Jit het nieuws van 1964 (vervolg) ALLERLEI UIT HET AFGELOPEN JAAR Onderwijs Niet alle mannen zijn egoïsten 1 8 jan. In gemeenteraad van Den Helder spreekt de heer Buhre (PSP) zijn verontrusting uit over de raket proeven op Texel. De projectielen zou den makkelijk Den Helder kunnen treffen, zo meent hij. Jan. P.W.N. breidt aantal bronnen in waterleidinggebied uit. 8 jan. Kotter van B. F. van der Knaap dreef 6 uur rond zonder brand stof. 16 jan. Mevr. N. van Hoorn-West dorp te Den Burg wint ƒ1000,in quiz van weekblad „Eva". 17 jan. De heer J. N. Dekker te Den Burg stelt vast dat niet zeven maar tien ernstig gestoorde kinderen op Texel zijn, zodat stichting van een spe ciale klas aan de B.L.O. gerechtvaar digd is. 21 jan. Proef met schooltelevisie op drie lagere scholen te Den Burg. Jan. Diverse oliefirma's brengen dui zenden kilo's springstoffen naar Texel voor seismografisch onderzoek Febr. J K. P. Zwan koopt twee draaiorgels. Febr. Uitvoering ruilverkaveling stagneert wegens geldgebrek. Febr. Seismos en SSL al maanden bezig met seismologisch onderzoek van Texels bodem 18 febr. De LE 3 van schipper J. L. Koehorn, vasgelopen ten noorden van De Cocksdorp. ƒ3000,schade aan verloren gegane netten. 24 febr. De heer G. Bakker te Den Burg wint vliegreis naar Beiroeth. Maart NAM en BRP sturen mate riaal voor proefboringen bij de Witte Engel. Akenbuurt en De Cocksdorp naar Texel. 1 maart Eerste lepelaars te De Koog gesignaleerd Maart De heer S. Vlaming publiceert plannen tot het bouwen van een be jaardenflat te Oos! erend Maart Staatsbosbeheer gaat over tot het aanleggen van een ruiterpad door de Dennen. Maart Door de felle oostenwind en de lage waterstand valt de haven van 't Horntje praktisch droog. Maart Het hulppostkantoor te De Cocksdorp krijgt de beschikking over twee nieuwe bestelwagens. 9 maart Aanleg van een weg naar het proefterrein nabij Akenbuurt van de NAM. 17 maart Mobil Oil „bezet" 150 ha. grond in de Eierlandse Polder. 17 maart Wilde geruchten in Eier- land. Koopt Zwolsman „Rio Grande"? 17 maart Boortoren van de BRP vanuit de Pyreneeën op weg naar Texel 27 maart De heer J .C. de Bruin be noemd tot havenmeester van het lucht vaartterrein „Texel". 27 maart De SSL staakt haar seis mografisch onderzoek. April De N V. Petroland reserveert grond in Westergeest. April Verbouwing 't Skiltje begon nen. Oudeschilders steken zelf de han den uit de mouwen. April De heer D. Witte Czn. wint reis naar Lourdes. April Fietspad door de duinen naar Westerslag gereed gekomen. April H. Alta vindt schedel van oeros. April Texel krijgt archeologisohe werkgroep. 4 april Bosbouwkundig hoofdambte naar, de heer M. Mantje opent het kampeerpaspoorthoudersterrein in de Dennen aan de Grensweg. 4 april Boortoren van de NAM nabij „De Witte Engel" gereed voor gebruik. 17 april De nieuwe TX 22 van de familie Van dei Knaap, te Bergum feestelijk te «valer gelaten. 12 en 13 rr.ci Bejaardentochten met de „Marsdiep". 14 april Contragewichten in fuik torens aan het Horntje geplaatst. 16 april Negen Texelse groentehan delaren maken vliegreis naar Amster dam voor het bijwonen van een feest avond van de „Citrus Marketing Board of Israël". 29 april WR 106 vindt mijn uit de tweede wereldoorlog in de Waddenzee. Mei Grote belangstelling voor de zee, rond Texel van verscheidene olie maatschappijen Mei Petroland zoekt bij „Witte En gel" naar olie, niet naar aardgas. Mei Eerste lammerenmarkt: onge kend hoge prijzen. Mei Georgische oud-strijders betui gen Texelse Gemeente grote dank voor de steun van de bevolking in het laat ste oorlogsjaar. FEUILLETON DOOB DE VB1ES 10. Marrie gaf de voorkeur aan het laatste. Ze gingen naar buiten en do ken in een gemakkelijke tuinstoel. Hij presenteerde haar een sigaret, doch ze schudde haar hoofd. „Ik rook zelden". Op zijn verzoek vertelde Marrie bij zonderheden over Australië, zoveel mo gelijk in het algemeen en persoonlijke dingen vermijdend, maar tenslotte had ze er genoeg van om alleen het woord te voeren. Ze strekte zich lang uit en commandeerde. „Zo, en vertelt u me nu maar eens, wat u voor de kost doet. Want u lijkt me nog te jong om al te rentenieren". „O, niets bijzonders. Ik ben bus chauffeur". ,-Dat lijkt me, al noemt u het zelf niets bijzonders, desondanks interes sant". „Elk beroep kan interessant zijn, als je er liefde voor hebt". „Dat is waar. En woont u ook in deze stad?" „In Geldermalsen. Ik heb maar eens in de drie weken een zondag vrij en dan ga ik doorgaans hierheen". Ongemerkt had ze al een paar keer naar zijn handen gekeken, doch een ring droeg hij niet. Dus ongetrouwd. En toch lijkt hij me zo jong niet meer, dacht ze. 's Avonds namen ze met een stevige handruk afscheid van elkaar; hij ging met de bromfiets. Marrie met de trein. En de volgende morgen was ze Barend van Ewijk al vergeten. Doch toen ze twee weken later opnieuw een zondag bij tante Duuk verbleef, hoorde ze van de oude vrouw een deel van zijn le vensgeschiedenis. „Een beste jongen, Barend, maar veel te goed. Hij had vroeger een taxibedrijf in Den Haag, maar dat kon hij op de duur niet bol werken, want wie neemt er tegenwoor dig nog een taxi? Iedereen heeft zelf een vervoermiddel, een eigen auto of zo'n brommer. Bovendien had hij een luxe vrouwtje, dat veel geld aan kon en er zich niets van aantrok, dat door haar buitensporige uitgaven zijn bedrijf langzaam maar zeker naar de afgrond geholpen werd. Tenslotte werd hij twee jaar geleden failliet verklaard en alles is toen verkocht geworden. Emmy is er onverwachts van door gegaan, liet hem alleen met zijn narigheid en verleden jaar is de scheiding uitgesproken. Sindsdien werkt Barend als buschauf feur en heeft hij een kamer in Gelder malsen. Zijn familie heeft hem verwe ten, dat hij zioh zo door Emmy heef' laten uitkleden en wilde hem niet hel pen, hoewel ze het best hadden kunnen doen. Overigens, hij wilde toch niet ge holpen worden". Marrie knikte. „Zo'n type lijkt hij me wel". „Hij is een doodgoeie jongen en zou je zijn laatste centen geven, als je ze nodig had. Voor Emmy was hij ook veel te goed. Ze zijn hier samen eens een middag geweest, daarna nooit meer. Waarschijnlijk paste ik niet in Emmy's stand, zie je? Vergeet niet, dat ze op en top een Haagse was" Mei Zoölogisch Station te Den Hel der koopt „De Bergeend" voor huisves ting personeelsleden. 14 mei Texelse fuikhaven bijna ge reed. Brug geplaatst. 15 mei Prof. Ir. Jac. P. Thijsse pu bliceert toekomstplan voor een lucht haven voor supersonisch verkeer in de Waddenzee naast Texel. 26 mei Seismografisch onderzoek van de SSL hervat. 26 mei Dierlijk leven op de Wadden sterft af. Bijzonder sterke „rioollucht" langs de oostelijke kust van het eiland. 28 mei Texelaars hebben belangrijke rol in de militaire oefening „Kleine Beer", waarvan het slot zich op Texel afspeelt. Juni Geheimzinnige ziekte onder de lepelaars waargenomen. Juni Petroland zal in juli overgaan tot het plaatsen van een tweede boor toren nabij De Cocksdorp. 5 juni Plannen tot bouw van nieuw Witte Kruis-gebouw definitief. 6 juni De meisjesdrumband „Marga- retha Sinclair" voor een optreden naar Siegburg in West-Duitsland. 14 juni Het dameskoor Den Burg o.l.v. Jan Visser behaalt in de supe rieure afdeling de le prijs tijdens het zangconcours te Andijk. 23 juni Mej. Agnes Witte uit Den Burg wordt Miss AOK 1964. 28 juni Texels Tiener Talent presen teert zdch op amateuravond te Ooster end. Opvallende prestaties van de „Typhoons". Juli Bedenkelijke berichtgeving in de landelijke aagbladen. In tegenstel ling tot de publikaties was er op Texel nog wel ruimte voor kampeerders. Juli De heer J. K. P. Zwan neemt zijn volledig gerestaureerd draaiorgel „De Tiet" te Den Hoorn in gebruik. 3 juli De heer Van Groningen con stateert nu al dat het afgelopen jaar bijzonder gunstig voor de agrariërs zal zijn. 5 juli Gelderse Luchtvaartmaat schappij houdt enkele proefvluchten boven Texel. 10 juli Geen tweede boortoren naar Texel. Boortoren van „De Witte Engel" naar De Cocksdorp. 14 juli Molen „De Traanroeier" te Oudeschild levert door windkracht elektrische energie. 15 juli Drumband van fanfarekorps „Excelsior" verovert eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid op een lande lijk concours te Rijs in Gaasterland. 16 juli Succesvol concert door Aafje Heijnes in de Hervormde Kerk te Den Burg. 20 juli Boortoren bij „De Witte En gel" neergehaald. 21 juli Leliekweker, de heer H. S. Dijt behaalt op de tentoonstelling te Akersloot een hoge onderscheiding met door hem gekweekte bloemen. 24 juli Weer ieder weekend rond vluchten boven Texel. Juli Texel zal gaan profiteren van een nieuw te bouwen TV-zender in de Wieringermeer. 1 aug. Fam. v i der Knaap neemt nieuwe kotter „Benjamin Jan" in ge bruik. Aug. Onderzoek Texelse Courant \v st uit dat de jeugdige interesse voor Texel zeer eenzijdig is. (Strand en dan. er.;. Aug. Restauratie Oudeschilder zee- manskerk wordt een feit. 8 aug. Eerste openbare optreden van het draaiorgel „De Tiet" van de heer J. K. P. Zwan tijdens „het strijden" te Den Hoorn. 13 aug. Duitse badgast demonstreert amfibiewagen aan het strand nabij De Koog. 14 aug. „Worsteltent" wordt ge restaureerd 25 aug. Het kindertehuis van de Ne derlandse Droogdokmij. „Het Kinder dok" verkocht aan de „Johannes-stich- ting". 26 aug. Folkloreseizoen officiéél op de Groeneplaats besloten. „Jammer voor die jongen". „Ja, zeg dat wel. Hij spreekt er nooit meer over. En naar zijn familie gaat hij ook niet meer. Ik ben de enige, waar hij zijn vrije dagen komt door brengen. En hij komt nooit met lege handen. Ik houd veel van hem, Marrie en daarom hoop ik, dat een lieve vrouw zijn levenspad nog eens kruist. Hij ver dient het". HOOFDSTUK 6 Marrie Laan was tevreden met haar werkkring, afgezien van het feit, dat ze een uitstekend salaris verdiende. Ze ging iedere dag opgewekt naar de fa briek, zetelde in de hal bij de telefoon cn typte Engelse en Nederlandse brie ven. Groette haar baas als hij binnen kwam, doorstond nu rustig zijn kri tische blik en was vriendelijk en voor komend voor iedere bezoeker. Ze kon uitstekend met de andere personeels leden overweg, onverschillig of ze nu van boven de kantoren of van beneden dc fabriek waren, zodat iedereen de immer keurige juffrouw Laan amicaal of met respect bejegende, al naar gelang de positie, die men be kleedde. Een paar maal had een assis tent-boekhouder haar uitgenodigd een avondje uit te gaan en beide keren had ze hem glimlachend geantwoord, dat ze nimmer uitging, en voor de bioscoop vrijwel geen belangstelling had. Er aan toevoegende, dat ze zijn uitnodiging werkelijk op prijs stelde, maar dat dit toch verder haar besluit niet kon be- invloeden. Ze was één avond op visite geweest bij de personeelschef en zijn vrouw, ook al omdat hij eveneens in Waalwijk woonde, niet eens ver van haar vandaan. Haar standpunt was: het Sept. Fa. Kiljan te Den Burg ver werft bekendheid door het vervaardi gen van eigen type concourswagen. Sept. Het amfibie-oefenkamp „De Mok" ontvangt de Engelse Generaal Maxholm Cartwright Taylor. Sept. Texels Museum trok afgelopen zomer 40.000 bezoekers. Sept. De heer P. Kok Czn. te Den Hoorn eigenaar van de hoogste zonne bloem op Texel (4.60 m.). Sept. De Cocksdorp is wegens het vertrek van de heer Marinus zonder broodbakker. Een wagen van de com binatie „Het Gouden Boltje" zorgt voor de broodvoorziening. 4 sept. De PJacid International Oil Company is voornemens om proefborin gen in de Waddenzee te gaan verrich ten. 11 sept De drijvende boortoren de „BUI Dordan" komt naar de Wadden zee. 11 sept. Texelse schapen behalen prijzen op de landelijke tentoonstelling in Den Bosch. 15 sept. Zangvereniging „Stem des Volks" ontbonden. 18 sept. De heer Theo A. van La moen probeert Texelse recreatiegrond voor zeer hoge prijs in West-Duitsland te verkopen. Vele reacties in de Neder landse pers en voor de TV. 19 sept De heer G. Kuip wint de ploegwedstrijd van de Oud-leerlingen van de Landbouwschool. 22 sept. De Cultuur Technische Dienst stelt ƒ300 000,voor de Ruil verkaveling beschikbaar. 25 sept. De heer KI. Eelman, 't Noorden, behaalt tijdens de interna tionale ploegkampioenschappen in Oos tenrijk in een veld van 40 deelnemers de 5e prijs. 29 sept. „Uitvinder" Gerard Rijk construeert een bollenplantmachine. 2 okt. Boortoren van Petroland ver huist van De Cocksdorp naar de Wie ringermeer. Negatief resultaat 2 okt. Theo A. van Lamoen protes teert op felle wijze tegen artikel over grondspeculatie in Texelse Courant. 6 okt. Open brief van zwembad comité aan Texelse bevolking. 10 okt. Margaretha Sinclair-band verwerft te Alkmaar 7e plaats op lan delijk concours. 14 nov. Katwij'ker kotter op de Vlie- hors vastgelopen. 16 o-kt. De Stichting Cultureel Werk stelt een zilveren trofee voor de ver dienstelijkste vereniging van Texel be schikbaar. Doel; stimulering van het verenigingsleven. 23 okt. Tentoonstelling „In Brons Bestendigd" in de RHBS te Den Burg 3 nov. Oude woonkern nabij Den Burg ontdekt. 5 nov Onder aanwezigheid van tal van autoriteiten dorpshuis „'t Skiltje" te Oudeschild door GS-afgevaardigde ir. W. J. L Merkx officieel geopend. 12 nov. „Het Maartenhuis" van de Johannesstichting te De Koog onder grote belangstelling door de heer M. Mantje geopend. 16 nov Nieuwe hulppostkantoor te De Cocksdorp geopend. Dec. Pogingen tot verbetering van het Texelse leidingwater. 4 dec. De heer M. Heijmans te Den Burg verwerft met enkele kleurdwer- gen op een landelijke tentoonstelling te Alkmaar een eervolle onderscheiding. 8 dec. Per 1 januari nachtstroom- tarief van de TEM. 15 dec. Inwoners van Polder Eier- land gaan actie voeren voor dijkverho ging. 16 dec. „Exploitatie Maatschappij Texel" opgericht. 14 febr. Raad akkoord met stichting vormingsinstituut voor meisjes. 2 maart Dental-car door de Stichting Schooltandverzorging in gebruik geno- nomen. April Veilig Verkeersschool van de Shell naar Texel. 15 mei R.K. Kleuterschool „Maris Stella" te Den Burg geopend. 29 mei Aan de BLO-school te Den Burg zal een Imbecielenklas worden verbonden. 30 juni Mej. N. Matthijsen per 1 september benoemd tot leerkracht aan de aan de BLO-school verbonden imbe cielenklas te Den Burg. 14 aug. Mej. M. A. Witte benoemd tot leidster van het vormingsinstituut voor meisjes onder auspiciën van Stich ting Vormingsinstituut. 1 sept. LTS te Den Burg in gebruik genomen. Gebouw is nog lang niet gereed 28 sept. Opening vormingsinstituut te Den Burg. Op deze plaat ziet men het van trots gloeiende elftal van de o.l. school te De Cocksdorp met hun onderwijzer, de heer G. Moonen. Op 25 april wisten de j'ongens het kampioenschap schoolvoctbal op hun naam te brengen. kan nuttig zijn, als ik zijn uitnodiging accepteer. Het was een gezellige avond en de vrouw des huizes bleek een vlotte Brabantse te zijn, doch daarna achtte Marrie haar plicht gedaan te hebben en bedankte voor een tweede uitnodi ging. Ze was vast besloten haar eigen leven te leiden en zich door niets of niemand te laten binden. Vier jaar heb ik er naar verlangd om geheel vrij te zijn. Nu heb ik het en wil ik het blij ven. Missohien zou de rust in Marrie's leven bestendig gebleven zijn, als er niet op een zonnige augustusmorgen een bezoeker in de hal was binnenge wandeld, die Marrie ondanks haar ge trainde zelfbeheersing, van kleur deed verschieten. Want die bezoeker was Fons Hagen, directeur van de N.V. Van Essen en Hagen's schoenfabrieken, de man die ze nu ongeveer vier jaar gele den voor het laatst had gezien. Met al haar wilskracht probeerde ze zichzelf en haar stem in bedwang te houden en op vriendelijke toon, verge zeld van haar gelegenheidsglimlach, vroeg ze de bezoeker: „Waarmee kan ik u van dienst zijn, meneer?" Fons Hagen was genaderd tot de tafel van het meisje en keek haar nu pas goed aan. Marrie las de verbazing op zijn ge zicht en ze klemde haar handen vast aan het tafelblad, toen hij het uitriep: „Nee.. Marrie.. droom ik nu of.." Ze knikte en bevochtigde haar lippen. „Ik ben het werkelijk, meneer Hagen. Wilt u de directeur spreken? Hebt u een afspraak gemaakt?" Hij stond haar nog steeds met grote verbazing aan te staren. „Dus jij bent het. hoe komt het ik dacht. ben je al lang terug in Nederland?" „Enige weken, meneer Hagen. En zoals u ziet, ben ik hier receptioniste. Zal ik u aandienen bij meneer Ver- dugt?' „Dat. eh.heeft geen haast. Ik ben gewoon ondersteboven. Wist ik veel, dat je weer terug was in ons land. Waarom heb je mij geen bericht gege ven van je terugkeer? Had ik je afge haald! Woon je hier ergens in de buurt? Zeg, we moeten eens gezellig met el kaar praten, he? Wanneer komt je dat gelegen?" „Zou dat nog zin hebben, meneer Hagen9" „Houd toch op met je meneer Hagen ben je m'n voornaam vergeten? Waarom doe je zo gereserveerd? Ik dacht, dat wij zo het een en ander mee gemaakt hebben, in het verleden, niet?" Ze knikte en probeerde vriendelijk te blijven. „Inderdaad.. in het verle den. Maar dit verleden wens ik zoveel mogelijk te vergeten. Daar is, dunkt mij, wel een reden voor". „Wel nou nog mooier.is dat soms mijn schuld?" „We spreken niet over schuld, me neer Hagen. Bovendien spreken wij er helemaal niet meer over. Een ogenblik" Ze drukte een knop in en zei: „Hier is meneer Hagen, die een onderhoud met u wenst, meneer.Zeker meneer". (Wordt vervolgd) Er spoelden het afgelopen jaar opmerkelijk veel walvisachitge zoogdieren aan op het Texelse strand. Op deze foto de heer G. de Haan, directeur van het Texels museum, die zich ontfermt over een der witsnuitdolfijoen, die in mei bij De Koog werden gevonden. Naar aanleid ng van het voornemen van de minister om de dringend noodzakelijke ver zwaring van dc Eierlandse zeedijk uit te stel len, belegde de inwoners van Eierland zater dagmiddag 19 december een protestvergade ring, die een nogal geruchtmakend verloop kreeg. Op de foto een der sprekers, loco-bur gemeester C. H. Roeper, die aan de hand van foto's aantoonde, wat de zee in de afgelopen jaren in cn bij de polder had aangericht. Klaas Eelman eindigde op de wereldkampioen schappen ploegen in Wenen op de vjjfde plaats

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 10