Texel nog ver achter bij eiland Terschelling BUITENLANDS I10TELBEZ0EK Duits aandeel steeds groter BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Niet alle mannen zijn egoïsten LANDBOUW en VEETEELT C »hb ^roniflffru Demonstraties met Heemmaster Hobby-sets Bakker's Ijzerhandel §»W Uw oude straalkachel is f20.- waard! Bakker's Ijzerhandel rubriek voor I On.i.r mtakiie deneilanden met het hoogste percen tage: 97,2. Het aandeel van de Waddeneilanden in het totale aantal overnachtingen van de onderscheidene categoriën buiten landers in hotels in ons land bedroeg [(percentages): Van enige toeneming in het buiten landse hotelbezoek op Texel is nauwe lijks sprake. De ontwikkeling op Ter schelling daarentegen lijkt het einde nog niet bereikt te hebben. Dit eiland laat thans Zandvoort ver achter zich en steekt Den Haag naar de kroon. Schiermonnikoog geeft een zelfde beeld als Texel te zien: stagnatie in het bui tenlandse hotelbezoek. Vlieland en Araeland nemen in dit opzicht gestaag toe. Aldus valt af te leiden uit de cijfers die het C.B.S. dezer dagen publiceerde omtrent het vreemdelingenverkeer in 1963. In deze statistiek zijn vermeld de overnachtingen van buitenlanders in hotels gedurende de maanden mei t/m september. Het Nederlandse bezoek en het bezoek aan de overige verblijfsvor- men blijven althans wat betreft de opgaven per plaats buiten beschou wing. Onder enig voorbehoud zou de stag natie voor Texel toegeschreven kunnen worden aan de beperkte hotelaccommo datie. De fenomenale groei van Ter schelling wij hebben daar al meer de aandacht op gevestigd komt vnl. op rekening van de zelfbedieningshotels Victoria en Europa, die mede door de lage pensionprijs in het 5 maanden durende seizoen welhaast volledig bezet zijn. De aantallen buitenlandse overnach tingen in hotel waren de laatste 3 jaren de volgende: 1961 1962 1963 Texel 35.500 33.500 33.700 Vlieland 13.000 15.300 19.500 Terschelling 38.000 76.100 92.000 Ameland 20.500 21.600 24.700 Schiermonnik. 18.000 13.000 13.600 Totaal 125.000 159.500 183.500 In 1961 boekten de Waddeneilanden 5.2°/o van het buitenlandse hotelbezoek aan ons land; in 1963 dank zij Ter schelling 6.8%. Het aandeel van de overige Nederlandse badplaatsen liep terug van 25,8% tot 23.9% in 1963. M.a.w. de verhouding van de Wadden eilanden t.o.v. de overige badplaatsen, die in 1961 1 5 was, bedraagt nu (in 1963) 1 3,5. Naar land van herkomst waren de overnachtingen op de 5 eilanden als volgt verdeeld (percentages): 1961 1962 1963 België en Luxemb. 1.0 1.7 0.8 Frankrijk 0,1 0,4 0,3 Zwitserland 0,4 0,9 0,3 Duitsland 97,4 96,1 97,2 Zweden 0,1 0,1 0,1 Engeland 0,6 0,5 0,7 U.S.A. 0,2 0,2 0,2 Overige landen 0,2 0,1 0,4 Onze oosterburen hebben zich dus weer van hun (geringe) teruggang in 1962 hersteld. Er is overigens geen toe ristengebied in ons land waar zij zo sterk domineren als op de eilanden. Het aandeel (percentage) van de Duitse overnachtingen in het totale bui tenlandse hotelbezoek bedroeg achter eenvolgens in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht 14,3, Zuid-Lim burg 24,2, Utrechtse heuvelrug 32,3, Het Gooi 37,00, Vuluwe en Veluwerand 40,0, overig Nederland 40,0, Noordzec- badplaatsen 69,4 en tenslotte de Wad- 1961 1962 1963 België en Luxemb 2.1 1.5 1,4 Frankrijk 0,4 0,2 0,3 Zwitserland 1,4 0,8 0,5 Duitsland 13,1 16.1 17.0 Zweden 0.3 0.2 0,4 Engeland 0.2 0.3 0.3 U.S.A. 0.1 0.1 0.1 Wij constateren dus niet alleen een toenemend aandeel van het Duitse be zoek in het totale buitenlandse hotel bezoek aan de Waddeneilanden, doch tevens dat een toenemend deel van de Duitsers die ons land binnentrekken en daarbij van een hotel gebruik maken, aan de Waddeneilanden (lees Terschel ling) de voorkeur geven. In 1962 nam Texel de 8e plaats in, in de rij van buitenlandse toeristencentra. Thans wordt de 8e plaats ingenomen door Arnhem. De 10 belangrijkste buitenlandse toe ristencentra in 1963 waren de volgende. Tussen haakjes de overnachtingen van buitenlanders in hotels van mei tot en met september. 1. Amsterdam (855.200); 2. Rotterdam (242.600); 3. Noordwijk (190.800); 4. Scheveningen (134.900); 5. Den Haag (1301.000); 6. Terschelling (92.000); 7. Zandvoort (49.300); 8. Arnhem (33.900); 9. Texel (33.700); 10. Egmond aan Zee (32.400). ZONDER COMMENTAAR Mevrouw Mortin in Hillingdon krijgt van het ministerie van Volkshuisvesting een nieuw bad in haar woning, nadat zij overduidelijk had kunnen bewijzen, dat zij te omvangrijk van formaat was, om in het geplaatste bad te komen DOE-HET-ZELVERS LET OP in hotel „De Oranjeboom" donderdag 7 jan. 17.00 - 22.30 uur vrijdag 8 jan. 15.00 - 22.30 uur zaterdag 9 jan. 15.00 - 22.30 uur ■we 100. Buberl liep snel op de generaal af en stamelde: „Hier ben ik al, Excel lentie!" ,,In het vervolg nog sneller asje blieft!" snauwde de generaal. „In deze critieke tijden is er geen plaats voor lummels en slapjanussen! Kerels moe ten we hebben! Kerels van staal! Brok ken tartaar! Lui zoals ik!" Toen greep de generaal de brave Buberl bij zijn onberispelijke stropdasje beet en schud de hem bepaald onzachtzinnig heen en weer, ,,En zorg nou, dat er binnen de vijf minuten een goed maal op tafel staat", brulde hij. „Nou da's ook geen lieverdje", merkte brigadier Piet zachtjes op, maar hij had toch niet zo zacht gesproken of de generaal had de opmerking verstaan. „Had jij het soms over mij. schobbe jak!" brulde hij en paars van woede schudde hij een zware vuist tegen de brigadier, Solliciteer jij soms ook naar een dreun op je kaak?" Toen werd Piet natuurlijk woest en hij sprong van zijn stoel in een opval lend juist uitgevoerd bokshouding. „Ik lust je rauw, makker!" siste hij, „Het is al lang geleden, dat ik met de hand schoentjes aan in de ring stond, maar dat zal me nou toch niet verhinderen jou zo partij te geven, dat je wensen zou nooit geboren te zijn!" „Wa.wat?" riep de generaal Mesjocco toen en zijn stemming sloeg om als een blad aan een boom, „Kunt u bo. bo... boksen? Wel eh...., ha.nou doe me dan maar lie ver niks. hè? Ik haal wel eens meer van deze grapjes uit, zie...." Toen hij zag, dat Piet zijn vuisten liet zakken, kreeg hij wat meer moed en trachtte hij schalks te lachen. „Ik doe wel eens meer net of ik erg boos VOORLICHTINGSMIDDAG GRASZAADTEELT Op 14 januari a.s. hoopt de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting een voor lichtingsmiddag voor graszaadtelers te houden. Deze bijeenkomst wordt gehou den in het restaurant op het Vliegveld des middags twee uur. Voor het houden van de inleiding is de heer C. M. de Vries, hoofdassistent bij de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting in de Wieringermeer, die als een deskundige op het gebied van de gras zaadteelt bekend staat, gevraagd. Hoewel de teelt van graszaad op ons eiland van nog beperkte omvang is, wordt de betekenis toch steeds groter. Aan de andere kant zijn we er van overtuigd, dat de bekendheid met deze teelt nog beslist onvoldoende is. Dit geldt niet alleen voor de landbouwers, maar ook voor de voorlichters op ons eiland. Er is van de zijde van de zaadteelt- firma's goede belangstelling voor de graszaadteelt op ons eiland, omdat men van mening is, dat de omstandigheden voor de graszaadteelt op ons eiland in verschillende opzichten gunstig zijn. Het is aan de Texelse landbouwers om van deze omstandigheden een goed gebruik te maken Daarvoor is echter in de eer ste plaats bekendheid met de teelt no dig. Met de standsorganisaties is overleg gaande om op deze vergadering door een vertegenwoordiger van deze orga nisaties iets te laten vertellen over de nieuwe landelijke vereniging van con- BERICHT AAN ZEEVARENDEN Zeegat van Texel. Schietoefeningen. Ligging schietterrein C 52°52',5 N 4°42',8 E. In het tijdvak van 11 januari t/m 31 januari 1965 zullen, op werkda gen van 0.830 tot 17.30 M.E.T., van "bo vengenoemd terrein schietoefeningen worden gehouden met zware en lichte luchtdoelartillerie. Texelstroom. Ton gelegd. Op 53o01T0" N4°51'52" E is tijde lijk gelegd een groene bolton met hol gemerkt N.I O.Z. De visserij wordt ver zocht deze ton, die gelegd is op verzoek van het Ned. Instituut voor Onderzoek der Zee en waaraan een instrument is bevestigd, ruim te mijden. IJselmeer. Breczanddijk. Schietproe ven met geschut. Ligging batterij 53°01',1 N 5° 12',4 E. Er zal worden geschoten op 6, 15, 22 en 29 januari 1965 van 10.00 tot 17.00 uur M.E.T. ZONDER COMMENTAAR In de Canadese krant „Star" stond dezer dagen de volgende advertentie: „Gevraagd: een grafdelver, zo mogelijk met ervaring, voor een stad met 50.000 inwoners. De vooruitzichten zijn zeer gunstig wegens uitbreiding van het plaatselijk ziekenhuis en de komst van enkele specialisten!" ben, begrijpt u?" vervolgde hij, „Dan onderzoek ik of er mensen zijn, die met me durven te vechten. Dat zijn er na tuurlijk niet veel. maar zo héél af en toe tref ik er eentje. Nou.dan schei ik er natuurlijk meteen uit, want ik ben afschuwelijk sterk. Ik zou mis schien een ongeluk aan ze begaan en dat is echt mijn bedoeling niet". „U bent een bijzonder vreemde kerel" zei Piet, die de man al volkomen door had. „Erg bijzonder en erg vreemd", zei de generaal, nu helemaal gerustgesteld, „Ik ben zelfs een reuzekerel, mag ik wel zeggen. Dat vinden ze tenminste ook op het Ministerie van Oorlog. Daar om hebben ze mij hier naar toe ge stuurd, want er is bonje aan de grens. Dat zaakje moet ik eventjes opknap pen Bij aankoop van een „Schuco" ven tilatorkachel met automatische tem- peratuurregelaar ad f89.- betaalt u bij inruil slechts f 69.-. tractzaadtelers. Wij menen, dat ook de ze zaak van belang is voor alle land bouwers, die met zaadteelt hebben te maken. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in het volgende nummer. ALGEMENE VERGADERING BEDRIJFSVOORLICHTING De algemene vergadering van de Be drijfsvereniging wordt dit jaar gehou den op 28 januari. Ook dit jaar wordt het een dagvergadering met erwtensoep en broodjes in de middagpauze. In de voormiddag komen diverse veF- enigingszaken aan de orde, o.m. een overzicht van werkzaamheden door de assistenten. Na de middagpauze hoopt de heer C. J. de Lugt een causerie te houden over zijn reizen naar de Ver enigde Staten. Hij hoopt dit te doen aan de hand van dia's. We twijfelen er niet aan of dit wordt een zeer interes sante middag. Daarvoor staat de opmer kingsgave van de inleider ons borg. Deze vergadering is toegankelijk voor leden, meewerkende zoons en belang stellend personeel. Zie verder de advertentie in één van de volgende nummers. DAMCLUB TEXEL Uitslagen: P. Bruyn-P. Bakelaar J. Vinke-C. v. Heerwaarden C. Vinke-C. P. Burger P Kooiman-G. Dros J. v. Heerwaarden-Jb. Koom G. Dros-C. P. Burger J. Vinke-J. Hooijberg C. Vinke-J. v. Heerwaarden Jb. Koorn-J. Stam D. v.d. Werf-C. v.d. Werf Andijk 1-Texel 1: A. Grooteman-P. Bakelaar D. Akkerman-C. Dijker P. Burger-J. Hooijberg J. Groot Kzn.-C. Meedendorp W. Klinger-J. Schoo H. Fopman-P. Bruijn J. A. Groot-P. Kooiman J. Koster-J. Vinke T. Mantel-C. v.d Werf J. den Hartog-Jb. Koorn Andijk 2-Texel 2: D. Blom-S. Ros C. Doef-J. Stam Jb. Hooiveld-H. Bruining Jb. Groot Szn.-C. Vinke J. Koedoder-C. P. Burger B Vriend-G. Dros A. J. Strijk-D. v.d. Werf Midden in de nacht hoorde een poli tieagent in Marseille kreten om hulp, die uit een kinderspeeltuin kwamen aan de rand van de stad. Toen hij op onder zoek uitging, vond hij een oude dame met een gebroken been aan het einde van de glijbaan. „Ik kon de verzoeking eenvoudig niet. weerstaan om ook eens naar beneden te glijden", zei de dame. 0—2 1—1 0—2 2—0 2—0 1—1 0—2 2—0 0—2 1—1 2—0 0—2 0—2 1—1 1—1 1—1 2—0 2—0 2—0 0—2 11—9 0—2 2—0 2—0 2—0 1—1 1—1 0—2 10—6 Ons tweede verspeelde met deze ne derlaag het kampioenschap en eindigde op de tweede plaats. Toch hadden we het achttal zo sterk mogelijk opgesteld Er werd evenwel behoorlijk geknoeid. Ook het eerste verloor, zij het met minimaal verschil. In matchpunten ko men we zeker niet verder dan de zesde plaats. Wel blijft het bordgemiddelde beter dan van Andijk en Bovenkarspel, die boven ons zullen eindigen. P. Bakelaar verloor z'n eerste wed strijd tegen A. C. Grooteman in het persoonlijk kampioenschap hoofdklasse in ons district. De overige deelnemers zijn: J. de Boer, Js. Keizer, F. Keizer, J. den Os, J. Oud, W. Tesselaar, H. Veenstra, J. de Vries. J. Zoon en J. Zijp. Uitslagen: P. Bakelaar-A. Grooteman 02 J. de Boer-J. Zoon 20 J. Oud-W. Tesselaar 11 P. Bruijn en P. Kooiman schreven in voor het kampioenschap eerste klasse. Overige deelnemers: P. Bleeker, W v. Leeuwen, A. Pruiksma, J. Proosk. Dan zien we nu weer uit naar ons jubileum-viertallentoernooi op 22 en 23 januari a.s. We krijgen dan zes vier tallen op bezoek, die voor de nacht moeten worden ondergebracht. Willen we hier allen de nodige aandacht aan besteden? De wedstrijd tegen Zaanstreek werd uitgesteld tot zaterdag 13 maart op verzoek van district Zaanstreek. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 11. Ze keek de man aan en zei; „Meneer Verdugt verwacht u. Mag ik u voor gaan?" Fons Hagen was overrompeld en automatisch volgde hij het meisje naar het pnvé-kantoor. waar ze hem bin nenliet en de deur weer achter hem sloot. Ze slaakte een diepe zucht en liet haar armen langs zich heen vallen. Maar de telefoon zoemde en ze repte zich terug naar haar plaats. Het werd een telefoongesprek uit Engeland en dat nam haar zo in beslag, dat ze al thans voor enkele ogenblikken het feit, dat haar vroegere vriend plotseling voor haar tafel had gestaan, was ver geten. Gelukkig duurde het onderhoud tussen Fons Hagen en haar baas lange tijd, zodat ze om vijf uur de telefoon oversohakelde naar de nachtportier, een hoes over de machine schoof en zo snel mogelijk verdween. Doch Marrie Laan was nog niet van Fons Hagen af. Toen ze zaterdagsmor gens op weg was naar het zwembad, reeds Fons haar achterop en stopte naast haar Hij opende het portier en beval kort en bondig: „Stap in. Ik moet met je praten". Ze keek hem hoofdschuddend aan en liep verder. „Ik denk er niet aan". Hij schakelde opnieuw in en reed de wagen zo voor haar, dat ze plotseling ingesloten was. „Stap in, of ik maak een schandaal", zei hij, opnieuw het portier openend. Marrie keek even rond en zag, dat de enkele mensen, die in de nabijheid liepen, aandacht aan het voorval gingen schenken. Laat ik aan mijn positie denken, besliste ze, en zwijgend liep ze om de wagen heen en ging naast hem zitten. Terwijl hij de wagen optrok, zei ze op afgemeten toon: „Onwille van uw en mijn positie heb ik gevolg gegeven aan uw bevel. Doch dit is beslist de laatste keer, wilt u dat goed onthou den?" „Waarom doe je zo lelijk tegen me, Marrie? En wat zijn we een goeie vrienden geweest. Of ben je dat ver geten?" „Ik probeer het wel". „Het lukt je niet, he? Je kunt mij toch niet vergeten". Hij reed rustig Waalwijk uit en nam de nieuwe weg naar Den Bosch. „U verbeeldt zich nogal wat. Als u me met rust laat, zal ik het zeer spoe dig vergeten zijn". „Zeur niet, Marrie. Na de laatste keer, dat we samen waren, zijn we op een wrede en schandalige manier van elkaar gescheiden. Mijn brieven wer den waarschijnlijk door je vader gele zen en daarna verscheurd. Met de jou we zal hij wel net zo gedaan hebben. Eigenlijk ben ik daar veel te laat ach ter gekomen. Je moest eens weten, in welk een hel ik al die maanden geleefd heb". „Dat wil ik wel aannemen. Ofschoon ik die eerste tijd in Australië ook niet bepaald in een paradijs leefde. Natuur lijk was het een gemene streek van mijn vader om onze brieven te vernieti gen. Maar dat weten we nu en daar is toch niets meer aan te doen. Het beste lijkt me, dat we het allebei maar zo spoedig mogelijk vergeten. En wilt u niet te ver rijden?" „Maak je maar geen zorgen, ik zet je wel behoorlijk bij het'zwembad af. Het was toch je bedoeling om te zwemmen, niet?" Ze knikte. Hij keek haar af en toe aan en op een stil gedeelte van de weg reed hij naar de kant en stopte. Terwijl de mo tor stil viel, draaide hij zich naar haar toe. „Waar woon je?" Ze haalde haar schouders op „Wat doet dat er toe?" „Je hebt een goeie baan bij Tjeu. Hij is tenminste vrij gek met je. Waarom ben je niet eerder naar me toegeko men?" Ze keek hem met grote ogen van ver wondering aan. „Waarom? Wat zou dat voor zin gehad hebben?" „Nou, we zijn oude vrienden, of niet? Ik merk er anders niet veel meer van. Je behandelde me net als een vreemde. Van de week bij Tjeu ook al. De liefde zal bij jou wel niet erg diep gezeten hebben, lijkt me". Ze werd langzaam rood. „Dat moet jij nodig zeggen. Ik ben tenminste nog ongetrouwd". Hij knikte en grinnikte verlegen. „Dat kan ik in m'n zak steken. Dank zij Grada heb ik nu een goed bestaan. Jarenlang hebben onze fabrieken elkaar beconcurreerd op leven en dood. Nu zijn we één." „En hoe!" smaalde Marrie en keek naar buiten. „Jaloers?" vroeg hij, en keek haar spotlachend aan Ze draaide zich naar hem toe en hij zag haar hooghartige blik. „Nee, inte gendeel. Dankbaar ben ik. Misschien is mijn gedwongen emigratie nog ergens goed voor geweest. Fons Hagen kon blijkbaar niet de moed opbrengen om te wachten tot zijn jeugdliefde meer derjarig was geworden". Hij haalde zijn schouders op. „Wist ik, dat je terug zou komen. Ik ging van de veronderstelling uit: ze is daar nu, duizenden kilometers van mij vandaan en ze zal daar wel blijven. Is dat zo gek?" Ze knikte heftig. „Ja, dat is het. En niet anders. Als jij een vent met rugge- graat was geweest, meneer Hagen, dan zou je een paar jaar gespaard hebben, net zo lang tot je geld genoeg bij elkaar had gehad om een reis naar Australië te maken om mij op te zoeken. Dan had ik je een kerel gevonden en zou ik je ongetwijfeld met open armen heb ben ontvangen. Nu beteken je niets meer voor me, versta je goed? En wil je zo goed zijn om weer naar Waalwijk terug te brengen?" „Je kunt me veel wijsmaken, liefje, maar dat ik niets meer voor je beteken, zal ik niet slikken. Zal ik het je eens bewijzen?" Plotseling voelde Marrie zijn stevige armen om haar heen en trok hij het meisje tegen zich aan. Ze probeerde zich met haar vuisten te verweren, maar op hetzelfde ogenblik perste hij zijn lippen op de hare in een schier oneindige kus. Een felle woede laaide in haar op, doch terwijl hij haar dicht tegen zich aangedrukt hield en keer op keer zijn lippen op de hare drukte, brak plotseling haar verzet en met ge sloten ogen liet ze zijn liefkozingen over zich heen gaan. Met een wild kloppend hart en een donkerrode kleur op haar gezicht lag ze tegen hem aan en zelfs, toen hij haar wang streelde, verweerde ze zich nog steeds niet. Zo kustte hij mij vroeger ook, dacht ze, en dan duizelde ik van geluk, dan vergat ik alles om me heen, dan kon niets me meer schelen. En nuik moet me losmaken. Wat we nu doen, is slecht, want hij is getrouwd. Hij behoort aan een andere vrouw. Maar ik kan het niet.ik kan het niet.Als hij me zo kust, ben ik verloren, dan kan ik er niet tegen op. Waarom ben ik zo? Na enige tijd liet hij haar los. Nog een ogenblik lag het meisje met geslo ten ogen tegen hem aan, tot ze lang zaam weer overeind kwam. Een lange zucht ontsnapte haar lippen. Ze knip perde even met haar ogen en automa tisch opende ze haar tasje, zoekende naar een kam en een spiegeltje. Haar make-up was door haar gezicht ge smeerd en ze begon met een zakdoek de vlekken weg te vegen. De man naast haar stak een sigaret op en keek haar af en toe aan. „Zie je nu, dat we bij elkaar horen? Onze gevoelens zijn nog onveranderd na al die jaren. We houden van elkaar, jij en ik". Ze begon zich bij te werken en zei, zonder haar gezicht om te draaien: „Als ik een mes bij me had, zou ik weten, wat ik er op dit ogenblik mee moet doen. Zoveel houd ik van je". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2