FACIT LANGEVELD DE ROOIJ EEN KLASSEMERK GEEFT KLASSEWERK TRIUMPH PORTABLE! SCHRIjFMACHINES EEN KLASSE IA Een kind EEN KLASSE APART Niet alle mannen zijn egoïsten Ook bij KLEINE OPLAGEN is een vloeistofduplicator al rendabel. Zéér solide gebouwd, f 395.- Langeveld De Rooij O o- AEG Turnamat ELECTROHUIS o o kan de was 1 doen... o O a -am °o O r\J o o o f1298- Belangrijk K.S.K.-nieuws Uitslag van de vierde en laatste K.S.K. Prestatiewedstrijd. Fa. VAN DER MEER-LANGEVELD in groenten en fruit dagelijks speciale aanbiedingen Binnenburg 10, Den Burg, tel. 2180 M.. A.B. club TEXEL 4e C. P. M00JEN-RIT ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN Een advies voor een kwaliteitsgeschenk Firma KI. Boon Zn. Simca Aronde Radio met visserijband /i «maim en kompleet met ArARÜl koffer reeds vanaf f 250.- Triumph portables staan voor u in voorraad bij Sinds meer dan 75 jaar in de Parkstraat compleet met hoes Het apparaat wordt U gaarne gedemonstreerd door Sinds meer dan 75 jaar in de Parkstraat o o 0°° o O i O O J T O m Geheel automatische wasmachine, waarbij een snelle centrifuge is in gebouwd Uniek wascomiort. - Het gehele wasproces verloopt geheel automatisch water- en was- middeientoevoer, herhaaldelijk grondig wassen-, meermalen fris spoelen. - Een pracht combinatie, praktisch en bijzonder fraai van vorm. - Inhoud: 5 kg wasgoed, afmetingen hong 85, breed 92 en diep 50 cm - Voorzien van keuze schakelaar, temperatuurkiezer en programmaschakelaar Telefoon 2U00 -V-. »A> a-YJE - o O De eerste prijs van ƒ1000,in waardebonnen wordt gedeeld door A. J. J. Bakker, Singel 107 H. L. Barth. Marsdiepstraat 54 A. W. v.d. Berg, H. A. Lorenzstraat 27 C. v.d. Berg, Pasteurstraat 69 v.d. Berg, Sperwerstraat 13 A. de Boer, Middenweg 102 D. H. v.d. Eist, Geleenstraat 2 B. J. v.d. Geest, Vechtstraat 12 I. Haver, Zandvaart, Breezand C. G. Haringa, Reigerstraat 64 B. den Hartog, Havikstraat 9 J. Jansen. Bankastraat 12 de Jong, Kijkduinlaan 17 F. A. M. Kersting, Marsdiepstraat 539 Luycks, Slingerbeekstraat 50 J. Th. Luths, Fazantenstraat 5 M. Pieters, Fregatstraat 95 L. Petrus, Joubertstraat 1 E. H. H. Rust, Spechtstraat 17 H. Rys, A. Y. Kuiperstraat 4 C. Smit. Sumatrastraat 17 C. E. Stam, Jan Verfailleweg 606 J. Tammeryn, C. van Noortstraat 44 A. J. Tydeman, Sperwerstraat 33 G. Warbout, Waalstraat 32 De tweede prijs ad. ƒ500,in waardebonnen wordt gedeeld door P. Bakker, Huisduinerweg la ,F. Biersteker, Kievitstraat 101 J. Boshamer, Duinroosstraat 139 L. den Broeder, v.d. Hamstraat 23 I. M. Heustink, Sumatrastraat 15 J. C. Kalf, Ruighweg 205 J. H. Kreyger. Kanaalweg 39 E. A. Lange, Zuiderzeestraat 72 J. D. Steeman, Jekerstraat 9 Stoll, Molukkenstraat 18 S. Sikma, Ribesstraat 7 C. Schol, Brakkeveldweg 61 L. Th. Toes, Pasteurstraat 71 Joh. J. Vink, Steengracht 3 v.d. Vliet, Rijnstraat 38 De derde prijs ad. ƒ100,aan waardebonnen wordt gedeeld door A. P. Andree, Clematisstraat 28 G. G. Bouman. O. van Noortstraat 19 Brouwer, Javastraat 145 Bakker, Violenstraat 14 J. v. Hartingsveld, Violenstraat 2c den Hartog, Havikstraat 9 J. T. Lange, van Galenstraat 112 M J. Muye, Volkerakstraat 136 A. Planken, Badhuisstraat 84 D. Ramler, Molenstraat 60 de Ridder, Middenweg 83 A M. Rottier, Lorenzstraat 25 J. Timmer. Bremstraat 123 L J. de Vries, v.d Duin v Maasdamstr. 22 Het. deel van de eerste prijswinnaars bedraagt na afronding 50,van de tweede prijs winnaars 35,en van de derde prijs winnaars 10,Alle prijzen in K.S.K. Waardebonnen, alléén te besteden bij de deelnemende winkeliers. Alle winnaars kunnen hun prijzen afhalen bij de Ned. Middenstandsbank in de Koning straat. De inzendingen werden bij alle wedstrijden beoordeeld door de heren: A. Rietveld - Leraar Nederlands a/h Gem. Lyceum; J. de Gorter - Leraar Nederlands a/h Gem. Lyceum, P. J. M. Verduin - Journalist. Zondag 6 december Nationale betrouwbaar- heidsrit van motoren Deze rit lelt mee voor het Ned kampioenschap Start vanaf het in dustrieterrein. FOTO LANGEVELD DE ROOIJ N.V. Eei\ kamertapijt 3 80 mfr breed, DUS GEEN NADEN, in voorraad te zien bij Den Hoorn Te koop een P 60 Elyssée, jaar 1959, personenwagen met ver warming, radio. Billijke prijs. H. M. Koopman. Boodtlaan K 3a, De Koog, tel. 244 Erres f 353,- Philips f 398,- JAN AGTER Telefoon 2114 1 I FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 4 „Er was zelfs niemand om me af te halen. Ik had op het vliegveld de benen kunnen nemen, als ik gewild had, maar wat moest ik in een vreemd land, waar van ik maar ten dele de taal kon ver staan en nog gebrekkig spreken? Ik dacht: ze krijgen me nooit klein. Zodra ik meerderjarig ben, ga ik terug naar Nederland, naar Fons, want die wacht wel op me. Dat zei ik ook. toen ze me twee dagen later naar papa en mama gebracht hadden. Maar vader lachte me uit en zei: Je bent hier en je blijft hier. We praten er niet meer over. Ik heb al werk voor je. Morgen ga je beginnen. En wee je gebeente, als je je best niet doet". „En je deed natuurlijk meteen je uiterste best", lachte tante Duuk, die haar nichtje wel kende. „Welnee, ik ben pas aan het werk ge gaan, toen Grace in huis kwam. Van de eerste dag af, dat ik arriveerde, hebben we ruzie gehad; papa en ik. Ik zie nog zijn gezicht voor me. toen ik hem wit van woede vertelde, dat ik tegen mijn wil naar Australië gebracht was en dat ik niet van plan was ook maar één uur te werken. Ik was bereid om in huis te helpen, moeder bij te staan en een oogje op de kleintjes te houden, maar dat was ook alles. Als hij had gedacht, dat hij mij nu nog kon commanderen, dan had hij het mis". „Zei je dat allemaal? Marrie.dat je het durfdeTante Duuk keek haar vol bewondering aan. „Nou, het gevolg begrijpt u wel, he? Dat werd, net zoals voorheen in Neder land; timmeren. Tot mams er tussen kwam. Maar voor het eerst van mijn leven had ik me verweerd: ik had hem in zijn hand gebeten en over zijn ge zicht gekrabd. Drie dagen liep hij be pleisterd door het huis, maar zei geen woord meer tegen me. Een paar weken later probeerde hij me nog eens een baan te geven als spoelster in een ho tel, maar ik bedankte er op kalme toon voor. Toen zij hij, dat ik dan nooit op één penny zakgeld behoefde te rekenen, waarop ik antwoordde, dat ik zijn geld niet nodig had. Want de buren wisten al heel gauw, hoe de toestand bij ons was, temeer ook omdat de Australische kranten mijn onderduikgeval uit de Ne derlandse bladen hadden overgenomen en bij hen groeide er sympathie voor mij. Dus duwde ze me wel eens stikum wat toe en ook van mams en de jon gens kreeg ik af en toe wat". Ze zuchtte en keek door het raam. „Een half jaar later stierf mams al. Ik geloof nog steeds, dat ze meer aan heimwee gestorven is dan aan die kwaal. Want als het al zo erg was ge weest, dan zouden ze het hier, tijdens de keuring voor de emigratie toch ge merkt hebben? Maar iedereen werd voor gezond verklaard, dus zal het ook wel zo'n vaart niet gelopen hebben, als ze rustig in haar vertrouwde omgeving was gebleven". „Vond je moeder het niet prettig in Australië?" „Natuurlijk niet, maar dat liet ze nooit merken. Evenwel, na enkele we ken had il-: al door, dat mams heimwee had. Daarom was het maar goed, dat ik thuisgebleven ben, want zo konden we elkaar wat opbeuren". „Hoe was je vader, toen Elsje ge storven was?"t Marrie haalde haar schouders op. „Daar heb ik nooit goed hoogte van kunnen krijgen. Overigens, hij dacht altijd alleen maar aan zichzelf. Na mams dood nam ik de teugels van het huishouden in handen en ik besloot het meteen op een andere leest te schoeien. Mams kreeg nooit huishoudgeld. Als ze wat nodig had, moest ze het vader vra gen en die mopperde dan, omdat ze volgens hem zoveel geld nodig had. Vergeet niet, dat we nu ook geen kin derbijslag meer hebben, want dat be stond niet in Australië. Tenminste niet voor ons. Maar de eerste de beste za terdag hield ik mijn hand op. Hij keek me nijdig aan en vroeg: Wat betekent dat? Ik antwoordde: Ja, waar zou ik m'n hand nu voor ophouden? Voor geld natuurlijk. En alsjeblieft iedere week twintig Pond. Hij schrok zich naar. Twintig Pond? herhaalde hij, ben je he lemaal gek? Dat verdien ik niet eens. Toen zei ik hem, dat hij dan maar gauw moest zorgen meer te verdienen, omdat ik niet van plan was om het met minder te doen. Dan neem je maar een huishoudster, want dan smeer ik 'm. Hij werd woedend en beet me toe: Dat moest je eens proberen. Ik laat je door de politie terughalen. Waarop ik ant woordde: We zijn hier niet in Neder land, daar was dat mogelijk, maar hier niet. Ik ben negentien jaar en dus vol gens de Australische wetten mondig. Als ik de deur uitga, kan niemand me tegenhouden. Maar ik ben toch altijd nog zo fatsoenlijk, om je niet met de kinderen in de steek te laten. Enfin, ik kreeg mijn twintig Pond en zo kon ik geleidelijk aan de kinderen eens be hoorlijk aankleden en ook wat voor me zelf kopen. Ik dacht: tot ik 21 ben, blijf ik. Daarna moet hij maar zien. hoe hij het redt Maar al gauw kwam Grace over de vloer en acht maanden na mams dood trouwde hij met haar. Toen zocht ik een baan, die ik meteen de zelfde dag vond en ging voor mezelf verdienen. Het huishouden kon me niets meer schelen. Ik betaalde kostgeld en stak verder geen hand meer uit. be halve als het de kleintjes betrof. Grace en ik zeiden zelden of nooit wat tegen elkaar. Op haar manier was ze wel gek op papa. Bovendien liet ze zich niet op de kop zitten en hij bond tegen haar ook wel een beetje ik, want zij bracht aardig wat geld mee, dat ze in het be drijf stak, samen met haar broer, een vreselijke vent. Geen vrouw was er veilig bij hem en met hem wilde vader me nota bene laten trouwen. Ik heb hem gewoon in zijn gezicht uitgelachen. Ik was toen al twintig en had glad ma ling aan hem. Op mijn eenentwintigste verjaardag heb ik 's morgens mijn spul len ingepakt en ben vertrokken, veer tig kilometer verder kreeg ik intern een baan als kinderverzorgster. Daar heb ik het uitstekend gehad en goed ver diend. Veertien dagen geleden ben ik nog één keer thuis geweest om afscheid te nemen van de jongens en de klein tjes. Grace lag toen net in het kraam bed. Enfin, ik heb de eer aan mezelf gehouden en de jonge moeder gelukge wenst. Overigens, Grace valt wel mee Ze is goed voor de kleintjes en met de jongens kan ze vrij goed overweg. Ze heeft tamelijk veel tact en dat komt haar natuurlijk goed van pas. En dat is het dan, tante". De oudere vrouw knikte „Terug van weg geweest", zei ze lachend. „Het heeft wel een poosje geduurd. Maar hoe zat dat nou met die jongen? Die Fons? Jullie waren zo gek op elkaar en verleden maand schreef je me, dat hij getrouwd is. Hoe kan dat nou?" „Ja", antwoordde Marrie bedacht zaam. „dat hebben we ook aan onze zorgzame vader te danken". Tante Duuk keek haai verwonderd aan. „Hoe kan dat nu?" „O", antwoordde Marrie nonchalant, „dat is allemaal heel geraffineerd ge gaan. Natuurlijk schreef ik de eerste avond, toen ik thuis was, een lange brief aan Fons. Ik plakte hem dicht, adresseerde hem en gaf hem aan va der, die iedere week naar de stad ging. „Ik zal er wel voor zorgen", ze hij la chend, „dat hij op de bestemde plaats komt". Maar ja, ik had dat natuurlijk niet door. Daarvoor had ik nog teveel vertrouwen in de mensheid. Ik hoorde natuurlijk niets, dus schreef ik drie weken later weer een brief, waarin ik hem verweet niet geantwoord te heb ben. dat ik me ongerust maakte en zo voort. De brief onderging natuurlijk hetzelfde lot, want „de bestemde plaats", waar vader op doelde, was de vlakte, waar de wind de snippers ver spreidde in alle richtingen, behalve in de ene goede. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 6