(jTocn 2rwarL-Jexels in het harL, „Door Eigen Kracht" bestond 40 jaar i P ^1 ■0= GESLAAGDE JUBILEUMUITVOERING IN DORPSHUIS Nieuw VVV-kantoor vóór Oudste leden ontvingen medaille komend seizoen gereed M) mi rr ibn iw4fi|ii'lii||lj|«l| ii,(p DINSDAG 26 JANUARI 1965 TEXELSE 78« JAARGANG No. 79t8 Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooQ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Borg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe* renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. i DEN HOORN In de stampvolle zaal van het dorpshuis „De Waldhoorn" heeft het fanfarekorps „Door Eigen Kracht" vrijdag- en zaterdagavond een bijzonder succesvolle jubileumuitvoering ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan gegeven. Onder de bekwame leiding van de directeur, de heer A. Kuilt, heeft D.E.K. bewezen, dat het in die veertig jaar niets aan „Eigen Kracht" en enthousiasme heeft ingeboet. Het uit 25 leden bestaande korps heeft op op merkelijke wijze een zeer afwisselend programma verzorgd. Na de pauze werd een originele revue „Jezulthetwelmerken" voor het voetlicht gebracht. Onder de vele genodigden, die het feest bijwoonden, zagen we onder meer burge meester, de heer C. De Koning, wethouder C. H. Roeper, de ereleden A. Slegh en H. Kiljan, de heer G. A. Oskam, kapelaan J. Stam en vertegenwoordigers van het Kon. Texels Fanfarekorps te Den Burg en „Excelsior" te Oosterend. De voorzitter van D.E.K de heer B sentimentele „Elfrida Ouverture" werd Bruyn, memoreerde in zijn origineel openingswoord de oprichting van het korps op 23 januari 1925. Hij wees er op, dat er zich in die veertig jaren grote veranderingen hebben voorgedaan, maar dat de geestdrift van de musice rende dorpelingen nog altijd even groot is De kwaliteit van het fanfarekorps is aanmerkelijk verbeterd D.E.K. heeft het aanzien van het dorp belangrijk vergroot zo meenJde hij. Burgemeester C. De Koning, die de jubilerende vereniging namens de Ge meente en de Stichting Cultureel Werk feliciteerde, vond het opmerkelijk, dat een betrekkelijk kleine gemeenschap als Den Hoorn een zo welvarend korps in stand heeft kunnen houden Dit was naar zijn mening mede te danken aan de mensen, die het korps reeds vanaf de oprichting daadwerkelijk steunden, zoals de „veteranen" de heren J. Kiljan (67), A. Smit (64) en C. Dekker (60). De burgemeester wist zich te herinneren, dat men tijdens een concours enkele ja ren geleden tot zeer goede prestaties was gekomen en hij sprak de wens uit dat men binnenkort een dergelijk ni veau weer zou mogen bereiken. Daarop overhandigde hij de voorzitter een ge schenk onder couvert. De voorzitter van de afdeling Den Hoorn van de VVV. de heer A. Slegh, sprak mede namens de directeur, de beste wensen voor de vereniging uit. Ook hij had voor D.E.K. een geschenk onder couvert. De heer P Daalder wenste het Hoornder fanfarekorps namens de Christelijke Muziekvereniging „Excel sior" uit Oosterend van harte geluk met het veertig-jarig jubileum. Hij hoopte, dat men het bereikte peil zou mogen handhaven of zelfs nog verbeteren Deze derde en laatste spreker bood D.E.K. eveneens een enveloppe met in houd aan. Zaterdagavond overhandigde de heer P J. Koorn de jubilerende vereniging namens het Koninklijk Texels Fanfarekorps eveneens een en veloppe met inhoud. Het zelfde deed de voorzitter van de voetbalvereniging „Zwaluwen Den Hoorn", de heer P. de Wit en de voorzitter van de dorpshuis- commissie, de heer J. Kiljan. „Door Eigen Kracht" uit Den Hoorn be stond zaterdag 40 jaar. Op de achterste rij van links naar rechts: Jacob Lap (12 jaar - het jongste lid), Ria Rodenburg, Piet Witte, Edwin Bakker, Emo Dryver, Gcric Kok, Dnck Drijver en Aat Witte. Op de middelste ry van links naar rechts: W. Kikkert, J. Kil jan, C. Dekker, A. Smit, W. Schuil, J. Kalis en W. Bakker. Op de voorste rij van links naar rechts: M. Witte, J. Kiljan, T. Pool, de directeur, de heer A. Knik, B. Bruyn, mej. A. Bakker, G. Kuik, G. Kiljan en K. Koopman (eigen foto). Zeer goede vertolkingen. Men had voor deze bijzondere uit voering een afwisselend programma samengesteld, waarin enkele moderne stukken waren opgenomen. Het was opmerkelijk, dat ook de oudere leden met veel animo hun partij in deze voor hen misschien wat ongebruikelijke nummers meebliezen. De avond werd geopend met een frisse vertolking van de „Marche de la Courtine" van J. Jochems. De enigszins op beheerste wijze gebracht. Het derde nummer, het schijnbaar makkelijk te spelen „Modern Story" van J. A. Daig- neux. had door veel ritmische effekten (sterk syncopisch en soms fel staccato) veel succes bij het publiek. De moeilijke ondergrond van de baspartijen werd door de muzikanten voortreffelijk ge blazen. De „gestopte" trompet gaf dit stuk een sfeervolle klank. Zeer terecht barstte na de laatste maten „Modern Story" een geestdriftig applaus los. De heer Kuik bewees bij de directie van de ouverture „Bone Fortune" van S. P. van Leeuwen, dat hij het korps tot bijna perfecte prestaties wee* te brengen. Door zijn strakke leidmg had dit stuk een stijlvol karakter en kon deze ver tolking zeker de beste van de avond worden genoemd. De mars „Hoch Hei- decksbrug" van R. Herzer en de ouver ture „Le Savoyards" van Offenbach werden, behoudens enkele kleine fou ten, zeer aanvaardbaar ten gehore ge bracht De heren J. Kiljan, A. Smit en C. Dekker, die reeds veertig jaar lid van het jubilerende D.E.K. zijn, ontvingen uit handen van voorzitter Bruyn een fraaie herinneringsmedaille. Kiljan en Smit zijn lange tijd resp. als voorzitter en secretaris voor de vereniging werk zaam geweest. Het vermelden waard is, dat deze heren in hun lange muzikale loopbaan praktisch nooit een repetitie hebben verzuimd, aldus de heer Bruyn. Speciaal voor hen werd de jubileum uitvoering feestelijk besloten met de aanstekelijke mars „Men of Music" van King en Walters. Bijna de helft van het korps bestaat uit zeer jeugdige personen. De jongste muzikant is de twaalfjarige Jacob Lap en de oudste is de 67-jange J. Kiljan. Zowel de jongere als de oudere leden van D.E.K. waren unaniem enthousiast over het afwisselende repertoire, dat voor de jubileumuitvoering was samen gesteld. „Door Eigen Kracht" heeft be wezen, dat men in Den Hoorn tot zeer goede muzikale prestaties weet te ko men en het is te verwachten dat D.E.K. binnen afzienbare tijd op het concours weer in de Ere-afdeling om de hoogste plaatsen zal strijden Meisjesdrumband De uit drieëndertig meisjes bestaande drumband, die sinds 1961 aan D.E.K. verbonden is, besloot onder leiding van de heer S. Zijm het programma voor de pauze. Men had ter gelegenheid van het feest een toepasselijk nummer ge kozen, dat door de Hoornder meisjes stijlvol gebracht werd. De heer S. Zijm had dit stuk van een korte toelichting voorzien. Hierna volgde het optreden van de jongste leden van de drumband. I Cliché Texelse Courant Ci Kr I TT" Onlangs is begonnen met de verbou wing van het pand Groeneplaats 9 te Den Burg, dat enkele jaren geleden door de VVV-Texel werd aangekocht om er het nieuwe kantoor in te vesti gen. De aannemer, de firma Daalder te De Cocksdorp, is op dit ogenblik bezig met de bouw van de kelderverdieping, waarin o.a. de werktruimten van de directeur en de administrateur worden ondergebracht. Dit sousterrain kon worden aangelegd, omdat het pand Groeneplaats 9, evenals de naburige huizen, en het grootste deel van de Parkstraat, op de Burgwal zijn ge bouwd. Voordat met het storten van de betonnen keldervloer kon worden be gonnen, moest met de dragline een ge weldig gat worden gegraven. Een pret tig werk was dat voor de uitvoerders niet, omdat tussen de omringende ge vels maar weinig ruimte is. De firma Daalder heeft in deze omgeving twee bouwprojecten tegelijk onderhanden. Slechts een tiental meters vanaf het nieuw te bouwen WV-kantoor wordt hard gewerkt aan de verbouwing van het pand van horloger-opticiën v/h R. Bakker. Op de Groenoplaats, waaraan beide gebouwen zijn gelegen, merkt men niets. Slechts de hoge kraan, die Een doorsnede van het toekomstige VVV- kantoor. Links het oude gedeelte, waarin de infonnatieruinite is ondergebracht Rechts het nieuwe gedeelte met hoven de postbehande- lingsruimte en beneden het sousterrain met de kantoren van directeur en administrateur, als mede de vertrekken bestemd voor opslag van propagandadrukwerk en stencil en vouw- machine. Op de tekening komt duidelijk het hoogteverschil van links naar rechts Burg wal naar voren, waardoor deze bouw mogelijk werd, zonder dat de achterkant van de benedenverdieping onder de grond ver dwijnt. Deze zeer jeugdige dames hadden bin nen een korte tijd reeds een aanvaard baar peil bereikt. De jongedames vor men in hun kleurrijke uniformen een representatief deel van de bloeiende vereniging. „Jezulthetwelmerken" Onder deze titel werd na de pauze onder leiding van de heer A Welboren een sprankelende revue ten tonele ge voerd. De verschillende sketches waren verbonden door muziek en spitse tek sten, die vaak betrekking op plaatse lijke toestanden en gebeurtenissen ver toonden. De revuesterren-in-de-dop hebben het publiek door hun kostelijk spel en de vlotte presentatie een uur lang aangenaam bezig gehouden. De meeste liedjes hadden betrekking op het wel en wee van het jubilerende D.E.K. De heren W. Kikkert en W. J. Bakker hadden op bekende melodietjes zeer humoristische teksten geschreven. Zaterdagavond werd het feest besloten met een gezellig bal o.l.v. „The Island Jazz Monkeys". (Zie vervolg pagina 2) DRIE AUTO'S EN BROMFIETS BETROKKEN BIJ AANRIJDING Zaterdagochtend heeft zich omstreeks het middaguur op de kruising War moesstraat-Zwaanstraat te Den Burg een aanrijding voorgedaan, waarbij drie personenauto's en een bromfiets waren betrokken. De heer G. Bruin uit Den Burg kwam met zijn brommer uit de Zwaanstraat en verzuimde de uit de Gravenstraat naderende DAF perso nenauto, bestuurd door de predikant ds. P. Uidam uit Den Burg, voorrang te verlenen. De bromfietser werd ge raakt ondanks de pogingen van de pre dikant om een aanrijding te vermijden. Door do plotselinge uitwijkmanoeuvre botste de DAF echter tegen de achter zijde van de Fiat 500 van de heer W. van Sikkeleras uit Oudeschild, die voor de winkel van de heer C. J. Leijdck- kers in de Warmoesstraat stond gepar keerd. Dit gebeurde met zoveel geweld, dat de Fiat begon te schuiven en op zijn beurt een andere geparkeerde wa gen ramde, namelijk de Ford Taunus van de heer J. Smit Czn. uit Den Burg. Vooral de wagen van ds. Uidam en de Fiat van de heer Van Sikkeleras wa ren ernstig beschadigd. De DAF was aan de voorzijde geheel ontzet, terwijl de Fiat aan vóór- èn achterzijde grote deuken oplièp. Mevrouw Uidam, die naast haar man in de wagen zat, had een lichte shock opgelopen. Verder persoonlijk letsel deed zich niet voor. De firma J. Kaczor belastte zich met het wegslepen van de beschadigde wagens. Alleen de brom fiets van de heer Bruin, die de oorzaak van deze kettingbotsing was, bleef on beschadigd. De politie zal proces ver baal opmaken. p°*tb«hend«ling*ruimte Scheidingswand Cliché Texelse Courant I nformatieruimt -QI0enePJ Een plattegrond van dc benedenverdieping, waarin de gasten nog in het komende seizoen hun informaties verstrekt krijgen. De tekening spreekt overigens voor zichzelf. boven de huizen uitsteekt en die regel matig grote bakken beton en andere bouwmaterialen naar een der objecten brengt, bewijst dat zich in dit centrale deel van Den Burg belangrijke veran deringen aan het voltrekken zijn. Zo als bekend komt op de plaats waar nog het oude WV-kantoor staat met de er achter gebouwde garage van de fa. A. Smiidt, de doorbraak naar de War moesstraat en de Elemert. In het straatje, dat aldus ontstaat, zullen door de gemeente winkels worden gebouwd, die aan ondernemers zullen worden verpacht. Dit is nog (nabije) toekomst muziek. Ruimte en licht Voorlopig wordt hard gewerkt aan het VVV-kantoor, dat aan bijzonder hoge eisen zol voldoen. Met het er- achterliggende sousterrain krijgt het gebouw een totale diepte van 14,50 meter. De breedte aan de Groeneplaats blijft 5,50 meter, de achterzijde wordt bijna negen meter breed. De bovenzijde van de bestaande voorgevel blijft on gewijzigd, maar beneden zal het aan zicht totaal veranderen. Dit stuk zal worden weggebroken, waarna een iets inspringende etalage en toegangsdeur wordt gemaakt. Het bovenstuk van de gevel vormt aldus een soort overkap ping van de ruimte voor de etalage. Zoals men op bijgaande tekening kan zien, betreden de gasten direct de in formatieruimte, die door een wand van planten en bloemen wordt afge scheiden van de postbehandelings- ruimte. Er komt een zeven meter lange balie en voorts een bank, waarop de gasten hun beurt kunnen afwachten. Achter de balie komt de trap uit, die naar de benedenverdieping, het sous terrain leidt. Zowel de postbehande- lingsruimte als de er onder gelegen vertrekken van het sousterrain zijn aan (Zie vervolg pagina 2) Nadut de achtergevel van het oude gcbo«w was weggesloopt en direct achter het huis een groot gat was gegraven, kon worden begon nen met de bouwr van het sousterrain. Hier ziet men personeel van de finna Daalder be zig met het optrekken van de voehtdichte muren.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1