AGENDA m Niet alle mannen zijn egoïsten ALS U NIET ALLES OPSOUPEERT... tweede blad rubriek voor I on.i.-r n-<i»ki!r LANDBOUW en VEETEELT i >uft (.ronlntfp» H. J. Struvel sprak over Deltawerken voor Hollandse Mij. van Landbouw De bank waar u zich thuis voelt! Onrustige Zenuwen? Mljnhardf» ZenuwtobloMen TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 FEBRUARI 1985 HOE KUNNEN WE IN DE LANDBOUW SAMENWERKEN? Een onderwerp, dat op het moment telkens ter sprake komt in de land bouw is dat van de samenwerking. Van alle kanten wordt de landbouwers voorgehouden, dat het nodig is om deze samenwerking te zoeken om daardoor tot verlaging van de kosten te komen. We hebben hier niet met een speciaal agrarische zaak te maken. Als U de kranten leest, weet U, dat ook in de industrie en met name in het Bank wezen concentratie ofwel samenwer king plaatsvindt. We kunnen rustig stellen, dat het in de meeste gevallen een kwestie van noodzaak is. Het volkomen zelf standig en onafhankelijk zijn zit ons allemaal in het bloed. Als het niet no dig is, komen we als regel niet tot samenwerking. U kunt dan ook gerust aannemen, dat als er op diverse punten in de landbouw samenwerkingsvormen ontstaan, dit als een „noodzakelijk kwaad" wordt gezien. Welke mogelijkheden zijn er nu? Het bestuur van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting is van mening, dat het nuttig en nodig is dit onderwerp eens te laten belichten door een des kundige op dit gebied. Het bestuur prijst zich gelukkig als inleider aan U te kunnen voorstellen de heer Ir. A. J. Louwes te Wageningen. De heer Lou- wes is Rijkslandbouwconsulent voor Bedrijfsvraagstukken. Het heeft enige moeite gekost Ir. Louwes naar Texel te krijgen, omdat hij buitengewoon druk REVUE VOOR BEJAARDEN Speciaal voor de bejaarden van Den Burg zal de revue „Morgen" van de Landbouwhuishoudschool maandag 15 februari worden opgevoerd. De voor stelling begint 's avonds om acht uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij mevrouw J. Wassenaar-Wilmink, Willem van Beierenstraat 34 te Den Burg, tel. 2181. bezet is met spreekbeurten. In de maan den januari en februari moet hij meer dere malen twee maal per dag optre den. Wij hopen, dat de Texelse land bouwers de bereidheid van de heer Ir. Louwes om naar ons eiland te komen, zullen waarderen en op dinsdag 16 fe bruari 's avonds 8 uur in hotel „Texel" aanwezig zullen zijn. Noteer deze da tum direct: dinsdag 16 februari MOBIL HELPT WERELZEEËN SCHOONHOUDEN Omvervuiling van de wereldzeeën tegen te gaan heeft Socone Mobil Oil Company Inc. aan alle tankers van de maatschappij en haar dochteronderne mingen verboden om olie en van olie afkomstige afvalstoffen in zee te lozen. Dit geldt ook voor die gebieden op zee, waar lozing wettelijk is toegestaan op grond van internationale overeenkom sten. Vervuiling van de wereldzeeën wordt veroorzaakt door het spoelen van tanks en door lozing van afval in gebieden, ook waar dit is toegestaan krachtens internationale overeenkom sten van 1954 en 1962. Het afval kan namelijk door de werking van zee stromen en golven mijlen van de stort plaats vandaan stranden en havens toch doen vervuilen. In de toekomst zullen Mobil-tank- schepen spoelwater uit de tanks en ballast in een afzonderlijke ladings tank pompen. In deze tank zullen water en olie zich scheiden. Het water wordt honderden kilometers in zee wegge pompt, maar de overblijvende olielaag blijft aan boord. Een nieuwe lading wordt er gewoon bijgepompt. Uiteraard zijn tankschepen niet de enige bronnen, die vervuiling veroor zaken. Daartoe dragen ook bij riolerin gen, düe in zee uitkomen, overboord gezette of gespoelde ladingen, passa giersschepen en gezonken wrakken. Dit neemt niet weg dat de nieuwe werk wijze van Mobil een belangrijke bij drage betekent tot het rein houden van zeeën, stranden en havens. Besluit tijdens vergadering WITTE KRUIS VOLGEND JAAR GROENE KRUIS Tijdens de laatstgehouden ledenver gadering van het Witte Kruis Texel werd het algemene stemmen besloten de naam van de vereniging te verande ren in Het Groene Kruis. De Provin ciale Noordhollandse vereniging Het Witte Kruis nam tijdens haar 110e le denvergadering reeds eerder eenzelfde besluit. De naamsverandering zal per 1 januari 1966 van kracht worden. Tijdens de vergadering werd de heer M. L. Kempenaar tot nieuw bestuurs lid gekozen. Door het bestuur werd hij tot penningmeester benoemd. De heer P. Arensman is belast met de financiële administratie van de vereniging. Voorts werd meegedeeld dat voor het lenen en terugbezorgen van verplegingsartikelen het magazijn te Den Burg op werkda gen is geopend van 18.00-19.00 uur. Tij dens de middag is het magazijn der halve gesloten, behalve voor spoedge vallen. Men wordt beleefd doch drin gend verzocht de geleende artikelen na gebruik zo spoedig mogelijk grondig ge reinigd terug te bezorgen. GEMEENTE KOOPT HUIS OOSTEREND B. en W. delen de raad mee. dat met de heer R. Schaap te Oosterend overeenstemming is bereikt over de aankoop van een door hem bewoonde woning met bijbehorende tuin, Oesterstraat 10. De verkrijging van het perceel is voor de gemeente van belang aangezien dit in het uit- breidingsplan-in-onderdelen Oosterend is bestemd voor een wegdoorbraak en woningbouw. Het stuk is ongeveer 1845 m2 groot. Als de raad de aankoop goed keurt, zal het pand voor ƒ22.500,aan de gemeente worden overgedragen. SCHIETOEFENINGEN Op maandag 8 februari a.s zal door H.M. Holland worden geschoten vanaf ankerpositie „Mike". Onveilige afstand vanaf ankerpositie langs peilingslijn 055 rechtwijzend, 1 mijl breed in NW richting; 4 mijl breed in ZO-richting. Maximum onveilige afstand 6 mijl; vei ligheidsschip aanwezig in Texelstroom. Voor een groot aantal belangstellen den hield de journalist H. J. Stuvel dinsdagavond onder auspiciën van de afdeling Texel van do Hollandse Maat schappij van Landbouw in hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg een lezing over de Delta-werken. Het êe~ sprokene werd met dia's en, na de pau ze, met een tweetal fraaie geluidsfilms toegelicht. De heer Stuvel schetste in het kort, waarom en hoe het Deltaplan in een tijdsverloop van 25 jaar tot stand is gekomen. Hij wees er met grote nadruk op, dat de uitvoering van de Delta werken niet alleen een uitvloeisel is van de watersnoodramp in 1953. Wel heeft deze ramp ertoe bijgedragen, dat de Deltawet binnen twee maanden door de beide Kamers werd aangenomen. Technische uiteenzetting Spreker bleek bijzonder goed op de hoogte te zijn van veel interessante technische details en met behulp van lichtbeelden wist hij de toehoorders een en ander op duidelijke wijze uiteen te zetten. Vooral de opnamen van de af sluiting van de Grevelingen en het Veerse Gat maakten grote indruk. De heer Stuvel merkte op, dat de vol tooiing van dit gigantische Delta project echter een langere periode be sloeg, dan men aanvankelijk berekend had. In 1980 zal men waarschijnlijk de OFFICIËLE CIJFERS VERKEERSONGELUKKEN Na alle publikaties in de kranten over de aantallen ongelukken in het af gelopen jaar op Texel, lijkt het weinig zin te hebben cijfers te vermelden om trent 1962, een jaar dat al weer zover terug ligt. De hierna volgende cijfers voor 1962 zijn echter de meest recente door het C.B.S. gepubliceerde officiële cijfers omtrent de verkeersongevallen op de weg. Ter vergelijking voegen wij er aan toe de cijfers uit de daaraan voorafgaande statistiek over 1960. Op Texel bedroeg in 1962 (1960) het aantal verkeersongelukken 42 (47). Dit aantal is gerekend naar het aantal in woners niet hoog. Wieringermeer met minder inwoners, maar met een door gaande verkeersweg (Lissabon-Narvik) heeft er wel twee maal zo veel: 83 (86) Voor Wieringen geldt hetzelfde: 80 (55). Verkeersongevallen met dodelijke afloop waren ei op Texel 3 Wie ringermeer 2 (7), Wieringen 2 {1). Het aantal ongevallen met alleen materiële schade bedroeg op Texel 26 (33), in Wieringermeer 42 (56) en Wieringen 48 (31). Van de 17 (22) verkeersslacht offers die men op Texel in 1962 (1960) noteerde, overleden er, zoals al werd vermeld, 3 raakten 9 (12) ernstig en 5 (10) licht gewond. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" In de clubcompetitie heeft zich een kopgroep van drie gevormd. Vlugt met HV2 uit 15 partijen. Joustra met IOV2 uit 15 en Drevel met 7 uit 10. Drevel is nu weer een kanshebber geworden, dank zij vooral overwinningen op Joustra en Vlugt. De uitslagen van de laatste weken luiden: Terpstra-Veldhuis 01 Joustra-Vlugt 1—0 Drevel-Joustra 10 Vlugt-Drevel 01 Schulte-Hoogerheide 10 Feitsma-Schulte 10 Terpstra-Eelman 10 Eelman-Vlugt 01 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 7 februari op om 8.11 uur en gaat onder om 17.39 uur; 10 februari op om 8.06 uur en onder om 17.44 uur. Maan: 8 febr. EK.; 15 febr. V.M. Hoog water ter rede van Oudcschild 5 febr. 10.35 en 22.58; 6 febr. 11.06 en 23,30; 7 febr. 11.34 en 8 febr. 0.00 en 12.05; 9 febr. 0.45 en 13.00; 10 febr. 1.12 en 13 31; 11 febr. 2.15 en 14.55; 12 febr. 3 44 en 16.29; 13 febr. 5.22 en 18.06. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. laatste fase van het Deltaplan kunnen afsluiten, aldus de heer Stuvel. Het was opvallend, dat een groot deel van de aanwezigen door perspu- blikaties en tv-documentaires al bijzon der goed over de Deltawerken was ge- informeerd, zodat de lezing van de heer Stuvel niet altijd even onthullend kon worden genoemd. Bovendien trad spre ker veelvuldig in herhalingen, maar door zijn vaardige voordracht wist hij het publiek toch de gehele avond te onderhouden. Helaas was de keuze van de vertoonde films niet zo gelukkig. Deze documentaires, die weliswaar van een goed gehalte waren, bevestigden nogmaals het gesprokene, waardoor het laatste gedeelte van de overigens inte ressante inleiding van heer Stuvel over bodig werd GROND VOOR HUURDERS VAN VOLKSTUINTJES Het gemeentebestuur heeft met het bestuur van het Algemeen Weeshuis overeenstemming bereikt omtrent de aankoop van een perceel grond, gren zende aan het industrieterrein „Wezen land" te Den Burg. Het stuk, dat 6527 m2 meet, is voor de gemeente van be lang, aangezien het voorshands zal die nen als vervangende grond voor de huurders van volkstuintjes elders, die deze moeten verlaten in verband met de uitvoering van de betreffende ge deelten van het uitbreidingsplan-in- onderdelen Den Burg. B. en W. stellen de raad voor het stuk voor ƒ9137,80 te kopen. Vrijdag 5 februari Den Burg, hotel Texel. Jaarvergadering MAB club Texel. Den Burg, Dorpshuis, fotoclub. Den Burg, De Zwaan, Suikerbieten- en aard appelmiddag, aanvang 13.30 uur. Sprekers: Zijdewind en Kruizinga. De Cocksdorp, De Hoop, afd. Eierland van de Hollt Mij. van Landbouw, afdelingsvergade- ring. De heer Volriet spreekt over „Bedrijfs opvolging". Zaterdag 6 februari Den Burg, De Oranjeboom, toneeluitvoering Ver. Oudleerlingen van Landbouwschool met „Boemelende bedriegers". Bal na. Dinsdag 9 februari Oostcrend, Herv Centrum, Herv. Mannenvei. vergadering voor leden en belangstellenden. Woensdag 10 februari Den Burg, bridgecompetitie Groot Slem. Den Burg, Dorpshuis, vergadering C.B.T.B. Den Burg, Lokaal bij Geref. Kerk, Verkoop middag vanaf 2 uur. Vrijdag 12 februari Den Burg, De Lindeboom-Texel", Oprich tingsvergadering van de „Skelterclub Texel". Zaterdag 13 februari Den Burg, Oranjeboom, uitvoering Gymna stiekvereniging Texel. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: 1 fietspomp, 1 zak kunstmest; 2 paar wanten, zwart en blauw en blauw wollen muts met halsstuk; wit met blau we ijsmuts; kachelpijp tussenstuk; rechter bruine dameshandschocn; 2 mohair wollen sjaals, grijs en lichtblauw; zwarte regenbroek; bruine stretch dameshandschoen linker; veel kleurige hoofddoek katoen overheersend groen en oker; bruine herenhoed merk Slaner; rode bromfiets merk Batavus. Verloren te Den Burg: 2 paar kinderhand- schoenen, leer met nylon, zwart en donker blauw; 1 blauwe bivakmuts; Marokkaans le deren damesportemonnec, waarin gouden trouwring en ƒ4,zwarte dameshandschoen rechter, zonder voering; 1 rode handschoen; grijze want met gele en rode strepen; lichtgele wollen das. Gevonden te Oosterend: rode handschoen; badminton-racket. Verloren te Oosterend: lederen want. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen ran 16.00 tot 18.00 uur. Ja, als u geld over hebt, brengt u het naar de N.M.B. Want daar voelt ook geld zich thuis. Omdat het er kan groeien. Veilig en vanzelf! Ook voor üw spaargeld heeft de N.M.B. een ideale mogelijkheid. Informeer er eens naar! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 19. Ze boog. „Dank u, meneer Verdugt, het vertrouwen, dat u in me stelt, schijnt eensklaps bepaald gering te zijn" „Maar hoe weet u dit dan?" „Dit is een wraakneming, meneer. Van mevrouw Hagen op mij. Ik ben achteraf nu blij, dat ik u vorige week verteld heb, wat de heer Hagen van mij wilde. Ik ben daarna opnieuw tegen mijn wil nog eenmaal met hem mee geweest. Dat was vorige week donder dagavond. Ik heb hem toen nogmaals en zeer uitdrukkelijk gezegd, dat dit definitief het einde was tussen ons en een derde keer hij wilde, dat ik za terdagavond weer met hem meeging is er niet meer geweest. Maar ik kreeg vrijdag bezoek van mevrouw Hagen. Ze bleek op de hoogte te zijn van het ge beurde en draaide de zaak precies om. Met andere woorden: ik probeerde haar Fons af te troggelen. Onnodig te zeg gen, dat geen haar op mijn hoofd daar aan denkt. Maar dan ook zeer beslist niet. Wij hadden min of meer een woordenwisseling en mevrouw Hagen wierp een serie beledigingen naar mijn hoofd. Hoewel ik inwendig wild van woede was. heb ik me toch weten te beheersen. Tenslotte dreigde ze, dat ze me onmogelijk zou maken, als ik het waagde opnieuw met Fons in contact te treden. En ze zei: die macht bezit ik. Daarvan zal ik je binnen enkele dagen een voorproefje geven. U bent toch re ceptioniste, nietwaar? Bij de N.V. Ex portbedrijf Sprang-Capelle? U merkt het dan wel. En dat is dan alleen nog maar een voorproefje. Dat zei ze. Ik dacht, dat het bluf was en maakte me er natuurlijk niet druk over. Maar nu u begon te vertellen over de order, die meneer Hagen u wilde geven, ging mij een licht op". Ze knikte nadenkend. „Dus dit is haar wraak. De N.V. benadelen, dan zal meneer Tjeu z'n receptioniste wel op straat zetten Het is nog niet eens gek bekeken. Allright, meneer, zegt u maar, wanneer ik moet vertrekken". De man achter het bureau speelde met zijn polshorloge, dat hij zo juist afgedaan had. Hun blikken ontmoetten elkaar en tenslotte begon de directeur te lachen. „Weet u, welk bedrag er met deze order gemoeid zou zijn, juffrouw Laan?" Ze haalde haar schouders op. „Geen idee. Tienduizend?" „Vierentwintigduizend gulden, juf frouw Laan. En weet u, hoe groot vorig jaar onze omzet was?" Opnieuw haalde ze haar schouders op. „Ik heb geen inzage gehad in de balans, dus...." „Als u interesse hebt, is hij te uwer beschikking. Bijna één miljoen achthon derdduizend gulden, juffrouw Laan. Daarbij valt een ordertje van vier-en- twintig mille in het niet. En waar we op het ogenblik een orderportefeuille hebben van circa een half jaar, en er iedere dag nieuwe orders binnenkomen, zult u misschien begrijpen, wanneer ik hier zeg: graag of niet. U en ik zullen er geen boterham minder om eten. Be grijpt u?" Hij keek haar vriendelijk aan. „Bedoelt u, dat u me niet ontslaat?" „Ziet u me echt voor gek aan? Dacht u, dat ik me, zijdelings of rechtstreeks de wet liet stellen door iemand als Grada van Essen? Maar m'n beste juf frouw Laan wat kent u me slecht. Ik ben veel te verguld met mijn knappe, voortreffelijke receptioniste en ik vind het enerzijds spijtig, dat we bepaalde feodale gebruiken niet meer kunnen bezigen, want mocht het wel, dat liet ik u met een gouden ketting aan uw tafel in de hal smeden, zodat u daar nooit meer weg kon. Moet ik daar nog iets aan toe voegen?" Marrie begon te kleuren. „Dank u wel, meneer, voor dit vertrouwen. Ik stel uw vriendelijke woorden erg op prijs". „En eh.juffrouw Laan.vindt u het erg, als ik u. entre nous, voortaan Marrie noem?" Ze was al opgestaan en dacht na. Toen schudde ze haar hoofd. „Nee, maar dan alleen onder vier ogen, me neer". „Dank je, Marrie. Grada van Essen zal spoedig genoeg merken, dat haar methodes geen enkele invloed op mij uitoefenen. U kunt nu wel weer aan het werk gaan". In de hal terug, stond Elsje op en keek haar verbaasd aan. „Jeetje, Mar rie, wat heb je een kleur? Heeft hij je gekust?" De receptioniste keek haar plaats vervangster verontwaardigd aan. „Waar zie je me voor aan? Als jij soms naar een zoentje verlangt ze wees naar de deur ga je gang. Ik zal je niet tegenhouden. Maar met mij ge beurt zoiets niet, begrepen?" Elsje deed geschrokken een paar pas sen terug en keek naar Marrie, die in tussen weer op haar plaats zat. „Nou. heb ik daar wat mee miszegt? Hebben jullie soms ruzie gehad? Als-ie slechte zin heeft, kijkt-ie altijd rond, of er niet iets aan te merken is. Maar laat je niet op je kop zitten, hoor". „We hadden helemaal geen ruzie. Er was.... eh.... narigheid met een klant. Maar daar trekt meneer Verdugt zich niets van aan. Dit is alles. En be dankt voor het invallen". Elsje trok zich verder terug en dacht er het hare van. Als de baas de knappe Marrie op zijn kantoor liet komen, bleef ze altijd een poosje weg en kwam ze terug met een rode kleur. Als ze het niet wilde weten, ook goed. Ze wist zelf deksels goed, dat je als meisje met meneer moest oppassen. Daar wist Truus, de vorige receptioniste ook van mee te praten en Truus nam haar altijd in vertrouwen. Marrie zei nooit wat. Die kneep de kat zeker in het donker. Zij liever, hoor. Na dit incidentje was Marrie bijzon der op haar hoede. Ze ging zo weinig mogelijk alleen de straat op en na het donker helemaal niet meer. Af en toe ging ze een zondag naar Tiel, ontmoette daar soms Barend van Ewijk. maar was ook wel eens alleen met haar tante. En als ze zondags in Waalwijk bleef, maakte ze 's middags een lange wande ling met haar oom en tante en de kin- dereh, zodat ze dan in ieder geval vei lig was voor .Fons. Doch ze had hem na haar laatste tocht met hem niet meer gezien. Moge lijk had Grada hem de huid eens be hoorlijk uitgeveegd, want ze zag er nu niet bepaald naar uit, dat ze zich door een andere vrouw zou laten verdringen. Bovendien had zij de centen en Fons niets, zodat ze op deze wijze pressie op hem kon uitoefenen. Evengoed was je maar klaar, dat je vrouw in feite ook je baas was. Leuke situaties konden daardoor ontstaan, als je ruzie kreeg. In ieder geval was het zijn verdiende loon. Had die sufferd maar niet met Grada moeten trouwen. Als hij rustig die vier jaren gewacht had, zouden zij en Fons nu een paar geworden zijn. Nu had ze alleen maar de herinnering aan vroeger. En ze wilde hem beslist niet meer ontmoeten, omdat ze zeer wel wist, dat zijn wil veel sterker was dan de hare, dat hij haar als het ware kon dwingen te doen, wat hij van haar verlangde. Ze wist het nog van de laatste keer, was er diep in haar binnenste toch een brandend verlangen naar zijn kussen en zijn sterke armen. Ze moest hem uit haar gedachten zetten, maar wat kon je er aan doen als dit niet lukte? Ze had toch ontzettend vee] van hem ge houden vroeger? Het was tussen hen toch al een uitgemaakte zaak geweest, dat ze eens zouden trouwen met elkaar? En als die ellendige emigratie er niet tussen was gekomen, waren ze al lang man en vrouw geweest en zou Grada van Essen zelfs niet de geringste kans gehad hebben om hem in te palmen, (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3