Het eind komt in zicht Nederlandse spectaculaire kottervloot op wijze gegroeid Natuurzuivere Texels schapenstamboek had in 1964 zeer goed jaar LANDBOUW en VEETEELT Werkzaamheden Ruilverkaveling Texel aan top Onrustige Zenuwen? HIER IS ONS BANKGEHEIM! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 rubriek voor Onder wd-wh- Enkele dagen geleden is aan dc Fa. De Vries v.d. Wiel opdracht gegeven voor het uitvoeren van werkzaamheden voor de kavclinrichting in een gebied ten zuiden, ten westen en noordwesten van Den Burg. Daar voor het werk tus sen Den Burg en De Koog reeds eerder een zelfde opdracht was verstrekt, betekent dit, dat thans het gehele werk voor het inrichten van de kavels kan worden klaar gemaakt. Bedoelde werkzaamheden moeten in de loop van de herfst van 1965 gereed komen. Het is niet onmogelijk, dat ook na de herfst hier en daar nog enig werk zal moeten gebeuren, omdat de aanwezigheid van 'bepaalde gewassen het nodig maakt het werk enkele maan den uit te stellen. We mogen echter wel aannemen, dat vóór het eind van dit jaar de veldwerkzaamheden goeddoels beëindigd zullen zijn. Aandacht van grondgebruikers In de loop van de komende weken zal voor het gebied tussen Den Burg en De Koog grotendeels wel duidelijk wor den welke mogelijkheden er voor het gebruik van de grond in het komende seizoen zijn. We denken hierbij met name aan het bouwland. Toch is het ook voor de landbouwers in dit gebied gewenst om in twijfelgevallen inlich tingen te vragen bij de Plaatselijke Commissie of de Ned. Heidemij. Speciaal voor het gebied, waarin de N.V. Grontmij. de directie voert is het echter beslist nodig overleg te plegen met de plaatselijke Commissie of de heer S. Beukers. In bepaalde delen zal het nog mogelijk zijn het bouwland te bezaaien met een vroeg gewas, maar voor alle bedrijven in het gebied, dat de N.V. Grontmij. nog moet bewerken zal de verbouw van consumptieaardap pelen en bieten praktisch onmogelijk zijn. Voorlopig werkplan Na bespreking van de Plaatselijke Commissie met vertegenwoordigers van de N.V. Grontmij. is het werkplan als volgt gedacht. Op de Hogeberg zal het gedeelte, waar de tuinwallen geplaatst zijn of dit voorjaar nog worden geplaatst, klaar gemaakt worden. De oude tuinwallen worden opgeruimd en de noodzakelijke egalisaties uitgevoerd. Zodra de tijd daarvoor is gekomen zullen de „zwarte" percelen, voorzover het grasland be treft, worden ingezaaid. Het bouwland in dit klaar gekomen deel kan normaal worden gebruikt. Op het moment werken een aantal draglines in de Hemmer. Dit gedeelte zal worden afgewerkt, omdat een groot gedeelte als bouwland moet worden ge bruikt We hopen, dat dit werk zo tijdig gereed komt, dat het inzaaien vrijwel op de normale tijd kan plaatst hebben. Het ligt in de bedoeling om daarna over te stappen naar het blokje, dat ingesloten is door verbindingsweg Hol- lewalsweg-Westerweg, de Westerweg, de Driehuizerweg en de Hollewalsweg. Ook hier ligt reeds of komt een flinke oppervlakte bouwland. De Commissie hoopt, dat het ook voor dit gebied mo gelijk is al het bouwland in dit seizoen te gebruiken, al wordt er rekening mee gehouden, dat de zaaitijd iets later zal vallen dan normaal. In de maanden april tot augustus ko men dan de volgende stukken in be werking: a. De grond ten zuiden van de Hem- merkooiweg; b. Blok ten zuiden van de Hollewals weg van Driehuizen tot Den Burg; c. Grond tussen Hollewalsweg, Verbin- bindingsweg Hollewalsweg en Wes terweg, Nieuwe Akenbuurtsweg en de Pontweg; d. Gebied tussen Hemmerkooiweg, Kooiweg, Westerweg en Driehuizer weg. In de loop van augustus en de herfst maanden komt dan de grond tussen Laanweg, Duinweg, Oude Kogerweg, ,,Buitenlust". Pontweg en Nieuwe Akenbuurtsweg in bewerking. Voor de landbouwers in dit gebied is de ver bouw van vroege gewassen (graan, aardappelen voor pootgoed) mogelijk. Voor zover het werk op de Hogeberg dit voorjaar niet gereed komt, zal het werk ook hier in de herfstmaanden worden uitgevoerd. Goed overleg noodzakelijk We willen er nogmaals op wijzen, dat bij onzekerheid steeds contact moet worden opgenomen met de Plaatselijke Commissie of de directie. Voor het Ned. Heidemij-gebied is dit de heer D. J. Vogel, tel. (02220) 2879, en voor het ge bied van de N.V. Grontmij. de heer S. Beukers, tel. (02220) 2870 en 2830. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 24 februari 1965 Geboren: Martin Pieter Jan, zv. An- thonius J. Witte en Marretje M. Bak ker; Albertus Wilhelmus Franciscus zv. Theodorus W. Witte en Cornelia E. M. Maas; Gerda Gea, dv. Jan de Lange en Adriana Groen; Erik Theodoor, zv. Dirk Smit en Dieuvera C. M. Smit. INGEKOMEN PERSONEN Geertruida Th. Vendel, van Alkmaar, Langestraat 100 naar B 77; Jakob van Lare. van Rijswijk, Haagweg 46 naar Ruijslaan 25, De Koog; Carolus H. J. van Kleef, met gezin, van Den Haag, Kamperfoeliestraat 199 naar De Koog, Dorpsstraat 1. VERTROKKEN PERSONEN Hanna H. Kielstra, van Den Burg, Willem v. Beierenstraat 20 naar Rotter dam. van Mansdalestraat 68; Frederik J M. Beijerinck, van Den Burg, W. v. Beierenstraat 20 naar Rotterdam, van Mansdalestraat 68; Elbert Hooijberg, van De Cocksdorp, Kikkertstraat 35 naar Groningen, Bloemstraat 43. COLLECTE VOOR GROESBEEKSE TEHUIZEN Iedere dag wendt men zich tot de Nederlandse Centrale voor Practische Hulpverlening (Groesbeekse Tehuizen) met het verzoek een kind of een vol wassene op te nemen in een van de 14 Tehuizen en gezinspaviljoens, die van deze Protestantse instelling te Groes- beel uitgaan. Kinderen, die de veilige beschutting van het ouderlijk huis moe ten ontberen; volwassenen, die gehandi capt zijn naar lichaam of geest of in sociaal opzicht; langdurig zieken, die vaak reeds jaren aan hun ziekbed zijn gekluisterd, en voor wie een passende verpleging thuis niet langer mogelijk is. Deze allen vinden in de Groesbeekse Tehuizen rust, werk en naar wij hopen wat geluk. Maar van de 350 aanvra gen per jaar moet een groot gedeelte worden afgewezen wegens plaatsge brek. Daarom wil men deze arbeid in Groesbeek financieel verder helpen, zo dat uitbouw van het werk voortgang kan vinden. Tot dat doel zal er in de week van 1 tot 6 maart ook in onze gemeente een openbare inzameling worden gehouden. Veel is er nodig, geef dus met gulle hand. SCHOOLAVONDEN R.H.B.S. De traditionele schoolavonden van de RHBS Texel worden gehouden op 12 en 13 maart in „Casino" te Den Burg. Op elke avond zullen twee toneelstukken worden opgevoerd: „Er zijn altijd twee mogelijkheden" van Anny Tichy en „De gouden pantoffel" bewerkt door Sikko Drijber. De oud-leerlingen, die deze toneelstukken willen zien, worden ver zocht op te geven welke van de twee avonden ze willen bezoeken en hoeveel plaatsen ze willen reserveren. Opgave bij: mej. T. Kager, Wilhelminalaan 1, tel. (02220) 2484, en M. Timmer, Hoger- straat te Den Burg. NA HET JUBILEUM Erg blij ben ik, dat de redactie mij de gelegenheid wil geven in een kort artikeltje te reageren op de belangstel ling en het medeleven bij mijn 25-jarig ambtsjubileum. Ook voor ons gevoel is het geworden, wat de beide aanwezige verslaggevers meenden te moeten schrijven „een grootse huldiging". We hebben dit geproefd uit de spontane fe licitaties en de vorstelijke geschenken. Vooral de receptie, die het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting ons aanbood is een gebeurtenis geworden, die we nooit meer vergeten. Dat diverse sprekers ook mijn vrouw in de hulde hebben betrokken, vind ik zeer sympathiek. Zij en ook mijn kin deren hebben in de afgelopen 25 jaar mijn baan en zeker de wijze, waarop ik die meende te moeten vervullen, meer verwenst dan ik Daarom is vooral ook voor hen deze dag een buitengewoon mooie dag geworden. Een paar weken geleden kreeg ik van iemand met wie ik deze 25 jaar veel heb samengewerkt het „verwijt" te ho ren, dat ik te goed van vertrouwen ben. Ik heb daarop gezegd, dat dit waarschijnlijk het geval wel was, om dat ik veel meer voelde voor mensen, die te goed van vertrouwen zijn dan voor mensen met een wantrouwige in slag. Als ik naga welk vertrouwen men mij in de 25 jaar van mijn werk bij de landbouwvoorlichting heeft gegeven, dan moet ik concluderen, dat heel veel mensen bereid zijn om vertrouwen te schenken. Juist daarvoor ben ik erg dankbaar. En speciaal om die reden is mijn jubileum een groots feest ge worden.. C. v. Gr. DEN HAAG De kleine zeevisserij, uitgevoerd door kottervissers, heeft de laatste jaren een spectaculaire ontwik keling doorgemaakt. Het aantal kotters steeg van 372 in 1958 tot 574 in 1963. De totale opbrengst van de vangst nam toe van 32 miljoen gulden in 1958 tot 58 miljoen gulden in 1963. Als gevolg daarvan behoort de kottervisserij vol gens het Landbouw-Economisch-Insti- tuut tot dc voornaamste takken van de Nederlandse visserij. Het meest profi teert de visserij van Texel, Den Helder en Wieringen hiervan. In mindere mate is dit het geval met de Urkers en met de vissers van Goedereede. De tongvisserij, waarmee deze vissers zich voornamelijk bezighouden, heeft echter door de strenge winter 1962-1963 ernstig geleden. De vangst daalde aan zienlijk, zodat de totale opbrengst vorig jaar gedaald is. De prijs per kg. is wel gestegen, doch de totale opbrengst is achteruit gegaan. Vrijwel de gehele tongenvangst wordt uitgevoerd. In het verslag van het L.E.I. zijn de kotters in een aantal groepen ingedeeld. Deze indeling is gebaseerd op de con- tractvorm van de bemanning (beman ning varend op maatschapscontract of op arbeidsovereenkomst), op motorver mogen en op thuishaven Het blijkt dat de bemanningen va rend op maatschapscontract een hoger inkomen ontvangen dan de opvarenden in loondienst. Deze laatsten profiteren echter van de wettelijke sociale voor zieningen. Houdt men daarmede reke ning, dan zijn de verschillen geringer. De indeling van de kottervloot van de maatschapsvissers naar thuishaven is als volgt: de groep Urk, de groep Noord (voornamelijk Texel) en de groep Zuid (voornamelijk Goedereede). Door de vissers van de twee eerstgenoemde groepen wordt hoofdzakelijk langs de kust ten noorden van IJmuiden gevist, door de groep Zuid ten zuiden van deze plaats. Uit de indeling naar motorvermogen blijkt dat de kotters met een groter motorvermogen niet altijd betere be drijfsresultaten te zien gaven. Wel wa ren de uitkomsten van vaartuigen waarop de bemanning op arbeidsover- komst vaart, beter naarmate het motor vermogen groter was. Wat de resultaten van de kleine zee visserij in zijn geheel betreft, deze wa ren in 1962 gunstig. In 1963 waren de besommingen echter aanzienlijk gerin ger als gevolg van een kleiner aantal ~eisdagen, minder tongvangsten en la gere opbrengsten uit de haringvangst. Dit leidde zelfs voor verschillende groe pen tot een zij het gering exploi tatietekort. MljnhardUs Zenuwtabletten ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 28 februari op om 7.30 uur en gaat onder om 18.18 uur; 3 maart op om 7.23 uur cn onder om 18.22 uui Maan 3 maart N M.; 10 maart E.K Hoog water ter rede van Oudeschild: 26 febr. 3.16 cn 16.00; 27 febr. 4.41 cn 17.24; 28 febr. 5.54 en 18.31; 1 mrt. 6 57 en 19.30; 2 mrt. 7.49 en 20.18; 3 mrt. 8 36 en 20.59; 4 mrt 9 15 en 21.34, 5 mrt. 9.49 en 22.10; 6 mrt. 10.20 cn 22.43. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. NOGMAALS „EEN GOED MILIEU" Op de algemene vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting maakte o.g. enkele opmerkingen over het belang van een goede verzorging van het rundvee. Die opmerkingen hadden ook betrekking op het feit, dat er o.i. wel eens te veel de nadruk ge legd werd op de afstamming en te weinig op de invloed van een goede, evenwichtige voeding en verzorging van het vee. Uit diverse onderzoekin gen is gebleken, dat de productie waar schijnlijk slechts voor één vierde of één vijfde deel bepaald wordt door de erfelijke factoren. Voor de rest is het een kwestie, die te maken heeft met de algehele verzorging van de dieren. Daarna besteedde de heer J. Koop man, dierenarts, in zijn inleiding voor een aantal Texelse verenigingen veel aandacht aan dezelfde zaak, door te wij zen op het belang van wat spreker een „goed milieu" noemde. Hij dacht daar bij vooral aan een goed voederrantsoen met voldoende eiwit en zetmaalwaarde. Verder aan een goede mineralen- en vitaminenvoorziening. Ook de heer K:oopman liet er geen twijfel aan bestaan, dat de verzorging van het vee van zeer groot belang is. In „De Boerderij" van 10 februari vonden wij een uitspraak over hetzelfde onderwerp van iemand, die tientallen malen meer gezag heeft dan o.g. en ook meer dan de heer J Koopman. We be doelen Dr. J. Grashuis, directeur van de Stichting voor Onderzoek van Bodem, Plant en Dier te Hamerveld. Allereerst dit citaat. „Vroeger be schouwde men bij tal van aangeboren en later tijdens het leven opgetreden afwijkingen de erfelijkheid als veel belangrijker dan de omgevingsinvloe den. Tegenwoordig helt men meer en meer over naar de tegengestelde me ning. In veel gevallen noemt men thans niet de afwijking of ziekte erfelijk, doch wat aan het optreden van de ziek te of afwijking ten grondslag ligt, nl. de erfelijk verankerde behoefte aan bepaalde voedingsstoffen, waaraan in deze gevallen niet wordt voldaan". Er wordt op gewezen, dat door fos faatgebrek de melkproduktie sterk kan worden verlaagd. Dit fosfaatgebrek kan ontstaan door een onvoldoende fosfaat toestand van de grond, maar volgens Dr. Grashuis ook door het optreden van ingewandparasieten, waarbij vooral de maagwormen worden genoemd. In de brochure, die die titel draagt: Bemesting, 'voeding, gezondheid en ziekte" worden zeer veel zaken behan deld, die van invloed zijn op de ge zondheid en de produktie van het rund vee. De brochure is uitgegeven door het Landbouwkundig Bureau voor Sporen elementen. EILANDCOMPETITIE KLAVERJASSEN Standen na de 4de ronde: 1. Oudechild I 155.596 57 2. Oudechild II 148.464 62 3. De Graaf I 148.194 52 4 Oudeschild III 146.849 46 5. Den Burg 146.534 55 6. De Graaf II 145.087 46 7. Den Hoorn 143.312 50 8. De Waal 142.403 51 9. De Koog 136.189 46 Koppels: I D. Baeker-mej. J Soaans 27.182 12 2. Jn. Blom-D. Kalverboer 26.885 9 3. P. Vos-T. Eelman 26.832 9 4. C. Backer-Jn. Meedendorp 26.753 15 5 A v. Liere-T. Dekker 26.406 11 6. Echtpaar Vermeulen 25.859 8 7. Echtpaar Spigt 25.715 11 8 J. C. Rijk-G. Caspers 25.714 6 9 H. Bekker-P Bekker 25.712 12 10 P. Keijzer-J. Brouwer 25 698 7 De volgende competitiewedstrijd is op II maart in Den Hoorn, aanvang 8 uur. frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking ALKMAAR Het afgelopen jaar is een uitstekend jaar geweest voor de Noordhollandse schapenteelt. Voor het eerst in de geschiedenis werden 10.000 rammen geregistreerd. Noordholland exporteerde 1597 van de in totaal 2620 schapen. De export heeft ook de animo onder de fokkers vergroot. De vraag blijft echter zo groot, dat Noordholland op het ogenblik alle fokmatcriaal kwijt is. Buitenlandse afnemers moesten naar fokkers in de provincie Zuidholland worden verwezen", aldus het jaarver slag van de vereniging het Texelsch Schapenstamboek, die vrijdag in het Wapen van Heemskerk haar algemene vergadering hield. Het Noordhollandse schaap heeft nog altijd een grote voorsprong in kwaliteit op de .produkten van andere provincies, maar de concurrentie aan de top wordt groter. Men blijft echter streven naar nog grotere vervolmaking van de kwa liteit, daardoor aangespoord door de steeds groeiende export. Duitsland, Denemarken en Frankrijk waren de grootste afnemers van Noordhollandse stamboekschapen in 1964. In het jaar verslag werd ook nog eens het fraaie succes gememoreerd, dat het Texelsch Schapenstamboek vorig jaar boekte op de nationale tentoonstelling in 's Her togenbosch waar 27 van de 31 eerste prijzen werden gewonnen, waarbij ze ven IA prijzen. Ziekten De enige negatieve geluiden op de dmk bezochte en geanimeerde verga deringen werden gehoord over de win ter. De vochtige weiden maken de kan sen op ziekten groter, terwijl de wol- prijs laag blijft. In totaal heeft het Texelsch Schapenstamboek in 1964 3500 wolvachten gekeurd. De heer A. Koopmans, reeds vele jaren bestuurslid van het Texelsch Schapenstamboek, werd in zijn be stuursfunctie herkozen. Een voorstel van het bestuur om het wolgewicht, in overeenkomst met het C.B.S. te laten vallen, maar de minimum lammeren- produktie aan te houden werd aange houden. De lezing van ir. J. Wietsma van het R.V.C. te Alkmaar over een bezoek aan Engelse schapenfokkers bracht wel tot uitdrukking, dat in Groot Brittanië veel meer aan research wordt gedaan dan in ons land. Ook hier blijft men echter zoeken naar nieuwe wegen om de kwaliteit van het stamboekschaap zo hoog mogelijk op te voeren. DS. T. W. DEKKER NAAR ROTTERDAM ZUTPHEN Ds. T. W. Dekker, van 8 december 1946 tot 23 augustus 1949 predikant bij de N.H. Gemeente „Eier- land", thans te Zutphen, heeft het on langs op hem uitgebracht beroep naar Rotterdam-Centrum aangenomen. Be halve Eierland en Zutphen diende ds. Dekker de N.H. gemeente te Hemelum in Friesland. Den Borg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de cliëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij NEDERLANDSCHE weten hun belangen in vertrouwde handen! MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt!

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3