Iffl ONTDEK u SPAART ER WEL BIJ Nog steeds kalk nodig op ons eiland Voorlichting maarook eigen hersenen top form Klercq BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Niet alle mannen zijn egoïsten LANDBOUW en VEETEELT C. >«n Oroningrti Examen doers? TOP-FORM meubelexpositie WMBrnm WWmwm. NUTSSPAAflBANK TEXEL TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRUDAG 14 MEI 1965 rubriek voor I °"'u'r In het verslag over de eindles van de Lagere Landbouwschool werd mijn aandacht getrokken door enkele woor den, die werden gesproken tijdens de uitreiking van de diploma's. Daarin werd de taak van de landbouwvoor lichting zeer belangrijk genoemd, maar tegelijk werd de raad gegeven om toch met op ieder advies van de landbouw- voorlichters overhaast in te gaan. Aan de jongelui werd de noodzaak van het gebruik van de eigen hersenen onder het oog gebracht. De spreker verklaar de met nadruk, dat hij niet wilde zeg gen, dat de landbouwvoorlichting taalde, maar we krijgen toch de in druk, dat de spreker de lanbouwvooT- lichting niet helemaal volgen kan. In het verleden werd de teelt van graan weinig aantrekkelijk genoemd, terwijl dit op het moment weer anders zou zijn. Wat daarvan te zeggen? Om te beginnen dit. De trouwe lezers van deze rubriek kunnen weten, dat wij beslist niet gek zijn op landbouwers, die het advies van de landbouwvoorlichters „klakkeloos" opvolgen. De „eigen her senen" moeten er beslist wel bij. Meer malen is door ons gezegd, dat de advie zen voor eigen omstandigheden en eigen bedrijf moeten worden bekeken. Wat op het ene bedrijf past, is voor een ander bedrijf minder goed. Dat geldt wel zeer speciaal voor het geval, dat door de spreker werd genoemd, nl. de teelt van graan. Hierbij speelt de kwes tie van de bedrijfsgrootte en de „be manning" van het bedrijf wel een heel grote rol. Ik geloof, dat dit in het ver leden wel eens te veel vergeten is. Er is geen pasklaar advies voor ieder bedrijf. Veel grond of weinig grond Een bedrijf, dat de beschikking heeft over weinig grond zal het moeten zoe ken in gewassen of een veebezetting, die per bunder een hoog bedrag kunnen opleveren Weliswaar vragen deze be drijfsvormen ook veel arbeid, maar voor een boer op een dergelijk klein be drijf betekent die arbeid tegelijk inko men. In dit geval komen aardappelen en suikerbieten eerder in aanmerking dan graan en melkkoeien eerder dan schapen of jong rundvee. Voor bedrijven met een grote opper vlakte grond ligt de zaak anders. Als men op een dergelijk bedrijf een bouw plan heeft met veel hakvruchten of als de veebezetting overwegend uit melk vee bestaat, dan betekent dit, dat er personeel moet worden aangetrokken Arbeidskosten betekenen dan geld, dat voor een deel het bedrijf verlaat. Al enkele jaren geleden werd becijferd, dat bij prijzen van het pootgoed van 20 ct. per kg. en graanprijzen van 30 ct. per kg. de arbeid in graangewassen even hoog werd betaald als bij de poot- goedteelt. En we hebben de indruk, dat sindsdien de omstandigheden voor de graanteelt nog weer iets gunstiger zijn geworden. Arbeidskosten spelen steeds grotere rol We moeten daarbij vooral dit in het oog houden. Teelten of bedrijfsvormen, die zich lenen voor een zo ver mogelijk doorgevoerde mechanisatie of automa- tisatie hebben voorlopig de wind mee Vergelijken we in dit opzicht de graan teelt enerzijds met de verbouw van hak vruchten of het houden van melkkoeien anderzijds, dan moet het iedereen op vallen, dat de teelt van graan veel meer mogelijkheden geeft voor verkorting van de arbeidstijd dan de teelt van aardappelen en bieten of de melkvee houderij. De persoonlijke zorg blijft tot nu toe bij de verbouw van aardappelen of bieten en het houden van melkkoeien een veel groter deel opeisen. Machinaal melken geeft een flinke besparing op de arbeidstijd, maar lang niet in die mate als het maaidorsen van graan ten opzichte van het werken met de graan- maaier. Wij zijn er van overtuigd, dat we nog lang niet aan het eind van de wonderen der techniek staan, maar voorhands zal toch het selecteren van voor pootgoed bestemde aardappelen en het verzendklaar maken van het poot goed toch wel goeddeels „handwerk" blijven. Toch wel een „lijn" in de adviezen O.g. heeft er geen enkel bezwaar te gen als hem onder het oog gebracht wordt, dat hij op het moment andere adviezen geeft dan enkele jaren geleden. In de eerste plaats niet. omdat ik er van overtuigd ben, dat we de zaken wel eens verkeerd zien. Maar in de tweede plaats en ik geloof, dat dit het be langrijkste is omdat de tijd niet stil staat. We hebben te maken met een veranderende landbouw. Dat zal ook tot uiting moeten komen in de advie zen. die de landbouwvoorlichting geeft. De achtergrond zal steeds moeten zijn het belang van het individuele bedrijf. Een advies, dat tot basis heeft: „Hoe kunnen o p d i t bedrijf met behoud van een leefbaar bestaan de beste financiële resultaten worden verkregen MijnhaTdt's Zenuwtabletten KOPZIEKTE IN 1964 In 1964 kwamen, blijkens de uitkom sten van de landbouwtelling van de cember 1964, op Texel 161 gevallen van kopziekte voor. Daarvan vielen er 152 in de periode januari t/m augustus en 9 in september en later. Het aantal ge vallen met dodelijke afloop bedroeg 22. Het aantal bedrijven dat „getroffen" werd door kopziekte bedroeg 94 of 24,l°/o van de 390 bedrijven met rund vee, die Texel in december j.l. telde. Ook het aantal melk- en kalfkoeien op bedrijven waar kopziekte voorkwam is bekend. Het bedraagt 1384 of 33,9% van het totale aantal van 4080 melk- en kalfkoeien. dat Texel in december j.l. rijk bleek te zijn. (Het aantal gevallen van melkziekte op Texel in 1964 be droeg 159. Deze kwamen voor op 97 bedrijven). op onze permanente de nieuwe mogelijkheden voor gezellig en stijlvol wonen. U bent van harte welkom bij Spoorstraa' 30 Koningstraat 43 - 45 Den Helder oilicic-el erkenu TOP-FORM adviseur Het blijkt dit voorjaar weer heel duidelijk, dat ook de weersomstandig heden een rol spelen bij het optreden van allerlei plantenziekten. We denken hierbij niet in de eerste plaats aan rechtstreekse schade door koude, regen of wind, maar veel meer aan indirecte invloeden. In gesprekken met landbouwers be merk je nog telkens, dat men geneigd is een bepaalde ziekte aan één oorzaak toe te schrijven. En in werkelijkheid is er bijna altijd sprake van een combinatie van een aantal ongunstige factoren. Een optelsom van groeibelemmerende om standigheden. Als een gewas „ziek" is, stelt men in die gesprekken nog al eens de vraag: „Helpt het nog als ik wat extra stikstof geef". We antwoorden dan heel vaak op deze wijze. Als een mens ernstig ziek is kan je door een goede verzorging bereiken, dat zo iemand er toch nog door komt. Ga je zo'n zieke verwaarlozen, dan heb je alle kans, dat het fout gaat. Zelfs in geval len van wat we noemen ongeneeslijke ziekten kan de behandeling menselij kerwijs gesproken het leven verlengen of verkorten. Naar ik meen moeten we het op deze manier ook in de planten wereld bekijken. Heel wat gevallen van zure ziekte Nadat we enkele jaren weinig geval len van zgn. zure ziekte zijn tegenge komen is dit voorjaar het aantal weer vrij groot. Diverse percelen zomergerst laten minder goede plekken zien en in veel gevallen is hier sprake van zure ziekte. Niet alleen op het zgn. „Oude Texel", dat van nature kalkarm is, maar ook in polder Eierland vonden we percelen, waar het gewas flink ziek is. Het geneesmiddel voor deze ziekte is een kalkbemesting. Jammer genoeg is het evenwel geen medicijn, dat op korte termijn werkt. Dit jaar blijkt zeer dui delijk. dat zelfs kalk, die in de laatste herfst en winter is gegeven nog onvol doende werkt om de ziekte geheel te voorkomen. In enkele gevallen komt de ziekte nl. voor op percelen, die sinds het vorige groeiseizoen een flinke bemes ting met schuimaarde hebben ontvan gen. Er is alle kans, dat een volgend seizoen de kalk voldoende door de grond is opgenomen om zure ziekte te voorkomen, Als men de kans wil heb ben reeds in het eerstvolgende seizoen profijt van een kalkbemesting te heb ben. dan moet de kalk liefst in een dro ge tijd intensief door de grond worden gewerkt. De stoppelbewerkingen zijn hiervoor zeer geschikt. Koud en nat weer verergert de kwaal Zure ziekte is een kwaal, die vooral optreedt bij lage temperaturen. En zo bekeken is het dus geen wonder, dat deze ziekte dit jaar zijn slag slaat. Bij zure ziekte speelt heel vaak ook een tekort aan magnesium een rol. Op en kele percelen is dit ook duidelijk te zien. Toch is onze ervaring, dat het strooien van een magnesiummeststof in de mees te gevallen weinig effect geeft. Gaat men door een kalkbemesting de zuur graad van de grond in orde maken, dan verdwijnt ook het magnesiumgebrek. Hiervoor schreven we, dat kalk geen medicijn is, dat direct werkt. Ook met andere middelen hebben we geen snelle genezing kunnen bereiken. Het beste voldoet nog het strooien van een paar baal chilisalpeter. Het is nl. zo, dat deze stikstofmeststof de pH of zuurgraad van de grond tijdelijk iets omhoog brengt. Men moet niet verwachten, dat de ziekte geheel verdwijnt, maar meer malen zagen we toch een duidelijke ver betering. Bang, dat door deze extra-gift stikstof hej; gewas gaat legeren behoeft U niet te zijn. omdat de lage pH het gewas de kans niet geeft om werkelijk zwaar te worden. HET WORDT WEER TIJD VOOR GRONDONDERZOEK In ons artikeltje over zure ziekte we zen we er op, dat d e oorzaak de te lage pH van de grond is. De gevolgen van de hoge zuurgraad ziet men helaas pas in het gewas. Ook een oudere voor lichter is nog niet in staat om aan het uiterlijk van de grond te zien of de grond zuur is. Daarnaast moeten we constateren, dat bij landbouwers heel vaak misverstand is over de plaatsen, waar men zure grond kan verwachten. Veelal denkt men, als het over zure ziekte gaat, in de eerste plaats aan lage gronden, die meermalen wateroverlast ondervinden. Dit is beslist onjuist! We hebben al meerdere keren de ervaring opgedaan, dat het juist koppen en hoger gelegen gronden zijn. die te zuur zijn. En dit is ook wel te verklaren. Het is een oude wijsheid, dat water zich verplaatst naar de lager gelegen delen. Met dat water kan ook kalk worden meegevoerd en zo kan er een ontkalking van hoger gele gen gronden ten gunste van de lagere delen ontstaan. Een definitief antwoord op de vraag of Uw grond zuur is, of met andere woorden gebrek aan kalk heeft, kunt U alleen krijgen door onderzoek van de grond. En als de monsternemer toch op Uw bedrijf komt, vraag dan voor de monsters niet alleen onderzoek op zuur graad aan, maar laat dan de grond met een „volledig" onderzoeken. Dit zgn. volledige onderzoek omvat, naast de zuurgraad, ook bepaling van het hu- musgehalte, de fosfaattoestand en het kaligetal. Wilt U er werkelijk alles van weten, dan is vooral voor de zand gronden ook het onderzoek op koper, cobalt en magnesium van belang. Het is direct niet nodig om voor alle perce len dit laatste onderzoek te vragen, maar ter oriëntering zou U dit voor en kele monsters kunnen doen. U kunt Uw aanvragen richten tot de monsternemer, de heer Jn. Kikkert, Beatrixlaan 148, of aan de assistenten van de landbouwvoorlichtingsdienst. In de eerstvolgende maanden geeft het Be drijf slab oratorium een korting van 15% op de kosten van het onderzoek. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 16 mei op om 4.46 uur en gaat onder om 20.28 uur; 19 mei op om 4.40 uur en onder om 20.33 uur. Hoog water ter rede van Oudeschild. 14 mei 8 06 en 20.25; 15 mei 8.40 en 20.58: 16 mei 9.10 en 21.27; 17 mei 9.35 en 21.52; 18 mei 10.01 en 22.21; 19 mei 10.32 en 22.48; 20 mei 11.04 en 23.15; 21 mei 11.35 en 23.45; 22 mei 12.11 en Vriendelijk gebaar V3X? 120. Brigadier Piet verzekerde met klem, dat hij geen speldje wilde kopen omdat hij toch nooit naar de voetbal ging. Dat scheen trouwens helemaal geen indruk te maken op de barkeeper, die er intussen óók bij was gekomen ..Geen speldje? Nooit naar de voetbal? Kom nou!" riep hij ongelovig uit, Piet min of meer bestraffend aankijken. „Het zal hem wel hierin liggen, dat u geen kaartje meer hebt kunnen krijgen. Zelfs de zwarte handel is uitverkocht. Dat weet ik héél zeker, want ik doe zelf óók in zwarte kaartjes. Maar wat zou u denken van een gokje op de wed strijd? Hier heb ik nog een leuk formu liertje van de voetbalpool. Zet de kruis jes en nulletjes op de juiste plaats en u wint gegarandeerd de honderdduizend. Nou.hebben?" „Nee!" riep Piet nijdig uit, „Ik wil alleen maar een kop koffie en een paar broodjes!" De barkeeper draaide zich beledigd om, wan hij had nog nóóit een kwibus gezien, die zó onverschillig was tegen over die heerlijke voetballerij. Daarom schoof hij Piet achteloos de bestelde consumpties toe en ging toen zijns weegs naar klanten, die méér begrip van sportzaken hadden. Piet werkte de broodjes en de koffie snel naar binnen en begaf zich toen maar vast op weg naar het stadion om daar eens wat rond te neuzen. Op straat was het reeds een drukte van belang en het meeste lawaai maakte het plaatse lijk fanfareorkest van trambestuurders en buschauffeurs. Doch wie zal in staat zijn de verba zing van brigadier Piet te beschrijven, toen hij vlak achter het hoempa-oikest een glanzende, open siportwagen zag rij den, waarin Karei Kleuntjes gezeten was tussen de twee schurken Diavolo en Angelico? Het publiek op straat juichte opgetogen van „Viva Carolo Kleuntio grandissimo!" Maar het gelaat van Karei Kleuntjes stond onverschillig en onverstoorbaar en hij zag er beslist niet uit als iemand, die er schik in heeft door tienduizenden ie worden toegejuicht FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 42. Tegen elven maakte ze koffie voor zichzelf en zat weer te piekeren. Voor de derde maal las ze de brief, maar het maakte haar weer nijdig, dus maakte ze er een prop van en smeet het een eind heen. En toch moet er een moge lijkheid zijn, dacht ze wanhopig Ik wil terug naar Nederland, ik wil hier niet blijvenik haat dit land, waar ik niet anders dan narigheid en ellende heb meegemaakt, ruzie, ziekte en dood. Om half één maakte ze een paar bo terhammen voor zich en Wimmie klaar, riep de kleine jongen binnen, waste hem, zodat hij er weer een beetje toon baar uitzag, knuffelde hem een keer en zette hem op zijn stoel. Na het eten pakte hij een doos met nagenoeg verveloze tinnen soldaatjes, die zijn vader eens in een van zijn zeld zame gulle buien gekocht had in Laver- ton en ging ermee naar buiten. Marrie luisterde naar zijn gebrabbel, nam een emmer en aardappelen en ging op de waranda zitten. Het kind zette de sol daatjes in het zand en liet zijn fantasie de vrije teugel. Marrie luisterde en glimlachte. Altijd zoet aan het spelen in zijn eentje, dacht ze. Het kind zei; „Jij bent de generaal en jij bent de conducteur en jij bent Jan en jij Hoe komt het kind aan die namen, dacht ze. Misschien van de jongens? Generaal. Het kind weet niet eens, wat een leger is. Een conducteur misschien is hij wel eens in Perth in de bus geweest. Of met de trein? En wat zou hij met Jan bedoelen? Jan! Het aardappelmesje gleed uit haar vingers en geruime tijd staarde ze voor zich uit over de vlakte. Heel in de verte waren twee minuscule stipjes zicht baar. Waarschijnlijk waren het Harrie en Klaas, die het land bewerkten, maar Marrie zag over dit alles heen plotse ling een vriendelijk, jongensachtig ge zicht. Zoals hij daar gestaan had bij het station in Tiel. een tijdschrift in de éne hand en een doos bonbons in de andere. De smekende blik op zijn leuke snuit: „Ik dachtvoor onderweg, Marrie. Ik hoop, dat je me niet brutaal vindt. Ze herinnerde zich nog zijn stevige handdruk, toen ze zijn attenties geac cepteerd had. „En, Marrie, als je weer eens hulp nodig hebthet doet er niet toe op welke manier.op mij kun je altijd rekenen, hoor? Ik.... ik wil alles voor je doen, echt". Jan Wouterse, de vertegenwoordiger in bromfietsen, die vriendelijk-verlegen jongen, die te schuchter was om een zoen te vragen. Die dankbaar was voor een vriendelijk woord, een hartelijk woord en een handdruk. Zou hij Ze ging rechtop zitten en slaakte een diepe zucht. Nog hoorde ze zijn stem: „Ik zou veel meer voor je willen doen, Marrie Ze zuchtte opnieuw en hervatte haar werk. Ach, hij zou wei als de rest zijn. Mannen waren immers allemaal egoïs tisch. Wie deed er nu iets. zonder een tegenprestatie er voor te verwachten? Neem nu Matthieu. Goed, hij was dade lijk bereid geweest om het geld te ge ven, zorgde ervoor, dat ze nog dezelfde dag met het vliegtuig mee kon, maar weigerde ook haar broers en zusje te helpen. Alleen zijzelf, omdat hij haar wilde hebben, wilde bezitten, voorgoed. Dus met een bepaald oogmerk. Ver wachtende, dat Marrie Laan uiteinde lijk de gewenste tegenprestatie zou le veren. Tenslotte had hij het gedaan uit eigenbelang, anders niet Hoe zou Mat thieu gereageerd hebben, als ze op die bewuste middag gezegd had: Je mag me wel dat geld geven, maar ik kan je nu alvast wel zeggen, dat ik nooit met je zal trouwen, want ik houd niet van je. Nou? Zou hij dan nog zo scheutig ge weest zijn?" Even later stond de emmer en de bak aardappelen eenzaam op de waran da, terwijl het kind verder speelde met zijn tinnen soldaatjes. In de kamer zat een jonge vrouw en schreef ijverig een brief. HOOFDSTUK 26 Negen dagen zat Marrie Laan in spanning, luisterde 's morgens tegen de tijd, dat de motorpost over de grote weg passeerde, of hij ook afremde en de op- Bij de Nutsspaarbank zijn Uw geldzaken veilig Uw geld is veilig door een solide beheer. Uw zaken zijn veilig voor iede re nieuwsgierige blik. U kunt altijd rekenen op de Binnenburg 9 Den Burg rij laan zou inrijden, maar negen dagen hoorde ze, dat hij met onverminderde snelheid doorreed. De tiende dag, mid den december, op een gloeiend-hete morgen, zag ze hem tot haar onuitspre kelijke vreugde naar het huis rijden. Op de waranda nam ze de brief in ontvangst, in ruil voor een sigaret, die hij als altijd, vriendelijk knipogend ac cepteerde en achter zijn oor schoof, waarna hij, even zwaaiend in snelle vaart weer naar de weg reed. Zenuwachtig opende ze de brief, zakte neer in een stoel op de waranda en be gon te lezen. „Lieve Marrie, Wat was ik ontzettend blij met je brief, want ik had al zo lang niets meer van je gehoord of vernomen, dat ik wanhoopte je ooit terug te zien. Kun je begrijpen, dat ik daarom zo blij was, toen ik vanmorgen je luchtpostbrief ontving? Ik stond net op het punt aan het werk te gaan, maar dat moet nu maar wachten. Ik ga nu eerst voor jou, lieve Marrie, aan het werk. Ik ben ont zettend blij(dat had hij doorge haald en voor ontzettend in de plaats heel erg. geschreven) ik ben heel erg blij, dat je dit vertrouwen in me stelt. Nou je kunt op me rekenen, dat weet je, dat heb ik je toch beloofd? Over een paar dagen stuur ik je tweeduizend gulden. Dan heb je waar schijnlijk wel genoeg reisgeld voor de boot. Als het niet geneog is, schrijf het me gerust, dan zal ik meer sturen. Ik ben altijd erg zuinig geweest, veel ge spaard en nu komt dit geld goed van pas. Ik prijs me gelukkig, dat ik je zo doende kan helpen. Je weet, dat ik alles voor je over heb, als ik jou maar blij en gelukkig kan maken, Marrie. dan ben ik ook gelukkig. Meer verlang ik niet. En nu het huis. Moet je eens goed luisteren. Een kennis van me een collega heeft al een paar jaar emi gratieplannen. Hij heeft wat geld en wil graag gaan boeren, maar is helemaal onbekend. Bestaat er een mogelijkheid, dat hij jullie bedrijf overneemt? Als het tenminste niet te gek duur is. Misschien kun je een schappelijke prijs noemen? Ik sluit hierbij zijn adres in. Hij woont in Dreumel, dat is aan de overkant, misschien weet je dat wel. Ik stel voor, dat je hem zelf schrijft, liefst zo uitvoe rig mogelijk omtrent de mogelijkheden en zo. Ze hebben twee zoons, 17 en 18 jaar, en een meisje van 14 jaar. O ja. het huis. Dat is hun eigendom. Ze kunnen het natuurlijk verkopen, maar ik rijd straks even naar hem toe. Misschien bestaat de mogelijkheid, dat jullie ruilen Dan zouden alle proble men in één keer opgelost zijn, he? Ik geef hem jullie adres en zal hem advi seren zelf ook te schrijven. Misschien kunnen jullie het met elkaar eens wor den. Dat zou een machtige regeling zijn. niet? In ieder geval, Marrie, op mij kun je rekenen, ook al zou dit niet slagen. Dan ga ik net zolang zoeken, tot ik woon gelegenheid voor jullie heb. En werk. Dat is er natuurlijk volop, voor je broers weet ik wel wat. Er is keus genoeg. Dus heb vertrouwen in mij, want ik zal jul lie allemaal helpen, hoor! Ik kom jullie persoonlijk van de boot halen, als die in Nederland aankomt. Deftig met een auto. beslist. En behalve die tweedui zend gulden heb ik nog wel een paar centen om jullie op het paard te helpen. Marrie, nu ga je goede moed houden, hoor? In Tiel zit Jan Wouterse, uw dienstwillige dienaar, die alles voor je wilt doen. Dat heb ik toch beloofd? En ik ben er heel erg blij om. dat je zo'n groot vertrouwen in me wilt stellen. Je kunt op me rekenen, Marrie en ik weet zeker, dat ik nu iedere nacht van je ga dromen. (Wordt vervolgd) King gebruiken is; u zelf een dienst en een genoegen doen. King presenteren is een vrien delijk gebaar waarmee u an deren deelgenoot maakt van uw ervaring: dat natuurzuivere King 't beste dagelijkse middel is ter opwekking en verkwikking.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3