Géén Bogaershuizen aan Kotterstraat INNING VAN PENSIOENEN GS-beslissing afwijzend Raad niet gelukkig met consequenties van overdracht gemwoningbezit TELEURSTELLING VOOR VIJF GEGADIGDEN Rijschool „Klopper" SNEL SLAGEN GOED RIJDEN NUTSSPAARBANK TEXEL Schapenloopstal van J. Commandeur trok aandacht van de radio Huurders 'moeten in gelegenheid blijven oin huizen te kopen SPORTPROGRAMMA DERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 APRIL 1865 De vijf Bogaerswoningen, die inder tijd op initiatief van de heer S. Vla ming uit Den Haag aan de Kotterstraat te Oosterend zouden worden gebouwd, zullen er nooit komen. Gedeputeerde Staten hebben onlangs de aanvraag om op grond van artikel 20 van de Weder- opbouwwet de woningen te mogen bou wen, afgewezen. De betreffende grond heeft in het uitbreidingsplan een agra rische bestemming en GS zien geen aan leiding om daar verandering in te brengen. Uiteraard is dit een grote te leurstelling voor de vijf gegadigden, die zich voor de woningen hadden ge meld, waarvan enkelen 'n belangrijk be drag hebben betaald. Op grond van me dedelingen van de heer Vlaming en de architect G. J. Hartkamp uit Den Haag, die nu het Oosterender Bogaersproject leidt, hadden de betrokkenen een opti mistische verwachting omtrent de GS- beslissing. Deze onverkwikkelijke affaire werd in de raadsvergadering van dinsdag aangeroerd door de heer J. Westdorp naar aanleiding van een artikel in de Texelse Courant van 23 februari j.l. Hij had daaruit opgemaakt, dat de heer S Vlaming uit Den Haag. die de bedoelde „bouwgrond" indertijd kocht en ver kocht aan vijf adspirant-bouwers, een valse voorstelling van zaken had gege ven. Op grond daarvan hadden drie van de vijf betrokkenen een voorschot van ƒ1000,gestort. De voorzitter ant woordde, dat de gemeente er weinig aan kan doen, als de heer Vlaming zijn kopers de indruk geeft dat de Bogaers woningen er zeker zullen komen. Dat is een privaat-rechterlijke zaak. B. en W hebben nooit de verzekering gegeven, dat de woningen er zouden komen. In tegendeel, telkens is er op gewezen dat het een bouwplan buiten het uitbrei dingsplan om was, een artikel 20-geval dus, waarover alleen GS kan beslissen. De gemeente heeft de vijf betrokkenen officieus duidelijk gemaakt, dat de kans op een goedkeuring van GS bijzonder klein was. Lijdensweg De lieer Daalder betreurde deze gang van zaken en wees op de lijdensweg, die de vijf betrokkenen nu al achter de rug hebben, zonder iets te hebben be reikt. Hij vroeg zich af of de gemeente wel voldoende haar best heeft gedaan om de artikel 20 vergunning er bij GS door te krijgen. ,,Tien mensen zijn nu anderhalf jaar aan het lijntje gehouden, ik vind dit verschrikkelijk!" aldus de heer Daalder. Hartstochtelijk pleitte het AR-raadshd om alsnog een oplossing te vinden. „In de buitendorpen is weinig bouwgrond beschikbaar, maar geef aan hen die willen bouwen dan toch een kans Als niet alle mogelijkheden wor den uitgebuit om bouwgrond te schep pen, komen we nooit uit de woning nood!" De voorzitter herhaalde met na druk hetgeen hij in eerdere raadsver gaderingen al had gezegd: B en W. dragen de buitendorpen wat betreft het scheppen van bouwmogelijkheden het zelfde goede hart toe als Den Burg. „Het gemeentebestuur is de vijf Ooster- enders normaal ter wille geweest, maar kan hen nu niet boven anderen voor trekken. Wij kunnen er toch niets aan doen, dat sommige mensen ziende blind zijn en zich aan onzekere strohalmen willen vastklampen?" De voorzitter toonde voorts aan dat het gemeentebestuur niet ontevreden hoeft te zijn over hetgeen op bouwge- bied in de buitendorpen is bereikt. In tussen is voor de bouw van 16 Bogaers woningen vergunning verleend. 17 wo ningen zullen worden gebouwd in de vrije sector. In Oudeschild zijn al vier Bogaerswoningen gereed gekomen. Op de vraag van de heer Daalder, of het feit, dat met de betrokken bouwgrond in Oosterend is gespeculeerd, van in vloed is geweest op de GS-afwijzing, liet de burgemeester een duidelijk „neen" horen. De heer Daalder zei niel te kunnen begrijpen, dat het betrokken perceel aan de Kotterstraat niet als bouwgrond kan worden aangemerkt, maar bestemd is voor volkstuintjes. „We hebben op dit ogenblik dringend huizen nodig en geen tuintjes". Rondvraag De heer Westdorp wees op het gevaar dat een afgebroken schutting aan de Burgwal oplevert. Op de plaats waar de schutting stond, loopt de grond stijl af. Reeds lang gespecialiseerd in VAMOR OPLEIDING. waarborg voor en Steeds dezelfde wagen en instructeur. Maak een afspraak, de ene boot heen, de ander terug. TELEFOON (02230) 4204 Krugerstraat 35 - Den Helder Dit is vooral 's avonds zeer gevaarlijk. De voorzitter beloofde er aandacht aan te zullen schenken en er bij de eigenaar op aan te dringen voor beveiliging zorg te dragen. De heer Westdorp drong vervolgens aan op de 9poedige aanleg van een ontbrekend stukje trottoir in de Gasthuisstraat te Den Burg. Ook hieraan beloofde de voorzitter iets te zullen doen. De heer Westerlaken vond dat door vele Texelaars misbruik wordt gemaakt van de Mcierblis door deze brandstapels als vuilnisstortplaats te gebruiken. Ieder, die wat kwijt wil, brandbaar of niet, brengt het naar een der blissen, waardoor een enorme rommel ontstaat, die ook na 30 april blijft bestaan. De burgemeester betreurde dit en vond dat de burgers, die zich hieraan schuldig maken, zich zeer a-sociaal gedragen. De heer Keijser meende evenwel, dat ook het feit, dat men voor het storten van vuil op de Gemeentelijke vuilnisbelt heffing moet betalen, oorzaak is van dit verschijnsel. Mej. Luysterburg vertelde, dat zij onlangs in Yerseke een champion- kwekerij had bezocht. Zij meende dat dergelijke kwekerijen ook op Texel uitstekend zouden functione ren en een broodwinning konden betekenen voor velen van hen, die binnenkort bij het aflopen van de ruilverkaveling werkloos worden. Zij verzocht B. en W. een onder zoek naar vestigingsmogelijkheden te willen in stellen en deskundig advies in te winnen. Mogelijk heeft ook de aanwijzing van Texel tot stimuleringsgebied een gunstige in vloed op mogelijkheden in deze. De voorzitter zegde dit onderzoek toe. De heer Daalder wees op de slechte toestand van de Rondweg te Oost. Vooral in de bochten is de weg kapot- gereden. Ook hieraan zal iets worden gedaan. Gevaarlijke bocht Mej. Luysterburg vond dat iets gedaan kon worden aan de gevaarlijke bocht bij de Ruigedijk. Automobilisten uit de richting De Cocksdorp merken ondanks de geplaatste hekken etc. te laat dat zij moeten afremmen. Ze ver zocht daarom het betreffende waarschu wingsbord een stuk te verplaatsen, waardoor men eerder gewaarscnuwd is. De heer Westdorp was het met de be wering van mej. Luysterburg niet eens. Hij meende, dat juist voor reizigers uit de richting De Koog het grootste gevaar bestaat. De voorzitter beloofde de situatie te zullen bekijken. Mej. Luys terburg vroeg tenslotte aandacht voor het lot van een onderwijzeres te De Koog, die voor de zomer onderdak heeft gevonden in een caravan van de fami lie Nap, aldaar. Op grond van de in deze vergadering aangenomen wijziging van de kampeerverordening, mag deze caravan niet meer op het betrokken stuk grond worden gebruikt, zodat naar een caravanterrein moet worden ver huisd. Mej. Luysterburg vroeg of de gemeente kon bijdragen in de daaruit voortvloeiende financiële lasten. De voorzitter wees dit onmiddellijk af, maar meende dat men in De Koog wel zo op deze onderwijzeres gesteld is, dat een of andere terreinhouder bereid is haar gratis plaatsruimte te bieden. Ontvangt U een pensioen of andere vaste uitkering, of gaat dit binnenkort gebeuren? Laat het dan incasseren door de spaarbank. Daar wordt het be drag, dat U toekomt, bijge schreven opUwspaarrekening en daar kunt U erover beschik ken op de dag die U het beste gelegen komt. Binnenburg 9 Den Burg Onder auspiciën van Landbouwvoor lichting en Streekverbetering is een in teressant schapenexperiment aan de gang te Den Hoorn op het bedrijf van de heer J. Commandeur, hoeve „De Stolp". Aan dit feit was in een over- heidsuitzending voor de zender Hilver sum I dinsdagmiddag een reportage ge weid. Daaraan ontlenen wij het vol gende. Al is het er nog vrij guur en koud, toch biedt Texel zoals ieder jaar op nieuw het beeld van lammetjes, de wollige lenteboden. Men vindt ze ver spreid over het hele eiland, terwijl ze beschutting zoeken achter de tuinwal len of achter de vacht van het moeder schaap, dat de winter buiten heeft doorgebracht. Dat is zo op alle schapen- houdersbedrijven op één uitzondering na en dat is op het bedrijf van de heer Commandeur. De heer Commandeur heeft een 16 ha groot bedrijf, dat wordt In de raadsvergadering van dinsdag middag ontstond een uitvoerige discus sie over het voorstel van B. en W., om in principe te besluiten tot overdracht van de gemeentelijke woningwetwonin gen aan de woningbouwvereniging Texel. Zoals bekend betekent dit voor de huurders van deze woningen, dat zij zich automatisch moeten onderwerpen aan de regels van de woningbouwver eniging en dus niet langer in de gele genheid zijn, om de door hen bewoonde woning te kopen. De heer Daalder vond dit bedenke lijk. Hij meende dat de gemeente de taak heeft het woningbezit te stimule ren en verklaarde zich tegen het voor stel Ook de heer Westdorp had be zwaar tegen de consequentie, dat de koopmogelijkheid na overdracht aan de woningbouwvereniging wegvalt.. Hij zou zich wel met het voorstel van B. en W. akkoord willen verklaren, echter op voorwaarde, dat gedurende de eerste jaren na de overdracht gelegenheid voor de huurders blijft bestaan om de woning te kopen. Ook de heer Zwan wilde onder deze voorwaarde akkoord gaan met de overdracht Geen belangstelling De voorzitter vertelde iets over de voorbereidingen die tot de overeen komst tot overdracht hebben geleid en vond het een gunstige mogelijkheid om het gemeentelijke woningbezit af te stoten. Onjuist vond hij het, om op het moment dat tot zaken wordt gekomen, een verlaten van een standpunt wordt geëist. Hij wees er vervolgens op, dat de gemeente jarenlang de huurders van ZATERDAG 17 APRIL 1965: Pupillen Tex. Boys b-Texel b Texel a-Tex. Boys a ZDH-Oosterend a Adspiranten Tex. Boys-Texel, 4 uur MAANDAG 19 APRIL 1965 4e klas A KNVB: Texel-BKC Afdeling Noordholland Tex. Boys-JVC, 2 uur Adelborsten-Cocksdorp 2, 2 uur De Koog 2-Watervogels 5, 2 uur MEDEDELINGEN. S.V. Texel. De wedstrijd Flevo 3- Texel 2 is uitgesteld. Texel 1 speelt haar laatste thuiswed strijd van deze competitie. Laat het voor onze kijkers een extra goede wor den. Beide elftallen kunnen vrijuit spe len, zonder degradatiegevaar. Aan allen prettige Paasdagen toege wenst. haar woningen heeft voorgehouden, dat het kopen ervan mogelijk was. Op 13 maart 1962 heeft de gemeente dit nog per brief aan haar huurders laten we ten. Na drie jaar zijn slechts negen wo ningen verkocht. Groot is de belangstel ling dus niet. De voorzitter vond overi gens de bedoelde bepaling van de wo ningbouwvereniging niet gelukkig, maar meende dat dit een zaak van de vereniging is, waaraan de raad moeilijk iets kan doen. De heer P. Smit (zelf bestuurslid van de woningbouwvereniging) legde uit, dat de desbetreffende bepaling na lang durig beraad is vastgesteld. Het is in het belang van de volkshuisvesting, vooral voor de minder draagkrachtigen. dat de verenigingswoningen niet door de huurders kunnen worden gekocht. In deze te verhuren woningen ontstaat dan een grote variatie, waardoor wat „ge rommeld" kan worden. Mensen die geen ƒ25,huur willen betalen, kunnen wél ƒ15,betalen voor een goedkopere houtrijke woning. De vereniging kan waarschijnlijk niet met de voorgestelde koopmogelijkheid akkoord gaan. Overi gens is er nog bijna een jaar tijd voor de mensen, die alsnog van de gemeente hun woning willen kopen. De heer Daal der liet zich echter niet tevreden stellen. Hij vond dat altijd de mogelijk heid open moet blijven om zelf de wo ning over te nemen Op voorstel van de voorzitter werd tenslotte besloten de belanghebende huurders er op te wijzen, dat tot 1 juni nog de gelegenheid be staat, om de door hen bewoonde wo ningwetwoning te kopen. Het voorstel tot overdracht werd ten slotte aanvaard met een meerderheid van slechts vier stemmen. De heren Daalder, Keijser, Westerlaken, mevr. Vrijdag en mej. Luysterburg stemden tegen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 14 april 1965 Geboren: Bertus Gerrit Herman, zv. Jacob Coevert en Binti K. Saiman, Suzanne Marie Janneke, dv. Jacob Boon en Dirk M. Dijker; Roland, zv. Albert J Winter en Augusta W. Kie- wiet. Ondertrouwd: Hendrikus J. Weten kamp en Anne Marie Kuip; Jan G. Zoe telief en Maria Th. van Tongelen; Hen- dricus G. Witte en Anna W. M. Rijk. Overleden: Neeltje Spigt, oud 63 jaar; Hendrik Room, oud 72 jaar; Pieter Hin, oud 88 jaar; Annaatje Gomes, oud 64 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Hendrik Kiewiet, van Heerenveen, Gorredijksterweg 78 naar Ruijslaan 12, De Koog; Aaltje Kiewiet, van Laren, Leemzeulderweg 35 naar Ruijslaan 12. De Koog; Charles W. Wormser met ge zin van Oterleek. Noordervaart 58 naar H 31; Pieternella E. M. Sluimer, van Amersfoort. Spaarnestraat 97 naar De Koog, Dorpsstraat 45; Jozina de Rooij, ev. Jonger, van Wolphaartsdijk. Veer- weg 3 naar Den Hoorn, Herenstraat 58; Eduard Harding met gezin, van Den Haag, Galvanistraat 95 naar De Koog, Dorpsstraat 1; Cornells van Leeuwen, van Rotterdam. Fideliolaan 51 naar H 45; Johannes J. L. van Delft, van Den Helder. Buitenhaven 5 naar H 131; An- thonia Messing, van Utrecht, naar Den Burg, Schilderend 130. VERTROKKEN PERSONEN Emmy J. Bremer, van Oosterend, Kerkstraat 5 naar Amsterdam, v. Hille- gaerstraat 18 H. „Wie past er op de winkel" is de titei van de wel zeer dwaze lachfilm, die men zaterdag- en zondagavond en zon dagmiddag in het City-theater kan zien Hoofdrolspeler is de fameuze Jerry Lewis, die we zien als Raymond Phif- fier. Hij is een arme en oerlelijke jon geman. die het hart heeft gewonnen van Barbara Tuttle, de knappe jonge erfgename van het Tuttle-fortuin. 24 warenhuizen, die beheerd worden door de heerszuchtige moeder van Barbara. Moeder voelt weinig voor de verhou ding van Raymond met haar dochter en probeert alles om er een eind aan te maken. Om Barbara de waardeloosheid van de jongen aan te tonen, laat zij hem in dienst nemen, en allerlei vervelende en gevaarlijke karweitjes opknappen. Dat pakt niet erg gelukkig uit. want er gebeuren vele vreemde dingen. Moeder slaagt niet in haar opzet en moet toe zien hoe Raymond en Barbara tenslotte samen een gelukkige toekomst tegemoet gaan. Alle leeftijden. Maandagmiddag, tweede .paasdag om 3 uur. kunnen liefhebbers van films van „De Dikke en de Dunne" in de bioscoop terecht, want daar draait dan „Boemelstudenten". Laurel en Hardy moeten ondervinden dat het niet mee valt om zonder geld rond te lopen. De redding is nabij als Stan op het idee komt zijn vriend Oliver als vrouw te verkleden en zich dan als butler en dienstmaagd te verhuren. Het plan mis lukt. Dan proberen ze het maar als straatvegers. Daar hebben ze meer ge luk mee, want een door Stan verloren bananenschil is oorzaak van de arresta tie van een misdadiger. Als beloning bekostigt een bankdirecteur voor hen een universitaire opleiding. Maar ook daar blijven moeilijkheden niet uit. En fin, we zullen er niet meer van ver tellen. Maandagmiddag kan men het zelf zien. Alle leeftijden Een film uit de populaire „doctor"- serie is „Maarrr dokterl" (Doctor in distress). Over het geschreeuw en ge bulder van de eminente chirurg Sir Lancelot heeft niemand zich in het zie kenhuis ooit zorgen gemaakt. Nu hij zich echter kalm en stil gedraagt, wordt men ongerust. Sparrow heeft al gauw door wat er aan hapert; Lancelot is verliefd. Te herstellen is hij voorlopig niet, want Sparrow heeft zijn handen zelf vol aan de charmante Delia, een temperamentvol roodharig fotomodel. Een en ander is aanleiding tot allerlei gekke toestanden en zotte voorvallen. „Maarrr dokter!" draait maandag- en dinsdagavond. Toegang boven 14 jaar. Een plaatje, dat wc maakten tijdens bet radio interview in de schapenloopstal. Links Mr. O os ting, rechts de heer J. Commandeur, in het midden dr. Herweyer, naast hem P. Bakker. beweid met koeien en schapen, onge veer 1 koe en 3 schapen per hectare. Die schapen zitten op het bedrijf allen bij elkaar in een groot „schapenhok". De schapen zijn de hele winter onder dak geweest. De dieren werden in die periode gevoerd met voorgedroogd kuil- gras en hooi. Het schapenhok zou men een open loopstal voor schapen kunnen noemen, want de dieren kunnen desge wenst naar buiten gaan. Graag beschut Bij goed weer verbleven de schapen meestal onder de open lucht, maar bij harde wind gaven ze de voorkeur aan de loopstal. De heer Commandeur is het er niet helemaal mee eens, dat het Texelse schaap als een echt buitendier wordt beschouwd. Wel zijn ze veel bui ten, want van regen, sneeuw en kou trekken ze zich niets aan. maar voor harde wind zijn ze beducht. Een voor deel voor de schapenhouder is, dat het voeren gedurende de wintermaanden geen probleem is. Men hoeft niet naar het land, want de schapen eten uitslui tend in hun stal. Het kuilvoer is on misbaar bij deze manier van schapen- houden. Gebleken is dat de schapen meer kuilgras opnemen dan hooi. Com mandeur denkt, dat het met alleen hooi niet te doen zou zijn, temeer daar de schapen geen krachtvoer krijgen. Resultaat De open loopstal voor schapen kwam tot stand onder auspiciën van de Ge zondheidsdienst voor dieren, de land bouwvoorlichting en de streekverbete ring. Commandeur is met de proef wel in zijn nopjes, want hij kon de schapen 's winters makkelijk in deze stal voe ren met voer van eigen bedrijf. Het re sultaat laat zich nu zien: Gezonde moe derschapen en sterke gezonde lamme ren. De dierenarts, voor het schapen- ziekten-onderzoek, de heer C. H. Her weyer, is het daar mee eens: „Voor zo ver het op dit ogenblik kan worden be keken, is de gezondheidstoestand van de schapen in de loopstal uitstekend ge weest. De dieren werden regelmatig gecontroleerd en werden iedere veer tien dagen gewogen. Daarbij bleek, dat de gewichttoename gunstig was; ze zijn voortdurend gegroeid. Ook de geboren lammeren hebben geen ziekten ver toond. Wij geloven, dat deze vorm van schapenhouderij gunstig is voor bedrij ven, waar men anders last heeft van darmparasieten. De besmetting werd gedurende de winter onderbroken. De schapen kan men nu vanuit de stal naar het weiland brengen, nadat ze een wormmiddel hebben gekregen. De wei- debesmetting wordt zo in het voorjaar geringer". Nog geen praktijk Een ander doel van het in de winter van het land houden van de schapen is het voorkomen van vertrappen van de weiden. De heer P. Bakker van de Landbouwvoorlichting verklaarde met nadruk: „We moeten dit nog zien als proef, nog niet direct kan deze vorm van schapenhouderij in de praktijk worden toegepast. Eerst moeten de resultaten nauwkeurig en volledig be kend zijn. Maar we zien wat in deze methode, vooral voor de intensieve be drijven, waar in ,het voorjaar voor een hoge veebezetting veel gras beschikbaar moet zijn". CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 21 april as. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oostcread cn De Waal: 14.0014.45 nor; De Cockadwp en Eierland: 14.4515.30 hut; De Koog: 15.30—16.00 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 april op om 5.37 uur en gaat onder om 19.42 uur; 21 april op om 5.31 uur en onder om 19.48 uur. Maan: 16 april V.M 24 april L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 16 apr. 9.17 cn 21.32; 17 apr. 9.46 en 22.00; 18 apr. 10.11 en 22.26; 19 apr 10.33 en 22.46; 20 apr. 10.54 en 23.08; 21 apr. 11.18 en 23.30; 22 apr. 11.46 en 23.58; 23 apr. 12.24 en 24 apr. 0.41 en 13.17 Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 5