De bloembollencultuur in 1964 Fa. KL Boon Zn. Rentenaar Ran's vleeshouwerijen LUNTER N.V. door H. Bruijn Smederij Oosterend wenst allen een voor spoedig 1965 Centrale Coöperatie L.T.B. 1965 Mede namens ons personeel onze beste wensen voor 1965 Het is winter, de natuur slaapt en in de huiselijke kring worden sfeervolle dagen gevierd. Sfeervol door de bran dende kaarsen en de ballen en slingers in de kerstboom. Door de hulst met zode bessen en vooral ook door de bloeiende bolgewassen, de hyacin then, de tulpen, de narcissen. Sfeervol maar ook hoopvol, want O als de brandende kaarsen het sym- 1 zijn van het komende licht, zo m ons de bloeiende bollen met achtige kleurschakeringen, dat e niet ver meer kan zijn ipnder van die bloeiende bollen Lumber, ofschoon de natuurlijke *och pas in het voorjaar valt. Verkregen door toepassing van be paalde temperaturen, reeds vanaf de rooitijd in juli. Voor het bloembollen vak van enorme betekenis, dat juist in deze donkere dagen, vooral in het buitenland, de vraag naar de kleurige bolbloemen het grootst is. En deze vraag wordt nog jaarlijks groter, ge zien de gunstige ontwikkeling van de export van deze zomerartikelen: van 218 miljoen gulden in 1963 tot 255 miljoen in 1964. West-Duitsland is hierbij onze groot ste afnemer: van 65 miljoen gulden in 1963 naar 78 miljoen m '64. Daarna volgen Engeland van 32 naar 36, U.S.A. van 32 naar 33, Zweden van 26 naar 33 en Frankrijk van 15 naar 18 miljoen gulden. De oogstresultateu en het daarmee samenhangende prijsverloop van de diverse soorten bloembollen zijn in 1964 wel zeer verschillend geweest. Vermoe delijk is dit o.a. te wijten aan de droge winter 1963/'64, waarin slechts 65 mm. neerslag viel tegen 176 mm. in een nor male winter. Door deze geringe regen val is de kunstmest in diverse streken niet geheel tot zijn recht gekomen en is er op diverse tuinen zelfs wortel- verbranding ontstaan. De hyacinthen, die steeds op beste gronden worden geteeld, hebben hier van niet geleden, gezien de overvloe dige oogst, die dit artikel dit jaar te zien gaf. Mede als gevolg van de jaarlijkse uitbreidingen was het aanbod der hyacinthen daardoor zo groot, dat de oogst niet kon worden afgezet met als gevolg daling der prijzen tot aan de vastgestelde minima. Maar zelfs voor deze, beneden de kostprijs liggende, minimumprijzen was geen afzetmogelijkheid te vinden, zodat grote hoeveelheden hyacinthen helaas tot veevoeder moesten worden vermalen. De tulpenoogsi was matig tot goed, evenwel met zeer veel uitschot. On danks dit vertoonde het prijsverloop van de meeste soorten gedurende de zomer een dalende lijn. Eén en ander door het grotere aanbod, daar ook het tulpenareaal - de laatste jaren sterk is uitgebreid. De oogst der narcissen was goed, zij het in sommige gebieden matig. Hoewel het teeltrecht ook hiervan jaarlijks werd uitgebreid, is het areaal de laatste jaren niet veel groter geworden. In 1964 is het zelfs ingekrompen en hier door en vermoedelijk ook door de iets grotere vraag dan in '63 bleven de narcissen gedurende de gehele zomer prijshoudend. De Texelse narcis Von Sion gaf. enkele uitzonderingen daar gelaten, een matige tot slechte oogst te zien. Vooral de oude, meestal virus- zieke partijen, hebben de warme dagen omstreeks Pinksteren niet kunnen doorstaan met als gevolg dat ze vroeg tijdig afstierven. Gevolg was dat de prijzen der Sions sterk opliepen. De oogst van de gele crocusscn was matig tot goed. Maar hiervan was er gedurende de zomer meer aanbod dan vraag, waardoor de prijzen beneden de kostprijs kwamen te liggen. Ten op zichte van 1963 is het areaal der gele crocussen in 1964 nauwelijks inge krompen. Afgelopen jaar stond er meer dan 100 ha., waarvan op Texel 50 ha. Of er voor 1965 belangrijk is ingekrom pen, zal de over 2 maanden verschij nende statistiek ons leren. De lelieoogst was goed en deze kon den gedurende de gehele herfst tegen beste en oplopende prijzen worden ver handeld. Jammer, dat de gezondheids toestand van diverse partijen veel te wensen overliet. De gladiolen tenslotte, waarvan de oppervlakte in 1964 was opgelopen tot 2400 ha. en die vooral door boeren in Zeeland en Brabant in grote hoeveel heden waren opgeplant, gaven door het mooie zomerweer een zodanige beste oogst te zien. dat de prijzen ver bene den de kostprijs daalden, zodat hier zeker van een débacle kan worden ge sproken. Uit het bovengeschetste prijsverloop is wel gebleken (en in 1964 is dit wel zeer sterk naar voren gekomen) van hoeveel belang het is, welke soorten bollen men teelt. Daar de kwekers op Texel nagenoeg geen hyacinthen en gladiolen telen en zij over het alge meen een goede oogst hebben gehad, is 1964 voor hen een goed bollenjaar ge weest. Begunstigd door prachtig zomer weer zijn er in augustus door ca. 500 kwekers grote hoeveelheden bloembol len aan de exporteurs afgeleverd; de oogst van 175 ha. voor een waarde van rond 2 miljoen gulden. De jaarlijkse stijging der bloembol lenexport heeft zich ook dit jaar voort gezet. Maar toch zullen onze exporteurs in de naaste toekomst alle zeilen bij moeten zetten om de oogst van de zich steeds uitbreidende culturen te kunnen wegwerken. Ook gezien de concurrentie der zich ook in het buitenland steeds uitbreidende culturen. De laatste jaren is het teeltrecht van hyacinthen, tulpen en narcissen voortdurend verruimd, terwijl er een groot aantal nieuwe kwe kers is bijgekomen. In het tijdvak van 1950-1962 is de bloembollenproductie dan ook met niet minder dan 180% toegenomen Het hyacinthenareaal in 1963 be droeg 736 ha.; dat in '64 774 ha. met een teeltrecht van 800 ha. Voor 1965 komt hier 5% bij. In 1963 stonden er 4500 ha. tulpen; in '64 4800 ha., terwijl het teeltrecht 5350 ha. bedroeg. Onbeplant dus 550 ha. Voor 1965 is het teeltrecht met 10% uitgebreid, zodat dit dan op een kleine 6000 ha. komt te liggen. Het narcissenareaal in 1963 bedroeg 1160 ha. Dat van 1964 1120 ha., terwijl het teeltrecht voor 1964 1550 ha. be droeg. Deze teelt is nu vrij gegeven, zij het alleen aan erkende kwekers, zodat nieuwelingen aan bepaalde eisen moe ten voldoen. Eén en ander wijst toch wel op enige verzadiging en het daarom voor de kwekers van het groot ste belang de ontwikkeling dezer teelt verruimingen alsmede de uitbreiding der diverse rassen, terdege in het oog en er rekening mee te houden. Intussen zijn de bollen voor de volgende oogst alweer geplant en van een beschuttende laag dek voorzien Maar over 2 maanden alweer, wanneer de verwarmende zon al hoger en hoger klimt, zal het dek weer worden wegge nomen en voltrekt zich het ieder jaar terugkerende wonder der ontwakende natuur. De bollen zullen weer groeien en bloeien en vele honderdduizenden uit binnen- en buitenland zullen weer in verrukking worden gebracht door het fantastisch mooie, ongeëvenaarde kleurenspel, dat de bloeiende bollen velden weer zullen bieden. UITKERING MOTORRIJTUIGENBELASTING Onlangs is verschenen het overzicht van de uitkeringen uit het aandeel van de provincie Noordholland in de op brengst van de motorrijtuigbelasting over het jaar 1962 aan de onderhouds- plichigen van op het Tertiair wegen plan Noordholland 1960, voorkomende wegen. De voor de gemeente Texel vastge stelde uitkering over 1962 bedraagt 83.319,28. daarvan werd reeds uitge keerd ƒ76.000, Het aan de Gemeenschappelijke Pol ders uit te keren bedrag bedraagt ƒ2.086,34. S.V. TEXEL Het programma van 27 december is verschoven naar zondag 3 jan. 1965. Het ziet er echter naar uit, dat ook dan niet gespeeld zal kunnen worden. Het to>toformulier is nu 100k ver schoven naar 3 januari, dus behoeven deze week geen formulieren te worden ingeleverd. Formulier no. 20 volgt daarna. Voor dit form, worden de ko- lomprijzen 30 cent. De hoofdprijs is ƒ100.000—. Aan allen een gelukkig en succesvol jaar toegewenst na een vrolijke oude jaarsavond. Familie, vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar. W. Verseput C. Verseput-Eelman D. Eelman-Verhoeve Eierland. HERINNERING UIT SLECHTER TIJDEN. Deze foto vonden wij in de Texelse Courant van 30 augustus 1933. „Dit kiekje", aldus stond onder de foto, „geeft eenig denkbeeld van de enorme hoeveelheid bollen, welke door de Texelsche bollenkwekers ingevolge het saneringsbesluit is geleverd. Hier boven ziet men hoe de kuil bij „Ceres", ontstaan door het uitgraven van zand voor de dijkophoging. met bloembollen wordt gevuld. Het is maar een klein gedeelte nog, want hier ziet ge het „Bollenkerkhof" bij „Ceres" in de P.H, Polder. Zoals bekend kunnen op de „Vlijt", Eierland en Nieuweschild bol len ter vernietiging worden aange boden. Een groot kapitaal gaat hier letterlijk en figuurlijk ten gronde, Moge het beoogde doel nu ook worden bereikt". .Fam. W. Dooren wenst familie en beken den een voorspoedig 1965. Fam. Roeper De Dennen Fam. Roeper „Akenbuurt" Gelukkig nieuwjaar. Fam. H. Tjepkema wenst familie, vrienden en bekenden een voor spoedig 1965. Fam. C. J. Swaerts wenst familie, vrienden en bekenden een geluk kig nieuwjaar. Kerkeplaats S 32. N. Vermeulen wenst familie, vrienden en begunstigers een voor spoedig nieuwjaar. Wij wensen allen een gelukkig nieuwjaar. Melkhandel Lips Smederij De Wit Den Hoorn G.N. Familie Roeper, „Plassendaal" wenst ieder een gelukkig nieuwjaar. Rijwielhandel Troost wenst familie, vrienden en begunstigers een gelukkig nieuwjaar. M. Heerschap, Oudeschild, wenst allen een gezegend 1965. Wij wensen U een voorspoedig 1965. Fam Van Maldegem, „Jachtlust" Jn. Borgman, Weverstraat G.N. T. Koorn-Kok. Schilderend 15 G.N. Fam. J. D. Troost G.N. S. Heerschap, Warmoesstraat 34. G.N. P. Plaatsman Szn. N. Plaatsman- Hoogerheide Sibo en Dick G.N. Sigarenmagazijn Centrum M. Moojen, Stenenplaats G.N. Fam. Mantje Hoeve „Rembrandt" G.N. Wij wensen familie en bekenden een zalig nieuwjaar. Fam. G. Witte „De Nes". G.N. A. Wuis T. Wuis-Roeper Wij wensen alle vrien den en bekenden een gelukkig en voorspoedig 1965. Fam. L. W. van Kooten „Loosekoote", De Koog. Familie en vrienden een voorspoedig 1965. J. Koopman Pzn. De Ruyterstraat 17, Oudeschild. Aannemersbedrijf fa. Bakker en Koorn, wenst vrienden, beken den en begunstigers een voorspoedig 1965. Fam. G. Eelman, Schoolweg E 113. Zuid-Eierland, Texel, wenst familie, vrienden en bekenden een voor spoedig en gelukkig 1965 C. Garritsen C. Garritsen-v.d. Werf Gelukkig nieuwjaar. Zaaizaadselectiebedrijf West-Friesland, Wijdenes en vertegenwoordiger J. Kok, Gerritsland. Gelukkig nieuwjaar. Aan alle vrienden en bekenden veel heil en zegen. C. S. Zijm „Hoekzicht", De Westen, Post Den Burg. Texel. C. v.d. Werf N. v.d. Werf-Bakelaar Gelukkig nieuwjaar. Vrienden en begunsti gers wensen wij gelukkig nieuwjaar. Fam. A. N. Plaatsman nabij „Texla" Familie W. Verhagen wenst familie, vrienden en bekenden een geluk kig 1965. Kogerweg K 47. Fam. J. Schaatsenberg Fam. C. Moens wensen familie, vrienden en bekenden een voor spoedig en gelukkig 1965. J. Koopman G. Koopman-de Vries IJmuiden-O. G.N. Ik wens alle vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar. H. de Vries IJmuiden-O. Fam. P. Bugel, De Koog, wenst familie, vrienden en bekenden een gelukkig 1965. Fam. J. Bugel, Den Burg, wenst familie, vrienden en bekenden een gelukkig 1965. J. C. Rab G. Rab-Dros Allen gelukkig nieuwjaar Fam. Kalis wenst familie en vrien den een gelukkig 1965. A. Keizer A. Keizer-Bruin G.N. H. Mast Gelukkig nieuwjaar. W. J. Boon C. P. Boon-Dros Gelukkig nieuwjaar. Fam. R. Kiewiet, De Koog K 55 wenst familie, vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar. Sportvereniging Z.D.H. wenst leden en donateurs een voorspoedig 1965. Fam. B. Oostra wenst alle vrienden en bekenden een voorspoe dig 1965. J. Dros E. N. Dros-Schuitenmaker G.N. R. Zijm M. Zijm-Garritsen G.N. Fam. Witte, Driehuizen, wenst familie en beken den een zalig nieuwjaar C. Koorn H. Th. Koorn Gelukkig nieuwjaar. G.N. P. Dros Bzn. A. Dros-Roeper J. van der Vliet N. van der Vliet-Wuis André en Siem ,Dennenrust" G.N. Groente- en Fruithandel Vendel wenst familie, vrienden en cliënten een gelukkig en voorspoedig 1965. Wij wensen al onze vrienden, bekenden en cliëntèle een gelukkig en voorspoedig 1965. Fam. C. Mets Sigarenmagazijn „Sport" Zalig en voorspoedig nieuwjaar. Maas' Groentehandel Den Burg - Oudeschild Gezegend en voc spoedig nieuwjaar. Bloemisterij Hin, Kogerstraat 92A. Jatry wenst zijn cliëntèle. vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar. Fam. Jan van Lenten Wharfstreet, Queenspark (W.A.) Australië G.N Fa. Jac. van Lenten Zn. Transportbedrijf, Zuid-Eierland, G.N. T. Haarsma W. Haarsma-Agricola Z.N. Fam. Bremer, Lunteren, wenst familie, vrienden en bekenden een geze gend 1965. A. Eelman M. Eelman-Kok Kogerstr. 58 G.N. B. Kök-Stark Huize „St. Jan" G.N. Familie en vrienden gelukkig nieuwjaar. J. Zijm J. Zijm-de Leeuw Fam. A. P. Zegers Zuid-Eierland G.N. Fam. A. Lagerveld Gelukkig nieuwjaar. Fam. Zielman, Fruitbedrijf, wenst U allen een geluk kig en voorspoedig 1965 Fam. A. J. Verhoeve, De Koog. wenst alle familie, vrien den en bekenden een gelukkig nieuwjaar. Fam. Jorna, Warmoesstraat 12. wenst vrienden en be gunstigers een gelukkig en voorspoedig 1965. Fam. D. de Ruyter, Bakkerij, wenst vrienden en be gunstigers een gelukkig 1965. Kapsalon A. Smit, De Cocksdorp, G.N. Wij wensen onze zaken relaties en bekenden een voorspoedig 1965. Fa. de Vries v.d. Wiel Lieven de Keijlaan 111, Hilversum. S. J. v. Leeuwen „Zandvliet". Eierland G.N. S. H. Wuis N. Wuis-Dros Gelukkig nieuwjaar. Wij wensen al onze cliëntèle een voorspoedig 1965 toe. Fruithandel „De Banaan" Fam. J. v.d. Vis Wij wensen allen een gelukkig jaar 1965. Fam. A. Eelman De Cocksdorp, Kikkertstraat 79. Wij wensen allen een voorspoedig 1965. Fa. Mosk Zn. Roeper's Schilders- en Autospuitbedrijf, wenst U allen een geluk kig nieuwjaar. Wij wensen alle familie leden, vrienden en be kenden een gelukkig nieuwjaar. J. Verhoeve De Koog. Wij wensen familie en bekenden een gelukkig nieuwjaar. Fam. J. S. van Leeuwen „Fak-Fak". Fam. P. Keijser. „De Pelikaan", De Koog. G.N. Wij wensen allen een voorspoedig 1965. G. Dros W. C. Dros-v.d. Mark Kogerweg K 63b. De mondorgelclub „De Vrolijke Cowboys' wenst alle vrienden en bekenden een voorspoe dig 1965 toe. Fam. A. M. van Boven, Oudeschild, G.N. C. Boekei N. J. Boekei-Roeper Oudeschild, wensen familie, vrienden en bekenden een voor spoedig en gelukkig 1965 Cliëntèle, familie en vrienden een voorspoedig 1965 toegewenst. J. Lok B. Lok-Roeper Barend De Waal. De beste wensen voor alle mensen. M. Bakker Huize „Irene". Taxibedrijf Toon Smidt wenst U een gelukkig nieuwjaar. Fant. M. Witte C. A. Witte-Kager „St. Marcus" Z.N. D. Slegh G Slegh-de Leeuw G.N. Fam. A. C. Pool, P.H. Polder wenst familie en vrien den een gelukkig 1965. Aan familie, begunsti gers en kennissen wensen wij een voorspoedig 1965. P. Mosk, Veeverloskundige, Oosterend. Gelukkig nieuwjaar. Fa. Plaatsman- Cornelisse J. J. Westdorp G. Westdorp-Boon G.N. Bodedienst en Brandstoffenhandel De Cocksdorp G.N. Zalig nieuwjaar. Fam. Witte, t Hoffie", Oosterend. Fam. Veeger „De Top", De Westen. Zalig nieuwjaar. Wij wensen familie, vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar. Fam. P. Visser. Westermient. Fam. W. J. v.d. Slikke, De Koog, wenst familie en vrien den een gelukkig en voorspoedig 1965. K. Kikkert A. P, Kikkert-Kuiper G.N. Hoeve „Dordrecht" G.N. P. Kikkert M. A. Kikkert-Kos G.N. N. Luiken T. Luiken-Ketelaar Z.N. Wij wensen allen een gelukkig 1965. Fer, Janna. Liesbeth en Leendert „De Toekomst", 't Noorden O 170. Wat de mensen wensen, Wens ik de mensen: Maar dit is al zo oud, (En ik trek het toch in twijfel'. Maar zit de mens in de kou, Ik heb een warme kamer, oed 1965. Max Rijk Wij wensen U een gelukkig en voorspoedig 1965. Fam. Henk C. Prins Fam. M. Knol wenst familie, vrienden en bekenden een geluk kig nieuwjaar. Fam. Stark wenst ieder een voor spoedig 1965. „De Verrassing", Oosterend. J. Plaatsman J. Plaatsman-Voigt wensen allen 'n gelukkig en voorspoedig 1965. Hogereind 31, De Waal. Aan familie, vrienden en bekenden een voor spoedig 1965 toegewenst. Fam. M. Hoogesteger, Box 477. Strathmore, Alta - Canada. Café-Restaurant „De Slufter" Het jaar, dat nu ten einde loopt, En nu onze dijken, naar ik hoop, ook worden verhoogd, Vredig in huis en niet op zolder, Wens ik mens en medemens, Elders en ook in de polder Een echt gelukkig en vooral zonnig 1965. C. van der Werf en echtgenote Wij wensen u een heel voorspoedig en gelukkig nieuwjaar toe. Fam. J. Gnsnigt Den Burg, De Hal B 7. J. A. Eelman Zn. Autotransport G.N. De Schillenboer wenst U allen een voor spoedig 1965. H. A. Witte Bloemenhandel, wenst familie en begun stigers een gelukkig 1965 Taxibedrijf De Koog wenst zijn cliëntèle, familie, vrienden en be kenden een voorspoedig 1965. D. Bonne W. Witte A. M. Witte-Rutten wensen familie, vrienden en bekenden een zalig nieuwjaar. Den Burg, Molenstraat 22 P. Bakker H. Bakker-v.d. Knaap wensen vrienden en be gunstigers een gelukkig en voorspoedig nieuw jaar. G. Kikkert A. Kikkert-Blom Den Hoorn G.N. Familie- en Vrienden schaar, allen een zalig nieuwjaar. Fam. J. Kuip ,St. Joseph". Fam. Dros „De Volharding" Gelukkig nieuwjaar. Maatkledingbedrijf M. J. de Krijger en echtgenote wensen familie, vrienden en begunstigers een ge lukkig en voorspoedig 1965. Langs deze weg dank ik alle cliënten van Groentehandel W. Maas voor het genoten ver trouwen en wens allen een gezegend en gelukkig nieuwjaar. Bert Buijsman Onze hartelijke dank voor het ons in gestelde vertrouwen in 1964. Gaarne zullen wij U ook in 1965 weer ter zijde staan. Moge dit jaar voor U voorspoedig zijn. Den Hoorn Afdeling Texel -X- Wenst alle leden en relaties gelukkig en voorspoedig wensen alle cliëntèle, familie, vrienden en bekenden een ge lukkig en voorspoedig 1965. Warmoesstraat

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 6