Groen ^warG- Jexels in het harL, Strandhotel „Prinses Juliana" heeft eerste gasten al ingeschreven AGENDA IS achtstroomtarief voor de bezitters elektrische boilers van WÊSmSmë Enorme uitbreiding kost anderhalf miljoen In Duitsland belangstelling voor Texelse schapen taande luxe in 58 kamers Aansluiting in de loop van het volgende jaar Reeds vele contacten gelegd Grote „nachtclub" onder lounge van cent 23 per kWh tot 7 uur DINSDAG 8 DECEMBER 1964 78a JAARGANG Na. 791B Uitgave N.V. v/h Lange veld de RooQ Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelntinalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Cao*. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kvv. -f 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. De Westduitse boer legt de laatste jaren een groeiende belangstelling aan de dag voor het Texelse schaap. Men is in Duitsland met het oog op dn klimatologische omstandigheden vooral gebaat met een schaap, dat nea zware vacht heeft en dit is juist een der kemmerken van de „Texelaar". Dn „Veecentrale" te Rotterdam geeft momenteel een brochure uit, waarin dn kwa liteiten van het Texelse schaap in de Duitse taal worden aangeprezen. Dnze mededelingen werden o.a. gedaan door de heer Joh. C. Roeper van dn Coöpe ratieve Veeafzetvereniging tijdens de donderdagavond in hotel „Dn Lindn- boom-Texel" te Den Burg gehouden ledenvergadering van de kring Texol van de vereniging. De heer Roeper betoogde dat de Texelse veehouder de afznt- mogelijkhedcn in de Bondsrepubliek niet moet onderschatten en zich meer op de export in moet stellen. DE KOOG Het strandhotel „Prinses Juliana" te De Koog, dat op het ogenblik een enorme uitbreiding ondergaat, nadert zijn voltooiing met rasse schreden. De heer J. Kikkert te Den Burg die opdracht tot de verbouw heeft gegeven, hoopt „Prinses Juliana" voor Pasen 1965 officieel in gebruik te kun nen stellen. Tot op heden hebben zich bij het enorme werk geen vertragingen van betekenis voorgedaan, zodat men in het thans vergevorderde bouwsta dium een dergelijke verwachting durft te koesteren. Reeds uit de bouwsom van rond anderhalf miljoen gulden kan worden opgemaakt, dat op de duinen aan de Badvveg iets verrijst, dat zijn weerga op Texel niet kent. Het hotel dat 58 kamers telt, is niet alleen zeer groot, maar zal ook bijzonder luxe worden ingericht. Gisteren maakten wij in gezelschap van de eigenaar-opdrachtgever een rondgang door het gebouw w.o. de nieuwe 3 verdiepingen tellende vleu gel, die een oppervlakte beslaat van veertig bij zeventien meter. bevinden zich receptie en administratie. „Warme" sfeer De drie verdiepingen van de nieuwe vleugel zijn gelijksoortig uitgevoerd. De hotelkamers, die in grootte variëren van 2.10 x 6 meter tot 7 x 6 meter, zijn aan veertig meter lange gangen gelegen. In het hotel zal een warme, niet over dreven moderne sfeer moeten komen. De architect L. G. Lentzt uit Hengelo wil dit bereiken door het aanbrengen van veel houtbetimmering. Deze betim mering zal o.a. als uitspringende pane len tegen de gangwanden worden aan gebracht. Samen met de met kleurige tegels belegde vloer en een „uitge kiende" verlichting, zal stijlvolle varia tie worden bereikt. De heer Lentz, die reeds meerdere hotelbedrijven heeft ontworpen, geldt als zeer ervaren op het gebied van hotelbouw. Voor Texel ontwierp hij ook de jeugdherberg „De Eyerkoogh". Luxe kamers De kamers van het hotel zullen zeer luxe worden uitgevoerd. Alle vertrek ken zijn voorzien van warm en koud stromend water, eigen toilet, bad en balcon. Op de grotere vertrekken is bovendien een ijskast aanwezig alsmede telefoon en een antenneaansluiting voor televisie. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. B. Giesen, die sinds februari van dit jaar met een grote staf personeel aan het werk is. Heel veel tijd en geld is gaan zitten in de grootscheepse graaf werkzaamheden, die nodig waren om het gebouw met zijn uitgebreide onder grondse ruimten te kunnen optrekken. Met het graafwerk is men zelfs nu nog niet gereed. Er moet nog anderhalve meter grond worden verwijderd van het parkeerterrein, dat aan 80 perso nenauto's plaats zal bieden. De oude vleugel zal belangrijke ver anderingen ondergaan en zoveel moge lijk in overeenstemming worden ge maakt met het nieuwe gedeelte. Ook inwendig zullen ingrijpende wijzigin gen worden aangebracht. Door het weg breken van enkele wanden wordt een grote zaal verkregen, die als restaurant en café zal worden gebruikt. Ongeveer de helft van het oorspron kelijke pand is gesloopt. Op de vrijge komen plaats zullen keukens worden gebouwd, een magazijn en een woning voor de beheerder. Eronder is een sous terrain, waar zich een bierkelder, wijnkelder, opslagruimte voor groente, magazijn, waskelder en kelder voor de centrale verwarming zal bevinden. Het sousterrain bevat ook een dagverblijf voor het personeel. In het nieuwe hotel zal de familie Bonne waarschijnlijk de scepter zwaaien. Geruchten, als zou de familie Kikkert zelf de leiding nemen en hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg verkopen, zijn volgens de heer J. Kik kert uit de lucht gegrepen. Het in aanbouw zijnde strandhotel „Prinses Juliana", gezien vanaf de Badweg. Links de nieuwe vleugel, op de voorgrond rechts de lounge. Uiterst rechts nog een glimp van het oude pand. Als het nieuwe strandhotel over en kele maanden gereed is, zal men er het oude hotel, dat slechts 17 kamers telde, niet meer in herkennen. Een belangrijk gedeelte van het oude gebouw is ge sloopt om plaats te maken voor de keu kens, personeelsverblijven en de woning voor de bedrijfsleider. Lounge De nieuwe vleugel vormt met het oude gedeelte een hoek van ca. 110 graden, maar is er niet tegenaan ge bouwd. De ruimte tussen de twee vleu gels wordt ingenomen door een vijf hoekige lounge met een oppervlakte van 270 m2. Ter vergelijking: de inhoud van deze hal is belangrijk groter dan die van de grote zaal van hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg. Onder de lounge is een ruimte, die weinig kleiner is en dezelfde vorm heeft. Deze ondergrondse hal zal worden ingericht als conversatiezaal en ontspannings ruimte. Er wordt een muziekpodium gebouwd en er zal op parket voor gasten en passanten 's avonds gelegen heid tot dansen zijn. Door zijn vijf hoekige vorm is deze gelegenheid, waarover op Texel niet helemaal ten rechte wordt gesproken als „de nacht club van Joop Kikkert", heel wat in tiemer dan de enorme afmetingen zou den doen vermoeden. Lift De „nachtclub" kan bereikt worden via een deur aan de achterzijde van het gebouw, maar ook via de trappen en de lift binnen het hotel. De lift bereikt dus vier verdiepingen. De liftkoker is 11 meter hoog en steekt boven het platte dak van de nieuwe vleugel uit Dit hoogste punt werd vorige week door de aannemer bereikt, wat reden was tot grote feesvreugde. De lounge kan zowel vanaf de Bad weg als vanaf het parkeerterrein voor hotelgasten aan de achterzijde van het gebouw, worden betreden. In de hal Door zijn luxueuze inrichting zal het hotel straks gasten aantrekken, die, zakelijk gezien, tot een belangrijke categorie horen. Door zijn ligging op het 22 meter hoge duin, heeft men van uit letterlijk alle kamers een fantasisch uitzicht over zee of over het eiland. Het is duidelijk, dat het vernieuwde strandhotel „Prinses Juliana" het ko mend seizoen een bijzonder represen tatieve aanwinst voor Texel zal zijn. Hopelijk doen zich tijdens de laatste fase van de bouw geen vertragingen voor. Voor de gasten, die nu reeds voor de paasdagen hebben geboekt, zou dat een grote teleurstelling zijn! Vooral op de middelgrote boerderijen in West-Duitsland is men bijzonder ge- interesseerd in het Texelse schaap. Uit een rapport van een landbouworgani satie bleek, dat het houden van schapen op één hectare vaak een grotere winst kan opleveren dan het verbouwen van sommige gewassen op het zelfde stuk grond. Bovendien eist de schapenteelt minder mankracht en werkuren. Het is echter voorgekomen, dat een zending van dertig Texelse schapen, die naar de Bondsrepubliek werd geëxpor teerd, aan rotkreupel leed. Bij de ver koop had de vorige eigenaar nadruk kelijk aan de vertegenwoordiger van de CVV gezegd, dat dit niet het geval was. Later bleek dat men de rotkreupel had „weggesneden". Dat een dergelijke han delwijze een ongunstige invloed kan hebben op de exportmogelijkheden, ligt voor de hand. De heer Roeper toonde aan de hand van door hem opgestelde cijfers aan, dat het voor de Texelse boer voorde liger is zijn vee via de CW te verko pen, dan via de tien particuliere hande laren die op het eiland zaken doen. De aftredende voorzitter van de CW op Texel, de heer C. Roeper Mzn., be treurde het dat de belangstelling voor de ledenvergadering de laatste jaren bijzonder matig is. Donderdagavond kon hij echter een dertiental leden en enkele geïnteresseerden welkom heten. Tot zijn spijt was er deze keer geen afgevaardigde van het hoofdbestuur aanwezig. De notulen en het jaarver slag werden door de vergadering zol der aanmerkingen goedgekeurd. Vleescentrale Door de huidige economische situatie is men steeds meer tot samenwerking gedwongen. Ook bij de veeafzetorgani saties, waarvan vele sinds enkele jaren zijn ondergebracht in een overkoepe lend orgaan „de Vleescentrale". Ook de CW maakt al enige tijd deel uit ran deze centrale. De direkteuren van de coöperatieve verenigingen hebben nu zitting in een direktiecommissie, waarin zij een specialistenfunctie bekleden. In tegenstelling tot bepaalde publikatias, bedraagt het ledental van de CW op Texel niet meer dan honderd. De heer Roeper vond het verheugend dat vele jonge boeren zich bij de CW hebben aangesloten. Dit bewijst dat de jonge agrariërs duidelijk de veranderingen in het boerenbedrijf waarnemen en het nut van samenwerking beslist niet on derschatten. zo meende hij. Veestapel De CW constateerde bij de varkoap van slachtlammeren op dit moment een kleine achteruitgang, maar men was ervan overtuigd, dat het jaargemiddel de toch bevredigend zal zijn. Bij de nuchtere kalveren was van een behoor lijke stijging sprake. Over het gehele land is de omzet van varkens en biggen op de kleinere boerderijen gedaald. Daarentegen is op de gespecialiseerde bedrijven een behoorlijke stijging ge noteerd, zodat het landelijk gemiddelde (Zie vervolg pagina 2) Dinsdag 8 december De Koog, Witte Huis, 8 uur, ledenvergadering WV. afd. De Koog. Den Burg, Personeelsvereniging Gemeente en TEM, St. Nicolaasviering. Woensdag 9 december Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Den Burg, Ver. v. Oudleerlingen Landbouw school, cursus veeziekten. Den Hoorn, Fiancicringscursus Streekontwik- keling. Donderdag 10 december Oosterend, Financieringscursus Streekontwik- koling. In do loop van 1965 zullen alle Texel se bezitters van elektrische warmwater boilers kunnen gaan profiteren van het nachtstroomtarief, dat op 1 januari 1965 officieel gaat gelden. Dit betekent, dat door de N.V. T.E.M. gedurende de nach telijke uren niet 9 maar 5 cent per kWh in rekening wordt gebracht. De „goedkope periode" begint om 11 uur 's avonds en eindigt om 7 uur 's mor gens. Vernuftige apparatuur, die in ieder in aanmerking komend huis aan de bestaande meterinstallatie zal wor den toegevoegd, zal er voor zorgen dat op de genoemde tijden automatisch wordt overgeschakeld en dat het aantal tijdens de nachtelijke uren gebruikte kilowatts op een zg. dubbcltariefmeter wordt geregistreerd. Binnenkort zullen alle boilerbezitters door middel van een briefkaart in de gelegenheid worden gesteld om aansluiting op het nacht stroomtarief te verzoeken. Tijdens een korte persconferentie, die donderdagmiddag in het T.E.M.-kantoor te Den Burg werd gehouden, vertelde de directeur van de N.V. T.E.M.de heer B. Kleinhuis, dat men verwacht een jaar nodig te hebben voordat alle vier a vijfhonderd Texelse boilerbezit ters zijn aangesloten. De T.E.M. be schouwt deze maatregel als een dienst verlening aan het publiek en handelt in navolging van vele andere elektrici teitsmaatschappijen in het land. Ook andere apparaten Een voor de aangeslotenen verheu gende bijzonderheid is, dat niet alléén de door boilers benodigde stroom goed koop zal zijn, maar ook energie die no dig is voor andere gedurende de „goed kope uren" werkende elektrische appa raten. Zo zal men gedurende de nacht een elektrische wasmachine tegen lage re kosten kunnen gebruiken en zal men kunnen profiteren van apparaten, die speciaal voor nachtstroomgebieden zijn ontworpen, w.o. de zg. accumulator- kacheltjes, die 's nachts goedkope stroom opnemen en deze overdag ge bruiken. Ook het gebruik van elektri sche dekens en koelkasten zal veel goedkoper worden. Dit geldt voorname lijk voor de aangesloten woon- en win kelhuizen en niet voor de grotere hotels en werkplaatsen. Daar zal een zodanige voorziening worden aangebracht, dat uitsluitend de voor boilers benodigde stroom a 5 cent per kWh in rekening wordt gebracht, terwijl de andere appa raten en verlichtingsornamenten tegen het normale tarief van 9 cent zullen functioneren. De TEM verwacht, dat naar aanlei ding van de nachtstroomvoorziening het aantal boilergebruikers zal toenemen. Een der ernstigste bezwaren tegen een elektrische boiler vormden tot nu toe de zeer hoge elektricteitskosten. Dit be zwaar vervalt dus voor een groot deel zodat velen, die aanvankelijk het plan hadden een gasgeiser te laten aanbren gen, nu zullen besluiten een elektrische boiler te kopen. Belangrijk is het dat men desgewenst, tegelijk met de aan sluiting op de nachtstroom, een voor ziening kan laten aanbrengen, waar door de boiler automatisch wordt inge schakeld om 11 uur 's avonds en uitge schakeld om 7 uur 's morgens. Vooral (Zie vervolg pagina 2) Dit is de besturingskast in de TEM-ceatrale, waarin het „brein" is ondergebracht, dat het in- en uitschakelen van de nachtstroommeters over heel Texel met behulp van toonfreqaem- tiebesturing regelt. B(J het apparaat TEM- monteur W. Eelnian, die het grootate deal van de montage van de installatie beeft «af gevoerd.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1