Cjroen 2 rwartsjexelsin het hart-, Neutraal, gemengd zangkoor start met vijfentwintig leden Deelnemers aan M.A.B.-ritten voortaan verplicht verzekerd Feest in de Lindeboom anno 1856 Grote belangstelling bij oprichting ,v Drukbezochte jaarvergadering De Tiendaagse Veldtocht Bewakingsvaartuig (nog) op het droge DINSDAG 9 FEBRUARI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 793' COURANT Uitgave N.V. v/h Laogeveld de Rooty Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktic: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrtydags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Vijfentwintig belangstellenden heb ben donderdagavond in hotel „Lake- man" te Den Burg een neutraal ge mengd zangkoor opgericht. Maandag avond 15 februari zal om acht uur on der de directie van de heer Jb. Hooy in het fanfaregebouw te Den Burg de eer ste repetitie worden gehouden. Een commissie van voorbereiding, bestaande uit de heren H. Schrama en B. van der Berg en de dames Klomp-Stolp en Os kam-van der Sterre, bezet voorlopig de plaats van een nog te kiezen bestuur. De contributie is vastgesteld op ƒ1, per persoon per week, voor echtparen ƒ1,50, terwijl een inleggeld van ƒ1, zal worden geheven. Het ligt in de be doeling dat het koor zal deelnemen aan het concours, dat in juni op Texel wordt gehouden. Bovendien zal Texels jongste zangvereniging lid worden van de Bond van Zangkoren in Noordholland. Een van de initiatiefnemers, de heer Jac. Schrama, zei, dat in de Contact commissie voor Muziek en Zang van de Stichting Cultureel Werk herhaaldelijk was gesproken over de oprichting van een neutraal gemengd zangkoor. Het verdwijnen van diverse zangverenigin gen had men bijzonder betreurd en de heer Schrama meende, dat een nieuw koor vooral weerklank zou vinden bij de oud-leden van de opgeheven koren. Dat hij gelijk had, bleek donderdag avond duidelijk uit het grote enthou siasme van de aanwezigen, waaronder vele oud-leden van de onlangs opge heven „Stem des Volks". RECLAMECAMPAGNE VOOR KOPEN OP TEXEL Tijdens een besloten vergadering van de leden van de winkeliersvereniging Den Burg is gesproken over grote plan nen voor een gezamenlijke actie, die het kopen op Texel moet bevorderen Vrij dagavond zullen deze plannen tijdens een andere vergadering nader worden uitgewerkt De heer J. Agter Sr. werd gekozen asl voorzitter in plaats van de heer J. v.d. Meer, die volgens rooster aftrad en niet meer herkiesbaas was. Voor de eveneens aftredende en niet herkies bare heer O. J. Agter werd als commis saris de heer L. Sok benoemd. Herko zen werden de bestuursleden B. Bakker (commissaris), J. Zegel (penningmees ter) en D. Zegel i(secretaris). ALGEMENE LEDENVERGADERING V.V.V.-TEXEL De Algemene Ledenvergadering van de VW Texel zal dit jaar worden ge houden op donderdag 25 februari. De bijeenkomst vindt plaats in de zaal van hotel „De Oranjeboom" te Den Burg en begint om acht uur 's avonds. OEFENALARM IN OOSTEREND OOSTEREND Vrijdagavond werd het dorp Oosterend opgeschrikt door het gehuil van de brandsirene. Er was echter geen reden tot bezorgdheid, want het betrof een oefenalarm. Tot nader order zal een dergelijk alarm maande lijks op iedere eerste vrijdag worden gehouden, teneinde de paraatheid van de Oosterender brandbestrijders op peil te houden. Concours Om de animo in een koor, of een an dere muziekvereniging levend te hou den, was het volgens de mening van de heer Schrama wenselijk om jaarlijks aan een concours deel te nemen. Schra ma zei, dat de repetities dan een duide lijk doel nastreefden en dat de opbou wende kritiek van de jury bijzonder stimulerend kan werken. Men verwacht, dat de eerste bijeen komst door een dertigtal dames en heren zal worden bezocht. Belangstel lenden, die niet bij de oprichtingsverga dering aanwezig waren, zijn eveneens van harte welkom. In zijn sluitings woord sprak de heer Schrama de wens uit, dat het koor een lang leven zou mogen hebben. (Zie voor nadere in lichtingen de advertentie in dit blad). GEHEIMZINNIGE BEENDEREN De redactie van Uw blad kreeg aan het eind van deze week het nogal alar merende bericht, dat bij de afgraving aan de Hollawalsweg een menselijk lijk zou zijn gevonden. Er was sprake van een geraamte van duizenden jaren oud, waaraan alleen de schedel nog ontbrak. Een onderzoek bracht aan het licht, dat door een dragline van een diepte van vier meter inderdaad botten waren op gehaald, maar mèt de gewonnen grond waren deze al naar het bouwterrein achter de Wittekruisweg en de Schoon oordsingel gebracht. Daar, achteloos neergeworpen langs een der bouwstra- ten, vonden we inderdaad enige beende ren. Ze waren echter zo zwaar, dat ze onmogelijk van een mens afkomstig konden zijn. Zelfs voor een koe waren de botten nog te dik. zoals een slager ons kon aantonen. Geen menselijk lijk dus, maar misschien toch een interes sante vondst. De botten zijn intussen voor een nader onderzoek aan een des kundige ter hand gesteld. Het resultaat van zijn naspeuringen hopen wij U binnenkort mede te delen. KASTEKORT OPGEHELDERD Het kastekort, dat maandagavond in het postkantoor te Den Burg werd ge constateerd, is opgehelderd. Vrijwel di rect nadat onze krant met de bekende oproep was bezorgd, meldde zich een inwoner van Den Burg, die maandag een cheque had geïncasseerd en de cheque met het geld mee had genomen. Dat het voor de heer A. J. Huisman, die het bedrag anders uit eigen zak had moeten betalen, een grote opluchting betekende, laat zich denken. JAARVERGADERING KLEUTERSCHOOL OUDESCHILD Op dinsdag 16 fe bruari om acht uur 's avonds zal de Koningin Wilhelmina-kleuterschool te Oudeschild haar jaarvergadering hou den. Na het huishoudelijke gedeelte van de bijeenkomst zal door de Rijksinspec- trice van het kleuteronderwijs een le zing worden gehouden. De vergadering is toegankelijk voor de ouders van de leerlingen en andere belangstellenden. Een van Texels meest actieve vereni gingen, de M.AJB.-club „Texel", belegde vrijdagavond in hotel „De Lindcboom- Texel" haar jaarvergadering, die door een dertigtal leden werd bezocht. Voor zitter, de heer C. de Wit, toonde zich zeer verheugd met deze grote opkomst. Hij zei te menen, dat het verenigings jaar bijzonder geslaagd is, vooral door het grote succes van de autocross en de skelterrace, die vorig jaar ter gelegen heid van de stadsfeesten werden gehou den. Ook wijdde de voorzitter enige woorden aan het eventueel oprichten van een skelterclub op Texel. Naar zijn mening waren de voorbereidingen nog in een te pril stadium om daar verder op in te gaan. Na enige discussie werd het finan cieel verslag van de penningmeester, de heer A. Brans, door de leden goedge keurd. De MAB-club „Texel" beschikt over een batig saldo van ƒ813,99 Verzekering In verband met het in werking tre den van de nieuwe W.A. verzekerings wet per 1 januari van dit jaar, moeten alle deelnemers aan de puzzel- en be- trouwbaarheidsritten door de MAB-club georganiseerd, zijn verzekerd en moe ten zij een schriftelijke verklaring van de verzekeringsmaatschappij bezitten, waarin toestemming wordt gegeven voor het deelnemen aan dergelijke eve nementen. De MAB-club „Texel" wenst geen verantwoordelijkheid te dragen en laat in het vervolg alleen deenemers toe, die van de vereiste bescheiden zijn voorzien. Het bestuur zoekt naar een mogelijkehid om deze zaak via de ver eniging te regelen. Bestuursverkiezing In het bestuur traden enkele wijzi gingen op. De heer E. Moojen en P. Wit werden met algemene stemmen in de plaats gekozen van de volgens rooster aftredende heren B, Dros en A. Keizer. De voorzitter dankte de scheidende be stuursleden voor hun vele activiteiten. Onder voorbehoud publiceren wij het ritten programma van de MAB-club „Texel": 19 april, 2de Paasdag, Paasrit: 9 mei: puzzelrit voor kampioenschap; 27 juni: Veilig Verkeersrit; 26 septem ber: puzzel-gezelligheidsrit; 10 oktober: puzzel-betrouwbaarheidsrit; 6 novem ber: snertrit voor kampioenschap; 20 november: leestavond m.m.v. „de Mounties"; 28 november: C. P. Moojen- rit; 5 december: St. Nicolaasrit. Waar schijnlijk wordt omstreeks de jaarwis seling een rit verreden. Dit is een opname van de „Plioca", de motor- vlet, die binnenkort in dienst zal worden ge steld van de bewaking van het zeehonden- reservaat „Eicrlandse Gat". Zoals wty in een vorig nummer reeds uitvoerig meldden, zal Staatsbosbeheer de bewaking van het reservaat verscherpen in verband met de stroperij, waar vooral jonge zeehonden het slachtoffer van worden. Ook is bet schip van belang bty het natuurwetenschappelijk onderzoek op de Wad den. In afwachting van zijn officiële doop en tewaterlating staat de boot nog op de helling van de werf De Wtyn te Oudeschild. De foto geeft een goed beeld van de fraaie Ityn van de motorvlct. Hoewel de „Phoca" niet bijzonder groot is, is zij zeer zeewaardig, wat tijdens verschillende proeftochten is bewezen. De snelheid bedraagt ongeveer 15 km. per uur. INGEKOMEN PERSONEN Johanna W. G. Hillen, van Den Hel der, Zeepromenade 2 naar De Koog, Parnassiastraat 1; Jan van Iterson met gezin, van Den Haag, Tollenstraat 112 naar Den Burg, Kantoorstraat 2. SCHIETOEFENINGEN Op donderdag, 11 februari a.s. zal van 10.00 - 17.00 uur worden geschoten met de 20-ponder te Breezanddijk, rich ting 200-230° Den Oever. PROF. DE JAGER STELDE VOORDRACHT UIT De op Texel geboren astronoom Prof. De Jager, die op 26 februari voor het Departement Texel van de maatschap pij tot Nut van 't AJgemeen een voor dracht zou houen. heeft laten weten, dat hij op die avond verhinderd is. De Nederlandse sterrekundige bevindt zich dan in de Verenigde Staten in verband met een daar te houden ruimte-experi ment. Prof. De Jager zal zijn lezing voor 't Nut nu op zaterdag 20 maart houden. ZONNESTRAALCOLLECTE In de week van 21 tot 27 februari wordt weer een collecte gehouden ten bate van het sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum. Aan deze instelling is de naam van „Ome Jan van Zutphen" on verbrekelijk verbonden. Het „Zonne straal''-comité twijfelt er niet aan. dat velen gaarne een bijdrage voor het grote doel willen geven: het in stand houden en uitbreiden van „Zonnestraal" Was „Zonnestraal" voorheen het sa natorium van TBC-patiënten, nu omvat het afdelingen voor andere langdurige ziekten, zoals astma en reuma. Boven dien is er een uitstekend geoutilleerde chirurgische-orthopedische afdeling. Steeds moeten er nieuwe accommoda ties gebouwd worden om aan nog meer mensen hulp te kunnen bieden. Het „Zonnestraal"-comité vertrouwt erop, dat een ieder wil bijdragen aan dit grote doel voor 'mensen van elke ge zindheid. /n het jaar 1914 luidde het in een volksliedje: „En Naatje van de Dam. die moet wijken, die moet wijken voor de electrische tram". „Naatje" was de Hollandse Maagd, die op een zeer hoge piëdestal troonde voor het mooie paleis te Amsterdam. Het verkeer werd hoe langer hoe druk ker en omdat rails aangelegd moesten worden, werd het beeld afgebroken. Het was geplaatst in 1856 „ter herinne ring aan den edelen volksgeest"die gedurende de Tiendaagse Veldtocht in 1831 het vaderland had bezield. Ken nelijk had men behoefte aan een ver zetje in die dagen. Of, geloofde men werkelijk nog dat in 1830/'31 „het va derland op den rand van het schrome- lijkst verderf" was gebracht en dat de expeditie tegen de Belgen, die er geen zin in hadden met de Nederlanders verenigd te blijven, tot redding van het land had geleid? Hoe het was, op Texel waar de be langrijkste gebeurtenissen gewoonlijk wel weerklank vonden, maakten de schutters zich in 1856 óók op om feest te vieren. De voormalige luitenant Jo hannes Ludovicus Kikkert stond in het middelpunt van de belangstelling. Was hij in 1830 niet de eerste geweest, die zich vrijwillig voor de strijd tegen de Belgen had aangemeld? En waren daar na niet tientallen eenvoudige schutters hem gevolgd? Kikkert, officier en notaris De „veldtocht" uit de jaren 1830/'31 werd door Kikkert ieder jaar met zijn oude strijdmakkers herdacht. Als een jong tweede luitenant was hij naar het zuiden getrokken. Van zijn afwezigheid, die door een lange mobilisatie nog duurde tot 1835, had notaris Mr. Willem Bok gebruik gemaakt om tegenover Kikkert's ouders te betogen, dat een tweede notariskantoor op het eiland niet wenselijk was. J. L. Kikkert had zijn studie voor het notarisambt nog niet voltooid, maar Willem Bok beloof de hem desondanks een jaarlijkse uit koopsom als hij het notariaat niet uit zou oefenen. Toen Kikkert uit België terugkwam, voltooide hij zijn studie, werd notaris en behoorde weldra tot de aanzienlijkste ingezetenen. In velerlei functie heeft hij de Texelse gemeen schap gediend. Een toespraak Men schreef acht september 1856 toen Kikkert en 28 van zijn mede- schutters, die ook naar België waren geweest in De Lindeboom bijeengeko men waren voor een plechtig herden kingsfeest. De schutters hadden veel met hun vroegere leider op en zij had den het voornemen hem, als blijk van erkentelijkheid een mooie sabel, met een inscriptie op het gevest, te over handigen. Daartoe sprak één hunner hem als volgt toe „G\j ziet hier dan enige van Uw manschappen, die ook uit naam van nog andere hunner voormalige krijgsmakkers tot U gekomen zijn. Wij komen U een klein, maar oprecht bewijs onzer nog steeds levendige hoogachting aanbieden. Vijf en twin tig jaren mogen reeds zijn heenge- sneld, wie het ook moge schijnen te vergeten, ons Uwe oude manschap pen en krijgsmakkers staat het nog levendig voor de aandacht. Hoe Gij de eerste op ons eiland waart, die vrijwillig op de roepstem des gelief den konings. met achterlating van diere betrekkingen en gevaar voor uw eigen leven de wapenen opnaamt. En alzo een ieder, die het niet aan moed en kracht ontbrak, door Uw voorbeeld het pad mocht wijzen, dat hij bij het toen zo dreigende gevaar had in te slaan. Wij, onder Uw bevelen geplaatst, mochten niet slechts zien, hoe zeer die geest ook steeds bij het klimmen der gevaren bleef. En steeds droeg Gij onze belangen op het hart en za gen wij in U, een luitenant, die ons een oprechte vriend werd.Moge de Almachtige U in staat stellen om in de verschillende betrekkingen, waarin Gij thans geplaatst zijt, zo werkzaam te wezen, dat U de achting en het vertrouwen Uwer medebur gers en de zegen der Uwen steeds vergezellen". Het dankwoord Kikkert was een der eersten geweest, die zich bij de Doopsgezinde predikant Jacob Huizmga gemeld had als lid van het Afschafi'ersgenootschap. Elders schreven wij over het grote drankmis bruik in die tijd, ook de hogergeplaat- sten gingen zich aan een overmatig ge bruik van jenever te buiten. Het was een daéd dat Kikkert lid van het ge nootschap werd en dat het hem ernst was, blijkt uit het feit, dat hij zeer lang afschaffer gebleven is. Dit alles betekent niet, dat op het feest van de achtste september 1856 uitsluitend limonade gedronken werd! Bier en wijn werden toen niet tot de sterke dranken gere kend en men kan er dan ook van op aan, dat in De Lindeboom menige fles ontkurkt is. Er was een prachtige stem ming toen Kikkert tot zijn mede-schut ters in een dankwoord o.a. het volgende zei: „Met dank en erkentenis neem ik het blijk Uwer toegenegenheid aan. Ik zal steeds met genoegen herden ken de tijd dat ik de eer had mede het commando over de compagnie schutters van dit eiland te voeren. Onze compagnie toch was een voor beeld van orde en tucht, onder scheidde zich in vele opzichten bij uitnemendheid Uw goede geest onder eikanderen, Uw liefde voor de vijanden zelfs, toen er onder U gevonden werden, die het middageten met krijgsgevan genen deelden, dit alles staat mij het beschouwen van dit aandenken levendig voor mijn geest. Wij allen kameraden, genieten het voorrecht nog bij elkander te zijn en waarlijk dit geeft ons stoffe tot dankbaarheid, dit moet de vriendschapsband tussen U en ons vernieuwen. Nogmaals hartelijk dank voor Uw geschenk, ik zal het dierbare klei noden bewaren en mijn kinderen, ja het nageslacht zal, wanneer wij er niet meer zijn. een blijvend aan denken geleverd worden, hoe de schutters van Texel van 1830 tot 1835 dappere verdedigers van het vader land waren. Leve de Koning Namen van schutters Op zoek naar gegevens over de ne gentiende eeuw hadden wij het genoe gen velerlei archiefstukken betrekking hebbend op J. L. Kikkert te vinden. Deze en de sabel zijn nog in het bezit van een afstammeling, de heer C. D. Kikkert, die wij op deze plaats gaarne dank zeggen voor de medewerking, die hij ons gaf. De namen van de 28 schut ters, die het feest van Kikkert bijwoon den laten wij hier volgen sergeant Dirk Keijser, korporaals Jan Wuis Sr, Pieter Eelman, Jan Brouwer en Jacob Boon Mzn. Schut ters Corns Kok Lzn, Jac. Schoen, Jan Bas, Jan Brasser, Jan Corns Bruin, Gerrit Mulder. Jac. Huisman, Jan Smit Lzn, Klaas Cors Bruin, Corns Kok, Anthonie Amesfoort, Willem Bruin, Corns. Rab, Willem Bakker, Corns. Smit Klzn, Arie Dros, Willem Vlas, Klaas Vermeulen, Willem Bispink, Pieter Boersen, Klaas Vlaming, Simon Weel, G. Bus selman Bzn. Zoals men ziet komen heel wat na men, die ook nu nog op Texel in ge bruik zijn op het lijstje voor, maar een bekend verschijnsel ook zijn en kele namen verdwenen. Na meer dan een eeuw is dit wel begrijpelijk. En ook is het begrijpelijk, dat niemand meer enige heugenis aan de voorvaderen heeft, die destijds de lange marsen naar België hebben gemaakt Omdat J. L. Kikkert een uitvoerig dagboek van zijn militaire diensttijd heeft gemaakt, zul len wij nog in de gelegenheid zijn daar op terug te komen. Mochten lezers van dit blad ons aan archiefstukken over de vorige eeuw kunnen helpen, zo zullen wij dit gaarne vernemen. VL STUKADOORSBEDRIJF In „Handelsbelangen" van 4 februari lazen wij onder „nieuwe inschrijvin gen": Stukadooröbedrijf Hoep en Vermeu len, Texel, De Koog, Kamerstraat 10. Venn. A. Hoep en J Vermeulen. VREEMDE VOGELS DE KOOG Texel in de winter trekt een klein doch groeiend aantal vakan tiegangers. De kampeerders, die een dezer dagen de nacht op het kampeer terrein „Kogerstrand" doorbrachten, waren echter van een opmerkelijk soort, 's Avonds arriveerden ze met een zéér oude 2 CV op het parkeerterrein waar ze, zonder daarvoor toestemming bij de beheerder te vragen, een „huis" gingen bouwen van pakken stro, die daar waren opgeslagen. De vier brach ten er de nacht in door en werden eerst tegen het middaguur wakker. Ook toen meldden ze zich niet bij de kampbe heerder, maar gingen uitvoerig hun strohuis en de omgeving daarvan foto graferen en tekenen. Kort daarop lieten ze hun bouwsel in de steek en vertrok ken met hun vehikel, om elders op het eiland indrukken op te doen. Later werd het viertal-met-auto op de veer boot „Marsdiep" gezien. Ook daar ge droegen ze zich nogal opvallend, want hun wagen was van onder tot boven gecamoubleerd met dennetakken. Achteraf gezien was het gedrag van de vier jongelui eigenlijk normaal, want het waren uit Frankrijk afkom stige studenten van een kunstnijver- hiedsschool, die er om bekend staan al les te laten wat normaal is en alles te doen wat vreemd gevonden wordt. Voor weinig geld hebben de vier Fransen op deze wijze meerdere dagen op ons eiland doorgebracht.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1