Jao Bruin (21) maakte jaaroverzicht 1964 kanttekeningen" bij het l/oud weer FILMNIE film van Jan P. Strijbos Zeer grote belangstelling voor Zwerven door IJsland PÖROL [KAMPEERTERREIN DEKKERSKAMP POKON Dierlijk levco sterft af op liet Wud r^URUO A iNTeRNR1"**- CoimpR^V DE KOOG Algemeen wordt aan genomen, dat de TV het bezoek aan verqaderinqen en lezingen enorm heeft doen afnemen. In het gehele land beleeft het bioscoopbedrijf een moei lijke tijd. De Stichting, die op ons eiland culturele evenementen orqani- seert, leidt door qebrek aan belang stelling een slepend bestaan. Andere verenigingen delen dit lot. Toch zou het onjuist zijn, alleen de TV als de schuldige aan te wijzen. Stellig is het nog mogelijk voldoende publiek te trekken, als de kwaliteit van het ge- bodene maar aan hoge eisen voldoet en men het niet thuis in een gemakke lijke stoel net zo goed of nog beier kan zien en beluisteren. Dit werd maandagavond bewezen, toen in ,,De Toekomst" te De Koog de heer Jan P. Strijbos zijn nieuwe film „In het Voetspoor der Vikingen - Een Zwerftocht door IJsland" vertoonde. Ondanks de gladde wegen kwamen niet alleen vele Kogers, maar ook be woners van andere delen van het eiland en zelfs niet-Texelaars, van hun be langstelling blijk geven. De zaal bleek nauwelijks groot genoeg! Toegegeven, men heeft op Texel algemeen een bij zondere interesse voor het leven der vogels; velen voelen zich verbonden met de levende natuur. Bovendien, en dit is stellig niet de minst belangrijke factor, heeft Strijbos niet alleen naam als boeiend causeur, maar genieten zijn natuurfilms sinds lange tijd een grote reputatie. Ook van deze film kan worden gezegd, dat zij van begin tot einde boeide. Kleuren Het zijn in de eerste plaats de op namen van de vogels en hun nesten, die het beschouwen van deze kleuren film tot een interessante belevenis ma maken. Juist door de kleuren kwamen de prachtige tekeningen van het veren- pak tot hun volle recht. Hoewel de heer Strijbos tijdens zijn verblijf in IJsland bijna voortdurend met slecht weer had te kampen, heeft hij de weinige uren zonneschijn toch volledig uit kunnen buiten, zodat het vooral wat de vogel opnamen betreft stellig geen sombere film is geworden. De broedgewoonten van de zee vogels werden op onnavolgbare wijze belicht. Zo krijgt men prachtige opna- Voor huid E3 WM Vi en handen men te zien van de ijsduiker. Dank zij het gebruik van de zoomlens worden het op het nest komen en het bij nade rend onraad verlaten ervan tot gebeur tenissen, waarbij men zich direct be trokken voelt. Dit geldt trouwens voor zeer vele scènes, of het nu gaat om de grote mantelmeeuw, de bontbekplevier of om de andere vogels, waarvan de gedragingen zo indringend zijn vastge legd. Vooral de opnamen van de rood- keelduiker vormen hiervan een tref fend voorbeeld. Weinig planten De plantenvegetatie is op IJsland slechts schamel Dat er voor wie er gevoel voor heeft toch veel te beleven valt, wist Strijbos overtuigend te be wijzen. Het landschap is bepaald niet poëtisch. Wel is het groots en indruk wekkend. Indrukwekkend zijn ook de watervallen, waarvan prachtige shots in de film zijn opgenomen. Geheim zinnig zijn de geysers, de spuitende warmwaterbronnen, die op tal van plaatsen voorkomen. Voor mensen maakt het land een onherbergzame in druk, geen wonder dat het overgrote deel der bevolking in de hoofdstad Reykjavik woont! De vogels kunnen hiervan profiteren door in enorme ge- talen op tal van plaatsen ongestoord te broeden. Toch dreigen ook hier ver scheidene soorten uit te sterven door het ingrijpen van de mens in de natuur. Zo wordt de zeearend, die om zijn zeld zaamheid zelfs niet mag worden gefoto grafeerd of gefilmd, langzaam maar zeker uitgeroeid. Deze vogels eten het giftige aas, dat wordt uitgelegd om het aantal schadelijke poolvossen binnen de perken te houden. Veranderingen In zijn inleiding vertelde de heer Strijbos hoeveel hij IJsland veranderd vond sinds zijn bezoek van dertig jaar geleden, samen met Bert Garthof. Het heeft steeds tot Denemarken behoord. In 1943 heeft men zich onafhankelijk verklaard en werd IJsland een repu bliek. De welvaart is er ongekend. In de eerste plaats door de visvangst, die dank zij de 12-mijlszóne zeer over- Een der „stokpaardjes" van de VYV- directeur in het afgelopen jaar was de avond klok voor kampeerterreinen. Jan Bruin uit De Koog, die weinig niet een dergelijke maatregel op heeft, tekende voor ons een nachtelijk kampeerterrein, zoals het er wel eens zou kunnen uitzien, wanneer de avondklok wer kelijkheid is geworden. AANKOPEN NATUURRESERVATEN Blijkens het door het Ministerie van O., K. en W. gepubliceerde overzicht van de staatsaankopen van natuurre servaten in het tijdvak 1 oktober 1963 tot 1 oktober 1964, werd op Texel aan gekocht Bosje bij „Californië" 0.24.33 ha. Bosje van Westergeest 1.21.60 ha. vloedig is. Er zijn nu industrieën, die als krachtbron door water opgewekte elektriciteit gebruiken. Interessant is het ook, dat de IJslan- ders zich nog altijd bedienen van de taal der eerste Vikingers, die vele eeuwen geleden op het eiland landden. Men heeft zodoende weinig moeite de Edda, het in de negende eeuw geschre ven Sagenboek, te lezen. Een hartelijk applaus onderstreepte de dankwoorden, die de heer M. Man- tje, de voorzitter der Oranjevereniging, aan het slot van deze avond uit naam van alle aanwezigen sprak. Dinsdag- en woensdagavond werd de lezing van Jan P. Strijbos door een groot aantal belangstellenden te De Cocksdorp en te De Waal bezocht. Vrijdagmiddag vertoont de bioscoop een overzicht van de filmhumor in de eerste dertig jaar van deze eeuw ,,30 jaar Vrolijkheid". In een aaneenschake ling van fragmenten en éénakters wordt de ontwikkeling van de komische film op humoristische wijze geschetst. Charlie Chaplin, Billy Bevan, Buster Keaton, Harry Langdon en vele andere groten uit de roemruchte tijd van de stomme film zorgen twee uur lang voor heerlijke, ouderwetse ontspanning. Deze film, die van muziek en commen taar is voorzien, is toegankelijk voor personen van alle leeftijden. „Mr. Hobbs takes a vacation" is een film over een overspannen bankier, die, op aandrang van zijn echtgenote, met kinderen en kleinkinderen de vakantie in een bungalow aan zee doorbrengt Vrijdagavond kan de bioscoopbezoeker deze dwaze geschiedenis met James Stewart en Maureen O'Hara in de hoofdrollen zien. Een verleidelijke jon ge jonge buurvrouw, een misverstand met een werkgever, lastige kleinkinde ren en vele onvoorziene situaties doen Mr. Hobbs doodmoe naar huis terug keren. Hij dicteert zijn secretaresse een brief, waarin hij hartgrondig zijn gal spuwt over de zg. familievakanties. Dit schrijven mag echter pas na zijn dood geopend worden. Toegang alle leef tijden. De Griekse literatuur is al voor veel filmproducenten een welkome bron van inspiratie geweest. Ook „Drielion- dord Spartanen" is een heldenverhaal, dat vele malen door Griekse dichters bezongen is. Zaterdagavond en zondag middag kan men het verhaal zien over de strijd tussen de Griekse en Perzische troepen in het jaar 480 v. Chr. Het Griekse leger wordt aangevoerd door de legendarische Leonidas (Richard Egan) en de Perzen staan onder bevel van de niet minder befaamde Koning Xerxes (David Farrar). Rond de ge schiedenis van de slag in de pas van Thermopilae heeft de regisseur het liefdesverhaal van een jonge Spartaan gewezen, die zijn aanvoerder Leonidas op heldhaftige wijze het leven redt. Deze film is toegankelijk voor personen van veertien jaar en ouder. Brigitte Bardot speelt de hoofdrol in de film „Een verrukkelijke idiote", die zondag- en dinsdagavond in de bioscoop is te zien. Harry Compton (Anthony Perkins) een jongeman van Russische afkomst, raakt tegen wil en dank bij een internationale spionagebende be rokken en ontmoet daardoor het knap pe meisje Penny, (Brigitte Bardot). Dank zij haar doortastende optreden wordt het document van een belang rijke militaire operatie uit handen van de Russen gered. Zij is echter verliefd geworden op de weinig succesvolle spion Harry, maar ook voor dit pro bleem weet ze listig een oplossing te vinden. Toegang boven veertien jaar. OVERDENKING PLANNEN Wie maakt er geen plannen? Ieder maakt ze, voor zichzelf, samen met een ander, met anderen samen, voor ande ren. Plannen worden gemaakt omdat een mens altijd leeft met een gedachte aan morgen, later. Hij hoopt daarop, rekent daarop en vindt het min of meer vanzelfsprekend, dat er altijd nog tijd is, altijd. Plannen maken ge tuigt ook van leven, van iets voor ogen hebben, van willen, van actief zijn. Het is noodzakelijk om richting te geven aan het eigen leven, om mee richting te geven aan het leven van anderen, in verschillende levensverbanden. Het wordt van ons gevraagd, omdat er in de ruimte en de tijd, die ons toegewe zen worden, gewerkt moet worden aan het bewerken en bewaren van de ge hele bewoonde wereld. Toch kunnen onze plannen vaag zijn, kortzichtig zijn, onbeholpen zijn, er is zoveel, waar we rekening mee moeten houden, plannen maken is moeilijk werk! Maar we maken ze, hoe dan ook en telkens weer, telkens weer met geloof in de eigen goede bedoeling er mee. God heeft ook een plan. Hij sloot een verbond met een mens, met een volk, met de mensheid. Aan de verwezenlij king van dat plan werkt Hij van dag tot dag. Het is het plan, dat alle mensen in Zijn verbond zullen treden, Hem zullen kennen en dat zij allen samen zullen leven uit Zijn Liefde. Dit plan, waaraan God met Zijn tijd, in Zijn ruimte werkt, omvat al onze plan nen, of ze nu voor een dag of voor een geheel jaar, het nieuwe iaar> gemaakt worden. „Welaan dan, gij, die zegt: Vandaag of morgen gaan wij op reis, naar die en die stad, wij zullen er een jaar doorbrengen, zaken doen, en winst ma ken, gij, die niet eens weet, hoe morgen Uw leven zal zijn!" Dat zegt Jacobus en hij geeft de raad om in plaats van zo plannen te maken, te zeggen: Indien de Heer wil, zullen wij leven en dit of dat doen". Zet Jacobus hier nu geen domper op het enthousiasme van die eerste Chris tenen, die in de moeilijke tijden toe komstplannen zaten te maken? Hij wil alleen maar waarschuwen tegen over schatting van eigen kracht en het be roemen op zichzelf. Wij zullen zeker ook onze eigen plannen maken, maar we laten ons wel gezeggen, dat wij dat alleen maar kunnen doen vanuit het weten, dat ze in Gods plannen kunnen worden opgenomen of niet. Dat bete kent, dat we alleen vanuit onze ont- moeting-steeds-weer met God onze plannen kunnen maken. Ze krijgen ook pas zin, als die goede bedoeling van ons getoetst is aan de wil van God. Dat betekent dat we ons bewust zullen moeten zijn van Gods plan ook met ons. Gods plan is er, onze plannen maken we, we hopen ze te kunnen uitvoeren. Wij willen richting geven aan ons eigen leven en aan dat van anderen, dat kan, dat zal gebeuren, als onze plannen voor morgen dan een antwoord zijn op de Liefde die God ons vandaag gaf. Z. Op deze pagina ziet men een aantal plaatjes, cartoons, gemaakt door de 21-jarige Jan Bruin uit De Koog. Het is een resultaat van een experiment, waar we aanvankelijk nogal sceptisch tegenover stonden, maar dat tenslotte toch een waardevol resultaat opleverde. Jan Bruin kwam vorige week ons redactiekantoor binnenlopen en vroeg zonder blikken of blozen de kopij van het jaarverslag ter inzage. We hebben aan dit ongebruikelijke ver zoek voldaan en een paar dagen later kregen we de resultaten in handen. Het oude jaar bleek inspiratie te hebben opgeleverd voor enkele cartoons, die we zeker de moeite van het publiceren waard vonden. Jan Bruin is zich al geruime tijd met veel ijver aan het bekwamen in de tekenkunst. Het grootste deel van zijn vrije tijd brengt hij door in het „atelier dat in een der vertrekken van „Zecrust" in De Koog is ingericht. Jan onderneemt alles om het tot goed cartoonist te brengen. Dat de weg naar roem en erkennmg niet makkelijk be gaanbaar is, heeft hij al meerdere malen ondervonden. De meeste kranten, die zijn plaat jes kregen toegestuurd, zagen af van publikatie. De jonge cartoonist heeft nog geen naam gemaakt, maar we twijfelen er niet aan dat* de tijd niet ver meer is dat daar verandering in komt. Dat hij aanleg heeft voor het artistieke beroep bewijzen onderstaande „kant tekeningen". Geheimzinnige ziekte onder lepelaars Marineraketten komen neer bij Den Hoorn Texelaars willen baarden laten groeien Blocmenoorlog ten einde Oliemaatschappij gaat boren in Waddenzee

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2