Cjrocn 2rwartsjexels in het karL, TERUGBLIK IN MINEURSTEMMING F-TH 4 I »TJ BURGEMEESTER C. DE KONING: Bakker's Ijzerhandel de redaktie Courant wenst alle DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 TEXELSE 78a JAARGANG No. 7926 Ulfgave N.V. T/h Langcreld de Rootj Postbus 11 Den Burg, Tejel - TeL 2058 Rcdaktte: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags cn vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f- 30 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. OPNIEUW EEN JAAR OVERZIEN DE, gebeurt dit als altijd in een bepaalde stemming. Die stem ming ligt nu bij mij eerder in mineur dan andersom. Dat moet wel zeer wonderlijk klinken, want is er eigenlijk reden om in deze welvaarts staat, waarvan ook Texel deel uit maakt, niet bijzonder tevreden te zijn? Tevreden met wat in materieel opzicht is of wordt bereikt. Tevreden met auto, televisie, radio, wasmachine, brom fiets en tevreden met het beschikbare geld, waarvoor dan toch in meerdere of mindere mate allerlei geneugten kunnen worden gekocht. Waarom niet tevreden zijn met het feit, dat er nau welijks enige reden is, om in deze beschouwing uitvoerig aandacht te be steden aan landbouw en veeteelt, vreemdelingenverkeer en visserij, om dat het toch allemaal wel zeer goed ging? Ik weet het niet helemaal, maar mij positief gelukkig voelen met de situatie, waarin wij op het ogenblik verkeren, doe ik echt niet. Het kan zijn dat dit betrekkelijk gevoel van onbe hagen meer beïnvloed wordt door de eigenlijke gemeentelijke omstandighe den, dan die van de gemeenschap in haar totaliteit. In verband hiermee is er, dunkt mij, aanleiding om nauwkeu riger dan anders, de optelsom der ge meentelijke activiteiten te bestuderen. Dan blijkt er hier en daar nog wel een lichtpuntje te vinden. Als we zien bij de sector van het onderwijs, dan mag toch vermeld worden, dat het R.-K. Kleuteronderwijs een prachtige nieuwe behuizing heeft gekregen, dat de Lagere Technische School, hoewel nog in een niet gereed gebouw, is gestart, dat het Vormings instituut voor Meisjes zijn beslag kreeg en dat de Schooltandverzorging einde lijk goed van de grond kwam. Tot nu toe liepen bij ons de wenselijkheden en mogelijkheden van de lichamelijke opvoeding wel zeer uiteen. Landelijk zou men zeker tot een nieuwe urgentie bepaling in dit opzicht moeten komen. Voor Texel mogen we enig soulaas verwachten door de plannen bij de LTS. Wel zeer belangrijk is dat een commissie werd ingesteld, om te be studeren welke mogelijkheden er zijn voor de opbouw van een scholenge meenschap. Het is mijn oprechte wens, deze commissie als een raad van wij zen, er in zal slagen om de ogen schijnlijk soms tegenstrijdige belangen te bundelen tot een harmonisch ge heel, tot heil van een groot deel van Texels opgroeiende jeugd. laatste tijd het succesvol verlopen van belangrijke grondaankopen in Den Burg. De betekenis hiervan kan niet hoog genoeg geschat worden, omdat toch hieidoor het gemeentebestuur de mogelijkheid krijgt op redelijke wijze aan het woningbouwprogramma voort te werken. Overigens kan ten aanzien van de woningbouw-ontwikkeling in 1963 en 1964 het geluid niet somber zijn, omdat het toegewezen contingent aanzienlijk meer was dan in vroeger jaren. Terecht! Ondanks dat is de woningnood nog lang niet voorbij. Natuurlijk moet de tot de gemeen schappelijke sfeer behorende activiteit van de T.E.M. vermeld worden. Eigen lijk zou iedere Texelaar er van door drongen moeten zijn, dat er in het Texelse electriciteitsbedrijf iets bijzon ders gebeurt. In de loop van enkele jaren heeft daar een vrijwel totale vernieuwing van het apparaat plaats, zodanig dat bijna van een nieuw be drijf kan worden gesproken. En dat voorlopig zeker zonder tariefsverho ging, terwijl elders in Nederland ta riefsverhogingen aan de orde van de dag zijn. Wanneer dit kan worden volgehouden, kan de gemeenteraad gelukkig zijn met de uiteindelijke lei ding, die hij heeft in deze zaak. Er zijn buiten het onderwijs ook enige zaken van betekenis op te noe men. Zo wijs ik op het gereed komen van de zuivering en riolering te De Cocksdorp. Niet zonder enige trots, om dat hier in geleidelijk tempo toch met succes aan de afwerking van een programma wordt gewerkt. Hetzelfde geldt, in zekere zin, voor het gereed komen van een dorpshuis te Oude- schild. Afgezien van het zeer vele werk, dat anderen hier hebben ver richt, kan de dorpsgemeenschap van Oudeschild zich terecht verheugen op eigen daadkracht. Anderzijds zit ook hier weer iets programmatisch in. Het is toch het derde dorpshuis dat tot stand kwam en wij hopen op meer en steeds beter. Het zou wellicht mogelijk zijn meer verworvenheden van Texel in 1964 via de gemeentelijke activiteit te noemen, maar veel spectaculairs is daarbij niet. Tenzij dan in de aller- En toch, in de gemeentelijke sfeer komt het mij voor, dat enige stagnatie is ontstaan. Het lijkt me zó duidelijk gesteld De gemeente Texel staat voor tal van zaken, waarvan de omvang tot nu toe onderschat werd. Tal van plannen moeten worden voorbereid, plannen die aanzienlijke bedragen aan geld vereisen en daarmee boven het vermogen van deze eilandgemeen te liggen. Zelfs al zijn de plannen ge reed, dan is er daardoor van een rea lisering nog geen sprake. Daarmee ra ken wij in een vicieuse cirkel, die al leen doorbroken kan worden, wanneer de recreatie wordt genen als een van dè vraagstukken van deze tijd. Niet alleen omdat Texel en vele andere ge meenten er een stuk brood in verdie nen, maar omdat het gaat om een grote algemene behoefte, waarin moet worden voorzien. Zien we buiten het strikt begrensde gemeentelijke terrein, dan zijn er voor Texel verschillende zaken aan te wij zen, die een meer optimistisch geluid rechtvaardigen. Het is goed te consta teren, dat het particulier initiatief dit jaar een belangrijker rol heeft ge speeld dan in voorgaande jaren. Het feest „Texel 550 jaar stad" is een posi tief succes geworden. De rol. die ge meenteraad en gemeentebestuur daar bij speelden, beperkte zich tot het verlenen van een garantie, een garan tie die tot mijn verwondering en be wondering niet behoefde te worden aangesproken. Wel een bewijs voor de knappe organisatie, vooral wanneer in aanmerking wordt genomen de kwali teit van het door het organisatiecomité gebrachte. Slechts één maal was de raad verder actief, toen tijdens het be zoek van de Commissaris van de Koningin, de heer J. A. van der Vlis tot eerste ereburger van deze gemeen te werd benoemd. Een ander initiatief van zeer vér strekkende betekenis, is door de be- stuurderen van, laat ik het voorlopig naamloos stellen, verschillende Texel se instellingen genomen om te komen tot de verwezenlijking van een ver pleeghuis. Dit is daarom mijns inziens van zo eminent belang, omdat de be- stuurderen van voornoemde instellin gen, traditioneel en historisch zeer sterk gebonden, toch een weg trachten te vinden om zich aan te passen aan de eisen, die de moderne tijd stelt. Daar moet men zeker niet te gering over oordelen, want het betekent het intern en extern overwinnen van niet geringe weerstanden. Op Texel en ook buiten Texel mag men zeer hopen, dat deze activiteit succesvol verloopt. Eerder bracht ik het Vormingsinsti tuut voor meisjes aan de orde. Hier mag het belang daarvan nog eens worden onderstreept en wel om de wijze van totstandkoming. Weliswaar niet zonder moeite en na veel beraad, konden de onderscheiden groeperin gen elkaar toch in goed overleg vin den, zéér tot voordeel van meisjes van verschillend geloof en verschillende richting. Iets soortgelijks deed zich voor bij de plannen voor de stichting van een bibliotheek-leeszaal. Ook hier in de aanvang vaak onoverbrugbaar lijkende tegenstellingen, maar tot slot eenstemmigheid. Het zijn stuk voor stuk gunstige ontwikkelingen, die ik wel bijzonder toejuich. In deze reeks hoort ook thuis, de wel bijzonder recente N.V. Exploitatie maatschappij Texel -in oprichting. Ik wens de initiatiefnemers vanzelfspre kend veel succes. Moge deze onderne ming eenzelfde vaart nemen als onze N.V. TESO. Zelfs een incompleet overzicht zou nog tekort schieten, wanneer de nieu we bootverbinding niet zou worden genoemd. Geroemd mag, dunkt mij, worden de wijze waarop Rijkswater staat en TESO de nieuwe verbinding gedurende dit seizoen deden functio neren. De gevolgen van de nieuwe verbinding zullen eerst in de volgende seizoenen duidelijk blijken. Ik ben wel bang, dat de opvangmogelijkheden op Texel te klein zullen zijn en dat het nog jaren zal duren, voordat de juiste aanpassing zal zijn verkregen, hetgeen overigens niet in tegenspraak is met de opvatting, dat deze verbinding voor Texel een grote sprong voorwaarts is. Uit het voorgaande en door mij niet genoemde feitelijkheden, mag mijns inziens voor 1964 één conclusie wor den getrokken: Dat nu duidelijk zicht baar wordt dat tal van instellingen, die soms wel, soms niet gemeentelijk gebonden waren, een veel zelfstandi ger leven zijn gaan leiden. Denk aan de muziekschool en andere, zoge naamd gemeentelijke instellingen. De gemeente Texel vertoonde dus een vitaler beeld dan ooit tevoren. Enige wensdromen heb ik in dit opzicht uiteraard, maar daarover deze keer niet. Voordat ik aan deze beschouwing begon, was ik twee boeken aan het lezen. Het eerste is een angstwekkend verhaal over de gevolgen van bestrij dingsmiddelen, insecticiden, zoals die overal ter wereld worden gebruikt, ook op Texel. Het platteland kent er genoeg. Conseguent dit boek volgend, zou in die middelen een totaal vernie tigen van alle natuurlijk leven kunnen liggen. Het tweede boek, „De diep- vriesmens", in zijn geheel nogal Jules Verne-achtig, (naar mijn smaak al thans, maar hoeveel malen heeft Jules Veme geen gelijk gekregen?) komt er op neer, dat door bepaalde methoden het leven bewaard e.g. verlengd kan worden, in de nabije toekomst zelfs De tegenstelling van het toevallig te gelijkertijd lezen van deze boeken was zo schokkend, dat ik aanvankelijk van plan was, daaraan deze gehele beschouwing te wijden, met als motief dat deze wereld te groot is en teveel oplevert om ons langer te kunnen be perken tot onze eigen kleine kring. Gelukkig begreep ik bijtijds dat mijn eigen bescheiden verantwoordelijk heid zich tot Texel beperkt en dat ik mij daarnaar had te richten. Maar tochhet is goed om ook buiten Texel onze blik te doen gaan. Ik wil eindigen met een wens, na melijk deze, dat de materiële welvaart moge voortduren ook op Texel, maar dat daarnaast begrip voor wat gees telijk welzijn kan betekenen, ons deel mag zijn en dat wij ook daarnaar mogen handelen. iMimiiiiimiiuiiiuniiiimiiiimiiiiiMiiimmiiiiiiuiii. De onderwijzeres van onze school is er na zes maanden nog steeds niet in geslaagd perm, woonruimte te vinden in De Koog of omgeving. WIE KAN HAAR HELPEN Oudercommissie Lubertischool NIEUW Ekcowarc luchtdichte plastic voorraaddozen. Houdt voedsel dagen lang vers. In 10 maten en vor men. vanaf 1,40 t/m 9,95 30 tot 50°/o goedkoper DIENSTEN DOKTOREN TIJDENS DE JAARWISSELING EN ZONDAG 31 december vanaf 18.00 uur en 1 januari Dokter VAN LOON, tel. (02220) 2016 van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur; Dokter ELIAS, tel. (02220) 2039 (voor praktijken doktoren Coutinho. Elias en Van Loon) Nieuwjaarsdag en zondag. Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN 1-3 januari 1965: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 WITTE KRUIS van donderdag 31 december 13 uur tot maandag 4 januari 1965 13 uur: Zr. MANNESSEN. Den Burg, tel. (02220) 2414. Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 2414 ZONDER COMMENTAAR De gemeenteraad van Parijs heeft een plan goedgekeurd om op de wereldten toonstelling van 1967 m Montreal een toren te bouwen, die 25 meter hoger zal zijn dan de Eiffeltoren. Zoals bekend werd de Eiffeltoren in 1889 opgericht, ter gelegenheid van de wereldtentoon stelling in Parijs. Zij is 300 meter hoog. In een kerk in Plymouth (Engeland) bevindt zich de spreuk: „Drankzucht is Uw ergste vijand!" Daarnaast heeft iemand geschreven; „Maak uw grootste vijand tot Uw liefste vriend". ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 januari op om 8.48 uur cn gaat onder om 16.41 uur; 6 januari op om 8.48 uur en onder om 16.46 uur. Maan: 2 januari N.M.; 10 januari E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 1 jan. 7.10 en 19.36; 2 jan. 7.52 en 20.16 3 jan. 8.32 en 20.53; 4 jan. 9.08 en 21.32 5 jan. 9.44 en 22.09; 6 jan. 10.17 en 22.43 7 jan. 10 49 en 23.19; 8 jan. 11.20 en 23.49 9 jan. 11.55 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. van de Texelse Texelaars het allerbeste toe voor 1965 iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiintitiiuiiiiiiiiinmiitiuni imuiuuMuu Texelse oliccombinatic NIEUWE NAAMLOZE VENNOOTSCHAP De firma P. Bruin Zonen te Den Burg zal nauw gaan samenwerken met Dros' Ingenieursbureau en Autocentrale bij de inkoop en distributie van huis brandolie. Dit zal mogelijk worden ge maakt door de oprichting per 1 januari van een naamloze vennootschap, die de naam ,,N.V. Texelse oliecombinatie" zal dragen. Door gezamenlijke inkoop kun nen op gunstiger condities grote voor raden worden aangelegd en wordt het vervoer van de vloeibare brandstof naar Texel belangrijk voordeliger. Men verwacht, dat de vrachtprijs zal kunnen worden gehalveerd. Het is uiteraard de bedoeling, dat dit tot uiting komt in de prijs, die de afnemers zullen gaan betalen. In de nabije toekomst zal de olievoorraad van de N.V. worden uit gebreid tot 1 miljoen liter. Op het ogen blik beschikken de twee belanghebben de ondernemingen ongeveer over de helft. Tot directeur van de N.V. zal de heer Jac. Keijzei worden benoemd. De twee ondernemingen zullen ten opzich te van de maatschappijen Caltex en Esso, die zij resp. vertegenwoordigen, hun zelfstandigheid bewaren 25 JAAR BIJ PTT DE COCKSDORP Op maandag 4 januari herdenkt de heer G. Troost het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam van de PTT. Men is voornemens deze dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Ten huize van de jubilaris zal van 2-5 uur 's middags gelegenheid bestaan om de heer Troost te felici teren. Zaterdag 2 januari Den Burg, Ruilbeurs Paardestal vanaf 3 uw. Woensdag 6 januari Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Den Hoorn, Fiancienngscursus Streekontwik- keling. Donderdag 7 januari Oostcrend. Financieringscursus Streekontwlk- fceling. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 30 december 1964 Geboren: Sjors, zv. Cornelis Nota en Aagje Hoep; Abraham Johannes Jaco bus, zv. Franciscus Jacobus Witte en Rachel Renée Allegro; Regina Norma, dv. Willem Grisnigt en Amelia Klasina Koning; Pieter Anihonie, zv. Pieter An- thonie van der Vis en Helena Johanna Dijker; Jacob, zv. Adrianus Kreeft en Martha Bremer; Gea, dv. Jacob Verha gen en Hinke Dijkstra; Hendrica, dv. Marten Hummel en Catharina Willy Daalder. Ondertrouwd Teunis Duinker en Jacoba Klenke, Fedde Ferdinand Beek huis en Johanna Anthonie SpigL Overleden: Brechtje van Dijk, ev Pieter Vlaming, oud 25 jaar; Antje Koorn, wv. Pieter Roeper, oud 73 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Antoon Claessen, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Johannes Bosma, van Amerongen, Pr. Irenelaan 19 naar H 131; Rudy Schultz, van Doorn Mariniersweg 7 naar H 131; Johan R. B. Molijn, van De Bilt, Waterweg 239 naar Den Burg, Binnenburg 13; Jan S. Leut- soher met gezin, van Vlagtwedde, Ter Apel, Stationsstraat 45 naar H 31; Hen drik Broekman, van Lemsterland, Mr. Wijmapad 3 naar W 3; Willem C. Bak ker, van Haarlemmermeer, Papegaai straat 21 naar B 152b; Dirk C. Kooij met gezin, van Den Helder, Buitenha ven 47 naar Den Hoorn, woonkeet aan de Kuilderweg; Jan Leufgen, van Den Helder, Visstraat 53b naar Den Burg, Kogerstraat 85; Cecile T. Wibbens ev. Oldenboom, van 's-Gravenhage, Sijzen- laan 8 naar W 27. VERTROKKEN PERSONEN .Frederik W. A. Sieverts, van H 131 naar Doorn. Mariniersweg 7; Hendrikus H. Griesdoorn met echtgenote, van C 1 b naar N. Beijerland, Beatrixstraat 5. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 6 januari worden de moeders van de buitendorpcn verwacht op de volgende uren: Den Hoorn13.00—14.00 uur; Oosteread en De Waal14.0015.00 uur; De Cocksdorp en Eicrland: 15.0016.00 uur; De Koog 16.0® —17.00 uur.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 1