Pu rol Apparatuur in „Traanroeier" steeds meer geperfectioneerd Collecte A.V. O. Niet alle mannen zijn egoïsten Alleen in werking buiten TV-uren Een rijk bezit - ^®Vc^de.huid BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF P KARAAT ROESTVRIJSTAAL BAKKER S IJZERHANDEL Nü al meer dan 300 OOO enthousiaste VW-rijders in Nederland! TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 JUNI 1965 OUDESCHILD Gedurende de maanden januari tot en met april heeft „De Traanroeier" regelmatig elektrische energie opgewekt en geleverd in het net van de Texelsche Electriciteits Maat schappij. De automatische krui-inrich- ting functioneert uitstekend, evenals andere automatische besturingsorganen zoals de commando-moer en de nullast- schakelaar, waarmede de generator wordt uitgeschakeld zodra de windsnel heid beneden 5 meter per seconde daalt. Bij verschillende windsnelheden wer den uitgebreide proeven genomen met de instelling der vleugelfokkleppen en de tuimelaars met trekveren, teneinde een sneller reageren op sterke wind stoten te bereiken. Daarbij bleek een verplaatsing van de draaipunten der vleugelfokkleppen geen resultaat op te leveren, aangezien de winddruk op deze fokkleppen een zodanig extra moment op de tuimelaars uitoefende dat de ja- louzie-kleppen niet werden geopend bij windsnelheden van 12 a 13 meter per seconde, waarbij een te hoge belasting van de generator optrad. Derhalve werd een wijziging in de koppelstangen tussen de vleugelfok kleppen en de tuimelaars aangebracht, waardoor de winddruk op de fokklep pen in gesloten toestand geen moment meer op de tuimelaars kon uitoefenen. Deze wijziging heeft inderdaad het ge wenste effect opgeleverd zodat de ja- louziekleppen reeds beginnen te openen bij windstoten tussen 10 en 11 meter per seconde. Hierdoor wordt de door het wiekenkruis geleverde energie zo danig begrensd, dat een gevaarlijke overbelasting van drijfwerk en genera tor bij zware windstoten wordt voor komen. Bij een plaatselijk onderzoek van de meetdicnst van de Afdeling Radio en Televisie van de P.T.T. in januari is gebleken dat de in een vorig verslag vermelde televisiestoringen in de omge ving van de molen inderdaad veroor zaakt werden door reflectie der televi sie-signalen op de roterende aluminium molenwieken. Volgens de deskundigen kon hierin voorlopig geen verbetering worden aangebracht, zodat in de afge lopen maanden uitsluitend met de mo len is gedraaid gedurende de daguren, wanneer geen televisie-uitzendingen plaatsvonden. Daartoe moest een func- tionairs van de 'TEM zich regelmatig omstreeks 8 uur 's avonds naar de mo len begeven om deze stop te zetten. Uiteraard heeft deze maatregel de door de molen afgeleverde hoeveelheid ener gie niet onaanzienlijk beperkt. In ver band hiermede is thans in overweging genomen om de molen ook na afloop van de televisie-uitzending omstreeks 11 uur 's avonds weer te doen draaien bij voldoende wind. Hiertoe kan gebruik worden ge maakt van het reeds voor andere ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 juni op om 4.19 urn en gaat onder om 21.00 uur; 15 juni op om 4.19 uur en onder om 21.01 uur. Maan: 14 juni V.M.; 22 juni L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 11 juni 6,4i en 19.02; 12 juni 7 24 en 19.42, 13 juni 8.01 en 20.22; 14 juni 8.37 en 20.55: 15 juni 9.10 en 21.30; 16 juni 9.45 en 22.02; 17 juni 10.20 en 22.33; 18 juni 10.55 en 23 04; 19 juni 11.29 en 23.36. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. doeleinden op Texel in gebruik zijnde hoogfrequent signaalsysteem van de TEM. Wordt de molen aan gesloten op dit systeem dan kan op elk tijdstip door een functionaris vanuit de centrale in Den Burg een afstand-signaal worden gegeven, waardoor de molen in Oudeschild automatisch in werking wordt ge steld. Vóór de aanvang van de tele visieuitzending kan op dezelfde wijze een stopzetten van de molen worden bewerkstelligd. Eventueel bestaat de mogelijkheid dat de bo venbedoelde afstand-signalen niet met de hand door een functionaris van de TEM worden gegeven doch door een tijdklok die daarvoor spe ciaal is ingesteld. Het is de bedoe ling om de apparatuur voor de de finitieve aansluiting van de molen op het hoogfrequent signaalsysteem aan te brengen gedurende de tijd dat de molen moet worden stilgezet om te worden geschilderd, waartoe een periode van goed weer en wei nig wind moet worden afgewacht. EXPERIMENTELE VISSERIJ In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer heeft de minister van Landbouw en Visserij onlangs medede ling gedaan van de dit voorjaar op voorstel van de commissie „Experimen tele Visserij", gesubsidiëerde projecten. Het betrof hier de haringvisserij op de Egersundgronden en in het Skager- rak. Subsidie werd verleend aan: a. U.V.A.A. te Urk ƒ50.000,Op initia tief en onder verantwoordelijkheid van deze coöperatie namen vijf spannen aan het experiment deel. b. de TX 9 en TX 33 (fa. M. Drijver). Elk dezer schepen ontving een bijdrage van ƒ5.000, c. de KW 121, een trawler, die in rede- rijverband vist (Ouwehand). De reis van dit vaartuig werd medegemaakt door een deskundige van de Directie van de Visserijen. In het jongste nummer van Visserij- Nieuws wordt hierover nog het volgen de medegedeeld. „Het feit, dat betrokkenen, zich niet gesteund wetende door een van tevoren bepaalde financiële toezegging, deze proeven op eigen initiatief met de daar aan verbonden risico's hebben onderno men, alsmede bevindingen hebben inge diend, welke zeker als van nut kunnen worden beschouwd voor de structuur verbetering van de Nederlandse visserij, vormde voor de Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening en de Visserijen aanleiding, op advies van de Commissie Experimentele Visserij, alsnog een fi nanciële bijdrage te verlenen. Voorts heeft de Commissie in haar jongste vergadering van 27 april j.l. be sloten advies uit te brengen inzake te ondernemen proeven op tongvisserij in de Ierse Zee Hiervoor werden uit de vele aanvragen tot deelname een aantal vaartuigen voorgedragen, welke in groepsverband zullen deelnemen". In voorname, matzilver gesatineerde uitvoering van diamanthard, edel materiaal. In de week van 14 tot en met 19 juni a.s. zal de Nederlandse Vereniging So ciale Zorg voor Minder-Validen „Actio Vincit Omnia" (A.V.O.) haar jaarlijkse collecte houden. De organisatie van de collecte in de gemeenten Den Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna is opgedragen aan de afdeling Den Helder en Omstreken van de A.V.O. Zoals alge meen bekend mag worden geacht, ver leent de A.V.O, reeds meer dan 30 jaar lang, hulp aan minder-validen. In samenwerking met de Kruisver enigingen is enkele jaren geleden opge richt een bureau voor revalidatie en sociale zorg De revalidatie-arts voor Noord-Holland van dit bureau, houdt ééns per maand, met een aantal mede werkers (o a. een vertegenwoordiger van de A V.O.) o.m. zitting in het ge bouw van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst Den Hel der. Verder wordt in het rayon van af deling Den Helder en Omstreken, zit ting gehouden te Texel en Wieringen. Aan verscheidene personen kon ook in 1964 wederom hulp verleend worden. Deze hulpverlening gaat echter in vele gevallen met belangrijke uitgaven ge paard. Het is daarom van belang, dat deze collecte (want hieruit moeten voor het grootste deel de uitgaven wegens hulpverlening worden bekostigd) in alle opzichten slaagt, d.w.z. zoveel mogelijk opbrengt Wij twijfelen er niet aan, dat U ons bij het werk voor de minder-validen zult willen steunen. Geef daarom wat Uw hart U ingeeft. Het bestuur van de afdeling Den Helder en Omstreken van de Ned, Ver. A.V.O. smetteloos zuiver TEXELSE MARKT Dinsdag werden 1403 lammeren aan gevoerd die 90,tot ƒ118,per stuk opbrachten Voorts 1 paard met veulen voor 1600,en 2 geiten ƒ10,tot 30,—. 122. Toen brigadier Piet even had staan kijken naar die sluwe Alessandro Fias co. werd zijn aandacht plotseling ge trokken door een zéér luxe sportwagen, die langzaam kwam aanrijden, omstuwd door honderden mensen, die geestdrif tig riepen: „Viva Alfredo! Viva Al fredo!" „Wie is dat nou weer, die dure me neer Alfredo?" vroeg Piet aan een wei- besnord heer. die ook dapper mee- gilde. „Wat nou?" vroeg die heer ver baasd, „Kent U Alfredo niet? Nou, dan hebt u niet veel verstand van voetbal. Dat is immers Alfredo Pinanti, de be roemde mid voor van de Brindisi Feno- menali. Hij is zojuist gekocht door de Fiorenza Boys en hij speelt vandaag voor het eerst mee, vlak naast die Hol landse snoeshaan, die óók zo goed moet wezen. Dat kan me een wedstrijd wor den vandaag!" „Hebben jullie hem nog nooit eerder gezien?" vroeg Piet. „Welnee, hij is hier nog nooit ge weest", antwoordde de heer, „Brindisi is immers zó ver weg! We weten alleen uit de krant, dat hij in een knalrode open superdeluxe sportwagen zou ko men Dat moet hij dus wel zijn. Maar ehneemt u me nou niet kwalijk. dat ik u in de steek laat, want ik zie, dat Alfredo handtekeningen begint uit te delen aan zijn bewonderaars. Daar moet ik ook bij wezen, want ik ben dol op zulke dingsigheidjes". Piet keek het toneeltje eens aan en stelde verheugd vast, dat Alfredo Pi nanti op losse en ongedwongen wijze op de treeplank van zijn auto geleund stond, goedmoedig handtekeningen uit delende aan iedereen, die daarom vroeg. „Het kan niet beter", grijnsde Piet. „Het kan niet beter, want Alfredo Pinanti heeft daar de belangrijkst® kaart op de grond laten vallen, die iemand maar kan laten vallen. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 49. Met andere woorden: Voor altijd. Marrie, liefjenu ga ik het eens ronduit zeggen. Ik houd van je, ik heb altijd van je gehouden Waarschijnlijk al die eerste keer, toen we samen op die dijk reden. Weet je nog? Je was op weg naar Waalwijk, naar familie. We hebben toen koffie gedronken. Ik denk, dat ik toén al verliefd op je werd. Maar ik durfde het niet te zeggen, later even min. Ik ben in bepaalde opzichten wat verlegen, zie je? Dat heeft me wel eens vaker parten gespeeld. Wat kun je er aan doen? Ik ben nu eenmaal zo. Later, toen we die wandeling in Tiel maakten, die zondagmiddag, wilde ik het je ook zeggen, maar ik durfde het niet en jij wilde geen verkering. Maar nu kan ik het niet langer voor me houden, Marrie. Weet je. waarom ik de laatste tijd zo weinig kwam? Omdat het voor mij een bezoeking was jou te zien en niet te mogen zeggen, dat ik je liefheb. Nu zeg ik het. Misschien schop je me de deur uit.ik kan er niets aan doen. Maar onthoud dan, Marrie, dat ik je gelukkig wil maken Dat ik goed voor je zal zorgen. En voor je zusjes, zo lang als het nodig is. En voor Wimmie. Als ik jou maar mag hebben, Marrie. Wil je er alsjeblieft eens over nadenken? Ik bedoel: echt nadenken. Geloof me, Mar rie, ik houd erg veel van je". Ze kwam langzaam overeind en ont trok haar handen aan de zijne. Ze liep een eindje het vertrek in. „Weet je wel, wat je op je neemt, als ik ja zou zeg gen?" Hij bleef zitten en knikte overtuigend. „Nou, en of. Ik heb me alles goed ge realiseerd. Maar ik zie geen enkel be zwaar. Ik verdien goed, dat weet je, en ik heb een spaarpotje. Je zult uit de zorgen zijn, liefje, en onafhankelijk worden van je broers. Wat drommel. Marrie, je hebt toch het recht op geluk? We kunnen toch samen voor Lien en Wimmie zorgen? Bep is al geen kind meer, die redt het wel en jij. als haar zuster, zult, als het nodig is, voldoende overwicht op haar hebben. En je weet, dat Lien en Wimmie mij wel mogen. Trouwens, Bep eveneens. En je broers enfin, dat weet je zelf. Alsjeblieft, Marrie. .ik zie, dat je er steeds slech ter uit gaat zien. Dat is te veel voor jou alleen. Neem nu dit.... die brief uit Steenwijk. Hoe moet je er door komen? Natuurlijk wil ik je met alle liefde hel pen, als het nodig is. Dat spreekt van zelf. Ook als je nee zou zeggen, wil ik je helpen. Je hoeft het maar te vragen, en ik doe het. Maar waarom zouden we het niet samen kunnen doen, liefje? Ik houd van je en je zou me de gelukkigste man van de wereld maken, als je met me zou willen trouwen". O Ze draaide zich om en keek hem aan „Je weet niet wat je op de hals haalt", antwoordde ze hoofdschuddend. Dit ge zin kost veel geld. Bep wil leren en naar het zich laat aanzien Lien even eens. Wimmie is nu zes en gaat in sep tember naar de grote school. Voor hem moet ik nog jaren zorgen. Als.... als we zouden trouwener zouden kin deren komen.en. Ach nee, Jan zet het alsjeblieft uit je hoofd. Ik kan niet trouwen, zolang ik voor de kleintjes moet zorgen. Begrijp je dat dan niet?" Hij kwam overeind en liep langzaam naar haar toe. „Nee. dat begrijp ik ze ker niet", antwoordde hij op vaste toon. „Deze taak zal op de duur voor jou alleen te zwaar worden. Samen zullen we het wel aankunnen. Harrie en Klaas zijn bovenstebeste jongens, maar om te beginnen zijn ze voorlopig anderhalf jaar in dienst en als ze eenmaal weer thuis zijn, zal er van jou een geraamte overgebleven zijn, anders niet, Marrie, liefje, waarom wil je het levensgeluk niet aanvaarden? Waarom geloof je niet, dat wij samen gelukkig kunnen zijn? Voel je dan helemaal niets voor me?" „Natuurlijk, dat moest jij beter we ten. Ik mag je ontzettend graag. Je bent een ware vriend, voor ons allen ge weest. Toentoen we nog in Gibson zaten. jij hielp ons meteen, met geld en met de Hendriksen Dacht je, dat ik dit ooit vergat? Dat ik er niet dankbaar voor zou zijn? Je bent een schat, altijd al geweest. Toen, op die dijk En later, toen Fons me lastig viel. En die zondag avond. toen je met een tijdschrift en een doos bonbons bij het station op me stond te wachten. Zulke dingen ver geet een vrouw niet, beste jongen. Maar ik mag jou niet bintJen aan een vrouw, die ook moet zorgen voor twee zusjes en een broertje. Dat mag ik niet van je vergen". Hij liep naar haar toe en zijn stevige handen grepen haar schouders. Hoewel ze zich aanvankelijk probeerde te ver zetten, hield hij haar stevig vast en zijn ogen dwongen haar hem aan te kijken. „Eén vraag, Marrie, waarop ik een eer lijk antwoord wil. Heel eerlijk. Beteken ik wat voor je? Houd je van me? Als als je geen enkele verplichting had, zou je dan met me willen trou wen?" Ze schudde haar hoofd. „Daar geef ik geen antwoord op". Hij trok haar naar zich toe en begon te lachen, omdat hij zag, dat ze begon te kleuren „Dan laat ik je niet eerder los, voor je antwoord geeft. En als het nog lang duurt, ga ik je een zoen geven. En daarna nog éénen nog één „Jan, als je me niet loslaat...." Hij trok haar steeds dichter naar zich toe en op een gegeven moment was haar gezicht nog maar een paar centimeter van het zijne verwijderd. „Nou? Wat is het antwoord, Marrie, liefje? Wees nu eens heel eerlijk?" „Als je het waagt me toch te kus sen. kijk ik je nooit meer aan!" Van schrik liet de jongen haar los en toen hij haar vastberaden trek zag, schudde hij niet-begrijpend zijn hoofd. „Neem me niet kwalijk, Marrie, ik had dit niet. Hij draaide zich om en bleef even in de kamer staan, terwijl hij scheen na te denken „Ik dacht.begon hij De jongen draaide zijn hoofd om en keek naar haar en toen ze niets zei, haalde hij zijn schouders op. „Dan ga ik nu maar, Marrie Nog steeds stond ze onbeweeglijk op dezelfde plaats, zwijgend. Jan Wouter- se loosde een diepe zucht, streek meï zijn hand over het haar en liep naar de deur „Tot ziens dan maar, Marrie, en neem me alsjeblieft niet kwalijk.ik eh. Hij opende de deur en keek haar nog eens aan. Toen brak er iets bij haar en langzaam strekte ze haar armen naar hem uit. „Jan...." prevelde ze. Twee seconden later lagen ze in eikaars armen. Terwijl hij haar kuste, snikte ze: „Ik kan niet boos op je worden, daarvoor houd ik teveel van jeIk wilde ster ker zijn, om de kinderen, om alles. ik wilde niet, dat jij ook die zorgen zou krijgen, maar ik kan niet meer buiten je, Jan, lieve schat. De morgen was al bijna verstreken, toen ze nog hand in hand in de keuken zaten en terwijl ze elkander onophoude lijk aankeken en naar elkaar lachten, zei Jan Wouterse op gemaakte toon. „Als je aanstaande man rust op mij thans de plicht me in verbinding te stellen met de Garnizoenscommandant in Steenwijk, omdat de toelage, die men aan mijn verloofde wil zenden als ver goeding voor het verlies van het inko men van dienstplichtig soldaat Laan, Harrie, niet toereikend is voor de ver zorging van het onder haar hoede ge stelde gezin". „Hohohoho. draaf jij eens niet zo door, jochie. Want wie zegt, dat jij mijn aanstaande man bent en wie, dat ik met je verloofd ben?" Ze keek naar haar handen. „Waar is die ring? Of ben ik kippig?" Hij trok haar naar zich toe en kuste haar. „Jij bent lief, dat is punt één. Vanmiddag gaan we ringen bestellen, dat is punt twee. En volgende maand gaan we trouwen. Dat is punt drie". Ze keek hem verschrikt aan. „Volgen de maand, hoe krijg je dat in je hoofd?" Hij kwam met zijn mond dicht bij haar oor en antwoordde zacht: „Denk je soms, dat ik nog langer wil wachten, voor ik jou mijn wettige vrouw kan noemen? Waar zie je mij voor aan? Voor een blok ijs?" Ze begon te kleuren en duwde hem weg. „Wat zullen de jongens er wel van zeggen?" „Die zeggen allebei heel luid: Hoera! Want die krijgen een paar dagen extra verlof". „Heb ik ook nog een stem in het ka pittel?" „Nou en of". Hij knikte volmondig. „Jij mag bepalen op welke dag in sep tember wij trouwen. Vind je dat nu niet edelmoedig van me?" „Ontzettend. Ik ben er gewoon door geroerd. Kun je het niet aan me zien?" Hij trok haar plotseling op zijn schoot en zoende haar. „Ik zie alleen maar een schattig vrouwtje, dat m« haar jawoord heeft gegeven, waardoor ik me de gelukkigste man ter wereld voel". Ze keek hem vertederd aan en streek een paar malen over zijn wang. Toen kwam er een olijk lichtje in haar ogen. „Je bent op het ogenblik anders hele maal niet meer het verlegen jochie van vroeger, he?" Hij haakte er meteen op in. „Nee, gek he, dat zoiets ineens over is. Weet jij daar soms meer van?" Ze sprong van zijn schoot en begon zich de haren te kammen voor de spie gel. „Daar geef ik .geen antwoord op, want anders word je maar verwaand". Hij kwam naar haar toe en sloeg van achteren zijn armen om haar heen. „Marrie?" „Ja?" „Ik houd van je. Ik ben erg gelukkig En jij?" Ze draaide zich langzaam om en greep zijn hoofd tussen haar handen. Haar lippen bedekte de zijnen en ze fluisterde: „Man...- mijn lieve schat van een man. EINDE. af Amersfoort Dros' Autocentrale Schilderend 56 Den Burg (Texel) telefoon (02220) 2151

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3