spaarbank AGENDA sparen bij de IPC^SIT "de Post is altijd in de buurt!" U vakwerk Texelse schapen in Zuid-Afrika Hoe vieren wij de vijfde mei FILMNIEÜWS Unieke eigenschappen geprezen 4 x goed bekeken.... a- -Jr UT - HGBsart; iü&lüiü Een postkantoor is altijd in de buurt: méér dan 2200 praktische manier om altijd geld op zakte hebben, vestigingen in NederlandWat dat betekent? Dat u Ja...goed bekeken! Sparen bij de Post heeft grote overal uw spaargeld kunt brengen of... halen! Dat voordelen.* u op reis uw spaarbankboekje mee kunt nemeneen Voordelen die meetellen ■M Bakker's Ijzerhandel ,,'n Kaapse dokter, dr. Willem P. Steenkamp, vertoon aanstaande week op die Kaapse Skou bij Goodwood vir die eerste keer die nuwe Texel-skaap- ras wat hy verlede jaar uit Holland na ons land ingevoer het". Aldus de aanhef van een artikel in een Zuid-Afrikaans dagblad, dat wij een dezer dagen ter inzage kregen. Melding wordt gemaakt van het feit, dat op de „Kaapse Skou" een ram en een ooi van het ras zullen worden ten toongesteld. Voorts worden de unieke eigenschappen van het Texelse schaap opgesomd: Het voordeel van deze die ren is dat zij zwaar zijn, gemiddeld 200 pond. Per jaar wordt gemiddeld 10 pond wol afgegeven. De dieren zijn boven dien bijzonder vruchtbaar: h^t mini mum is 186 lammeren van honderd ooien per seizoen. (Merinoschapen wer pen per 100 stuks maar 50 lammeren!). Het vlees van het Texelse schaap is bijzonder fijn en wordt in Holland voor al naar België en Frankrijk tegen hoge prijzen uitgevoerd. De Texelse schapen geven bovendien grote hoeveelheden melk. In Holland worden de ooien ge regeld gemolken en de melk wordt doorgaans tot schapenkaas verwerkt. Ook voor het produceren van deze scha penkaas heeft dr. Steenkamp belang stelling. Hij wil overigens trachten de Texelaars te kruisen met een andere in BOOTDIENSTREGELING N.V. TESO Texel - Den Helder v.v. geldig tot 30 mei 1965 Werkdagen v. Texel 6.00 10.00 16.00 v. Den Helder; 6.30 10.30 16.30 7.00 12.00 17.00 7.30 12.30 17.30 8.00 14.00 18.00 8.30 14.30 19.00 9.00 15.00 20.00 9.30 15.30 20.30 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: v. Texel: 8.00 9.00 10.00 12.00 15.00 20.00 v Den Helder: 8.30 15.30 20 30 16.00 17 00 18.00 9.30 16.30 10.30 17.30 12.30 18.30 Zuid-Afrika lang bestaand ras; de wit- Dorsies. Dr. Steenkamp hoopt de Dor- sies daardoor zwaarder en vruchtbaar der te maken en de kwaliteit van de wol te verbeteren Hoewel Zuid-Afrika nog niet heeft laten blijken interesse te hebben voor grote aantallen Texelse schapen, is het initiatief van dr. Steen kamp verheugend. Zeker voor de Texel se schapenhouders, die van een toene mende buitenlandse belangstelling op den duur alleen maar voordeel kunnen hebben. Film laat nog op zich wachten „REVUE" HERDENKT GEORGISCHE OPSTAND Het weekblad „Revue" heeft in haar nummer van 27 maart uitvoerige aan dacht besteed aan de opstand der Geor gische partisanen op Texel in april 1945. De reporters van het blad zijn er in geslaagd een redelijk goed gedocu menteerd verslag te geven van de dra matische gebeurtenissen in die dagen onder de titel „Texel, eiland waar hun hoop verbrandde". Het verhaal neemt maar liefst acht pagina's in beslag en is voorzien van een groot aantal foto's, voor het merendeel afkomstig uit de collectie van de heer J. A. van der Vlis. Een belangrijk deel van de informatie komt ook van de heer Van der Vlis, uit zijn boekje „Tragedie op Texel". De rest werd gemaakt naar aanleiding van vraaggesprekken met Texelaars, die een rol bi] de opstand hebben gespeeld. Voor belangstellenden is het bezitten van het desbetreffende nummer van „Revue" stellig waardevol. Zoals wij indertijd meldden heeft de maatschappij „Victoriafilms" te Am sterdam in samenwerking met „Sov- export film" het plan om de gebeurte nissen van twintig jaar geleden te ver filmen. De voorbereidingen 'schijnen echter te stagneren. Volgens de oor spronkelijke plannen had de film al gereed moeten zijn. Het wachten is nog steeds op definitieve toestemming van bepaalde regeringsinstanties in de Sow- j et-Unie. „Overval in de Pacific" (Up Pe riscope) heet de film, die de belevenis sen verhaalt van de luitenant ter zee Ken Braden, die de geheime opdracht krijgt op een door de Japanners bezet eiland de code van het radio-station te fotograferen en ongezien weer aan boord te komen van de onderzeeër „Barracuda". Voor het zover is, maakt hij kennis met Sally Johnson en beleeft met haar een kortstondige idylle. Sally is echter een Marva, in dienst van de Marine Inlichtingendienst die opdracht had zoveel mogelijk te weten te komen over Ken. teneinde zijn geschiktheid te kunnen bepalen voor de opdracht. Ken slaagt erin zijn gevaarlijke taak uit te voeren. Nu de Amerikanen over de code beschikken, kunnen de Japanse orders aan hun vloot en luchtmacht worden onderschept, waardoor veel mensenlevens worden gespaard. Deze spionagefilm draait zaterdagavond en zondagmiddag en is toegankelijk voor alle leeftijden. Ellen McLean komt met haar 19-ja- rige zoon Parrish op de tabaksplantage van Sala Post om diens moederloze dochter Alison gezelschap te houden. Als Sala bezwaren maakt tegen de aanwezigheid van Parrish, meldt deze zich bij Sala's opzichter als plantage arbeider en neemt zijn intrek in het huis van Sala's voorman Teet, die een huis bewoont met zijn vrouw, kinderen en schoonzusje Lucy. Lucy wordt ver liefd op de innemende jongeman. Maar inmiddels heeft ook Alison Post haar oog laten vallen op Parrish; zij verdeelt haar gunsten tussen hem en Wiley Raike, een der beide zoons van de schat rijke concurrent van Sala, Judd Raike. Aldus de aanvang van de film „Drift en begeerte" (Parrish). die zondag- en dinsdagavond wordt gedraaid. Er volgt een reeks verwikkelingen, waarbij de hartstochten vaak hoog oplaaien. Parrish moet meerdere malen het hoofd bieden aan de snode plannen van zijn tegenstanders, maar tenslotte kan hij zich onbetwist winnaar noemen. Toe gang boven veertien jaar. Hu;.. mfifrfSsSaëgatèaswsila»-,*-. jas;-. «Mp'iv? Ia iff»»* 2. "Er Is keuzo In sparen bij de Post!" Gewoon"'sparenbabysparenschoolspa- ren, jeugd sparen, bedrijfssparen, "ambtenaren- sparen" of sparen op een beleggingsrekening... bij de Postspaarbank kiest u de meest ideale spaarvorm met steeds een aantrekkelijke rente en... soms een flinke extra premie van het Rijk SPAARBANKBOEKJE SUII NUHHU 2178 - 801 Vw SdfWen*» na**«kxuuru>Wl STtAT wM W1 ft Sm ér US IMIatfrwWnlIW 3. "Gemakkelijke manier van sparen!" Profiteer van alle gemakken die de Post U te bieden heeft! Spaar bij het postkantoor (u kunt terecht zolang het open is!), spaar per giro of spaar automatisch door één keer een machtiging uit te schrijven! Een machtigings formulier ligt voor u klaar op ieder postkantoor. 4. "Tegen verlies en diefstal verzekerd". Spaarbankboekje kwijt? Spaargeld veiligl Uw boekje staat op naam: niemand kan aan üw geld komen. En zou het al lukken op een verdwenen boekje geld te incasserendan nóg blijft üw garantie onverminderd van kracht! Een schat aan gegevens vindt n in de folder "Sparen bij de Post", gratis verkrijgbaar in ieder postkantoor. 5 mei 1965 zal een nationale feestdaq zijn. Dan is het twintig jaren qeleden, dat de Bevrijding van ons land een feit werd. En daar is besloten, dat dit om de vijf jaren nationaal zal worden ge vierd, zal dit vierde lustrum inderdaad tot een feest moeten worden. Gemeenschappelijk feestvieren is voor ons Nederlanders qeen qemakke- lijke opgave. Vooral niet in dit geval. Want de orqanisaties, welke zich hier mede bezighouden, hebben vijf dagen tevoren al een Koninqinnedaqvierinq moeten organiseren. Er is dan ook alles voor te zeggen om het Engelse voor beeld te volgen en voor Koninginneverjaardaq een vaste, qunstig liggende datum aan te houden, waarbij dan wordt gedacht aan 31 augustus, de ver jaardag van wijlen Koningin Wilhelmina, in ruim een halve eeuw tot een traditie geworden. Vaak is het psychologisch bijzonder moeilijk een feest te maken niet alleen voor, maar ook van de gehele bevol king. De „totale" inspanning en deel neming. zoals wij die de laatste tijd gedemonstreerd zien in televisiepro gramma's zoals „Een tegen allen", waarbij heel de gemeente, van burge meester tot zuigeling wordt ingescha keld. is allereerste voorwaarde voor zulk een feest. Maar helaas kan men dat niet overal opbrengen. Nieuwe generatie Een gehele generatie, de jonge men sen tot 25 jaar, heeft aan de bezetting nauwelijks of helemaal geen herinne ringen. Zij moeten het hebben van de overlevering. Onder de ouderen zijn er maar al te veel, die het maar liever vergeten. Waarom al die narigheid weer op te halen? Waarom (en dit heeft vaak een commercieel tintje) buitenlandse toeristen, klanten, voor het hoofd te stoten? Waarom oude wonden open rijten? Men beseft niet, dat het om deze negatieve zaken helemaal niet gaat. Het gaat er om in het herdenken van de be vrijding het besef te verlevendigen, welk een groot goed de vrijheid is. In een periode, waarin negativisme, nivel lering, materialisme zich duidelijk de monstreren, is dit nog te meer belang rijk. Het gaat niet om het verleden, maar om heden en toekomst. Alleen in dit licht bezien heeft een feestelijke herdenking van de bevrij ding blijvende waarde en zou het ver wateren daarvan een verlies zijn. Positieve bijdrage De gemeenschappelijke viering van de Bevrijdingsdag, voorafgegaan door gemeenschappelijke dodenherdenking, zal alleen een blijvend karakter behou den indien de positieve waardering van vrijheid, democratie en gemeenschaps zin daarin de boventoon voert. Dit zal ook in het programma voor deze fees telijkheden tot uiting dienen te komen. Gemakkelijk is dit niet, want ons volk gevoelt zich het best in de toeschou- wersrol. De actieve deelneming door autoriteiten en leidende figuren in de gemeenschap kan hier stimulerend werken. Goed voorbeeld doet goed volgen. Dat geldt zelfs bij het uitste ken van de vlaggen. Wanneer van één huis in de rij 's morgens vroeg al de vlag wappert, willen de anderen vaak niet achterblijven En hoe bescheiden ook, het algemeen uitsteken van de vlaggen is een demonstratie van ge meenschappelijk beleven van dit feest. Ook samenzang met medewerking van koren en muziekkorpsen, en dan b j voorkeur daar waar men de menig te reeds in groten getale bijeen heeft, helpt ons de dag weer in herinnering brengen, waarop wij voor het eerst het Wilhelmus weer konden zingen in een vrij land. Richtlijnen Het Nationaal Comité Viering Bevrij dingsdag 5 Mei 1965 te Amsterdam-C '(Herengracht 519, telefoon 020-236222) heeft een boekje uitgegeven „Ideeën voor de 5e mei", waarin zeer vele mo gelijkheden worden aai^gegeven voor optochten, wagenspelen, bevrijdings maaltijden, met o.a. de befaamde meat- an-vegetable-stew, volksdansen, kinder spelen, feestverlichting, herdenkings tentoonstellingen, straatversieringen, volkszang, met adressen van instellin gen, die hierbij van dienst kunnen zijn. Vaak zit men teveel vast aan een histo risch gegroeide cliché-feestviering, en kunnen nieuwe ideeën méér belangstel ling wekken. Vijf mei 1945 gingen in geheel Neder land de vlaggen uit, stroomden alle Ne derlanders de straat op, gesierd met het plotseling overal verkrijgbare oranje. Toen hebben we spontaan, zonder enige organisatie, feest gevierd. Iets van die spontaniteit, iets van dit gemeenschaps besef, zullen wij twintig jaren na de Be strijding moeten hervinden in onze feestviering. (Nadruk verboden). Zaterdag 27 maart Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, 't Nut. Lezing door Prof. Dr C de Jager uit Utrecht, over Ruimtevaart en ruimteonderzoek Zondag 28 maart Den Burg, Casino, Musette, dansavond. Dinsdag 30 maart Den Burg. De Graaf, Postzegelruilbeurs. Woensdag 31 maart Den Burg, De Lindeboom-Texel. bridgc- compctitie „Groot Slem" Vrijdag 2 april Den Burg, Dorpshuis, fotoclub. Zaterdag 3 april De Koog, De Toekomst, toneeluitvoering door De Dumkanters met het stuk „Drijfzand". MEDAILLES AFHALEN De deelnemers aan de onlangs ge houden wandeltocht van „Hei Gouden Bolfcje", die nog geen medaille in ont vangst hebben kunnen nemen, kunnen deze herinnering zaterdagmiddag van twee tot drie uur in hotel „De Zwaan" afhalen TtEilKELIJKE MOEILIJKHEDEN Het artikel van de heer J A van der Vlis in de Texelse Courant van 19 maart over de moeilijkheden in de rooms-katholieke kerk rond 1850 geeft m j aanleiding het volgende op te mer ken; De aldaar enkele malen genoemde Hendrik Simonsz Dijt, een der aanvoer ders van de rebellerende katholieken is niet uit de kerk getreden. Tot zijn afstammelingen behoort de familie J. Dijt. Oosterend Hendrik Simonsz Dijt was volgens overlevering kenbaar aan zijn rode haardos. De schrijver heeft hem wellicht verward met zijn neef Cornelis Hendriksz Dijt, bijgenaamd Kees de Aap (vanwege zijn donkere ge laatskleur, lange ledematen en grote lenigheid). Cornelis Hendriksz Dijt mijn voorvader behoorde eveneens tot de rebellen; in een schimpgedicht wordt hij zelfs „van al die snoden lei der" genoemd. Ook hij heeft niet geheel met de kerk gebroken, want hij is nog katholiek begraven. Zijn oudste zoon, Hendrik Cz. Dijt (1833-1906), die door de kerkelijke twisten in zijn jeugd reeds van het geloof der voorvaderen was vervreemd, vond een vrouw van doops gezinden huize, Grietje Jacobs Keijser (1833-1905) en keerde niet tot de roomse kerk terug. Dominee Huizinga was wel wat laat met zijn gelukwensen voor de verloving: in juli 1863 waren Hendrik Dijt en Grietje Keijser al bijna vier jaar getrouwd en hadden zij al twee kinderen. Hun derde kind, Jacob Sij- brand Dijt (1864-1942), veehouder, wet houder en dijkgraaf, was mijn groot vader. Tenslotte wil ik in dit verband nog de naam noemen van de heer H. W. J. Verberne te Vught, die een diepgaande studie heeft gemaakt van de moeilijk heden binnen de r.k. kerk op Texel in de vorige eeuw en die over een groot aantal documenten en gegevens over deze kwestie beschikt. J. S. M. Dijt, Haarlem NASCHRIFT De heer Dijt heeft gelijk. Ik dank hem hartelijk voor zijn correcties. Ik nam de ene Dijt voor de andere en was on nauwkeurig met de verlovingsdatum van Grietje Jacobs Keijser. Gelukkig verandert dat niets aan de feitelijke in houd van mijn artikel: over de moei lijkheden in de Katholieke Kerk en aan de afsplitsing van de niet-Katholieke tak Dijt. VI. Profiteer mee van de 30-jarige koeltechnische ervaring van Marynen. Maak een keuze uit de 10 modellen die u gaarne getoond worden door Den Burg Texel UITVOERING REDMER IJSKA-SCHOOL DE WAAL Vrijdagavond was de zaal van het Dorpshuis „De Wielewaal" vol belangstellenden voor de jaarlijkse toneeluitvoering van de leerlingen der Redmer IJska-school. De voorzitter van de oudercommissie, de heer K C. Zoe telief, verheugde zich over de vele aanwezigen en sprak een spciaal woord van welkom tot kapelaan J. J. de Boer. De leerlingen van de drie lagere klassen speelden een aardig stukje ,;Het Oudejaar". Het was. zoals altijd, kostelijk om te zien hoe deze kleintjes zich schuchter, sommigen zeer onbe vreesd, over het toneel bewogen. De aanwezigen genoten er intens van. Daarop was het de beurt van de leer lingen der hoogste drie klassen. Zij voerden op: „Baas Bolster „doet" een Museum". Er werd door de meisjes en jongens vlot gespeeld. De rolkennis was uitstekend. Tenslotte dankte de heer Zoetelief allen, die hadden meegewerkt aan het welslagen van deze avond.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 5