Uit het nieuws van het afgelopen jaar 't Was weer bar met de ongelukken! Politie had /ie£ drukker dan ooit in 1964 m Politiewezen -?v'A -■ Activiteiten van de K.N.Z.H.R.M. Het was inderdaad bar met de ver keersongelukken in het afgelopen jaar. :t onderstaande opsomming, waarin niet alles is genoemd, blijkt dat 1 in de zomermaanden heel wat ,e en narigheid op de wegen is ont- Toch moet worden vastgesteld, vergelijking met 1963 de gevol- $-an de meeste ongelukken gemid- 22^ veel minder ernstig waren. Legio was hec aantal aanrijdingen, waarbij de voertuigen zeer ernstig werden bescha digd of vernield, maar waarbij de inzit tenden „wonder boven wonder" onge deerd bleven. L>at was stellig mede te danken aan de maximum toegestane snelheid van 80 kilometer per uur, die vooral de eerste zomermaanden een zeer duidelijke vermindering van zowel het aantal verkeersongelukken als de ernst ervan heeft veroorzaakt. Ook de komende zemer zal de maximum snelheid weer cp het hele eiland gel den. 6 jan. Jan Spanjer over de kop met Volkswagen op de Pontweg. 12 jan. Dronken chauffeur rijdt te Den Burg bejaard echtpaar dood. 14 jan. Joh. C. Roeper rijdt door gladheid van de weg de sloot in. 14 jan. Employé van S.S.L. eveneens door gladheid de sloot in. 18 jan. Wachtmeester W. v.d. Berg reïdt 7-jarige Hugo Keijser uit wak van vijver. 20 jan. Dekkneoht S. Zijm uit Oude- schild glijdt tijdens werkzaamheden te Den Helder op het gladde autodek van De Dageraad uit en breekt een heup. 25 jan 19-jarige A. P. S. te Oude schild rijdt met brommer op stilstaande auto. 28 jan. Bestelauto van fa. J. Agter de sloot in. 28 jan. De heer W. Bulder slaat met Volkswagen in Eierland over de kop. Wagen vernield; chauffeur licht ge wond. 29 jan. Schoorsteenbrand op „Lente vreugd". 31 jan. Bromfietser C. W. uit Den Burg rijdt postbode aan. Bromfietser met gebroken sleutelbeen naar zieken huis. 3 febr. Bromfietsers W. de Bloois en Jurriens gewond bij ongeval in Eierland 11 febr. Joh. Keijser met Volkswa gen over de kop. 13 febr. SSL-employé botst met jeep tegen werkplaats van de heer Brouwer te Den Burg. 21 febr. Jeep van Rijkswaterstaat tijdens werkzaamheden in de Mokbaai vastgelopen in de weke modderbodem. Na een uur wordt de wagen met hulp van de firma Daalder uit haar benarde positie bevrijd. 26 febr. Tijdens het oversteken van de Kogerstraat komt de heer H. Schra- ma in botsing met de bestelwagen van de heer G. Halsema. Het slachtoffer heeft enkele lichte verwondingen. 27 febr. De heer J. van der Star uit 't Noorden loopt door een val van de zolder in zijn sohuur een zware hersen schudding op. 7 maart De jeugdige Piet Eelman wordt door koene vissers uit de haven van Oudeschild gered. 16 maart Keuken van de boerdeij van de heer T. Eelman totaal uitgebrand. Duizenden guldens schade. 6 april Mej. Kitty S. uit Amsterdam Wordt na een val met haar fiets in de Weverstraat door een bromfiets over reden. Zij wordt met ernstige verwon dingen in het Ziekenhuis te Den Helder opgenomen. 14 april Boerderij van de heer P. Rozendaal door felle brand totaal ver woest. Oorzaak onbekend. 17 april Dochtertje van de familie Rommel te De Koog breekt been tijdens een ponytocht. 26 april Twee sportvissers nabij 't Homtje verdronken. Het waren de he ren A. Koelméijer (26) en G. J. van Straten (51). 29 april De heer G. van Ree (30) ver liest de macht over het stuur van zijn motorfiets. Hij wordt met gebroken enkel en enkele kneuzingen opgenomen in een ziekenhuis te Den Helder. 1 mei Wiermger kotter „De Pieter Albert" nabij Texel gekapseisd. Be manning na anderhalf uur gered. 7 mei De heer G. Verhoef brak te Oosterend een been toen hij verzuimde voorrang te verlenen aan een van rechts komende personenauto. 8 mei De negenjarige Martien de Ridder raakt gewond door de ontplof fing van een vat benzine toen hij met lucifers speelde. 8 mei De boerderij van de heer P. C. Hin (Spang) is door onbekende oorzaak in as gelegd. 20 mei Dienstplichtig soldaat B. R. Boersma uit Eierland raakt in omge ving van de vliegbasis Leeuwarden bij een verkeersongeval zeer ernstig ge wond. 22 mei Een jonge Oosterender heeft te veel oog voor het vrouwelijk schoon langs de weg naar Westerslag en komt met zijn brommer in botsing met een personenauto. Hij loopt enkele lichte verwondingen op. 8 juni Twee personenwagens, beide bestuurd door Fransen, betrokken bij ernstige botsing op de Pontweg. Wa gens totaal vernield, geen persoonlijk letsel. 8 juni Lading vlas aan boord van vrachtschip raakte te Oudeschild, waar schijnlijk door een brandend peukje, in •lichter laaie. 10 juni Weer raket in de omgeving van Den Hoorn neergekomen op korte afstand van landbouwers. 11 juni Drie personenauto's bij bot sing op het slag naar paal 12 ernstig beschadigd. De betrokken bestuurders, de heren B. van der Knaap, een Duitse toeriste en ds. Uidam liepen geen per soonlijk letsel op. 15 juni Wéér een projektiel nabij Den Hoorn neergestort. 19 juni Oude bestelwagen van de heer S. de Jager te Den Hoorn op ge heimzinnige wijze uitgebrand. 15 juni Charles Ipenburg (19) ver oorzaakt aanrijding in de Weverstraat met flinke materiële schade. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. 23 juni Nooduitgave van de Texelse Courant. 25 juni Motorvlet met zes man ver mist. Achteraf een misverstand tussen de opvarenden en hun moederschip. 28 juni De zwaar beschonken P. F. komt met zijn personenwagen in bot sing met de auto van de heer C. Witte. De eerste had een gebroken kaak, Witte had enkele snijwonden. De auto's werden zwaar beschadigd. 30 juni Op de hoek Pontweg-Duin- weg auto met zeven inzittenden over de kop. Een van de passagiers met een gebroken sleutelbeen naar het zieken huis te Den Helder. 11 juli Een 18-jarige Soestenaar door Volkswagen te De Cocksdorp geschept. Het slachtoffer heeft enige diepe snij wonden aan het gezicht en een hersen schudding. 14 juli Geheimzinnige kabelbreuk aan de telefoonleiding op de Hors nog niet verholpen. 16 juli De 16-jarige bromfietser D. Terpstra verzuimt op de Beatrixlaan voorrang te verlenen aan een personen auto, bestuurd door de heer C. R. Keij ser. Ernstige materiële schade, geen persoonlijk letsel. 16 juli De 18-jarige H. Groot komt tijdens een inhaalmanoeuvre met zijn brommer in frontale botsing met een wielrijder. Grote materiële schade. De fietser heeft een gebroken pols. 20 juli Pipercub landt op bietenveld van de heer L. Stroo te Eierland. Ge was ernstig beschadigd. 22 juli Scooterrijder H. A. Vink uit Haarlem rijdt tegen betonnen paaltje. Hij is zwaar gewond; duopassagiere on gedeerd. 3 aug. Beschonken jeugdige Duitser slaat met Volkswagen op het wegen circuit van kampeercentrum Loods mansduin over de kop. Wagen totaal vernield Inzittenden licht gewond. 4 aug. Hotelier J. Feikema ontdekt bijtijds een binnenbrand in zijn bedrijf te De Koog De schade bleef beperkt tot de keuken. De heer Feikema heeft door het blussingswerk enige brand wonden opgelopen. 6 aug. Drie jeugdige kampeerders te Den Hoorn rijdende op een motorfiets worden door een nonchalante autobe stuurder in de berm gedrukt. Een van de knapen wordt verwond door het buitenspiegeltje van de auto. Later blijkt, dat het voorwerp weken in zijn dijbeen heeft gezeten, voordat men het ontdekte. 7 aug. Door onbekende oorzaak raakt een Duitse volkswagen in de sloot langs de Pontweg. Een Nederlandse wagenbestuurder, die eveneens bij het ongeval betrokken is, komt met de schrik vrij. 8 aug. Op de Pontweg vinden twee aanrijdingen wegens het met verlenen van voorrang plaats, grote materiële schade. De betrokkenen, hoofdzakelijk toeristen, liepen lichte verwondingen op. De heer Lok uit De Waal, die bij het tweede ongeval betrokken was, kwam met de schrik vrij. 9 aug. De heer W. de Wit uit Oude schild wordt op de kruising van de Pontweg en de Gerritslanderdijk door een Duitse volkswagen gegrepen we gens een misverstand over voorrang- verlenen. Materiële schade en lichte verwonding. Auto in dc s.oot ten pi aatje van een der 2eer vele ongelukken, waarbij een wagen na een min of meer gecompliceerde buiteling of slippartij in de modder van een sloot belandde. 10 aug. Bejaarde bromfietser, de heer C. Zijm (77) bij het oversteken van de Pontweg door Duitse personenauto gegrepen. Ernstig gewond naar zieken huis te Den Helder. 10 aug. Duitser slaat met DAF-per- sonenwagen op de weg naar Westerslag over de kop. Auto volkomen vernield. Geen persoonlijk letsel. 10 aug. Auto en scooter betrokken bij ernstige botsing op het Achterom te Den Burg. De heer J. Commandeur, bestuurder personenwagen, heeft lichte knieblessure. 12 aug. Ernstig ongeval op de hoek Pontweg-Californiëweg. Drie Duitsers zwaar gewond; één van hen naar het ziekenhuis te Den Helder. 14 aug. Jonge Duitser hing drie uur aan lichtboei voor de kust ter hoogte van Paal 9 14 aug. Jeugdige Amsterdammer rijdt met bromfiets tegen geparkeerde vrachtwagen. Hij wordt met een extra boot naar Den Helder gebracht. Brom mer totaal vernield. 14 aug. Hooischelf op het erf van de heer Fr. Witte door broei in de brand. 15 aug. Twee volkswagens bestuurd door toeristen komen op de Pontweg met elkaar in botsing. Een van de wa gens vliegt in brand, maar wordt ter plaatse door de chauffeur geblust. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. 17 aug. Twee koeien door inslaande bliksem gedood. 18 aug. Beschonken Duitser valt be wusteloos op de Badweg te De Koog. Hij heeft enkele lichte verwondingen aan het gezicht. 19 aug. De heer J. Keijser te Den Burg komt onder het puin van het in stortende dak van zijn schuur terecht. Hij is ongedeerd. 19 aug De 16-jarige G. Zoetelief te Waalenburg breekt z'n been door trap van een paard. 20 aug. Ernstige aanrijding tussen een personenauto van een Duitse toerist en de bestelwagen van de heer M. Groot (26) op de Hemmerkooiweg. Be stelwagen zwaar beschadigd, geen per soonlijk letsel. 23 aug. De heer C. J. Brans te Oos terend rijdt door het ontwijken van een tegenligger de sloot langs de Ooster- enderweg in. Auto zwaar beschadigd; bestuurder komt met de schrik vrij. 24 aug. De 17-jarige bromfietser C. Koopman te Oosterend wordt op de kruising Pontweg-Duinweg door een geen voorrang verlenende automobilist P. B. uit Den Burg aangereden. Slacht offer heeft gebroken pols en schaaf wonden. De materiële schade was ge ring. 27 aug. Maai-dorsmachine van de fa. Stoepker Barendregt door smeu lende graandeeltjes op de hete aandrijf- motor in brand. 28 aug. De heer F. Oldeboom te Den Burg rijdt op Witteweg tegen een van een uitrit komende vrachtwagen op. Auto tamelijk ernstig beschadigd; 29 aug. Nabij „Ceres" ernstige aan rijding tussen personenauto's. Grote materiële schade, geen persoonlijk let sel. 30 aug. Rokeloze Duitse automobilist ramt kettingpaaltje aan het Schilder end. Geen persoonlijk letsel. 1 sept. Duitse Volkswagen slaat op de Oosterenderweg over de kop. Twee kinderen naar buiten geslingerd door het raamwerk, niemand gewond 1 sept. Defecte telefoonkabel Texel- Den Helder, via de Hors, hersteld. 1 sept Duitser met rubbervlot op drift langs het Koger strand. Na groot scheepse actie beide opvarenden, vader en kind, gered. 1 sept. Duitse en Hollandse automo bilist aan de dood ontsnapt tijdens een ernstig verkeersongeval op de Pontweg. Wagens totaal vernield, geen van beide chauffeurs had enig letsel opgelopen. 2 sept. De 10-jarige Veronica Halse ma wordt op de Gerritslanderdijk door een auto gegrepen. Het ongeval ont stond doordat het uitzicht van de chauf feur werd belemmerd. Het slachtoffer tje brak een been. 3 sept. Ram van de heer P. Verberne voor de tweede maal kampioen op de schapenfokdag te Den Burg. 4 sept. Een uit de koers geraakte torpedo van de Kon. Marine ramt de dijk bij Oudeschild. Gelukkig was het projectiel niet van een explosieve la ding voorzien. 4 sept. De onbesuist rijdende brom fietser J. B. (24) veroorzaakt een ernstig ongeluk op de Oosterenderweg. De 20- jarige W. Halsema is zo ernstig gewond, dat hij met een extra boot naar Den Helder moet worden gebracht. 7 sept. Een tankwagen van de fa. J. C. Rab drukt op de kruising Wester- weg-P'jpersdijk een personenauto in de sloot. De lading van de tank ontbrandt niet. De bestuurder van de vrachtwa gen was ongedeerd, de chauffeur van de personenauto, de heer J. Smit uit Eierland had een ernstige hoofdwond. 9 sept. De bejaarde bromfietser, de heer J. Witte (82) wordt tijdens het oversteken van de Pontweg dodelijk door een Duitse personenauto getrof fen. Hij overlijdt ter plaatse. De Duit ser komt met de schrik en een lichte verwonding vrij; auto en Solex zijn zwaar beschadigd. 9 sept. De bejaarde wielrijder, de heer Jac. Bakker uit Den Burg wordt bij het onoplettend oversteken van de Pontweg door een auto gegrepen. Hij wordt met enige hoofdwonden en een gebroken arm naar Den Helder ge bracht. 11 sept. Kinderen veroorzaken door spel met lucifers een brandje in het pakhuis van Keijser Co. aan de Burg wal. 12 sept. De Texelse cartoonist Harry Tielemans strandt met zeiljacht op ,,de Bollen". Na zes angstige uren wordt de haven van Oudeschild bereikt, 19 sept. De auto van een Duitse do minee, die zijn vrouw „rijles" gaf werd door een botsing op de Westerweg met de VW 1500 bestuurd door de heer H. Spanjer (22) ernstig beschadigd. Alleen de predikant en zijn echtgenote ver toonden enige verwondingen. 19 sept. De dragline van de fa. N. Dros raakt door een minder handige manoeuvre van de bestuurder in een kolk. De fa. Kaczor heeft de zware installatie uit de kolk getrokken. De bestuurder, de heer Kooger, liep een flinke snijwond op. De materiële schade was gering. 26 sept. Een Zuid-Hollandse vee handelaar velt met zijn auto wegens te hard rijden een lichtmast langs de Pontweg. Auto totaal vernield, geen persoonlijk letsel. Terwijl Texel stadsfeesten vierde, werd bet op 13 juni 's avonds om half 11 getroffen door een enorme rukwind, een meteorologisch verschijnsel, dat zich al eens eerder op ons eiland voordeed. Bomen woeien om, dakpan nen werden van de daken geslingerd, het zeil van de tentoonstellingstent in Den Burg scheurde en op het strand bij paal 9, 12 en 15 ontstond grote schade aan de badhokjes. Op de foto de ravage nabij paal 12. 27 sept. De 3-jarige Annemarie van Exel wordt tijdens het oversteken van de Postweg door een personenauto ge grepen en wordt met zeer ernstige ver wondingen naar Den Helder gebracht. 8 okt. Woning van de fam. C. de Graaf te Dijkmanshuizen door bliksem inslag volkomen vernield. 17 okt. Brand op de zolder van de centrale broodbakkerij „Het Gouden Boltje" te Oosterend. 18 okt. Verdwaalde Duitse toerist raakt met auto vast in de Slufter. 22 okt. De heer Slaman uit Oude schild blijft ongedeerd bij het explode ren van een vat met een vluchtige vloeistof. 27 okt. De heer J. Zuidewind uit Den Burg raakt langs de Postweg met zijn personenwagen in de sloot wegens het geen voorrang verlenen van een brom fiets. De wagen is zwaar beschadigd. 4 nov. Schoorsteenbrand bij de fam. De Ridder aan de Schoonoordsingel bij tijds ontdekt. 11 nov. Brand tijdens de modeshow van de fa Moerbeek in „Casino" te Den Burg. 24 nov. Dragline van de fa. Barhorst raakt door motorpech in de sloot langs de Pontweg. 17 nov Vrachtwagen van de VTB, bestuurd door de heer C Winter, raakt te Aalsmeer bekneld onder een spoor- wegviadukt 22 jan. Jonge Nijmeegse inbreker op Texel gegrepen. April Wachtmeester le klasse H. Tromp neemt te De Cocksdorp „Maris Stella" in gebruik als politiebureau. April Opperwachtmeester N. J. Vrouwe van het rayon Den Burg per 1 mei benoemd tot vervangend groeps commandant te Heiloo. 3 april Voortvluchtige Arnhemse ULO-scholier op Texel aangehouden. 19 mei De Helderse kantonrechter acht de schipper van de TX 25 en de TESO-kapitein K. S. beiden schuldig aan de aanvaring op 4 november '63. 26 mei Uniek besluit van de minis ter van Verkeer en Waterstaat: voor alle wegen van Texel is van 15 mei tot 15 september een maximumsnelheid van 80 km. van kracht. Juni In De Koog vielen 20 bekeurin gen wegens het niet invullen van de gastenstatistiek. 7 juli De Alkmaarse rechtbank ver oordeelt J. J. wegens het met dodelijk gevolg voor de slachtoffers besturen van een personenauto tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontzegging van de rijbevoegdheid voor 5 jaar. 16 juli Duitser breekt op parkeer plaats te De Koog auto's open met medeneming van onderdelen De Rijks politie grijpt in. 22 juli ƒ400— gestolen uit bunga low van de heer J. Hennink te De Koog. Juli Rijkspolitie deelt tal van be keuringen uit voor het .overschrijden van de maximumsnelheid. Aug. De Rijkspolitie stelt een onder zoek in naar steeds terugkerende in braken in strandhuisjes aan het Koger strand. Aug. Conclusie na twee maanden maximumsnelheid van 80 km.: aantal ernstige ongelukken aanzienlijk minder dan vorig jaar, ondanks toename aan tal auto's. 1 aug. De Rijkspolitie te Den Burg betrapt een 19-jarige student bij in braak in de winkel van mej. D. Hin op de Stenenplaats. I aug. Bij wijze van grap stelen en kele jongelui een opgezette vos van de fa. Plaatsman-Cornelisse te Den Burg. 21 aug. Jeugdige Duitsers behorende bij het jongerenkamp van de „Deutsche Jugend Kraft" uit Keulen zijn door de leiding en de Rijkspolitie wegens dief stal in Hoornders winkels en op de markt te Den Burg van het eiland gezet. 21 aug. Twee Duitsers worden we gens diefstal (oorzaak geldgebrek) van het eiland en over de grens gezet. 25 aug. De Rijkspolitie stelt een on derzoek in naar de mensen, die in de afgelopen nacht 23 strandhuisjes van Jan Zwan te De Koog hebben gefor ceerd. 3 sept. Een uit een verpleeginrich ting te Vaals ontsnapte jongeman huurt op Texel een bromfiets en verdwijnt naar de overkant. Eerst later weet de politie hem te achterhalen en wordt de brommer naar de fa. C. Zegel te Den Burg teruggestuurd. 20 okt. Jachtopziener P. Vermeulen betrapt te De Koog twee stropers. 20 nov. J. J. M. uit Oudeschild, ver dacht van verduistering ingesloten. II dec. Jager aan aanrijding ont snapt. Texelaar verdacht van poging tot doodslag. 9 febr. Reddingboot zoekt vier uur vergeefs naar Harlinger tjalk. Sept. Duizend gulden en 1 cent op gehaald voor de Reddingmij. tijdens de vlootschouw in augustus. 5 nov. Motorstrandreddingboot, de „Joan Hodshon" verdwijnt voorgoed van het eiland 7 nov. Nieuwe strandreddingboot „Ida Mary" op Texel aangekomen. Het schip is door een onbekende aan de KNZHRM geschonken. 5 dec. Verlaten vlet in de Waddenzee door de „Ida Mary" aangetroffen. Het vaartuigje was bij Harlingen van de dijk geslagen door de felle zuidwester storm.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 4