Cjroen ^wartrjexeh in het harL, Marsdiep" moest 2 uren op hoog water wachten II Eén miljoen Fuikhaven van Den Helder ondiep Schroef werd beschadigd Bejaarden te Oosterend hebben nu een eigen sociëteit Onsterfelijk overnachtingen in 1964 ruim overschreden Negen maanden geëist tegen oneerlijke incasseerder allround kantoormachine- monteur Dinsdag officieel opgericht Langeveld De Rooij 7000.- voor onderhoud woning VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 793« COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooQ Postbus 11 Den Borg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelniinalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrfjdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. De „Marsdiep" heeft dinsdagmiddag ruim twee uur werkeloos in de haven van 't Horntje moeten liggen. Door de bijzonder lage waterstand werd het niet verantwoord geacht de oversteek naar Den Helder te maken. De haven van 't Horntje heeft voldoende diepte voor de grote veerpont, maar dat blijkt niet het geval te zijn met de fuikhaven van Den Helder. Verleden week gebeurde het dat de „Marsdiep", die een diepgang heeft van 4,50 meter een der schroeven beschadigde aan de stenen op de bodem voor de fuikhaven. Om niet opnieuw het kostbare schip in gevaar te brengen, besloot men te wachten op hoog water. Om half vier dinsdagmiddag verliet de „Marsdiep" 't Horntje. De aankomst in Den Helder verliep zonder moeilijkhe den, omdat het waterpeil intussen iets was gestegen. Door de oostenwind was de water stand dinsdag bijzonder laag (1,13 meter N.A.P.). Het is uiteraard denkbaar dat eenzelfde situatie zich kan voor doen in de zomermaanden, wanneer af en aan moet worden gevaren om de stroom vakantiegangers over te zetten. Dat de gevolgen van het gedurende en kele uren uitvallen dan niet prettig zijn, zal ieder zich kunnen voorstellen. Gebleken is dat de bodem van de fuik haven in Den Helder onregelmatig is. Haastige spoed Het gereed maken van deze bodem is vorig jaar nogal haastig gebeurd. Men was in tijdnood geraakt, vooral toen bleek, dat de zinkstukken die zouden worden gebruikt, niet deugdelijk wa ren. In hoeverre de haven van Den Helder in dit dael is dichtgeslibd, is bij Rijkswaterstaat nog niet bekend. Wel staat vast, dat zich voor het wierhoofd een verplaatsing van de bodem voor- UITBREIDINGSPLAN DE KOOG Burgemeester cn Wethouders stellen dc raad voor het uitbreidingsplan De Koog „Noord-Oost" vast te stellen. Het is een gewijzigd plan, want al eerder, op 2 mei 1962, werd het uitbreidings- plan-in-onderdelen „De Koog" door de raad vastgesteld, maar Gedeputeerde Staten verklaarden zich hiermede op 25 februari 1964 niet volledig akkoord. Het uitbreidingsplan werd weliswaar aanvaard, maar een gedeelte in het noord-oosten werd uitgezonderd. G.S. overwogen onder meer: „dat het even wel uit stedebouwkundige overwegin gen juist moet worden geacht deze uitbreiding vooreerst in zuidelijke rich ting te zoeken en de oude kern te ont wikkelen in een tempo, hetwelk in orde van grootte niet afwijkt van de achter liggende ontwikkeling en op een wijze, welke een bevredigende stedebouw kundige vormgeving toelaat. Dat in verband hiermede het in het noord oosten van het plan gelegen gebied, buiten de goedkeuring gehouden moet worden". Het bedoelde gebied heeft in het ge wijzigde plan nu een zodanige bestem ming gekregen, dat een latere realise ring van woonbebouwing niet bemoei lijkt kan worden door intussen op te richten andere bebouwing. B. en W. schrijven aan de raad dat teneinde te voorkomen dat de raad de bevoegd heid verliest om met betrekking tot dat deel van het uitbreidingsplan-in-onder- delen „De Koog 1962" waaraan G.S. goedkeuring onthielden, nog een rechts geldig besluit te nemen, dient vóór 9 maart 1965 een herzien uitbreidings plan, betrekking hebbende op het ge deelte, dat niet werd goedgekeurd, aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring te zijn ingezonden. Het ontwerp hiervoor heeft sinds 11 januari j.l. voor ieder ter visie gelegen. Naar aanleiding van deze tervisielegging zijn tot op heden geen bezwaarschriften ontvangen. Gezien de aard van de toch wel als voorlopig aan te merken gelegde bestemming, achten B. en W. het niet waarschijnlijk, dat hiertegen door belanghebbenden bezwaar wordt gemaakt. Er vanuit gaande dat zulks inderdaad niet het geval zal zijn, wordt voorgesteld het plan vast te stellen, het genoemde deel uit het oorspronkelijke plan in te trek ken en de Schadevergoedingsverorde ning gemeente Texel op deze wijziging van toepassing te verklaren. doet, maar of dit ook het geval is in de directe nabijheid van de fuikhaven, zal nog moeten blijken. De diepte van de beide fuikhavens, dus zowel 't Horntje als in Den Helder, was bij de aanleg gelijk (plm. 7 meter). Het schroefwater van de „Marsdiep" moest de havens op diepte houden. Na een beschadiging van een schroef van de „Marsdiep" heeft een duiker geconstateerd dat de bodem in en voor de haven vrij onregelmatig is. Op het ogenblik wordt nagegaan wat hieraan kan worden gedaan. Het thans aan het licht gekomen feit, dat de „Marsdiep" bij zeer lage water stand niet in Den Helder kan binnen komen, wordt bevreemdend gevonden. Of men hiermede rekening heeft ge houden bij de aanleg van de miljoenen vergende fuikhavens, die speciaal voor het TESO-schip zijn gemaakt, is niet duidelijk. GROND GEKOCHT VOOR WEGVERBETERING B. en W. stellen de raad voor van de heer D. v.d. Werf, Everstekoog K 83, voor ƒ900,twee stukjes grond te kopen. De grond is nodig om het tracee van de Californiëweg te kunnen wijzi gen en om de Pelikaanweg te kunnen doortrekken. Het gaat in totaal om een stuk van 900 m2. Met de heer W. v.d. Werf, Everste koog K 82, is eveneens overeenstem ming bereikt over grondaankoop en wel over een suk van 725 m2, waarvoor de gemeente eveneens ƒ1,per vier kante meter wil betalen. Ook deze strook is nodig om de Pelikaansweg te kunnen verbreden. Een soortgelijke overeenstemming werd bereikt met de heer Th. L. Scholte, Everstekoog K 83b, over een strookje van 87 m2 voor 87,Eigen dom van dit stukje is nodig voor de verbreding van de Californiëweg ter plaatse. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST Aardappelen- en bietentelers maken we opmerkzaam op de voorlichtings bijeenkomst, die vandaag om half twee in hotel „De Zwaan" wordt gehouden. Sprekers zijn de heren KI. Borst, Jac. Kruizinga en C. Zijdewind. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL OVERDENKING van 27 januari t/m 3 februari 1965 Geboren: Eelke Martinus, zv. Marti- nus N. Groot en Anna Boom; Adriana, dv. Gerrit de Jong en Pietje van der Vis; Arie Leendert, zv. Daniel F. G. Schilling en Baukje Visser; Lieuwe, zv. Lieuwe Visser en Alida van Sijp. Ondertrouwd: Johan Klaas Bremer en Anna Maria van der Gracht; Johan nes Cornelis Hoen en Catholijntje Geer trui de Ridder; Pieter Evers en Johanna Cornelia Maria van der Pluijm. OOSTEREND Dinsdagmiddag werd in dc zaal van „Jatry" te Ooster end op initiatief van dc dorpscommissie een bijeenkomst belegd om te komen tot de oprichting van een bejaarden sociëteit voor dc bewoners van Ooster end en omstreken. De vijfendertig be jaarden, die deze geanimeerde verga dering bijwoonden, toonden grote be langstelling om een dergelijke „soos" definitief van de grond te krijgen. Ter plaatse werd besloten om op dinsdag middag 9 februari om half drie de eer ste bijeenkomst te houden. De dorpscommissie zal in samenwer king met de zeven vrouwenverenigin gen van Oosterend een voorlopig pro gramma samenstellen, waarna de mid dagen steeds door twee leden van deze verenigingen zullen worden verzorgd. De familie Medema heeft de zaal van „Jatry" voor deze bijeenkomst tegen 'n geringe vergoeding beschikbaar gesteld. De deelnemers zijn een bijdrage van ƒ0,25 per keer verschuldigd. Als con tactman/penningmeester werd met al gemene instemming de heer R. v.d. Vis benoemd. Succes in andere dorpen De voorzitter van de dorpscommissie, de heer Joh. C. Roeper, die deze ver gadering leidde, wees op het succes van de bejaardensociëteiten in de andere dorpen. Men is deze bijeenkomsten bij zonder gaan waarderen. De heer Roe per vertelde, dat men vaak gebruik maakt van vele soorten 9pelen, maar dat het ook mogelijk was om een spre ker of een muziekgroepje uit te nodi gen. Bovendien was men in de andere dorpen tot de conclusie gekomen, dat het samenkomen van mensen van de zelfde leeftijd voor velen al een aange name ontspanning was. De heer J. Huisman onderstreepte de woorden van de voorzitter en sprak er zijn verheuging over uit, dat het -nu Voor de goede orde delen wij be langhebbenden mede, dat een tot Uw beschikking staat voor het onderhoud van Uw kantoor- machines, of die nu bij ons ge kocht zijn of niet. U kunt steeds terecht bij sinds meer dan 75 jaar in de Parkstraat. Ecu foto, die wij dinsdagmiddag maakten in Jatry". Het was er bijzonder gezellig. Er heerste al een echte „soos-sfeer". Voorlopige cijfers gastenstatistick Het aantal overnachtingen van vakantiegangers op Texel heeft in het afgelopen seizoen 1964 voor het eerst de één miljoen over schreden. Uit de voorlopige uit komsten van dc gemeentelijke gastenstatistiek, die ons dezer dagen van de zijde van de ge meente Texel werden toegezon den, blijkt dat in het totaal 1.003.380 overnachtingen werden geregistreerd. In vergelijking met 1963 is dit een verschil van 88.162, een toename van 9,63°/o. Ook het aantal toeristen, dat de vakantie op Texel doorbracht steeg bedui dend. Er werden 90.834 gasten genoteerd tegen 85.874 in 1963. Een toename dus van 4960 per sonen oftewel 5,77°/u. Opvallend is het dat de gemid delde verblijfsduur veel sterker is toegenomen dan het aantal gasten. Eén der vermoedelijke oorzaken is dc toegenomen lengte van de vakanties. Of deze offi ciële cijfers geheel in overstem ming zijn met de werkelijke ge tallen, is zeer de vraag. Nog altijd voldoen veel logicsverstrekkende bedrijven niet aan de plicht om hun gasten de statistiek te laten invullen. Bij het overlijden van de grote Churchill is herhaaldelijk gezegd in woord en geschrift, dat hij behoort tot de onsterfelijke figuren, die de mens heid in de loop van haar geschiedenis heeft voortgebracht. En in dat verband worden dan nog 2 namen meestal ge noemd: Alexander de Grote en Napo leon. Inderdaad twee klinkende namen, waarvan de eerste alleen nog iets te zeggen heeft aan degenen, die de klas sieke oudheid bestudeerd hebben, en de tweede betekenis gehad heeft voor onze grootouders. Voor onze generatie zijn het namen, die ze in hun geschiedenisboekjes lezen, maar hun betekenis voor de verande ringen in de samenleving ontgaat ze. En dat kan ook niet anders. Het ligt voor de hand, dat onze jonge mensen voor een te houden T.V.-quiz zich liever verdiepen in de geschiedenis v^an de Beatles tot in de kleinste bijzon derheden, dan zich te gaan bezig hou den met een figuur, die 300 jaar voor Christus leefde, of slechts 150 jaar ge leden. Daarom is die onsterfelijkheid ook van de grote Churchill, voor wie we het grootste respect hebben gehad, en aan wie wij zoveel te danken hebben, toch slechts een betrekkelijk begrip. Al zullen zijn Memoires, naar het oordeel van een Engels criticus, nog ge lezen worden in de eeuwen, die even ver van ons afliggen als wij van de grote geschiedschrijvers der Oudheid, toch zullen ze voor die mensen niet die levendigheid hebben, zoals voor onze generatie, die er bij betrokken was. Daarom heeft voor ieder, die gelooft, Onsterfelijkheid toch nog een verder- reikende betekenis. Achter al die praal van een indruk wekkende begrafenis en de ernst, waar mee heel dit ceremonieel werd vol trokken aan de stoffelijke resten van een mens, een groot mens, leeft die algemene overtuiging der mensheid in een onsterfelijkheid, die meer is dan beroemdheid voor langere of kortere tijd. Voor de Christen is dit de kern van zijn geloof. Eeuwig leven en hemel zijn in gebed en gezang de gangbare termen. Maar laten we eerlijk zijn. Het blijven voor ons even grote mysteries, als God zelf voor ons is. A. v.d. B. mogelijk was om de laatste levensjaren met leeftijdsgenoten op gezellige wijze door te brengen. De heer Roeper merk te op, dat degenen, die jonger zijn dan 65 jaar, maar zich tot de „soos" voelen aangetrokken eveneens van harte wel kom zijn. Voor het vervoersprobleem van de mensen, die buiten Oosterend wonen, zal men proberen een bevredi gende oplossing te vinden. De aanwezigen werden op thee en cake getracteerd, zodat men zich mede door de vertoning van fraaie dia's van Kees Vlaming, een beeld kon vormen hoe een bijeenkomst van de bejaarden sociëteit zou kunnen zijn. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 februari worden de moeders van Oudeschild en Den Bu: verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uu Den Burg van 2-4 uur. ALKMAAR Voor dc Alkmaarsc rechtbank stond de 28-jarige P. J. M. uit Oudeschild, die als incasseerder van de Friese cn Groot-Noordhollandse Le vensverzekeringsmaatschappij en de N.V. „UtrechC' van de premie-betalin gen een bedrag van ruim ƒ7000,ver duisterde om onkosten aanzijn woning te voldoen. „Ja, we zijn klein behuisd geweest. Toen ik een andere woning kocht met een top-hypotheek, moest er heel wat aan gebeuren om deze in goe de staat te brengen", zo vertelde hij. De officier van justitie, mr. W. A. B van Sloterdijck vond dat M. ernstig in breek had gemaakt op het in hem ge stelde vertrouwen. Hij eiste een gevan genisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van drie jaar. Na de aankoop van het huis was het begonnen. M., die voorheen in de vis serij werkzaam was, maar om gezond heidsredenen een baantje op de wal* moest zoeken, deed zijn werk als ver zekeringsagent goed. Maar de verbou wing en inrichting van zijn woning kostte hem zoveel geld, dat hij lang zamerhand geïncasseerde premies in eigen zak stak om de privé-betalingen te verrichten. In de tweede helft van 1963, hij werkte toen alleen nog bij de Friese en Groot-Noordhollandse, was het bedrag tot ƒ2000,— opgelopen. M. voelde wel dat er iets mis zou gaan en vulde het bedrag aan door verkoop van zijn auto. Maar het gebrek aan finan ciën bleef. Daarom ging hij door. Het verduisterde bedrag bij de Friese liep op tot 6675,—. In 1964. toen hij ook voor de N.V. „Utrecht" optrad, hield verdachte een bedrag van ƒ1000,van deze maatschappij achter. Bij een con trole kwamen de verduisteringen aan het licht. De politie greep tenslotte ambtshalve in. De verdachte gaf tijdens de recht zitting zonder meer de gepleegde feiten toe, Hij besefte volledig de gevolgen van zijn daden en wilde ook graag, dat hij onder toezicht van de reclassering zou worden gesteld. M.. die in voor arrest zit, kan zijn detentie maar moei lijk verwerken. Zijn echtgenote, die haar vierde baby verwacht, en zijn ge zin vormen zijn grootste zorgen. De officier hield in zijn requisitoir reke ning met het feit, dat verdachte nooit eerder met de justitie in aanraking was geweest. In zijn eis bepaalde hij ook, dat M. onder toezicht moet worden ge steld. In zijn pleidooi wees de raadsman, mr. Jonker, op de wens van de verze keringsmaatschappijen, die tegen M. geen vervolging wilden instellen. Het verduisterde bedrag zou door M., die niet capabel was voor een dergelijke verantwoordelijke functie, worden aan gezuiverd door de verkoop van zijn wo ning. De raadsman vroeg de rechtbank de voorwaardelijke straf om te zetten voor de tijd dat M. in hechtenis is ge- geweest. Hij kon zich na de uitspraak over veertien dagen dan weer ten volle op zijn gezin richten. PROVINCL\AL STUDIEFONDS NOORD-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Noord- Holland maken bekend, dat ten be hoeve van personen met voldoende be gaafdheid, die in de provincie Noord- Holland woonachtig zijn of (ingeval van minderjarigheid) wier ouders in deze provincie wonen, en die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen, in die kosten een toelage uit de provin ciale kas kan worden verleend in de vorm van een renteloos voorschot of van een beurs. Een dergelijke toelage kan worden aangevraagd voor: het bezoeken van een inrichting voor onderwijs of een instelling voor kun sten of wetenschappen; het volgen van een cursus ter verkrij ging van maatschappelijke bekwaam heden; het voorbereiden van de publikatie van een wetenschappelijke verhandeling over een onderwerp van gewestelijk of regionaal belang. Aanvragen voor een studietoelage als hier bedoeld voor het studiejaar 1965/ 1966 behoren zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 mei 1965 te worden in gediend bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Dreef 3 te Haarlem.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1