TEXEL WAS 550 JAAR STAD T Personalia Sport en spel in 1964 Voor Teso belangrijk jaar Uit het nieuws van 1964 (vervolg) JUBILEA v.v.v. I Ook de middenstand roerde zich I Éi Kerkelijk leven Gemeente-activiteiten Nieuwe veerboot en havens in gebruik Voor Texel was 1964 een gedenkwaar dig jaar. Het feit, dat het 550 jaar ge leden was, dat het eiland van graaf Willem van Beieren stadsrechten ver kreeg, was aanleiding tot een maanden lang feest met tal van boeiende evene menten. 26 febr. Eerste bijeenkomst „Baar den Broederschap" in „Hotel Texel". 26 maart Texel 550 jaar stad. 5 mei Texelse delegatie onder leiding van burgemeester C. de Koning over handigt, na vliegtocht, enkele lammetjes namens de Gemeente Texel, in verband met de Stadsfeesten, aan enige voor aanstaande Amsterdammers. Onder de aanwezigen op de Dam te Amsterdam zien we o.m loco-burgemeester mr. F H C. van W.jck en mevr H C Ranitz- van Garden. 4 juni G roen-Zwarte vlag ere hersteld wordt in 4 juni Stadsfeesten op stijlvolle wijze geopend Bijzondere bijeenkomst van de raad Eregast de Commissaris van de Koningin Mr Kranenburg. Uitvoering van het Noordhollands Fhilharmonisch Orkest in de Tentoonstellingstent aan de Beatrixlaan. 4 en 5 juni Landelijk muziekcon cours te Den Burg uitstekend geslaagd. Dertig deelnemende korpsen. 5 juni Rumoerig verstoord optreden van Anneke Elroo en haar Sprookjes toneel. 10 juni Expositie in de grote tent aan de Beatrixlaan geopend. 16 juni Expositie „Texel telt mee trok meer dan 5000 toeschouwers. 16 juni Succesvol optreden van The Jumping Jewels, Johnny Lion, Trea van der Schoot, The New Orleans Syncopaters Texelse versie van Top of Flop o.l.v. Herman Stok. Tweeduizend enthousiaste tieners (en ouderen). 17 juni Foiklorevereniging ontvangt Oud-Texelaars in verband met de Stadsfeesten. 20 juni Succesvolle jeugdmarkt op de Groeneplaats te Den Burg. 23 juni Opschrift aan de niet gereed gekomen erepoort aan het Schilderend: „Rut rut rut enz Om voor Texel en de Texelse stadsfeesten propaganda te maken, reisde een delegatie per vliegtuig naar de hoofdstad. Van rechts naar links voor het vliegtuig: de heren C. De Ko ning, VV. Albers, G. Oskam en vjjf in kleder dracht gestoken Texelse schonen. De twee lammetjes werden op de Dam als geschenk aangeboden. •/*'a ars sarrssfjs.y Het zich gunstig ontwikkelende toe risme blijft voor de de Texelse midden stand een belangrijke ''"stimulans om voortdurend uit te breiden. Ook in het afgelopen jaar werden tal van investe ringen gedaan, wat herhaaldelijk op officiële wijze tot uiting kwam bij de vele openingen van winkels en andere zakenpanden. 25 jan. Firma Z. Graaf neemt nieuwe autospuiterij in gebruik. 25 maart Semi-zelfbedieningszaak van de fa. J. van der Kooi te De Cocks- dorp officiéél in gebruik genomen. 3 april De N.V. Vlessing opent te Den Burg haar nieuwe toonzalen. 10 april fa. Jan Agter te Den Burg opent tijdens het 30-jarig jubileum haar verbouwde pand aan de Stenenplaats. 2 mei ,,'t IJsbeertje" te De Koog na enorme uitbreiding feestelijk geopend. 2 mei „De Smulpot" van de familie J. Huizinga te Den Burg na uitbreiding en modernisering heropend. 8 mei Koopcentrum van de heer J. P. Eelman te De Koog geopend, 9 mei Rijwielhandelaar KI. Kikkert opent te De Koog fraaie showruimte. 14 mei Sigarenhandelaar C. Mets uit Den Burg opent te De Koog zijn ver nieuwde zaak. 15 mei De heer K. Mantje uit Den Burg vestigt te De Koog een filiaal van schoenenzaak in de voormalige Herv. Pastorie. 15 mei De heer Jac. W. Lut opent te De Koog vernieuwde zaak. 16 mei Feestelijke heropening van het jeugdvakantiehuis „De Robben- jager" te De Cocksdorp. 22 mei Burgemeester opent officieel het bungalowkamp „Hoog Koog" van de Coöp. Raiffeisenbank te De Koog. (Voorheen eigendom van de heer J. K. P. Zwan). 23 mei Mevr. D. van Sambeek- Schrama neemt haar nieuwe winkel pand aan de Stenenplaats in gebruik (voorheen fa. J. G. Dekker). 26 mei Bowlingbaan van de heer Klok te De Koog in gebruik genomen. Juni De heer C. C. Handgraaf van het bungalowpark „Slufterduin" neemt eigen zwembad in gebruik; ook voor de training van leerlingen van de RHBS te Den Burg. 9 juni Winkelpand van banketbakker Carel Schulte ondergaat ingrijpende verandering aan het interieur. 9 juni Café „De Karseboom" te Den Burg geheel gemoderniseerd. 11 juni Bakkerij „Het Gouden Bol- tje" te Oosterend geopend. Initiatief van de heren Dros, Bremer en Blom voor een gezamenlijke bakkerij. 19 juni De fa. H. Troost te Den Hoorn opent nieuw Caltex-benzine- station. 20 juni Fotobedrijf Jan de Waal opent nieuw winkelpand aan de Bin- nentourg. 26 juni Conflict tussen de bakker M. te De Cocksdorp en de Economische Controledienst. „Broodruzie". 27 juni Restaurant „Kikkert" van de heer O. Kikkert te De Cocksdorp in ge bruik genomen. 30 juni Cafetaria „Jatrij" uitgegroeid tot uitstekend geoutilleerd bedrijf. Zeer geschikt voor alle Oosterender bijeen komsten, zoals vergaderingen, filmvoor stellingen, dansavonden enz. 14 juli Officiële heropening van het verbouwde winkelpand van de heer L. Goënga te Den Hoorn. 20 juli De heer E. Breeuwer heeft „De Oranjeboom" te Den Burg verkocht aan de heer J. A. van der Berg. 9 okt. De heren Zoetelief van het „Waalenburgerhuis" hebben sedert eni ge weken een „manege". 13 okt. De heer M. Bakker koopt het winkelpand van de heer J. P. Stam te Den Burg. 16 okt. Slager N. Roest te De Koog opent te Oosterend een nieuw filiaal. 7 nov. Verbouwde „Oranjeboom" heropend. 8 dec. Strandhotel „Juliana" wordt voor anderhalf miljoen gulden ver bouwd. hen der meest geslaagde onderdelen van de Texelse stadsfeesten was de Texelse gasteudag op 17 juni, waaraan enkele honderden oud eilandbewoners een prettige herinnering be waren. Op de foto de aankomst van de „Ko ningin Wilhelmina" met aan boord de gasten. Op de haven werd gezorgd voor een muzikaal welkom. 7 juli Texels geschiedenis herleeft in het Klank- en Lichtspel op de Speel weide te Den Burg. Enorme belangstel ling van Texelaars en toeristen. 11 en 12 juli Festiviteiten te De Cocksdorp in verband met de Stads feesten door slecht weer gedeeltelijk mislukt. 18 juli Waalder dorpsfeest op gran dioze wijze geslaagd. 1 aug. Stadsfeesten op grootse wijze besloten. Vlootschouw op de rede van Oudeschild. TX 4 winnaar vlootschouw. 1 sept. Texelse ballonnen tijdens de Stadsfeesten opgelaten, worden in West-Duitsland aangetroffen. 28 jan. K.N.M.B. - Texel viert 50- jarig bestaan. 1 febr. Texelse filatelistenvereniging bestaat 15 jaar. 18 febr. Vrouwenbond NVV afdeling Texel bestond 15 jaar. 19 febr. Echtpaar J. Schaatsenberg- Schaap 55 jaar getrouwd 24 febr. echtpaarA. Maas-Boogaard 50 jaar getrouwd. Maart De fa. P. Swarthof bestaat dertig jaar. Maart De heer C. P. Slag viert dertig jarig jubileum als vliegend mecanicien. 8 maart Dominee J. J. Buskes viert te Oosterend 40-jarig ambtsjubileum. 13 maart Oudste inwoner van het eiland, de heer J. Roeper, wordt 95 jaar. 20 maart De heer G. Smit 30 jaar in dienst van de firma Rab. 1 april De heer P. Beemsterboer 25 jaar ambtenaar. 4 april De heer K. J. Gieles 40 jaar in dienst van de firma Rab. 16 april Echtpaar Dijksen-Jonker 50 jaar getrouwd 17 april Tweelingbroers C. en J. Kuip te De Koog 85 jaar. 26 april Echtpaar Witte-Barhorst 50 jaar getrouwd. 12 mei Postbesteller Henk Mets te Oudeschild 25 jaar in dienst van de PTT. 16 juni Echtpaar De Ridder-van Vliet 60 jaar getrouwd. 15 juli De heer G. Koorn 50 jaar in dienst van Keijser Co. Hij ontvangt een zilveren medaille. 21 juli De heer W. van Houte 40 jaar boereknecht in dienst van de fam. Slot te Eierland. Sept. Adjudant D. J. Loojen, die van 1931 tot 1945 als gemeente-veldwachter op Texel werkzaam was, gaat na een ambtsperiode van 40 jaar met pensioen. 1 sept. De heer T. Visser te Den Burg 40 jaar in dienst van de belastin gen. 20 nov. De heer M. Mantje 25 jaar in dienst van Staatsbosbeheer. 26 nov Echtpaar Bos-Barhorst viert gouden bruiloft. 18 dec. De heer J. A. Ruiter 25 jaar in dienst van de T.E.M. 22 jan. Geslaagde oecumenische fo rumavond in „De Eyerkoogh" 8 april Doopsgezinde Gemeente Texel neemt afscheid van ds. H. van Bilder- beek. 10 mei Ds. L. Koopmans doet intrede bij de Doopsgezinde Gemeente te Den Burg. 5 juni Hulpkerk „St. Bonifacius" te De Koog plechtig in gebruik genomen. 30 juni „Schuilhut" te De Koog ge rieflijk onderkomen met fraaie uitleen bibliotheek. 21 aug. Kapelaan Y. C. Tuyn ver trekt naar Tuitjenhorn. 20 okt. Texel gaf meer dan ƒ20.000, voor de actie „Antwoord 64" 20 maart Gemeenteraad protesteert tegen het besluit van GS inzake het uitbreidingsplan van Den Hoorn. 24 april Ondanks fel protest van het VVD-fractielid mevr. Vrijdag-Keijser, aanvaardt de raad het plan tot onteige ning van de gronden van het voor» noemde raadslid aan de Waalderstraat en de Wilhelminalaan Mei De heer W. J. Smit mag geen kampeerterrein exploiteren. Hij gaat in hoger beroep. 29 mei De raad wijst het beroep van de heer W. J. Smit om een kampeer- exploitatievergunning af. Aug Prof. Keesomfonds keerde in 1963 ƒ1750— uit. 28 aug. Gemeente Texel koopt grond voor zwembad van mevr. C. C. Maas- Hin. .Molenbuurt". Sept. GS. verleent toestemming voor het bouwen van 38 woningen bo ven het reeds toegezegde kwantum. 6 okt. B. en W publiceren plan tot bouwen van een imbecielenklas aan de Beatrixlaan. 9 okt. De heer J. A. van der Vlis heeft kritiek op de voorgestelde Monu mentenlijst van B. en W. 16 okt. Raad maakt tocht langs de op Monumentenlijst vermelde panden T.jdens de zitting worden 27 gebouwen van de lijst afgevoerd. 27 okt. Oplossing „Bloemenoorlog" schijnt gevonden. „Top" tussen alle be trokken partijen in hotel „Texel" 3 nov Teeltrecht voor Sociale werk- tuin ingetrokken. 20 nov. Raad akkoord met reorganisatie van de Sociale Dienst. 21 nov. „Bloemenoorlog" ten einde. 4 dec. Den Burg krijgt nieuwe woon wijken met voorlopig tenminste 50 woningwetwoningen. 15 febr. TESO verhoogt personen- vervoerstarieven met 20%>. 16 febr. „De Marsdiep" voor het eerst tijdens proefvaart afgemeerd aan het Hointje. Maart Gunstige jaarbalans van de N.V. TESO. 19 maart Kapitein C. Krijnen neemt wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid van de TESO. 19 maart Geslaagde officiële proef vaart van het nieuwe vlaggenschip van de N.V. TESO „De Marsdiep". 10 april De heren J. C. Dros en C. J. van der Kooi door de aandeelhouders vergadering van de N.V. TESO tot commissaris gekozen. 24 april „Dokter Wagemaker" om gedoopt in „De Schellingerland" 19 jan. Sijp Kuiper, De Waal, kam pioen ijsclub Den Burg. 20 jan. Piet Saai wordt schaatskam pioen De Cocksdorp-Eierland. Febr. Texel krijgt eigen Judovereni ging, onderafdeling van „Eerste Hel- derse". 1 maart De heer C. Zutphen wordt biljartkampioen 3e klas van Texel. 8 maart De heer W. Vendel biljart kampioen 2e klas van Texel. 20 maart De volleybalvereniging GDS voor de tweede maal ongeslagen kampioen. April Leden van de Sportver. De Koog brengen de paasdagen op uitno diging van West-Duitse collega's in West-Berlijn door. April: RHBS Texel school voetbalkam pioen afdeling C te Den Helder. 5 april Sportvereniging „De Zwa luw" te Den Hoorn kampioen in de 3de klasse van de afd. Noordholland 16 juni Avondvierdaagse voor de vierde maal een groot succes. 930 deel nemers. 4 jan. Dokter Renout neemt afsche van zijn patiënten. 27 jan. Den Hoorn neemt af schei» van kleuteronderwijzeres R. Slegh. I maart Teun Brouwer op 86-jarige leefijd in het ziekenhuis te Den Helder overleden. In leven was hij vogelwach ter voor Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. 4 april De heer K. J. Gieles ontving Koninklijke onderscheiding uit handen van burgemeestei C. de Koning. 6 juli - Mej. D. Over neemt afscheid van de RHBS te Den Burg. 25 aug. Hel sinds dertig jaar op Texel gevestigde kantoor van Van Gend Loos wordt naar Den Helder ver plaatst II sept. De voor de oudere Texelaars zeer bekende dokter Boswijk wordt 75 jaar. I okt. De heer KI. Kalis treedt af als dijkgraaf van de polder Eierland. 0 okt. De heer J. N. Bruin trekt zich óls firmant terug uit de V.T.B. 13 okt. De heer H. J. Leber benoemd tot Heemraad van de polder Eierland. 15 okt. N.V. Luchtvaartterrein Texel neemt afscheid van havenmeester M. van Harn. II nov. Zuster Bos, de Florence Nightingale" van Assen '44 overleden. Febr. WV-Texel heeft nadelig saldo over 1962-1963. 28 okt. VW-directeur de heer J. Dekker doet op de Waddenconferentie het voorstel tot het instellen van een avondklok" Mei N.V. TESO vervoerde met de Pinksterdagen 3772 auto's. Juli Bij ingebruikneming van de „Marsdiep" nieuwe tarieven voor pas sagiers en voertuigen. 8 juli „Koningin Wilhelmina" we gens hevige storm uit de vaart. 21 juli TESO vervoert 30% meer auto's dan vorig jaar. Groot rendement van de „Marsdiep". I aug. Vervoerrecord bij de TESO: 3605 auto's in een weekend. II sept. N.V. TESO doet belangrijke tegemoetkoming aan het vrachtwagen- vervoer door een verandering van de geldende tarieven. 6 nov. TESO plaats abri als nood oplossing aan het busstation te Den Burg. 11 en 12 juli Skelterrace voor pu bliek en deelnemers op het Wezenland te Den Burg 18 juli 60 leden van de Texelse Judo-vereniging verwerven de gele band. 25 juli De Vereniging voor Vrienden van het Paard houdt Paardendag met „Concours d'Elégance". 28 juli Zweefvliegclub „AKU" maakt vele tochten boven ons eiland vanaf het vliegveld in Eierland. 8 aug. Duitse renner wint „de Zui- dema-race" te De Cocksdorp. 1 sept. Bob Dros uit Den Burg levert een unieke prestatie door binnen drie weken het zweef vliegbrevet C te halen. 19 sept. Achttien jonge Texelaars behalen na een opleiding op Texel van de heer G. van Beek te Den Helder een zwemdiploma A. 26 sept. Zevendorpenwandeltocht. 6 nov. R. de Vries kampioen van de MAB-club „Texel". 13 nov. Oudeschild heeft gymna- stiekafdeling. 21 nov. Biljartdemonstratie van de heren Jos Vervest en Henk Scholte. De verbinding met de vaste wal werd voor Het begin van de grote zomer- drukte enorm verbeterd, toen de nieu we veerboot „Marsdiep" ging varen op de fuikhaven van Den Helder en 't Horntje. Naar aanleiding van liet in gebruik ncmeD >an de nieuwe veerboot maakte bakker C. Schulte uit pepermunt een natuurgetrouw model op schaal van de Marsdiep. De smake lijke veerboot was o.a. te zien tijdens de ten toonstelling „Texel telt mee". Op de foto: de lieer C. Schulte legt de Laatste hand aan zijn schepping.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 9