Cjrom 'wartsjexehin het harL, Binnenkort nummers bij zijwegen van Pontweg Nog deze zomer Texelse cursus zweefvliegen 10.890 B en W accoord JVellicht ook opleiding sportvliegen Texel telt inwoners ORIËNTATIE VOOR TOERISTEN Bij voldoende belangstelling 25 jaar bij de PTT VRIJDAG 8 JANUARI 1965 TEXELSE 78« JAARGANG No. 79* Uitgave N.V. v/h Langcveld de Roofl Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenslandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Nog voor het komend seizoen zullen 15 zijwegen van de Pontweg van num mers worden voorzien. De nummers zullen duidelijk zichtbaar bij de hoeken worden opgesteld en voor de toerist een hulpmiddel vormen om zich makkelijk te kunnen oriënteren na aankomst op het eiland. In de praktijk is herhaalde lijk gebleken dat vooral de vreemde lingen, die voor het eerst op Texel komen, moeite hebben om hun vakan tiebestemming te vinden. In het alge meen staat bij de vele zijwegen van de Pontweg geen naambordje en de uni forme richtingsborden, die naar de voornaamste toeristencentra verwijzen, worden vaak ongezien voorbijgereden. Mede omdat in het propagandamate riaal van verschillende kampeerterrei nen, hotels en bungalowkampen alleen de naam van het terrein wordt genoemd met als plaats De Koog, is men geneigd door te rijden naar de badplaats en eerst daar naar de ligging van de va kantiebestemming te informeren. Vooral mensen, die naar een der kampeer- en bungalowterreinen wilden aan de Pehkaansweg, de Californiëweg en het Gerritslanderdijkje, reden veelal eerst naai De Koog om daarna terug te keren. Op de drukste uren werd het verkeer op de Pontweg daardoor nog drukker. De verkeersveiligheid was ook niet gediend met het weifelende gedrag van automobilisten, die zich van een vorig bezoek herinnerden, dat hun kampeerterrein of bungalow aan een der vele op elkaar lijkende zijwegen van de Pontweg moest liggen en daar om bij elke bocht afremden om de aan wijsborden te bestuderen. Naar aanlei ding van deze ervaringen deed de di recteur van de WV-Texel, de heer J W Dekker aan het gemeentebestuur het voorstel om alle voor het toerisme belangrijke zijwegen van de Pontweg van een duidelijk nummer te voorzien. Het is een methode, die ook in het bui tenland met succes is beoefend. B. en W. hebben zich met dit plan inmiddels akkoord verklaard en de Dienst Ge meentewerken opdracht gegeven de nummers op vijftien hoeken aan te brengen. Medewerking nodig Het is duidelijk dat deze maatregel alleen succes kan hebben, wanneer de gasten van de betekenis van de num mers op de hoogte zijn. Hiervoor is me dewerking van de logiesverstrekkende bedrijven onontbeerlijk. De VVV zal dan ook al haar leden verzoeken in het propaganda materiaal zoveel mogelijk van het systeem gebruik te maken. Dit kan gebeuren door een eenvoudige zin snede als „Ons terrein is het. eenvou digst te bereiken via zijweg nummer. Ook logiesverstrekkende bedrijven, die niet in de nabijheid van de Pontweg zijn gevestigd, kunnen hun gasten van de nummering laten profiteren. Zo zal een pension in De Waal of Oosterend Boete geëist tegen chauffeur „BLINDE HOEK" OORZAAK VAN ONGEVAL ALKMAAR Voor de Alkmaarse rechtbank verscheen dinsdag de 54- jarige chauffeur VV. S. uit Den Burg, die op 7 september een ongeluk veroor zaakte door het geen voorrang verlenen aan een op een voorrangsweg rijdende automobilist. De officier eiste een geld boete van ƒ150,tegen de verdachte, maar diens raadsman vroeg clementie, o.a. om het feit dat hij in zijn 35-jarige loopbaan als chauffeur nog nooit eerder bij een ongeluk betrokken is geweest. W. S. was op het kruispunt Pijpers- dijk-Wester weg in Waalenburg, waar de botsing ontstond, goed bekend. Hij had dan ook zeker opgelet of er iets aankwam, maar had de naderende Volkswagen niet gezien. Vreemd ge noeg klopte de verklaring van de be stuurder van de Volkswagen, de heer J. Smit, die naar de rechtszitting was meegekomen, hiermee. Ook deze had de rood en gele vrachtauto van S. pas goed gezien op het moment van de botsing. De verkeersdeskundige, adju dant Meyer uit Alkmaar, die als ge tuige optrad, achtte het niet onwaar schijnlijk dat de zg. „blinde hoek" de automobilisten parten heeft gespeeld. De offficier achtte het geen voorrang geven bewezen, maar hield toch ook re kening met de mogelijkheid van de „blinde hoek". In verband hiermee wees hij op de bijzonderheid van de kloppende verklaringen en op het feit, dat op de weg geen remsporen waren aangetroffen. Hij eiste ƒ150,boete. De raadsman vond dit voor zijn cliënt een te hoge som en vroeg om clementie. (Overname uit Noordhollands Dagblad) de gasten kunnen aanbevelen gebruik te maken van zijweg nummer 10 (Aken- buurtsweg), waardoor men via de nieu we verbindingsweg en de Waalderweg deze plaatsen kan bereiken. Ook de pensions in Den Burg kunnen nodeloos rondzoeken van hun gasten vermijden door op de uitvalswegen 7, 8 en 9 te wijzen (resp. Elemert, Verlengde Keesomlaan en Gasthuisstraat). Gasten voor Den Hoorn kunnen gebruik maken van zijweg nummer 3 (Amaliaweg) en hopelijk binnenkort van nummer 1 (nieuw aan te leggen verbindingsweg tussen Watermolenweg en Ponthaven). Een en ander zal ook uitvoerig wor den vermeld in het VW-orgaan „Voor Vrienden van Texel". De nummers zul len ook op de kaart worden aangege ven. Omdat nog niet absoluut vaststaat, welke nummers bij de 15 in aanmer king komende wegen zullen worden geplaatst, zullen wij eerst over enige tijd in ons blad een kaartje kunnen af drukken, waarop de definitief vastge stelde nummering staat vermeld. De in dit artikel genoemde cijfers worden met voorbehoud als voorbeeld genoemd. REUSACHTIGE MUNITIEBUNKER BLOOTGELEGD DEN HOORN De N.V. Kruk, die al enkele jaren op Texel bezig is met het opruimen van uit de Tweede We reldoorlog afkomstige bunkers, deed deze week een opvallende vondst nabij het Hoornderslag. Het was een munitie bunker van een opvallend groot for maat. Het gevaarte met een inhoud van 500 m3, waarvan een groot deel uit beton bestaat, zat meters diep onder het zand en moest door een dragline worden uitgegraven voordat tot ver nietiging kon worden overgegaan. Met behulp van grote hoeveelheden spring stof is de kolossus intussen bijna geheel afgebroken. De voorraadkamers van de munitiebunker waren praktisch leeg, alleen in een smalle zijgang werden wat half-vergane kabels aangetroffen. Zoals bekend heeft men enige weken geleden ook bij De Koog een verborgen bunker gevonden. Verwacht wordt dat bij het Hoornderslag nog enkele exem plaren zullen worden blootgelegd. KOMENDE ZOMER WEER RONDVLUCHTEN De Gelderse Luchtvaartmaatschappij die in de afgelopen zomermaanden met veel succes een aantal rondvluchten heeft uitgevoerd boven Texel, heeft voor het komende seizoen weer ver gunning gekregen om deze vluchten te houden. Er zal echter geen gebruik worden gemaakt van een Jodel-toestel, maar van een type met belangrijk gro tere vervoerscapaciteit. Als er voldoende belangstelling voor bestaat, zal in de komende zomer op hot vliegveld Texel een cursus zweef vliegen voor jongeren worden gehou den. De heer J. C. de Bruijn, haven meester van het luchtvaartterrein, on derzoekt momenteel of op een zodanig aantal cursisten kan worden gerekend, dat met de voorbereidingen kan worden begonnen. Do heer De Bruijn wil gaan samenwerken met zweefvlicgclubs van de vliegbases Volkel en Deelen, waar door over sleeptoestellcn kan worden beschikt. De havenmeester zal de hoof den van enkele scholen in Den Burg, w.o. de ULO en de RHBS, verzoeken na te gaan of de leerlingen er iets voor voelen een dergelijke cursus te volgen, die opleidt voor het zwcefvliegbrevet. Bij een redelijk aantal leerlingen be dragen de kosten per persoon ongeveer ƒ100,De heer De Bruijn heeft goede hoop, dat het minimum aantal leerlin gen kan worden bereikt. Gedurfd zijn ook de plannen van de havenmeester om de sportvliegerij op Texel op gang te brengen Nu de activi teiten van Schreiners Aero Contractors op het Texelse vliegveld zijn gestaakt (zie bericht elders in dit blad) wil de N.V. Luchtvaartterrein Texel het Texel se vliegveld extra in de belangstelling van binnen- en buitenlandse sportvlie gers aanbevelen. Om het terrein voor buitenlanders aantrekkelijk te maken, moeten ter plaatse douanefaciliteiten worden geschapen. Het vliegveld krijgt daardoor de status van Internationale Luchthaven en kan door buitenlandse vliegers worden gebruikt, zonder dat eerst een andere Nederlandse lucht haven behoeft te worden aangedaan. Door de N.V. Luchtvaartterrein is in tussen aan de Minister van Verkeer en Waterstaat om dergelijke faciliteiten verzocht Wanneer de douaneformali teiten op Texel kunnen worden afge- BRAND IN KIEM GESMOORD Woensdagmiddag ontstond een begin van brand in de keuken van de familie M. Moojen aan de Stenenplaats te Den Burg. De vlam sloeg in een pannetje vet op het gasstel, waardoor een grote steekvlam ontstond, die toevallig werd gezien door de heer S. Langeveld van uit zijn cafétariabedrijf. Hij liet de brandweer bellen, rende onmiddellijk het huis binnen en wist de vlammen te doven. Hij had geen ogenblik later in moeten grijpen, want de gordijntjes aan de schouw boven het gascomfoor had den reeds vlamgevat. Op het moment van het gebeuren zaten alle familiele den in de huiskamer en hadden tot dat Langeveld ingreep, nog niets bemerkt De brandweer arriveerde spoedig, maar behoefde niet in te grijpen. De schade bleef vrijwel nihil. Stand per 1 januari Het aantal inwoners van de ge meente Texel bedroeg per 1 januari 1965 10.890, waarvan 5513 en 5377 vrouwen. Dit is een toe name van 20 personen in één jaar. Per 1 januari 1964 kwamen nl. 10.870 Texelaars in het bevol kingsregister voor, waarvan 5498 mannen en 5372 vrouwen. Het aantal geboorten in de gemeente bedroeg in 1964 224 (113 jongens en 111 meisjes). In 1964 overleden II personen (42 mannen en 49 vrouwen). Er werden voorts 382 ingekomen personen geregi streerd; er vertrokken 495 perso nen. In het afgelopen jaar werden 94 huwelijken gesloten. Het aan tal buitenlandse huwelijken, dat in de registers van de burgerlijke stand werd overgeschreven be droeg 2. Aantal echtscheidingen: 4. Bovenstaande gegevens werden ons ter beschikking gesteld door do gemeentesecretarie. daan, worden ook de mogelijkheden gunstig om een luchtlijn met Duitsland te openen, eventueel via andere plaat sen in Nederland. Wellicht zal de Duit se zustermaatschappij van de Lufthansa „Condor", die op het ogenblik o.a. re gelmatig op Rotterdam vliegt, geïnte resseerd zijn. Voorts zal de outillage van het terrein verbeterd dienen te worden. Er zal een hangar moeten ko men en een mogelijkheid, om kleine de- fekten aan vliegtuigmotoren te ver helpen. Om de sportvliegerij op Texel van de grond te krijgen, heeft de havenmeester het plan zo spoedig mogelijk na te gaan of er voldoende belangstellenden zijn om een cursus sportvliegen te vol gen. Gebleken is, dat een dergelijke cursus nog dit jaar kan worden gehou den onder auspiciën van de Nationale Luchtvaartschool, mits zich tenminste zes leerlingen opgeven. Op deze voor waarde kan een Pipcrcub toestel met instructeur beschikbaar worden gesteld. Per deelnemer zal ruim ƒ2000,moe ten worden betaald om het sportvlieg- brevet A te kunnen behalen. Zoals bekend is het sportvliegbrevet slechts beperkte tijd geldig. Men moet jaarlijks een bepaald minimum aantal vlieguren maken, om het verlengd te krijgen. Belangstellenden voor deze sportvliegcursus kunnen zich nu reeds rechtstreeks opgeven bij de heer De Bruijn, p/a Vliegveld Texel, Eierland. Maandag herdacht de heer G. Troost te De Cocksdorp het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam van PTT. Die herdenking is niet ongemerkt voorbij gegaan en op bijzonder feestelijke wijze herdacht 's Morgens gebeurde dat op officiële wijze, toen de jubilerende em ployé tweede klasse, die sinds 1946 kan toorhouder is, werd bezocht door de he ren H. Davidson, directeur van het postkantoor te Den Helder en K. Hol lander, Chef Algemene personeels- en ressortzaken De heer Davidson ge waagde in zijn speech van de nauw gezette plichtsbetrachting van de heer Troost en het initiatief, dat hij telkens in het belang van PTT ontplooit. Hij overhandigde het speldje dat traditie getrouw aan elke PTT-er, die een kwarteeuw zijn plicht doet, wordt uit gereikt alsmede een geschenk onder couvert, 's Middags kwamen diverse vrienden en collega's hem gelukwensen. De heer Troost kwam in de mobili satie tijd in dienst. Hij herinnert zich nog hoe hij zijn eerste post moest bren gen naar dp bij de vuurtoren gelegerde soldaten. Als plaatsvervangend kan toorhouder kwam Troost in diverse plaatsen. In .1946 keerde hij vanuit Breezand terug naar Texel, om daar de heer H. Kalis, die na veertig dienst jaren werd gepensioneerd, als kantoor houder op te volgen. In 1948 kocht hij het tegenwoordige pand aan de Kik- kertstraat. Het werd onlangs uitgebreid en gemoderniseerd, waardoor het een volwaardig postkantoor werd, dat, evenals het kantoor van Den Burg, ressorteert onder Den Helder. Op de foto: de heer Davidson feliciteert de jubilaris. MAN GETROFFEN DOOR SCHOT HAGEL DE KOOG Eerst nu werd bekend, dat zich op Oudejaarsdag nabij De Koog een ongeluk heeft voorgedaan, waarbij de 37-jarige KI. Dop uit Den Burg door hagelkorrels uit een jacht geweer werd gewond. Het gebeurde in de namiddag op het bungalowterrein „Hoog Koog", waar de heer Dop zich in gezelschap van een collega voor werkzaamheden ophield. Juist toen hij zich naar zijn op de rijweg geparkeerde auto wilde begeven, werd hij van ach teren door een groot aantal hagelkor rels getroffen. Al gauw werd duidelijk dat geen opzet in het spel was. In het aangrenzende bos was de heer J. Kie- wiet uit De Koog aan het jagen Hij mikte op een fazant, waardoor hij het schot in de richting van het bungalow terrein afvuurde. De heer Dop werd door de korrels gewond aan hoofd en ledematen en moest zich onder dokters behandeling stellen. De dokter had ge ruime tijd nodig om de loden korrels uit het vlees te verwijderen. Van het geval werd bij de Rijkspolitie aangifte ge daan. Stilte op vliegveld Texel VESTIGING VAN SCHREINER OPGEHEVEN N.V. Schreiner Aerocontractors heeft haar vestiging op het Texelse vliegveld per 1 januari officieel opgeheven. Zoals bekend werden door deze maatschappij vanuit Texel vluchten uitgevoerd ten behoeve van de Koninklijke Marine. Deze „schief'-vluchten, waarbij veelal een zak werd voortgesleept, worden nu door de Marine Luchtvaartdienst vanuit De Kooy gehouden, zodat men niet lan ger van de diensten van Schreiner ge bruik hoefde te maken. Het gevolg van dit besluit was dat het bekende gele Harvard toestel, dat op het vliegveld was gestationeerd, intussen is verdwe nen. De vliegenier, de heer J. Bètorfi zal voor Schreiner gaan werken in Nigeria. Ook de heer C. P. Slag te Den Burg, mecaniciën van Schreiner, zal in dat Afrikaanse land emplooi vinden. Hij vertrekt 18 januari a.s. Schreiner is ruim 10 jaar op Texel gevestigd ge weest. De eerste jaren werd voor de sleepvluchten gebruik gemaakt van Spitfires, later van Harvards, die door het doordringende motorgeronk steeds sterk de aandacht trokken. OVERDENKING VEEL HEIL EN ZEGEN De feestdagen liggen achter ons. Een nieuw jaar is begonnen. Het is alweer een week oud. Bij de jaarwisseling heb ben wij elkander de traditionele woor den: „Veel heil en zegen" toegewenst. Dat doen wij zo ieder jaar weer en lo pen daardoor het gevaar, dat de inhoud van deze woorden niet meer tot ons doordringt. U kunt ook zeggen: „deze woorden zijn toch duidelijk". Wij be doelen er mee, dat het de ander goed zal gaan. Een goede gezondheid, veel geld verdienen, goede resultaten in ons werk en een goede harmonie in ons gezin. Zeker deze dingen mogen wij elkan der toewensen. Ook ik wens U een ma terieel voorspoedig jaar toe. Maar in die woorden „veel heil en zegen" ligt veel meer. Want heil is niet te vinden in een goed banksaldo, of wat dan ook. Niet bij mensen en niet in dingen. Heil is er alleen te vinden in het geschenk, dat God ons gaf in Jezus Christus. Hij alleen is de Heiland, bij Wie wij heil voor tijd en eeuwigheid kunnen vinden. Bij Hem alleen is de vrede te vinden, die wij zoeken en nodig hebben. Want Jezus Christus brengt ons de vrede van God. En wanneer wij deze vrede, deze Jezus, aannemen, dan valt ons ook de zegen ten deel Want dan valt de zegen Gods over ons. En dit heil en deze zegen wens ik U allen in 1965 toe. W. A. S BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 30 december '64 t/m 6 januari 1965 Geboren- Elisabeth Anna, dv. Corne lls Mattheus Bakker en Martha Anna Elisabeth Boom; Peter Alexander, zv. Franciscus Antonius Petrus Brozius en Jannie Tol, Eric Jan. zv. Klaas Cornelis Geus en Stijni Benit. Overleden; Cornelia Maria van den Burg, oud 88 jaar; Jan Boon, oud 72 jaar; Johan Dirk Bakker, oud 64 jaar. WERKGELEGENHEID OP TEXEL BLIJFT ZORGEN BAREN DEN HELDER Door de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Den Helder werd ons een overzicht gestuurd van de werkgelegenheid en de werk loosheid in 1964. We namen er het vol gende ,dat betrekking heeft op Texel, uit over. Hoewel het peil van de werkgelegen heid gunstig mag worden genoemd, blijft de gewestelijke werkgelegenheid toch achter bij de behoeften van de burgerbevolking. De pendel naar het zuidelijk deel van de provincie Noord holland versluiert een structureel over schot aan mannelijke arbeidskrachten. Met name voor de plattelandsgemeen ten is de situatie in dit opzicht niet rooskleurig. Het is daarom verheugend, dat de Minister van Economische Zaken het voornemen heeft Den Helder als primair te stimuleren kern ten behoeve van de ontwikkeling van Noordholland aan te wijzen. Vooral op Texel geeft het achterblijven van de werkgelegenheid bij de omvang van de beroepsbevolking reeds reden tot bezorgdheid. De aanleg van de ponthaven met bijbehorende werken is gereed en wanneer na 1965 ook de ruilverkaveling haar beslag krijgt hetgeen op de landbouwbedrij ven tot arbeidsbesparende maatregelen zal leiden en in de landbouw de me chanisering en rationalisering ook vgt- der veld zullen winnen, zal zich een structureel overschot aan mannelijke arbeidskrachten voordoen, dat indien het niet lukt voldoende andere plaatse lijke werkgelegenheid te scheppen alleen door migratie zal kunnen worden opgeheven. De belangstelling van de Texelse bevolking voor werkgelegen heid op het vaste land neemt de laatste tijd toe, hoewel het woningprobleem hier remmend werkt. Texel is ook een van de plaatsen in het gewest waar aanvullende werken uitgevoerd ten behoeve van de seizoen werklozen. De gemiddelde bezetting op aanvullende werken bedroeg in 1964 in het gewest 36 (het jaar ervoor 1). De geregistreerde arbeidsreserve bedroeg in 1964 gemiddeld 239 (in 1963 247 en in 1962 236).

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1