Cjrom TwartsJexeU in het harL, „NIET WAAR!zegt S. Vlaming AGENDA GRONDSPECULATJE IN OOSTEREND? Winst gaat naar verzorgingsflat gtwAT tu. mmm wou „De Vriendenkring" bracht moeilijk stuk op aanvaardbare wijze 'M DINSDAG 23 FEBRUARI 1965 78e JAARGANG No. 7941 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. T/b Langeveld de Root) Postbus 11 - Den Borg, Teiel - TeL 2058 Redaktie: Harry de Graal, WHbelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. OOSTEREND Aan de Kotterstraat te Oosterend ligt een stukje grond, kadastraal bekend onder sectie B 2551 en 1518 m2 groot. Als de provincie er mee akkoord gaat, zullen hier vijf Bogaerswoningen verrijzen. B. en W. hebben in principe hun goedkeuring aan het bouwplan gehecht, maar kan eerst vergunning verlenen als G.S. ak koord gaan. Het bouwplan is nl. niet in overstemming met het uitbreidings plan Oosterend, zodat slechts een ver gunning op grond van artikel 20 van de Wederopbouwwet kan worden ver strekt. Het is dus zeer de vraag of de provincie toestemming wil verlenen. De oorspronkelijke eigenaar van het stukje grond aan de Kotterstraat was de heer D. Biesboer, die het als tuin grond gebruikte. Hij verkocht het stuk aan zijn dorpsgenoot L. van Kooten (NIET de juwelier) voor ƒ3000,Koper en verkoper kwamen overeen, dat de koop alleen zou doorgaan als op het betreffende stuk zou mogen worden gebouwd. De heer L. van Kooten won inlichtingen in bij Gemeentewerken, waar hem duidelijk werd gezegd, dat deze grond een agrarische bestem ming had en dat er daarom beslist niet mocht worden gebouwd: nu niet en in de toekomst niet. De heer Van Kooten trok zich dus terug. Maar toen kwam een tweede belangstellende opdagen: de heer P. Dros Nzn. De heer Dros kwam wel tot zaken en kocht de grond voor ƒ800,Het was echter niet de bedoeling van de heer Dros de grond zelf te gaan ge bruiken en hij verkocht het stuk direct door aan de heer S. Vlaming, een oud- Oosterender, die onlangs bekendheid verwierf door zijn plannen tot stichting van een verzorgingsflat voor bejaarden te Oosterend. De heer Vlaming, die thans in Den Haag een bouwbedrijf ex ploiteert, was bereid voor het stuk ƒ2000,neer te tellen, inclusief de overzetkosten. De nieuwe bezitter ver voegde zich kort daarop bij B. en W. en verzocht om een vergunning voor de bouw van vijf Bogaerswoningen. De principiële toestemming werd gegeven, maar de provincie bleef het laatste woord houden. Voor de goedkope woningen meldden zich vijf liefhebbers. De heer Vlaming liet hen weten, dat ze voor de wonin gen in aanmerking kwamen en verzocht hen alvast ƒ1000,als voorschot te storten. Drie van de gegadigden volde den aan dit verzoek. Tevens werd aan het vijftal de afrekening toegezonden, letterlijk luidende: „Hierbij Uw afreke ning waarnaar U gaat betalen: Bouw kosten ƒ16 000.architect ƒ1600, bouwgrond 4400,dus totaal ƒ22.000,—." Stagnatie Maar G.S. hadden geen haast en de uitvoering van de bouwplannen bleef wachten. Van de zijde van de gemeente Texl vernamen wij. dat het zéér de vraag is of de provincie zich met het bouwplan akkoord zal verklaren. Waar schijnlijk zijn niet voldoende argumen ten aan te voeren, om van het uitbrei dingsplan af te wijken. De vijf gegadig den hebben door de mededelingen van Dinsdag 23 februari Den Burg, De Graaf, Poslzegclruilbeurs. Den Burg, De Lindeboom-Texel, Suikerfabriek Puttershoek, suikerbietenavond Oosterend. Herv. Centrum, Herv. Mannen- vereniging, vergadering voor leden en belang stellenden. Woensdag 24 februari Den Burg, De Zwaan, R.K Vrouwengilde. Spreker over verzekeringswezen. Toegelicht met kleurenfilms Donderdag 25 februari De Cocksdorp, Plattelandsvrouwen De Cocks dorp-Eierland, discussieavond. Den Burg, De Zwaan, Filmavond N.K.V Den Burg, Oranjeboom, Algemene ledenverga dering VVV Texel. Vrijdag 26 februari Den Burg, Landbouwschool. Plattelandsvrou wen, Lezing door Jac. de Bruin: „Buitenplaat sen langs de Vecht". Den Burg, De Lindeboom-Texel, Coöp. Aan koopver Texel G.A., ledenvergadering. Zaterdag 27 februari Den Burg. Toneelavond door St- Jan t.g.v. Vastenavond. Oudeschild, 't Skiltje, Winteruitvoering Kon. Texels Fanfare. Zondag 28 februari Den Burg, Toneelavond door St. Jan t g.w Vastenavond. S. VLAMING louter ideëel" de heer S. Vlaming een meer optimis tisch idee van de stand van zaken o.a. door de brief, hen in juli toegezonden en waarin stond, dat de gemeente voor de bouw vergunning had verleend. Van een vergunning is geen sprake; de ge meente kan in beginsel toestemmen, maar moet de beslissing aan de provin cie laten. Bevreemdend is het dat de heer Vlaming op 22 juli 1964 schrijft: ,,U hebt een huis gekocht aan de Kot terstraat", terwijl daar alleen nog braakliggende grond ligt. Voorts deelde de heer Vlaming in een brief op 2 juli 1964 mee: „Burgemeester en Wethou ders staan borg voor Uw hypotheek". In een schrijven aan B. en W. met het verzoek om bevestiging van deze be wering, werd medegedeeld, dat dit geenszins het geval was. De heer Vla ming, die het graag doet voorkomen alsof hij zich alle mogelijke belangeloze moeite getroost om Oosterend, zijn dier bare geboorteplaats, aan woningen te helpen, gaat er met deze liefdadigheid niet op achteruit, wat naar voren komt in de volgende berekening: Inkoop grond ƒ2000,verkoop vijf maal 74400,maakt een bruto winst van 7 20.000, Intussen vernamen wij dat Vlaming's Bouwbedrijf niet langer als uitvoerder van de bouwplannen optreedt, omdat is bepaald dat Bogaerswoningen door de eigenaars zelf moeten worden gereali seerd. De man. die nu met de leiding van het Bogaerswoningen-project te Oosterend is belast, is de architect G. J. Hartkamp te Den Haag. Géén speculatie De in het bovenstaande genoemde feiten werden donderdag bij de pers bekend, maar aangezien wij er wegens ruimtegebrek niet in slaagden het arti kel vrijdag op te nemen, kon het ge beuren dat hetzelfde verhaal reeds eer der in een dagblad werd gepubliceerd. Daardoor waren wij in staat de reacties hierop van de heren G. J. Hartkamp en S. Vlaming te vernemen. De heer Hart kamp te Den Haag verklaarde ons het volkomen onjuist te vinden om in dit geval van grondspeculatie te spreken. „Hoogstens zou men kunnen zeggen, dat door Vlaming een enigszins over trokken winst wordt gemaakt. De winst is beslist niet te groot, maar zou dat wèl zijn geweest als Vlaming de huisjes zelf had aanbesteed. Er kan nu alleen nog aan de grond worden verdiend. Maar wat zou dat? Die mensen kunnen van iemand een stuk grond kopen en willen daar een huisje op hebben. Al zouden ze een ton voor die grond heb ben betaald, wat maakt dat uit?" Over de mededelmg van Vlaming als zou de gemeente financieel garant staan voor de vijf betrokkenen, zei de heer Hart kamp: „Dat lijkt me wat voorbarig, want juist een dezer dagen heeft minis ter Veldkamp een regeling voorgesteld om mensen, die goedkope woningen willen bouwen, een hypotheekgarantie te verstrekken. Zelfs kunnen deze men sen in aanmerking komen voor een be paalde premie, maar zover is het nog niet". Wat betreft de vergunning door G.S. voor de bouw van de 5 woningen, ver telde de heer Hartkamp: „Ik bel elke week naar Haarlem om te informeren. Het plan hangt alleen nog af van de adviezen van de planologische dienst. Ze zijn inderdaad niet zo vlot geneigd om die vergunning te verlenen, maal ais die voor Vlaming toch wel gunstige grondverkoop nooit zou hebben plaats gehad. zouden die huisjes er al gestaan hebben. Ze kennen nu de achtergron den en weten dat er iemand wat aan verdiend. Toch heb ik de indruk, dat het plan er wel doorkomt, hoewel de publikatie, waarin gesproken wordt over speculatie en grove winst, niet erg bevorderend is". Protest Ook de heer S. Valming te Den Haag, die wij om commentaar vroegen, toon de zich niet erg ingenomen met de pu blikatie over zijn transacties en kondig de aan tegen de berichtgeving te zullen protesteren. „Wij zijn normale hande laren in grond en bouwterrein", aldus de heer shaming. „Toen ons het be treffende stuk te koop werd aangebo den, had het geen hogere waarde dan ƒ2000,Ieder ander had 't voor dit be drag of misschien nog minder kunnen kopen. Toen later het bericht kwam dat Bogaerswoningen op Texel mochten worden gebouwd, hebben we verzocht op het stuk Bogaerswoningen te mogen bouwen. De gemeente ging akkoord en er meldden zich voldoende gegadigden, die zich allen bereid verklaarden ƒ4400,te willen neertellen voor 'een stuk van 300 m2. Dit bracht een bruto winst op van ƒ20.000,maardit betekende niet dat de netto-winst óók zo hoog was. Alle zaken hebben tegen woordig hoge bedrijfsonkosten als be lasting enz. De onze ook. De netto-winst bedraagt ƒ7000,Dat bedrag laat ik niet in mijn zak glijden, maar financier er het tweede object mee in Oosterend, nl. de verzorgingsflat voor bejaarden. We hebben de „Stiohting Verzorgings flat Oosterend" inmiddels ƒ30.000, geleend, zonder rente te berekenen De verzorgingsflat profiteert dus van de winst, die bij de verkoop van het bouw terrein vrijkomt". De heer Vlaming vertelde de beste hoop te hebben, dat het met de vergun ning van de provincie in orde komt. „Het advies van de planologische dienst over deze aangelegenheid is door ziekte van de betrokken ambtenaar nog niet uitgebracht, maar dit zal zeker niet lang meer op zich laten wachten. Dat hoorde ik van hert; architectenbureau Hartkamp". Idealisme De heer Vlaming raadde ons aan weinig aandacht aan de verdachtma kingen te schenken. „Ik doe dit alles werkelijk om Oosterend te helpen. In Oosterend heb ik louter ideële bedoe lingen. Men zal overigens later zelf kunnen zien, dat de huisjes, die aan de Kotterstraat zullen verrijzen, de mooi ste zijn in heel Nederland voor een to tale prijs van ƒ21.000,Dus geen 22.000.want de vijf gegadigden hebben ieder recht op ƒ1000,premie Dat staat vast, evenals de garantie op de hypotheek. Dat is overal zo. Ieder, die in Nederland een Bogaerswoning laat bouwen heeft 90% garantie op de hypotheek onder dekking van het rijk voor zowel de hoofdsom als de rente. Dat is dus beslist waar. Vraagt U het zelf maar bij het Ministerie". Bij het lezen van het bovenstaande zal men concluderen, dat de gang van zaken rond het Bogaerswoningen-pro ject in Oosterend nogal onduidelijk is. Niet alle letterlijk aangehaalde mede delingen kloppen met elkaar De vrees is echter gewettigd, dat de vijf Bogaers woningen in Oosterend er nooit zullen komen. Dat dit voor de gegadigden, die reeds een belangrijk bedrag hebben be taald, bijzonder teleurstellend is, laat zich denken. DEN HOORN Vrijdag- en zater dagavond gaf de toneelvereniging „De Vriendenkring" ten bate van de Sport vereniging ZDH in het dorpshuis „De Waldhoorn" een succesvolle uitvoering van de thriller „En. op een nacht van Lajos Zilahy in de zeer vrije Ne derlandse bewerking van Mr. H. M. Palnten. Voor een talrijk publiek zijn de spelers erin geslaagd dit moeilijke stuk op aanvaardbare wijze voor het voetlicht te brengen. De autofabrikant en ex-minister Maurice de Baudrillon (G. Witvliet) raakt betrokken bij de moord op de be kende acteur Paul Vidal, die in dezelfde flat als de familie De Boudrillon woont. Een onderzoek van de fabrikant, samen met de huiseigenaar Albin (A. Welbo- ren) wijst de echtgenote van De Bau drillon als de laatste maitresse van de acteur aan. Daarna blijkt, mede dank zij het doortastende optreden van hoofd commissaris Bertrand (F. Zwanenburg), dat niet Charlotte de Baudrillon (mevr. A. Eyk-Bonté), maar haar dochter Mariette ,'(mej. N. Dekker) een verhou ding met Vidal had. Om haar dochter in bescherming te nemen bekent Char lotte Vidal te hebben vermoord. Bij de ontknoping blijkt dat de ouders zich te weinig met de opvoeding van hun doch ter bemoeiden en dat dit eenzame meis je meende de nodige liefde bij Vidal te vinden. Zij heeft hem echter niet ver moord: Vidal dreigt zich een kogel door het hoofd te schieten, Mariette wil dit beletten, maar door een worsteling gaat de revolver af en schiet Vidal zich door het hart. Damesrollen Hoewel de indruk werd gewekt, dat het stuk door de moeilijke sfeer- en mi lieutekening iets boven de krachten van sommige spelers ging, werden de ver schillende karakters zeer aanvaardbaar uitgebeeld. De creatie van mevrouw A. Eyk als de trotse Charlotte de Baudril lon, was bijzonder goed. Mej. N. Dek ker wist de nerveuse, naar liefde hun kerende Mariette. vooral in de aangrij pende slotscène, ontroerend voor het ORDEVERSTORING IN DORPSHUIS DEN HOORN Dat de ordeversto ring op Texel niet alleen door gasten wordt veroorzaakt, is zaterdagavond in het dorpshuis ,.Do Waldhoorn" geble ken. Enkele jeugdige knapen maakten het de spelers van „De Vriendenkring" onmogelijk hun spel ongestoord te ver tolken. De jongelui, die in ruime mate spiritualiën tot zich hadden genomen, waren kennelijk naar het dorpshuis ge komen om dc boel op zijn kop te zetten. Het was niet de eerste maal dat iets dergelijks gebeurt. Tijdens de fanfare- uitvoering enkele weken geleden, heeft de politie enige malen hardhandig moe ten optreden. Deze keer hebben enkele bestuursleden van ZDH zelf verscheide ne oproerkraaiers de zaal uitgezet. Der gelijke incidenten doen zich ook in de andere dorpen voor Wanneer tegen or deverstoringen niet snel en daadkrach tig wordt opgetreden, zal het voor de Texelse muziek- en toneelverenigingen onmogelijk worden uitvoeringen in prettige sfeer te verzorgen. voetlicht te brengen Het spel van de heer G. Witvliet als de autofabrikant De Baudrillon, was zeer geroutineerd. Hij gaf de rijke, altijd bezette zaken man de juiste typering. De heer A Welboren zorgde in zijn hoedanigheid als de zenuwachtige en slimme huisbe waarder Albin voor de humor in de vaak zeer sombere sfeer, die deze „moord"zaak met zich meebracht. Het spel van mevrouw C. M. Welboren- Schreuder als de gouvernante van Ma riette was aanvaardbaar. De vertolking van de heer F. Zwanenburg als de va derlijke en begrijpende commissaris kon ons minder bekoren. De politieman was te oppervlakkig en ook de rolken- nis liet nog al eens te wensen over. Mej. L. Witvliet was de vlotte vriendin van Mariette. De beide dienstmeisjes wer den door mej. S. Lap en S Duinker naar behoren gespeeld. De regie was dit maal in handen van de heer A. Welboren: souffleur was Niek Welbo ren. De décors waren bijzonder fraai, men had de sfeer van de werkkamer van een rijke fabrikant óp de juiste wijze getroffen. De grime was door de spelers zelf verzorgd. Zaterdagavond werd besloten met een gezellig bal met medewerking van „The Typhoons". GESLIPT WEGENS GLADHEID Zaterdagochtend om vijf uur is de heer P. Bruin (47) uit De Dennen met zijn Opel-Record op de Pontweg, ter hoogte van pompstation Kievit, wegens gladheid van het wegdek geslipt en te gen een bermpaaltje gebotst. De wagen werd licht beschadigd en moest dooi de fa. Kaczor worden weggesleept. Een opname, die onze fotograaf op de be wuste zaterdagmiddag maakte. De „Talbot" personenwagen van de familie Van Iddckingc wordt aan dc sleepkabel gelegd. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. 2,65 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. ram.; andere advert 12 ct. p. mm. .«d.ki.. '~C" VVV-VERGADERINGEN IN DEN BURG Donderdagavond om acht uur wordt in „De Oranjeboom" te Den Burg de algemene ledenvergadering van de VW gehouden De vergadering van de afdeling Den Burg zal worden gehouden op donder dag 4 maart. Waar deze bijeenkomst wordt belegd is nog niet bekend. De agenda volgt in de krant van vrijdag. HULDE AAN DE STAF VAN DE VUURTOREN In het algemeen denkt men met be trekking tot het werk, dat de vuurto renwachter verricht, altijd aan de men sen op zee, die dankbaar zijn voor het baken dat hen wordt verschaft in duis ternis en bij zwaar weer. maar deze keer zijn het nu eens een paar echte landrotten, die hun redding te danken hebben aan de vuurtorenmensen. In het ergst van de storm van zater dag 13 februari 1.1. waren ondergete kende en zijn echtgenote i(sedert een jaar bungalowbewoners op Texel) naar de vuurtoren gereden en hadden van daar het geweld van de storm en de zee een poos gadegeslagen. Toen wij teruggingen over de lage weg, de enige weg waarvan wij het bestaan kenden., zagen wij tot onze schrik, dat deze in middels voor een groot deel was onder gelopen In de mening, dat ons slechts de keuze bleef om enerzijds bij de vuur toren aan te kloppen voor overnachting of anderzijds met de moed der wan hoop de sprong door het water te wa gen. stortten wij ons met onze auto met een stevige aanloop in het water met hte afschuwelijke gevolg, dat wij in het midden bleven steken. Het water klot ste over de treeplanken! De motor was niet meer aan de gang te krijgen, naar later bleek, omdat de uitlaat onder wa ter zat. Mijn vrouw, die tenminste rubber laarzen aan had, stapte uit om hulp te halen, maar het water liep haar al met een in de laarzen. Vechtend tegen de storm bereikte zij amechtig het eerste huis van het vuurtorencomplex, van waar men ons ongeluk al had gezien en 2 mannen reeds hun iieslaarzen hadden aangetrokken. Intussen was het water nog angstwekkend aan het stijgen en kwam de hulp nog juist op tijd! Ook van de andere kant had men echter niet stil gezeten en toen de mannen van de vuurtorenstaf mij met auto en al (2 000 kg.) uit het water had den geduwd een prestatie waarvoor ik alle respect heb stond daar al weer een sympathieke automobilist klaar, die zijn auto en sleepkabel on middellijk beschikbaar stelde om mijn wagen weer op gang te brengen. Inmiddels was mijn vrouw bijzonder vriendelijk opgenomen in het huis van onze redders, waar wij met koffie, dro ge kleren en warmte weer over de schrik werden heengeholpen. Daar wij in de consternatie helemaal niet achter de namen van onze redders en helpers zijn gekomen, ook niet van de vriendelijke automobilist, die mijn auto weer op gang bracht, willen wij langs deze weg nog eens onze bijzon dere dank uitdrukken voor de spontane hulp. Tenslotte de moraal van de historie: bij de nieuwe weg, die hoog en droog naar het vaste land leidt, staat alleen maar een klein bordje: „eigen weg Rijkswaterstaat". Voor degene, die nog niet zo goed op het eiland bekend is, is daaruit niet op te maken, dat dit een doorgaande weg is, die minder gevaren oplevert dan de sprong door het water. Zou het niet goed zijn, dat ten behoeve van de weggebruikers daar een betere aanduiding werd geplaatst? Jhr. Mr. J. W. van Iddekinge Amsterdam. j

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1