I Gem. zomerwoningverordeiiing gaat binnenkort op de helling PEERLESS PAAL EN PERK STELLEN AAN MISBRUIKEN Bezwaarschrift van Bremer niet ontvankelijk verklaard Lenteweer - fotografeer! LANGEVELD 0E RQ0IJ een prachtig speldje Als u met Pasen de koffie binnenbrengt, VAN ALLE GOEDE MERKEN THUIS! Klercq in de Koningstraat, bekende naam voor wie houdt van de jonge, onopgesmukte woonstijl van nu. Bekend om de grote keus in alle goede merken: Spectrum, Artifort, Pastoe, Royal, etc. Maar ook (en vooral!) om de deskundige, objectieve voorlichting bij het creëren van een persoonlijk inte rieur. Komt u eens kijken. Moeite waard! KLERCQ KONINGSTRAAT 43-45 DEN HELDER Een uur lang is dinsdagmiddag door de raadsleden gediscussieerd over het voorstel van B. en W. om het beroeps schrift van de heer J. P. Bremer niet ontvankelijk te verklaren. Zoals bekend heeft de heer Bremer bezwaar gemaakt tegen de plaats, die hem door Bouw- en Woningtoezicht was aangewezen, om zijn zomerwoning te bouwen. De zomer woning zou achter de boerderij moeten komen op korte afstand van een mest- plaat. B. en W. hadden het beroeps schrift van de heer Bremer formeel niet ontvankelijk verklaard, omdat het niet binnen de wettelijk voorgeschreven ter mijn was binnengekomen. Bij de discus sie over deze zaak kwam naar voren, dat de zomerwoningverordening van de gemeente dringend op de helling moet, omdat de huidige bepalingen allerlei uitwassen mogelijk maken, waardoor o.a. het landschapsschoon wordt be dreigd. Als eerste spreker wees de heer F. L. de Grave (KVP) hierop. Hij had graag gezien, dat B. en W. naar aanleiding van het geval Bremer met een nieuwe verordening waren gekomen, maar nu dat niet het geval was, meende hij dat de huidige verordening staande de ver gadering moest worden afgeschaft. Voor het geval Bremer zou nog de oude soe pelheid moeten worden betracht, zodat hij zijn woning in ieder geval op een geschikte plaats kan bouwen, b.v. op vier tot zes meter van het hoofdgebouw Vreemd argument De heer J. Daalder (A.R.) vond het argument van B. en W. om het be roepsschrift niet ontvankelijk te ver klaren omdat de termijn was verstre ken, een beetje vreemd. De vorige raadsvergadering werd 10 februari ge houden. Toen was de termijn reeds ver streken en toch stelde de voorzitter voor, de kwestie naar een volgende vergadering te verschuiven. Op 15 fe bruari heeft Bremer zijn bezwaren mon deling toegelicht, terwijl toen allang vaststond dat het beroepsschrift niet ontvankelijk was. De heer De Grave antwoordend zei de voorzitter, burgemeester De Koning, dat hij het bevriezen van de huidige regels niet nodig vond. Al geruime tijd hebben B. en W bezwaren gevoeld te gen de verordening. In de volgende of eventueel daarop volgende raadsverga dering zal reeds een zomerwoningver ordening worden voorgelegd, waarin de noodzakelijke beperkingen zijn opgeno men. Als niet snel paal en perk gesteld wordt aan de gevolgen van de fouten in de huidige verordening, zal het land schap daar ernstig onder lijden. De heer Daalder antwoordend, zei de voor zitter. dat de behandeling inderdaad naar deze vergadering werd verscho ven, omdat er geen tijd was geweest de kwestie op duidelijke wijze op schrift te stellen en voor te leggen. Dat gele genheid werd gegeven tot mondelinge toelichting ondanks het feit, dat het be zwaarschrift niet ontvankelijk was, ge beurde op grond van een verplichting, neergelegd in de gemeentelijke bouw verordening. Permanente bewoning Met nadruk stelde de heer De Koning dat Bremer eerst heeft gevraagd een Bogaerswoning tc mogen bouwen. Dit kon niet worden toegestaan en toen werd het een zomerwoning. Een zomer woning mag echter alleen van 1 mei tot 1 oktober worden bewoond. Voor per manente bewoning mogen ze dus niet worden gebouwd. Dat de woningnood heeft veroorzaakt, dat in veel gevallen de merisen er zich toch voor het hele jaar in hebben gevestigd, doet daaraan niets af. Als de gemeente zou goed vin den, dat een zomerwoning bij voorbaat voor permanente woning wordt be stemd, zou dat een ernstige fout zijn. Het geval van de weinig fraaie wo ning bij de boerderij .,De Fenne" en een soortgelijke woning van de heer Boer- horst. bewijzen dat het landschap bij de huidige regeling sterk heeft te lijden. De zomerwoningverordening is be doeld geweest als sociale maatregel, al dus de heer De Koning. Het gaat er om, de mensen die gemeubileerd verhuren, een menswaardig onderkomen te ver schaffen. Van deze maatregel werd al gauw misbruik gemaakt en het is zaak dat men daar scherp op gaat letten. In het geval Bremer is geen reden om een soepele houding aan te nemen en de raad zou tegen de Bouwverordening zijn, als het bezwaarschrift ontvanke lijk zou worden verklaard. De heer J. J. Westdorp (PvdA) was het met de heer De Grave eens om de huidige zomerwoningverordening staan de de vergadering in te trekken, in af wachting van de nieuwe verordening. Daarmee wordt voorkomen dat tussen tijds op grond van de huidige verorde ning nog aanvragen binnenkomen, die in behandeling genomen zouden moeten worden en waarbij de oude soepelheid nog zou moeten worden betracht. Mevrouw G. Vrijdag-Keijser (VVD) noemde de kwestie een pijnlijk geval. ,,Alle gemeenteambtenaren verschaffen we geschikte stukjes grond en het bij behorende kapitaal voor een woning. Deze eigenaar-boer, die toestemming had om een zomer woning bij zijn huis te zetten, moet dat doen op een onmo gelijke plaats. Deze mensen moeten bij hun boerderij kunnen wonen", zo meende zij. Geen Bogaerswoning Wethouder Th. R. Hin (KVP) ant woordde, dat indien het betrokken be drijf groot genoeg zou zijn geweest, de oorspronkelijke aanvraag om een Bo gaerswoning bij het bedrijf zou zijn toe gestaan. Dat was niet het geval. Het bedrijf moet nl. acht hectare groot zijn om een woning te mogen bouwen. De heer J. K. P. Zwan had, evenals de meeste andere raadsleden, de situa tie ter plaatse opgenomen en stelde voor in dit geval nog soepel tc hande len. Deze mensen kunnen best geholpen worden, zo meende hij. De burgemeester herhaalde zijn be- zwraen Ook het staande vergadering intrekken van de huidige zomerwoning- verordening is niet zinvol. Dc voorzit ter liet er geen twijfel over bestaan dat, in het geval de raad zich niet met het voorstel van B. en W. akkoord zou ver klaren, hij het betreffende raadsbesluit bij de Kroon ter vernietiging zou aan bieden. „Er moet nu eenmaal gehandeld worden volgens de bepalingen, die de raad zelf heeft vastgesteld. De betrok kene wil een woning bouwen en dat mag eenvoudig niet!" De heer De Grave zei het jammer te vinden, dat in de onmiddellijke omge ving is afgeweken van de bepalingen in de Zomerwoningverordening. In min der noodzakelijke gevallen dan het on derhavige, worden diverse zomerwonin gen permanent bewoond. De heer Zwan raadde aan in de nieu we zomerwoningverordening een bepa ling op te nemen dat als verzocht wordt een oud gebouw te mogen ver vangen door een zomerwoning men verplicht is dit oude gebouw te slopen. Compromis? Mej. A. G. Luysterburg vroeg met klem of in dit ene geval nog niet een compromis te bereiken zou zijn. De voorzitter antwoordde ontkennend. Hij wilde zich beslist beroepen op de ver streken beroepstermijn. Nooit eerder is met deze termijn de hand gelicht. Ook de heer Zwan drong aan op een com promis en wilde de voorzitter er niet toe drijven het raadsbesluit bij de kroon te laten vernietigen. Hierbij sloten de heren Westdorp en Daalder zich aan. De heer P. Smit (KVP) stelde voor dat B. en W. toestemming aan Bremer geven om zijn woning op wat grotere afstand van de mestplaat te bouwen, want het staat niet vast dat het huis permanent bewoond gaat worden. De aangewezen plaats is ook met be trekking tot eisen van volksgezondheid volkomen ongeschikt. De meeste raads leden stemden hiermee in. De voorzit ter bleef evenwel van mening, dat de raad alleen maar voor niet ontvankelijk verklaring van het beroepsschrift kon stemmen. Er moest dus gestemd wor den, eventueel kon aan het verzoek worden toegevoegd, dat B. en W. met Bremer tot een regeling trachten te ko men. Hiermee ging men akkoord. Alge meen werd tenslotte beseft, dat de raad niet kan stemmen tegen een verorde ning. die zij zelf in het leven heeft ge roepen. Er werd gestemd, waarbij alleen mevrouw Vrijdag zich tegen het voor stel van B. en W. verklaarde. Verontwaardiging Mevrouw Vrijdag merkte nog op, dat de raad er niets mee heeft te maken als iemand een zomerwoning, die hij bij zijn huis bouwt, direkt daarop verkoopt aan een derde. De voorzitter toonde zich hierover zeer verontwaardigd: De toestemming is bedoeld als een sociale maatregel en het is heel erg als de be trokkene de voor dit sociale doel ver kregen woning speculatief verkoopt te gen een drie- of viermaal zo hoog be drag. De voorzitter beloofde tenslotte een onderzoek te zullen instellen om te trachten voor Bremer een oplossing te vinden. De heer Daalder verzocht daar bij spoed te betrachten. STICHTING TEXELS FOLKLORE GIRONUMMER 17 392 ten name van N.M.B. Den Burg DAMCLUB TEXEL Uitslagen: J. Hooijberg-P. Bakelaar 11 H. Bruining-C. Dijker 02 P. Bruijn-J. Stam 20 P Kooiman-J. v. Heerwaarden 20 J- Vinke-G. Dros 20 s? wurger-C Groenhof 02 Jb. Koorn-C. Vinke 02 P. Bakelaar-J. A. v.d. Slikke 20 H. Bruining-C. Dijker 02 C. Vinke-P. Bruijn 11 J. Stam-J. Vinke 11 J. Hooijberg-Jb Koorn 20 J. Schoo-C. Groenhof 20 Met drie punten voorsprong is P. Bakelaar praktisch al kampioen. C. Dijker blijft tweede, gevolgd door P. Bruijn en P. Kooiman, die beiden een goed seizoen achter de rug hebben. Er wordt nog gedamd op vnjdag 16 en donderdag 22 april. De slotavond is op vrijdag 30 april. TEXELSE MARKT Op de maandag gehouden markt werden 5 koeien aangevoerd (ƒ1050, ƒ1300,en 9 nuchtere kalveren 50, tot ƒ150,—. Deskundig advies bij BIJNA 80 JAAR IN DE PARKSTRAAT De PEERLESS rijwiel handelaren bieden oij aankoop van ƒ10,a contant (uitgezonderd benzine) met ouderwets fietsje. Iedere 3 maanden een nieuw model. laat dan dc tafel gezellig versierd zijn. En schenk lekkere, verse koffie, die hoort bij de Paastafel Lekkere koffie, dat is Douwe Egberts Koffie. Het fijnste van de plantages, speciaal voor u gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar' Fijne Dessert Rood Merk De koffie voor fijnproever»; Dc kwallteltskoffle werkelijk Iets bijzonder». bij uitstek. Pak Pak van 250 g 2.06 van 250 g 1.82 Gemalen vacuum koffie in blik verpakt Handig als reserve voor onverwachte situaties. Blik 250 g 2.06 BEZOEK ONZE PAAS-EXPOSITIE OP 2c PAASDAG VAN 3-6 UUR.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 7