(jroen "ZwartsJexels in het RENTE VERGOEDING AGENDA hW^- Op 12 en 13 juni landelijk zangconcours op Texel Reünie oud-gemobiliseerden naar later datum verschoven Ook optreden van Byzantijns koor NUTSSPAARBANK i TEXEL Beroep op hulp van Texelaars llllllllOllllllinUIUDIIIlllllllllIUHUiiiUI >1 Tweede orgel gereed DINSDAG 16 MAART 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 794? Uitgare N.V. T/b Lange.eld de Rood Postbus 11 Den Bnrg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelmmalaan 33, Den Bnrg, tel. 2058, avonds 2382. COURANT Verschoot dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. PostgiTo 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f- 30 cl. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Op zaterdag 12 en zondag 13 juni a.s. zal te Den Burg een landelijk zangcon cours worden gehouden, waaraan ten minste 25 koren deelnemen. Het evene ment heeft plaats onder auspiciën van de Bond van Zangkoren in Noordhol land en wordt georganiseerd door het Dameskoor Den Burg. De koren zullen optreden in de grote bollenloods van de heer M. H. Bakker, „Helios" aan de Schilderweg te Den Burg. Voor dit doel zal de loods een aantal veranderingen ondergaan. Het concours valt samen met het veertigjarig bestaan von de Bond van Zangkoren in Noordholland en om die reden krijgt het evenement een nationaal karakter. Gewoonlijk hebben alleen koren uit Noordholland toegang tot het jaarlijkse concours De deelriame van buiten Noordholland is tot op heden overigens beperkt gebleven: slechts twee koren uit Friesland en Drente hebben belang stelling getoond. De deelname van Texelse koren is verheugend groot Op gegeven hebben zich: „Advendo" onder leiding van de heer J. Hooij, het nieu we gemengde koor, eveneens o.l.v. de heer Hooij, het Dameskoor Den Burg o.l.v. de heer J. Visser, het meisjeskoor van de R.H.B S. o.l.v. de heer KI. Ven- neker en het kinderkoor „De Wadden- pareltjes" o.l.v. de heer J. Visser. Even tuele andere belangstellende koren van Texel of elders uit het land kunnen zich nog opgeven. De organisatie wil vooral de schoolkoren aansporen een kans te wagen. Men dient zich aan te melden bij mevrouw H. Doornbos-van Groningen, Jan Jacoblaan 14 te Ber gen (NJL). Byzantijns koor Ter gelegenheid van het jubileum concours op Texel heeft de Bond van Zangkoren in Noordholland het Utrechts Byzantijns Mannenkoor bereid gevonden om op Texel een uitvoering te geven. Deze uitvoering zal niet in de bollen loods worden gehouden, maar in de Ned. Hervormde kerk te Den Burg op zaterdagavond 12 juni. Voor de Texe laars betekent het een buitenkansje, om dit beroemde koor in de eigen plaats te kunnen beluisteren. Het Byzantijns mannenkoor staat onder leiding van Dr. Miroslaw Antonowytch. Het programma vermeldt voor de pauze een reeks Oekraïnische liturgi sche liederen in de kerk-slavische taal. HANDELSREGISTER In het.Handelsregister" van 11 maart lazen wij onder nieuwe inschrijvingen: J. Duinker (e), Texel, Oosterend, Nwe Schilderweg O 57. Botenverhuur en kleinhandel in zeepieren. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 mrt. 8.04 en 20.31; 17 mrt 9.01 en 21.22, 18 mrt. 9.46 en 22.02; 19 mrt. 10.20 en 22.33: 20 mrt. 10.49 en 22.59. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. ALLEGORISCHE OPTOCHT OP 5 MEI DEN HOORN Van de zijde van de feestcommissie werd bekend gemaakt, dat op 5 mei ter gelegenheid van twin tig jaar bevrijding een groot feest zal worden georganiseerd. Voor de jeugd wordt een optocht met versierde voer tuigen gehouden. Er is dus nog voldoen de gelegenheid om een en ander voor te bereiden. 3V,0/o op gewone spaarbank boekjes met vrijwel direct op vraagbare tegoeden. 3V2% op spaarbankboekjes met een afwijkende opzeg gingstermijn van drie maanden 4 %op spaarbankboekjes met een afwijkende opzeg gingstermijn van zes maanden Birtnenburg 9 Den Burg Na de pauze worden Oekraïnse volks liederen ten gehore gebracht. Ook be langstellenden van het vasteland zullen op eenvoudige wijze in de gelegenheid zijn om het koor op Texel te beluiste ren. Na afloop van de uitvoering zal een extra boot terugvaren, waarvan ook de leden van het koor gebruik zullen ma ken. O.a. in Den Helder zal voor de uit voering van het Byzantijns koor propa ganda worden gemaakt. Men verwacht dat ook in deze stad belangstelling voor het evenement zal bestaan. De concours-uitvoeringen worder. za terdag- en zondagmiddag gehouden, aanvang 2 uur, in de loods aan de Schil derweg. Ter gelegenheid van het con cours zal een programmaboekje worden uitgegeven. Dit boekje zal naast de tek sten van de verschillende liederen ook advertenties bevatten. Op de Texelse middenstand zal binnenkort een beroep worden gedaan om in dit boekje te ad verteren. Ter leniging van de kosten van het concours zal ook een loterij worden georganiseerd. De hoofdprijs is een week vakantie in een bungalow op Texel in het voorseizoen van 1966. JEUGDGEMEENTERAAD Onderwijl d'heer Schmelzer rondsjouwt Om de televisiebreuk In het kabinet te lijmen Meldt de Tesselaar heel leuk. Dat er op het Gouwe Boltje, Naast onze gemeenteraad, Nog een tweede raad zal komen. Zij 't er één in zakformaat. Daarmee wordt maar weer bewezen Dat een eiland, schoon wat klein, In het pohtieke leven Wel bijzonder groot kan zijn. 'k Weet wel dat die nieuwe raad geen Stem nog in 't kapittel heeft, Maar 't bewijst toch dat er bij de Jong'ren onder ons iets leeft. Ja, het kan heel goed gebeuren. Dat deez jeugdgemeenteraad, Eerstdaags zit op het gestoelte, Als het nieuwe raadhuis staat. Hoe het zij, zij krijgen nu reeds Inzicht in de politiek En, dat kan beslist niet missen. Kijk op de problematiek Van ik weet niet wat voor zaken. Waar zij nu geen weet van heeft, En komt zij eerst goed te weten Wat er op ons eiland leeft. Goed zo, jonge, vroede vad'ren, Zet het beste been maar voor, Eer je toe kijkt trekken jullie Op ons eiland weer een spoor. Huib de Rijmelaar. De reünie van oud-gemobiliseerden, die oorspronkelijk op zaterdag en zon dag 18 en 19 april zou worden gehou den, is een week opgeschoven en is dus nu gepland op 24 en 25 april. Van de organisatie vernamen wij, dat de eerst genoemde data bij nader inzien ongun stig zijn, omdat in verband met de paas-drukte geen hotelruimte beschik baar is. Voor de reünie hebben zich intussen meer dan tweehonderd belangstellen den aangemeld. Het programma is als volgt samengesteld. Om elf uur zater dagochtend aankomst van de deelne mers te Den Burg. Om half twaalf koffietafel in „De Oranjeboom". Om één uur 's middags begeeft het gezelschap zich naar de Algemene Begraafplaats te Den Burg om de gevallenen uit de ja ren 1940-'45 te herdenken. Bij die gele genheid zal een krans worden gelegd en zal een muziekkorps, waarschijnlijk het Kon. Texels Fanfarekorps, de „Last Post" spelen en het Wilhelmus. Na de plechtigheid zal de Stichting Texels Folklore een programma verzorgen op de Groeneplaats, waarna om half vijf 's middags in „De Oranjeboom" het diner begint. Voor het diner is de groep in tweeën verdeeld. De ene groep di neert, terwijl de andere deelneemt aan een rondrit over Texel, waarna de situ atie wordt omgekeerd. Het programma voor de avond vermeldt om negen uur een toneeluitvoering door „UDI", ge volgd door een bal dat omstreeks vier uur 's nachts zal eindigen. De volgende dag, zondag, zullen alle oud-gemobiliseerden zich op de Groene plaats opstellen, waarbij waarschijnlijk door het Kon. Texels .Fanfarekorps een aubade zal worden gebracht. De daar opvolgende uren kunnen de deelnemers naar eigen goeddunken besteden tot aan het vertrek. TEGEN DE A-GRIEP Enkele Texelse bedrijven zijn er toe overgegaan hun personeel tegen de A- griep te laten inenten. Het .personeel van de N.V. TESO en van Bakker's Ijzerhandel N.V. heeft zich reeds aan de injectiespuit onderworpen. Andere bedrijven overwegen eenzelfde maatre gel. Zoals bekend bedraagt de tijd die verloopt tussen besmetting en het uit breken van A-griep drie weken, zodat alleen zeer tijdige inenting het ge wenste resultaat kan hebben. LEZING OVER RUIMTEVAART UITGESTELD De lezing „Ruimtevaart en ruimte onderzoek", die professor De Jager op 20 maart voor het departement Texel van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen zou geven, is weer uitgesteld. In verband met de toneeluitvoering van UDI op dezelfde avond, zal de lezing van professor De Jager een week wor den opgeschoven, dus naar 27 maart. PERSONEEL G.S.W. WON AUTO Tien personeelsleden van de Gemeen telijke Sociale Werkplaats aan de Burg wal te Den Burg kochten samen 19 SUS-loten. Tot hun vreugde vernamen zij een dezer dagen, dat op één der lo ten een grote prijs was gevallen- een Trabant personenauto van 3575, De gelukkige winnaars besloten het ge wonnen voertuig te verkopen en heb ben inmiddels een koper gevonden. Het organisatiecomité verzocht ons een beroep te doen op de Texelaars om de militairen die ten tijde van de mobi lisatie by hen waren ingekwartierd, tij dens de reünie weer onderdak te ver schaffen. Zy, die aan dit verzoek gehoor willen geven, worden gevraagd hun adres op te geven bij de directie van „De Oranjeboom", met opgave van de eventuele vergoeding, die men voor de verstrekte logies wenst te ontvangen. Men kan desgewenst van een gesloten enveloppe gebruik maken. Voorts wordt een beroep gedaan op Texelse automobilisten om behulpzaam te zijn bij de rondrit op zaterdagmid dag. Van de tweehonderd gasten hebben er zeker dertig niet de beschikking over een wagen. Om hen toch aan de rondrit te kunnen laten deelnemen, hoopt men over Texelse wagens met chauffeur te kunnen beschikken. Ook de automobi listen, die op deze wijze hun steentje aan het welslagen van de reünie willen bijdragen, worden verzocht zich op te geven bij „De Oranjeboom" en melding te maken van het aantal beschikbare zitplaatsen. GUNSTIGE UITSLAG VERKEERSEXAMEN EIERLAND Voor het examen aan het slot van de Veilig Verkeerscursus in Eierland slaagden alle cursisten. 75 personen konden hun diploma in ont vangst nemen. Zes van hen hadden geen enkele fout gemaakt en kwamen daar door in aanmerking voor het Veilig Verkeer-speldje. De cursus in Eierland was de laatste van dit seizoen. Woensdag 17 maart Oosterend, Gebouw voor Christelijke Belan gen, aanvang 8 uur, filmavond Ned. Bijbel genootschap Den Burg, Dc Lindeboom-Texel, Dameskoor Den Burg o.l.v. J. Visser, uitvoering voor donateurs. Donderdag 18 maart Den Burg, Doopsgezinde kerk, aanvang 8 uur Filmavond Ned. Bijbelgenootschap. Den Burg, bridgecompetitie Groot Slem. Vrijdag 19 maart Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub. De Koog, De Toekomst, Toneelavond van de Luberitschool. Zaterdag 20 maart Den Burg, UDI, „Groeten uit Nice". CANDY voor automatisch wassen BAKKER S IJZERHANDEL DEN HOORN De heer J. K. P. Zwan te De Koog heeft zijn tweede draaiorgel in gebruik genomen. Dit tweede orgel, genaamd „De Gouden Engel", is aanzienlijk groter dan het eerste orgel, dat door de heer Zwan werd gereed gemaakt: „De Tiet". Tij dens een demonstratie, die wij vrijdag te Den Hoorn bijwoonden, bleek dat „De Gouden Engel" een zeer fraai en krachtig geluid kan voortbrengen. Het 90-toets orgel is evenals „De Tiet" door de befaamde Duitse orgelbouwer Carl Frei gerestaureerd. Het instrument is ongeveer 70 jaar oud. Het werd o.a. jarenlang gebruikt te Rotterdam. Toen de heer Zwan het kocht, verkeerde het in zo'n slechte staat, dat de restaura teur Ie Waldkirch een half jaar nodig had, om het in orde te brengen. De heer Zwan wil dit grote orgel voornamelijk gebruiken om er mee deel te nemen aan concoursen, uitgeschreven door de Ned. Kring van Draaiorgelvrienden. „De Tiet" leent zich beter voor gebruik in de Texelse dorpen. De 80-jarige Carl Frei heeft voor ,,De Gouden Engel" o.a. „Texel-mars" gecomponeerd, een stuk muziek, dat de heer Zwan graag aan belangstellenden laat horen Met het gereed komen van dit tweede orgel zijn nog lang niet alle orgel-wensen van de heer Zwan gerealiseerd. In Den Hoorn FILMVERTONING NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP De afdeling Texel van het Nederlands Bijbelgenootschap heeft het plan om op woensdag 17 maart om acht uur 's avonds te Oosterend een filmavond te organiseren, waarbij films worden ver toond, betrekking hebbende op het werk van de bijbelgenootschappen in de wereld. De films worden gedraaid in het Gebouw voor Chr. Belangen. Het programma zal ook worden vertoond te Den Burg en wel op donderdag 18 maart in de Doopsgezinde kerk. Kaarten voor de avonden zijn verkrijgbaar ad ƒ0,75 bij de onderstaande adressen: Ooster end: Geref. pastorie en de Herv. pasto rie. Den Burg: Doopsgezinde pastorie, mevrouw Grisnigt, Hallerwcg B 7 en de heer Veldhuis, Wilhelminalaan 22. Van de twee te vertonen films ont vingen wij van het Ned. Bijbelgenoot schap de volgende beschrijvingen; „In het voetspoor van Livingstone" (Footsteps of Livingstone). Ruim 100 jaar geleden trok David Livingstone dwars door Afrika. Op die tocht gaan wij met hem mee, of beter gezegd, wij volgen hem vele jaren later. De onver droten ijver en trouw van Livingstone en van hen. die na hem als Bijbelverta lers en zendelingen naar Afrika trok ken, hadden tot gevolg, dat er kerken zijn ontstaan en op vele plaatsen nu Bijbelgenootschapswerk wordt gedaan. De reismogelijkheden zijn vanzelfspre kend de laatste jaren zeer verbeterd. Afstanden spelen geen rol meer. Per boot, auto en vliegtuig komt de Bijbel waar hij wezen moet. Er zijn vaak spannende en ontroeren de momenten in deze mooie kleuren film van ruim 30 min. De goed gespro ken, uitvoerige Nederlandse tekst brengt ons nauw in contact met het vele werk dat daar in dienst van de Bijbel geschiedt. „Leaves of the tree". De samenstel lers van deze film zijn uitgegaan van een woord uit Openb. 22 2 „en de bla deren van het geboomte zijn tot gene zing der volkeren". Daarom: bladeren van de boom maar voor het vervaardi gen van papier zijn bladeren van bomen van geen betekenis. Het hout, de pulp of liever de cellulose wordt tot papier verwerkt. De film licht ons in een reeks kleurige opnamen daarover duidelijk in. Niet alleen Bijbelvertalen is noodzake lijk, óók de vakkennis van de papier fabrikant, drukker en binder is hoogst belangrijk! Maar wat dat eerste betreft nl. de Bijbelvertaling.Mevrouw en Dr. Karl Winguist laten ons de vele moeiten en offers zien, die gebracht worden om een volk, in dit geval van Eritrea, de Bijbel te geven in hun eigen taal. De Nederlands gesproken tekst be geleidt ons door deze toch wel zeer bij zondere kleurenfilm, die ruim 30 minu ten duurt. Een archiefopname van het orgel „De Gouden Engel". Het instrument is na de restauratie ingrijpend gewijzigd. O.a. zijn drie heelden, w.o. het vergulde model van een gouden che rubijn, vernieuwd. Evenals „De Tiet" wordt het orgel aangedreven door een op butagas werkende motor. Als in dc omgeving een elektrische aansluiting is, kan een elektromotor worden gebruikt. wacht een derde draaiorgel op restau ratie en ook een klein buikorgel zal na gebruiksgereed te zijn gemaakt, aan de langzamerhand indrukwekkende collec tie worden toegevoegd. DS. MR. W. KROESE 55 JAAR PREDIKANT Zaterdag was het vijfenvijftig jaar geleden, dat ds. mr. W Kroese uit 's-Gravenhage werd bevestigd als pre dikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. mr Kroese, aan wie na veer tig volbrachte dienstjaren op ruim vijf zestig-jarige leeftijd op 1 mei 1950 emeritaat werd verleend, was o.a. van 1918 tot 1922 predikant te Den Burg. Tijdens zijn ambtsbediening te Den Burg gaf hij mede de stoot tot de op richting van Christelijke school. VERLOTING WAS STRIJDIG MET LOTERIJWET Misschien herinneren de lezers zich, dat ongeveer een jaar geleden in de Texelse Courant een berichtje ver scheen, waarin werd gemeld, dat de trekking van de door de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid georgani seerde verloting door „omstandighe den" voor onbepaalde tijd was uitge steld. Nu na deze lange tijd de trekking dinsdag j.l. heeft plaatsgevonden, meen ik, dat wij de kapers van de loten een verklaring schuldig zijn omtrent ge noemde „omstandigheden". Korte tijd voordat vorig jaar de trekking van de verloting zou plaatsvinden, 1 iet de plaatselijke politie weten, dat de verlo ting niet was georganiseerd in overeen stemming met de loterijwet. Het geïn casseerde geld. de prijzen etc. werden in beslag genomen en ter beschikking van de Officier van Justitie te Alkmaar gesteld. In juni ontvingen wij het be richt dat penningmeesteresse en onder getekende als voorzitster werden ver oordeeld tot een boete van ieder 30, met verbeurdverklaring van het inbe- slaggenomene. Ons protest hiertegen had geen resultaat De officier bleef bij zijn eis en liet tevens weten dat dege nen, die loten hadden gekocht van deze onwettige loterij, niet schadeloos be hoefden te worden gesteld. Onze ern stigste grief was nl. dat de kopers van de loten van een en ander de dupe zou den worden. Wij hebben toen gemeend juist te handelen, door de boete niet te betalen, om zodoende in de gelegenheid te komen de zaak toe te lichten. Èn wat we verwachtten gebeurde: op 12 januari 1965 kreeg ik een oproep om voor het kantongerecht te Den Helder te ver schijnen. De rechter toonde veel begrip en was er van overtuigd, dat van boze opzet geen sprake was. De uitspraak luidde dan ook: teruggave van het in beslag genomene en een voorwaarde lijke boete van 25,met een proeftijd van twee jaar. Ik heb het gebeurde nogal uitvoerig beschreven, mede opdat de besturen van de plaatselijke verenigingen zullen weten, wat de gevolgen kunnen zijn als een loterij niet precies aan de eisen voldoet. Het is gebleken, dat velen met ons hiervan niet op de hoogte zijn. In de afgelopen maanden heb ik tenminste verschillende loten gekocht, die ook niet aan de in de loterijwet gestelde normen voldeden. Als men bij het organiseren van een verloting bij het gemeentehuis om een vergunning verzoekt, krijgt U de juiste gegevens, zodat veel moeilijk heden worden voorkomen. Dinsdag j.l. heeft dus eindelijk de trekking kunnen plaatsvinden. De <prij- zijn zijn gevallen op de volgende num mers; 422, 165, 164, 61, 43, 407, 450, 137. 283. 15. 272, 313, 36, 115, 228. Namens het bestuur, J. Koning-Bruin, Oudeschild.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1