Verlaten motorvlet op wadden gevonden Van bemanning geen spoor Bij de NiwiB is het goed sparen. FRUITSCHALEN FRUITMANDEN -x- Fa. VAN DER MEER LANGEVELD EEN KLASSE APART U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! iR&Ktvas wyp.-a SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Zaterdagmiddag is de nieuwe strandreddingboot van De Cocksdorp, de „Ida Mary", uitgevaren naar aanleiding van een verontrustende melding van de kustwacht. Vanuit de Eierlandse vuurtoren zag men oostelijk van Texel, op de Vlakte van Kerken, een vlet. De boot zat kennelijk vast, maar men kon geen teken van leven bespeuren. Aangezien het zeer wel mogelijk was, dat zich in het vastgelopen vaartuig uitgeputte hengelaars of beroepsvissers be vonden, werd direct alarm geslagen. Reeds een half uur later, om kwart over twee, werd de reddingboot gelanceerd met aan boord A. Boon Mzn., P. Kik kert, G. Moens, P. J. Stolk en C. P. v.d. Werve. Na ruim een uur varen had men de boot tot op korte afstand bereikt. Het bleek een in redelijk goede staat verkerende motorvlet te zijn. Er was niemand aan boord. De reddingboot wachtte hoog water 1,80 x 0,75 meter. Door de scheepvaart- af en kon de vlet toen zo dicht naderen, dat epkele leden van de bemanning, wadend een onderzoek konden gaan instellen. Alles wees er op, dat de inzit tenden het vaartuig hadden verlaten, nadat zij pech met de motor hadden ge had. De koppeling tussen motor en schroef was gebroken en de schroef zelf was geheel van de as verdwenen. Alles aan boord verkeerde verder in uitste kende staat Er was nieuw touwwerk, een zeil, een heklicht en een anker. Ook de romp mankeerde niets. Via de radio van de vuurtoren gaf de reddingcom missie opdracht het vaartuigje op sleep touw te nemen en naar het botenhuis tc De Cocksdorp te brengen voor een nader onderzoek. Het duurde echter nog vele uren voordat men terug was. Nadat nien om half zes de vlet op sleep touw had genomen, ontstond ongeveer drie kwartier later een ernstig defekt aan een der koelleidingen van de „Ida Mary". Men slaagde erin het manke ment provisorisch te repararen en arri veerde om acht uur 's avonds eindelijk bij het botenhuis. Daar werd de vondst aan een nader ondezoek onedrworpen. Vastgesteld werd dat de vlet gebouwd werd door de N.V. Sloepen- en boten- bouwerij Herman H Kersthout te Groningen. De motorvlet bliedt plaats aan dertien personen en meet 4,75 x Binnenburg 10 - Den Burg Telefoon 2180 inspectie was het nummer 1678 op de romp aangebracht. Door de heer J. J. Brommersma werden onmiddellijk po gingen in het werk gesteld om de her komst van de schuit vast te stellen. Grap? De politie werd gewaarschuwd en de bouwer in Groningen werd gevraagd of hij kon nagaan aan wie de boot inder tijd was geleverd. De scheepsbouwer dacht het echter met 'n grap te doen te hebben en verzocht de heer Brom mersma iets dergelijks bij een ander te proberen op Sinterklaasavond.... De heer Brommersma belde daarom gisteren via de KNZHRM de Scheep vaartinspectie op. Men kon echter niet direct een antwoord geven op de vraag aan wie het vletje toebehoorde en be loofde later op de dag terug te bellen. Tot op het moment dat ons blad ter perse ging was dit nog niet gebeurd. Ook op het telexbericht, dat door» de politie te Den Burg werd uitgegeven, is nog geen reactie binnengekomen. Dat zich zaterdag, of de dag tevoren toen een hevige storm woedde, een ramp op de Wadden heeft afgespeeld, kan dus nog niet worden bevestigd. Wel moet ons van het hart, dat de medewerking, die de plaatselijke red dingcommissie nodig had om het raad sel tot klaarheid te brengen, bedenke lijk pover is geweest. Hopelijk zal blij ken, dat de opvarenden zich in veilig heid hebben gesteld. Maar zelfs bij een gelukkige afloop hebben enkele mensen reden om zich moreel bezwaard te voelen HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van donderdag 3 december lezen wij onder Nieuwe Inschrijvingen: Hotel-Pension „De Roef", Texel, De Cocksdorp, C 34a. Hotel-pensionbedr. Eigenaar: C. E. Graaf-Bakker (h.v.) HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 dec. 10.30 en 23.00; 9 dec. 11.01 en 23.33; 10 dcc. 11.33 en 11 dec, 0.06 en 12.07; 12 dec. 0.43 en 12.47. Aan het strand ongeveer een uur eerder fioog water. lu het botcuhuis te De Cocksdorp ligt thans de motorvlet, die zaterdagavond door de be manning van de „Ida Mary" op de Vlakte van Kerken werd gevonden. NACHTSTROOMTARIEF VOOR BEZITTERS VAN BOILERS (Vervolg van pagina 1) bij boilers, die zonder schakelaar op het elektriciteitsnet zijn aangesloten, bete kent die een enorme besparing. Dat de boiler gedurende de dagelijkse „dure" uren niet werkt, is in de praktijk geen bezwaar, aangezien de inhoud door gaans voldoende groot is, om een dag lang voldoende, goedkoop verwarmd water te gebruiken. De nachtstroomregeling geldt voor bezitters van boilers met een inhoud van tenminste 30 liter. Bepaald is dat de verbruiker een bedrag van 37,50 per jaar betaalt voor een mimmum- nachtstroomafname van 750 kWh. In de praktijk is gebleken, dat vrijwel iedere aangeslotene dit minimum ruim schoots haalt. Vernuftig systeem Aansluiting op de nachtstroom brengt voor de gebruikers geen technische problemen mee, want alle aangebrachte apparatuur wordt automatisch vanuit de centrale geregeld. In de loop van 1965 zal bij iedere aanvrager kosten- loos een zg. dubbeltariefmeter en een schakelrelais worden aangebracht. Het is de taak van het schakelrelais om pre cies om 11 uur 's avonds over te scha kelen op de apart registrerende nacht stroommeter, waarna om 7 uur 's mor gens weer op het normale tarief wordt overgegaan. Het omschakelen gebeurt door z.g, toonfrequentbesturing. Enkele minuten voor de genoemde tijden wordt in de TEM-centrale een trilling van 750 hertz in het net gebracht, waarop alle schakelaars over heel Texel reage ren. De hiervoor benodigde installatie is onlangs gereed gekomen en betekent voor de N.V. TEM een investering van ruim anderhalve ton. Het schakel-sig naal wordt door een generator gedu rende drie minuten opgewekt en in de leiding gebracht. Gedurende dezelfde tijd werken in de aangesloten huizen de schakelaars. De gehele installatie werkt feilloos op automatisch commando van een „brein", dat in de machinehal van de centrale in de zg. besturingskast is ondergebracht. Brandmelding Naast het centraal in- en uitschake len van de nachtstroommeters heeft dit apparaat nog tal van andere mogelijk heden. Zo zal, nadat de reorganisatie van de Texelse brandweer een feit is, een brandmeldingsignaal in de leiding kunnen worden gebracht. In plaats van het loeien van de sirene, waardoor tot nu toe doorgaans een grote menigte op de been werd gebracht, zullen in de huizen van brandweerlieden, politie mensen en persvertegenwoordigers een voudige op het stopcontact aangesloten zoemers gaan werken. Ook dit brand meldingssysteem zal in de loop van het volgend jaar in gebruik worden geno men. Een andere mogelijkheid van het toonfrequente besturingssysteem is het gelijktijdig ontsteken van alle straat lantaarns op Texel. Het „brein" in de centrale kan 22 schakelfuncties vervul len. OUWE SUNDERKLAAS TE DE WAAL DE WAAL De ervaring heeft ge leerd, dat het Ouwe Sunderklaasfeest te De Waal door de ouderen te Den Burg wordt gevierd. Het feest zal dit jaar daarom weer zijn afgestemd op de jeugd. Voor de jeugdige Waalders wor den prijzen beschikbaar gesteld. De eerste prijswinnaars (enkelingen, paren en groepen) zullen daarnaast een wis selbeker krijgen, die zij het volgende jaar weer moeten verdedigen. De jury is met in het dorpshuis, maar zit ver spreid in verschillende huizen aan het Hogereind. De inwoners van deze straat worden verzocht hun huizen open te stellen voor de spelertjes, opdat een oude traditie zal worden hersteld. De jury houdt zitting van half 7 tot half 8, waarna zij naar het dorpshuis gaan om de uitslag bekend te maken en de prijzen uit te reiken. De Sunder- klazen moeten een bordje met zich mee voeren, waarop duidelijk staat wat zij voorstellen. OUWE SUNDERKLAAS TE OOSTEREND OOSTEREND Ons tweede dorp maakt zich op om Ouwe Sunderklaas op onvergetelijke wijze te vieren. Voor de kinderen begint het leest om half zes en eindigt om half zeven. Voor hen zijn als prijzen beschikbaar een wisselbeker van de familie Medema, „Jatrij", en een waardebon van de dorpscommissie. De prijsuitreiking heeft half zeven plaats in „Jatrij". De ouderen „speulen" van 8 tot 9 uur, waarna om half tien hun prijsuit reiking volgt in „Jatrij". Voor de oude ren vallen de volgende prijzen te win nen: een wissclbeker voor de beste en keling (beschikbaar gesteld door de Stichting Cultureel Werk Texel) en een taart van de dorpscommissie. Ook voor de beste groep (méér dan twee personen) is er een wisselbeker van de Stichting Cultureel Werk en een taart van de dorpscommissie. De tweede en derde prijzen bestaan uit heerlijke wor sten. Een deskundige jury is intussen be reid gevonden een oordeel uit te spre ken. Er wordt op gerekend, dat zowel de ouderen als de kinderen werkelijk spelen. Zij dienen tenminste één maal de volgende punten in het dorp te pas seren; groentehandel Daalder, bakkerij C. Timmer, winkel dames Bas, huis W. de Haas, het „Wapen van Amsterdam" en het Kerkplein t/o de winkel van C. de Jong. Voor een prijs komen alleen de Sunderklazen in aanmerking, die bij de prijsuitreiking aanwezig zijn. De organisatoren hopen dat de bewoners van enkele donkere punten in het dorp, zelf voor verlichting zullen zorgen. Het ziet er naar uit dat de belangstelling voor Ouwe Sunderklaas te Oosterend groeiende is. GESLAAGD Mej. D. J. Boon slaagde voor het B- examen Creatieve Handvaardigheid voor jeugdleiding. Het examen werd af genomen te Alkmaar door het kader centrum voor Ludische Vorming in samenwerking met de Nederlandse vereniging voor Handenarbeid. SINT NICOLAAS-AVOND ZANGVERENIGING EN S.O.O.S. OOSTEREND Donderdagavond 10 december zullen de zangvereniging „Nieuw Leven" en de S.O.O.S. te Oos terend hun jaarlijkse Sint Nicolaas- avond houden op de zolder van de o.l. school te Oosterend. De bestuurders van de genoemde verenigingen willen ieder gaarne uitnodigen deze aantrek kelijke bijeenkomst bij te wonen. Niet alleen Sint Nicolaas zal er zijn opwach ting maken, maar men zal ook veel genoegen kunnen beleven aan zang en sketch. Van iedere bezoeker wordt ech ter verwacht, dat hij of zij een pakje met gedicht meebrengt, voorzien van het teken M (bestemd voor een Man) en V (voor een Vrouw). Zie verder adv. MEJ. T. BRAND WORDT DIRECTRICE Onjuiste inlichtingen waren er de oorzaak van dat wij in het vorige num mer meldden, dat mevrouw H. H. Beijerinck-Kielstra, die per 1 maart a.s. als directrice van de Landbouwhuis- houdschool afscheid neemt, wordt opge volgd door mej. T. Groen. De juiste naam van de opvolgster van mevrouw Beijerinck-Kielstra luidt mej. T. Brand. „ZWIJGEN UIT ANGST" ZUIR-EIERLAND De toneelgroep Zuid-Eierland zal op vrijdagavond 18 december in het gebouw „Bethel" het toneelspel „Zwijgen uit Angst" opvoe ren van de schrijver Dré van Campen. Negen spelers van de toneelclub heb ben maandenlang gerepeteerd om het stuk zo goed mogelijk te kunnen pre senteren. Het is dus alleszins de moeite waard om die vrijdagavond de TV eens te verlaten om kennis te gaan nemen van de prestaties van mensen uit de eigen omgeving. De ervaring heeft ge leerd dat de Eierlandse toneelclub nim mer teleurstelt. In verband met het karakter van het stuk kunnen alleen personen, ouder dan veertien jaar wor den toegelaten. CURSUS VEEKENNIS BEGINT OP 16 DECEMBER In tegenstelling tot wat vorige week in de krant heeft gestaan, zal de cursus veekennis niet op dinsdag 15 december, maar op woensdag 16 december begin nen. Ook de lokaliteit waar de theore tische les wordt gehouden, is door om standigheden veranderd De theoreti sche les zal worden gehouden in het gebouw van het Rode Kruis aan de Secretaris Jonkerstraat'hoek Willem van Beierenstraat, dus achter de C. E. Gollardsstichting. De heer Ir. J. Wiet- sema, rijksveeteeltconsulent voor Noordholland, zal zich persoonlijk met het geven van de cursus belasten. Aan gezien Ir. Wietsema van mening is, dat één theoretische les voldoende is, zal de meeste nadruk worden gelegd op de praktijk. Tijdens de praktijklessen zul len de deelnemers gelegenheid krijgen om zelf een koe op punten te waarde ren. De kosten (ƒ4,per persoon voor de hele cursus) behoeven voor niemand een beletsel te zijn om een betere „kijk" op een koe te krijgen. Omdat het aantal deelnemers gering moet zijn, raden wij belangstellenden aan zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de heer C. P. Laan; Kogerstraat 21, Den Burg, tel. 2126. (Zie ook advertentie in dit num mer). TEXELSE MARKT Op de Texelse markt werden giste ren aangevoerd: 8 koeien ƒ800,tot ƒ1200,12 graskalveren ƒ250,tot ƒ425,12 nuchtere kalveren ƒ200, tot 260,23 schapen ƒ120,tot ƒ140,19 lammeren ƒ110,tot ƒ130,—; 19 biggen ƒ50,— tot ƒ75,— en 1 geit van 40, Fraaie resultaten van deelnemende Texelaars VIERDE CJ\ MOOJENRIT ZONDAG VERREDEN Zondagmiddag hebben 92 deelnemers de honderdzeven kilometer lange, voor het Nationale Kampioenschap meetel lende betrouwbaarheidsrit van de M.A.B.-club „Texel" verreden. De motor- en bromfietsenthousiasten uit alle delen van het land moesten twee maal een circuit door het zuiden van Texel en de Eierlandse Polder afleggen. Vier van de zeven meerijdende Texe laars hebben bijzonder goede prestaties geleverd. De heren Kees Dros en Kees Kan hadden ieder nul strafpuntcn, Kees Schoorl en Jan Grisnigt bereikten de finish met resp. drie en vier strafpun- teri. Gezien het grote aantal zeer sterke tegenstanders zijn deze resultaten bij zonder opvallend. Helaas hebben zich tijdens de tocht enkele ongelukken voorgedaan. De heer D. Kikkert uit de Westen kwam door een te snelle start aan het Wezenland te Den Burg onfor tuinlijk te vallen, waardoor hij een pols brak en ijlings naar het ziekenhuis te Den Helder moest worden gebracht. In Waalenburg sloeg de heer J. Korver uit Alkmaar met zijn motor met zijspan over de kop. Hij kwam met de schrik vrij. Ondanks deze minder prettige voor vallen waren de deelnemers unaniem enthousiast over deze goed georgani seerde vierde C. P. Moojenrit. KLAVERJASCLUB DE KOOG De stand na de 5e competitiewedstrijd is als volgt: 1. J. Veldman-P. Kooiman 34.711 18 2. J. Klaasen Bos-P. Eelman 32.849 12 3. Mej. I de Vries-P. Vermeulen 32.614 11 4. mevr G. Blok-K. Kikkert 32.033 9 5. K. Veldman-L. Borgman 31.998 12 6 dames K. Klaasen Bos-J. Eelman 31.897 13 7. C. v.d. Werf-L. Bakker 31.241 14 8. Echtpaar Zutphen-Peereboom 31.076 11 9. mevr. C. Wonder-C. Bonne 30.723 13 10. Echtpaar Kamp-Pranger 29.951 11 11. dames J Daalder-G. Winter v 28.735 5 12. Echtpaar Klip-List 28.296 5 13. dames J. Bonne-L. Eelman 26343 11 14. D, v.d. Werf-L. Daalder 26.318 8 DUITSE BELANGSTELLING VOOR TEXELSE SCHAPEN (Vervolg van pagina 1) zeker niet teleurstellend mag worden genoemd. Op de minder rendabele boerderijen is men veelal overgegaan tot het fokken van varkens in groten getale. De heer Joh. C. Roeper zei te weten, dat een varkensstal met twee honderd dieren een behoorlijke winst oplevert. Op Texel gaat men hier waar schijnlijk niet toe over, omdat het toe risme voor vele agrariërs een aardige bijverdienste is. Bestuursverkiezing De heren A. Huisman, W. J. Kikkert en P. Vlaming („Veelust") wer den in de plaats van de volgens rooster aftredende bestuursleden, de heren C. Huisman, N J. Kikkert en K. Zuide- wind gekozen. De voorzittersfunctie werd overgenomen door de heer C. Hin Hzn. De heer C. Roeper Mzn. heeft zestien jaar lang met veel toewijding zijn taak als voorzitter vervuld. De se cretaris, de heer P. de Graaf, sprak in zijn dankwoord de hoop uit dat de heer Roeper nog vele jaren getuige zou mo gen zijn van de groei en bloei van de CW op Texel, waarna hij hem een geschenk onder couvert overhandigde. De scheidende voorzitter dankte in zijn slotwoord de aanwezigen voor hun belangstelling- en wenste zijn opvolger veel succes bij het uitoefenen van diens nieuwe functie. 8ti..*n van lef*'» - bgllan »eraM-wde'AUld Aa radahlla "ATCS ^i^Èxs^sasssssss^3Bss:!!f!piu^s^^Si OPZETTELIJKE TOILETTENBEVUILING Enkele weken geleden logeerde ik bij familieleden te Oudeschild, waardoor ik in de gelegenheid was het openingsbal van het dorpshuis ,,'t Skiltje" bij te wonen. Het gebouw is werkelijk de moeite waard en het is een dorpshuis waar Texel met recht trots op kan zijn. Menige grotere gemeente is niet in het bezit van een dergelijk fraai onderko men voor de activiteiten van de bevol king. Daarom vond ik het jammer, dat ik na afloop van de avond zag dat de toiletten opzettelijk waren bevuild. De genen, die dat gedaan hebben vergeten blijkbaar dat zij het gebouw voor een verloving, bruiloft, jubileum of een andere feestelijke bijeenkomst ook eens zullen gebruiken. En dan zou het pret tig zijn dat zij zich niet voor bevuilde toiletten behoeven te schamen. Toe vallig las ik in een blad enkele gezeg den. die op dit voorval zeker van toe passing zijn: Wie lacht na een borrel is een „optimist", Wie huilt na een borrel is een „pessimist", Wie gaat vechten na een borrel is een „fatalist", En wie gaat vernielen na een borrel is een „vandalist". Het deed mij veel leed een dergelijke uitwas nu al in een splinternieuw ge bouw te moeten constateren. Vooral ook omdat men te Oudeschild al het mogelijke heeft gedaan om het dorpshuis tot stand te brengen. „Van dalistische" gedragingen zou men dan zeker niet venvachten. E. Spijkerman, Rotterdam

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2