Cjroen 2tmrL- Jéxels in het harL, Vlotte opvoering van blijspel door Ü.D.I. AGENDA Expositie over bezetting verzet en bevrijding VANAF 3 MEI IN L.T.S. Gevraagd: Texels materiaal rubriek voor I o„.i.r „-.ukü.- LANDBOUW en VEETEELT Aandacht voor de voederbieten DINSDAG 23 MAART 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7949 Uitgave N.V. v/h Lange veld de RooQ Postbus 11 - Den Burg, Texel - TeL 2058 RedaktJe: Harry de Graaf, WilhelminaJaan 33. Deo Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Zaterdagavond voerde de Rederij kerskamer UDI in „De Oranjeboom" te Den Burg het blijspel in drie bedrijven „Groeten uit Nice" op. De vereniging boekte een groot succes; vrijwel alle spelers slaagden erin het publiek tot het laatste moment te boeien. Het had er lange tyd naar uitgezien dat het stuk niet of eerst veel later voor het voet licht zou kunnen worden gebracht, om dat een der medewerksters door ziekte lange tijd uitgeschakeld was. Op het laatste ogenblik kon alles echter door gaan en aan niets was te merken dat de betrokkene een groot aantal repetities had gemist. De merkwaardige verwikkelingen in het door Dick van Maasland geschreven blijspel beginnen als de familie De Vries, bestaande uit vader Casper, moe der Clara en dochter Sita, in het door de door hen gehuurde vakantievilla aan de Franse Riviera aankomen en mer ken dat een aantal andere Nederlanders het gebouw voor dezelfde tijd heeft ge huurd. Eerst wordt aan een administra tieve vergissing gedacht, maar als zich na de weduwe Westveld-Haanstra met haar dochter Micky en zoon Lammy ook nog de kunstenaar Vincent Punt en het meisje Karina aandienen, begint men de reisorganisatie „Eldorado- expresse" van oplichting te verdenken. Alsof de situatie al niet moeilijk genoeg is, komt tenslotte ook nog tante Mien het gebouw instappen, die ook van plan is vakantie te gaan houden. Zeer be nard blijkt de toestand te zijn als de misdadige Bruno Lamberti ten tonele verschijnt en laat weten dat de jongere vrouwen in het gezelschap als blanke slavinnen naar het verre Oosten zullen worden verkocht. Het probleem is nu de oudere vrouwen ergens anders kwijt te raken. In afwachting van een oplos sing wordt het gezelschap in de villa opgesloten. Vooral door toedoen van de bazige, voor niets en niemand bang zijnde tante Mien, ontstaan tal van vreemde verwikkelingen. De spanning blijft tot dat blijkt, dat dezelfde tante Mien de hele „stunt" heeft bedacht. Dit omdat alle betrokkenen erfgenamen zijn van de korte tijd daarvoor over leden Cornells Punt. Bruno Lamperti ontpopt zich als politie-inspecteur. Hij heeft spec.iale belangstelling voor het niet zo brave misdadige meisje Karina. De rol van de getergde huisvader Casper de Vries werd op juiste wijze gespeeld door de heer G. Pansier. Mej. E. Remmers had de rol van zijn echtge note Clara voor haar rekening genomen en er iets bijzonder goeds van gemaakt. Mej. Remmers speelde goed, waardoor het weinig stoorde, dat zij voor deze huismoeder met een dochter van twin tig jaar wat te jong was. Die dochter werd met verve gespeeld door mej. A. v.d. Zwaag. Mevrouw T. Agter-Zonder- van was de deftige, aanvankelijk zéér verbolgen weduwe Westveld-Haanstra. RECTIFICATIE In de krant van vrijdag werd melding gemaakt van het afscheid van de fam. Broer. Daar werd abusievelijk vermeld, dat er dinsdagavond gelegenheid was om afscheid te nemen. Dit moet echter zijn: woensdagavond van 7.30 tot 9 uur. GESLAAGD Voor het Praktijkdiploma Machine- schrijven 165 van de VSLM (Vereniging van Staatsgediplomeerde Leraren in Machinechrijven) slaagde mej. Willy Jas te Den Burg. Zij werd opgeleid door de heer A. C. Peetoom. LEPELAARS KWAMEN VEERTIFN DAGEN LATER De lepelaars zijn uit hun zuidelijke winterverblijven teruggekeerd op Texel. Op zaterdag 13 maart werden in de Muy de eerste twee paren opgemerkt. Dat is niet bijzonder vroeg. Vorig jaar werden de eerste lepelaars al op 26 februari gesignaleerd. Dit is ongetwij feld het gevolg van de periode koud weer in het begin van deze maand. Dinsdag 23 maart Oosterend, Herv. Pastorie, Herv Mannenver. Oosterend, vergadering. Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel, fa milieavond Alg. Texelse Middenstandsver. Oudeschild, o.l. school, Ouderavond, aanvang 20.30 uur. Woensdag 24 maart Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde, „De vrouw en het Concilie" door pastoor Bakker, Diemen. Donderdag 25 maart Den Burg, De Zwaan, N.K.V. Lezing met dia's; „Rusland" door Harry de Graaf. Zaterdag 27 maart Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, 't Nut. Lezing door Prof. Dr. C. de Jager uit Utrecht, over Ruimtevaart en ruimteonderzoek. Zij speelde zeer aanvaardbaar. Het spel van mevrouw B. Keijser-Breeu»ver als dochter Micky stemde tot voldoe ning. Ook de creatie van de heer R. van der Kooi als zoon Lammy was goed. Goed spel leverde ook de heer W. J. Tinholt als de kunstschilder Vincent Punt. Hij was door UDI als gastspeler aangeworven. De rol van de „vamp" Karina was in goede handen van mej. D. Dros. Heel goed deed ook mevrouw A. Dros-Kuiper het als tante Mien. Een wat kleinere rol had de heer J. Reme- link als Bruno Lamberti. De regie be rustte bij de heer A. Poel. De grimage werd verzorgd door de fa Groothuis uit Alkmaar. Souffleur was de heer A. de Wilt. MEIERBLIS OP HET STRAND DE KOOG Tijdens de laatste he vige storm zijn ook op het strand van De Koog enorme hoeveelheden hout aangespoeld, dat alleen dienst zou kun nen doen als brandhout. Hierdoor kwam het bestuur van de Oranjevereniging op de gedachte, de meierblis niet, zoals de laatste jaren gebruikelijk is, aan de Schumakersweg te houden, maar op het strand. Vergunningen hiertoe werden aangevraagd en verkregen van het Col lege van B. en W., Rijkswaterstaat en de commandant van de Texelse brand weer. Vrijwilligers, die met tractor en plat te wagen eraan willen meewerken, het hout nabij de Badweg op een hoop te krijgen, worden vriendelijk verzocht dit even te willen berichten aan de heer Kaczor. Liefst vóór 27 maart. Het ziet er naar uit, dat dit een meier blis van ongekende grootte wordt. Bo vendien zal het strand er niet weinig van opknappen, zodat twee vliegen in een klap worden gevangen In nauwe samenwerking tussen de Stichting Cultureel Werk Texel en de geschiedenisleerkrachten van de ver schillende scholen voor voortgezet on derwijs is besloten een tentoonstelling samen te stellen over de bezetting, het verzet cn de bevrijding. De collectie zal vanaf 3 mei a.s. opge steld worden in enkele lokalen van de nieuwe Lagere Technische school en is er in de eerste plaats op gericht de schooljeugd een inzicht te geven over hetgeen zich in do tweede wereldoorlog in Nederland afspeelde. De organisatoren hebben voor dit doel de beschikking kunnen krijgen over een basiscollectie foto's, foto-re producties en documenten samengesteld door het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie in Amsterdam. Uit het verkregen overzicht van deze expositie menen de organisatoren te mogen af leiden dat het een buitengewoon aan trekkelijke collectie zal worden, die zeker ook waard is buiten schoolver band te worden bezocht. Het ligt dan ook in de bedoeling de expositie ook ge durende enkele avonden voor bezoek open te stellen. Hierover volgen t.z.t. nadere mededelingen. Het is de bedoeling de collectie ook uit te breiden met een speciale op Texel betrekking hebbende collectie. De di recteur van het Texels Museum heeft hiervoor reeds zijn medewerking toege zegd. Gaarne wordt hiervoor ook een beroep op de medewerking van alle Texelaars gedaan. Ongetwijfeld be schikt de bevolking nog over vele tast bare herinneringen aan deze jaren. Op ieder die nog beschikt over foto's uit de oorlogsjaren, illegale bladen, bepaal de oorlogsdocumenten of speciale op Texel betrekking hebbende bescheiden (byv. i.v.m. de tewerkstelling in Assen) documenten of foto's over de Russenoor log etc., wordt een beroep gedaan deze tijdelijk voor de expositie af te staan. De bescheiden en andere zaken kun nen worden ingeleverd bij de geschie denisleerkrachten van Rijks H.B.S, U.L.O., Landbouwschool, Landbouw- huishoudschool en Lagere Technische School, dan wel bij de administrateur van de Stichting Cultureel Werk Texel p.a. raadhuis. Wilt u de bescheiden en voorwerpen wel duidelijk van naam en adres voorzien? De geschiedenisleer krachten willen de oorlogsherinnerin gen in de eerste plaats benutten om er tijdens de lessen een toelichting op te geven en aldus begrip te wekken voor het oorlogsgebeuren. Zij zullen voorts uit dit materiaal een selectie pogen samen te stellen voor de speciaal op Texel betrekking hebbende expositie. Zo nodig zullen foto's ook vergroot kunnen worden, wanneer zij althans voldoende representatief wor- SOLLICITATIE DOUANE-AMBTENAAR De directeur van het bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau Den Helder te Den Burg verzocht ons er de aandacht op te vestigen, dat gegadigden voor de functie van Douane-ambtenaar zich tot het Gewestelijk Arbeidsbureau kunnen wenden tijdens het avond- spreekuur op woensdag 24 maart van 7-8 uur. Bovenstaande geldt als aan vulling op de desbetreffende adverten tie in de krant van 19 maart. den geacht. Ook eventueel nog beschik bare voorwerpen, die typerend zijn voor het oorlogsgebeuren, (bijv. een noodkacheltje. anti-plof fietsbanden, surrogaat-artikelen etc.) zijn van harte welkom. De organisatoren hopen zeer dat ieder eens wil nagaan welk aandeel hij voor deze expositie zou kunnen leveren. U dient er twee belangen mee. In de eerste plaats helpt u mee de jeugd een beter inzicht over het oorlogsgebeuren bij te brengen; in de tweede plaats kan de expositie er aanzienlijk door aan betekenis winnen. Het is zo langzamerhand wel bekend, dat de oppervlakte voederbieten de laatste tien jaar sterk is teruggelopen. Even zeker is het, dat zeer veel vee houders het betreuren, dat zij dit hoog waardige voedermiddel in het winter- rantsoen moeten missen. De oorzaak van het teruglopen van de oppervlakte moet hoofdzakelijk wor den toegeschreven aan de moeilijkhe den bij de voorjaarsverzorging van dit gewas. Men zag geen kans hiervoor personeel aan te trekken, speciaal ook, omdat het voorjaarswerk in de bieten samenvalt met werkzaamheden voor de voederwinning. Men is dan nl. juist be zig met de latere voorjaarskuilen of het vroege hooi. Wij menen, dat het voldoende bekend is, dat ook o.g. het wegvallen van de voederbieten in de wintervoeding als een grote teruggang beschouwt. Met een zekere hardnekkigheid ben ik steeds ■blijven wijzen op het grote belang van voederbieten in een rantsoen met goed hooi en hoogwaardig kuilgras. Want juist als hooi en kuilgras beter worden gewonnen begint de waarde van voe derbieten te spreken. In dit vroeger ge maaide hooi en kuilgras krijgen we nl. een veel nauwere verhouding tussen eiwit en zetmeelwaarde en het kunnen dan de voederbieten zijn, die deze ver houding weer in orde maken. Nieuwe mogelijkheden voor de teelt Bij het pleiten voor het behoud van de voederbieten heb ik meermalen be toogd, dat de bieten weer op de be drijven zouden terug komen als de moeilijkheden met de voorjaarswerk zaamheden tot een oplossing zijn ge bracht. We zouden niet graag zeggen, dat die moeilijkheden nu inderdaad volle dig zijn opgelost. Maar het is wel zo, dat de mogelijkheden veel groter zijn geworden We denken daarbij aan het volgende. Bij de suikerbietenteelt kennen we al een paar jaar het zgn. precisiezaad. Met dit zaad krijgt men, vooral als het ge zaaid wordt met de precisiezaaimachi- ne, veel meer alleenstaande planten. Het tijdrovende opeenzetten of dunnen van de bieten komt hierdoor in de oude vorm te vervallen. Vorig jaar is van enkele rassen voe derbieten ook precisiezaad in de handel gebracht. Dit jaar is er al van een gro ter aantal rassen precisiezaad beschik baar. Men kan zowel uit de hooggehal- tige als laaggehaltige voederbieten een keus doen. Op onkruidrijke gronden is men er echter alleen met gebruik van precisie zaad niet. Men heeft dan weliswaar meer alleenstaande bieteplanten, maar Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert: familie berichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Alkmaarse rechtbank JONGEN MISHANDELD ƒ100,— BOETE ALKMAAR Vrijdagmiddag moest de 20-jarige Texelaar H. R. uit Den Burg zich voor de Alkmaarse recht bank verantwoorden voor mishande ling. De jonge bloemist had op 14 no vember van het vorig jaar ruzie ge kregen met zijn jonge dorpsgenoot L. Huisman op het pleintje voor de bios coop. Aanleiding was het feit dat ver dachte zijn voet zette op het spatbord van de bromfiets van Huisman Toen deze hierover een aanmerking maakte en de voet van de knaap misschien wat hardhandig verwijderde, gebruikte R. zijn vuisten. De bromfietser kwam door de klappen op de grond te liggen, waar verdachte hem nog enkele trappen na gaf. De officier van justtitie mr. M. G. Kooperberg vond het een bijzonder nare zaak en eiste een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en ƒ60,subs. 12 dagen. Aangezien R. nog nooit eerder met de justitie in aanra king was geweest, vonniste mej. mr. M de Keijzer met ƒ100.subs. 20 dagen FEESTAVOND VAN SPORTVERENIGING DE COCKSDORP De Sportvereni ging Cocksdorp organiseert zaterdag haar jaarlijkse feestavond voor leden en donateurs. De eerste helft van de avond zal gevuld worden met een rea listisch toneelstuk, getiteld „Toen ik mijn vader ontmoette. De spelers hebben er wkenlang voor gerepereerd onder leiding van de heer O. Kikkert. In de pauze wordt een verloting gehou den. Tenslotte bestaat ruimschoots gele genheid voor dansen. Een beroep wordt gedaan op de Cocksdorpers om een prijs beschikbaar te stellen voor de verloting. De be stuursleden zullen ze gaarne innemen Kaarten voor de avond zijn verkrijg baar aan de zaal: restaurant Kikkert op de avond van de uitvoering vanaf half acht. als deze geflankeerd worden door on- kruidplanten geeft precisiezaad prak tisch geen voordelen. Naast gebruik van dit speciale zaad past op onkruidrijke grond een chemische onkruidbestrij- ding. Vorig jaar zijn hiermee prima resultaten verkregen. Wij hebben op Texel zeer veel grond, waar het nieuwe onkruidbestrijdingsmiddel Pyramin uit stekend werkt. Hoe men te werk gaat Uiteraard is het altijd van belang voor de teelt van voederbieten een perceel te kiezen, dat niet „onder het vuil" zit We denken hierbij speciaal aan het onkruid kweek. In dit opzicht moeten we van Pyramin heel weinig of niets verwachten Voor de teelt van bieten geldt altijd, dat een enigszins bezakt perceel de voorkeur verdient. Een vaste onder grond bevordert een goede opkomst en snelle ontwikkeling. We behoeven slechts een heel dunne laag losse grond te hebben. Zaaien bij voorkeur met de precisiezaiamachine en niet streven naar de minimumhoeveelheid zaaizaad. Bij een goed zaaibed kan met 5-6 kg. zaaizaad per ha. worden volstaan Het is zaak om reeds direct na het zaaien uit te gaan kijken naar een goede gelegenheid om de chemische onkruidbestrijding tot te passen. Voor een goede werking is een vochtige grond noodzakelijk en als deze belang rijke voorwaarde kort na het zaaien aanwezig is moet met de bespuiting niet worden gewacht. Is dit niet het geval, dan kan tot kort voor opkomst de eerste de beste gelegenheid worden afgewacht. Eventueel kan ook na op komst worden gespoten, maar we geven ver de voorkeur aan spuiten vóór op komst. Zodra de bieteplanten goed zichtbaar zijn moet U met de lange hak te veld gaan. Als het zaad van goede kwaliteit is, het zaaien goed gebeurd is en het chemisch onkruidbestrijdingsmiddel op de juiste wijze is toegepast, kunt U met de lange hak in een bewerking de bie ten opeenzetten. En dit behoeft zeker geen weken per bunder te duren. Vorig jaar is gebleken, dat dit ook in vier da gen kan. Tenslotte Het scheuren van grasland voor de teelt van voederbieten betekent vrijwel altijd, dat de mogelijkheden om tot een maximale veebezetting te komen, wor den vergroot. Een oppervlakte voeder bieten is voor de wintervoeding van het vee altijd belangrijker dan een zelfde oppervlakte grasland, waarvan hooi en kuilgras wordt gewonnen. Zo bekeken betekent de verbouw van voederbieten dus intensivering van het bedrijf ofwel vergroting van te kleine bedrijven. WONDERLIJK LICHT DODENDE STRAAL EN MERKWAARDIGE GENEESKUNDE NNP De geleerden strijken zich nog altijd verward door het haar. On derling spreken zij over de vondst van de eeuw, naar buiten over een vinding, die in belangrijkheid te vergelijken is met de ontdekking van het atoom. De mogelijkheden van de ontdekking zijn zo talrijk, dat men er nog lang geen lijst van durft opstellen. Toch is het on derwerp heel alledaags: licht. Nu ja, alledaags. Het ontstaan van licht is eigenlijk een heel ingewikkelde zaak, ook al lijkt het zo eenvoudig om een schakelaartje om te knippen en de ka mer in een kunstmatig zonnetje te zet ten. Het ingewikkelde geboorteproces van het licht is er dan ook de oorzaak van, dat de sensationele ontdekking pas in onze technisch vergevorderde dagen kon worden gedaan. Het is de vondst van de Laser. In de zomer van 1960 begon een Amerikaans geleerde, dr. Theodore H. Maiman, aan een reeks experimenten met het licht. Zijn ontdekkingen zijn nog altijd het onderwerp van de meest veelbelovende gissingen van collega- geleerden. Dr. Theodore Maiman slaag de er namelijk in het licht te bundelen. Prompt bleek de concentratie van het zo op het oog alleronschuldigste licht tot grootse dingen in staat. Wie zou ooit kunnen denken, dat licht in staat is de hardste diamant te splitsen, ja, zelfs kan worden veranderd in de „Dodende straal", waarover fantasievolle schrij vers al zulke afgrijselijke dingen heb ben gezegd? Licht-energie Om het te verklaren is een brokje atoomtheorie niet te vermijden. Een atoom bestaat uit een kern, met daar omheen een aantal electronen. Deze laatste, uiterst minieme deeltjes draaien om de kern in een voorgeschreven baan. Door van buiten af energie toe te voeren (elektriciteit) kunnen wij die elektronen van baan laten verspringen. Overigens voor een heel kort tijdje. De elektronen springen, zodra zij hun fou tieve baan ontdekken, weer haastig te rug. Bij dit terugspringen komt energie in de vorm van licht vrij. Nu is het vervelende in de natuur, dat met dit licht zeer kwistig wordt om gesprongen. De elektronen springen te rug wanneer zij daar zelf zin in heb ben, met het gevolg, dat lichtdeeltjes letterlijk alle mogelijke kanten worden heengeschopt. De verdienste van Mai man is nu, dat hij dit proces heeft we ten te bedwingen en de lichtdeeltjes een bepaalde kant wist heen te sturen. Hij deed dit met behulp van de Laser, een instrument met als kern een staafje van kunstmatig geproduceerd robijn. Hij ontdekte verder, dat zo'n gecontreerde lichtstraal zonder al teveel moeite zo'n twintig miljoen maal sterker kan zijn dan de gewone lichtstraal van de zon. Geen wonder, dat de militaire deskun digen zich hardnekkig op deze ontdek king hebben geworpen. Zij zien er de mogelijkheid in om bijvoorbeeld vijan delijke raketten onschadelijk te maken. Operaties Maar de Laser heeft veel meer ver maar gevaarlijk stuk speelgoed voor diensten dan alleen maar een fraai, militairen. De geconcontreerde licht straal kan bijvoorbeeld dienen bij ope raties. Door de ongewone hitte, welke op zeer kleine plekken kan worden ge richt, zijn operaties zonder bloedingen mogelijk. In Amerika zijn hiermee al verrassende resultaten bereikt. De lichtstraal kan ook worden ge bruikt als transportmiddel voor tele foon- en telexverbindingen. Men heeft al berekend, dat één Laserstraal in staat is honderd miljoen telefoonver bindingen te verzorgen. Eén zo'n gecon centreerde lichtstraal moet wel een bij zonder sterke schijnwerper opleveren. Dat klopt. In 1962 richtten de Amerika nen een Laserstraal op de maan, vier honderdduizend kilometers van ons ver wijderd. Zij slaagden er in een punt met een middellijn van dertig kilometer op het maanoppervlak te verlichten Een ongekende prestatie, welke on denkbaar zou zijn met een ouderwetse schijnwerper, hoe sterk deze ook kon worden gemaakt. Gewoon licht immers, waaiert uit en op zo'n afstand zou er al niets meer van te bemerken zijn. Het lijkt wat zinloos om zo maar even de maan in het mannetje te zetten, maar er zit wel degelijk een practische bedoeling achter. Door de Laser te ver volmaken zou men er later gebruik van kunnen maken om contact op te nemen met ruimteschepen en ruimtestations. De straal behoeft dan maar op zo'n station te worden gericht om gesprek ken over en weer mogelijk te maken. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 maart a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oosterend cn De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.30 uur; De Koog: 15.30—16.00 uur.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1