Cjrom 'fwarL-Jexels in het harL. Rijkswaterstaat legt tweede dijk in duinen bij Den Hoorn Geen geüniformeerden in „De Buteriggel Tegen bedreiging waterwinning gebied Werk vrijdag aanbesteed Ko8lkdsten?Gebr.Schoori! Jubileumconcours op Texel slaagde geheel naar wens twmssssBmsaast ■BUI Goede resultaten vau Texelse koren Commandant van A.O.K. „De Mok" mocht dancing niet binnen J. Jellema wil konsekwent zijn DINSDAG 15 JUNI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 1771 Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktic: Harry de Graaf, WilhelmioalaaD 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 4- 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. dub. Rijkswaterstaat begint volgende week met de aanleg van een 800 meter lange zanddijk in het duingebied ter hoogte van Den Hoorn ongeveer 350 meter landinwaarts, evenwijdig aan de kust. De zanddijk die aan de voet ongeveer twintig meter dik zal zijn, wordt een voortzetting van een soortgelijke dijk, die in 1963 en 1964 iets noordelijker, nabij paal 12, werd gelegd. Ook deze nieu we zeewering, die in geval van hoge stormvloeden zijn nut zal bewijzen, is in de eerste plaats bedoeld als bescherming van de grote duinvallei waar het water voor het Texelse drinkwaternet wordt opgepompt. De bescherming heeft een spoedeisend karakter gekregen, omdat de duinafslag tussen de strandpalen negen en elf in de afgelopen ajren enorm is geweest: 40 tot 60 meter. Boven dien zijn de duinen tussen waterwinninggebied en zee bijzonder laag, zodat de natuurlijke bescherming gering is. men echter eerst na het seizoen toe. zo dat er weinig strandverkeer hinder van zal ondervinden Het gehele werk moet in vier maanden, voor het a.s. storm seizoen, gereed zijn. De kosten van aan leg bedragen eén kwart miljoen gulden. Rijkswaterstaat maakt gestadig vor deringen bij de versterking van de westkust van Texel. Van grote beteke nis bij de verbreding van het strand en het vasthouden van de duinen zijn ook de hoofden, waarvan er nu twaalf zijn aangelegd. Het is de bedoeling dat in de komende jaren de gehele westkust van dergelijke strandhoofden wordt voor- De zanddijk krijgt een hoogte van 6,20 -i- NAP. Getracht zal worden de verstuiving in het gebied tussen dijk en zee te bevorderen om deze hoogte te doen toenemen tot het Delta-niveau. Bovendien wordt zo bereikt, dat de strakke rechte dijk spoedig onregelma tig van vorm wordt en in het omringen de landschap wordt opgenomen. Het materiaal waaruit de zanddijk wordt opgebouwd, is afkomstig uit de aangrenzende duinen zelf. Met een en kele bulldozer kan het werk betrekke lijk snel worden uitgevoerd. De lage duinen tussen de dijk en de zee zullen zoveel mogelijk van hun begroeiing worden ontdaan om de .„groei" van het dijklichaam, door opstuiven te bevorde ren. Het is waarschijnlijk dat de aan te leggen dijk niet het laatste project van deze aard is Waarschijnlijk zal het noodzakelijk zijn op deze wijze ook an dere zwakke plekken in de Texelse duingordel te versterken. Overgang De zanddijk zal de weg naar het strand bij paal 9 (Hoornderslag) krui sen, zodat een overgang van 300 meter moet worden gemaakt. Aan deze fase is Als Ronnie Beelen, cafépianist, opgeleid wordt tot operazanger, daartoe in de gelegenheid gesteld door de rijke weduwe Zolban, verandert zijn leven geheel. Zijn vriendinnetje, Aagje Vet. een meisje dat door een ongeval ge kluisterd zit in haar rolstoel, om dat ze haar benen niet meer kan gebruiken, wordt daar min of meer de dupe van, hoewel hij haar trouw de ansichtkaarten blijft sturen, die ze spaart, steeds on dertekend met „veel liefs van Ronnie" Ronnie krijgt nu veel kennissen, de rijke Yolanda Zolban, haar vriendin en chaperonne Bep, hun vriendin Augie en Han. De be koorlijke. nog jonge Yolanda gaat een rol in zijn leven spelen. Zul len ze trouwen? Of wordt de on sympathieke Augie de gelukkige? Én zal Ronnie de zware studie kunnen volhouden? Op al deze vragen geeft ons nieu we feuilleton waarmee we van daag een aanvang maken, het ant woord. Een boeiend verhaal, zoals we van de schrijfster Maartje Zel- denrijk mogen verwachten. We voorspellen u menig genoeglijk kwartiertje met dekomende ver volgen. De redaktie TEXELAAR BEGINT SCHILDERSBEDRIJF IN AMSTERDAM AMSTERDAM De heer J. Hopman en Zonen. oud-Texelaars, zijn onlangs in Amsterdam begonnen met een schil dersbedrijf en verfhandel. Werkplaats en kantoor zijn gevestigd aan de Com. Drebbelstraat. De winkelverkoop heeft plaats aan het adres Ringdijk 24. Hop man en Zonen zullen zich in de hoofd stad op grote schaal gaan bezig houden met schilderen, behangen en aanver wante werkzaamheden HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 15 juni 9.10 en 21.30; 16 juni 9.45 en 22.02; 1? juni 10.20 en 22.33; 18 juni 10.55 en 23 04; '9 juni 11.29 en 23.36. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Zó zal men een bulldozer met chauffeur van C. Th. YYijnands N.V. uit Werkendam in de komende vier maanden in de Hoornder duinen bezig kunnen zieu met de aanleg van de tweede zanddijk, die het opdringende zeewater b(j stormvloeden moet keren. Het benodigde zand wordt uit de directe omgeving - het gebied tus sen dijk en strand - gewonnen. JEUGDIGE VERNIELZUCHT DE KOOG Zaterdag hielden en kele Texelse kinderen van omstreeks 8 jaar zich in De Koog bezig met het ver nielen van radio-antennes van gepar keerde auto's. Drie auto's van toeristen waren van hun antennes ontdaan toen werd ingegrepen. De politie heeft de kinderen over hun gedrag onderhouden. Het nationale zangconcours, dat zaterdag en zondag in de grote bollenloods van ..Helios" aan de Schilderweg te Den Burg werd gehouden, is een groot succes geworden. Het concours, dat samenviel met het veertigjarig jubileum van de Bond van Zangkoren in Noordholland, wras georganiseerd door het Dameskoor Den Burg. Bijzonder veel voldoening heelt het gegeven dat de Texelse koren, die aan het concours deelnamen, in het algemeen een bijzonder goed figuur hebben geslagen ai zal het feit, dat op „eigen terrein" werd ge zongen, een gunstige invloed hebben gehad. Het concoursprogramma startte zaterdagmiddag om drie uur met het kinderkoor „De Waddcnpareltjes" uit Den Burg. Helaas was de dirigent, de heer J. Visser, wegens ziekte niet in staat om zijn werk te doen, zodat hij het moest overlaten aan mej. A. G. Luystcrburg, die er mede voor zorgde dat het „Zegenbede" uit de cantate „Moedcr's Ver jaardag" van Catharina van Rennes er goed uitkwam, gevolgd door het spon taan klinkende „Mei" van J. C, Andrae. Voor heide liedjes noteerde de jury elk 153 punten, dus 306 totaal, wat een 2de prijs betekende. Omdat het meisjes koor RI1BS was verhinderd, volgde het gemengde koor (afdeling III) „De Eilandzangers" onder leiding van de heer Jb. Hooy. Gezongen werd het ver plichte werk „Ave Regina", gevolgd door het vrije werk „Middernacht". Ieder werk werd gewaardeerd met 169 punten, wat een eerste prijs betekende. Ook „Advendo" uit De Koog deed het uitstekend. Dit gemengde koor in de afdeling II zong verplicht „Die winter is vergangen" cn vrij „Dominee salvam fac regi- nam nostram" onder leiding van de heer Jb. Hoo.v. De jury waardeerde met resp. 168 en 173 punten, wat een ruime lo prijs betekende. Het best bracht het dameskoor Den Burg het eraf. Aangezien ook dit koor de heer J. Visser als dirigent heeft, werd zijn taak op deskundige wijze waargenomen door mevr. B. Luberti-van Bergen, die er stellig mede voor verantwoordelijk is dat 370 punten werden behaald: een „dikke" eerste prijs, waaraan de jury een extra felicitatie verbond. Gezongen werd verplicht „How little do we know" en vrij „Le Bonheur". Slechts één koor slaagde er tijdens dit concours in, een nog hoger aantal punten te behalen. Dat was het zeer vaardige „Woudzangers" uit Midwoud-Oostwoud, dat met lof 379 punten behaalde. De eerste concoursdag werd op stijl volle wijze besloten met een concert door het Utrechts Byzantijns Koor in de N.H. kerk onder leiding van Dr Myros- law Antonowycz. Dit concert trok zeer goede publieke belangstelling. Intens werd genoten van het programma dat voor het merendeel was samengesteld uit indrukwekkende liturgische liede ren van Slavische orgine. Zondagmiddag om half een werd in het TEM-gebouw te Den Burg een offi ciële ontvangst belegd, waarbij het ge meentebestuur en de dirigenten en be sturen van de deelnemende koren aan wezig waren. Bij die gelegenheid heet te burgemeester De Koning allen offi cieel welkom en sprak er zijn waarde ring over uit dat men deze keer het niet zo gemakkelijk gelegen Texel heeft uit gekozen voor een zangconcours. „Hoe wel de belangstelling voor het zingen in deze koorvorm afneemt, blijven toch de oude kernen over en het is een groot belang dat deze voldoende steun ont vangen om in stand te blijven", zo zei de burgemeester. De voorzitter van het hoofdbestuur van de Bond van Zangkoren in Noord- holland. de heer Adr. Krabman, ge waagde van de spontane medewerking die van de zijde van de gemeente bij de organisatie van het concours is onder vonden, met name van de heer G. A. Oskam. „Wij vinden het bijzonder pret tig nu eens op Texel te zijn en hopen er in de toekomst nog vaak te komen", aldus de heer Krabman. Tenslotte voer de de voorzitter van de Nederlandse di rigentenorganisatie, tevens voorzitter van de jury, de heer W. Zonderland het woord. Hij meende dat de oorzaak van het verminderende enthousiasme voor verenigingen moest worden gezocht in het gebrek aan financiële middelen. De heer Zonderland deed daarom ook een beroep op de plaatselijke overheid om hiermee terdege rekening te houden en door een passende steun deze schone kunst te helpen voortbestaan. „Het is de hoogste tijd dat de koren hulp krij gen om het hoofd boven water te hou den. Zij mogen geen kwijnend bestaan gaan lijden", aldus de heer Zonderland. De verdere afwikkeling van het mid dagprogramma verliep vlot en volgens tijdschema. Nadat het laatste koor had gezongen, beklom mevrouw M. C. Lan- geveld-van Rossum. voorzitster van het Echtpaar ongedeerd MET VRACHTAUTO DE SLOOT IN OUDESCHILD Ln de nacht van zaterdag op zondag omstreeks één uur reed op de Langwaalderweg op korte afstand van Oudeschild de heer P. de Brok uit Oudeschild met een vracht wagen van de VTB de bermsloot in. De heer De Brok, die met zijn echtge note in de richting De Waal reed, kwam in de rechterberm terecht en verloor toen de macht over het stuur. Hij begon te slingeren en sloeg tenslotte in de linkerberm zijdelings over de kop en kwam in de sloot tot stilstand. De wa gen werd beschadigd en moest door de fa. Kaczor op het droge worden ge trokken De heer en mevrouw De Brok kwamen met de schrik vrij en konden ongedeerd uit de cabine kruipen. De politie heeft vastgesteld dat de wagen in goede staat verkeerde. BEJAARDENTOCHT OOSTEREND OOSTEREND Hedenmiddag om half twee start in de Oranjestraat de Oosterender bejaardentocht over Texel. Alle deelnemers worden tussen één uur en half twee van huis afgehaald. De dorpscommissie, die met de organisatie van de tocht is belast, vertrouwt erop dat niemand wordt vergeten. Moch dit onverhoopt toch het geval zijn, dan ge lieve men nummer 204 te bellen. AUTO'S RAAKTEN ELKAAR In de nacht van zaterdag op zondag werd op de Vismarkt een geparkeerde personenauto van een toerist uit Den Haag van achteren aangereden door de heer Keijser uit De Waal, die van het zelfde plein wilde wegrijden en de bocht te krap nam. De schade was ge ring. De politie stelde een onderzoek in Twee hoge marineofficieren werd gistermiddag dc toegang tot restau rant „Buberichel" in De Koog ge weigerd. „Wij tappen hier geen mi litairen", was het commentaar. Eigenaar J. Jellema zei hierover; „Dat is toch normaal. Het gebeurt toch zo vaak dat zaken militairen weigeren binnen te laten? Ik heb er verder niets over te zeggen". Buberichel is een groot en gezellig restaurant met uitzicht op zee. Twee maal per week wordt er gedanst. Aldus een bericht dat vrijdag onder het kopje „Officieren niet getapt" stond gepubliceerd op de voorpagina van het dagblad „De Telegraaf". Naar wij vernemen had het incident woensdagavond plaats, toen m „De Bu teriggel evenals op iedere woensdag-, vrijdag- en zaterdagavond in het sei zoen, werd gedanst. Omstreeks tien uur, toen de aan ongeveer tweehonderd per sonen ruimte biedende zaal voor onge veer de helft was gevuld, meldde zich de commandant van het amfibisch oefenkamp „De Mok (de majoor der mariniers P. R. de Rochemontj en een kameraad bij de ingang. Omdat zij niet in burger waren, werd hun de toegang geweigerd Het tweetal nam dit niet en wendde zich tot de heer J. Jellema, die hen aan de prive-ingang te woord stond. Deze hield evenwel voet bij stuk, waarna de twee officieren boos vertrok ken en zich beklaagden bij de politie in Den Burg. Deze nam geen actie omdat een exploitant het recht heeft bezoekers te weigeren. Het zijn niet alléén gasten in uniform, die door de heer Jellema worden geweigerd. Ook burgers op blote voeten, in truien en' vrouwen in lange broek woiden niet binnengelaten. Deze maatregelen gelden alleen tijdens de dansavonden. Overdag en op de andere vier avonden wordt niet geselecteerd. Omdat we ons moeilijk konden voor stellen, dat de heer J. Jellema, eige naar-exploitant van „De Buteriggel' zonder bijzondere speciale reden mili tairen de toegang weigert, vroegen we dameskoor Den Burg, het podium om speciale hulde te brengen aan mevrouw B. Luberti-van Bergen, mej. A. G. Luy- sterburg en de heer G. A. Oskam, die zich op bijzondere wijze voor dit jubi leumconcours hebben ingespannen. De dames Luberti en Luysterburg namen bloemen in ontvangst; de heer Oskam werd verrast met een geschenk. In „Goudcu Reaal" ORGEL VRIENDEN KWAMEN BIJEEN DEN HOORN De afdeling Haarlem van de Kring van Draaiorgelvrienden kwam zondag met ongeveer 60 personen per autobus naar Texel om daar de jaarlijkse „gezellige dag" door te bren gen. Dat dit gebeurde in de boerderij „De Gouden Reaal" waar de heer J. K. P. Zwan zijn kostbare Texelse draai orgels heeft opgeslagen, is bijna vanzelf sprekend. Bijna de gehele dag hebben de orgelvrienden in zeer gezellige sfeer in het gebouw doorgebracht. Natuurlijk hebben zowel „De Tiet" als „De Gouden Engel" herhaaldelijk gespeeld, zodat men zich van de geluidskwaliteit kon overtuigen, 's Middags werd een uitvoe rige rondrit over het eiland gemaakt, waarbij de heer Zwan als gids fungeer de. De maaltijd werd gebruikt in hotel „Bosch en Duin", waarna de draaiorgel- vrienden met de laatste boot weer naar de vastewal vertrokken. hem om commentaar op dit bericht, dat op Texel nogal wat stof heeft doen op waaien. De heer Jellema was daartoe bereid, alhoewel hij de volgende mede delingen beslist niet wil zien als een verantwoording tegenover het publiek, „Het is mijn bedrijf en ik maak uit wie ik er in wil hebben en wie niet. Dat ik woensdagavond twee officieren van „De Mok" er niet heb ingelaten, is de conse quentie van een besluit, dat ik drie jaar geleden heb moeten nemen in het be lang van mijn zaak. Men kan het discri minerend vinden, maar ik heb onder vonden dat militairen in een bedrijf als het onze ernstige moeilijkheden kunnen veroorzaken". Aanleiding „Aanleiding om hen voortaan niet meer toe te laten was een incident, waarbij een paar matrozen zich aan de bar zo schandalig gedroegen, dat enkele gasten verontwaardigd het gebouw ver lieten en niet meer zijn teruggekomen. Nu is het voor mij eenvoudig om zulke knapen te grijpen en hen buiten de deui te zetten, maar erg gunstig voor de re putatie van het bedrijf is het met. als bekend is dat er steeds moeilijkheden zijn, waarbij mensen naar buiten wor den geschopt. Bovendien kan ik bij grote drukte onmogelijk toezicht blijven uitoefenen. Daarom hebben we de regel gesteld; geen geüniformeerde militairen tijdens de balavonden. Het is echt dui delijk gebleken, dat deze jongens, méér dan andere gasten, moeilijkheden ver oorzaken. Dat is overigens wel te be grijpen, want ze leven de hele dag on der militaire discipline en zijn daarom in hun vrije tijd meer vrijgevochten Met die officieren ligt het waarschijn lijk anders, maar voor hen wil ik geen uitzondering maken. Want dan zou te recht gesproken worden van discrimi natie. Dat ik die officieren weiger, is bovendien het bewijs, dat het niet gaat om het bedrag wat de gasten te beste den hebben". Geen anti-militarist „Naar aanleiding van dat kranten bericht denken velen dat ik anti-milita rist ben. Dat is niet waar. Ik wil alleen een zodanige toestand scheppen, dat ik niet als een waakhond op de loer hoef te liggen om bij onregelmatigheden te kunnen ingrijpen. Nu voeren we het niet zo ver, dat we een uitgebreid on derzoek naar het militair-zijn van onze gasten inrtellen. Het gaat om het uni form. Iemand in militair uniform komt er niet in; in burgerkleding wel, tenzij de betrokkene bekend staat als een ge boren onrustzaaier. Elke andere regel is in de praktijk onuitvoerbaar. De offi cieren, die zich woensdag aandienden, wisten dit wel degelijk en zouden, als zij in burgerkleding waren geweest, on middellijk zijn toegelaten. Nu kan men zeggen dat het karakter van iemand niet verandert door een uniform en dat de moeilijkheden evengoed zouden ontstaan als de militairen in het burger naar de „Buteriggel" gingen, maar in de praktijk gaat dat niet op. Reeds het feit, dat men om in ons bedrijf te wor den binnengelaten, decent gekleed moet zijn dat geldt minstens even streng voor niet-militairen! maakt duidelijk dat bij ons niet ALLES kan en het ver heft de „Buteriggel" boven de gelegen heden, waar een exploitant er makkelij ker over denkt. In beschaafde burger kleding is ieder bij ons van harte wel kom, hoewel men er rekening mee dient te houden, dat bij het veroorzaken van ergernis of overlast voor de andere gas ten. men direct de deur gewezen wordt. Mede door de bepaling dat bij ons ge- uniformeerde militairen geen toegang hebben op de dansavonden, slagen we er in een sfeer te bewaren, waarmee de Buteriggel zich een naam heeft verwor ven". i j

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1