Cjroen c2wartsjexeh in het harL, Ko8lkaslen?6ebr.Schoorl! <5EBF MIJ MAAR C 80 KM. PER UUR Morgen weer snelheidsbeperking Interview met De Telegraaf Opper Stomp ijvert voor eigen bord chocoladedrank Toeristen rijden in snelheidsfuiken 55 jaar getrouwd Vanavond zingt Gert Timmerman R VRIJDAG 14 MEI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7964 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktic: Harry de Graaf, Wilhclininalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Ncderl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -j- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. mSHMnUI OP TEXEL 1 AUTO OP 3 GEZINNEN Van 1 augustus 1962 tot 1 augustus 1963 nam op Texel het aantal personen auto's toe van 768 tot 932. Dat betekent, dat in 1963 op Texel 1 auto op 12 in woners voor kwam. Tien jaar eerder, in 1953, was de verhouding nog 1 op 64 inwoners. Vorenstaande conclusie valt te ontlenen aan de onlangs met /eer veel vertraging verschenen statistiek der motorrijtuigen op 1 augustus 1963. In 1953 telde ons land 187.600 perso nenauto's, in 1963 865.500 Het aantal inwoners per auto daalde in die 10 jaar in ons land van 55 tot 14. De daling van het aantal inwoners per auto toene ming van het autobezit) was dus op Texel aanmerkelijk groter dan gemid deld in het gehele land Met in 1963 1 auto op 12 inwoners (1 auto per 3 gezinnen) staat Texel niet aan de spits in de naaste omgeving. Dat blijkt weggelegd te zijn voor nog wel varender gemeenten, zoals Wieringer- meer en Wieringerwaard. Aantal inwoners per auto; 1953 1962 1963 Texel 64 14 12 Den Helder 78 22 17 Wieringen 49 14 13 Wieringermeer 16 10 9 Wieringerwaard 29 8 8 Anna Paulowna 40 15 14 Callantsoog 34 11 11 Zijpe 45 20 17 Er is reden om aan te nemen dat Texel in de loop van 1965 het peil van Wieringermeer en Wieringerwaard van het jaar 1963 bereikt zal hebben. Dat zou dan betekenen dat Texel in 1965 1300 personenauto's rijk zal zijn. De samenstelling van het gehele Texelse motorrijtuigenpark was als volgt: 1953 1962 1963 Personenauto's 158 768 932 Bestelauto's 157 166 Vrachtauto's) 153 104 112 Speciale voertuigen 7 11 11 Autobussen 13 14 15 Motorrijwielen) 156 148 Scooters 213 67 62 Bromfietsen 499 Bijzonder insigne voor TESO-chauffeurs VIJFTIEN JAAR VEILIG EN SCHADEVRIJ GEREDEN Maandagmiddag werd in het TESO- kantoor te Den Burg een jaarlijkse bij eenkomst gehouden, waarbij aan alle TESO-buschauffeurs die het afgelopen jaar geen schade hebben veroorzaakt en de veiligheid van het verkeer niet in gevaar hebben gebracht, een diploma werd uitgereikt. Vrijwel alle TESO- chauffeurs kwamen voor dit eerbewijs in aanmerking, maar voor twee hunner was er bovendien een fraai insigne aan verbonden. De heren J. Maat en J. Koegelberg behaalden het diploma voor de vijftiende maal. De eretekens werden opgespeld door de heer M. C. de Gorter, directeur van TESO. Dit gebeurde mede namens het Verbond voor Veilig Verkeer, dat sinds 1949 in samenwerking met talrijke Ne derlandse autobusondernemingen, deze doorlopende veiligheidswedstrijd orga niseert. Het voor de 15e maal behalen van het diploma is een bijzonderheid, want tot dusverre is het slechts 52 andere Nederlandse buschauffeurs ge lukt. Aan de wedstrijd wordt door 6000 beroepschauffeurs deelgenomen. TEXELS DRAAIORGEL VOOR RADIO Dinsdag werd door de heer Joop Söhne van de VARA een opname ge maakt van het draaiorgel ,,De Gouden Engel" van de heer J. K. P. Zwan te Den Hoorn. De opname met een korte reportage over de orgelhobby van de heer Zwan zal worden uitgezonden in het programma, dat gepresenteerd wordt door Letty Kosterman en Joop Söhne. op zaterdagochtend 22 mei om ongeveer tien uur. Evenals vorig jaar heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat een maxi mumsnelheid van 80 km. per uur voor de wegen op Texel vastgesteld. De snel heidsbeperking geldt van 15 mei tot 16 september en wordt dus morgen van kracht. Dat de snelheidsmaatregel ook dit seizoen weer wordt toegepast, is het gevolg van de gunstige resultaten, die de 89 km. bepaling vorig jaar heeft op geleverd. Zoals bekend hebben zich in tegenstelling tot 1963 weinig ernstige ongelukken voorgedaan. Op de wegen binnen de recreatie gebieden van Staatsbosbeheer geldt met met ingang van morgen een snelheids beperking tot 50 km. per uur. Brief aan de Minister „VEERTARIEVEN WADDENEILANDEN MOETEN OMLAAG" Het bestuur van de Vereniging van hotel- en pensionhouders der vijf Wad deneilanden heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat, J. G. Suurhoff, gevraagd om lagere veer- tarieven. Zij wensen gelijkschakeling met de Zeeuwse veren. Het bestuur geeft een opsomming van alle tarieven voor het vervoer van personen, auto's en goederen van alle diensten van en naar de Waddeneilanden. ,,Dit cijfer materiaal geeft zo besluit de brief de onbillijke positie aan van de Wad deneilandbewoners ten opzichte van die van Zeeland. Gelijkschakeling met de Zeeuwse veren is een eis die in de kortst mogelijke tijd gerealiseerd moet worden". Een verrukkelijke chocolodedronk mei slechts 1 vet Fris en pittig van smaak Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl „Het is niet waar, dat iedere politie man „maar raak" schrijit. Een voor beeld hiervan is opperwachtmeester W. F. Stomp (47) van de rijkspolitie op rexel. Hij heelt vorig jaar tientallen keren proces verbaal opgemaakt tegen vakantiegangers, die mei hun auto's op smalle maar prnna asfaltwegen van het eiland de maximum snelheid van 80 km. hadden overschreden". Aldus de eerste zinnen van het interview dat een dor redacteuren van het dagblad „De Telegraaf" had met oppcrwaclitmeester Stomp. Bij het artikel stond een foto afge drukt, voorstellende de heer Stomp achter een groot 8Ü km.-bord, dat ech ter van een kleine verandering was voorzien. Die verandering maakt het 80 km.-bord tot het „eigen" bord, waar voor de opperwachtmeester ijvert. Het desbetreiiende artikel laten wij hier in zijn geheel volgen. In zijn processen-verbaal was er met de hand op het wetboek geen spel tussen te krijgen. „Maar toch. zei „opper Stomp en hij scheef in het belang van de weggebruikers nog een proces-verbaal, maar stuurde dit niet aan de officier van Justitie, maar aan de burgemeester van Texel. Want na al die bekeuringen zijn op perwachtmeester Stomp en zijn colle ga's van de Groep Texel van de Rijks politie, tot de ontdekking gekomen, dat er aan de uitvoering van deze gebods bepaling op het eiland, in het vakantie seizoen van 16 mei tot en met 15 sep tember, toch iets krom is. Niet krom in de zin van de wet maar wel krom als het er om gaat de weggebruiker ook een redelijke kans te geven zich van deze overtreding te vrijwaren. „Iedereen, die een overtreding begaat zegt: O, dat wist ik met", aldus opper wachtmeester Stomp. Maar hij is er ook van overtuigd dat er in het seizoen 1964 automobilisten, zich van geen schuld bewust, in zijn boekje terecht zijn ge komen. Veel verwarring Hoe is de wetgeving van de maxi mumsnelheid? De maximumsnelheid van 50 km. binnen een bebouwde kom is wet. Voorts kan de minister van Ver keer en Waterstaat voor een weg, een gedeelte van een weg, een gebied en voor een korte periode zelfs voor het hele land een maximumsnelheid in stellen. Op de weg of een gedeelte van de weg dienen daarvoor aan het begin borden te worden geplaatst, die bij iedere zijweg worden „herhaald". Voor het gebied moet de minister aangeven op welke wijze de aanduiding van de maximumsnelheid moet plaatshebben. Het eiland Texel is het eerste ge.bied in Nederland waarvoor op 26 mei 1964 een beschikking voor een maximumsn elheid van 80 km. werd uitgegeven voor de jaarlijkse vakantieperiode. De minister van Verkeer en Water staat bepaalde, dat de aanduidi.ngsbor- den voor het gebied Texel diemde- te worden geplaatst bij de havens, op de weg langs het vliegveld en op de gren zen van de bebouwde kommen. Daar werden borden „80" neergezet en daar mee was de zaak èn voor de wet èn voo»r de politie waterdicht. Maar in de praktijk bleek het tegen deel waar te zijn. Hoewel in de .'Staats courant maar welke weggebruiker leest dit blad? en in de plaa tselijke kranten van Texel en de ko,p van Noord-Holland en zelfs via de VW's van deze seizoenmaatregel gewéig was gemaakt, kwamen er toch steeds meer vakantiegangers die van niets bleken te weten. Zij hadden de borden bij de ha vens of aan de grens van de bebouwde kom wèl gezien, maar toen zij bij de eerste de beste zijweg het izgn. ,Jierha- lingsbord" misten, meenden zij, dat vanaf dat punt de snelheid weer onbe perkt was. Onbevredigend ,,Dat iedereen, die wij voor de over treding van de maximumsnelheid heb ben verbaliseerd, van niets wist. is na tuurlijk ook niet waar. Maar ik weet ook zeker, dat wij enkele mensen een proces-verbaal hebben moeten geven, terwijl zij beslist te goeder trouw wa ren", aldus opperwachtmeester Stomp. „De manier waarop deze maximum snelheid hier op het eiland is aangege ven, heeft mij, maar ook tal van colle ga's, geen bevrediging gegeven. In een rapport aan de burgemeester heb ik, mede namens mijn collega's, onze te vredenheid over de uitwerking en onze ontevredenheid over de aanduiding van de maximumsnelheid onder woorden gebracht. En daarin heb ik de suggestie gedaan de minister van Verkeer en Waterstaat te vragen voor de bekend making van de maximumsnelheid voor heel Texel een speciaal bord in het we genverkeersreglement op te nemen. Een bord. waarvoor ik op het idee ben ge komen. De 80 omlijnd door een zwart kader, waardoor de weggebruiker in één oogopslag zal weten, dat dit bord niet de maximumsnelheid voor één weg of een weggedeelte, maar voor een ge bied aangeeft". Het idee van opperwachtmeester Stomp blijkt in Den Haag gunstig te zijn ontvangen. „Men moet een verkeersbord zo een voudig mogelijk maken zoals men ze tegenwoordig wel ziet, met hele verha len er onder, daar is de verkeersveilig heid echt niet mee gediend", aldus op per Stomp. Maar toch zal hij voor 1965 niet zijn „eigen" bord, maar het normale bord 80, zij het dan mét een onderschrift, op het eiland Texel zien. De nieuwe ver keerswet is in voorbereiding, maar het ontwerp is al bij de Staatsdrukkerij ge drukt, waardoor het op dit moment niet mogelijk is daaraan iets te veran- DEN HOORN Het draaiorgel „De Tiet" zette maandag muzikale luister bij het 55-jarig huwelijksfeest van de heer J. C. Bakker en mevr. A. Bakker-Com mandeur, dat werd gevierd in „Happy Days". Voor een welluidende serenade zorgde ook het korps D.E.K. De heer Bakker (78) is een geboren Hoorndeidie zich, als zovelen van zijn dorpsgenoten, intensief met de schapen houderij heeft bezig gehouden. Dat is al weer een tijdje geleden. Hij geniet nu tevreden van zijn levensavond. Hetzelf de kan gezegd worden van zijn vrouw, die 81 is en werd geboren te Blokker. deren. Het parlement kan echter nog allerlei wijzigingen aanbrengen. En de Texelse politieman W. F. Stomp ver trouwt erop dat „zijn" bord er komt. Studieborden Maar intussen zal het er op Texel na 16 mei nog ingewikkelder op worden. De borden aan de havens en bij het vliegveld zullen worden voorzien van het onderschrift, of „Voor geheel Texel" of „Voor alle wegen". Hierover is men het bij Rijkswaterstaat nog niet eens. Aan de grenzen van de bebouwde kommen zal onder dit bord komen te staan: „Voor alle wegen, tenzij anders aangegeven" en daaronder tussen haak jes: „Wordt niet herhaald". Dit is nood zakelijk omdat het Staatsbosbeheer in het gebied Texel een recreatie-gebiedje heeft aangewezen waarvoor voor alle wegen binnen dit gebied een maximum snelheid van 50 km zal gelden. Onder het bord 50 komt als tekst: „Recreatie gebied" en daaronder tussen haakjes: Wordt niet herhaald". Al deze onderschriften zouden kun nen vervallen als nu reeds het bord van opperwachtmeester Stomp „van kracht" zou zijn. Want het cijfer 50 in kader zou ook voor dit recreatiegebied simpel en duidelijk laten weten waar men zich aan te houden heeft. Voor 1965 is het op Texel echt nog oppassen! Zoals wij reeds eerder meldden, is de muziekschool Henny Kok er in geslaagd de popu laire zanger van „smartlappen" Gert Timmerman en zijn vrouw Hermien be reid te vinden extra glans te geven aan de jaarlijkse uitvoe ring van de school. Bij Gert en Her mien blijft het niet, want ook de beken de accordeon-virtu oos Harry Mooten zal zich laten horen. Speciaal voor jeug dig publiek komt de zanger-student Ed win Rutten naar Texel. Hedenavond zullen Gert en Her mien Timmerman optreden; zaterdag avond is het pro gramma meer op de tieners afgestemd door het optreden van Edwin Rutten. Beide avonden speelt Harry Moo ten. Uiteraard zul len de 65 leerlingen van de muziek school het leeuwen deel van de twee programma's verzorgen. Zij, die de leerlingen van Henny Kok al eens eer der hebben gehoord, weten dat het ook vanavond en morgenavond de moeite waard zal zijn om naar „De Oarnje- boom" te komen. Tijdens de pauze zal 45 jaar woont ze nu op Texel en ze voelt zich Texelaar als ieder ander. Het echtpaar kan bogen op een talrijk na geslacht. Er zijn 11 kinderen, 46 klein kinderen en 1 achterkleinkind. Dat de drukte maandag bijzonder groot was, laat zich denken. TER OVERWEGING Er wordt ons op velerlei wijzen stof ter overweging aangeboden Dikwijls gebeurt dat door mensen, die dit ambts halve moeten doen, op preekstoelen, in dagsluitingen voor de T.V., in een gees telijk hoekje in de krant. Er zijn veel mensen, die daar afkerig van zijn en niet bepreekt willen worden, de dag sluitingen niet willen beluisteren, en in hun k.ant de rubriek van geestelijk le ven overslaan. Soms worden wij even wel geconfronteerd met feiten of ge beurtenissen. die ons noodzakelijk tot nadenken moeten brengen over de grote vragen van ons menselijk bestaan. Zondagavond werd in het „Memoran dum van een dokter" het probleem be handeld van een jong meisje met een door een huidziekte geschonden gelaat. Voor haar zeer belangrijk, maar toch geen levenskwestie. Daarna een indringende reportage over dubbel-gehandicapten, kinderen die met alleen blind zijn, maar tevens zwakbegaafd of spastisch. Dan is het verontrustend te moeten vernemen, dat deze gevallen steeds meer voorkomen, en dat men ondanks alle medische vooruitgang staat voor een hopeloze zaak. Dan krijgt men een geweldige bewon dering voor de mensen, die zich geheel en al inzetten voor deze stumpers. En dan is het een weldadig geluid te horen dat voor deze tak van verpleging toch nog vele jonge mensen zich aanmelden. Onwillekeurig denkt men dan ook aan de „Softenon"-processen die tot voor kort gevoerd zijn Ook zien we dan weer in de geest de korte flitsen van het proces dat enige tijd geleden gehouden is in Duitsland tegen een aantal verpleegsters, die had den medegewerkt aan zgn euthanasie in de oorlogsjaren. Hier staan wij voor de grote vragen van ons bestaan. En als onze wereld werkelijk atheïstisch zou worden, zoals dat door toonaangevende schrijvers be leden wordt, dan is er voor dergelijke mensen geen plaats meer. Dan zal het doel alle middelen heiligen Dan zullen er alleen maar gezonde mensen onze aarde bevolken! Maar zal dat nog een leefbare maatschappij zijn met echte menselijkheid? Daarover heb ik zondagavond zitten nadenken. Het simpele woord van een vader van een van die ongelukkige kinderen was meer waard dan alle woorden van vele dagsluitingen: .God hoeft mij geen verantwoording te doen, waarom hij dit kind op onze levensweg heeft geplaatst. Het „waar om" zie ik nu niet. Misschien zal ik het later zien". A. v.d. B. WEER PROJECTIEL GEVONDEN Bij de verbetering van het fietspad van De Koog naar De Cocksdorp werd dinsdagochtend een niet ontplofte bri- santgranaat gevonden. De arbeiders zijn aan groot gevaar ontsnapt, want het projectiel werd eerst ontdekt nadat het enige tijd had rondgedraaid in een wer kende betonmolenHet 30 centi meter lange*, stuk oorlogstuig werd door de politie weggehaald, die het een plaatsje gaf in de inmiddels flinke col lectie projectielen in het berghok van het politiebureau. Zoals bekend zijn in de afgelopen maanden herhaaldelijk pa tronen, handgranaten en brisantgrana- ten gevonden Ze waren alle afkomstig uit de tweede wereldoorlog. een verloting worden gehouden, waar van de opbrengst, vermeerderd met de baten van de avond, bestemd is voor een reisje naar de tv-studio's te Bus- sum. De leerlingen zullen daar een inte ressant kijkje achter de schermen kun nen nemen. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1