Cjrocn ZwartsJexels in het harL, Zes april „De Duinkanters" waagden zich aan moeilijk stuk „Drijfzand" werd Veehouder wil zomerwoning niet naast mesthoop bonwen Veel aan- en ve rkopen va n grond in komende raadsvergadering goed opgevoerd Beroepsschrift aan gemeenteraad Mevr. Roeper-Roep veertig jaar bij PTT DINSDAG 6 APRIL 1965 78e JAARGANG No. 7998 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. r/h Langere ld de RooQ Poetbas 11 - Den Borg, Texel - TeL 205* Redaktie: Harry de Graaf, WDhelxninalaan 33, Den Borg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrtJdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. DE KOOG Voor de stampvolle zaal van hotel „De Toekomst" te De Koog heeft de toneelvereniging „De Duinkan ters" zaterdagavond het toneelspel in drie bedrijven „Drijfzand" voor het voetlicht gebracht. Dit door Mare Fon tenel en Oscar Ferket geschreven half- vlaamse stuk is bepaald geen blijspel of klucht, maar een moeilijk op te voeren drama, waarbij van vrijwel alle spelers veel wordt geëist, om een enigszins aanvaardbare voorstelling te krijgen. Het pleit voor het zelfvertrouwen van de kleine vereniging, dat zij zich aan deze uitvoering heeft willen wagen. Ondanks enkele technische storingen en een publiek, dat niet steeds even correct regeerde, werd een goede prestatie ge leverd. De geschiedenis speelt zich af in de Australische wildernis, waar een mijn onderneming naar koper zoekt. Klaus Arkels, een rauwe kerel, is werkopzich- ter en staat onder leiding van zijn di recteur Benjamin ter Schoot, die zich met zijn arrogante vrouw Adeline in de narigheden van het primitieve land probeert te schikken. Moeilijkheden ontstaan rond hun dochter Barbara, die een ongelukkig huwelijk achter de rug heeft en in het kamp onderwerp is van veel geroddel. Dit belet Klaus Arkels niet om haar ten huwelijk te vragen. Maar zij wijst hem af, want zij houdt van de ingenieur Jesse Mefries, een on betrouwbare figuur, die het met de vei ligheid van zijn arbeiders niet te nauw neemt. Als Mefries Barbara laat weten voorlopig niet met haar te willen trou wen, in verband met haar, volgens de mensen, weinig fraaie verleden, breekt zij met hem en vraagt de werkopzichter ten huwelijk. Dit huwelijk uit hoog moed blijkt een mislukking. Als Mefries na een jaar komt opdagen en haar weer voor zich probeert te winnen, biedt zij weerstand, ondanks het feit, dat Klaus haar is gaan verachten omdat zij niet bereid bleek, een normaal huwelijks leven met hem te hebben. De omstan digheden veranderen echter ingi ijpend, als de misdadige aard van Mefries bo ven komt Hij drukt de ontsteker van een dynamietlading in de kopermijn in, op het moment dat Klaus in een der gangen zit. Een daverende ontploffing klinkt, maar als door een wonder wordt Klaus niet gedood, maar zwaar gewond zijn huis binnengedragen. Mefries wordt gearresteerd. Eerst als Klaus aan de beterende hand is, gaat Barbara haar man met andere ogen bekijken en ten slotte vat ook Klaus weer liefde op voor zijn vrouw. Dit is mede te danken aan het optreden van de oude knecht Orke, die als ideale bemiddelaar telkens tus senbeide komt Eerst dan staat vast, dat Barbara niet in het drijfzand van gees telijke ellende zal verdwijnen, maar een gelukkig leven tegemoet gaat. Technische storingen Meer dan bij enig ander spel. was het bij de opvoering van „Drijzand" nood zakelijk, dat het publiek zich in de op het toneel heersende toestanden tracht te in te leven. Dit bleek helaas zater dagavond niet voldoende het geval. De dringend vereiste wisselwerking ont brak, met het gevolg, dat men op de minst geschikte ogenblikken in lachen meende te moeten uitbarsten. Dit deed veel van de beklemming af, die de to neelschrijver in zijn teksten had gelegd. Een andere nare omstandigheid vormde tegen het einde van het stuk in de cli max, enkele technische onvolkomen- LAATSTE GELEGENHEID VOOR HERINENTING In de afgelopen weken is er gelegen heid geweest om bepaalde groepen kin deren te laten herinenten tegen DTP (Difterie - tetanus - polio) c.q. DKTP (Difterie - kinkhoest - tetanus - polio). Gebleken is dat een aantal kinderen ziek was of om andere reden niet aan de oproep gehoor kon geven. In ver band hiermede wordt nog eenmaal ge legenheid tot herinenting gegeven, n.l. op maandag, 12 april 1965 n.m. 2 uur in het Witte Kruisgebouw te Den Burg. Hiervoor komen in aanmerking de kinderen geboren in 1952 t/m 1958 (DTP) en de kinderen geboren in 1959 t/m 1961 (DKTP). (Hiertoe behoren dus ook de kinderen, die verleden jaar, om welke reden dan ook niet konden wor den heringeënt). Denkt U vooral aan het volgende: 1. Er worden geen aparte oproepen verzonden. 2. De rose of blauwe inentingskaart c.q. het oranje inentingsboekje moet worden meegebracht. 3. Komt U precies op bovengenoemde tijd 4. Er zijn geen kosten aan de inenting verbonden. 5. Dit is voorlopig de laatste gelegen heid. heden. Zo begon tijdens een geëmotio neerde dialoog tussen Klaus en Barbara plotseling een wekker op het toneel te rinkelen, wat kennelijk niet de bedoe ling van de regisseur of de schrijver was, evenmin als het plotseling uitdo ven van de toneellichten, ook al op een zeer ongelukkig moment. Goed spel Deze omstandigheden in aanmerking nemende, kan worden gezegd, dat de leden van De Duinkanters een redelijk goede prestatie hebben geleverd. De rol van de mijndirecteur Benjamin ter Schoot werd op uitstekende wijze ge bracht door de heer D. Bonne. Bij bleek de ideale figuur te zijn om de rol van de vaderlijke, gematigde figuur uit te beelden. Iets minder enthousiast waren we over het spel van mevrouw R. Hol- tewes-ten Cate als de directeursvrouw. Weliswaar kwam het arrogante, erger niswekkende karakter er uitstekend uit, maar haar tekst droeg zij gearticuleerd en nadrukkelijk voor alsof zij van pa pier las. Haar rolkennis was echter voortreffelijk en naar voren kwam, dat mevrouw Holtewes over mogelijkheden beschikt, waar De Duinkanters zuinig op moeten zijn. Mevrouw L. v. Ko ningsveld-van Gemert bracht op goede wijze de rol van de in ellendige omstan digheden levende Barbara. Hoewel zij in het begin duidelijk onder de maat. bleef, bewees zij in het tweede en derde bedrijf indrukwekkende dramatische capaciteiten te hebben. Stellig de lang ste rol in het stuk werd gebracht door de heer J. v.d. Kerkhof als de werk opzichter Klaus Arkels. Zijn spel was grandioos; praktisch zonder feilen beeldde hij de figuur van de rauwe, naar genegenheid hunkerende opzich ter, op uitstekende wijze uit. Aan vaardbaar en vlot spel leverde ook de heer H. Veldman als de ingenieur Jesse Mefries. die hevig verlangend naar Barbara, toch vergeefs om haar hand vraagt. Koger toneelgeschiedenis maak te ook de heer A. Schoo als de oude, maar wijze knecht Orke. die door zijn scherpe oor telkens op tijd ten tonele verschijnt om een dreigende explosie van haat en drift de kop in te drukken. Een wat kleinere, maar goed gespeelde rol had mevrouw D. Bakker-Buysman als Dina, de meid, die de gewonde Klaus moet verplegen en tenslotte meemaakt, dat deze rol door Barbara wordt over genomen. De regie werd gevoerd door de heer H. Prins. De heer H. Houwing zorgde voor de grimage en mevrouw B. Bruin- Kiewiet was souffleuse. Zo is het dan nu twintiq jaren qeleden Dat over ons eiland de ramp zich voltrok. Die dood en verwoestinq en nameloos leed bracht Van Skil tot De Kooq, van Cocksdorp tot de Mok. Hoe sloeq, bij de daqeraad van de bevrijdinq De dood plots'linq toe op een stralende daq. Door 't duivels qeweld van een woedende vijand, Die have noch goed, noch een sterv'linq ontzag. Als wij in qedachten die daq weer beleven, Dan voelen wij allen opeens weer de pijn. Het nameloos lee en de schrijnende wonden, En denken w' aan hen, die er nu niet meer zijn. „De tijd heelt de wonden", is makk'lijk qesproken. Maar zij, die hun liefste op aard zagen qaan, Die kunnen en zullen toch nimmer verqeten. Het blijvende leed dat hen aan werd qedaan. Maar als wij dan zien, tot ver over de qrenzen, Waar daaq'lijks het mensdom nog af wordt qeslacht, Dan vraaq je vertwijfeld wat of de bevrijdinq De wereld aan vrede en rust heeft qebracht. Daarom zal de mensheid ook niet moqen rusten Alvorens zij alles en al heeft qedaan, Om heel deze aarde van 't leed van de oorloq. Van roof en terreur en qeweld te ontslaan. Huib de Rijmelaar. De heer J. P. Bremer, wonende aan de Duinweg B 150, „Isola Bella", wil bij zijn huis op eigen grond een zomer woning laten bouwen. Hij verkreeg hiervoor vergunning, maar B. en W. stelden als voorwaarde, dat de woning achter de boerderij moest worden ge bouwd op een door de afdeling bouw en woningtoezicht van de dienst ge meentewerken aan te wijzen plaats. De heer Bremer schreef op 19 januari een brief aan het gemeentebestuur met het verzoek op een andere plaats te mogen bouwen. Óp 1 februari lieten B. en W. schriftelijk weten, dat aan dit verzoek niet kon worden voldaan. De heer Bre mer richtte zich daarop in een brief tot de gemeenteraad, waarin hij de redenen van zijn bezwaar tegen de door de ge meente aangewezen plaats uiteenzette. De heer Bremer zegt, dat zijn woning, als deze op de door Bouw- en woning toezicht aangewezen plaats verrijst, vlak naast een mestvaalt komt. Ver plaatsing van de mestvaalt brengt niet alleen hoge kosten mee (giei kelder), maar is bovendien voor het veehouders- bedrijf niet economisch. De heer Bre mer schrijft van mening te zijn, dat op het betrokken terrein genoeg ruimte is om de woning aan de Duinweg te kun nen plaatsen, naast het bestaande boe- rengebouw en zo de rooilijn niet kan worden aangehouden eventueel op grotere afstand van de Duinweg. Naar aanleiding van het eerstgenoemde schrijven van de heer Bremer aan het gemeentebestuur, werd hij op grond van artikel 21 van de gemeentelijke bouw- HOGERE SUBSIDIE VOOR UITBREIDING EN INRICHTING VAN ,,'T SKILTJE" Burgemeester en wethouders advise ren de raad gunstig te beslissen op een verzoek van de „Stichting „Dorpshuis 't Skiltje" te Oudeschild om de ge meentelijke subsidie, nodig voor de ver bouw, uitbreiding en inrichting van het dorpshuis, met ƒ4042,80 te verhogen. In december 1962 werd aan 't Skiltje een subsidie van ƒ28.390,toegewezen. Dit bedrag was afgestemd op de oorspron kelijke totale kostenraming van ƒ123.236,45. Uit de twee jaar later op gemaakte herziene begroting bleek ech ter dat de werkzaamheden een bedrag van ƒ150.000,een overschrijding dus van ƒ26.000,hadden gekost. Gebleken is dat met name de post timmer- en metselwerk te krap was ge raamd. Bovendien werd het bij het uit- slopen van het gebouw duidelijk, dat men verder moest gaan dan werd ver wacht, terwijl ook de loon- en prijsstij gingen een rol speelden. Aan de inven taris werd voor ƒ3000,meer besteed. Er werd een groter aantal nieuwe stoe len aangeschaft en het toneel werd op advies van het Anjerfonds royaler op gezet. Het bestuur van het dorpshuis heeft zich inmiddels tot het ministerie, de provincie en het Koningin Juliana- fonds gewend om aanvullende subsi dies. Voorts werd besloten een obliga tielening uit te schrijven, niet tot een maximum van ƒ17.000,maar tot ƒ25.000,B. en W. zijn van mening, dat de motieven van het stichtingsbe stuur redelijk zijn en adviseert derhal ve tot het verstrekken van de gevraag de extra subsidie. verordening in de gelegenheid gesteld zijn bezwaren mondeling toe te lichten. Dat gebeurde op dinsdag 16 februari in de vergadering van B. en W. De heer Bremer herhaalde zijn eerder geuite schriftelijke bezwaren en voerde boven dien aan, dat de door bouw- en woning toezicht aangewezen bouwplaats bijzon der vochtig is, terwijl er te weinig licht kan toetreden. De heer Bremer ver zocht burgemeester en wethouders met klem alsnog toe te stemmen met de bouw op een door hem gewenste plaats op het terrein. Zo dit niet mogelijk was, ver zocht hij B. en W de situatie persoon lijk ter plaatse te willen bezien en een andere voor hem aanvaardbare plaats te willen aanwijzen. B. en W. hebben inderdaad de toe stand ter plaatse bekeken, doch dit heeft hen niet afgebracht van het voor nemen om het beroepsschrift van de heer Bremer niet ontvankelijk te ach ten. B. en W. adviseren de Raad daarom het beroepsschrift van 5 februari niet ontvankelijk te verklaren met als offi ciële reden, dat het niet binnen de in de bouwverordening genoemde ter mijn van één maand is ingekomen. De bouwvergunning aan de heer Bremer werd al op 1 december 1964 toegezon den. KAMPEERVERORDENING WORDT GEWIJZIGD Volgens artikel vier van de gemeente lijke kampeerverordening geldt het kampeerverbod niet voor hem, die kam peert op of in een kampeerplaats, die hij in eigendom of uit anderen hoofde dan het kamperen krachtens enig per soonlijk of zakelijk recht in gebruik heeft, zomede voor de leden van zijn gezin en zijn bloed- en aanverwandten tot en met de derde graad. Dit betekent dus dat het kamperen op eigen grond of op in erfpacht ver kregen grond, vrij is. Iemand, die een kaveltje grond van enkele meters koopt en daarop een tent of caravan wil plaat sen voor eigen gebruik in de zomer maanden, kan dit vrij doen. B. en W, menen, dat dit in de prak tijk tot ernstige moeilijkheden aanlei ding kan geven. Diverse gemeenten in Nederland hebben hun kampeerveror dening reeds gewijzigd en ook de Ne derlandse Kampcerraad beveelt een wij ziging van de gemeentelijke kampeer verordening aan. In verband daarmee wordt aan de raad voorgesteld, de verordening zoda nig te wijzigen, dat alleen vrijgesteld is het kamperen in de tuin van een wo ning of op het erf bij een woning voor zover dit gebeurt door de rechthebben den of zijn naaste familieleden. Zoals reeds uit de in deze krant ge publiceerde agenda blijkt, zullen in de gemeenteraadszitting van dinsdag 13 april opmerkelijk veel grondtransacties ter goedkeuring worden aangeboden. Verwacht wordt, dat alle bedoelde agendapunten hamers tukken" zullen zijn, die dus zonder veel commentaar door de Texelse volksvertegenwoordi gers zullen worden aangenomen. Naast de in ander verband reeds ge noemde aankopen, komt als eerste het voorstel ter tafel, om van de heer P. Keijser. „De Pelikaan", een gedeelte van de Pelikaansweg te kopen. Het gaat om een stuk, gelegen ongeveer tegen over het kamphuis, met een oppervlak te van 1434 m2. De strook zal door de gemeente worden gekocht voor totaal ƒ1,Deze niet hoge prijs werd over eengekomen, omdat de verkoper ook belang heeft bij de plannen die de ge meente met het stuk heeft. Door de aan koop wordt de mogelijkheid geschapen, de verbreding en verbetering van de Pelikaanweg tot uitvoering te brengen. Eenzelfde bescheiden bedrag wil de gemeente betalen voor een stukje grond van 30 m2, gelegen aan de Achtertune te Oosterend en eigendom van de ge broeders J. en S Trap aldaar. Deze aankoop is voor de gemeente van be lang in verband met het bereiken van een verbeterde verkeerssituatie ter plaatse. De Cocksdorp Een gulden zal ook worden neerge teld voor een strookje grond, gelegen aan de Ploosterstraat te De Cocksdorp, met een oppervlakte van 34 m2 en eigendom van mevrouw M. K. ten Brug- Marinus te De Cocksdorp. Dit stukje is bestemd door trottoiraanleg ter plaatse. Een daaraan grenzend ander stukje grond van 118 m2 met inbegrip van de erop staande schuur zal ook van mevr. Ten Brug worden gekocht en wel voor 754,totaal (ƒ354,voor de grond en ƒ400,voor de schuur). In dezelfde omgeving wordt een stukje grond van 15 m2 gekocht van mevrouw M. Kikkert-Verhoeven voor 45,Voorts een stuk van 118 m2 voor ƒ354,van de familie Kikkert. Laatst genoemde drie perceeltjes zijn alle van belang, -aangezien de grond in het uit breidingsplan is bestemd voor wegaan leg, i.e. voor het doortrekken van de Ploosterstraat naar de Langeveldstraat. Ten behoeve van de bouw van een transformatorhuisje aan de Molenlaan te De Cocksdorp wordt door de TEM 'n perceeltje grond van 100 m2 voor ƒ1, per m2 gekocht van de wed C. Reuvers- Blom te De Cocksdorp. Voorgesteld wordt de afgevaardigde van de gemeen te Texel naar de algemene aandeel houdersvergadering te machtigen zich uit te spreken voor verlening van mach tiging aan de TEM-directeur, om de overeenkomst definitief aan te gaan. Een soortgelijke overeenstemming werd door de TEM bereikt met de heer A. E. de Grave, C 51. omtrent de aankoop van een strookje grond gelegen aan de Hoofdweg, eveneens ten behoeve van een transformatorhuisje. Voorts werd met de heer J. Reuvers te De Cocksdorp overeenstemming be reikt omtrent aankoop van enige stro ken grond gelegen langs het nieuwe sportveld. De stroken zijn bestemd ter vergroting van het sportterrein in ver band met de afwatering en voor de aan leg van een toegangspad tot het sport veld vanaf de Joan Hodshonstraat. Het stuk, dat 984 m2 groot is, gaat voor totaal ƒ1476,over naar de gemeente. In dit bedrag is een bedrijfsschadever goeding van ƒ246,begrepen. Den Burg In Den Burg wordt grond gekocht van de heer M. Rijk, Weststraat 16. De twee perceeltjes liggen aan de Hollewal, zijn DE WAAL Donderdag 8 april is het veertig jaar geleden, dat mevrouw I. Roeper-Roep (64) haar werkzaamheden begon als stationhoudster van het post station De Waal. In 1925 volgde zij mevrouw M. Eelman-Selser op. Tijdens het gesprek, dat wij met haar voerden, bleek wel dat er in die periode weinig schokkende dingen zijn gebeurd. Alles verliep heel rustig. Alleen in april 1945 beleefde zij. evenals haar dorps genoten, spannende ogenblikken bij de Russenoorlog. Zij was gedwongen het huis te verlaten, maar eerst werd de trommel met geld zorgvuldig verstopt. Later werd alles in ongerepte staat te ruggevonden. zodat PTT geen schade leed. Mevrouw Roeper vindt het jam mer, dat veel van het persoonlijke con tact met de inwoners van De Waal ver loren ging, vooral ten gevolge van de automatisering. Immers, in het begin was er alleen in het kantoor een tele foontoestel en kwamen de Waalders bij haar, wanneer bijzondere familieom standigheden als geboorte en ziekte, dit noodzakelijk maakten. Later, toen er meer telefoonabonnees te De Waal kwamen, zorgde zij voor de verbindin gen van de aangevraagde gesprekken. Nog weer later ging dit via de centrale te Den Burg. Nooit heeft mevrouw Roeper er spijt van gehad, dat ze dit werk is begonnen, ondanks het feit, dat ze door de telefoon steeds sterk aan huis was gebonden. Helaas sukkelt mevrouw Roeper de laatste jaren yrat met de gezondheid. Juist een jaar geleden brak zij bij een val haar enkel, waardoor ze gedurende drie maanden in het ziekenhuis moest worden verpleegd. Ze is van dat onge luk nog steeds niet geheel hersteld. Aangezien mevrouw Roeper zich bij voorkeur bescheiden op de achtergrond houdt, hoopt zij ook haar veertigjarig jubileum in intieme kring te herden ken. SCHIETOEFENINGEN Heden zal worden geschoten te Oude Zeug van 11 00-18.00 uur met de 25 ponder en de 155 houwitser, hoogte 4 km, afstand 15 km, richting 335° - 25°. totaal 577 m2 groot en worden voor to taal ƒ14.250,gemeentelijk bezit. De grond is in het kader van het uitbrei dingsplan Den Burg bestemd voor wo ningbouw en grenst aan het terrein van het gemeentelijk bejaardenhuis ..Huize Irene" Verkopen Overeenstemming werd door het ge meentebestuur bereikt met de heer J. C. M. Nauta te Den Burg. omtrent de verkoop van een stuk bouwterrein, groot ongeveer 420 m2, gelegen tussen het nieuw geprojecteerde gedeelte van de Keesomlaan en de Molendwarsstraat. Het ligt in de bedoeling van de heer Nauta op dit stuk, dat hij koopt voor ƒ9.030,een woning te bouwen. Ook de heer D. J Wessels te De Koog is gegadigde voor een gemeentelijk stuk bouwterrein, gelegen nabij de Kamer straat Voorgesteld wordt het 357 m2 grote stuk te verkopen voor ƒ8746,50. De heer J. Hennephof te Den Burg zal ƒ8.158,50 betalen voor een 333 m2 groot stuk bouwterrein, gelegen achter de Schoonoordsingel, De heer Th Witte, wonende te Leverkusen in Duitsland, zal een stuk gelegen bij de Kamerstraat te De Koog. 480 m2, kopen voor ƒ11.760,Op dit perceel zal een zo merhuisje worden gebouwd.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1