AGENDA ras© van Baerlestraat 27, Amsterdam, telefoon (020)—73 12 71 De schapenproeven gaan door Niet alle mannen zijn egoïsten rubriek voor On«i*?r LANDBOUW en VEETEELT*an twmingi'i» De Rijkspostspaarbank maakt bekend dat thans de volgende rentetarieven gelden: beleggingsrekeningen jeugdspaarrekeningen ambtenarenspaarrekeningen gepremieerde bedrijfsspaarrekeningen gewone spaarrekeningen RIJKSPOSTSPAARBANK Ook dit jaar worden de schapenproe ven van de Commissie voor Streek- ontwikkeling en de Landbouwvoorlich- tingsdienst voortgezet. In het kort wil len we deze proeven noemen. Het laten lammeren van enterlingen Op een tweetal bedrijven, nl. bij de heren Th. Commandeur, Den Hoorn, en A. W. Bakker, de Hemmer, wordt een eenvoudige proef gehouden met het la ten lammeren van de eenjarige dieren. De groep jonge dieren op deze bedrij ven is gesplitst in een gedeelte, dat niet en een deel, dat wel zal lammeren dit voorjaar. De lammeren, die dit voorjaar zullen werpen zijn speciaal in de herfstmaan den iets bevoordeeld door het weiden op percelen, waar ruim en goed gras beschikbaar was. Ook nu wordt aan de dieren goede zorg besteed. Door re gelmatige wegingen wordt nagegaan hoe zowel de groei van de proeflamme- ren als de lammeren, die op de normale wijze worden gehouden, zich ontwik kelt. Men hoopt de ontwikkeling van de dieren ook in volgende jaren na te gaan, om te kunnen vaststellen wat de uiteindelijke gevolgen zijn van het la ten lammeren op eenjarige leeftijd. Proef met wintervoeding I Op het bedrijf van de heer Jn. Com mandeur, Den Hoorn, is een eenvoudig onderkomen voor de schapen gemaakt, waar de dieren in de wintermaanden kunnen verblijven. Dit onderdak be staat uit een ruimte, waarin de schapen kunnen liggen en een ander deel, dat als „eetkamer" is ingericht. In deze laatste ruimte zijn ruiven voor hooi aangebracht en een tweetal eveneens met een ruif ingerichte voerkarren, waaruit kuilgras kan worden opgeno men. De gezamenlijke ruimte van lig plaats en eetruimte is zo groot, dat elk van de plm. 30 dieren 2% m2 ter be schikking heeft. Daarnaast is er nog een kleine uitloopruimte (grasland) beschikbaar. Op deze wijze krijgt de rest van het grasland gedurende de wintermaanden rust. De eerste indruk is, dat de dieren zeer tevreden zijn met deze huisvesting. Een groot deel van de dag kunt U de schapen „binnenshuis" vinden. Uiter aard is dit ook nodig, omdat hier het voedsel moet worden opgenomen. Van de betonvloer in de „eetkamer" wordt de mest iedere dag eenmaal met een eenvoudige schuif verwijderd. Het stro in de ligplaats blijft geruime tijd droog, omdat hier zeer weinig mest wordt gedeponeerd. Proef met wintervoeding II Evenals vorig jaar wordt ook dit jaar op het bedrijf van de heer H. J. Smit PznNoord-Haffel, een proef met wintervoeding van schapen gehouden. De overdekte ruimte is hier echter veel kleiner dan op het bedrijf van Com mandeur en dit betekent, dat het voed sel in de buitenlucht moet worden op genomen Vorige winter bleken hieraan vrij grote bezwaren vast te zitten. De plaats, waar de dieren moesten eten werd nl. zeer vuil en omdat ze hier ook wel gingen liggen, zagen ze er zeer onooglijk uit. Het is bij deze inrichting beslist nodig een grotere uitloopruimte te geven. Hieraan zal dit jaar worden voldaan. U moet er rekening mee houden, dat het houden van deze proef zeker niet betekent, dat deze wijze van schapen- houden door de landbouwvoorlichtings- dienst wordt gepropageerd. Het gaat hier echt om een proef. Dit geldt trou wens ook voor de andere hiervoor ge noemde objecten. We zullen het zeer op prijs stellen als praktische schapenhouders deze proe ven kritisch willen volgen. Daarvoor is alle gelegenheid. We raden U aan hier voor contact op te nemen met de assis tent van de Streekontwikkeling, de heer P. A. Bakker, „Jonkersbergen", de Hemmer, Den Hoorn. De heer Bakker is telefonisch te bereiken onder het nummer (02226) 371. Hij kan U alles over deze proeven vertellen. Indien er belangstelling is om deze proeven in groepsverband te bezoeken, dan kunt U zich ook hiervoor wenden tot de heer Bakker. EEN LAATSTE OPWEKKING Deze opwekking betreft de algemene vergadering van de Bedrijfsvereniging, die a.s. donderdag wordt gehouden. Aanvangstijd tien uur. Het bestuur streeft er de laatste ja ren na deze vergadering vroeg in het voorjaar te houden, omdat op deze wijze zoveel mogelijk leden de verga dering kunnen bijwonen. Toont door Uw opkomst, dat U dit streven waar deert. De agenda is ook nu weer aan trekkelijk, speciaal door het feit, dat de heer C. J. de Lugt bereid bleek een causerie te houden over zijn reizen naar de Verenigde Staten, Voor een vruchtbare discussie in de ochtendvergadering is het nodig, dat U de toegezonden stencils en het Jaar verslag kritisch bekijkt. VOORLICHTING AARDAPPEL- EN BIETENTEELT Op vrijdag 5 februari a.s. zal in hotel „De Zwaan" een voorlichtingsmiddag worden gehouden, waarin speciaal aan dacht zal worden besteed aan de teelt van aardappelen en bieten. Uiteraard zal het bij het gewas aardappelen vooral om de pootgoedteelt gaan. We zouden ons kunnen voorstellen, dat er op 't moment weinig animo is om veel over de pootgoedteelt te 'horen. Heel veel telers zitten nog met de er fenis van vorig jaar in de vorm van on verkochte partijen pootgoed. Op diver se bedrijven is men op het moment bezig dit product klaar te maken voor aflevering aan de Stopa. D.w.z., dat het pootgoed niet de bestemming zal krij gen, die het waard is, maar voor een deel in de veevoedersector zal belan den. Toch zal ook in 1965 op ons eiland weer een flinke oppervlakte aardappe len voor pootgoed worden verbouwd. 'En het is nog steeds zo, dat een goede opbrengst één van de eerste voorwaar den is voor een goed financieel resul taat. We menen, dat het van belang is om de factoren, die van belang zijn om een goede opbrengst te krijgen, nog eens dooi deskundige inleiders worden onderstreept. De teelt van suikerbieten zal zeker in het komende seizoen een flinke plaats op de akkerbouwbedrijven inne men. We zijn van oordeel, dat er over dit gewas, speciaal wat betreft de ver zorging in het voorjaar, nog wel iets te vertellen is. Met name denken we aan de chemische onkruidbestnjding. Akkerbouwers, houdt de middag van 5 februari vrij voor deze voorlichtings bijeenkomst! Dinsdag 26 januari Oosterend, Hervormd Centrum, vergadering Hcrv. Mannenver. voor leden en belang stellenden. Donderdag 28 januari Den Burg, Ver v. Bedrijfsvoorlichting, Jaar vergadering 10 uur 's morgens. Vrjjdag 29 januari De Cocksdorp-Eierland, Vliegveld, Platte landsvrouwen, Jaarvergadering. Zaterdag 30 januari De Koog, Buteriggel. Den Burg, De Oranjeboom, toneeluitvoering Ver. Oudleerlingen Landbouwschool met het stuk „Boemelende bedriegers" VERTROKKEN PERSONEN Leonard E. Ph. Bonke, van De Koog, drachtsstraat 157a; Janna Kamminga, Dorpsstraat 42 naar Rotterdam, Een van E 120a naar Lippenhuizen, Vaart 247; Hendrika C. Boekholt, van Den Burg, Parkstraat 20 naar Gaasterland, Balk, Z W H straat 22; Theo Backer, van Oudeschild, Loodssingel 7 naar Den Helder, Middenweg 79; Nicolaas R. de Jong, van Den Burg, Hollewal 21 naar Bolsward, H. Nannesstr. 13; Jannetje Stark, van O 1 naar Bameveld, Volkse- weg 55; Trientje H. de Boer, van Den Burg, Gasthuisstraat 27 naar Odoorn, Exloo, Oudekampweg 7; Veronica M. Gieles. van Den Burg, Hollewal 22 naar Amby, Feriënstraat 8; Johannes C. Witte, van H 110 naar Uithoorn, Albert Verweijlaan 61; Jan Goedkoop met ge zin van salonwagen a/d Hollewal naar Winschoten, Nic. Beetsstraat 14; Broer tje Gerkema, van Den Burg, salonwa gen a/d Hollewal naar Winschoten, Nic. Beetsstraat 14; Johanna W. G. Hillen, van De Koog, Dorpsstraat 2 naar Den Helder, Zee-promenade 2; Hubertus Brokken, van H 131 naar Waalwijk, Vooreinde 16; Catharina E. M. van Heerwaarden, van C 71 naar Den Haag, Velpsestraat 69; Gloria E. van der Meer, van Den Burg, Waalderstraat 9 naar Australië; Henry van der Meer, van Den Burg. Waalderstraat 9 naar Australië; Jan D. Witte, van Den Burg, Warmoesstraat 31 naar Australië, Mel bourne; Wilhelmina A. L. Slag, van Den Burg, Wilhelminalaan 57 naar Duitsland, Berlijn. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 26 jan. 2.05 en 14.45; 27 jan. 3.10 en 15.52; 28 jan. 4.21 en 17.01; 29 jan. 5.32 en 18.06; 30 jan. 6.31 en 19.00. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. BRIDGEN Uitslag 12de competitiewedstrijd: A.: 1. Kellner-van Lenten 1) 70.83% 2. Bruin-Duin (10) 61.11% 3. Van Sambeek (14) 56.25% 4. Blonk-v.d. Galiën 8) 54.17% 5. Echtp. Beemsterboer (16) 47.22 6. Luyckx-Wessels 3) 46.53% 7. Mantje-Veenema 4) 45.83% 8. mevr. Keijser-Verstegen (12) 40.97% 9. Smits-Dijkstra (17) 27.08% B.: 1. Backer-Raven 7) 62.50% 2. Bos-Grootjen 2) 54.76% 3. Huizinga-de Vries 9) 52.38% 4. Dam-Dros 5) 51.79% 5. Echtp. Jouwersma 6) 47.62% 6. Riteco-Zegers (15) 47.02 7. Echtjp. Gilijamse (11) 46.43% 8. Echtp. v.d. Heerik (13) 37.50% Door de top-score van Kellner-van Lenten heeft dit paar de kop van de algemene rangschikking in bezit geno men. Het verschil tussen de eerste vier onderling is echter zeer klein, terwijl, met nog 6 wedstrijden te spelen, ook de no.'s 5, 6 en 7 nog lang niet kansloos zijn. De spanning blijft er voorlopig nog wel in. 1. Kellner-van Lenten totaal 648,73% 2. Bos-Grootjen 646,99% 3. Luyckx-Wessels 641.65% 4. Mantje-Veenema 640,70% 5. Dam-Dros 624,07% De volgende drive wordt gehouden woensdag 3 februari. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 januari worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2-4 uur. ACTIVITEIT OP VLIEGVELD TEXEL WAS IN 1963 GERING Als gevolg van het achterwege blij ven van rondvluchten en de sterke da ling van het aantal les- en oefenvluch- ten was in 1963 de bedrijvigheid op het vliegveld Texel niet bepaald groot. Het aantal overlandvluchten daalde van 832 tot 616; het aantal terreinvluchten slonk van 1816 tot 378. In 1961 bedroeg het aantal terreinvluchten nog 2440. Van de overlandvluchten in 1963 (1962) (start en landing op verschillen de vliegvelden) behoorden 16 (113) of 3% (13% tot het commerciële verkeer. De 600 (719) niet-commerciële over landvluchten bestonden uit 480 (465) particuliere, 62 (174) les- en oefen- vluchten en 58 (80) overige vluchten. Van de terreinvluchten behoorde geen enkele tot het commerciële ver keer. In 1962 bestonden de 1816 ter reinvluchten voor 30% uit rondvluch ten. De 378 (1962: 1270) niet-commer ciële terreinvluchten bestonden uit 326 (530) particuliere en 52 (700) les- en oefenvluchten. Het aantal vliegtuigbewegingen vol gens vliegtuigtype was als volgt: Overland- Terrein vluchten vluchten 1962 1963 1962 1962 Cessna 50 46 40 Harvard 31 17 416 316 Hughus 26 M. Saulnier 38 72 10 Pipercub 258 234 6 Saab Safir 172 60 678 52 Overige 283 161 676 Totaal 832 616 1816 378 Van de 480 particuliere overland vluchten werden er 452 gemaakt met een vliegtuig van Nederlandse nationa liteit. Van de overige 28 bezaten 18 de West-Duitse, 8 de Franse en 2 de Spaanse nationaliteit. (Bron. Statistiek van de Nederlandse luchthavens 1963). 4, met een opzeggingstermijn van 12 maanden, rentegevend maximum f 50 000, 3,75 met een opzeggingstermijn van 6 maanden, rentegevend maximum f 50 000, 3,48 Nadere inlichtingen 3,24 rentegevend maximum f 20 000, bij alle postkantoren en bij de FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 16. „Nou", antwoordde Fons met over tuiging. „Ik zit gewoon te rillen van de zenuwen. Zie je het met aan me? Breng die fiets ergens heen en stap in". Ze verroerde zich niet. „Ik denk er niet aan. Je weet nu, hoe ik over je denk. Want feitelijk ben je maar een schofterig mannetje, he? Achteraf is het maar goed geweest, dat het zo is gegaan. Enfin, een volgende keer ga ik naar de politie. Dan weet je dat alvast" Opnieuw lachte hij. „De politie. die eet hier uit mijn hand. Komaan, we staan onze tijd te verdoen. Zet je fiets daar maar tegen die boom Weghalen doen ze 'm toch niet". Ze zette haar voet op de trapper en maakte aanstalte om te vertrekken, maar de lenige Fons Hagen was binnen twee seconden naast haar, pakte haar fiets en liet die in het gras vallen. Voor Marrie zich kon verweren, voelde ze zijn lippen op de hare, had hij haar in zijrn armen genomen en zette het meisje in de auto. Overrompeld en stom verwonderd had ze niet het besef het portier te openen en weer uit te stappen, want enkele ogenblikken later zat hij reeds achter het stuur en reed in snelle vaart weg. Langs de weg bleef eenzaam en alleen de fiets achter. Na enlige tijd kreeg Marrie haar zelf beheersing terug. Langzaam groeide er een wilde woede bij haar, doch ze be heerste zich. Ik zal hem wel krijgen, dacht ze. Als ik eerst maar terug ben in Waalwijk, ik ga regelrecht naar me neer Tjeu. of ik ga naar Barend Op een gegeven ogenblik zwenkte Fons van de grote weg af een landweg in en in een bosje kreupelhout, waarin de wagen nagenoeg geheel verborgen lag, stopte hij, draaide het contact sleuteltje om en keek haar lachend aan. „Als je nu denkt, dat ik bang voor je ben, heb je het mis", verklaarde Marrie snijdend. Hij lachte luidruchtig, trok met een snelle greep haar in zijn armen en be gon haar te kussen. „Dacht je, dat ik jou kwaad kon doen? Daarvoor houd ik veel te veel van je Liefje, ik ben nog gekker op je dan vier jaar geleden. Ik 'ben blij, dat je weer terug bent en nu gaan we ontzettend veel van elkaar houden, jij en ik. Er breekt voor ons een gelukkige tijd aan, Marrie-lief. Willoos lag ze in zijn armen en ze liet de regen van kussen over zich. heengaan. Het is immoreel, dacht ze, maar als hij me in zijn armen neemt en zoent, ben ik verloren. Ik heb toch eens van hem gehouden? Ik had hem toch echt, oprecht lief? Maar dit kan niet, ik moet er een eind aan maken. Na vanavond Op een gegeven ogenblik liet hij haar los en keek in haar ogen. „Zoveel houd ik nog van je, liefje. Ik heb je het bewijs geleverd. En jij?" Ze schudde haar hoofd en zuchtte. „Het mag niet, Fons, dat weet je net zo goed als ik. Dit is verkeerd. Jij behoort aan. Hij legde zijn hand op haar mond. „Sst, we zijn nu met z'n tweeën. Met de rest van de wereld hebben wij op het ogenblik niets te maken. En ik zie aan je gezicht, dat je nog altijd van mij houdt. Bewijs het, Marrie, geef me een kus. Sla je armen om me heen en kus me. Ik verlang het van je". Hij drukte zijn lippen wild op de hare en liet haar weer los. Met gesloten ogen lag ze enige ogenblikken achterover. Als in trance strekte ze haar armen naar hem uit en trok zijn hoofd naar zich toe. Haar half •geopende lippen bedekten de zijne, maar gelijk ontsnapte haar een snik. Het was al donker, toen ze over de grote weg reden, Marrie dicht tegen hem aan en hij met één arm om haar heen. Af en toe voelde ze de druk van zijn hand. Een warm gevoel door stroomde haar. „Fons", zei ze zacht, zich dwingende weer zichzelf te worden. „Dit kan niet doorgaan zo. Het is meer dan immo reel". „Er zijn hogere wetten, waaraan wij moeten gehoorzamen, liefje. De natuur is sterker dan de moraal. Dat is van de oertijd af al zo geweest. Men kan zich proberen er tegen te verzetten, maar uiteindelijk zwicht jij toch. Ik ken je. Zodra ik je in mijn armen heb en je kus, geef je je gewonnen. En ga ik je nog vele malen kussen". Ze schudde haar hoofd. „Misschien vanavond, maar daarna niet meer. Ik ga weg". „Waarheen? Weer terug naar Austra lië? Als een geslagen hond met han gende pootjes? Daar ben jij het type niet voor, Marrie". „Natuurlijk niet naar Australië. En waarheen, vertel ik natuurlijk niet, want dan begint het weer van voren af aan. Ik beken eerlijk, dat je nog steeds invloed op me hebt. Enerzijds vind ik het prettig. Per slot van rekening heb ik vroeger ontzettend veel van je ge houden en dat sterft niet plotseling. Anderzijds. we zijn geen dieren, die zonder enig verantwoordelijkheidsge voel aan onze verlangens gaan toege ven. Je hebt door je huwelijk met Gra- da zelf de scheidslijn, de grens ge trokken, tussen jou en mij. Die grens kan niet straffeloos overschreden wor den. Ik besef dit volkomen, ondanks. dit.vanavond, en jij moet daar maar eens goed over nadenken. Jij kunt niet weggaan, jouw werk is in Waal wijk. Daarom ga ik. En voorgoed" Hij lachte en antwoordde op spotten de toon. „Ons verbindt een onzicht bare draad. Vanaf dit ogenblik weer opnieuw. Je zult bet ongetwijfeld ern stig met je voornemenis menen. Ik ken je. Maar je zult niet meer onder mijn invloed los kunnen komen. Dat weet ik ook. Je zult innerlijk gedwongen wor den naar mij terug te keren. Maak het niet moeilijk, Marrie en constateer het eenvoudige feit, dat ik jou bemin en begeer en jij mij. Dat staat onomstote lijk vast. We houden het op dinsdag, donderdag en zaterdag. Half zeven aan het begin van de Rijksweg. Dus zater dag verwacht ik je weer. En je komt, daar ben ik van overtuigd". „Je vergist je, Fons, ik kom niet. Za terdag ben ik kilometers ver van Waalwijk vandaan". Dicht bij het dorp stopte hij en op zijn ruwe manier trok hij haar naar zich toe en begon haar weer te kussen" „Mijn kussen zul je nooit kunnen ver geten, liefje", fluisterde hij haar toe. „Mijn armen om je heen evenmin. Je zult er naar verlangen en halve nachten van verlangen wakker liggen. Je zult proberen je te verzetten, maar het zal je niet lukken. Mijn wil is sterker dan de jouwe en ik wil, dat je naar me toe komt, iedere keer als ik dat wens. Tus sen ons is een band van liefde, onver breekbaar. We houden van elkaar en we zullen elkaar telkens opnieuw lief hebben, kussen en omarmen. Kus me, Marrie, want ik wil het. Kus me, en zeg, dat je me liefhebt. Inwendig voerde ze een zware strijd, maar ze moest het opgeven Alleen nu nog, dacht ze. Ik ben toch al te ver gegaan, maar na vanavond is het afge lopen. Ik ga ver van hem vandaan. Op nieuw sloeg ze haar armen om hem heen en kustte hem hartstochtelijk. Ze wrong haar mond langs de zijne en fluisterde' „Ik houd van je, maar ik haat je tevens, omdat je m'n gemoeds rust verstoord hebt. Ik wou, dat ik de moed bezat om je te doden.Ik wou, dat ik in Australië gebleven was.. De fiets lag nog aan de kant van de weg. Marrie statpe uit, hoorde ternau wernood zijn afscheidsgroet en keek niet meer naar hem, toen hij wegreed. Ze haalde de fiets overeind en besteeg hem. Terwijl ze langzaam naar huis reed, dacht ze. Wat ben ik voor een verschrikkelijk schepsel? Ik haat hem uit de grond van m'n hart en tegelijk laat ik me door hem kussen en liefko zen. Moest ik daarom terugkeren naar Holland? Om een verhouding met een getrouwde man te beginnen? Ik schaam me voor mezelf en ik ben geen haar beter als Emmy. misschien nog erger. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4