S3TPS RIJKSPOSTSPAARBANK De Rijkspostspaarbank deelt mede dat thans de volgende rentevergoedingen gelden voor BELEGGINGSREKENINGEN RPS voor bedragen met een opzeggings termijn van 12 maanden voor bedragen met een opzeggings termijn van 6 maanden f FRUITSCHALEN FRUITMANDEN Fa. VAN DER MEER LANGEVELD EEN KLASSE APART V Het minimum-bedrag, waarmede een beleggingsrekening kan worden geopend, bedraagt f1000,grotere bedragen afgerond op eenveelvoud van f 100, Verdere inleggingen dienen te geschieden in bedragen van f 100,of een veel voud daarvan. Het maximum-bedrag, waarover rente wordt vergoed, bedraagt f50000,—. Nadere inlichtingen aan alle postkantoren en bij de Van Baerlestraat 27, Amsterdam, tel. (020) 73 1271 EIERLANDSE DIJK (Vervolg van pagina 1) landse kust. De heer Kalis noemde de gang van zaken onverantwoordelijk en wees er op dat het Rijk indertijd zijn duinen heeft laten wegslaan, waardoor de polder nu met de brokken zit. „In deze tijd van hoogconjunctuur MOET voor een belangrijk project als de ver hoging van de Eierlandse dijk peld be schikbaar zijn. Het is geen gunst maar een recht!", zo besloot de dijkgraaf zijn betoog. Veiligheid nodig Ook de heer Alb. Dros toonde zich diep verontrust over de toestand van de dijk. Vrees voor doorbraak van de zeewering leeft vooral bij de Cocks- dorpers; hun levens en goederen wor den in herfst en winter het meest di rect bedreigd. Niemand kan voorspel len wanneer er weer een stormvloed komt, aldus de heer Dros, maar dat deze vloed, die hoger zal zijn dan in 1953, 1954 of 1962, komt, staat vast. De 1383 mensenlevens in de polder lopen gevaar. Bij instroming zou enorme schade ontstaan aan ruim 3200 hectare goede cultuurgrond en aan de ruim veertig kilometer wegen, waaraan zes tig kapitale, merendeels nieuwe boer derijen staan. Hierin en in machinepark en veestapel zijn enorme bedragen ge ïnvesteerd. Het is dus duidelijk hoe groot het belang is van verbetering van de 1300 meter lange Noordzeedijk. Eco nomisch gezien moge Eierland een druppel in de emmer zijn; achter de dijk ligt nog altijd 1500 ha. grasland en 1800 ha. bouwland met een jaarlijkse opbrengst van 5 miljoen samen. Voorts bevindt zich in de polder een veestapel, bestaande uit ruim 4000 run deren. schapen en paarden. De heer Dros voerde verder aan, dat het de on dernemingslust en de rust van de be volking zal bevorderen, als men zich veilig kan voelen achter de dijk. Het is ondenkbaar dat de polder het vier mil- jen gulden kostende projekt zelf kan uitvoeren, ondanks de hoge polderlas- ten van ƒ54,per ha. De heer Dros vroeg tenslotte begrip voor het feit, dat men niet eerder met deze protest actie is begonnen. „We wisten dat al jaren aan de plannen wordt gewerkt en een broedende kip moet men niet sto ren. Maar we weten nu beter en het is daarom juist deze vergadering te be leggen, nog vóór de begroting van ver keer en waterstaat medio januari in de Tweede Kamer wordt behandeld". Belofte gebroken Namens de gemeente Texel voerde wethouder C. H. Roeper het woord aangezien de burgemeester verhinderd was de vergadering bij te wonen. De heer Roeper sprak van 'n onverkwikke lijke situatie. In strijd met eerder gedane belofte doet de Minister de uitspraak, dat de dijkverhoging pas na 1965 en misschien wel veel later zal begin nen. Het gemeentebestuur acht de op winding daarover begrijpelijk en voelt zich gedwongen partij te kiezen in het belang van de inwoners. De heer Roe per gaf een opsomming van diverse zeer kostbare voorzieningen, die in de afgelopen jaren op Texel zijn aange bracht: ruilverkaveling, nieuwe havens, pont, wegen. In het totaal ongeveer 60 miljoen gulden belopende. Het is toch alleszins verantwoord, dat daar nog eens vier miljoen aan toegevoegd wordt, om een groot deel van deze bezittingen veilig te stellen. De heer Roeper vroeg zich af of de regering niet een onlogisch risico neemt en vond de wijze van werken onverantwoord te genover het geïnvesteerde rijkskapitaal. Hij uitte dan ook ernstige kritiek op de verdeling van de uitgetrokken gel den. „Het is onjuist dat Texel achter- uitgeschoven wordt in deze belangrijke kwestie. Er wordt op het ogenblik een strijd gevoerd om in versneld tempo het wegennet aan te passen. Wat geeft het als het wegennet goed is, maar onze dijken rot? Eerst de dijken, dan de wegen!" De heer Roeper toonde aan de hand van een aantal archieffoto's aan, welke veranderingen in de loop der jaren door de steeds verder knagende zee zijn opgetreden in en bij de Noord- hoek van de Polder. Emotioneel en fel was ook de kritiek van de heer A. Boon uit De Cocksdorp, die uit de zaal naar voren kwam en er zijn verbazing over uitsprak, dat men miljoenen investeert in ruilverkaveling en andere projekten zonder eerst voor veiligheid te zorgen. „Wij zijn maar domme jongens, maar de knappe kop pen in Den Haag moeten dat toch zien! Als je een huis gaat inrichten zorg je toch eerst dat het dak niet lekt!" De woorden van de heer Boon verwekten een daverend applaus. Daarop gaf de heer G. Coevert uit Den Hoorn te kennen iets naar voren te willen brengen. Het werd hem door het comité echter niet toegestaan, omdat hij Binnenburg 10 Den Burg Telefoon 2180 geen inwoner van de polder is. Van hetgeen de heer Coevert op zijn hart had, heeft hij een ingezonden stuk ge maakt, dat aan de pers ter beschikking is gesteld. (Zie elders in dit nummer). COMMENTAAR PRETTIGE MEDEDELING De heren Westdorp, Kalis, Dros, Roeper en de anderen, die betrokken waren bij de zaterdag te De Cocks dorp gehouden protestvergadering, zijn eigenlijk maar sullendie men rustig in het bijzijn van driehonderd mensen voor de gek kan houden. Dat schijnt tenminste de mening te zijn van hoofdingenieur G. C. Streefkerk van Rijkswaterstaat, die daar door zijn op zienbarende, op zichzelf verheugende, maar veel te late mededeling, blijk van gaf. Uit het in dit nummer opge nomen verslag van de protestbijeen komst, hebben de lezers kunnen op maken dat het persbericht, waarin tot uiting kwamdat de minister het hele dijkverhogingsprojekt op de lange baan heeft geschoven, onjuist was. De minister heeft slechts in de vergade ring van de Vaste Commissie voor Water staatszaken laten weten dat het onzeker is of in 1965 kan worden be gonnen. De heer Streefkerk wist dit, want hij had het voor zijn vertrek naar Texel in de Handelingen van de Tweede Kamer nagezien. Hij wist sinds dinsdag bovendien dat Rijkswaterstaat wel degelijk aanstalten maakt om in 1965 met de dijkverbetering te begin nen, want er is een deel van het beno digde bedrag beschikbaar. Toch liet de hoofdingenieur achterwege om de leden van de commissie hiervan zo snel mogelijk op de hoogte te stellen. Hij liet de vergadering rustig doorgaan en moet geamuseerd hebben geluis terd hoe de heren Westdorp, Dros, Roeper, Kalis en Boon het ministerieel beleid met verontwaardiging afkeur den, terwijl daar geen reden voor was, tenminste niet in die mate als sprekers en publiek dachten. Eerst daarna ver telde de heer Streefkerk hoe de vork in de steel zat en noemde hij zelfs bijna het bedrag van fl miljoen, dat direct voor het project beschikbaar schijnt te zijn. De commissieleden werden in hun hemd gezet. Dat zij desondanks hun kalmte bewaarden en zich na schor sing van de vergadering in beraad terugtrokken, in plaats van de heer Streefkerk op zijn merkwaardig gedrag te wijzen, pleit voor hun zelfbeheer sing. B'Uotn Uitri bullan Tar*nlaacrd«l|tt«i4 un 4. GELD IN HET WATER GEGOOID Aangezien ik daarvoor zaterdag mon deling niet de gelegenheid kon krijgen, wil ik op deze wijze protesteren tegen de gang van zaken rond de Eierlandse dijk. Ik ben Eierlander van geboorte, maar ik vind dat deze zaak heel Texel aangaat. In Den Haag kennen ze Eier land helemaal niet. Daar wordt alleen gesproken over Texel en sommige men sen denken dan aan een vogelreservaat inplaats van aan een eiland met inwo ners. Ik ben van mening, dat het pro bleem van de Eierlandse dijk zeer ach teloos wordt behandeld. Met het vol gende voorbeeld wil ik dat aantonen. Zaterdag, uitgerekend op dezelfde dag dat in De Cocksdorp een protestverga dering werd gehouden, werd voor vier honderdduizend gulden materiaal voor dijkenbouw van Texel afgevoerd plus een legertje dijkenbouwers, dat hier een half jaar lang heeft gewacht op de opdracht tot aanvang van de verho- gingswerken. Die 35 man zijn definitief vertrokken. Duizenden guldens, die ge moeid zijn met het gereed maken van de machines en het bouwrijp maken van het terrein, zijn letterlijk in het water gegooid. In het water gegooid zoals* de duinenrij, die bij de vuurtoren lag om ons te beschermen tegen de overmacht van het water. Men staat achteloos tegenover dit deel van Neder land. 4,5 miljoen, een schijntje op de totale begroting van verkeer en water staat, wil men niet beschikbaar stellen. Natuurlijk is er geen geld in Den Haag. Maar straks is er wel geld om de be lastingverlaging door te voeren. En wat dacht U dat er in het laatje komt aan belastingen als we allemaal 5°/o loons verhoging krijgen. Ik zeg U, ik ben bang voor die belastingverlaging. Als ik straks een paar tientjes minder betaal per jaar en ik realiseer mij daarbij, dat als er ooit een dijkdoorbraak komt, ik de centen in mijn zak heb waarmee misschien mensenlevens gered hadden kunnen worden. Dan durf ik mijzelf niet meer in de ogen te zien. Maar als we met elkaar over dit soort dingen alléén praten, komen we geen stap ver der. We moeten zorgen dat men over ons praat. We moeten aan de weg tim meren. We moeten laten merken, dat we niet bereid zijn ons in een hoek te laten drukken. Wij moeten zorgen, dat onze stem doorklinkt in de Kamer van onze regering. Wij moeten onze stem laten schallen over het Binnenhof in Den Haag. En nu weet ik dat we niet met zijn allen een protestmars gaan houden naar de residentie, maar we komen er ook niet door een briefje te schrijven of een telegram. We moeten krachtig protesteren. We moeten een daad stellen. Wij moeten zorgen dat er over deze zaak gepraat wordt. Als de hele regering dagenlang kan praten over de REM. Als ze met schepen en vliegtuigen, met de politie en met de marine naar zo'n klein kunstmatig eiland in de Noordzee toegaan, zouden ze dan niet met een paar ministers naar een van onze grootste eilanden in de Noordzee kunnen komen kijken, als het om mensenlevens gaat? Mensen, wij zijn met ruim tienduizend. Ik vind dat we met dit aantal kunnen eisen dat de minister van verkeer en waterstaat zich persoonlijk komt overtuigen van de toestand hier ter plaatse. Of wij betalen niet langer mee aan zijn salaris. En als hij komt, moet hij komen op een storm achtige nacht als de Noordwester tegen de dijken beukt en als de mannen van het polderbestuur uit hun bed worden gehaald om de dijk te controleren. En als de minister niet wil komen (want ik denk dat hij daar wel te fijn voor ge bouwd is; alléén op fees.ten en premiè res van films zie je hem altijd voorop staan), dan vragen wij of onze kamer leden hier willen komen. Want mensen, we zitten allemaal in een politieke partij, om het even welke. Dus kunnen we onze eigen volksvertegenwoordigers vragen de zaak in ogenschouw te ko men nemen. Dit is een zaak die bóven de politiek uitgaat. Het gaat om een gemeenschappelijk belang. Het gaat om de levens van mensen en dieren en ons aller bestaan. Daarvoor moeten wij pal staan, gezamenlijk als één man. Wij la ten ons niet aan de dijk zetten, nooit!! G. Coevert, Den Hoorn EINDUITSLAG OUWE SUNDERKLAAS DE COCKSDORP Zoals eerder gemeld, had de jury in De Cocksdorp het aan de organiserende vereniging overgelaten uitspraak te doen over de verdeling van de prijzen van de groe pen en enkelingen, die met een gelijk puntenaantal uit de bus waren geko men. Het SVC-bestuur besloot in haar vergadering van donderdag om aan beide groepen (Straatnamen in het jaar 2000 en De Bloemenkwestie) een eerste prijs toe te kennen. Dit houdt in. dat ze beide een taart ontvangen en beide het recht hebben, volgend jaar de wissel beker te verdedigen. Aan de enkelin gen. die speelden onder de nrs. 112 en 123 werd beiden een tweede prijs toe gekend, de derde prijs is voor de speler met nummer 121. De ereprijs is door loting toegekend aan de groep Straat namen in het jaar 2000. WEER SUBSIDIES (Vervolg van pagina 1) die van ƒ150,ontvangen, die van Den Hoorn en De Cocksdorp elk ƒ125, Overige subsidies Het Centraal jeugdoverleg Texel zal de gebruikelijke subsidie van ƒ250, ontvangen; het Contact-orgaan voor zang en muziek krijgt voor de komende Kerstzangdienst een subsidie van 250,Enkele verenigingen krijgen 50°/o restitutie van de in 1963 betaalde vermakelijkheidsbelasting, in totaal een bedrag van ƒ712,belopende. Dit houdt verband met het feit, dat het nog niet mogelijk bleek deze verenigingen vrij te stellen van betaling van de ver schuldigde vermakelijkheidsbelasting. De restitutie van de vermakelijk heidsbelasting, verschuldigd door de amateurtoneelverenigingen, zal ook in 1964 plaats vinden. De Stichting Kunst kring Texel heeft de gebruikelijke sub sidie van ƒ1000,en een risico-garan tie van ƒ500,toegezegd gekregen. De onlangs gehouden schooltoneel- voorstellingen van de Texelse onder wijzers zullen worden gesubsidieerd met een bedrag van ƒ350,Besloten werd voorts het dorpshuis „De Wiele waal" in verband met de aanschaffing van een nieuwe kachel een éénmalige subsidie van ƒ500,toe te zeggen, be nevens een rentedragend voorschot van ƒ1000,De „Vereniging voor Vrien den van het paard" zal over 1964 weer een subsidie van ƒ250,ontvangen. De toneelvereniging ,,'t Amateurtje" krijgt een eenmalige bijdrage van ƒ100,In totaal beloopt het toegezeg de subsidiebedrag de som van ƒ12.754, Hans Boom winnaar alle catcgoriën EERSTE TEXELSE JUDOKAMPIOENSCHAPPEN De Texelse judo- en jioc-jitsoever eniging hield zaterdagavond in „Casino" te Den Burg haar eerste kampioen schappen voor junioren en senioren. Een groot aantal belangstellenden was naar „Casino" gekomen om de soms felle strijd om de begeerde titels te zien. Helaas waren er later op de avond ook luidruchtige jongelui, die de deel nemers vaak uit hun concentratie haal den. Vooral het gevecht tussen H. Boom en P. Halsema om de wisselbeker, be schikbaar gesteld door de Amstel- brouwerijen, werd door het publiek met grote aandacht gevolgd. Bij de junioren zijn enkele veelbelovende judoka's. Do uwe Dros en Jan Renout moesten in hun strijd om de titel middengewicht- junioren hun uiterste krachten inspan nen. De trainer, de heer J. Bais, ge assisteerd door de hoekrechters, de heren P. Hollander en G. Bais, allen uit Den Helder, wist de strijd echter in goede banen te leiden. Samen met zijn verloofde mej. R. Akkerman, en enkele Texelse dames gaf de heer Bais ter af wisseling verscheidene demonstraties van andere Japanse gevechtsmethoden. De jury bestond uit de heren C. Snij ders en P. de Wit. Uitslagen: junioren lichtgewicht: 1. Henk Hin; 2. D. Keijser; 3. P. Speets; junioren zwaargewicht: *1. Douwe Dros; 2. Jan Renout; 3. Frans Stolk. Senioren lichtgewicht: 1. P. Halsema; 2. J. van Vooren; 3. S. Kuiper; midden gewicht: 1. H. Boom; 2. J. Beerling; 3. J. van Bennekom. Zwaargewicht; 1. L. J. Witte; 2. P. Keijser; 3. J. Stoepker. Hans Boom veroverde de wisselbeker in de afdeling alle categoriën. De voorzitter van de vereniging, de heer W. Brugmans overhandigde de winnaar na afloop de prijzen. De avond werd besloten met een gezellig bal o.l.v. Peter Kok. Achterlicht van fiets brandde niet AUTO IN DE SLOOT De heer N. H Bakker uit Den Burg is vrijdagavond op de Postweg ter hoogte van het luchtvaartterrein met zijn personenauto over de kop geslagen en in de sloot terecht gekomen. Op het moment, dat de heer Bakker, rijdende in de richting van Den Burg, met ge dimd licht een tegenligger was gepas seerd, zag hij plotseling een rijwiel voor zich waarvan het achterlichtje niet functioneerde. Bakker verloor de macht over het stuur, waardoor de auto over de kop sloeg en in de sloot langs de weg dook. Via de boven het water uitste kende zijdeur kon hij uit de wagen kruipen. Het 11-jarige dochtertje van de fam. Van Beek uit Eierland, dat de "bedoelde fiets bereed, liep geen letsel op. De ernstig beschadigde auto werd door een takelwagen uit de sloot ge trokken. VOETBALUITSLAGEN ZATERDAG 19 DECEMBER: Adspiranten: De Koog-Oosterend 36 Texel-Cocksdorp 61 Pupillen Texel. a-Cocksdorp 40 Tex. Boys b-Oosterend b 30 Tex. Boys a-Texel b 70 ZONDAG 20 DECEMBER: 4e kl. A KNVB: Helder-Texel 41 Afdeling Noordholland Tex. Boys-Callantsoog 80 Oudesluis-Cocksdorp 21 Oosterend-Zeemacht 3 90 De Koog-WGW 3 2—3 Cocksdorp 2-Watervogels 3 14 Texel 2-Oudesluis 2 55 ZAP 6-Tex Boys 2 2—2 JVC 3-SVO 2 8—0 ZDH 2-Watervogels 6 22 Watervogels 5-De Koog 2 53 Helder 7-Texel 3 2—3 Junioren: Texel-Kaagvogels 120 Callantsoog-Tex. Boys 15 Adspiranten: Geel Zwart b-Texe'l b 10 De verslagen van de verschillende wedstrijden volgen in het nummer van donderdag a.s. 4%

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2