Cjrocn Twartsjexeh in het harL, Bewoners van Eierland protesteerden fel tegen uitstel van dijkverhoging Ir. G. C. Streefkerk had een prettige mededeling... Gestolen Spartawerd tot trail-brommer" omgebouwd Stuk „Zwijgen uit angst" werd op aangrijpende wijze gebracht 14-jarige bleek handige dader Goede prestatie van „Zuid-Eierland f 12.754,- subsidie voor verenigingen DINSDAG 22 DECEMBER 1964 TEXELSE 78e JAARGANG No. 79tt Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, VVilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 ct incasso. Advert.: famlUeberkhtoa 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 cL p. n». DE COCKSDORP Bijna 300 inwoners van de polder Eierland hebben gehoor gegeven aan de oproep van het organisatiescomité, om zaterdag middag tijdens een verqadering massaal te protesteren tegen het voornemen van de Minister van Verkeer en Waterstaat om de dringend noodzakelijke verzwaring van de Eierlandse dijk op de lange baan te schuiven. De man die tijdens deze bijeenkomst voor een ware sensatie zorgde en de tien leden van het organisatiecomité in duidelijke verlegenheid bracht, was hoofdingenieur G. C. Streefkerk van het arrondissement Hoorn van Rijks waterstaat. Nadat diverse sprekers kritiek hadden uitgeoefend op de beslissing van de Minister, deelde hij zijn verbaasde toehoorders mee, dat de de plannen juist niet op de lange baan waren geschoven. Integendeel, er is zelfs geld beschik baar om reeds in 1965 een belangrijk deel van het dijkverbeteringswerk uit te voeren De heer Streefkerk vertelde, dat hij in het verslag van de Handelin gen van de Tweede Kamer had gelezen, dat de Minister slechts heeft gezegd, dat het onzeker is dat de dijkverhoging in 1965 als geheel kan worden uitge voerd. Er is een bepaald, niet nader te noemen bedrag, beschikbaar, zo ver telde de ingenieur, en er mag worden aangenomen dat over enige tijd wordt beslist welk onderdeel van de dijkverzwaring men in 1965 zal uitvoeren. De praktijk heeft geleerd, dat een eenmaal begonnen werk doorgaans ook wordt afgemaakt, zodat men zich niet overdreven ongerust behoeft te voelen. Hei bericht in de landelijke pers, waarin naar voren kwam, dat de minister de uitvoering van de werken tot na 1965 uitstelde, omdat er geen geld voor is, is dus onjuist. Dc heer Streefkerk kon nc«g niet zeggen met wélk deel van het werk men zal beginnen. Binnenkort wordt beslist of men zal aanvangen met de verbouw van het gemaal of de verhoging van het dijklichaam. Op dit ogenblik is men doende het plan te splitsen en aparte bestekken te maken. Na deze woorden begonnen velen in minister. De vergadering dient slechts de zaal zich af te vragen waarover men een openlijke uiting te zijn van be- zich eigenlijk had drukgemaaktEen zorgdheid voor het leven van mens en onthutste heer Westdorp liet weten, dat dier in een polder, die steeds meer door het comité voor het eerst van deze fei ten kennis nam en schorste de vergade ring voor korte tijd om intern beraad te kunnen voeren. Tegenover verslag gevers van pers en radio verklaarde de heer Steefkerk daarop, dat hij het niet nodig had geaoht de commissie eerder van zijn nieuws op de hoogte te stellen. Het uit de heren J. J. Westdorp, N. J. de Wit, H. W Stark, B. van der Beek, J. Jongejan, A. van Hoorn, L. Stroo, A. Dros Bzn., Jac. Knol en J. Witte Pzn. bestaande organisatiecomité kwam ech ter al spoedig tot de conclusie, dat de verrassende mededelingen van de heer Streefkerk slechts een klein deel van de verontrusting omtrent het uitblijven van verbetering van de dijk konden wegnemen. De heer Westdorp deelde de vergadering mee, dat hem uit de woorden van de hoofdingenieur niet was gebleken, dat de totale beveiliging van de polder spoedig een feit zal zijn. De gereedgemaakte resolutie kon dus aan de minister worden toegezonden, zij het met een kleine wijziging. De heer Westdorp las de gecorrigeerde resolutie voor, waarna de aanwezigen zich er zonder verder commentaar akkoord mee verklaarden. Vóór deze sensationele wending van de vergadering hadden enkele sprekers met veel klem op de noodzaak van de dijkverzwaring gewezen. De rij werd geopend door de heer J. J. Westdorp, die in zijn openingswoord de veronder stelling uitsprak, dat men in Den Haag de ernst van de situatie niet voldoende onderkent. Nog steeds staat niet vast, wanneer men met de uitvoering van de overigens gerede plannen zal beginnen na de bekende mededeling van de mi nister in de vergadering van de Vaste Commissie voor Waterstaatszaken. De heer Westdorp wees er met nadruk op, dat het niet de bedoeling is om met de vuist op tafel te slaan of grove beledi gingen te uiten aan het adres van de J. RUITER 25 JAAR BIJ DE N.V. TEM De heer J. Ruiter (41) herdacht vrij dag het feit, dat hij 25 jaar geleden als leerling-monteur in dienst van de N.V. TEM trad. In besloten kring werd de jubilaris in de vergaderzaal van het TEM-kantoor te Den Burg namens het bedrijf door de direkteur de heer B. Kleinhuis, een geschenk onder couvert en een fraai fotoboek overhandigd. Chef-machinist, de heer J. Grisnigt, bood de jubilerende opzichter-buiten dienst namens het personeel een ge schenk aan. De fa. J. Barhorst, die nauw met de TEM samenwerkt, over handigde de heer Ruiter eveneens een nuttig cadeau. Vrijdagochtend werd de heer Ruiter met gezinsleden door een taxi, gevolgd door een stoet van bedrijfswagens met flikkerende knipperlichten, naar het kantoor aan het Schilderend gebracht, waar het voltallige personeel was aan getreden. De sprekers memoreerden, dat de jubilaris op 18 december 1939 als vaste assistent van de heer D Dap per in dienst van het toen nog kleine bedrijf was gekomen. In de loop der jaren heeft Ruiter de TEM tot zijn hui dige vorm zien uitgroeien en hij heeft daar zeker een actief aandeel in gehad. BEJAARDENADVENTSMIDDAG DE COCKSDORP Hedenmiddag wordt de adventsmiddag voor de be jaarden van De Cocksdorp en Eierland in Hotel „De Hoop" gehouden. Aanvang half drie. de zee wordt bedreigd. De bijeenkomst mag voorts het karakter hebben van ^en morele ondersteuning van het be leid van het polderbestuur, een aan drang op spoedige verwezenlijking van de verhogingsplannen en een demon stratie tegen de onaanvaardbare be slissing van de minister door de bewo ners van het bedreigde gebied. Geschiedenis De volgende spreker was de heer KI. Kalis, dijkgraaf van de polder Eierland, die een overzicht gaf van de geschiede nis van de Eierlandse zeewering vanaf de indijkmg in 1835. Na de indijking kon Eierland als een soort IJsselmeer- polder beschouwd worden. Ten opzichte van de duinen lag de polder zodanig, dat de zeedijk niet in aanraking kwam met sterke branding of stroom. De zg. rijksduinen strekten zich tot 800 meter ten oosten van de vuutoren uit, waar door de dijk in de „luwte" lag. In dit rustige water kon het poldertje „De Volharding" jaren voortbestaan en ook het poldertje „Eierlandse Huis". Om streeks 1900 verlegde de stroom zich, waarna de afslag van het duin begon. Eerst bijna onmerkbaar langzaam; toen steeds sneller. Het polderbestuur begon daarom in 1904 met de aanleg van een voor die tijd zware dijk, op eigen kos ten, Het proces van ontgronding en af kalving bleek echter niet te stoppen. De dijk en ook de later gelegde zanddijken werden door de zee opgeslokt evenals het poldertje Het Eierlandse Huis. De stroom, die eerst alleen het noordelijke deel van de kust ondermijnde, begon dit nu ook zuidelijker te doen. Het ge volg was, dat in 1926 „De Volharding" instroomde en geheel verloren ging. De hoop, dat de stroom zich weer verder van de kust zou verleggen werd niet bewaarheid. Nu werd men zich bewust van het rechtstreekse gevaar voor de grote polder. Met subsidie werd de dijk van 1938 aangelegd. De polder droeg vervolgens ƒ250.000,bij in de kosten van een bolwerk, dat mede door de pro vincie werd bekostigd. De heer Kalis wilde met deze gegevens aantonen, dat het polderbestuur steeds al het moge lijke heeft gedaan om de macht van het water te breken. De laatste verbetering van de situatie kwam in 1957 gereed toen rond de vuurtoren door een bol werk, aangelegd door het Rijk, de duin- afslag werd gestopt. Toenemend gevaar Het gevaar voor de Eierlandse dijk bleef echter groot tengevolge van de vergroting van het Eierlandse Gat en het wegslaan van de uitgestrekte rijks duinen. De dijk kwam open voor de zee 11 Na langdurig speurwerk heeft de Texelse politie een 14-jarige jongen in de kraag kunnen grijpen, die zich en kele weken geleden de bromfiets toe eigende van de 18-jarige Anton van der Markt uit Amsterdam. De dader heeft zich de grootst mogelijke moeite ge troost, om de schijn te kunnen wekken, dat hij het voertuig afgedankt ergens bad gevonden. In het diepste geheim sloopte hij zijn buit en gebruikte bet motorblok en enkele andere onderdelen om er met andere, werkelijk gevonden stukken, een soort terreinbrommer van te maken. De onderdelen van de brom mer, waaruit de identiteit van het appa raat zou kunnen worden afgeleid, ver nielde hij. Lange tijd geloofden zelfs zijn ouders, dat het vreemdsoortige voertuig werkelijk door hun zoon uit gevonden rommel in elkaar was ge prutst. Eerst zaterdag slaagde men er in dc jeugdige dader aan te houden. Anton van der Markt studeert aan de Zeevaartschool te Den Helder en is doorgaans in de kost bij kennissen op Texel, de familie Hamerslag in De Koog. Zaterdag 5 december was hij met zijn brommer op weg naar de veer haven. Hij zou in Den Helder zijn schoolrapport halen en daarop door reizen naar zijn ouders in de hoofd stad om er de Sinterklaasavond door te brengen. Halverwege de Pontweg kreeg hij motorpech en was gedwongen de rest van het traject liftend af te leg gen. De brommer werd afgesloten en tegen een damhek langs de weg gezet. Zondagavond kwam Anton weer liftend terug en ging naar de plaats waar hij zijn bromfiets had achtergelaten. Het voertuig was verdwenen. De volgende dag werd aangifte gedaan bij de politie Raadsel De zaak liet zich aanvankelijk nogal raadselachtig aanzien, totdat vrijdag avond 11 december de heer Th. M. Rutten uit Den Burg de politie wist te vertellen dat hij de dag tevoren tijdens een wandeling in het tuinwallenland- schap ten zuiden van Den Burg in een doodlopend pad een half onder het gras gestopte bromfiets had gevonden. Op de aangegeven plaats werd poolshoogte genomen, maar de brommer was intus sen verdwenen. Wel werd op dezelfde plaats een plastic emmer gevonden en een potje gele verf. Ook trof de politie in het gras het merkplaatje van de ge zochte brommer aan. Maandag werd het onderzoek in de omgeving voort gezet en werden diverse onderdelen te liggen. Van Zuiderzeepolder werd het een Noordzeepolder. De dijk heeft echter nog dezelfde hoogte als in 1835. De verhoging met 75 centimeter na de aanleg van de Afsluitdijk veranderde niets aan de situatie, want ook het wa ter in de Waddenzee werd door stuwing 75 centimeter hoger. Bovendien bestaat de dijk uit lichte grond en heeft geen harde dekking.. Wil de zeewering de hoogste stormvloeden kunnen weer staan, dan zal hij tweemaal zo hoog moeten worden. Dat de dijk in februari 1953 niet is doorgebroken, was volgens de heer Kalis te danken aan de wind richting. De „Eendracht" stroomde ech ter in en dat kostte zes Texelaars het leven. Volgens deskundigen moet reke ning worden gehouden met belangrijk hogere springvloeden dan in 1953. (Toen werd een peil van 3.35 meter bereikt, terwijl de dijk slechts 65 centimeter hoger is). Nadat door de polder her- h aldelijk op deze toestand was gewe zen, leek het of men zich in Den Haag het gevaar begon te realiseren en zag het er naar uit dat 1964 het jaar zou worden, waarin de dijk op Delta-niveau zou worden gebracht. Maar neen, het risico moet nóg langer worden gedra gen. De Eierlandse dijk blijft voorlopig h t gevaarlijkste punt van de Neder- (Zie vervolg pagina 2) gevonden. Een bagagerekje, een achter licht en het gele plaatje. Alles lag over grote afstand verspreid. De buddy-seat werd gevonden in een schapenkolk. Anton herkende de onderdelen onmid dellijk als afkomstig van zijn brommer. Mede door de aanwijzingen van de heer Hamerslag, die op eigen initiatief was gaan zoeken, kwam het raadsel tot klaarheid. Hij had op een weiland in de buurt van de vindplaats een brommer gezien, waarvan hij de handgrepen meende te herkennen. Afgaande op deze aanwijzing kwam men tenslotte terecht bij een huis in de omgeving van Den Burg. In een schuurtje werd de benzinetank van een bromfiets gevon den, die zonder twijfel afkomstig moest zijn van Anton's bromfiets. De tank was zoveel mogelijk onherkenbaar ge maakt met de zelfde gele verf die men in het weggetje had gevonden. Terwijl de politie op het erf van het huis was, kwamen twee jongens van de familie naderbij, die een opvallende brommer voortduwden Duister karwei Een hunner, een veertienjarige knaap bekende bijna onmiddellijk, toen de politie naar de herkomst informeerde. Hij had de brommer echter overgedaan aan de andere jongen, zijn 15-jarige broer, in ruil voor diens brommer. De 14-jarige knaap had enkele avon den nodig gehad, om de van de Pont- weg gehaalde brommer te slopen en de „storende" onderdelen weg te werken. Telkens verliet hij na de avondmaaltijd de ouderlijke woning en sloop in de duisternis naar zijn werkterrein tussen de tuinwallen. Van de Sparta ge bruikte hij het motorblok, stuur, wie len,, veren en standaard. De rest werd vernield. Overal scharrelde hij vervan gende onderdelen op, w.o. een lantaarn, fietszadel, spatborden enz. Nadat zijn broer het vehikel had overgenomen werd ook het oorspronkelijke frame vervangen door een stuk oud-roest. Het nieuwe frame werd later door de poli tie van de vuilnisbelt gehaald. Nog een? Bij het onderzoek ten huize van de jonge dader werd door de politie ook een oude Solex aangetroffen. De knaap vertelde, dat ook dat vervoermiddel door hem was gevonden, n.l. nabij het sportterrein van S.V. Texel. Beide brommers werden in beslag genomen. Na een verhoor werden beide knapen voorlopig op vrije voeten gesteld. Pro ces vcerbaal zal worden opgemaakt. ZUID-EIERLAND De toneelgroep „Zuid-Eierland" voerde vrijdagavond in het tot de laatste plaats bezette wijk- gebouw „Bethel" het tragische toneel spel in drie bedrijven „Zwijgen uit angst" van de schrijver Dré Camper op. Het moeilijke stuk werd door de leden van de nog jonge vereniging gedurende drie uren op goede wijze voor het voet licht gebracht. De prestaties van dc spelers, waaronder twee debutanten, waren vaak uitstekend, mede dank zij een vaste rolkennis. Uit de duidelijke reacties van het publick kon worden opgemaakt, dat deze amateurs met hun spel op aanvaardbare wijze hebben we ten te ontroeren. De echtgenote van de succesvolle architect Johan Wiegers (J. v. Benne- kom) heeft voor haar huwelijk een bui tenechtelijk kind gehad, dat zij na de geboorte bij pleegouders heeft onder gebracht. De vader van het kind. Hart man (H. Oosterhof) komt na 25 jaar bij mevrouw Wiegers (mevr. Van Benne- kom) en dreigt haar dat hij Wiegers over haar verleden zal inlichten. De zoon van Wiegers, Rob (Kees Wetsteen), ontmoet tijdens zijn werk in India het meisje Madeleine (mej. N. van Lenten), dat hij bij zijn terugkeer als zijn ver loofde mee naar huis neemt. Dan blijkt uit verklaringen van Hartman, dat Madeleine Rob's halfzuster is, het bui tenechtelijke kind van mevrouw Wie gers. Dank zij de menselijke houding van de architect, wordt voor dit aan grijpende probleem een oplossing ge vonden. Redelijk goed spel Hoewel wij van de toneelclub wel eens beter spel hebben bewonderd, kan gezegd worden dat het merendeel der medewerkenden het er niet onver dienstelijk heeft afgebracht. De heer J. van Bennekom was als de rustige men selijke architect bijzonder overtuigend. Mevrouw van Bennekom wist de zaal te ontroeren door haar creatie van de echtgenote, die 25 jaar lang ter wille van het huwelijksgeluk, haar verleden voor haar man verzwijgt. Kees Wet steen als de karaktervolle zoon, kon ons minder bekoren; zijn houding en voordracht lieten enkele malen iets te wensen over. In de minder zware mo menten speelde hij echter zeer accep tabel. Debutante Janneke Zegers is een speelster met mogelijkheden. Vooral in de eerste twee bedrijven beeldde zij de jonge dweepzieke dochter van de fami lie Wiegers uit en kwam zij tot goede prestaties. In meer dramatische delen leek het stuk iets boven haar krachten te gaan. De heer C. Oosterhof als de verstokte en gemoedelijke vrijgezel Govert was stellig een van de beste spelers, hoewel zijn creaties soms iets geforceerd was en het ook enkele malen aan rolkennis mankeerde. Marjan de Graaf, de huisvriendin van de familie Wiegers werd op aanvaardbare wijze door mevrouw Oosterhof-Henstra ge stalte gegeven. Ook zij stond voor het eerst op de planken. De rol van Made leine, het door tegenslagen geharde meisje was in handen van mej. N. van Lenten. Zij is er zeker in geslaagd het publiek te boeien. De creatie van de „WIN UW AANKOOP TERUG" Maandagochtend ontving de heer J. J. Ruiter te Den Burg uit handen van de rayon-verkoopchef van Philips, de heer M. J. H. Kwaadgras het bedrag van ƒ468,terug, dat hij enige weken geleden voor de aanschaf van een Philips bandopnameapparaat had be steed. Bij de aankoop van de recorder bij de fa. J. Agter te Den Burg ontving Ruiter een prijsvraagformulier van de actie „Win Uw Aankoop Terug". Door het juist beantwoorden van de vragen en het vervaardigen van een uitsteken de slagzin, kreeg de gelukkige winnaar de volledige aankoopsom terug. heer H. Oosterhof als de louche Hart man was daarentegen iets zwakkar. Tenslotte noemen wij mevrouw Van Lenten als de dienstbode Greet, die van tijd tot tijd voor de hoognodige vrolijke noot zorgde temidden van alle misère. De regie berustte bij de heer A. J. van der Meulen uit Den Burg. Souf- fleuse was mevrouw Lagerveld-Zegers Op voorstel van het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel hebben burgemeester en w ethouders besloten over 1964 weer subsidies te verstrekken aan zg. culturele vereni gingen. Van het bestuur van de Stich ting kregen wij onderstaand overzicht toegezonden van toegekende subsidi«K. Sportverenigingen. De subsidie voor de Texelse sport verenigingen is samengesteld uit een jeugdleden subsidie, vermeerderd met een basissubsidie voor bepaalde vereni gingen. Uitgekeerd worden de volgende bedragen: Sportver. Texel, Den Burg 178, R.K Voetbalver. Texelse Boys 118, GDS, Den Burg 197, Sportver. Cocksdorp 426, Sportver. Oosterend 296, Gymnastiek ver. Oosterend 488, ZDH, Den Hoorn 324, Gymnastiékver. Texel 944, Ponyclub „De Kleppertjes" 207, „De Waddenruiters" 129, Sportver. De Koog 38, Judoclub Den Burg 337, Totaal 3682,— In de verplaatsingskosten van de nieuw-aangetrokken gymleider werd aan de gezamenlijke gymnastiekvereni gingen bovendien een subsidie toege zegd van ƒ280, Jeugdverenigingen De subsidie bestaat uit een basis subsidie, vermeerderd met een formule subsidie, waarop ledental en de contri butie-ontvangst in het jongste boekjaar invloed hebben De volgende subsidies werden toege zegd: De „Club des Vedettes" (R.K. jongerensociëteit) Padvindersgroep De Zwalkers, jongensafdeling idem, meisjesafdeling St. Jeroengroep Marg. Sinclairgroep Herv. jeugdwerk Den Burg „De Duinroosjes", Zd.-Eierland Herv. jeugdwerk Oudeschild Hobbyclub Oudeschild Interkerk jeugdraad De Koog Hobbyclub De Waal R.K. Hobbyclub Oosterend The Rockets, Zd.-Eierland Geref. jeugdwerk Oosterend Totaal Een verdere steunverlening aan da Zwalkers-groep is nog in overweging. Muziekverenigingen Ook de muziekverenigingen ontvan gen een basissubsidie en een formule- subsidie. Toegezegd zijn de volgende bedragen: Kon. Texels .Fanfarekorps 299, Fanfarekorps D.E.K. 199, Chr. Muziekver. Excelsior 211, Drumband Marg. Sinclair 291, Totaal ƒ1000,— De investeringssubsidies voor mu ziekverenigingen moeten nog verdaald worden. Bibliotheken Aan de Centrale Vereniging voor Reizende bibliotheken werd een subsi die toegezegd van ƒ240,aan de Nutsbibliotheek een normale subsidie van ƒ200,en een extra subsidie van eveneens ƒ200, Bejaardensociëteiten De bejaardensociëteiten te Den Burg en te Oudeschild zullen elk een subsi- (Zie vervolg pagina 2) 100.— 209,— 152, 523, 805, 220 81 157, 284, 176, 93 148 52, 340, ƒ3340,

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1