A top ruimte én sfeer én mogelijkheden met top-form m0rkaste Kopziekte en bemesting VLESSING Ja graag Ja graag iets voor HEM... ibnn Belangwekkende inleiding van Ir. Miedema LANDBOUW en VEETEELT Klerccfs woninginrichting rubriek voor I o„,i,r >41» C, >HR <»ronlnarn De Top-Form M0RKASTE maakt van wandruimte bergruimte! Voor Uw glaswerk, Uw televisietoestel, Uw boeken I Wat een mogelijkheden enwat een sfeer I Hier is de mogelijk heid om stap voor stap een wandcombinatie op te bouwen, die voldoet aan Uw behoefte, die past in Uw sfeer van wonen! Komt U eens langs? Top-Form bewonderen! Onze zaak èn ons hart zijn er vol van I Koningstraat 43-45 Spoorstraat 30 - Den Helrler Vorige week werd door de gezamen lijke kunstmes tb an del (Fa. bakker, Kcijser en Co. en de L.T.B.) in samen werking met de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting een voorlichtings avond over kopziekte en bemesting gehouden. We ontleenden aan de inlei ding van de heer lr. Miedema het vol gende. Het probleem kopziekte Kopziekte houdt eik jaar de gemoe deren weer bezig. Het ene jaar in meer dere mate dan in het andere, maar tel kens treedt deze gevreesde ziekte op. Ondanks dat het verschijnsel m 1880 reeas oestond, is de uitbreiding hiervan pas na de tweede wereldoorlog begon nen. Is „kali" de dader Toen het probleem na de tweede wereldoorlog oegon te spreken, kwam ook het onderzoek naar de oorzaken van kopziekte ai gauw op gang. Men meende, dat men al snel „de oorzaak" gevonden nad. Uit de eerste onderzoe kingen kwam n.l. naar voren, dat er een i sterke relatie tussen kopziekte en kali bestond. Dus werd de kali als de ver oorzaker van kopziekte aangewezen. Uit latere onderzoekingen is eenter wel gebleken, dat deze bewering niet ge- neel juist is geweest. Hoewel kali wel een rol speelt bij het optreden van kop- ziekte, kunnen we haar toch niet als de veroorzaker aanwijzen. Er zijn méér elementen die hier aan debet zijn. Yvelke rol speelt magnesium? Het bovenstaande heelt ertoe geleid, dat mans het onderzoek meer op het ele ment magnesium wordt gericht. De koe kan aan haar lichaam geen magnesium onttrekken, hoewel ze daar een voor raad heett van ongeveer 5U0 gram. Voor het dagelijks onderhoud en afscheiding met de meik heelt de koe 5 gram „nut tige" magnesium per dag nodig. Als de koe er te kort van krijgt, kan zij wel de magnesium uit het bloed halen en b.v. met de melk afscheiden. Dit kan tot 1 gevolg hebben, dat als de koe 2 a 3 dagen te weinig magnesium opneemt, zij last van kopziekte kan krijgen. Doordat in het voorjaar het gras een lager magnesiumgehalte heeft dan in zomer en najaar, is dan de kans op kopziekte het grootst. Uit het jaarverslag van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting over het jaar 1962 ontlenen we het volgende staatje: Magnesiumgehalte Aantal percelen in de droge stof voorjaar najaar van het gras 0.15 - 0.20 1 0 0.21 - 0.25 8 1 0.26-0.30 16 0.31-0.35 2 hoger dan 0.35 0 10 5 We zien dus, dat het magnesium gehalte van het gras in het voorjaar gemiddeld een klasse lager ligt dan zomer en najaar. Als het gehalte aan magnesium in het gras 0.35 bedraagt, komt practisch nooit kopziekte voor. Dus voldoende magnesium Dat de koe voldoende magnesium binnenkrijgt, hangt af van de volgende punten: 1. de hoeveelheid gras (droge stof) die ze opneemt; 2. het magnesiumgehalte van het gras; 3. de benutting van de opgenomen magnesium. Alhoewel benutting hier op de derde plaats staat, is dit eigenlijk het belang rijkste. Reeds eerder is het woord: „benutte" magnesium genoemd. De be- i nutting van de opgenomen magnesium l varieert van 5 tot 30ü/o. De benutte I magnesium is dus het deel, dat de koe kan gebruiken voor haar dagelijkse on- GESLAAGDE „RUSLAND-AVOND" VOOR PLATTELANDSVROUWEN De vorige week hield Harry de Graaf i voor de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen een voordracht I met dia-vertoning over de Sowjet-Unie I en enkele andere landen van het Oos- telijk blok. Voor deze avond bestond enorme belangstelling. Toen mevrouw Laan-Kistemaker de bijeenkomst open- I de, was het grote lokaal van de land- bouwschool te Den Burg tot de laatste plaats bezet. Dat was kennelijk te dan ken aan de reputatie die de spreker had opgebouwd tijdens een eerder gehouden j avond over Nieuw Guinea. De heer De Graaf zei aan het begin van de avond bang te zijn, dat de verwachtingen van de dames wat te hoog waren gespan nen. Daardoor zou het praatje over Rusland wel eens tegen kunnen vallen. Dat bleek echter in het geheel niet het geval te zijn De dames vonden het kijkje achter het nog steeds ijzeren gordijn bijzonder interessant. De opna men, zowel als het commentaar erbij, werden zeer gewaardeerd en zelfs en kele mensen onder het gehoor, die de lezing bij een andere gelegenheid al eens hadden meegemaakt, keken en luisterden geboeid. Hoewel de spreker zich beslist niet steeds negatief ten aan zien van de toestanden in de commu nistische landen uitliet, had zijn betoog toch het effekt, dat men er weinig voor voelde om een soortgelijke reis te ma ken. Veel indruk maakten ook de sterk contrasterende beelden van Oost- en West-Berijn, waarmee deze boeiende lezing werd besloten. A. B.-O. derhoud en om met de melk af te scheiden. Het onbenutte gedeelte wordt weer met de mest afgescheiden. Rond deze benutting zijn proeven ge nomen. Uit deze proeven is gebleken, dat het weer hierbij een grote rol speelt. Nat weer is ongunstig. Als de koeien van de stal in de weide komen, daalt het magnesiumgehalte van het bloed. Deze daling kan als volgt verklaard worden: 1. de koe moet omschakelen van stal- temperatuur naar buitentempera tuur; 2. van droog voer moet de koe om schakelen op gras. De pensflora moet hier op ingesteld worden en dit heeft enige tijd nodig. Bij goed weer is de daling van het magnesiumgehalte van het bloed na 2 a 3 dagen wel weer teniet gedaan, als het gras tenminste voldoende magne sium bevat. Blijft het weer echter een nat karakter houden, dan blijft ook het magnesiumgehalte van het bloed dalen. Door het natte weer nemen de koeien weinig gras op (ze staan veel met de ronde rug), terwijl dit gras ook nog voor een groot gedeelte uit water be staat. De koe krijgt dus te weinig droge stof naar bmnen en dus ook te weinig magnesium. Hier komt nog bij, dat het natte voer in de pens samen- klontert en daardoor slecht verteert. Door deze gang van zaken wordt er magnesium aan het bloed onttrokken en de kans op kopziekte vergroot. Voorkomen Zoals we uit het voorgaande hebben kunnen opmaken, blijkt dus, dat de koe voldoende weerstand moet kunnen bie den. De inleider stelde de volgende punten als voorwaarde die mogelijk tot. een voldoende weerstand kunnen leiden 1zorg dat het vee in goede conditie is, als het van stal gaat; 2. probeer slechte (natte) weersom standigheden uit te schakelen, door desnoods het vee op te stallen. (Op stallen is belangrijker dan bijvoe deren). 3. schaar niet te vroeg uit. Ze komen dan in niet al te kort gras; 3. probeer een goed magnesiumgehalte in het gras te krijgen in het voor jaar. Dit kunnen we bereiken, door te zorgen dat: a. de kalitoestand van de grond niet te hoog is, omdat dit de opname van magnesium tegengaat. Bij de op name door de plant werken deze twee elementen elkaar n.l. tegen. We moeten echter wel oppassen voor een te lage kalitoestand van de grond, daar dit oogstdepressie kan geven. b. op zandgrond in het voorjaar 400 kg. Kieseriet te strooien. Dit behoeft niet voor het gehele bedrijf, doch over b.v. 1/3 gedeelte en dan spe ciaal die percelen waar in het voor jaar de koeien naar toe gaan. De Kieseriet kan te zelf der tijd als de stikstof gestrooid worden. In de herfst neemt het aantal gevallen van kopziekte vaak weer toe. Op percelen waar de koeien in het na jaar geweid worden, kan men plm. 6 weken daarvoor ook een Kiesenet- bemesting geven. Op kleigrond en kalkrijke zand grond ligt het probleem wel even moeilijker, alhoewel het de mening van de inleider was, dat het strooien van Kieseriet allicht iets zou hel pen. Door de geringe kosten, die het strooien van Kieseriet met zich mee brengt menen we, dat deze maatregel zeker niet vergeten moet worden om kopziekte te voorkomen. Hier komt bij, dat als de koe met het gras veel magnesium met de mest afvoert en er dus een kringloop ontstaat J. N. 'firn bulltn .«•Blwoor^ikU.d »»n da radablla gO NIET EENS MET J. TH. BOOM Naar aanleiding van het schrijven van J. Th. Boom te Oudeschild in Uw rubriek „Wat ik zeggen wou" in de krant van dinsdag, zou ik als bewoon ster van Den Burg ook mijn mening eens willen geven over het Ouwe Sun- derklaas-gebruik, dat in de buitendor pen verloren zou gaan. Vroeger was 5 december de dag van het Sunderklaas- spelen. Nu wordt het in de huiselijke kring gevierd en daar sta ik volledig achter. Nu wil de heer Boon ons het Ouwe Sunderklaasfeest óók ontnemen door ervoor te pleiten, dat te Den Burg het dansen op die avond wordt ver boden. Het is nu eenmaal met anders: om één of andere reden blijkt het in Den Burg toch gezelliger te zijn. Men kan de mensen moeilijk dwingen en het zou zeker een dwangmethode zijn als in Den Burg het dansen op 12 december werd verboden. Ik hoop dat vele Ouwe Sunderklaasspelers van Den Burg het met me eens zullen zijn en dat voor ons Ouwe Sunderklaas ((mét dansen) niet verloren zal gaan. Mevr. A. Huizinga - Den Burg ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 29 november op om 8.23 uur en gaat onder om 16.34 uur; 2 december op om 8.27 uur en onder om 16.32 uur. Maan- 4 december N.M 12 december E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 27 nov. 1.37 en 14.31; 28 nov. 2.49 en 15.49; 29 nov. 4.12 en 17.19; 30 nov. 5.30 en 18.14; 1 dec. 6.28 en 19.05; 2 dec. 7.14 en 19.43; 3 dec. 7.53 en 20.18; 4 dec. 8.29 en 20.49; 5 dec. 9.02 en 21.20. Aan het strand ongeveer een uur «erder hoog water. OVERHEMD V/ VI Voor do goed verzorgde man. Overhemden in tri cot-nylon en zelfstrijken- de poplins. Met moderne streep of in uni-dessin. v.a. f 13.90 HANDSCHOENEN Heerlijk warme handschoe nen. Sportief, gekleed of beiden. Peccary, Nappa of Pigskin. Keuze te over. v.a. f9.90 SHAWLS Warm en sportief zijn deze shawls. Zowel ruige mo hair, als gladde mohair- zijde. Reeds v.a. f 4.95 POCHETTE De finishing touch. Zelf- binder met pochette in transparante verpakking. Uitgelezen keuze in TER- LENKA en TREVIRA. Ook zonder pochette. v.a. f9.90 HERENVESTEN Hartverwarmende ge schenken, onze herenves- ten, truien en pull-overs. De heerlijkste, de warmste wol. In div. kwaliteiten. v.a. f 22.90-, PYAMA Die zal hem wel liggen. Satin-Feutre pyama met raglan mouw. Streepdes- sin. In modieuze, donkere tinten. In de maten 46/56 f20.50 58/60 f22.50

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 9