JAAR IN de VEEL LIEfS VAN RONNIE Boeiende ervaringen in Y.S. BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Den Burg, Texel: Fa. F. Zegel Zn., Parkstraat 16, telefoon (02220) 2150 In het kader van de activiteiten van de Amerikaanse Youth for Understanding, wejrd vorig jaar mej. Hannie Krugers uit Den Burg in de gelegenheid gesteld, om één jaar te studeren aan een High School in de Verenigde Staten. Vanuit Snover in Michagan ontvin gen wij de volgende brief van haar. Beste vrienden op Texel, Over twee maanden zit mijn jaar in Amerika er op. Het is mij uitstekend bevallen, hoewel ik nu toch wel weer naar Texel verlang, en niet in het minst naar de zee en het strand. Twee weken geleden kregen we vakantie van „high school", nadat we eerst een soort exa men hadden gedaan, dat echter niet meer was dan een grote repetitie. Of schoon niet iedereen even goede cijfers had, slaagden alle kandidaten. De Ame rikaanse high school heeft vier klassen; men noemt deze echter de negende, tiende, elfde en twaalfde klas. Als de leerlingen van de lagere school op de high school komen (in de negende klas), zijn ze meestal veertien jaar. Men is dus langer op de lagere school dan in Ne derland De meeste vakken op high school zijn vrij, d.w.z. dat men zelf kan bepalen welke vakken men in een zeker jaar wil nemen. Wel zijn er enkele vak ken, die verplicht zijn in een bepaald jaar. Omdat iedereen naar een high school moet, vindt er na de lagere school vaak niet de voor-selektie plaats, zoals Huishoudschool, ULO, HBS enz., zoals wij die kennen. Leerlingen van verschillende capaciteit zitten vaak sa men in dezelfde klas; dit heeft m.i. een remmende invloed op het onderwijs. Het systeem van de keuzevakken is ech ter weer een van de voordelen van het Amerikaanse onderwijs. Ook vond ik dat de gemiddelde leerling niet veel tijd aan huiswerk besteedt. Ik had dan ook niet veel moeite me aan te passen, ofschoon ik de eerste week niet veel zei, uit angst een blunder te maken. Op mijn school werd veel aan muziek gedaan. Er was een koorklas, waarin ik een semester heb gezongen. Ook was er een schoolband, die bestond uit fluiten, klarinetten, trompetten, saxofoons, trombones, tuba, slagwerk, pauken en grote trom. Men had juist een contrabas aangekocht en er was niemand die er op spelen kon. De dirigent heeft mij toen gevraagd, of ik het wilde leren. Zo werd ik in hei tweede semester lid van de band en oefende in mijn studie-uur op school. In mei gaven we een concert. Behalve muziek werd er ook aandacht besteed aan toneel. Gedurende het sdiooljaar werden twee toneelstukken opgevoerd. Met uitzondering van de hoofdregie werd alles door leerlingen gedaan. Ook heeft men twee balavon den (Proms), waarop men in formele avondkleding komt Met enkele klasgenoten zong en speel- FEUILLETON: IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII.IIIIIIMIIIIIIIIIIIMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiuniiiinniiiliniiiiniMin inniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiMii door Maartje Zeldenrijk HOOFDSTUK 1 Het gezelschap, dat binnenkwam, viel nauwelijks op door de vele lawaai pro ducerende mensen en dingen, die de zaal stempelden tot een avondkroeg, zoals er enkele tientallen in de stad te vinden waren. Alleen Blikkie, de enige man, die hier bediende, had het vijftal nieu we bezoekers binnen twee of drie se conden getaxeerd: geld En omdat Blik kie maar één hartstocht, éen hobby en één doel in zijn leven combineerde tot een soort ritus: zoveel mogelijk geld verdienen in zo kort mogelijke tijd, schoot hij op de twee vrouwen en drie mannen af, de gelegenheidsgnjns op zijn gezicht, want hij wist niet te ver van het orkest nog een lege tafel, waarheen hij het vijftal loodste, gelijktijdig de ta fel met de niet meer heldere doek schoonwrijvend. Voor zover dat moge lijk was althans. Waarna hij zeer dis creet een specialiteit van hem de drankenkaart op de schoongemaakte tafel legde, enkele passen terugtredend en een knipoogje gevend aan de drum mer, wat zoveel betekende als: dat zit wel goed aan deze tafel. Eén der mannen keek even op de kaart. Een ander begon sigaretten aan te bieden Daarna besloot men een fles champagne te laten komen. Blikkie boog, draaide zich om en maakte een de ik in een groop die Amerikaanse volksliedjes zong. De zgn. folksongs vormen een zeer populair repertoire en we zijn voor verschillende verenigingen opgetreden. Behalve in deze groep zong ik ook nog in een kwintet dat meer godsdienstige liederen zong, en ten slotte had ik het druk met het geven van programma's over Nederland. Veel Amerikanen denken nog wel aan Ne derland in termen van klompen, kleder dracht en molens, maar velen zien nu ook in, dat dit slechts voor het toerisme is, en dat ons land hoog geïndustriali seerd is. Voordat het schooljaar tenein de was. kregen we een jaarboek; d.i. een fotoboek van alle belangrijkste aktivi- teiten van de school. Tenslotte kwam dan toch het onver mijdelijke einde. Het afscheid van de eindklas graduation is zeer for meel. Er zijn drie avonden waarop de „graduates" een toga en een studenten baret dragen, meisjes wit, jongens blauw. Eerst is er „baccelaureate", d.i. een kerkdienst geleid door de gezamen lijke geestelijkheid. Dan volgt er een soort klasse-avond, waarop er o.a. stu die-beurzen worden uitgereikt, en ten slotte is er „commencement". Op deze avond geven de beste twee leerlingen een rede en worden de diploma's uitge reikt. Dit was dan in het kort iets over mijn schooljaar. De staat Michigan, waarin ik verblijf, is gelegen in het noorden van Amerika, tussen het Michigan Meer en het Huron Meer, grenzend aan Canada. In de win ter was het hier erg koud; en we had den zelfs met Pasen nog sneeuw, 's Zo mers kan het hier wel 35 gr. Celcius worden. Het klimaat is dus wel sterk verschillend van 't Texelse zeeklimaat. Snover, waar ik woon, heeft ongeveer 200 inwoners. Het is een echt platte landsdorp met in de hoofdstraat de kruidenierswinkel, de kerken, de manu facturenzaak en de benzinestations. Mijn pleegfamilie woont ook in de hoofdstraat, boven de drogisterij. Deze familie, waar ik als een dochter ben op genomen, is heel hartelijk en zorgzaam voor me. Het gezin bestaat uit mother, dad, zus Dawn, en broier Dean, die op de universiteit is. Dad is 's morgens postbode (hij bezorgt de post per auto), 's middags drogist en verder werkt hij ook nog op zijn kleine boerderij. Mom werkt soms als plaatsvervangster in het postkantoor. Mijn zus en ik werken dan in onze drogisterij-annex cafetaria, waar we de typisch Amerikaanse ham burg en hot dogs verkopen; dit zijn broodjes met gehakt of worst. In het begin moest ik wel aan het eten wennen. De warme maaltijd be staat uit vlees, aardappelen en een soort zoetige sla, dat veel meer een dessert is. Men eet heel weinig verse groenten. Af en toe heb ik wel trek in iets echt Ne derlands. ondefinieerbaar gebaar naar het buffet, doch daar begreep men onmiddellijk zijn bedoeling; champagne. Dus klanten met goed geld. Ook het orkestje van vier man was de komst van deze nieuwe bezoekers niet ontgaan. Evenmin wat er bij Blik kie besteld was. Voor hen betekende dit, dat het repertoire gewijzigd moest worden. Voor beter publiek speelde je betere nummers. Ronnie, de pianist en tevens de leider, doofde zijn half-opge- rookte sigaret en keek naar de ander»- drie. „Een tango, jongens; black, black devils". Terwijl Blikkie de glazen bracht, ge volgd door een dienstertje met niet overmatig veel textiel aan, die de koe ler en de fles droeg, begon het orkestje. Via het spiegeltje, dat Ronnie op een hoek van de piano had staan, kon hij die helft van de zaal overzien, welke min of meer achter zijn rug was. Waar onder de tafel met de nieuw binnenge- komenen. Hij zag de verveelde uitdruk kingen op de gezichten. Gewoonteboe melaars, was zijn oordeel. Eén of meer deren van hen bezit teveel geld. Rijke- lui's kinderen met buiten een slee. Op zoek naar afleiding. Komen straks uit eindelijk terecht in een der nachtkroe gen en rijden dan in de vroege morgen naar huis om niet eerder dan één of twee uur wakker te worden met een tikkeltje haarpijn xAutomatisch speelde hij de tango en keek naar de dansende paren op de kleine ruimte, die daarvoor gereser veerd was. Waardeloos publiek van avond, maar dat had je zo vaak op de Iets waar ik nog steeds niet aan ge wend ben, is de commerciële televisie. Ik vind de advertenties vaak erg hin derlijk, vooral wanneer ze een spannen de film onderbreken. Ik kan ook niet zeggen, dat de programma's veel beter zijn dan in Nederland; heel vaak zijn het sentimentele serie programma's. Wel hebben we meer keuze wat stations betreft: We kunnen ongeveer 4 a 5 sta tions goed ontvangen. De afstanden vond ik eerst enorm, hoewel het nu niet zo veel indruk meer maakt. Het dichtstbijzijnde dorp is tien mijl van Snover verwijderd. Als we gaan winkelen voor kleren bijvoorbeeld, rijden we vijftig zestig mijl naar een winkelcentrum. Met de schoolreis gingen we naar Washington D.C. Hier bezochten we o.a. het Capitool, het Witte Huis, het hoofd gebouw van de F.B.I., enkele monumen ten en President Kennedy's graf op de begraafplaats Arlington. Vorige week zijn we met de familie naar de Niagara Watervallen geweest, die zich tussen Canada en de staat New York bevinden. Het schouwspel dat deze watervallen bieden, is moeilijk te beschrijven. In dien U echter ooit eens in de gelegen heid bent, moet u vooral niet nalaten dit te gaan zien. Voordat ik eind juli in New York op de boot stap om de eindreis te aanvaarden, gaan we eerst nog enkele tochtjes in de omgeving ma ken. Ik kan terugzien op 'n onvergetelijk jaar Tot ziens op Texel, Hannie Krugers. REISVERENIGING OOSTEREND: TWEE ONVERGETELIJKE DAGEN Voriqe week dinsdaq en woensdaq heeft de Oosterender ieisveieniqinq bij stralend zomerweer haar jaarlijkse reis qemaakt. 's Morqens vroeg werd de oversteek naar Den Helder qemaakt, vanwaar per TESO-bus werd vertrok ken naar Monnikendam. Daar wachtte om acht uur in hotel „De Zwaan" de koffie. Per boot qinq het naar Marken, waar alles werd bekeken en waar ook van de qeleqenheid qebruik werd qe maakt om palinq te eten. Daarop qinq het richtinq Oudewater, waar in hotel „De Roos" de inwendiqe mens werd versterkt en waar natuurlijk de bekende heksenwaaq werd bezichtiqd. De vrouwen mochten zich laten weqen. Ook het raadhuisbekend uit de TV- serie „Stadhuis op stelten, werd met een bezoek vereerd. Om vier uur werd Oudewater vaarwel gezegd en ging het naar Den Haaq, waar een bezoek werd qebracht aan het hoofdbureau van de qemeentepolitie. Dit bezoek was zeer de moeite waard en was on- qetwijfeld het hooqtepunt van de daq. In het bureau werd een goed beeld verkregen van het dagelijks werk van de politie, dat door velen zo dikwijls smalend wordt bekritiseerd. Grote in druk maakte het politiemuseum en de alarmcentrale, waar voortdurend mel dingen binnenkomen. Hoewel het een hopeloze taak lijkt, wordt toch aan iedere melding aandacht besteed. Het was zeven uur toen de bus koers zette naar hotel „Hof van Holland", waar werd gedineerd en waar de nacht werd doorgebracht. Tijdens het diner zaten als gast aan de heer en mevrouw G. Wuis. De heer Wuis is oud-Oosteren- der en thans werkzaam bij de Haagse gemeentepolitie. De tweede dag werd na het ontbijt gelegenheid gegeven tot winkelen, waarna Panorama Mesdag werd bezich tigd. Daarop volgde een bezoek aan Madurodam. Verschillende leden van de vereniging beleefden een aardige ver rassing toen ze werden geïnterviewd door de bekende Mies Bouwman voor een toekomstig radioprogramma, geti teld „Een dagje in de zon". Het pro gramma wordt over enkele weken op een zaterdag uitgezonden. Om half drie werd een bezoek gebracht aan de Ko ninklijke stallen. Deze gunst was na herhaaldelijk verzoek bij hoge uitzon dering toegestaan. Nadat nog enige tijd op de Scheveningse boulevard was doorgebracht, ging het weer richting Den Helder. Tijdens een pauze nabij Heiloo maakte de voorzitter van de reisvereniging, de heer Jb. Visman, van de gelegenheid gebruik om TESO- chauffeur C. Duinker te danken voor zijn accurate rijden en grote kennis van zowel het landelijke als stedelijke we gennet. De Reisvereniging Oosterend ziet terug op een zeer geslaagde reeks belevenissen, waarover tijdens de na jaarsvergadering zeker nog plezierig zal worden nagepraat. 123. „Het is haast niet te geloven", lachte brigadier Piet, die de kaart van de grond had opgeraapt en hem blij be keek. „Dat is de aanschrijving, waarin men Alfredo Pinanti uitnodigt mee te doen aan de wedstrijd van de Fiorenza Boys. Die steek ik in mijn zak. Wedden, dat ik dan het stadion binnenkom?" Piet deed de kostbare kaart heimelijk in zijn zak verdwijnen en wierp toen 'n blik op het achterbankje van de luxe sportwagen van genoemde Alfredo. Op dat bankje lag een eenvoudig voetbal- koffertje, sterk en sportief en afgesloten met twee riemen. Onopvallend en quasi-onschuldig wandelde onze briga dier nu om de auto heen en hij lichtte de voetbalkoffer zó snel van de ach terbank af, dat niemand er iets van be merkte. De mensen waren ook zó in be slag genomen door de glanzende aanwe zigheid van de grote Alfredo Pinanti, dat ze alleen nog maar oog hadden voor zijn handtekeningen, die hij nog steeds gul uitdeelde. Intussen was Piet met het voetbal koffertje op de ingang van het stadion dinsdag. Het weekeind was altijd nog het beste. Nu ja, er werd verteerd en die vijf hadden champie besteld. Blik kie had als gewoonlijk goed gezien: die brachten een paar centen meer mee De tango was uit en ze vervolgden bijna meteen met een wals. Een dikke vent met wallen onder zijn ogen was opgestaan en boog voor een der twee dames. Even later draaiden ze in het rond. Het grietje was de moeite wel waard. Die ander viel helemaal uit de toon. Te mager en vast geen achttien meer. De twee mannen, die bleven zit ten, zeiden wat tegen haar, waarover ze lachte. En daardoor won haar gezicht enig: ins in aantrekkelijkheid. Na oen toegift-rumba stak Ronnie een nieuwe sigaret op. Als dat vijftal bleef hijsen, werd het wel sluitingstijd en dat zou dan betekenen, dat ze er een half uurtje aan vast moesten knopen. En dat op dinsdag. Willem, de baas, in z'n smoking, wan delde door de zaal, knikte eens vriende lijk tegen een paar dames, die hij blijk baar goed kende. Ronnie zag hem aan komen. Die zal wel weer wat hebben, was zijn veronderstelling. Leunend tegen de piano keek hij naar de pianist „Valt mee, vanavond". Ronnie knikte. Hij maakte een lichte beweging met zijn schouders. „Je mag niet mopperen". Diplomatiek boog de eigenaar zich voorover naar de muziek op de piano Alsof hij de noten bestudeerde, ant woordde hij, zonder zijn blik van het papier af te wenden: „Een rijke wedu we met haar vriendjes. Ze heeft een paar textielfabrieken". „Naar wat ze aan heeft, zou je het anders niet zeggen, dat ze het voor het grijpen heeft", merkte de pianist droog op. Er kwam een glimlach op het gezicht van de ander. „Wat denk je van een half miljoen?" „Ken je haar?" „Toen hij nog leefde: haar man. Een paar jaar geleden kwam hij hier wel eens een enkele keer. Een vlotte vent. Op zijn manier deed hij aan filantropie" Ronnie knikte begrijpend. „Heeft zij zeker van geprofiteerd? Wie is het? Dat zwartje zeker?" „Zo ongeveer. Verleden jaar veronge lukte haar man". „Gestikt in de wollen dekens?" Willem Voland glimlachte nog steeds. Hij pakte de muziek van de piano en bladerde erin. „Uit de bocht gevlogen met zijn Mercedes. Ga maar eens kijken bij De Vink. Aan de boom kun je het nog zien". „Zal ze wel heel wat vriendjes be zitten". „Gaat Ze is nogal kieskeurig. Maar ehzing eens wat, Ronnie. Iets sen timenteels". De aangesprokene knikte. „Hoe heet ze? Zal ik het doen, speciaal voor haar?" „Ze is wat ijdel, als de meeste vrou wen overigens. Maar één keer, anders denkt ze over een uur, dat de tent van haar is. Mevrouwneennoem haar meisjesnaam. Ze danste vroeger solo op het Plein: Yolanda Zolban. Ze is, als ik het wel heb, van Hongaarse origine". afgelopen. „Ik ga inplaats van Alfredo meedoen", grijnsde hij. „En een knap perd, die mij nu nog tegenhoudt!" Even later dook hij al op voor de neus van inspecteur Alessandro Fiasco, die stomverbaasd de man herkende, met wie hij dezelfd nacht broederlijk in één badkuip geslapen had. „Ik. eh. ik dacht, dat u Pietro Brigandini heette?" vroeg de inspecteur, toen Piet hem lachend zijn aanschrijving onder de neus hield. ,,Nee nee", zei Piet ondeugend, „Mijn ware naam is Alfredo Pinanti!" „Ze krijgt dat extraatje voor haar champie. Heb je genoeg flessen in huis?" De man legde de muziek weer neer. „Maak je daarover maar geen zorgen". Ronnie kwam overeind, het drietal wenkend, met wie hij een kort fluiste rend gesprek had. Uit het geknik kon de pianist opmaken, dat ze het begre pen hadden. Hij draaide zich naar het publiek, probeerde- even de microfoon, onderwijl glimlachend de zaal inkij kend. „Dames en heren", begon hij, even wachtende, tot het geroezemoes wat verstomde, „dames en heren, op verzoek zal ik nu een lied voor u zingen. Voor u allen, maar in het bijzonder voor één onzer gasten van vanavond hij wachtte even en keek naar het vijftal aan de tafel, dat nauwelijks geïnteres seerd naar hem keek want we heb ben in ons midden niemand minder dan de zeer charmante en lieftallige Yolan da Zolban nog niet zo heel lang gele den een van de bekendste solodanseres sen van onze goede stad". Hij keek haar glimlachend aan en boog correct, waar na hij de zaal inkeek en zijn hand uit stak naar de jonge vrouw. Enkele men sen begonnen te klappen, gelijk met de orkestleden. De drummer gaf een roffel en het applaus werd krachtiger, zodat het meisje, dat lichtelijk bloosde, niet anders kon doen dan even overeind te komen. Ze produceerde een vriendelijk lachje, keek de zaal in en boog, waarna ze weer ging zitten. Ook de drie heren aan de tafel klapten. (Wordt vervolgd) en zo veilig zo eenvoudig te bedienen zo zuinig en zorgeloos

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4