen. Geestelijk is de stad veel vrijer dan het platte land. Cultureel is het platteland zeker achtergebleven. Vraag 5: Is er op het platteland nog sprake van minderwaardigheidsgevoel? Zowel de groep als het forum waren van mening, dat er nog wel een zeker minderwaardigheidsgevoel op het plat teland heerst, hoewel dit zeker over bodig of misplaatst is. Eén van de fo rumleden stelde, dat een klein deel van de beroepsbevolking een groot deel van de export voor zijn rekening neemt. Dit zou een „meerderwaardigheidsgevoel" kunnen geven. De voorzitter waar schuwde tegen deze gedachte, omdat deze snel in ijdelheid om zou kunnen slaan. Door aanraking met het toerisme op Texel, meende men echter wel, dat het minderwaardigheidsgevoel in an dere streken wel eens groter zou kun nen zijn dan hier. Vraag 6: Zou U bij een achterblijvend welvaartspeil van de landbouw toch nog het boerenvak blijven verkiezen? De groep zou bij een redelijk aantal arbeidsuren nog wel boer willen blij ven. Het forum (zowel ouderen als jongeren) kon zich hierbij aansluiten. Men meende, dat in het algemeen de boer te zeer verknocht is aan zijn be drijf. Het „boer zijn" heeft ook vele voordelen, zoals het elk jaar weer van nabij beleven van de lente e.d. Fusie van bedrijven? Vraag 7: Zou het samenvoeren van enkele of meer boerebedrijven in de toekomst ingang kunnen vinden? Zowel forum als groep was van me ning, dat door de nood der tijden het samenvoegen van bedrijven wel eens bittere noodzaak zou kunnen worden. Eén van de jongeren uit het forum had hierover al vaak nagedacht en ook wel eens de gedachte gelanceerd, dat als 2 De heer M. Mantje, voorzitter van de Texelse Museumvereniging, noemde de belangstelling van de zijde van de leden voor de woensdagavond in hotel „De Lindeboom-Texel" gehouden ver gadering bijzonder verheugend. Het was voor het eerst sinds twee jaar dat de vereniging een vergadering belegde. De heer Mantje gaf een overzicht van de activiteiten van de vereniging in de afgelopen twee jaar. In 1961 werd onder auspiciën van de vereniging een grootscheepse actie ge voerd om het Texels Museum te kun nen behouden, tevens voor de bouw van het nieuwe museum. Hoewel de resultaten van de actie niet aan de verwachtingen beantwoordden, werd toch een bedrag van 20.000,bijeen gebracht. waarmee belangrijke voor zieningen in het Texels Museum (waar onder de zeewaterfilterinstallatie) kon den worden bekostigd en het museum dus kon blijven draaien. De activiteiten van de vereniging heb- het Texels Museum in het land en daarbuiten grotere bekendheid kreeg. Pers, radio en zelfs televisie besteed den er aandacht aan en dit had mede tot gevolg dat het aantal bezoekers van het museum snel bleef groeien. Belangrijk waren ook de contacten met de Texelse scholieren, die intensief op de schoonheid van de natuur werden gewezen en waardoor van de zijde van de jeugd een grote belangstelling ont stond voor het werk van de vereniging. De activiteiten van de vereniging hebij ben het Museum ook meer bij de over heid in de aandacht gebracht, wat mede tot gevolg had. dat een unieke samen werking ontstond met Staatsbosbeheer. Van zeer grote waarde zijn de ex cursies van scholieren geweest. Meer dan 1100 leerlingen deden er aan mee. Ze werden in groepen ontvangen in het gebouw van Staatsbosbeheer aan de Ruysweg, waar de hoofdassistent van Staatsbosbeheer, de heer J. G. R. War- tena een aanschouwelijke, aan de leef tijd aangepaste, lezing hield, waarna onder leiding van de heer D. v.d. Vliet een excursie in de duinen en bossen in de omgeving werd gehouden. Demon stratiemateriaal werd verstrekt door het Museum evenals de prijzen en de consumpties. De administratie berustte bij de Museumvereniging. Belangrijk was. dat de aandacht voor het gebodene werd gestimuleerd door een prijsvraag. Aan het eind van elke excursie ontvin gen de deelnemers een vragenformu lier. De antwoorden werden direct ge controleerd en voor de meest juist in gevulde formulieren werd een boeken bon ter beschikking gesteld. Tijdens het corrigeren werd koffie en limonade geschonken, zodat het geheel voor de kinderen een bijzonder aantrekkelijk karakter kreeg. Tijdens de inleiding werd gesproken over de geschiedenis van bos en duinen, de aard en samen stelling van de levensgemeenschap, het nut van bossen en duinen voor de men selijke samenleving en het beheer van de terreinen De nadruk werd steeds gelegd op het begrip levensgemeen schap en met verschillende voorbeelden werd het in elkaar grijpen van facto- buren elk 20 koeien hebben, de ene boer 's morgens en de andere boer 's avonds kan melken Hij had echter nog niet veel weerklank voor deze gedachte kunnen vinden, maar hij meende dat het mettertijd wel zou komen. Vraag 8: Wat denkt U, zou recreatie en vakantieverblijf op de boerderij in het algemeen bevorderd of beperkt moeten worden? De groep was van mening, dat indien het in beperkte mate wordt toegepast de bedrijfsvoering niet in gevaar komt, terwijl op die manier het inkomen iets verhoogd wordt. De forumleden waren het op dit punt echter niet eens. Eén van de jongeren uit het forum was van mening, dat het niet aan te bevelen is, hoewel als het financiëel noodzakelijk zou zijn. hij het zeker niet af zou keu ren. Het andere jeugdige forumlid meende, dat het in sterke mate van de boerin af moest hangen. De ouderen waren iets positiever, maar ook zij wa ren van mening, dat het niet meevalt 2 taken goed uit te voeren. De avond als geheel kan geslaagd worden genoemd, hoewel Uw verslag gever van mening is, dat de organisa toren er goed aan doen een volgende keer de groepen een wederwoord op het antwoord van het forum te laten geven Evenals de grote Contactavond, zal ook deze Jongerencontactavond van nut zijn bij de coöperatieve gedachten- vorming van de Texelse agrarische jon geren. Dit zal stellig belangrijk zijn voor een grote groep Texelaars. ren als bodem, klimaat, planten en die ren gedemonstreerd. Over de excursies werd een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin het experiment op Texel volle dig geslaagd wordt genoemd. Het werk zal dus zeker worden voortgezet. Nieuw museum Staatsbosbeheer werkt ook nauw samen met het Texels Museum bij de stichting van het nieuwe museum. De bouwplannen ontwikkelen zich gunstig. Een bouwcommissie is doende met een schetsontwerp, dat zeer binnenkort kan worden verwacht. Het nieuwe museum zal worden gebouwd op een uitgestrekt terrein in het duin- en bosgebied nabij het jeugdhotel „De Zilvermeeuw" aan de Ruysweg. Van het complex zal o.a. een plantentuin deel uitmaken, waarin verschillende plantengemeenschappen van het Texelse duin bijeen worden gebracht. De heer Mantje betoogde, dat het nodig zal zijn dat het nieuwe object niet de naam „museum" zal dragen, aangezien gebleken is. dat dit woord een verkeerde voorstelling oproept. Door de heer J van Lare werd mede gedeeld, dat de Museumvereniging eind 1962 over een batig kassaldo van ƒ6800,beschikte en eind 1963 over ƒ2900,Tijdens de bestuursverkiezing werden mevrouw A. Kiljan-Jellema, de heren J. R. van Wijland en G. Monen, die volgens rooster aftraden, met ruime meerderheid herkozen. Voor de heer H. Wuis, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer J. van Lare te De Koog benoemd. KLAVERJASSEN VOOR DE V.A.R.A.-SPEELGOEDACTIE OUDESCHILD Er was een flinke belangstelling voor de klaverjasdrive, die ten behoeve van de VARA-speel- goèdactie werd georganiseerd. 74 deel nemers verschenen aan de tafels. Er kon een flink batig saldo (plm. 80, worden overgemaakt. De uitslag was als volgt: 1. Echtpaar Spaans 7538 pnt. 2. D. Zoodsma-C. Grootjen 7364 pnt. 3. mevr. Bergstra-J. Slot 6927 pnt. 4. Echtpaar Vlas 6914 pnt. 5. A. Dootjes-A. de Ruyter 6904 pnt. 6. J. Dekker-H. Grootjen 6673 pnt. 7. H. en P. Bekkers 6537 pnt. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 29 november 1964 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Bccrthuis, le advent. extra collecte voor de zending Den Hoorn 9.30 uur ds. Oskamp De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan De Koog 10 uur ds. Waardenburg Collecte Fonds noodl. kerken en personen De Waal 19.30 uur ds. Waardenburg Collecte Fonds noodl. kerken en personen Oosterend 10 uur ds Froentjes, maandcoll. kerkvoogdij 19.30 uur ds. Beerthuis, jeugddienst Oudeschild 11 uur ds. Oskamp, maandcollccte kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. Uidam Openbare belijdenis 3 uur ds. Van Leeuwen Oosterend 10 uur ds. Van Leeuwen 3 uur ds. Uidam GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal 26 Den Burg 10.00 en 15.30 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Koopmans Oosterend 11.15 uur ds. Koopmans Zend vroegtijdig Uw advertenties in! TEXELAARTJES 3 regels J 1,elke regel meer J 0,25. Onder adres te bevr. (met eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer JU.25 meer. Prima fruit tegen de laagste prijs. Goudreinet- ten, Jonathans, zoete ap- ipeien, handperen, moes appelen en groenten. F. Btark, Oosterend, tel. 391 Alie soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Uok wij verzorgen ver anderingen, modernise ren enz. aan Uw be staande kleding. Uw kleermaker Carei &chmidt Boomkampstraat 8, Alk maar, tel. 13615. Elke vrijdag op Texel Persilgeschenken voor St. Nicoiaas.' Wacht met te lang, we hebben nu nog voorraad! Gymver. O end, p.a. Jo Daalder, Vliestr. 15, Ger de Jong of Rentenaar, tel. 227 JMet meisje biedt zich aan om met de St. Nic.- drukte zaterdags te kun nen helpen m winkel of huishouding. Brieven on der no. 709 bur. v.d. bl. Te koop aangeb. auto ped op luchtbanden. A. J. Verhoeve, Kogerweg, De Koog Ter overname gevr. ouderwetse toverlan taarn en houten autoped. Brieven onder no. 710 bur. v.d. blad Te koop aangeb. brom fiets, b ongers, in zeer goede staat. Billijke prijs. C. Buisman, Kogersir. oó, Den Burg Te koop pony, keuze uit drie. J. de Ridder, De Cocksdorp C 56 Te koop brommer, Magneet Globemaster. Tel. 102220) 2179 Te koop 60 Rhode Island 12 weken oud, 2 hokken en gaslamp. Loodssingel 9. Oudeschild Te koop nieuwe meis- jesfiets, leeftijd 8-10 jaar W. Moor, Wilhel- minalaan 86 Te huur garage voor een grote of twee kleine auto's. <G. Michels, Wil- helminalaan 11 Te koop lange zwarte leren jas, in goede staat. Gasthuisstraat 26, tel. 2178 Te koop gevraagd het boek „Texel, land en volk in de loop der eeuwen" door v.d. Vlis. Brieven onder no. 712 aan bur. Tex. Courant Wie heeft mijn zwarte leren handschoenen ge vonden? Gaarne tegen beloning terug aan F. J. Parlevlieft, Klif 32, Den Hoorn, tel. (02226) 384 Te koop aangeboden NSU brommer, in prima staat, ƒ150,Weverstr. 36, tel. 2179 Te koop zo goed als nieuwe houten Noren en een racefiets. Frits Bon ne, De Koog K 56, tel. 384 Met blijdschap geven wij U kennis van de ge boorte van ons dochter tje en zusje Rita P. Eelman-de Smit J. Eelman en kinderen De Cocksdorp C 25, Texel, 24 november 1964. Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Annemarie J. Boks-Huisman B. Boks Ria Martha Herman Kees Hans De Koog. „Bosrand". 25 november 1964. Met vreugde geven wij U kennis van de ge boorte van Koenraad Jan J. G. H. Wentink M. C. Wentink- Keijser Bernhard en Annette Zeddam, 19 nov. 1964, Ir. B. Kersjesweg 7. Fulps Krijnen en Nceltje Elisabeth Keijser hebben het genoegen U, mede namens wederzijd se ouders, kennis te ge ven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op 11 december 's middags om 3 uur in het Polderhuis. Receptie op de trouw dag van 5-7 uur in Hotel „De Graaf". Loodssingel 10. Oudeschild, De Westen H 106, Burg. Toekomstig adres: Ruyterstraat 100, schild. Den De Oude- Tot onze grote droef heid werd heden in het ziekenhuis „Park zicht" na een langdu rig doch geduldig ge dragen lijden van ons weggenomen, mijn lieve zorgzame vrouw, onze moeder en oma Nceltje List, geb. Hoedemaker op de leeftijd van 73 jaar. C. List C. de Zee-List B. de Zee Marijke Nelly Cora Oudeschild. 24 november 1964, De Ruyterstraat 19. Condofeantie-adres: B. de Zee, Hector Treubstraat 38, Den Helder. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 28 november a.s. om 12 uur op de Algeme ne Begraafplaats te Den Helder. Vertrek van Hector Treub straat 38, te 11.30 uur. Bij deze nemen wij afscheid van alle vrien den en bekenden bij ons vertrek naar Beverwijk, Vechtstraat 5. L. Weijermans en gezin Ons nieuw adres is: 159 Wirrawaystr., Moe, Victoria, Australia? Rein en Nelly Dijt-Bakker (wedn;) midd. lft., P.G., tracht in contact te ko men met dito weduwe met woning. Doel een zaamheid opheffen. Brieven onder no. 708 aan bureau van dit blad. Te koop bouwjaar 1957, in prima staat. Garage Dros, Eierland - telefoon 233 HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING De kursus te Den Hoorn begint maandag 30 november a s. om 19.00 uur in „De Waldhoorn". in U v/ndt er LeV olfermooiste eo allernieuwst in groet Sorteering WEVERSTRAAT SS-OEN BURG-TEXEL Vandaag de gehele dag Gebakken hom en kuit. Volop verse vis in diverse soorten. 500 gram gebakken schol 1,25 1 pak diepvries kabeljauwfilet 1,20 Prima blanke stokvis. Ook zaterdags van 11.00 - 12.30 uur wanne ge bakken vis. Telefoon 2598. Prachtige T.V.- en RADIOTAFELTJES nieuw, vanaf 25, Verkoop, verhuur en reparatie van alle mer ken T.V.'s en radio's: nieuw en gebruikt. Gebruikte TV v.a. ƒ225,met gar. Gebruikte Radio v.a. 40,met gar. BOB KUIPER, Bomendiek 6. De Waal, Tel. 2257. Camera's in geschenkverpakking Fotobedr ijf JAN DE WAAL Binnenburg-Stenenplaats -Hogerstraat. Sint Nicolaas vindt in een speciaalzaak een grotere sortering u bent dagelijks van harte welkom bij KLERCQ'S L Woninginrichting n.v. Koningstraat 43 - 45 Spoorstraat 30 Den Helder

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2