Cjrocn l^wartsjexeh in het harL, Enthousiasme voor folkloreplannen in komend zomerseizoen Actiecomité drong aan op snelle dijkverhoging Algemeen Texels belang duidelijk onderstreept tijdens vergadering Nu ook subsidie van gemeente? „Totale beveiliging in komende winter!" Ingmar Bergman's DE GROTE STILTE VRIJDAG 29 JANUARI 1963 TEXELSE 78e JAARGANG Nr 7934 Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooQ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Itedaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 4- 30 cL incasso. Advert: familieberichten 14 et. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Nadat het leven van de jonge folklorevereniging enige tijd aan een zijden draadje heeft gehangen, kan nu worden gezegd, dat deze organisatie weer springlevend is en voor het komend zomerseizoen nauwkeurig uitgewerkte plannen op tafel heeft liggen. Dit kwam naar voren tijdens de maandagavond gehouden vergadering in hotel „De Lindeboom-Tcxel" waar een groot aantal belangstellenden zich met het nieuw geformeerde bestuur en ook met de plan nen volledig akkoord verklaarde. Dat het niet bleef bij een ongeïnteresseerd ja-knikken met de gedachte dat het veelkoppige bestuur het wel weer zou klaren, bleek uit de discussie, waarbij tal van ideeën werden gelanceerd en men urenlang met groot enthousiasme de door het bestuur voorgestelde plan nen besprak. De Stichting „Texels Folklore" in op richting is. zoals bekend, voortgekomen uit de Winkeliersvereniging Den Burg. Ondanks het feit, dat al gauw duidelijk werd, dat de winkeliers van de folklo revereniging weinig rechtstreeks pro fijt konden trekken op de woensda gen was het zelfs opmerkelijk stil in de winkels blééf het publiek de folklore als een typisch commerciële in stelling beschouwen. Ook vorig jaar was dat nog het geval en het feit dat de folklore ook door de gemeentelijke overheid als zodanig werd beschouwd, was er onder andere de oorzaak van, dat geen aanspraak op subsidie kon worden gedaan. Het ziet er nu naar uit dat de hardnekkige pogingen om dit misverstand uit de wereld te helpen, beloond zullen worden Reeds uit de samenstelling van het bestuur blijkt, dat men de doelstelling van de folklore vereniging wat breder is gaan zien. De folklore is er nu voor héél Texel 1 Visitekaartje De heer F. Kassenaar, die gedurende de avond als waarnemend voorzitter fungeerde, wees daar als eerste op. De folklore is een deel van het visite kaartje van Texel geworden. Naast het strand en de duinen worden de folk loristische festiviteiten door de gasten zeer gewaardeerd. De heer Kassenaar sprak er zijn verheuging over uit dat de heer Agter Sr. in tegenstelling tot zijn aanvankelijk plannen, zich had laten bewegen in het nieuwe bestuur zitting te nemen, zij het in een wat rustiger functie. Zijn ervaring had men beslist niet kunnen missen. Ook enkele andere mensen van de oude kern heb ben in het bestuur plaats willen nemen, maar het voorzitterschap wordt be kleed door de heer W. Albers uit De Waal. Hij en het overgrote deel van de rest van het bestuur, kan men moeilijk verdenken van commerciële bijbedoe lingen. Zoals reeds eerder gemeld, is NIEUW DOOPVONT VOOR IIOORNDER KERK DEN HOORN De Hervormde ker- keraad heeft de heer P. Achttiennbben te Groningen opdracht gegeven voor het vervaardigen van een nieuw doop vont. Het bijzonder originele ontwerp zal worden uitgevoerd in emaille mo zaïek op koper gelegd. Een gemeente lid heeft door een gift de kerk in staat gesteld het doopvont aan te schaffen, dat eind maart tijdens de speciale dienst in gebruik zal worden genomen. VERKOOPMIDDAG VOOR RESTAURATIE DEN HOORN De drie zusterver enigingen van Den Hoorn en de Prins Hendrikpolder organiseren op dinsdag 9 maart een verkoopmiddag en -avond ten bate van de restauratie van de mu ren van de Hervormde kerk. Er zijn al vele attracties voor deze bijeenkomst samengesteld. MAXIMUMSNELHEID VAN 50 KM. IN BOS- EN DUINGEBIED Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer zijn voornemens om nog vóór de zomer voor het bos- en duingebied een maxi mumsnelheid van 50 km. per uur in te stellen. Het ligt in de bedoeling, dat deze bepaling gelijktijdig met het in voeren van de maximumsnelheid van 80 km. voor de wegen buiten de be bouwde kom van kracht wordt. De snelheidsbeperking van 50 km. zal ook gelden voor de aanvoerwegen naar het strand. Zowel onder de borden, die de 50 km. grens aangeven, als onder de 80 km.-borden wordt een duidelijk lees bare aanduiding geplaatst, die aangeeft dat de beperking voor het hele gebied geldt en niet alleen voor de weg, die men op dat moment oprijdt. Bovendien zal worden aangeduid, dat dit bord ni»t zal worden herhaald. het bestuur verder uit de volgende per sonen samengesteld; A. de Wiltj, F. Kassenaar, J. de Vries. J. Wieten, J. H. Brügemann, mevr. I. Sok-Moerbeek, mevr. Eyk, mevr. B. v.d. Meer-Lange- veld, mevr. M. v.d. Vis-v.d. Slikke, J. Zegel, mevr. D. van Sambeek-Schrama, mevr. N. Kooij-Reuvers, mej. K. Bee kenkamp, mevr. Wieten-Gillot, Jan Agter sr., S Langeveld. W. Rijk en mevr. M. Brugmans-Lagerveld. Nu de vereniging ook uiterlijk geen winkeliersbelang meer is, heeft men bij de Stichting Cultureel Werk om een subsidie kunnen verzoeken. Verwacht wordt, dat de gemeente Texel nu bereid zal zijn aan dit werk haar steun te geven. Tijdens de avond werden de moge lijkheden besproken om ook buiten Den Burg folkloristische activiteiten te ont plooien. De stichting i.o. is nu een alge meen Texels belang geworden, zo meenden enkele aanwezigen en de an dere dorpen hebben dus even grote rechten. Het bestuur was het daar roe rend mee eens, maar al gauw werd dui delijk, dat het uitbreiden van de folk lore naar buiten op ernstige technische en financiële moeilijkheden stuit. Bo vendien leent Den Burg zich verreweg het beste voor dit kijkspel. Ondanks het feit, dat de folklore alleen in Den Burg te zien is, zullen toch alle gasten er mee gediend zijn. Gebleken is dat men er gaarne voor naar Den Burg komt. Geld rijke Texelaars verzoeken om financiële bijstand gestuurd. Reeds zijn de eerste bijdragen binnengekomen. Een deel van de activiteiten in de komende zo mer zal geld moeten opbrengen. Met het oog daarop wil men het sepl „Strijd om de man en de vrouw" gaan be oefenen en voorts zal een girorekening worden opengesteld om ieder de gele genheid te geven de stichting i.o. te steunen. Reeds tijdens de vergadering werd steun toegezegd door de Texelse judoclub en de dorpscommissie Den Burg. Hulp van Texelse zakenlieden en particulieren blijft echter onontbeerlijk. Men hoopt ook een belangrijk bedrag te kunnen incasseren van de pension- (Zie vervolg pagina 2) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 20 tot en met 27 januari 1965 Geboren: Maria Catharina, dv. Ma thijs Witte en Divera A. M. Veeger, Anna Margreet, dv. Albert Buning en Anna Mooij; Johannes Martinus, zv. Petrus C. Hin en Jannetje A. Schoen maker; Elizabeth, dv. Kokko K. Mulder en Beertje Harke; Jacob Arnold Sil. zv. Jan P Kok en Johanna Nooij; Monique, dv Maarten Bremer en Anna C. M. Brouwer. Ondertrouwd: Cornells Gerard Schoorl en Adriana van Walsi&n. Overleden; Hendrik Maas, oud 78 jaar; Lolle Goënga, 43 jaar; Pieter Eel- man, 90 jaar Een belangrijk deel van de discussies van maandagavond was gewijd aan de financiële consequenties van de plannen voor de komende zomer. Er is ƒ7000, nodig, een bedrag dat men nog lang niet bijeen heeft. Intussen zijn aan tal- Zaterdagavond en zondagmiddag draait in de bioscoop een piratenfilm getiteld „De zoon van Captain Blood", met in de hoofdrol de zoon van de be roemde filmster Errol Flynn, Sean. Het is de eerste film van deze jongeman, waarin hij zich reeds een waardig op volger van zijn vader toont. Met be hulp van een groepje piraten weet hij de terreur op een eilandje te vernieti gen. Deze film, vol van zeeslagen, mui terij, sabelgevechten en romantiek, is toegankelijk voor personen van veer tien jaar en ouder. „Dc zwarte panter van Ratana" is de titel van een film, die handelt over een bende op Thailand, die uit een tempel een kostbare saffier heeft gestolen. Zondag- en dinsdagavond ziet men Brad Harris, Horst Frank, Marianne Koch en Chris Howland de strijd aan binden met „de zwarte panter". Deze spannende avonturenfilm speelt zich af tegen het prachtige décor van het Thailandse oerwoud. Toegang voor per sonen van 18 jaar en ouder. Dinsdag heeft minister Van Aartsen bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Twee de Kamer o.a. gesproken over het tempo van de verhoging van de Eier- landse dijk. Hij trachtte de ongerust heid, die hierover is ontstaan, weg te nemen door te beloven bespoediging van deze werken nog eens te overwe gen. „Misschien is dit werk van drie tot twee jaar terug te brengen", aldus de minister. Ruim een week tevoren had minister Van Aartsen naar aanleiding van vra gen van het Tweede Kamerlid, mej Schilthuis, meegedeeld, dat in 1965 een begin zou worden gemaakt met de ver zwaring van de Eierlandse dijk en dat daarvoor dit jaar ten hoogste één mil joen gulden beschikbaar zou zijn. Aan gezien voor het gehele werk vier mil joen nodig is, zou de dijkverbetering over drie jaren worden verdeeld. Laatstgenoemde mededeling is voor het Actiecomité, dkt 19 december 1964 de geruchtmakende protestvergadering in de „Sluftervallei" organiseerde, aan leiding geweest om van haar teleur stelling blijk te geven in een brief, die vorige week donderdag aan de Minister is verzonden. Het comité verstrekte de pers het volgende communiqué: „Het is het actiecomité „Dijkverho ging Eierlandse zeedijk" gebleken, dat er misverstanden bestaan omtrent dc ministeriële mededeling, dat in 1965 begonnen wordt met dc werkzaamhe den, verband houdende met de dijkver zwaring van de Eierlandse polder. Deze mededeling houdt nl. niet in dat in 1965 met de dijkverhoging op zichzelf een aanvang wordt gemaakt. Zoals uit het antwoord van de Minister, op schrifte lijk© vragen van 21 december vanuit de Tweede Kamer, blijkt, is voor 1965 1 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Het is ons bekend, dat het in het voornemen ligt om dit bedrag te bestemmen voor werkzaamheden aan het watergemaal en eventueel voor de aankoop en opslag van do benodigde klei. Zoals ons uit het antwoord van de minister duidelijk geworden is, zijn de kosten van het to tale projekt geraamd op vier miljoen gulden, wat over drie jaren beschikbaar gesteld zal worden. Uit deze medede lingen blijkt dat zeker in 1965 en waar schijnlijk ook in 1966 geen beveiliging Woensdag- en donderdagavond in het City-theater De directie van het City-theater is er in geslaagd voor woensdag- en donderdagavond de hand te leggen op een der nieuwste films van Ingmar Bergman „Tystnaden" (De grote stilte). Het verhaal van Tyst naden speelt zich af in een denk beeldige stad, Timulka, waar de mensen een vreemde, door Bergman ontworpen taal spreken. Het land bevindt zich op de rand van oorlog en de kranten verspreiden dit nieuws met grote koppen. De mensen zijn hierdoor gejaagd en onrustig en door een zomerse hitte wordt de atmos feer nog meer gedrukt. Ergens in Timuka is een hotel, waar twee zusters met het zoontje van de jongste gedurende enige tijd gedwongen moeten verblijven. Het drietal is aan het einde van een va kantie op weg naar huis. Tijdens dit gedwongen verblijf in Timuka, is het drietal, doordat zij de taal van het land niet spreken, geheel op elkaar aangewezen. De ene zuster Esther, gespeeld door Ingrid Thulin, is zieke lijk en vervuld met meer dan zuster lijke genegenheid voor de ander. Anna, gespeeld door Gunnel Lind- blom, is daarentegen levendig, sen sueel en wordt door verveling ge dreven tot avonturen met mannen. Terwijl elk haar eigen erotische re laties zoekt, dwaalt het zoontje (Jörgen Lindstrom) door het hotel en troost zich door in de verlaten gan gen cowboy te spelen. Ongewild is hij getuige van de erotische esca pades van zijn moeder met een kell- ner, (Birger Malmsten). Aan het einde van de film brengt de trein Anna en haar zoontje terug naar huis en blijft Esther, gekweld door haar ongeneeslijke ziekte en slechts gesteund door de oude hulpvaardige portier (Hakan Jahnberg) achter in het hotel. „De grote stilte" is een film, die zeer veel reacties heeft op geroepen. Niet alle beoordelingen waren gunstig. Sommigen waren van mening dat Bergman het in deze film méér dan gewoonlijk en tè veel heeft gegooid op de sexualiteit om zijn produkt verkoopbaar te maken bij het publiek. Hoe men er ook over moge denken; een feit is dat „Tyst naden" een opmerkelijke film is, die door het rijpere bioscooppubliek ver dient gezien te worden. De coupures, die de filmkeuringscommissies heb ben gemeend te moeten aanbrengen, veranderen daar weinig aan. De pers schreef over ,,De grote stilte": Zelden heeft hij met zulk een prach tige intensiviteit de mens gefilmd. Bergmans samenwerking met de cameraman Sven Nik vist heeft tot een waarlijk grandioos beeldenspel geleid. Zij hier vastgesteld dat Bergman met Tystnaden een kroon op zijn werk heeft gezet. (Nieuwe Rotterdamse Courant). Er is geen filmer op de wereld te bedenken die met zo weinig mid delen zo ontzagwekkend veel sugge reert als hij een aan waanzin grenzend vakmanschap kan dit hu zarenstukje waar maken. (Algemeen Handelsblad - Jan Blokker). Bergman heeft met Tystnaden zijn demon gemaakt. Een prachtig uit filmbeelden gevormde demon. reeds bij de inzet van de film werkt de stilte buitengewoon beklemmend. (De Tijd-Maasbode) die harder meedogenlozer en feller dan ooit tevoren de menselijke armzaligheid toontopnieuw meesterwerk van Ingmar Bergman. (Algemeen Dagblad) Het is een grandioze film, die de magiër op zijn allerbest toont, de indringende vertolking van Ingrid Thulin. de excellente spelpresta- ties van Gunnel Lindblom en Hakan# Jahnberg.de kunstenaar toont imponerend zijn volle kracht. (Vrij Nederland) Een film als Tystnaden is nooit te voren gemaakt met één trom petstoot is Bergman terug op zijn troon in het filmkoninkrijk. (Stock- holms Tidningen). „De Grote Stilte" kan worden ge zien door personen van 18 jaar en ouder. KFC-keuring: idem. voor de Eierlandse dijk wordt bereikt. Gezien het besluit van de actievergade ring op 19 december 1964 in de „Sluf tervallei", waarin met klem aangedron gen werd op totale beveiliging in het winterseizoen 1965/1966, heeft het co mité in een brief d.d. 21 januari aan de minister zijn teleurstelling uitgesproken over zijn antwoord op bovengenoemde schriftelijke vragen en bij hem aange drongen op een herziening van zijn standpunt, zodat deze beveiliging als nog in 1965 gerealiseerd kan worden. Een afschrift van deze brief is ter ken nisneming gezonden aan de leden van de vaste commissie voor Waterstaats- zaken van de Tweede Kamer". Toen het comité haar brief aan de Minister op 21 januari verzond, wist het uiteraard niet wat de Minister dinsdag in de Kamer zou mededelen en waarbij (Zie vervolg pagina 2) OVERDENKING VOORLOPIGE BALANS Zo tegen het einde van januari denkt men nog eens terug aan Kerstfeest en Nieuwjaar. Aan Kerstfeest als feest van het licht en Nieuwjaar als dag van de goede voornemens. Wat is er van overgebleven in die vier weken? We hebben al weer genoeg onder vonden om te kunnen weten, dat de werkelijkheid van na het Kerstfeest nog niet beter of mooier geworden is dan die van voor die tijd. Zoals men spreekt van de donkere dagen vóór Kerst, zou men ook wel mogen spreken van de donkere dagen na Kerst. De moeilijkheden van het leven nemen in de wintertijd gewoonlijk eerder toe dan af. En wij kunnen helaas niet zeggen, dat wij er geestelijk nu toch beter tegen bestand zijn dan in december. Toch mag deze meditatie geen klaag zang worden. De eerste maand van het jaar heeft ons weer met de neus op de feiten gedrukt, de moeite van de arbeid, waarmee wij lang niet altijd het gewen ste resultaat bereikten en waar wij ook niet altijd in bezig waren, zoals wij het ons hadden voorgesteld. Anderen heb ben juist nu weer extra diep de nood van eenzaamheid moeten beleven, de kwalen van de ouderdom of de ellende van een gedwongen werkloosheid. Hebben wij nog wel een antwoord op al dergelijke deprimerende dingen? Dat zal er voor mijn besef vanaf han gen in hoeverre wij de blijde boodschap van het Kerstfeest in ons leven blijven horen. Het is met onze weerstand tegen de moeilijkheden in de regel nog niet zo best gesteld. Er is niet veel voor nodig om ons omver te blazen. Maar één ding kan werkelijk troosten, dat Jezus Christus als Heiland der wereld gisteren en heden dezelfde is. Hij draagt ons leven van dag tot dag en helpt ons er doorheen. Hij geeft ons de moed om ook bij nederlagen te blijven wachten op zegen. Niet wat wij doen is belang rijk, maar wat wij hoopvol van Hem verwachten. Het eind van de eerste maand is een goede tijd om eens een voorlopige reke ning op te maken van onze inkomsten en uitgaven. Het is materieel de hoog ste tijd geworden om beter op de dub beltjes te gaan passen. Wie weet hoe lang de winter nog duurt en er staan ons nog heel wat betalingen te wachten in 1965. Maar het opmaken van een geestelijke verlies- en winstrekening is minstens zo belangrijk. Na vier weken wintertijd hebben wij de verliesposten wel weer duidelijk gezien en vanuit onze mogelijkheden gerekend kunnen wij daar niet tegenop. Wij kunnen ons zelf niet handhaven. Er is echter Iemand, die ons bemoe digend aangesproken heeft en het van daag herhaalt. Het zijn woorden van Jezus gesproken tot zijn discipelen, din de wereld moesten gaan veroveren met de blijde boodschap van Hem, maar daarbij nog heel wat moeilijkheden zouden ondervinden. „Ik heb u macht gegeven om op slangen en schorpioenen te treden en tegen de gehele legermacht van de vij and en niets zal u enig kwaad doen. Evenwel, verheugt u niet hierover, dat de geesten zich aan u onderwerpen, maar verheugt u, dat uw namen staan opgetekend in de hemelen". (Lucas 10 19, 20). Van deze beide zinnen zal men vooral de tweede goed moeten onthouden. Hef is een vervolg op de Kerstboodschap, een vrucht van Jezus' werk voor ons, dat dit gezegd kon worden, de grote credit-post, die Hij op al onze rekenin gen bijschrijft. En nu hoeven wij niet meer zo bang te zijn voor alles wat er in de rechterkolom nog bijkomen kan. Jezus Christus is gisteren en heden de zelfde, de Redder uit de nood, die niet Zijn liefde ons draagt, ons leven zegent en in ons tóch overwint. T. S. van Leeuwen

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1