Cjrocn (2wartsjexels in het hart. Jan Th. Boom sprak voor 't Nut AGENDA Loon Binnenkort cursus Spel en Sport Amerikaans „Vissersberoep is weinig romantisch Kampbeheerders en jeugdleiders •M Snuif en wrijf VRIJDAG 22 JANUARI 1965 TEXELSE 78c JAARGANG No. 7932 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooQ Postbus 11 - Den Burg, Texel - TeL 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdag*. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. De heer J. Th. Boom uit Oudeschild hield woensdagavond in hotel „De Lin- deboom-Texel" te Den Burg voor de le den van het departement Texel van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een boeiende lezing over de visserij. Vooral de practische zijde van dit voor buitenstaanders romantische beroep, werd door de heer Boom op deskundige en vaak humoristische wijze belicht. Zijn inleiding en het na de pauze ver toonde fibnpje van Harry de Graaf over de garnalenvisserij gaven de aan wezigen aanleiding tot het stellen van vele vragen. De heer Boom noemde het verheu gend, dat men de laatste jaren meer begrip voor het harde leven van de visserman heeft opgebracht. De ge dachte „een zeiltje wordt een dweiltje" is gelukkig geheel verdwenen. De vis ser is beslist niet de harde onverschil lige kerel, waar men hem vaak voor houdt, aldus Boom. „Zodra je de haven verlaat voelt hij zich maar erg nietig tussen het geweld van de elementen". Spreker gaf toe, dat de spanningen, waaronder veelal wordt geleefd vooral door de jongeren wel eens worden af gereageerd met een glas bier te veel. Maar daarom mag men de visselui niet veroordelen Dat in de ruwe bolster heel vaak een blanke pit schuilt, blijkt o.a. uit het feit., dat ruim tachtig pro cent van de Nederlandse vissers diep gelovig is. Valse voorstelling De romantiek, die door leken rond het vissersbednjf wordt verweven, is maar zeer betrekkelijk. De heer Boom vertelde, dat er veel mensen met die voorstelling in hun hoofd een tochtje willen meemaken. Zodra ze een keer zeeziek zijn geweest, hebben ze alle oog voor die romantiek verloren. Het is een hard, maar mooi beroep dat een mens gelukkig kan maken. Tijdens de gama- lentochten met toeristen maakte Boom kennis met de verdraaide kijk van de leek op zijn beroep. Maar telkens maak te hij van de gelegenheid gebruik om zijn gasten een betere voorstelling van zaken mee te geven. In zijn gesprek ken komt niet alleen het vissersbedrijf aan de orde, maar ook de talrijke na tuurlijke factoren, waarmee hij dage lijks krijgt te maken. Eén van deze om standigheden is de stroom van het wa ter, waarvan het zelfs kan afhangen of er uitgevaren kan worden of niet. De stroom maakt de kust vooral voor zwemmers bijzonder gevaarlijk. Met be hulp van schoolbord en knjt wist de heer Boom de werking van de getijden aanschouwelijk uit te leggen. Navigatie Een belangrijk deel van het betoog van de heer Boom was gewijd aan de door buitenstaanders vaak gestelde vraag: „Hoe kan een visser zich op het water oriënteren?". Er werd iets ver teld over de rode en zwarte boeien en de werking van het Decca-apparaat, de richtingzoeker, radarinstallatie. Bij zware mist kan de koers door diepte meting bepaald worden, omdat men weet dat men op een bepaalde diepte Vrijdag 22 januari Den Burg, Hotel De Graaf, Jubileum-viertal- lenwedstrijd, aanvang 20.00 uur. Den Hoorn, jubileumrevue t.g.v. 40 jaar be staan van D.E.K. Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub Zaterdag 23 januari Den Burg, Hotel De Graaf, Jubileum-viertal- lenwedstrijd, aanvang 9.00 en 14.30 uur. Den Hoorn, jubileumrevue t.g.v. 40 jaar be staan van D.E.K. Den Burg, Hotel Texel, Paardensportavond. De Waal, Dc Wielewaal, uitvoering accor deonorkest „De Dageraad" o.l.v. Peter Kok. Den Burg, De Graaf, 8 uur Finalcpartijen 4de klasse libre biljarten. Den Burg, Panorama, weekend Volksdansers. Zondag 24 januari Den Burg, De Graaf, 2.30 en 7.30 uur, Finale partijen 4de klasse libre biljarten. Den Burg, Panorama, weekend Volksdansers Dinsdag 26 januari Oosterend, Hervormd Centrum, vergadering Herv. Mannenver. voor leden en belang stellenden. Donderdag 28 januari Den Burg. Ver. v. Bedrijfsvoorlichting. Jaar vergadering 10 uur 's morgens. Vrüdag 29 januari De Cocksdorp-Eierland, Vliegveld. Platte landsvrouwen, Jaarvergadering. Zaterdag 30 januari De Koog, Buteriggel. Den Burg, De Oranjeboom, toneeluitvoering Ver. Oudleerlingen Landbouwschool met het stuk „Boemeleode bedriegers" zit. Onder de instrumenten, die zich aan boord bevinden, is ook de vis- detector, de schrijver, die op een pa pierstrook in de vorm van stipjes of streepjes de vis kan aanwijzen. En dan is er natuurlijk de zend-ontvanger, waarmee dagelijks groeten naar huis worden gezonden en waarmee de vis sers ook onderling contact hebben. De meeste apparatuur wordt gehuurd. Er zijn duizenden guldens per jaar mee gemoeid, die uiteraard van de totale besomming afgaan, evenals de indruk wekkende kosten, die moeten worden gemaakt als onverhoopt eens een net wordt „weggebracht" (vernield). Vooral de Texelse kottervloot is zeer modern uitgerust. Kotters blijken zeer veel zijdige vaartuigen te zijn, die ook in de toekomst de beste mogelijkheden bie den. Men kan ze voor alle soorten vis vangst gebruiken, waardoor een tocht zeer rendabel kan zijn. Export De heer Boom zei het jammer te vin den, dat de visserij zo weinig steun van de overheid ondervindt. Er is in ons land een groot gebrek aan diepvries installaties Wanneer de vangst kan worden ingevroren zijn de exportmoge lijkheden veel groter. Per persoon per jaar wordt in Nederland slechts 10 kg. vis gegeten. Een grote hoeveelheid moet uit Denemarken worden geïmpor teerd, dat is dan diepvriesvis. In Enge land wordt zeer veel meer geconsu meerd en daar zouden de Nederlandse vissers zeer goed kunnen markten als dat land lid van de EEG zou zijn. Zo lang dat niet het geval is, blijven de grenzen voor de Nederlandse vis prac- tisch gesloten. De heer Boom vertelde ook iets over de sociale omstandigheden, waaronder een visserman leeft. Een visser kan inderdaad een kapitaal verdienen, maar men moet bedenken dat hij buiten de sociale wetgeving valt en zich dus tegen alles moet verzekeren. Hij wordt nooit als werknemer beschouwt omdat hij op „deel" vaart; hij krijgt een deel van de op een bepaalde afstand van de kust zeer wisselende besomming uit betaald en deelt dus ook in het verlies. Geen initiatief? De heer Boom was het niet eens met de mening, die o.a. in het rapport van de economische technologische dienst naar voren kwam, als zou men de vis sersbevolking van Oudeschild een ge brek aan initiatief kunnen verwijten. Men beweert dat alléén Oosterend in tensief heeft meegewerkt aan de op bouw van de vloot. „Dat kan wel waar zijn", aldus de heer Boom, „maar zij hadden de mensen ervoor en wij niet. In Oosterend woonden vier families, die voor hun kinderen een vloot gingen opbouwen. Zonder kinderen zijn deze kolossale investeringen niet zinvol. In Oudeschild ging men zich daarom meer toeleggen op palingvangen, wier- maaien etc., maar dat betekent niet, dat de Oudeschilders lui zijn of gebrek hebben aan initiatief!" Documentaire Het fraaie kleurenfilmpje van Harry de Graaf over garnalen/vissen met de TX 88 van de heer Boom onderstreepte duidelijk de uiteenzetting van de heer Boom over het vissen met het „bok kentuig", een vorm van visserij, die zeer effektief maar ook gevaarlijk is. Boom vertelde voorts welke methodes men kan toepassen om een visrijk ge bied op te sporen en om een zo groot mogelijke vangst binnen te halen. De vele vragen van de aanwezigen wer den door de heer Boom naar genoegen beantwoord. De veelgeroemde „vrij heid" van de visserman was volgens de heer Boom af en toe ver te zoeken. Wat hij doet of laat, is in hoge mate afhankelijk van wat zijn collega's doen. „Een visser let altijd op zijn buurman. Als je met zijn allen afspreekt dat er niet zal worden uitgevaren omdat het weer slecht is, let je goed op. Zodra er ook maar één de haven verlaat, volgen de anderen. Doe je dat niet, dan ben je een slechte visser. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de voorzitter van 't Nut, de heer M. Wieringa, de heer Boom mede namens de vele aanwezigen voor diens leerzame betoog. Het was de eerste maal dat de heer Boom een dergelijke avond verzorgde, maar gezien het suc ces mag worden verwacht, dat het niet de laatste keer zal zijn, W. De heer W. van Leersum uit Den Haag van de „Stichting Spel en Sport" te Amsterdam hield dinsdagavond in „'t Skiltje" te Oudeschild een inleiding over de binnenkort te houden cursus voor kampbeheerders en jeugdleiders. Slechts een klein aantal belangstellen den (van de sportverenigingen was niet één afgevaardigde aanwezig) heeft deze interessante introductieavond bijge woond. De heer G A. Oskam van de Stich ting Cultureel Werk Texel zei, dat men mede door het succes van een derge lijke cursus enkele jaren geleden, be sloten had om onder deskundige leiding een drietal cursussen te doen plaats hebben. In ,,'t Skiltje" bleek echter dat alleen van de zijde van kampbeheerders en jeugdleiders grote belangstelling be stond. Er waren te weinig personen om voor twee aparte cursussen het vereiste 15-tal deelnemers te kunnen inschrij ven. Daarom werd ter plaatse besloten om voor deze groepen één cursus te houden, verdeeld over vijf instructie avonden. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op 29 januari in de kantine van het kampeerterrein „Om de Noord" van de heer G. Eelman te De Koog Belangstellenden, die niet direkt bij kamp- of jeugdleiding zijn betrokken, kunnen eveneens aan deze cursus deel nemen. De kosten bedragen ƒ5,per ALGEMENE VERKEERSCURSUS EIERLAND Ook vanavond kan men zich in het vliegveldpaviljoen nog opgeven voor de algemene verkeerscursus, die pre cies 8 uur begint. Wij verzoeken U zo vroeg mogelijk aanwezig te willen zijn, liefst omstreeks half acht, opdat de inschrijving van de cursisten en de be taling van het cursusgeld, t.w. totaal ƒ7,voor 7 avonden (telkens op vrij dag), om 8 uur aan kant kan zijn. Iedere deelnemer zal in het bezit worden gesteld van een instructieboek je en van een volledig overzicht van de verkeersborden en -tekens. Verzuimt U deze nuttige en leerzame cursus niet. Afd. Texel Veilig Verkeer, A. Dros Texels wegen zijn genummerd, Naar ik las in onze krant. Dat is is dus, als ik het wel heb, Naar Amerikaanse trant. Nu, het kan gemakk'lijk worden Als men hiermee verder gaat En het nummer in de plaats komt Van de lange straatnaamplaat. Naast de Zes, die wij reeds hebben, Lijkt een zeven mij niet kwaad, Wanneer die de plaats inneemt van De Verlengde Peperstraat. Wilhelminalaan wordt negen, Schoonoordsingel nummer 2, En het Gerritslanderdijkje Is reeds met een 1 tevrêe. Voortaan geen Laagwaalderweg meer Maar een doodgewone vijf. Wat een inkt- en tijdbesparing Voor een adresseerbedrijf. Wat een kost'lijke verkleining Van 't gemeentelijk tekort, Als zo'n ellenlange naamplaat Een paar centimeter wordt. En een schrijver op het raadhuis Schrijft zich langer niet de kramp Als men aanstonds Dijkmanshuizen Door een bordje elf vervangt. Dit bedoel ik heus niet kwetsend Voor wethouder Hin, heus waar, Want dat dit beslist niet mal is, Weet een ieder, reken maar! Net zo min als nummer dertien Op de burgemeester slaat, Wanneer men de Weverstraat soms Onverhoopt vernumm'ren gaat. Huib de Rijmelaar. TER OVERDENKING De heer Van Leersum gaf op een heldere en overzichtelijke wijze een uiteenzetting van de programma-onder delen. Hij noemde enkele spelen voor kleine en grote zalen en wees op de vele mogelijkheden, die het buitenspel biedt. De meesten van deze spelen zijn ook zeer geschikt, zij 't in een enigszins gewijzigde vorm, om door volwassenen te worden beoefend. Op verzoek van enkele cursisten zal het accent bij de cursus op de binnen spelen worden gelegd. Vooral de kamp- beheerders, die over een kleine recrea tieruimte beschikken, zoeken naar mo gelijkheden om hun gasten bij slecht weer aangenaam bezig te kunnen hou den. Het is de opzet van de cursus om de deelnemers het geleerde zelf in praktijk te laten brengen. Wanneer men dit doet, zal het voor de betrokkenen makkelijker zijn om tijdens de seizoen maanden de ontspanning van hun gas ten op deskundige wijze te leiden. De cursus zal geleid worden door de heer W. van Leersum. Henk van der Grift hield inleiding LEERZAME BIJEENKOMST VAN DE TEXELSE IJSBOND In hotel „De Zwaan" te Den Burg werd onder auspiciën van de Texelse Ijsbond een cursus gegeven over de samenstelling en het werk van een jury voor het volgens de regels van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond verrijden van wedstrijden. De he ren A. Albers en J de Koning van de technisdhe commissie van het district Noordholland van de KNSB en ex- wereldkampioen Henk van der Grift, voor een toelichting van het praktische gedeelte, gaven voor een groot aantal bestuurders en belangstellenden een toelichting over de officiële wedstrijd- voorwaarden. Men vertelde hoe een baan moet worden uitgezet, uit hoeveel personen een jury dient te bestaan en hoe de tijden van de rijders door stop watches op een exacte manier gecontro leerd dienen te worden. Dank zij een duidelijke en heldere uiteenzetting van de cursusleiders was een en ander voor de aanwezigen goed te volgen. Alleen het ijs ontbreekt nu nog om het ge leerde in praktijk te brengen. Omdat Texel sinds enkele weken officieus district van de KNSB is, was het mogelijk om deze leerzame cursus te organiseren. ■jqjët» kulltn >#b 4* r.d.kll. DE MOTOR LIEP WARM Blijkens het verslag in Uw vorige editie heeft de heer Jan Agter het folk- lorebijltje erbij neergelegd. Ik weet ze ker, dat hij dit zelf heel onaangenaam vindt. Deze actieve persoon heeft héél veel voor de folklore gedaan. Met het vertrekken van Jan Agter is de motor van de folklore vertrokken. Niet omdat deze versleten is maar enkel en alleen omdat deze éne motor het niet langer alléén afkon. De motor werd niet ge smeerd door hen. die van de folklore zo heel veel voordeel genieten. Men heeft deze motor warm laten lopen en het resultaat weet ieder. Nu hoor ik dat er toch weer plannen worden gemaakt voor het komende seizoen. De plannen zijn weer geweldig als de plannenma kers lekker zitten te vergaderen in hotel Texel. Maar.... als de eerste woensdag weer daar is. Waar blijft de verwezenlijking van die plannen? Dan is het goed eens te kijken naar Schagen, waar bij de Westfriese folk lore iedere donderdag minstens twintig boeren om negen uur 's morgens bij het station staan met paard en wagen om geheel belangeloos de gasten te verwelkomen en af te halen Het zijn doodgewone boeremensen, die echter alles voor hun gasten over hebben en die dus niet zeggen (wat je hier wél hoort): „Wat heb ik met die gasten nodig?" Zij, die zo spreken vergissen zich deerlijk. We hebben er alles mee te maken. Velen hielden hun hart vast, toen TESO met die grote pont ging va ren. Nu op dit ogenblik is er nauwelijks meer een bungalow of zomerhuisje te huur en dat alléén omdat we nu zo'n pracht verbinding hebben. Wij zijn echter verplicht onze gasten, die hier in zo groten getale komen, iets te bieden. En toch. géén medewerking en on voldoende centen. Als je de cijfers van het financiële overzicht ziet, schrik je je dood. Waarom moet alles zo veel kosten? TEM, gemeente enz. enz. Als b.v. de TEM, die indirect toch ook van de gasteiivloed profiteert, eens voor niets enkele openbare gebouwen zou verlichten? En is het niet mogelijk dat van gemeentewege nog meer wordt gedaan? Onder de verenigingen, die on langs in de krant werden genoemd die van de gemeente subsidie kregen, las ik niet de folklorevereniging. Onze be volking telt krap 11.000 zielen, waarvan ongeveer 6000 volwassenen. Dit getal maal één gulden en er is een som van ƒ6000,Dit over de dorpen distri bueren en déér ook iets op poten zetten. Herinnert U zich nog de rondleidin gen door Den Burg? O ja. men vond het fantastisch en dit moest doorgaan! Het zou beter georganiseerd worden. Wat is er van terecht gekomen! Niets! We moeten de handen ineen slaan en iets brengen waar de gasten recht op hebben. Denk erom, dat het vreemde lingenverkeer welvaart brengt op Texel! Jan Agter. bedankt voor al het werk. Ik hoop dat U deze zomer, rustig met Uw vrouw op een terrasje zittend, de evenementen tot Uw tevredenheid zult kunnen gadeslaan. Max Uw verkoudheid van neus, keel of horst wee met Er is deining, weer of alweer nog of nog altijd, in de bedrijfswereld, om het loon. Dat is erger dan jammer en erger dan betreurenswaard. Het is fu nest; want het kan leiden tot verstoring van de orde. Wij treden niet in een beantwoording van de vraag, wie vandaag gelijk heb ben en wie ongelijk. Dat behoeft ook niet, want daar gaat het niet om; nu niet en nooit. Er is altijd werk, dat gedaan moet worden; door iedereen zijn of haar deel er van. En het kan nooit uitstel lijden. Hiermede is gesteld, dat niemand ooit „niets doen" mag. Dit onder meer valt af te lezen uit eveneens onder meer één van de door Jezus gezegde gelijkenissen Hij (Jezus) vertelt van een landheer, eigenaar van een wijngaard. De drui ven zijn rijp en moeten geplukt worden, of. er moet worden gesnoeid om te voorkomen, dat de druiven bij het rij pen elkaar verdringen; of: wat anders er ook te doen is, om de wijnoogst zo groot mogelijk te laten worden. Om de hiervoor nodige werkkrachten aan te trekken gaat die landheer naar wat nu de arbeidsbeurs heten zou en vindt daar een aantal werklozen, die hij onverwijld aan het werk zet. Als na enkele uren blijkt, dat zij al dat werk niet aan kunnen, niet tijdig er mede gereed kunnen zijn, gaat hij opnieuw naar de beurs en treft nog enige werk lozen aan. En ook deze mensen worden door hem aan het werk gezet. Ditzelfde herhaalt zich nog drie maal; voor het laatst als er op die dag nog maar één uur zal kunnen worden gewerkt. Of al die werklozen ook werkzoekend den zijn, zegt Jezus er niet bij. In elk geval klinkt er iets van een verwijt in als Hij die wijnbouwer tot deze laatsten laat zeggen: Waarom staat gij de gehele dag werkloos? Tot hiertoe wordt in het verhaal over loon niet gesproken, dan alleen bij het aannemen van die eerste ploeg mensen, die de gehele dag zullen kunnen wer ken en die daarvoor een buitengewoon hoog loon wordt toegezegd. Al met al ontvangt hier het werk en dat dit op tijd gedaan moet zijn de onverdeelde aandacht. Eerst als de werktijd voorbij is, komt het loon aan de orde. En dan zijn het juist zij, met wie daarover tevoren tot tevredenheid onderhandeld is, die moeilijkheden ver oorzaken Maar zij kunnen niet meer terug. Er is deining in de bedrijfswereld om het loon. Wie haar maken hebben een wapen ter beschikking, met het hante ren waarvan de orde zou worden ver stoord; de economische orde; dat is de fundamentele orde; dat is de door God ingestelde scheppingsorde. Daarom is de aanwezigheid van die deining funest. Hiermede is niets ten kwade gezegd van eerlijk, d.w.z ordelijk streven naar een billijke beloning-van-arbeid, voor zo ver die door mensen onderling wordt o ve reengek omen Voor het overige hebben wij, mensen allen te werken-om-het-werk; aan het werk, dat onze 'hand vindt om te doen. Als wij dit gedaan hebben, zijn wij (leert Jezus ons zeggen) onnutte slaven; wij hebben slechts gedaan, wat wij moesten doen Het loon, dat wij ontvangen is niets dan genadegift. Men leze het Evangelie naar Mattheus hs 20 vs 1 - 16. O. B. PENSION „ERICA" VERKOCHT DE KOOG De heer N. C. Rijk heeft zijn pension „Erica" aan de Boodtlaan te De Koog verkocht aan de heer H. Kooger te Oudeschild. Het pen sion is vijf jaar bezit geweest van de heer Rijk. Het is de bedoeling dat de familie Kooger binnenkort het pension betrekt waarna de familie Rijk zich in het voormalige huis van Kooger zal vestigen. UITSPRAAK RECHTBANK De 54-jarige chauffeur W. S uit Den Burg, die op 7 september 1964 bij de hoek Westerweg-Pijpersdijk in Waalen burg een ongeluk veroorzaakte, werd door de Alkmaarse rechtbank veroor deeld tot een boete van 75,(subs. 15 dagen). De officier had ƒ150,./" geëist, subs. 30 dagen. PAARDENSPORTFEESTAVOND Morgenavond wordt in Hotel „De Lindeboom-Texel" de jaarlijkse feest avond van de Paardensport gehouden. Zoals reeds eerder werd gemeld, zal het Waalwijks Cabaret voor gezellig vertier zorgen en zullen de prijzen van het Concours Hippique 1964 worden uitgereikt.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1