Voorlichtingsbijeenkomst over teelt aardappelen en suikerbieten BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Niet alle mannen zijn egoïsten houdt—d Natuurzuivere DAMPO rubriek voor LANDBOUW en VEE verkouden TEXELSE COURANT Onilci» L >an (ufoninKm De belangstelling voor de op 5 fe bruari gehouden voorlichtingsbijeen komst in Motel „De Zwaan" over de teelt van aardappelen en suikerbieten was zeer bevredigend. De heer Th. Rutten, voorzitter van de Streekont- wikkeling kon plm. 40 landbouwers welkom heten. De heer KI. Borst deed allereerst een aantal mededelingen over activiteiten in het afgelopen jaar. Met premie van de Streekontwikkeling werden plm. 10.000 poterkiembakken aangeschaft. Verder kregen een aantal aardappelte lers premie bij aanleg van TL-verlich- ting in poterbewaarplaatsen. In een drietal gevallen werd premie verleend op de aanschaf van een ontsmettings machine voor pootaardappelen. Vervolgens werd gememoreerd, dat hulp werd verleend bij de opleiding van aardappelselecteurs door het be schikbaar stellen van een goede selec teur van de vaste. Mede dank zij deze hulp slaagde 90% van de Texelse cur sisten. De heer Borst had de indruk, dat de goede vooruitgang bij het ont smetten van eigen pootgoed in 1963 en 1964 voor een goed deel weer teniet was gedaan. Met klem wees de heer Borst op de noodzaak van ontsmetten. Was men hier door omstandigheden nog niet aan toe gekomen, dan zou dit alsnog moeten gebeuren. Werd dit nagelaten, dan zou dit kunnen betekenen, dat de prijzen een volgend seizoen goed zijn, maar dat de geldelijke opbrengst per ha. toch te laag ligt als gevolg van een te lage opbrengst en een hoog percen tage „uitval". Een flinke vooruitgang kon worden geconstateerd ten aanzien van het aantal planten per ha. Spreker was van oordeel, dat dit mede te dan ken was aan de artikelen in de Texelse Courant over dit onderwerp. Inleiding van de heer Zijdewind De heer Zijdewind wees in de eerste plaats op enkele nieuwe zomergerst- rassen met brouwgerstkwaliteit. Het betreft de rassen Zephyr en Delisa. De opbrengst van deze rassen is zeer goed. Verder werd iets verteld over de che mische onkruidbestrijding in aardappe len. In Noord-Brabant en Drente be gint dit systeem van onkruidbestrijding meer toepassing te vinden. Door veel te eggen wordt nl. de kans op verdroging en nachtvorstbeschadiging groter. Spr. was van oordeel, dat deze wijze van onkruidbestrijding ook voor de Texelse zandgronden van belang kon zijn. De heer Zijdewind wees op het streven van de landbouwers op de zwaardere gron den om de rijenafstand van aardappe len op 75 cm. te gaan stellen. Voor de lichtere Texelse gronden verdiende dit naar het oordeel van inleider geen aan beveling. Bij droogte zou de loofont- wikkeling nl. onvoldoende zijn om een goede grondbedekking te krijgen. Ook ten aanzien van het dit jaar veel voorkomende „blauw" in de aardappe len deed de heer Zijdewind enkele mededelingen Als voornaamste reden werd genoemd het hoge zetmeelgehalte van de aardappelknollen. In deze om standigheden zou het veelvuldig venti leren het kwaad verergeren. Het venti leren van dergelijke partijen kan het beste gebeuren bij een groot verschil tussen de buitentemperatuur en de temperatuur in de aardappelhoop en bij msitig weer. Voordat in de aardappelen gewerkt wordt, dient de partij opge warmd te worden. Beschadiging door de bewerking De heer J. Kruizinga vertelde iets over het onderzoek naar beschadiging van aardappelknollen tijdens het rooien en het transport. Daartoe werden tij dens het rooien monsters genomen bij de rooimachine en na het storten in de bewaarplaats. Er bleken grote ver schillen tussen de diverse partijen voor te komen. In het gunstigste geval was 94% van de knollen onbeschadigd, bij de slechtste partij was dit maar 58,7%. Als oorzaken werden genoemd een te snelle gang van de machine, een minder goede overgang van schaar naar opvoer- ketting, het te snel verliezen van het zand van de opvoerketting, waardoor de knollen in aanraking komen met de ijzeren delen van de machine. Voor het rooien met de rooimachine is een tractor met een groot aantal versnellin gen gewenst, zodat met de gewenste snelheid kan worden gereden. Een sprong van bijv. 2,2 km. naar 3,8 km per uur noemde inleider te groot. Vol gens de heer Kruizinga behoeft er geen verschil te zijn tussen het rooien in zak ken, in bunkers of op de wagen. Bij het werken met de aardappelvork kon veel beschadiging ontstaan. Diverse vragen Men sprak er zijn verwondering over uit, dat op een proefveld op het bedrijf van de heer KI. Eelman, Het Noorden, zonder stikstofbemesting nog een op brengst van 32 ton per ha. werd ver kregen en dat de maximale opbrengst werd bereikt bij 60 kg. N per ha. Ge wezen werd op de gunstige groeiom- standigheden en het feit, dat op bedoeld perceel een groenbemesting was onder- geploegd. Over het momenteel nog ontsmetten van pootgoed bleek geen eenstemmig heid te bestaan. Enkele landbouwers hadden hiermee ongunstige ervaringen opgedaan. De heren Borst en Zijdewind meenden, dat bij een juiste toepassing geen moeilijkheden behoefden op te treden. Hierbij werd vooral ook gewe zen op een juiste temperatuur van het ontsmettingswater. Verder zou het ge wenst zijn de poters na het ontsmetten spoedig een zgn. warmtestoot te geven. Dit pootgoed moest in geen geval zon der spruit geplant worden. Enkele aanwezigen noemden een kali bemesting van 300 - 400 kg. zuivere kali per ha. zeer hoog. Op Texel gaat men in het algemeen niet hoger dan 200 kg. De heer Borst raadde aan om de lichte gronden een bemesting van 300 kg. zuivere kali te geven. Verzorging van suikerbieten De heer C. Zijdewind wees op de zeer goede resultaten, die in 1964 met chemische onkruidbestrijding met het middel Pyramin op suikerbieten wer den bereikt Dit is vooral te danken ge weest aan de goede weersomstandig heden. Ten aanzien van het tijdstip van bespuiting is het advies iets gewijzigd. Bij gunstig weer kan dit vrijwel direct na het zaaien gebeuren. De resultaten yortelonkruiden is nog geen oplossing op kleigrond en humusrijke gronden zijn wat tegengevallen. Hier heeft het middel Endothal in bepaalde gevallen een beter resultaat gegeven dan Pyra min. Daar dit middel echter zeer duur is, moet in dit geval de voorkeur wor den gegeven aan rijenbespuiting. Voor gevonden, al is wel geconstateerd, dat bij gebruik van Pyramin de groei van kweek iets geremd wordt. Vijf tot zes hectare per man De heer Kruizinga wees op het zeer goede resultaat van de proef bij de heer KI. Eelman. Het blijkt mogelijk te zijn de verzorging van de bieten klaar te krijgen met 50 man-uren per ha. Voor een, goed resultaat zijn de volgende za ken van belang. Een voldoende fijn en ondiep zaaibed is een eerste eis. De zaaiapparatuur moet goed in orde zijn. Er is thans gelegenheid deze te laten controleren door een deskundige in stantie. Gewaarschuwd werd tegen een te kleine hoeveelheid zaaizaad. Een zaaiafstand in de rij van 5 cm. was het h 107. „Mooi zo, instappen dan maar", zei brigadier Piet, alias generaal Mesjocco. „Die kapitein met die drie sterretjes op zijn pet komt voorin bij mij te zitten. Duw die andere drie maar achterin". De gevolmachtigde officier voldeed braaf aan het bevel en duwde de vier krijgsgevangenen vol ijver naar binnen. „Zie zo, ze zitten er in, generaal", zei hij toen, „Maar nu is er geen plaats meer voor mij. Hoe kom ik nu naar de ka zerne?" „Héél eenvoudig", grijnsde brigadier Piet, „Ga maar lopen. Dat is goed voor je kuitspiertjes. Je bent uiteindelijk nog jong genoeg!" En vóór de verbouwereerde officier wat zeggen kon, was de generaal al weggereden, hem in volslagen wanhoop achterlatende. Doch deze wanhoop maakte al spoedig plaats voor een stoe re en mannelijke verontwaardiging, die zijn uitweg vond in een gespierde ver wensing. „Porco porcissimo generalis simo!!" tierde de gevolmachtigde offi cier, maar het hielp niet veel, want de auto was weg en bleef weg. Al met al begrepen Piet's vier mede reizigers nog niet veel van de situatie. Ze vroegen zich verwonderd af wat de generaal wel met hen voorhad en hun verbazing steeg ten top, toen de man op een gegeven moment zijn auto stopte en bevelend sprak: „En nu de wagen uit, alle vier!" „Je gaat ons toch met doodschieten?" vroeg wachtmeester Zwiebelmann. „Zeur niet", lachte Piet. „We staan hier op de overweg bij de tunnel, die de verbinding vormt naar Slavonië, je eigen vaderland Ga die tunnel maar in en zie maar, dat je zo gauw mogelijk thuiskomt FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 21. Zaterdags huurde Marne een auto en reed in de namiddag naar Tiel, waar ze verslag uitbracht van haar bevin dingen. „Vanavond gaan we samen, tante. Met de auto kunt u hem ook bezoeken. Hij zal er vast van opkijken". „Maar kind, dat kost toch veel geld, zo'n auto?" „O", antwoordde Marrie luchtig, „ik had nog wat geld, toen ik in Nederland kwam en nu verdien ik weer aardig wat. Een keertje kan ik dat wel beta len, hoor". Patiënt van Evijk verklaarde die avond een gelukkg mens te zijn met twee van die lievevrouwen aan zijn bed. De komst var tante Duuk was voor hem een volk»men verrassing en het bezoekuurtje vlo.g om. Toen Marrie afscheid nam, hield Uj haar hand even vast en zei: „Marrie, ik ben je dank baar, dat je dit allemm voor ons deed, voor tante Duuk en Hj. Met die auto, bedoel ik. Doe je alsjebeft voorzichtig? Is er geen mist vanavo^?" Ze lachte en trok h^r hand los. „Prachtig zacht najaars>eer. Heldere lucht met sterren. En in Australië heb ik wel rijden geleerd, dt kan ik je verzekeren. Daar zijn de wegen even anders als hier". „Tot ziens Marrie, en er£Veel dank voor alles". „Tot morgen, rentenier, je-jent al een stuk betei dan de vorige kter. Ga zo door en je bent zo weer de cude". Drie weien vertoefde Baiend van Ewijk in iet ziekenhui/ en Marrie smetteloos- zuiver bezocht hem steevast om de andere dag, nam twee zondagen tante Duuk mee en zag de patiënt zienderoog beter worden. Toen hij op een avond meedeelde, dat hij de volgende dag weer naar huis mocht, dacht Marrie aan zijn kamertje in Geldermalsen en besloot diezelfde avond contact op te nemen met tante Duuk. „In ieder geval haal ik je mor genochtend op", beloofde ze. Met tante Duuk maakte ze het in orde, dat Barend een paar weken bij haar zou komen om rustig aan te ster ken. Vervolgens belde ze haar baas op en vroeg of ze een morgen vrij kon krij gen, om een zieke op te halen uit Utrecht. Het was even stil aan de lijn. „Wie is het?" vroeg baas Tjeu, „je verloofde?" „Ik ben niet verloofd, meneer, dat weet u ook wel. Het betreft een chauf feur uit Geldermalsen, helemaal alleen staand, familie van familie, zal ik maar zeggen. Ik breng hem bij m'n tante in Tiel. Om half twee kan ik wel weer present zijn". „Vooruit maar, dat mag ik niet wei geren. En kom morgen om half twee meteen naar m'n kantoor. Ik heb wat met u te bepraten". Marrie's hart begon onrustig te klop pen. „Soms weer moeilijkheden, me neer?" „Moeilijkheden? Welnee, juffrouw Laan, integendeel, zou ik haast zeggen. U hoort het wel. Laten we het een ver- rassinkje noemen". „Goed, meneer, om half twee ben ik present". De volgende morgen reed ze naar Utrecht, mocht daar de ex-patiënt in ontvangst nemen, die het eerste kwar tier in de wagen zich kan verbazen over de uitstekende kwaliteiten van rijden van het meisje en op de grote weg maakte hij haar dan ook zijn com pliment. „Ik heb je al gezegd: in Australië leer je wel rijden, reken maar. In de streek, waar ik woonde, wemelde het van kangoeroes en die lieve diertjes maakten er blijkbaar een sport van om op de meest ongewenste momenten voor je wagen te springen In het begin kreeg ik zo wat een zenuwschrik, maar daar wen je ook aan. Op het laatst werd het een soort sport om ze te ont wijken. Ik ben er gelukkig altijd in ge slaagd". „Nou, kangoeroes kom je hier op de wegen niet tegen", merkte Barend droogjes op. „Nee, maar wel wegvarkens. Ver schrikkelijk, zo onopgevoed sommige mensen achter het stuur zijn. Daar ver baas ik me iedere keer weer over". In Tiel werd Barend van Ewijk har telijk ontvangen en op de divan gede poneerd. Tante Duuk verzekerde, dat ze de nazorg van de patiënt wel ter hand zou nemen en dat hij vast niet eerder weer achter het stuur kwam, voordat hij voor honderd procent genezen was. En of Marrie zo vriendelijk wilde zijn om van tijd tot tijd te komen contro leren, of de patiënt bleef vooruitgaan. meest gewenst. Vooral bij slempgevaar was een grotere afstand gevaarlijk. Het gebruik van de dunmachine zou naar 't oordeel van de heer Kruizinga pas aan de orde komen bij grotere oppervlak ten., d.w.z. meer dan vijf hectare per man. Vragen in de tweede ronde Is er een mogelijkheid de gehele ver zorging te mechaniseren? Dit bleek in derdaad mogelijk te zijn. In dit geval zorgt de dunmachine voor het opeen- zetten en de na chemische onkruidbe strijding nog noodzakelijke werkzaam heden. De kans is vrij groot, dat deze wijze van werken de opbrengst iets drukt, maar bij de keuze suikerbieten of graan zou het voordeel toch aan de kant van de suikerbieten kunnen lig gen. Verder werd gevraagd naar het oordeel van de heer Kruizinga over het gebruik van de loofplukker bij aardap pelen. Als bezwaren werden genoemd de geringe capaciteit van deze machi nes, het gevaar van beschadiging van de knollen, groene knollen en het ver grote gevaar van het optreden van de aardappelziekte. Op gronden, waar veel gevaar was voor het optreden van rhi- zoctonia in de aardappelknollen bood de loofplukker voordelen. C. v. Gr. IR. LOUWES SPREEKT OVER SAMENWERKING IN DE LANDBOUW Op dinsdag 16 februari houdt de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting haar laatste vergadering in dit seizoen. We zouden bijna zeggen, dat dit een klinkend slot kan worden. Het bestuur is er nl. in geslaagd voor deze bijeen komst als inleider te krijgen de heer Ir. Louwes te Wageningen. Wij menen, dat de naam „Louwes" in landbouw- kringen wel iets zegt. Het vragen van een onbekende in leider houdt altijd een zeker risico in en naar ik meen heeft dit in het verleden wel eens tot teleurstellingen geleid. We zijn van mening, dat dit risico er dit keer niet in zit. Bovendien is het on derwerp belangrijk en actueel. Vrijwel iedere agrariër is er van overtuigd, dat het in de landbouw tot een grotere sa menwerking zal moeten komen. Niet alleen op organisatorisch gebied, maar ook op de boerenbedrijven zelf. De mo gelijkheden zijn hier vele. Ze kunnen uiteenlopen van het samen bezitten en gebruiken van één werktuig tot een vrijwel volledige samenvoeging van de bedrijven. Welke kant moet het op? Ir Louwes hoopt deze avond wegen aan te wijzen om de samenwerking in praktijk te brengen. Daarom moet de zaal van Hotel ..Texel" dinsdagavond vol zijn. C. v. Gr. BUURTVERENIGING BIJEEN De enige in Den Burg nog actieve buurtvereniging „Schoonoordsingel- Witte Kruislaan-Kogerstraat" heeft za- terdavond in het fanfaregebouw een bijeenkomst gehad, die zeer geslaagd kan worden genoemd. Ruim veertig personen droegen bij aan dit ouderwet se buurtfeest. De vereniging kon terug zien op een jaar vol activiteiten. Er werd een Palmpaasoptocht georgani seerd, een uitstapje voor de kinderen en een Sint Nicolaasmiddag. Ook voor dit jaar staan weer tal van festiviteiten op het programma. DAMCLUB TEXEL Uitslagen- J. Vinke-C. Dijker 20 J. Hooijberg-P. Bruijn 11 C. Vinke-Jb. Koom 20 C. P. Burger-P. Kooiman 11 Jac v. Heerwaarden-J. A. v.d. Slikke 1—1 C. v.d. Werf-Jo Schoo 11 D. v.d. Werf-C. Groenhof 11 J. A. v.d. Slikke-H. Bruining 11 H. Bruining-C. Vinke 11 C. Dijker-J. Hooijberg 20 J. Vinke-P. Bakelaar 02 P. Kooiman-J. Stam 20 C. P. Burger-Jac. v. Heerwaarden 02 G. Dros-H. Bruining 02 D. v.d. Werf-A. de Haan 2—0 l Jb. Koorn-C. v.d. Werf 02 Persoonlijk kampioenschap Hoofd klasse: J. Zijp-H. Veenstra 02 P. Bakelaar-W. Tesselaar 0—2 H. Veenstra-J. den Os 11 W. Tesselaar-H. Veenstra 11 W. Tesselaar-A. Grooteman 11 J. Zijp-T. Keizer 11 J. S. Keizer-J. Oud 02 J. de Vries-J de Boer 02 P. Bakelaar-J. Zoon 20 J. de Boer-T. Keizer 20 J. de Vries-A. Grooteman 11 J. Zoon-Js. Keizer 1l J den Os-W. Tesselaar l1 J. Zijp-P. Bakelaar 20 Js. Keizer-T. Keizer 02 Pers. kampioenschap le klasse P Bleéker-W. v. Leeuwen 20 J. Pronk-P. Kooiman 11 A Pruiksma-P. Bruijn 11 P. Kooiman-A. Pruiksma 11 W. v. Leeuwen-J. Pronk 02 J. Pronk werd hiermee kampioen. P. Bruijn heeft nog een partij te spelen en kan nog op een gedeelde tweede plaats komen met P. Kooiman. In de hoofdklasse leiden J. de Boer en A. C. Grooteman. P. Bakelaar speelt een zeer bescheiden rol en valt wel iets tegen. BRIDGEN Het resultaat van competitiedrive no. 13 heeft weer flinke verschuivingen in de totaalstand veroorzaakt. Door het vergaren van een zeer hoog percentage hebben Bos-Grootjen, met een flinke voorsprong op no. 2, de kop van de ranglijst in bezit genomen. De uitslag was als volgt: A.: I. Bos-Grootjen 1) 74.30% 2. Mantje-Veenema 2) 59.72% 3. Blonk-v.d. Galiën 8) 52.78% 4. Kellner-van Lenten 3) 50.00% 5%. mevr. Keijser-Bruin 9) 45.83% 5V2. Riteco-Zegers (14) 45.83% 7 Bakker-Raven 7) 45.14% 8. Gebr. v. Sambeek (16) 39.58% 9. Dijkstra-Smits <17) 36.81% B.: 1. Echtpaar Jouwersma 6) 63.10% 2. Dam-Dros 5) 61.90% 3. Echtp. Bemsterboer (15) 57.74% 4. Luyckx-Wessels 4) 50.60% 5. Stolk-Verstegen (12) 45.83% 6. Echtp. Gilijamse (11) 42.86% 7. Huizinga-de Vries (10) 39.29% 8 dames v.d. Heerik-Kooijman (13) 38.69% frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. De patiënt en Marrie hoorden het lachend aan. „Ik wip wel eens een zon- dagje over", beloofde Marrie. „Tiel is gelukkig niet zo ver als Utrecht". ,,'t Zal anders zo gek veel niet uit maken". meende Barend Om elf uur vertrok ze, vrolijk nage wuifd door twee mensen in de kamer. En vijf minuten voor half twee betrad Marrie de hal, begroette Elsje, haar plaatsvervangster, keek op de blocnote of er nog wat bijzonders opgetekend stond, inspecteerde zich in de spiegel om zich ervan te vergewissen, dat baas Tjeu geen redenen tot aanmerkingen zou kunnen vinden en begaf zich toen naar het privékantoor. „Veilig met de ontslagen patiënt overgekomen?" informeerde hij belang stellend. Marrie knikte. „Gelukkig wel, dank u. Mijn tante zal hem wel vertroetelen, dat is haar wel toevertrouwd". „Ga zitten, Marrie, want ik heb een vraag. De kwestie, morgenavond is het jaarlijkse diner van de industrieëlen in onze streek. Dat is altijd een gezellige avond, want na het diner wordt er ge woonlijk gedanst, doorgaans tot een uur of twee, drie. De heren komen er met hun dames en nu komen we op het punt, waar we zijn moeten: ik ben min of meer een verstokte vrijgezel, maar op zo'n avond ben ik wel verplicht een dame mee te nemen. Marrie Laan, zou jij morgenavond mijn dame willen zijn?" HOOFDSTUK 14 Het meisje knipperde met haar ogen en begon te lachen. „Meent u dat?" „Anders vroeg ik het niet. Ik ben er van overtuigd, dat ik met Marrie Laan eer zal inleggen". Ze dacht een poosje na en keek hem toen even aan, waarna ze begon te la chen. „Mag ik voor de eer bedanken? Natuurlijk stel ik de uitnodiging op prijs, dat spreekt. Maar om als nood zakelijk kwaad te fungeren aan de zijde van een min of meer verstokte vrijgezel sorry, meneer Tjeu, maar daar voel ik toch echt niets voor". Hij boog zich half over zijn bureau en antwoordde zacht; „En als ik je nu zeg, Marrie, dat ik het ontzettend op prijs zal stellen, als jij, juist jij, met me mee wilt gaan?" Ze begon te kleuren en raakte enigs- zins verward. „Waarom juist ik. Mij dunkt, u zult toch wel kennisjes hebben in uw eigen kring?" „Misschien. Natuurlijk kan ik op iemand een beroep doen en ik neem aan, dat ze niet zal weigeren. Maar. ik zal heel erg eerlijk zijn, Marrie. Ik verheug me, dat er nu een gelegenheid is, waarop ik jou als mijn dame kan uitnodigen. Een weigering zal voor mij dan ook een zeer grote teleurstelling zijn. Toe nou. Marrie.Voor zover ik me kan herinneren, heb ik me altijd tegenver jou als een heer gedragen, nietwaar?" „Als dat niet het geval was geweest, zou ik al lang verdwenen zijn, meneer", constateerde Marrie op vaste toon. „Wat is er dan op tegen om een avondje met mij uit te gaan?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3