Cjroen kwartsJexel s in het harL, De heer J. Veldstra hartelijk gehuldigd ook op „Gehag" reclame-actie ons eiland Politieke voorlichtingsavoncl voor jonge kiesgerechtigden CONSUMENTENBOND: Zeer kwalijke zaak 40 jaar bij Gemeen te werken iiiiioiiiiiiiiuiiiiiBiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioiiiiiii Initiatief van het gemeentebestuur FRANS ZEGEL V eranderingen VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No 7942 Uilgare N.V. T/h Langeield de RooO Postbus 11 - Den Burg, Tciel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wllhclminalaan 33. Den Burg, tel. 2058, 't avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 4. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Dinsdagochtend stonden voor het kantoor van Gemeentewerken te Den Burg drie vlaggen: een Texelse, een Nederlandse en een Friese. De dundoeken wa ren er geplaatst door personeelsleden van gemeentewerken, die op deze wijze voor een veelzeggende hulde zorgden voor de heer J. Veldstra, directeur van gemeentewerken Texel, die dinsdag het feit herdacht, dat hij veertig jaar ge leden bij de gemeente Texel in dienst trad. Bij de vlaggengroet bleef het niet. 's Middags viel de jubilaris een huldiging ten deel in hotel „De Lindeboom- Texel". waarbij de gemeenteraad en al het personeel van gemeentelijke en semi-gemeentelijke instellingen aanwezig was. De bijeenkomst had een bijzon der spontaan en gemoedelijk karakter. De heer Veldstra kreeg van een groot aantal sprekers veel waarderende woorden te horen en werd verrast met tal van geschenken. In hotel „De Lindeboom-Texel" werd door burgemeester C. De Koning als eerste het woord gevoerd. Een veertig jarig ambtsjubileum werd in de ge meente Texel nog niet eerder gevierd. De burgemeester memoreerde de car rière van de heer Veldstra en bracht in herinnering hoe hij op 23 februari 1925 werd aangenomen op arbeidscontract onder de heer Tiessen, de toenmalige directeur. Men legde indertijd bij de be oordeling van nieuwbakken ambtena ren andere maatstaven aan dan nu. Het feit, dat men bij de sollicitatie had ver geten te informeren of de heer Veldstra wel fietsen kon, was een ernstige na latigheid. Kennelijk stelde men toch vertrouwen in de uit Opsterland af komstige Fries. De heer Veldstra vorm de met de heren Tiessen en P. Spigt al het personeel van gemeentewerken. De enorme groei van deze tak van dienst komt wel duidelijk naar voren als men bedenkt, dat op dit ogenblik 57 mensen bij Gemeentewerken hun plicht doen. In januari 1930 werd de heer Veldstra bevorderd tot gemeenteopzichter en daarop tot technisch ambtenaar le klas. In 1953 werd hij adjunctdirecteur en in 1960 tenslotte directeur, waarmee de hoogste sport van de ladder was be treden. Nevenfuncties De burgemeester wees op de talrijke andere activiteiten, die de heer Veld stra naast zijn dagelijkse werk ont plooide. De vrijwillige brandweer was zijn paradepaardje. Het brandweer korps werd bijzonder goed georgani seerd. De jubilaris was voorts de tech nische man in het bestuur van de N.V. Luchtvaartterrein Texel, terwijl hij ook zitting had in het bestuur van de Stich ting Sociaal Toerisme Texel, de Stich ting Texels Museum en de Nutsbouw- stichting. Verder maakt de heer Veld stra deel uit van de Welstandcommissie, de Schapenboetcommissie, het bestuur van de Avondtekenschool en de afd. Texel Veilig Verkeer. De heer Veldstra is uit het juiste hout gesneden, zo meen de de burgemeester. Niet alleen zijn technische kwaliteiten, maar ook zijn persoonlijkheid maakte hem tot een po pulair Texelaar. Zijn Friese vasthou dendheid deed hem in vele zaken sla gen en dit ging zeker niet ten koste van de goede samenwerking met collega's en gemeentebestuur. Met geduld bereikte hij tenslotte zijn doel. De burgemeester overhandigde de jubilaris een geschenk onder couvert en een horloge, terwijl bloemen werden gegeven door mej. E. Remmers. Namens de Texelse gemeenteraad sprak de heer S. Keijser, het oudste raadslid. Hoewel de raad slechts indi rect met het werk van gemeentewerken in contact komt, worden de Texelse volksvertegenwoordigers toch telkens met de resultaten geconfronteerd, zo zei hij. Hoewel de raad nooit aan de kwaliteiten van de jubilaris heeft ge twijfeld, zorgde dezelfde raad toch voor een teleurstelling voor de heer Veldstra door indertijd niet hem maar ir. Kip perman tot directeur van gemeentewer ken te benoemen. Men was van mening dat een academisch geschoolde kracht nodig was om deze taak te kunnen ver vullen. Maar al gauw bleek, dat het niet theoretische kennis alleen is, die iemand geschikt maakt voor dit werk. De heer Kipperman verdween en nu CANDY voor automatisch wassen was de keus niet moeilijk. Van deze be noeming heeft de raad dan ook nooit spijt gehad. Veldstra is Texelaar in hart en nieren geworden. De heer Keij ser had vernomen, dat de directeur van gemeentewerken ook na zijn pensione ring op Texel wil blijven wonen. Dat zegt op zichzelf reeds genoeg. Namens het administratieve perso neel en ook namens de burgemeester van Midwoud, de heer A. van Dienst, feliciteerde gemeentesecretaris P. Beemsterboer de heer Veldstra. Hij her innerde er aan dat de heer Veldstra vij.f burgemeesters heeft „versleten". In deze veertig jaar maakte Texel gewel dige veranderingen mee. Hoe enorm deze ontwikkeling is geweest, blijkt uit het bedrag dat voor Gemeentewerken op de begroting van 1925 werd uitge trokken: ƒ89.000,Dat was voor die tijd al hoog. Tegenwoordig is een bud get van 26 miljoen beschikbaar. Deze ontwikkeling heeft Veldstra kunnen bijhouden en opvangen. Tuinameublement Vervolgens sprak de heer J. van Hoorn namens het personeel van ge meentewerken, waarderende woorden tot zijn baas. Hij bood, mede namens zijn collega's, een tuinameublement aan en een transistor radiotoestel. Namens de leden van de vrijwillige brandweer sprak brandmeester A. Stiggelbout. Hij zei het te betreuren, dat men het niet meer zal kunnen bele ven, dat de heer Veldstra zijn veertig jarig jubileum bij de brandweer her denkt. Zo'n feestje zou hij graag in het vooruitzicht hebben gehad. Aan het slot van zijn zeer geestige speech overhan digde hij het wisselgeschenk, een kleine brandweerauto, en bloemen. Ook de heer S. van Heeringen, huis vestingsambtenaar en directeur van de Sociale Dienst Texel bood zijn felicita ties aan. Hij toonde zich dankbaar voor de samenwerking, die hij met de jubi laris had gehad. Namens de TEM sprak de heer B. Kleinhuis. Hij noemde zichzelf een nog vreemde eend in de bijt, maar had in de afgelopen 11 jaar ruimschoots gelegen heid gehad om de heer Veldstra van zijn beste zijden te leren kennen. De heer Kleinhuis had in de notulen van de TEM-vergadering van 1927 reeds de naam van de jubilaris aangetroffen. Hij was toen belast met het toezicht op de bouw van de centrale en deed dit ken nelijk goed, want hij werd toen „een handige en geschikte jongeman" ge noemd. De heer Kleinhuis overhandigde een fraaie atlas als geschenk. De heer Veldstra toonde zich zeer erkentelijk voor de hem toegezwaaide lof. In zijn dankwoord herdacht hij de heer P. Spigt, waaraan hij bijzonder prettige herinneringen bewaarde. Hij was van mening, dat de veelzijdigheid en opofferingsgezindheid van deze man een grote inspiratie voor hem was ge weest. BAKKER S IJZERHANDEL In Den Burg en waarschijnlijk ook daarbuiten werd maandagavond huis- aan-huis een klem biljet bezorgd met het opschrift: „Een ongelooflijke ca- deau-aktie wordt werkelijkheid! Moge lijk ook voor U!" Het kaartje vermeldt voorts een „geschenknummer" dat ver geleken moet worden met de op de om mezijde van het papier vermelde „ca- deaulijst". „Heeft U een prijs? Zo ja, dan kunt U uw geschenk bij ons af halen. Ook als U niets gewonnen hebt, is het toch de moeite waard onze inte ressante show te bezoeken". Merkwaar dig genoeg heeft ieder, die zijn „cadeau- nummer" vergeleek met de op de ommezijde vermelde „cadeaulijst", kun nen constateren, dat hij inderdaad voor een prijs in aanmerking kwam. De cadeaulijst is indrukwekkend; hand mixers, cocktail-garnituren, parelcol liers, coctail-sets, nylon washers, verre kijkers en nylons. Voor echtparen is er een extra verrassing, terwijl ook een extra attractie beschikbaar is voor de houders van de nummers die eindigen op 0 en 9. Voorts wordt bepaald, dat de geschenken niet kunnen worden toe gestuurd; de cadeaus kunnen alleen in ontvangst worden genomen in „De Oranjeboom" te Den Burg, né een film voorstelling, hedenmiddag. Waarover deze film gaat en wat de bedoelingen zijn van de initiatiefnemers, wordt met vermeld. Wel blijkt.dat een N.V. Gehag- Holland de organisator is, maar een plaatsnaam of nadere aanduidingen ont breken. De Consumentenbond te Den Haag kon ons echter wel inlichten. „Een zeer kwalijke zaak!" zo verklaarde men ons onomwonden. De N.V. Gehag-Holland in Amsterdam houdt zich bezig met het aan de man brengen van snelkookpan nen van het merk „Cornet". Volgens de Consumentenbond zijn deze pannen minstens 50,te duur. Om de ratten aan het spek te krijgen, worden de mensen door het verspreiden van de veelbelovende biljetten naar een zaal gelokt, waar ze de „gewonnen" prijzen in ontvangst kunnen nemen. Voor dat het zover is wordt de film vertoond. De film gaat natuurlijk over de geweldige kwaliteiten van de snelkookpan. Met het eraan toegevoegde verkoopgesprek weet men het publiek op listige wijze te overtuigen en tot kopen te bewegen. Het geheel is zeer overdonderend, wat blijkt uit de resultaten, die de N.V. Gehag-Holland in andere plaatsen heeft geboekt. Eerst na de voorstelling kun nen de langverbeide prijzen in ont vangst worden genomen. De handmixer zal dan een simpel ijzeren gevalletje blijken te zijn, de verrekijker een prul en ook de andere cadeaus zijn weinig of niets waard. Strafbaar Is deze methode om mensen bijeen te krijgen, teneinde hen onwetend een re clame-actie te doen ondergaan straf baar? „Nog niet", zo deelde men ons van de zijde van de Consumentenbond mee. „De initiatiefnemers kan men naar de letter van de wet niet van bedrog beschuldigen, maar het ziet er naar uit dat de rechtbanken het begrip bedrog ten aanzien van deze activiteiten wat ruimer gaan zien. Op dit ogenblik kan de Consumentenbond niet anders doen dan het publiek waarschuwen". Het is overigens verbazingwekkend hoeveel mensen bereid zijn op een dergelijke actie te reageren. Vooral op het platte land laat men zich makkelijk overtui gen en worden de weliswaar niet slech te, maar veel te dure artikelen grif gekocht. Vanmiddag kunnen degenen, die toch graag de Gehag-voorstelling bezoeken, terecht in de zaal van „De Oranje boom". Wist de zaalhouder, die zijn ruimte voor dit doel beschikbaar stelde, iets van de opzet van de actie? „Beslist niet!", zegt de heer A. G. v.d. Berg, ex ploitant van „De Oranjeboom". „Ik kreeg een brief van een zekere firma De Rode in Bussum, die de zaal voor vrijdag besprak. Dat deze biljettenactie er aan vooraf zou gaan, werd er niet 'bijvermeld en ook niet dat het ging om de verkoop van snelkookpannen. Het is niet de gewoonte om daar naar te in formeren, omdat het niet terzake doet!" Kennelijk past het onwetend laten van de zaalhouder in het procédé van de N.V. Gehag, want op het hius-aan-huis verspreide biljet stond te lezen: „Deze voorstelling wordt U aangeboden door BILJARTDEMONSTRATIE GESLAAGD OOSTEREND De biljartdemon- stratie die in Jatry te Oosterend werd gehouden, heeft stellig de belangstel ling voor deze sport aangewakkerd. Na een welkomstwoord van de heer Geus en een verklarende toelichting van de heer J. Dekker werd de avond geopend met een partij libre. waarbij Texels kampioen Grootjen de strijd aanbond tegen De Graaf. Grootjen won in 12 beurten. Daarop speelde de heer J Brouwer tegen de heer Dekker, die zo als bekend gediplomeerd leermeester is en indertijd Texels kampioen was. De partij werd met een klein verschil door Brouwer gewonnen. Een partij drieban den tussen Grootjen en De Graaf werd een overwinning voor De Graaf. In de laatste partij libre Grootjen-Brouwer werd Brouwer door Dekker vervangen Beide spelers gingen gelijk op en in een spannende strijd moest Dekker met klein verschil Grootjen de eer gunnen. Het was stellig een interessante avond, die er op den duur wellicht mede de oorzaak van zal zijn, dat in Oosterend een biljartclub wordt opgericht. JAARVERGADERING „DE KREKELTJES" DEN HOORN Dinsdagavond heeft de kleuterschool „De Krekeltjes" haar jaarvergadering belegd, die door 32 ouders werd bezocht. De voorzitter, de heer W J Bakker, memoreerde onder meer, dat het aftredende bestuurslid mevrouw Bakker-Slot gedurende acht tien jaar haar krachten aan de Hoorn- der kleuterschool heeft gewijd. In haar plaats werd gekozen mevrouw Bakker- Witte. Mej. Smit gaf een geestig verslag over het wel-en-wee van de school in het afgelopen jaar. Harry de Graaf hield na de pauze 'n bijzonder boeiende lezing over zijn reis achter Het IJzeren Gordijn, die hij met fraaie dia's illustreerde. VERKEERSCURSUS EIERLAND Tot onze spijt kan de 6de lesavond, die vrijdag, 26 februari a.s. zou worden gehouden, wegens ziekte tót nader aan kondiging niet doorgaan. Zodra zekerheid bestaat over een voortzetting van de cursus zal daarvan in dit blad mededeling worden gedaan. Afdeling Texel Verbond voor Veilig Verkeer Het gemeentebestuur heeft aan alle inwoners van Texel die 22 of 23 jaar oud zijn of deze leeftijd in de loop van dit jaar zullen bereiken, een uitnodiging toegezonden voor een bijeenkomst op woensdagavond 3 maart in de zaal van het City-theater. Het is de bedoeling, dat op deze bijeenkomst op prettige wijze enige voorlichting wordt gegeven over politiek en het functioneren van de democratie. Een en ander staat nauw in verband met het feit, dat de Eerste Kamer enige tijd geleden de grondwets wijziging aanvaardde, waarbij de kies gerechtigde leeftijd op 21 jaar werd gesteld. Hierdoor zullen duizenden jon geren eerder hun stemrecht kunnen uit oefenen en aldus kunnen meewerken aan de samenstelling van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraad. De jongeren worden dus op hun 21e jaar a's volwaardig staatsburger er kend en dit is volkomen terecht, zo me nen B. en W. Tegenover de rechten staan echter ook verplichtingen. Het is zeer twijfelachtig of de jongeren zich voldoende bewust zijn van de betekenis van deze rechten en zelfs mag worden aangenomen, dat zij de waarde van de democratie niet of nauwelijks beseffen. Hebben zij zich ooit verdiept in de wijze waarop een gemeente, een pro vincie of het land wordt bestuurd en wat weten zij van de doelstellingen van de verschillende politieke partijen? B. en W. menen, dat de beoefening van de politiek door velen vaak negatief wordt beoordeeld. Voorts is het een noodzaak voor het voortbestaan van de democra tie, dat ook jongeren zich actief op dit terrein gaan bewegen. WANDELTOCHT OP 14 MAART De Texelse wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" organiseert op zondag 14 maart een wandeltocht. Lief hebbers worden verzocht zich op te ge ven tijdens de voorinschrijving op za terdag 6 maart van 2-4 uur in de achterzaal van hotel „De Zwaan" te Den Burg. UITVOERING VAN „JAN DRIJVERSCHOOL" DEN HOORN Op 11 en 13 maart wordt de jaarlijkse uitvoering van de „Jan Drijverschool" in het dorpshuis „De Waldhoorn" gehouden. De jongens en meisjes van de zesde klas brengen dan het toneelstukje „Baas Bolster doet een museum". De leerlingen van de muziekschool zullen eveneens hun me dewerking aan deze avond verlenen. Parkstraat - Den Burg Gehag-Holland N.V. en vindt plaats buiten verantwoordelijkheid van de bioscoopondernemer, zodat men U aan het theater niet kan inlichten!" Dege nen, die vanmiddag toch iets willen vernemen over de snelkookpan of over een ander produkt, want de N.V. schijnt zich ook met andere branches bezig te houden zijn vanmiddag wel kom. Men zij echter gewaarschuwd. Het programma voor de voorlich tingsbijeenkomst op woensdagavond 3 maart is als volgt samengesteld; 1 Opening door de burgemeester. 2 Vertoning van een aantal filmpjes, welke u een beeld geven van de taak van een plaatselijk bestuur van het werk van de Staten-Generaal en van de groei naar een Europese gemeenschap. Deze laatste film is op deze datum (de „Dag van Europa") wel bijzonder ak- tueel en stelt de zaken ook in een gro ter perspectief. 3. Pauze, gedurende welke de animo zal worden gepolst voor de instelling van een jeugdgemeenteraad, bedoeld om de jongeren in de gelegenheid te stellen zich verder op dit terrein te verdiepen en eigen activiteiten te ontplooien. 4. Gelegenheid mondelinge of schrifte lijke vragen te stellen aan een forum onder voorzitterschap van de heer J. M. de Vries, jeugd- en recreatieconsulent, en bestaande uit: de heer J J. Westdorp, fraktie-voor- zitter van de P.v.d.A.; de heer F L. de Grave, fraktie-voor- zitter van de K.V.P.; mej A. G. Luysterburg, fraktie-voor- zitster van de C.H.U., de heer S. Keijser, fraktie-voorzitter van de V.V.D. en de heer J. Daalder, fraktie-voorzitter van de A.R.. 5. Sluiting en uitreiking van het boekje „Burgerschap en Burgerzin" aan alle aanwezigen. TER OVERDENKING Allerwegen merkt men, vooral op kerkelijk gebied, wijziging, verandering of vernieuwing. En de daaruit voort vloeiende onrust of verwarring. Kun je dat alles samenvatten in het ene woord; groei? Ik zei: vooral op kerkelijk gebied. Daar dus, waar waardevaste dingen diep in de mens verankerd liggen. En zijn ze nu zo waardevast niet meer? Of, zoals 'n jongen me eens zei: je vraagt je tegenwoordig af, of God nog wel God is. Natuurlijk gaat het om God. Niet om Zijn bestaan, maar om mijn bestaan met Hem. Om de weg met Hem door dit leven naar Hem toe. Er klinkt altijd wel iets tegenstrijdigs in het zeggen, samen met Hem naar Hem toe. Dat komt omdat Hij God is. Zo gauw ik denk, dat ik op gelijke voet met God sta, is Hij geen God meer en ben ik geen mens meer. De groei laat dat zijn-van-God en dat mens-zijn van mij onaangetast. Wel groei ik in leeftijd, kennis of ervaring; dan moet ik wel bepaalde manieren, die ik al groeiende heb aangeleerd, weer loslaten; hoe graag ik ze ook zou willen behouden. In die zin kunnen een jongen of een meisje van 20 jaar minstens zo ouderwets zijn als een man of een vrouw van 70 jaar. Verliezen om te winnen zegt God. Pijnlijk maar noodzakelijk, vooral in het kerkelijke en godsdienstige leven. Vertrouwde vormen loslaten; wie doet dat graag? 't Doet pijn en God is geen pijnstillend middel, maar Hij is iemand, Die vraagt, uitnodigt om die pijn te verduren en zo je menszijn te ontwikkelen. Is 't een risico: gelovig, godsdienstig te zijn? Ja, denk ik. Maar het is verantwoord en mense lijk. Zo zelfs, dat God het de moeite waard vond om mens te worden met ons. P. Th. Brinkman, De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1