MasIt Gazeuse (sinaasappel) SPERZIEBONEN APPELMOES 1 ft 2e nesVruchtenlimonade- VRUCHTENFROU 68 Steeds meer Texelaars naar universiteit en hogeschool LEVERPASTEI eL,^ 62 GRATIS SPELDJE De hooibewerkingsdemonstratie Thans zeer behoorlijk aantal BAMI/NASI GORENG 175 VRUCHTEN/ANIJSHAGEL FRUITASS0RTI 53 LANDBOUW en VEETEELT brui mng PiGDiaderm f2.95 >&j™ ct GRATIS iSmSP zegelkorting IQ ÉtSf^ct GRATIS rU met zegelkorting met ct GRATIS Ij zegelkorting met jJEË ct GRATIS zegelkorting KERSEN 1-10 °/o Aardbeien M0"f. -4 CAROLIENTJES o7<n0, LUNGHWORST rubriek voor I Duidelijk is wel gebleken, dat voor het maken van hooi de weersomstan digheden van beslissende invloed zijn. Ook met de allerbeste systemen en zeer intensieve bewerkingen gelukt het niet om hooi te maken als zon, warmte en wind uitblijven. Het zat dit keer weel heel erg tegen. Al direct in het begin kregen we te ma ken met het feit, dat het maaien op de vastgestelde dag, nl. maandag 31 mei niet door kon gaan. We beleefden die dag op ons eiland het uitzonderlijke ge val, dat de regenval, volgens aan ons door regenmeters van particulieren verstrekte gegevens, varieerde van 0 - 22 mm. Het perceel, waar de demon stratie zou worden gegeven lag in een vrij nat gebied. Ook de volgende dagen liep het niet mee. Dit had tot gevolg, dat de demon stratie een dag moest worden uitgesteld. Dit uitstel heeft weinig gebaat, De zon hield zich op de aanvankelijk vastge stelde dag geheel schuil en ook op de dag van de demonstratie was dit het geval. Een paar uur zon op de laatstge noemde dag had nog voor goed kunnen maken, maar het bleef tegenlopen. Gevolg: geringe verschillen Om een werkelijk goed effect te krijgen van intensief schudden, kneu zen of pletten, zijn zon en wind met daarbij een enigszins zomerse tempera tuur onmisbaar Blijven deze uit, dan gaat het proces van verwelken en af sterven van het gras wel door, maar het „hooit" met. Weliswaar gaat dit af sterven en verwelken bij bewerkt hooi iets sneller dan bij hooi. waar niets aan gebeurt, maar de verschillen zijn te klein. De gehalten aan droge stof tijdens de dagen vóór de demonstratie zijn aan de bezoekers verstrekt. Daarbij werd de toezegging gedaan, dat nog een medede ling zou volgen over het gehalte aan droge stof van een aantal objecten aan het eind van de demonstratiedag. Wij geven die hierbij. I. Object normaal maaien Het gras werd gemaaid op 1 juni. Het gehalte aan droge stof was bij het maaien 23°/o. Het werd nog dezelfde dag eenmaal geschud, waardoor het ge- S i. sag HEL WAS LOSGEBARSTEN De hel was losgebarsten, zaterdag nacht. Een ware bromfietsenrace met brullende open knalpotten en dat van half drie tot half zeven, onafgebroken. Mag dat nu allemaal? Moet hier niet worden ingegrepen door de politie we gens nachtelijke rust- en ordeversto ring. Aan zieken en ouden van dagen wordt niet eens gedacht. En dan de kinderen! Ze waren hun leven niet meer zeker door die woeste rijders in de smalle straatjes Wat doen die grote lummels erbij, terwijl Luilak toch een kinderfeest is? Hoe lang moet de bur gerij deze hel van lawaai nog verdra gen. Ik wil opmerken dat dit zg. feest vieren niets met traditie te maken heeft. Het is dus enkel een verstoring van orde en rust. En dat is toch straf baar! Het kan beter verboden worden Weet U hoe wij het zestig jaar gele den vierden? We plukten uit de volheid van het jaargetijde duizenden veldbloe men en maakten daarvan kranten die we 's nachts aan de deurknoppen hin gen. Degenen, die we niet zo aai dig vonden, kregen echter een brandnetel. Het aloude lied van „Luilak" zingend trokken we door de straten. Maar dat kan wéér! Moeders, helpt Uw kinderen even op gang. Zoals het nu gebeurt, is het zielloos en zinloos; het ademt louter „nozemgeest" Met vele anderen verzoek ik om streng optreden van de politie in Oos terend wanneer de openbare rust en orde weer zo schandelijk worden ver stoord als op zaterdagnacht 5 juni j.l. M. Dros-Eelman, Oosterend NASCHRIFT REDACTIE; Dat mevrouw Dros geen voorstander is van de Luilakviering zoals die door onze moderne Texelse jeugd wordt be dreven, kunnen wij ons voorstellen. Toch hebben wij reden om tevreden te zijn over het gedrag van de jeugd ge durende de bewuste zaterdagnacht. In tegenstelling tot wat in zeer veel andere plaatsen in Nederland is gebeurd, is het op heel Texel bij lawaai gebleven. Ver nielingen bleven uit en er werd nie mand gewond. Laten we dat barre la waai voor die ene nacht in het jaar maar voor lief nemen of desnoods de ramen sluiten en watjes in de oren doen Wij betwijfelen of de door U aan bevolen ouderwetse viering van Luilak opgang zal maken. Wat we wel bij de overheid zouden willen bepleiten is da* er op wordt gelet dat niet vóór vier uur 's morgens met het lawaai maken wordt begonnen. Natuurlijk is het ook niet te tolereren dat kinderen het speciaal op de ouden van dagen voorzien, omdat van hen geen tegenmaatregelen behoe ven te worden gevreesd. Dat het verder in Oosterend voorbeeldig is gegaan, blijkt ook uit het hieronder staande be richt van onze correspondent aldaar: LUILAKVIERING TE OOSTEREND OOSTEREND De Luilakviering te Oosterend heeft dit jaar voor zover met dit van een dergelijk rumoerfestijn kan zeggen een rustig verloop gehad. Al om half drie 's nachts begon de jeugd zich te roeren met uitlaat-loze brom mers en piepfietsen. Daarbij bleef het. De politie hield een oogje in het zeil en baldadigheid bleef uit. Wat wel erger nis heeft opgewekt is, dat een aantal meisjes het speciaal had gemunt op be jaarden. halte aan droge stof op die dag op 28% kwam. Op 2 juni werd tweemaal geschud en op het eind van de dag werd het gras op wiersen gereden. We noteerden toen een droge stof gehalte van 33%. Op 3 juni werd eenmaal geschud en werd het hooi weer op de wiers ge bracht. Op de demonstratiedag volgden dezelfde bewerkingen als op 3 juni. We vonden toen een gehalte aan droge stof van 50%. II. Object maaien plus pletten Het pletten werd uitgevoerd met de stengelkneuzer van de Fa. Gebr. Kunst. Het gras werd op twee dagen, nl. op 1 juni en 2 juni gemaaid en met de sten- gelkneuzer bewerkt. Het op 1 juni gemaaide gras werd, wat het schudden en wiersen betreft, op dezelfde wijze bewerkt als het hier voor beschreven object. Tijdens het maaien was het gehalte aan droge stof 21% en op de avond van de eerste dag 29%. Op de tweede dag vonden we een gehalte aan droge stof van 39% en na de demonstratie was dit 55%. Dit lag dus 5% hoger dan van het normaal ge maaide gras. Het op 2 juni gemaaide en geplette gras werd dezelfde dag eenmaal ge schud. Aan het eind van die dag was het gehalte aan droge stof 25%. Op de volgende dag (3 juni) werd tweemaal geschud en op wiersen gereden. Het re sultaat was een gehalte aan droge stof van 39%. Het schudden en wiersen op de demonstratiedag verhoogde dit tot 42%. III. Object ma ai kneuzen Het maaikneuzen werd uitgevoerd door het Loonwerkbedrijf „Texel". Ook met de maaikneuzer werd gewerkt op 1 en 2 juni. De bewerkingen van het op 1 juni gemaaikneusde gras waren gelijk aan die van het eerste object. Bij het maaien was het gehalte aan droge stof 20% en aan het eind van de eerste dag 30%. Op de tweede dag was dit 43%. Op de derde dag liep dit op tot 51% en na de demonstratie konden we een ge halte aan droge stof van 53% noteren. Dit lag dus nog weer 8% boven het op dezelfde dag gemaaide en geplette gras. Het op 2 juni gemaaikneusde gras kreeg dezelfde bewerkingen als het gras, dat op die datum gemaaid en ge plet werd. Aan het eind van de eerste dag was het gehalte aan droge stof 26%. na de tweede dag 38% en na de demon stratie 48%. Vergelijken we dit laatste cijfer met het cijfer van het overeen komstige veld, dat gemaaid en geplet werd. dan blijkt het drogestofgehalte bij het maaikneuzen 6% hoger te lig gen. Slotbeschouwing Dat er voor hooibewerking belang stelling is, is wel gebleken uit de be langstelling voor deze demonstratie. Hoewel de omstandigheden niet aan lokkelijk waren voor een bezoek, kon den we plm. 100 bezoekers tellen. En er was intensieve belangstelling! We heb ben de indruk, dat vooral voor het schudden grote belangstelling is. Het resultaat van het maaikneuzen was wat de droging van het materiaal betreft, duidelijk het beste. Toch zal men oo grond van de resultaten, die hier waren te zien niet gemakkelijk tot maaikneuzen besluiten. Het materiaal bevatte na het maaien nl. veel korte stukjes, die tijdens de verdere bewer king verloren gingen. We stellen ons voor, dat dit in minder grof en korter gras veel minder erg is dan op dit per ceel. Achteraf bekeken zou een andere keuze van demonstratieperceel juister zijn geweest. Het maaien plus pletten geeft, wat de droging betreft, voordeel boven nor maal maaien. Verder blijft het gras. wat de lengte betreft, vrijwel in dezelfde staat en op extra-verliezen hebben we in dit geval niet te rekenen. Tenslotte dit. Wij hebben ons voorge nomen het resultaat van zowel het maaikneuzen als van het maaien plus pletten dit jaar ook op praktijkpercelen te volgen, o.m. door het regelmatig ne men van monsters voor droge-stof-be- paling. We hopen dan aan het eind van dit seizoen nog iets meer te kunnen vertellen over het effect van deze bij zondere bewerkingen. Voorlopig lijkt ons een hooitijd van één tot twee dagen voor zwaar gras nog vrij onwaarschijn lijk. INGEKOMEN PERSONEN René C. van den Burg, Jan D. Froen- tjes, Theodorus W. Kramer, Sjouke Leijstra, Wilhelmus ,F. Sies, Bernard J. Smith en Cornelis van der Vlist, allen van Doorn, Mariniersweg 7 en Doorn, Drift 53 (v.d. Vlist) naar H 131; Dirk G. Geel, Ned Antillen naar H 131; Cornelis Moeijes, met echtgen., van Wieringen, Noorderweg 13 naar K 84f; Gertrude C van Ardenne, van Zwollerkerspel, Hol- lewandsweg 17 naar Gasthuisstraat 21; Margeretha Uijlenhoed, van Zwoller kerspel. Hollewandsweg 17 naar Gast huisstraat 21; Theodorus C. Groen, van Beemster, Rijperweg 76 naar Oosterend, Peperstraat 37; Maria G. Vogelzang, van Ruinen, Pesse, Dorpsstraat 23 naar De Koog, Dorpsstraat 2; Abel Kuizinga, van Curasao naar H 131. VERTROKKEN PERSONEN Johannes A. G. Schuurmens, van Den Burg, Molenstraat 62 naar Haarlem, Grebbestraat 21; Johannes J. Comman deur, van B 189 naar Den Haag, Noor- derbeekdwarsstr. 14; Sophia P. Reitsma, van S 23a naar Valburg, Zetten, Wage- ningseweg 72; Frederik J. Brücher, met gezin van K 94a naar Berkhout, Dirk Laanstraat 12; Johannes Latjes, met ge zin, van De Waal. Hogereind 23 naar Heiloo, De Hoghe Weydt 42; Johannes Bosma, van H 131 naar Amsterdam, Marinewerfkade 9. In het studiejaar 1961/'62 bedroeg het aantal mannelijke studenten van Texel, dat aan een universiteit of hogeschool studeerde 25,8 per 1000 Texelse mannen van 18 - 29 jaar. (In 1958/'59 22,0). De deelneming van de Texelse vrouwen in 1961/'62 bedroeg 4,1 per 1000 (in 1958/'59 1,4). Vorenstaande conclusies zijn ontleend aan een studie van het C.B.S.: „De so ciale en regionale herkomst bij het we tenschappelijk onderwijs 1961/'62 (1965). Het werkelijke (absolute) aantal Texelaars, dat in 1961/'62 studeerde be droeg 21 mannen en 3 vrouwen. Naar verhouding is de deelneming van de Texelse mannen vrij behoorlijk te noemen. Wel is waar is de de deelne ming in Wieringen en vooral Wieringer- meer aanmerkelijk hoger (33,3 per 1000 mannen van 18-29 jaar), maar aldaar is is dan ook sprake van een bevolking van een zeer bijzondere samenstelling. Texel steekt gunstig af bij de volgen de gebieden, die alle voor wat betreft de mannen een naar verhouding la gere deelneming blijken te bezitten: Den Helder e.o. (13,1), Schagen e.o. (15,1); Medemblik e.o. (18,1); Enkhuizen e.o. (21,3); Noord-Groningen (22,7); Gro ninger Veenkoloniën (18,0); Oldambt (17,0), Friese Zandgebied (18,6), Noord Beveland (20,0), Fr. Bouwstreek (19,3). Naast Wieringermeer met 33,3 per 1000 kunnen als gebieden met een ho gere deelneming dan Texel genoemd worden: Fries Weidegebied (25,9), West- Zeeuws-Vlaanderen (36,7), Oost-Zeeuws Vlaanderen (30,6). Bijna de helft van de Texelse stu denten studeert in het nabije Amster dam aan de Gemeentelijke Uuniversiteit (G.U.). Bij de studenten van Wieringer meer (en Wieringen) geniet de Vrije Universiteit (V.U.) te Amsterdam de voorkeur. Het ligt voor de hand, dat Wageningen uit landbouwgebieden veel studenten aantrekt. Texel 1958/'59 1961/'62 Leiden 2 2 Utrecht 1 2 Groningen 2 1 Amsterdam G U. 9 11 Amsterdam V.U. 1 2 Nijmegen Delft 2 3 Eindhoven 1 Wageningen 1 3 Rotterdam Tilburg 19 24 In de studierichting van de studenten komt het agrarische karakter van Texel niet tot uitdrukking. Wij behoeven ons niet op het standpunt te stellen dat het landbouwbedrijf dringend behoefte heeft aan academisch onderlegde onder nemers. Een bepaalde voorkeur voor de landbouw, ook al zou het geleerde bui ten Texel toegepast worden, zou wel in de lijn liggen. Kennelijk is de conti nuïteit in dit opzicht niet zo groot. In Wieringermeer blijken de kaarten geheel anders te liggen. De cijfers wek ken sterk de indruk dat het agrarisch bedrijf hier wel behoefte heeft aan landbouwingenieurs. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat een deel van de stu denten uit Wieringermeer in sterker mate dan Texel wel een functie als landbouwingenieur buiten de polder ambieert. Wij wagen echter te betwij felen of alleen daarom de belangstelling voor Wageningen zo groot is. De spreiding over de onderscheidene vakrichtingen was als volgt: Texel BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 9 juni 1965 Geboren: Cornelia Johanna, dv. Cor nelis J. Koning en Henny Stam; Jaco bus Cornelis, zv. Jacobus C. Boersen en Geertruida J. de Wit; Carola, dv. Jan Brokken en Carolina van der Werve; Dirk Johannes, zv. Dirk J. van der Slikke en Hillegonda A. Barelds; Petrus Jacobus Johannes, zv. Johannes P. Buscop en Hendrikje Grit; Ronald, zv. Jan H. van Boven en Pieternella van der Wulp. Overleden: Theodora Catharina Rik- kenberg, weduwe van Adrianus Mosk, oud 82 jaar. TEXELSE BOYS Met prachtig weer hebben de Pupil len zondag in Den Helder deelgenomen aan het toernooi van HCSC. Het B- elftal won met twee overwinningen en een verliespartij de tweede prijs, een mooie medaille. Het A-elftal had met 'n beetje meer vechtlust de eerste wed strijd kunnen winnen. De twee andere tegenstanders waren te sterk voor onze jongens en ze verloren dan ook met overtuigende cijfers. Vanavond geen training van de ju nioren en senioren, wel worden ze ver wacht op de jaarvergadering om 8 uur in hotel „De Zwaan". Wieringermeer/Wieringen 1958/'59 1961/'62 1958/'59 1961/'62 Letteren 2 3 6 10 Geneeskunde 2 5 3 3 Tandheelkunde 3 3 Diergeneeskunde 1 1 1 Wis- en Natuurkunde 3 3 2 7 Techn. Wetenschappen 3 3 3 4 Landbouwkunde 1 3 10 18 Rechtsgeleerdheid 2 1 Econ. Wetenschappen 2 3 3 3 Soc. en pol. wetensch. 1 1 5 6 Aardrijkskunde 2 Psychologie 1 1 Opvoedkunde 1 1 Totaal 18 24 37 57 en bescherming Wieringermeer/Wieringen 1958/'59 1961/' 62 4 6 4 6 4 3 10 5 7 6 11 4 4 18 Het aantal studenten in de godge leerdheid bedroeg in 19611'62 op Texel evenals in Wienngermeer/Wieringen 2. Tot slot van dit „studentikoze" over zicht geven wij hier nog een nadere de taillering van de studenten in de Na tuurwetenschappen enz., naar hoofd vak. resp. afdeling. Texel 1958/'59 1961/'62 Wis- en natuurkunde Scheikunde Biologie Weg- en waterbouw Elektrotechniek Werktuigbouw Overige Totaal VAN 436- VACUUM VERPAKT 2e fles citroen van/JTvoor 54-10°/0 1/1 BLIK 1/1 BLIK BLIK 4 "7r ZAKJE i ZAKJE ZACHT ZOMERSNOEPJE PAK zegelkorting GROTE POT L59j pakje thee doosje theezakjes-10V VERRUKKELIJK KOEKJE ZAK 250 GRAM O I "10 150 GRAM prijswijzigingen voorbehouden

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4