OPDRACHT VOOR BOUW N.V. T.E.S.O. GEEFT VAN TWEEDE VEERPONT Proefvaart op 30 april 1966 Gelijk aan „Marsdiep" Kosten: 6,4 miljoen Ai -f Niet alle mannen zijn egoïsten CANDY voor automatisch wassen Bakker s Ijzerhandel paas-expositie top nieuwe V 9 form meubelcollectie '65 Noodzaak Niet te duur Bakker's Ijzerhandel - Den Burg - Texel Gisterochtend heeft het bestuur van de N.V. Teso opdracht gegeven aan de Machine fabriek en Scheepswerf P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam voor de bouw van een tweede diesel-electrische veerpont. Nieuwe aanwinsten in collectie TEXELS MUSEUM WEER GEOPEND Met Pasen opent het Texels Museum zijn deuren. Tot 1 oktober zal men weer dagelijks kennis kunnen nemen van vele interessante zaken op natuurhisto risch gebied. Naast de bekende beziens waardigheden, is in het museum nu een speciale stand gewijd aan geologie en archeologie. In de geologische afdeling ziet men een verzameling gesteenten, waaronder de zg. „gidsgesteenten". Dit matéfiaal is vele duizenden jaren gele den door het ijs uit Scandinavië naar Texel gevoerd Van bepaalde op Texel gevonden steensoorten heeft men zeer nauwkeurig de herkomst kunnen bepa len. Ook de afdeling waarin men de resten van uitgestorven dieren kan be wonderen. is aangevuld. Naast de reeds aanwezige beenderen en kiezen van mammoeten kan men nu ook de onlangs opgeviste mammoet-slagtand zien. De meest populaire bezienswaardigheden van het Texels Museum, de robben, zagen hun gelederen versterkt. Onlangs werd een 1-jarige rob in het museum gebracht. Het dier was ziek, maar is in tussen hersteld. Het Museum is dage lijks van 9-6 uur geopend, op eerste Paasdag van 2-6 uur Ook voor Texe laars is een bezoekje aan het museum de moeite waard VOORSTEL VAN GS: MEER SUBSIDIE VOOR VLIEGVELD Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben Provinciale Staten ver zocht de provincie-subsidie aan de N.V. Luchtvaartterrein Texel te verhogen. Voorgesteld wordt dat do subsidie 25% zal bedragen van de door de onderne ming op de jaarexploitatie te lijden te korten, met dien verstande, dat de bij drage per jaar een bedrag van ƒ7500, per jaar niet te boven kan gaan. QfliDHiniiiiiiiiuiiiiiiiiuniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiijyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii Den Burg - Texel aiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiunnuiiiiiiiiitiiitiiiiiimiii PAASDIENST VOOR GROOT EN KLEIN DE KOOG In de Hervormde kerk te De Koog zal op 2de Paasdag 's mor gens om 10 uur een Paasdienst voor groot en klein (vanaf 4 jaar) worden gehouden Medewerking zal worden verleend door de heer Bakker uit Oos terend, die enkele liederen op z'n trom pet zal begeleiden. Na afloop zullen de kinderen van de Zondagsschool bloe men brengen naar zieken en bejaarden. Blijf op de hoogte... ga even kijken bij t Spoorstraat 30 Koningstraat 43 - 45 Den Helder officieel erkend TOP-FORM adviseur 36. Ze ging zitten en had nog steeds het geld niet aangeroerd. „Maar.... maar als.... ik ga bij je vandaan.... mis schien wel voorgoed. Ze hebben me daar nodig.... ik heb nog een jong broertje. En zusjes. Lien is negen jaar en m'n oudste broer is pas negen tien. Ik bedoel.het kan wel ja ren duren en dan.ik wil het je te rugbetalen. hoor je? Dit kan ik toch zo maar met aannemen? Dit is toch al te gek?" Hij keerde naar haar terug. Achter het meisje bleef hij staan en legde zachtjes zijn handen op haar schouders. „Marrie.... liefsteik heb je al gezegd, dat ik geen enkele tegenpresta tie verwacht. Ik houd van je en omdat ik van je houd, help ik je. Ik begrijp best, dat je voorlopig niet terug zult komen En geloof maar, dat ik je ver schrikkelijk zal missen. Maar het zou onmenselijk zijn om te zeggen: Dat is ook wat, Marrie? Nu heb je geen geld, dus je kun er niet heengaan. Als ik dat deed, zou ik me m'n hele leven een schoft voelen. Daarom ben ik blij, dat ik je kan helpen". Hij boog zich naar haar toe en beroerde haar oor met zijn lip. „Marrie". fluisterde hij, „je bent me nog veel meer waard als dat geld. En als je daar bent.ik zal op je wach ten, Marrie. Ik ga niet met een ander trouwen. Wil je daar goed aan denken? Voor mij bestaat er maar één vrouw: Marrie Laan. Jij". Hij kwam overeind en zuchtte. „Zo. Nu gaan we samen eerst rustig eten en onderwijl bespreken we, wat we verder moeten doen, he? Apropos, doe dat geld in je tasje". Automatisch raapte Marrie de bil jetten op en deed ze in haar tas. Toen draaide ze zich om en kwam overeind, terwijl ze haar hand uitstak, die hij zacht drukte. „Dank je Matthieu, dit. dat zal ik nooit vergeten. En.ik zal m'n belofte houden. Ik zal schrijven, ginds HOOFDSTUK 22. Donderdagsmiddags stopte de trein aan het eindstation Gibson en hoewel Marrie Laan doodmoe was van de reis en de emoties, rekte ze zich uit het raam van de coupé om te zien of ze ook ergens haar broer zag. Slechts een twintigtal reizigers stap ten uit. Marrie liep het stoffige perron netje af en keek op het Stationsplein rond, of ze ook een bekende zag. Ze blikte even op haar horloge. De trein was toch op tijd, vrij precies zelfs. De enige taxichauffeur keek haar vragend aan, doch toen de jongevrouw niet rea geerde, ging hij weer achter net stuur zitten en nam zijn krantje op. Marrie zette haar tas neer en wiste zich het zweet van het gelaat. Benau wend warm was het hier, net als altijd. Het vervloekte deel van Australië, werd het wel eens genoemd. Wat moet ik nu? Ze had toch duide lijk in haar telegram de tijd van aan komst gemeld en hier kwam maar vier keer per dag een trein, dus een puzzel behoefde dat ook niet te zijn. Waarom was Klaas er nu niet? Of Harrie? Ze hadden toch beiden hun rijbewijs? Terwijl ze nadacht, schoot haar plot seling een ontzettende veronderstelling in de gedachten. Het is een grap, flitste het in haar op, een verschrikkelijke on verantwoordelijke grap. Er is niets aan de hand hier. Maar wie? Wie zou zoiets gemeens hebben bedacht? De enige, die daartoe misschien in staat zou zijn, was Fons. Als wraakneming. Maar nee. dat kon toch niet? Dat telegram was toch echt? Ze bukte zich en maakte de rits van haar tas los. Zenuwachtig zocht ze tussen haar kledingstukken naar haar handtasje, waarin ook het restant van het door Matthieu gegeven geld zat. Ze had het toch meegenomen? Eindelijk vond ze het en bekeek het nu wat nauwkeuriger. Stom, dat ze in Holland niet gecontroleerd had, of het telegram wel echt was. En tante Ans had ook helemaal niet verteld, hoe het was gekomen en door wie het bezorgd was. Kon iemand zo gemeen zijn om iets dergelijks te doen? Ach needat kon toch niet? Grace werd er immers in genoemd en wie in Holland wist van het bestaan van vader's tweede vrouw? PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Eerste Paasdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Frocntjes Paascollecte Den Hoorn 9.00 uur Kinderdienst 10.30 uur ds. Oskamp, Heilige Doop Dc Cocksdorp 10 uur ds. Soesan, Paascollecte De Koog 9.30 uur ds. Waardenburg, m.m.v het kerkkoor, Paascollecte 19.30 uur ds. Waardenburg, Paascollecte De Waal 11.00 uur ds. Waardenburg Paascollecte Oosterend 9.30 uur Gezinsdienst 11.00 uur ds. Bcerthuis, Paascollecte Oudeschild 9.30 uur ds. Beerthuis, Paascollecte 11.00 uur Eerw. heer Veldhuis, gezinsdienst GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. Uidam 3 uur ds. Van Leeuwen Oosterend 10 uur ds. Van Leeuwen 3 uur ds. Uidam GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal Den Burg 10 uur Leesdienst 14.30 uur ds. H. Smit, uit Den Helder DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Koopmans De Koog 10 uur mej. Van Zetten Oosterend 11.15 uur ds. Koopmans Den Hoorn 19.30 uur mej. Van Zetten Tweede Paasdienst INTERKERKELIJKE DIENSTEN Den Burg 10 uur Interkerkelijke dienst in de Doopsgezinde kerk. Oosterend 10 uur zangdienst van Gereformeer den en Hervormden in de Geref. Kerk, ds. Van Leeuwen en ds. Beerthuis HERVORMDE GEMEENTEN Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp, Paascollecte De Cocksdorp 10 uur Dienst met de zondags scholen. Paascollecte. De Koog 10 uur Paasdienst voor de Zondags schoolkinderen sagierscapaciteit van het nieuwe schip,, dat voorlopig slechts onder het bouw- nummer 658 bekend staat, bedraagt 750 personen. Zeer belangrijk is. dat de be dieningsorganen en de motoren Identiek zijn aan die van de „Marsdiep" Dit be tekent, dat de bemanning, die met de „Marsdiep" heeft leren varen, zonder moeilijkheden op het nieuwe zuster schip kan overstappen en naar wille keur kan worden uitgewisseld. Het nieuwe schip is ontwonpen door Ir. De Groot van het bureau voor Scheeps bouw te Bloemendaal. Uiteraard is het van groot belang, dat bij het uitvallen van een der schepen nooit een ernstige noodsituatie meer kan ontstaan, zoals tot op heden wel het geval is. Bij het in de vaart komen van het nieuwe schip zal TESO zo spoedig mogelijk „De Da geraad" en de „Koningin Wilhelmina" afstoten. Hoewel de president-commis saris zich hierover niet in details wilde uitlaten, kan worden aangenomen, dat er voor de twee oude schepen vol doende belangstelling is. De enorme toename van het autobezit in Nederland is de belangrijkste recht vaardiging van deze miljoenenopdracht. Alle prognoses, die men stelde tijdens de aanbouw van de Marsdiep zijn in tussen overtroffen, zodat men aanzien lijk eerder dan was verwacht opdracht tot de bouw van „nummer 658" kon geven. Het benodigde kapitaal voor het schip is door de banken zonder moeilijk heden verstrekt. De N.V. Machine fabriek en Scheepswerf P. Smit jr. was de enige werf die een zeer korte lever tijd als genoemd kon garanderen naast een aanvaardbare prijs. De andere wer ven. die voor de bouw hadden inge schreven zijn: De Zaanlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Zaandam, De Rotterdamse Droogdok Maatschap pij, Wilton Feijenoord te Rotterdam en Van der Giessen-De Noord te Kapelle aan de IJssel. De hoogste bouwprijs, waarvoor werd ingeschreven, bedroeg 6,9 miljoen. De heer De Lugt wees er op, dat de bouwsom, waarvoor Smit heeft inge schreven niet bijzonder hoog is als men bedenkt, dat de „Marsdiep" 5,6 miljoen kostte. Intussen zijn de arbeidslonen (die de helft van de bouwprijs van het schip uitmaken) met ruim 35% geste gen, terwijl ook de toegeleverde mate rialen belangrijk duurder zijn gewor den. Hoewel men de bouw van het schip graag aan de Zaanlandsche Scheeps bouw Maatschappij N.V. te Zaandam had willen gunnen, moest hiervan wor den afgezien, omdat deze werf bijna een jaar later dan Smit kon leveren. Men had de bouw van het tweede veerschip ook aan een Duitse of Japanse werf kunnen opdragen, die waarschijnlijk te gen een nog belangrijk lagere prijs zou den kunnen leveren. Uit ideële overwe gingen heeft men daar echter niet lang aan gedacht. De heren J. J. Trouw en C. Bakker, directeuren van Smit N.V. vertelden on->, dat hun werf al enige ervaring heeft met de bouw van veer ponten met koplading. Op dit ogenblik is zelfs nog een veerpont van een ver gelijkbaar type in aanbouw, bestemd voor de dienst Maassluis-Rozendaal. De heer De Lygt deelde tenslotte mee, dat de kqmst van de tweede veerpont niet betekent dat de vervoerstarieven zullen worden verhoogd. Wel zullen enige voorzieningen moeten worden ge troffen om de zoveel grotere stroom mensen en auto's behoorlijk te kunnen opvangen. O.a. wordt gedacht aan de aanschaf van een grotere autobus. Rectificatie Inplaats van kaart.en Kees Dros en Janneke Goënga hebben het genoegen U, mede namens wederzijd se ouders, kennis te ge ven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op dinsdag 27 april n.m. 2.30 uur in het gemeentehuis te Den Burg-Texel. Wageningseweg C 49, Eierland, Diék 1, Den Hoorn. Texel, april 1965. Receptie op de trouwdag van 4-6 uur in Hotel „Kikkert", De Cocksdorp, Texel. Toekomstig adres: Wage ningseweg C 49, Eierland. In volle overgave aan Gods H. Wil overleed in huize .,St. Jan", na gesterkt te zijn door het H. Sacrament dei- Zieken, onze lieve zus ter en tante, mejuffr. Dieuwertje Smit, in de ouderdom van 82 jaar. Namens de familie: M. Smit, Hoofdweg 79. Eierland. Den Burg, 13 april '65, Huize „St. Jan", Molenstraat 4. In verband met Goede Vrijdag wordt op he den vrijdag 16 april de absoute gegeven in de kapel van huize ,.St. Jan", waarna de be grafenis op het R.K. kerkhof te Den Burg. De H. Mis van Re quiem zal aan God worden opgedragen woensdag 21 april om 10 uur in de parochie kerk van de H. Joan nes de Doper. Aan allen op Texel, die mij hun deelneming be tuigden bij het overlijden van mijn vrouw, zeg ik langs deze weg hartelijk dank. F. L. Faber Parkstraat 18, Den Burg. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van be langstelling en medele ven die wij mochten ont vangen bij het plotseling overlijden van onze lieve man. vader, behuwd- en grootvader ARIS PLAATSMAN In het bijzonder danken wij ds. Uidam voor de troostwoorden tot ons ge sproken, de buren voor de hulp en verder allen die de overledene de laat ste eer hebben bewezen. Uit aller naam: M. Plaatsman- Damsteeg Den Burg, Texel, april 1965, Schilderend 7. *GR ASM A Al MACHINES De tweede veerboot zal dezelfde afmetingen hebben als de „Marsdiep" en ook inwendig vrijwel hetzelfde zijn. Er is een bouwprijs overeengekomen van 6.400.000,een bedrag dat de werf reeds noemde bij de onderhandse in schrijving. Met de bouw van de tweede veerboot zal waarschijnlijk in septem ber worden begonnen en op 30 april 1966 zal het vaartuig worden opgeleverd. Het schip zal dus vóór het zomerseizoen van 1966 in dienst komen. Dit bete kent, dat dan een halfuur-dienst kan worden gevaren, waarbij de twee zus terschepen tegelijkertijd uit Den Helder en Texel vertrekken en elkaar hal verwege het traject ontmoeten. De constructie van het nieuwe schip zal zoda nig zijn, dat dc dekken, die oorspronkelijk zijn bestemd voor rijwielen, in de toekomst kunnen worden geschikt gemaakt voor het vervoeren van personen auto's. De capaciteit van het nieuwe schip zou dan ca. 100 auto's zijn. Voorlo pig echter zullen niet meer dan ca. 70 auto's kunnen worden vervoerd, even als bij de huidige „Marsdiep". cieel was ondertekend. De bekendma king van de opdracht kwam na een lange periode, waarin diverse geruchten de ronde deden De heer De Lugt ver telde. dat men enige tijd heeft overwo gen om opdracht te geven tot de bouw van een boot, die 20 meter langer zou zijn dan „De Marsdiep". Het werd ech ter duidelijk, dat een schip met die lengte veel minder eenvoudig manoeu- vreqrbaar zou zijn, wat vooral bij storm van betekenis is. Gebleken is dat de „Marsdiep" aan alle eisen voldoet en zich bij windkracht tien nog uitstekend gedraagt. De stabiliteit van het nieuwe schip zal zelfs nog iets beter zijn, omdat de breedte 20 centimeter meer bedraagt dan het zusterschip. Maar dat is dan ook het belangrijkste verschil. De pas- Deze zeer belangwekkende medede lingen werden gisterochtend gedaan door de president-commissaris van de N.V TESO, de heer C. J. de Lugt tij dens een persconferentie in het TESO- kantoor te Den Burg, waarbij de voltal lige raad van commissarissen aanwezig was, evenals de twee directeuren van de N.V. Smit. De conferentie werd gehou den nadat het leveringscontract offi- FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Onze kleding voldoet voor jaren. Uw kleerma ker Carel Schmidt, Boomkampstr. 8, Alk maar, tel. 13615. Elke vrijdag op Texel Nog steeds volop hand en moesappels. M. Huis man, „De Veen", tel. 2203 Zolderopruiming, lom pen, ijzer en metalen. J. Jongedijk, Schilderend 60 telefoon (02220) 2777 Op het Waterlooplein te Amsterdam kunt U wel eens een 2e hands brom mer kopen voor een paar tientjes. Een goede brom mer koopt U bij Henk Troost Gevr. bloemenpluk- kers/sters. N. C. Rijk, Hallerweg 7 Te k. z.g.a.n. accordeon 80 bas. De Ruyterstr. 63, Oudeschild, tel. 2788 Te k. goed onderh. kin derwagen. P. Daalder, Langeveldstraat 43, De Cocksdorp Te k. 30 weckflessen. A. Huizinga, Warmoes straat 72 Toon Hermans fenome naal! Peerless rijwielarti kelen allemaal. 1000 Peerless-zaken in Neder land Te k. 1 bietensnijder, 4 z.g.a.n. aanaarders. 4 br. bietenschoffels, erwten schoffels. loofbescher- mers, alles voor wiedma- chine, benzinemotor 8 pk. luchtgek., 1 hooiblazer, 1 hooicross op luchtb., 1 kl. kunstmoeder, 2 biggen- lampen, 1 zelfbinder, 1 paardenwendploeg, 1 on- kruideg. 2 elektromoto ren V» pk., voorwiel drie- wielde kar. W. Keesom, Molenstr. 60, Den Burg, tel. (02220) 2586 Te k. 350jonge hennen Hy-line, tegen de leg. Ook bij gedeelten. S. D. Keij- ser, Molenstraat 79, Den Burg, tel 2455 In ieder huis behoort een Peerless fietspomp thuis. Met speldje. Vraagt uw Peerless rijwielhan delaar. Wie heeft maandag 5 april mijn judobroek ge vonden? Flip de Ridder, Achtertune 12, Ooster end Te k. 500 kg. voorge- kiemde Sirtema E 35/45. G. C. Bakker, 't Noorden, tel. (02223) 254 Prima bruine bonen te koop. J. Bos, Eierland Eierverf, alle kleuren in één pakje a 25 ct. Drog. A. v.d. Slikke, t/o post kantoor Te koop 1 jongens- en meisjesfiets. Warmoes straat 69 Te k. trapnaaimachine. J. Kalf Dijkmanshuizen Met blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Roland A. W. Winter- Kiewiet A. J. Winter Ina, Jolanda De Koog, Texel. 14 april 1965, Parnassiastraat 23. Door Gods goedheid wer den wij verblijd met de geboorte van een zoon John Cornelius A. Roeper-Boulogne P. Roeper Alice - Karin Conny - Peter Jimmy - Fay 6 april 1965, R.R. 2, Stirling, Ontario, Canada. Enige kennisgeving voor Texel. Ondertrouwd: J. Geus en D. Beckermann Huwelijksvoltrekking in het Gemeentehuis te Den Burg, Texel, op zaterdag 24 april 1965. Receptie op de trouwdag in hotel „De Graaf", Den Burg. Texel, van 15,30 tot 18,00 uur. Den Burg, Texel, Emmalaan 3. Ley (Moezel), Hirtenst 42. Toekomstig adres: Emmalaan 3, Den Burg, Texel. Wij zijn getrouwd op 10 april 1965 Jan Schaap en Magda J. Boer St. Andrews Presbyte rian Church. Toekomstig adres; 53 Weststreet, Brampton, Ontario, Canada Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van ons dochter tje en zusje Karin Annelize A. Zegel-v. Egmond D. A. Zegel Yvonne Texel. 14 april 1965, Parkstraat 28, Den Burg. 29 april trouwen Harry Wetenkamp en Anne-Marie Kuip om 2.15 uur in het Ge meentehuis te Den Burg, waarna om 3 uur de ker kelijke inzegening in de St. Martinus kerk te Ou deschild plaats vindt Heemskerckstraat 44. Oudeschild. Receptie van 8.00 - 10.00 uur in het dorpshuis ,,'t Skiltje". Toekomstig adres: Heemskerckstraat 23, Oudeschild, Texel. Onze lieve mamma en pappa J. Daalder J. Daalder-Voorthuizen zijn 18 april 121/* jaar ge trouwd. Dat zij beiden nog lang gespaard mogen blijven is de wens van Henk Jean Peter Huize „Noorderlicht", Langeveldstraat. De Cocksdorp

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2