(froen ^warL-Jexelsin het harL, AGENDA TOSTI top Ziekenfonds Texel moest weer contributie verhogen Koelkasten?Gebr.Schoorl! grote supermarkt te Den Burg Ï€tlCO\ Verpl leegpnjzen zeer sterk gestegen - 'r Fa. Eyk en Neijens opende TOTO «EEF MIJ MAAR... chomludethané HOUT Frans Zegel Prentbriefkaart VRIJDAG 18 JUNI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7973 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktic: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Het Algemeen Ziekenfonds Texel heeft besloten de contributie met ingang van 1 juli 1905 te verhogen van ƒ3,40 tot ƒ3,60 per lid per week. Het ziet er naar uit dat het niet bij deze verhoging zal blijven, omdat vooral de verpleeg- prijzen van de ziekenhuizen sterk blij ven stijgen. Zoals gewoonlijk werd de algemene vergadering, die woensdag avond in „Casino" werd gehouden, door een uiterst klein aantal leden bezocht. Deze gingen zonder commentaar met het voorstel tot verhoging akkoord. In zijn verslag over het afgelopen boekjaar toonde de secretaris, de heer Alb. Backer, zich tevreden over de gang van zaken. In zijn toelichting bij de jaarcijfers vertelde de heer Michels, dat in de afgelopen boekperiode 174 maal verloskundige hulp werd ver leend. In achttien verschillende zieken huizen werden 595 patiënten opgeno men. In het totaal werden zij 11.915 da gen verpleegd. De gemiddelde verpleeg- duur was 19% dag per patient. Door de verandering van 70 naar 365 te ver goeden ligdagen kwam slechts één ge val voor rekening van het aanvullings fonds. Aan kunstmiddelen werden 5 paar orthopaedische schoenen verstrekt, 23 corsetten, 3 kunstledematen, 1165 bril- leglazen, 152 monturen, 11 gehoorappa raten en 26 andere artikelen. Er deden zich 885 gevallen van ziekenvervoer naar Den Helder voor. Op het totaal van de verstrekkingen ƒ907.659,28 maakt het bedrag van ƒ466.009,55, dat aan kosten van ziekenhuisopnamen en specialistische hulp werd uitgegeven, dus meer dan 50% uit. De exploitatie van de vrijwillige ver zekering bedroeg ƒ18.550,40 of ƒ5,96 per verzekerde of 18 cent per week per be talende vrijw. verzekerde. Dit is een ge volg van de sterk gestegen verpleeg- Laatste kans om plaatsen te bespreken WEINIG BELANGSTELLING VOOR POTASCH EN PERLEMOER? Voor de opvoeringen van het kolder stuk „Potasch en Perlemoer in textiel" op 29 en 30 oktober bestaat geen bijzon der grote belangstelling. Deze conclusie moest de heer A. G. v.d. Berg van „De Oranjeboom" trekken, nadat slechts 85 personen zich van een plaats hadden verzekerd De eigenaar-exploitant van „De Oranjeboom" acht dit resultaat een tè onzekere basis om het gezelschap Boskamp-Kaart te contracteren. Voor elke avond moet nl. ƒ1700,worden neergeteld, waardoor men tenminste moet kunnen rekenen op totaal 700 be zoekers. Als zich alsnog een honderdtal be langstellenden zouden melden, kunnen de voorstellingen wellicht toch door gaan. Tot uiterlijk maandag 12 uur 'heeft men daartoe nog gelegenheid. Te gen betaling van een kwartje ontvangt men een voorlopig plaatsbewijs, waar mee men zich verplicht in oktober een kaart van ƒ5,te kopen. Zaterdag 19 juni Oosterend, Veld bij muzieknis, 's avonds half 8, demonstratie Gymnastiekvereniging Oos terend. Maandag 21 juni Den Burg, Avondvierdaagse, start in de We- zentuin om half zes. Dinsdag 22 juni Den Burg, Avondvierdaagse Woensdag 23 juni Den Burg, Avondvierdaagse Donderdag 24 juni Den Burg, Avondvierdaagse Den Burg, City-Theater, Texel-film. Zondag 27 juni Den Burg, M.A.B.-club, Veilig Verkeersrit ZOMERAGENDA Bij de aanvang van het zomerseizoen vraagt de Stichting Cultureel Werk Texel graag de aandacht en de mede werking voor het navolgende: Zoals gebruikelijk in de laatste jaren ligt het in de bedoeling weer een ge drukt „Programma van verenigings evenementen" uit te geven ten behoeve van de gasten en uiteraard van de orga niserende verenigingen. Verenigingen, die in de maand juli iets organiseren, wordt verzocht dit uiterlijk woensdag 24 juni a.s. door te geven, tel. (02220) 2141. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg prijzen in de ziekenhuizen. Zo is b.v. „Parkzicht" te Den Helder in anderhalf jaar verhoogd van 18,— tot ƒ34,— per dag! Het tekort kon overigens worden gedekt uit de nog ruime reserve. Uit het bovenstaande blijkt dat een contri butieverhoging onvermijdelijk was. Tot op heden betaalde men op Texel zeker niet teveel. Bijna overal elders wordt een belangrijk hoger bedrag neergeteld. In de komende tijd zal men kunnen zien dat deze verschillen tussen de fondsen onderling belangrijk kleiner worden en tenslotte misschien zelfs verdwijnen. Het gemiddeld aantal vrijwillig ver zekerden bedroeg in het afgelopen jaar 3114; er waren 4348 verplicht verzeker den. 7855 personen waren aanvullend verzekerd. Meegedeeld werd dat de heer Van Boven te Oudeschild zich niet langer bezig zal houden met het verzorgen van het TESO-ziekenvervoer. Naar een oplossing wordt nog gezocht. Nog voor de komende seizoendrukte zal een twee de ziekenauto zijn aangeschaft. DAMESMODEZAAK UITGEBREID Op weinig opvallende wijze heeft de afdeling Damesmode van de fa. J. M. Moerbeek in de Parkstraat een aanzien lijke uitbreiding ondergaan. De ver koopruimte in de zaak is maar liefst met 100 2 toegenomen over twee ver diepingen door bet gebouw naar achte ren acht meter dieper te maken. Dit ge beurde zes jaar nadat deze afdeling reeds ingrijpend was vergroot en gemo derniseerd. „En dat is nog lang niet het eind", vertelde ons de heer L. Sok. „Het pand zal nog verder naar achteren wor den verlengd tot aan de Warmoesstraat. Van dit complex, waar de tekeningen al bijna voor gereed zijn, zal een woon huis deel uitmaken en een expeditie ruimte". In de damesmode-afdeling kan men voorlopig weer iets vrijer ademen. In de benedenverdieping is het accent ge legd op sportieve kleding; boven vindt men de damesconfectie. De verbouw werd uitgevoerd door de fa. Drijver. Het behang- en schilderwerk werd ver richt door B. Beumkes. Jac. Bruin zorg de voor de elektrische voorzieningen en de stoffering nam de fa. P. Moerbeek voor zijn rekening. Slechts weinigen zullen hebben bemerkt, dat in de afgelopen maanden in het centrum van Den Burg een kolossale supermarkt is ontstaan. De heren H. J. Neijens en F. Eyk resp. kruidenier en slager, die tot voor kort beiden zelfstan dig hun aan elkaar grenzende zaken aan de Groeneplaats dreven, hebben nu de handen ineen geslagen en de fa. Eyk en Neijens gevormd. De scheidings muur tussen beide winkels werd weggebroken en naar achteren werd het nu tot één geworden gebouw met maar liefst 170 m2 uitgebreid. Dit kolossale verbouwingswerk werd uitgevoerd door de fa. Daalder uit De Cocksdorp. Zeer belangrijk was ook bet aandeel dat de groente- en fruithandelaar W. Maas le verde bij de vorming van de supermarkt, waar alle mogelijke levensmid delen verkrijgbaar zijn. De groentehandel van de heer Maas werd nl. door de fa. Eyk cn Neijens gekocht en de heer Maas, die niet financieel deelneemt in het bedrijf, voert het beheer over een groente- cn fruitafdeling, die in een der hoeken van de grote winkelruimte is ingericht. Grote indruk maakt ook de vlees- warenafdeling, waar vers vlees wordt verkocht, zodat deze afdeling door glas van de overige ruimte moest worden •gescheiden. De afdeling is hyper modern ingericht. Er staat een zeven meter lange gekoelde toonbank, waarin een schat aan vleeswaren over zichtelijk ligt uitgestald. Overzichtelijk zijn ook de andere levensmiddelen in de supermarkt. Alles staat „voor de greep", waardoor het zelfbedienings systeem dat hier wordt toegepast, vlot kan functioneren. De klanten, die tot voor kort hun inkopen deden in de gescheiden zaken, die ieder niet veel groter waren dan 30 m2. moeten wel zeer verrast zijn, wan neer zij nu de uitgestrekte, helder ver lichte winkel betreden. Aan personeel is een permanente staf van acht man aan wezig. die in de topdrukte eventueel met extra krachten wordt aangevuld. VERLOTING G.D.S. Maandag 14 juni werd de trekking van de verloting ten bate van de volley- blavereniging G.D.S. gehouden. De prij zen werden getrokken door kapelaan Stam onder toezicht van de plaatsver vangend groepscommandant der Rijks politie, Opperwachtmeester W. F. Stomp De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 682, draagbare radio; 227. pick up; 106 werphengel; 448, taart; 708, taart; 896, fruitmand; 98, sigaren; 976 sigaren. Gezien de opbrengst en het snelle tempo, waarin de loten verkocht zijn, kan deze loterij een succes worden ge noemd. Men verzocht ons alle kopers en verkoopsters voor hun medewerking te danken. Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl y De ingebruikneming van de super markt zal niet met een officiële plech tigheid gepaard gaan. Daarmee wordt gewacht tot het najaar, wanneer ook de voorgevel zal zijn aangepast aan de moderne en strak ingerichte winkel- ruunte er achter. Het ontwerp voor de winkelinrichting werd gemaakt door de technische dienst van de VIVO. Uitge breide TL-verlichting werd aangelegd door Electrohuis Bakker, de ia. Schoo zorgde voor de aanleg van centrale ver warming, het schilderwerk verrichtte de fa. J. J. Vonk en de fa. J. G. Oele legde het sanitair aan. OÜSTERENDER BEJAARDEN GENOTEN VAN RONDRIT OOSTEREND Dinsdagmiddag heb ben de bejaarden van Oosterend geno ten van een uitgebreide tocht met auto's over Texel, 's Middags om half twee werd gestart met 28 auto's, waarin 90 bejaarden hadden plaatsgenomen. Koers werd gezet naar de Hogeberg, waar de groep werd gesplitst. Eén afdeling ging het Wagenmuseum in De Waal bezich tigen; de andere groep ging naar het Museum in De Dennen. Na drie kwar tier werd gewisseld. Om 16.30 uur kwam men aan in „Bos en Duin" waar koffie en gebak wachtte. Vandaar werd een rondrit door de dennenbossen gemaakt en door „De Nederlanden" en de Muy ging het via Eierland terug naar Oosterend. Om ze ven uur werd de stoet daar opgewacht door de muziekvereniging „Excelsior" en haar drumband. In het Gebouw voor Chr. Belangen werd in gezellige sfeer soep en brood gegeten. Voor muziek zorgde Henny Kok. Voordrachten wer den gehouden door mevrouw Buning en de heer Joh. C. Roeper. Om 9 uur werd de avond besloten door de heer Roeper, in zijn kwaliteit als voorzitter van de dorpscommissie Oosterend. Hij bracht speciaal dank aan de Oosterenders, die er voor hebben gezorgd, dat op de in tekenlijsten flmke bedragen werden ge zet. Ook toonde hij zich erkentelijk je gens de anderen, die door hun mede werking deze bejaardentocht voortref felijk hebben doen slagen. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen wij onder wijzigingen in het Handelsregister: Kleinhandelaren Van der Meer en Langeveld, Texel, Den Burg, Binnenburg 10. Kleinhandel in aardappelen enz. Vest. fil. te Sohoorl, Hereweg 3. En ondei „Nieuwe inschrijvingen": Texelse Olie Combinatie N.V. i.o., Texel, Den Burg, Emmalaan 10. Handel en vervoer van aardolieprod. Venn.: M. Bruijn; J. M. C. Dros-van Bommel. Ge- volm. J. Keijzer. KOR VERS KOOI UITGEBREID Blijkens een mededeling in Natuur en Landséhap, 19e jaargang no. 1, 1965, werd het Natuurreservaat van het Mi nisterie van O. K. en W. Korvers Kooi in het tijdvak van 1 februari 1964 tot 1 mei 1965 uitgebreid met 10 ha. DE UITEINDELIJKE OPLOSSING Telkens wanneer wordt gesproken van de verbinding Texel-Den Helder, komen TESO en haar vervoerstarieven ter sprake. De hotel- en pensionhou- dersorganisatie heeft er onlangs haar licht over doen schijnen en zelfs een brief geschreven aan de Minister. We 'hebben reden om dankbaar gestemd te zijn jegens TESO. die er door haar on dernemingsgeest in slaagde voortreffe lijk materiaal in te zetten. Maar.... aan de definitieve oplossing van het verbindingsprobleem wordt reeds ge dacht! Die oplossing bestaat uit een dijk, die in het kader van de plannen tot afsluiting van de Waddenzee, de Waddeneilanden met elkaar zal verbin den en zal uitkomen op de Afsluitdijk bij Wieringen. Het verwerkelijken van deze plannen zal niet op technische moeilijkheden stuiten en is zelfs niet bijzonder kostbaar. Een der voordelen, die deze vaste oeververbindingen met zich meebrengt, is dat onze jonge men sen niet langer gedwongen worden weg te trekken; we hebben ze voor de toe komst broodnodig. De kop van Noord holland kan ons werkgebied worden en Texel de woonplaats. Ook de werkgele genheid op Texel zal gunstiger worden Als recreatiegebied zal Texel niet in waarde verminderen; in tegendeel, wanneer de eilanden aaneengesloten worden, hebben we meer recreatiemo gelijkheden dan ooit tevoren. Er komt een zoetwatermeer, waarop niet alleen watersport kan worden beoefend, maar die ook de steden van drinkwater zal voorzien Ik zou ervoor willen pleiten, dat met de aanvang van de afsluitings plannen zo vroeg mogelijk wordt be gonnen; het is een groot landelijk en plaatselijk belang. Wie de toekomst rea listisch tegemoet ziet, zal beseffen dat in deze richting eendrachtig gewerkt en gedacht moet worden. J. K. P. Zwan, De Koog CONSERVERINGS- V/ERF VOOR IN DE WONINGBOUW BUNGALOWBOUW LUXERE HOUTBOUW geeft fleur! Verschijnt dinsdags en rrtfdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert: famine berichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. C. J. VISMAN OPENT TWEEDE LUNCHROOM DEN HOORN Morgen opent de heer C. J. Visman uit De Cocksdorp, te Den Hoorn een lunchroom. Het eta blissement is ondergebracht in het ge bouw Klif 23 en zal stellig in een be langrijke behoefte voorzien. De inrich ting van het gebouw, dat wordt ge huurd van de heer J. Nauta te Den Burg, is eenvoudig doch zeer practisch. Er zijn 26 zitplaatsen, maar het ziet er naar uit, dat dit aantal volgend jaar sterk zal kunnen worden opgevoerd. Er staan nl. belangrijke verdere uitbrei dingen op het programma, die onder andere voorzien in de aanleg van een groot terras en een aparte keuken. Nu is het keukengedeelte nog niet afgeschut. Een groot deel van het verbouwings- en inrichtingswerk werd verricht door de heer J. van Lenten jr. uit Eierland. De heer Van Lenten wordt in de lunch room geheel zelfstandig zaakvoerder. De heer Visman verzocht ons er de na druk op te leggen, dat dit bedrijf beslist geen cafetaria is. Het is een lunchroom, waar het gebruiken van een volledige minder dan ƒ3,kostende maal tijd op de eerste plaats komt. Verder zijn er patates frites, kroketten, kippen etc. Op de rust in het gebouw zal zeer streng worden toegezien. Het bedrijf in Den Hoorn zal grote ge lijkenis gaan vertonen met dat te De Cocksdorp. Deze eerste „Vismans Lunchroom" heeft in de afgelopen jaren herhaaldelijk veranderingen en uitbrei dingen ondergaan, waardoor het zich tot een groot en vooraanstaand bedrijf heeft ontwikkeld. Dit is het antwoord op het zich oók in de Noordpunt van het eiland sterk ontwikkelende toeris me. Vooral in de afgelopen periode werd 'het duidelijk, dat De Cocksdorp en omgeving „zijn ontdekt". De heer Visman is een der middenstanders, die tracht deze ontwikkeling zoveel moge lijk bij te houden. OVERDENKING Handel. 28 4: broeders". „Hier vonden wij Toen ik net achter de schrijfmachine was gaan zitten om in alle rust te over denken, waar ik in dit stukje nu eens weer met U over zou kunnen denken, kwam mijn zoontje me storen om me een „plaatje van een kelk" te brengen, dat met de ochtendpost was bezorgd. De „kelk" bleek een groots en indruk wekkend bouwwerk te zijn, volgens de toelichting de Templo Sagrada Familia. de Heilige-Familie-Kerk in Barcelona. De afzenders van de kaart, die ik in middels al weer spaans-gebruind hun dagelijkse werk op ons tot vandaag toe zon-arme eiland heb zien hervatten, weten, als ze deze overdenking lezen, dan meteen, dat ik hun verre vakantie groet in dank heb ontvangen. Deze keer was het een kerk uit Bar celona. andere zullen volgen in de loop van de zomer, zoals dat ieder jaar ge beurt: van de dom in Keulen of van de kathedraal van Chartres, van een dorpskerkje in Oostenrijk, van Arles Saint Trophine of van de Westminster Abbey. Gemeenteleden, vrienden, ken nissen of familieleden, die die ene re genmiddag van hun vakantie er eens even voor gaan zitten om de anderen thuis door het zenden van een kaart te vertellen waar ze zijn en hoe ze ge nieten. En vaak is het dan een kerk, die hun groeten begeleidt Omdat de ge adresseerde dominee is? Maar zij weten, dat die dominee ook geniet van een na- tuur-foto of van een straattafreeltje uit een ander land! Omdat een kerk gebouw vaak zo'n madhtig imponerend bouwwerk is, dat als vakantie-beeld je bij blijft, ook als andere beelden al weer zijn vervaagd; of zo maar, omdat die kaart toevallig voor de hand lag in de winkel of in het stalletje? Die vragen stel je je wel eens, als je zo'n kaart ontvangt, maar je weet voor je zelf, dat het antwoord eigenlijk niet zo veel er toe doet. Daarom is het misschien ook wel een beetje „gezocht", als ik in zo'n vakan tie-groet dan todh even een wijder perspektief meen te mogen zien: het beeld van de kerk, die niet aan grenzen gebonden is; mensen, die met vakantie gaan ,,om er eens even helemaal uit te zijn"; wij, die naar elders trekken en daar de kerk vinden; die anderen, die hier bij ons komen en in ons de kerk ontmoeten, de ontdekking, dat ook als je er eens even helemaal .,uit" bent, dat je daar dan toch „in" blijft; een erva ring, die je misschien juist in de vakan tie mag hebben, omdat je dan volop de tijd er voor hebt en de gelegenheid; een vakantie, die mt-er wordt dan geld uit geven van de ene partij en geld ver dienen van de andere of omgekeerd; die tot ontmoeting wordt, zonder dat dat er altijd dik op behoeft te liggen. Nogmaals, ik geef graag toe, dat der gelijke „overdenkingen" naar aanlei ding van een prentbriefkaart wat „ge zocht" zijn U kunt zich dus de moeite besparen om mij daar door middel van een ingezonden stuk in dit blad op te attenderen Maar ik wil U dan toch nog wel graag zeggen, dat het de moeite loont om deze kant van de vakantie van het ontvangen van vreemde gasten en van het zelf gast zijn in den vreemde eens te overdenken en te zoeken. L. K. INGEKOMEN PERSONEN Pieter W. Deen, van Doorn, Mari niersweg 7 naar Texel H 131, Johan ter Haar, van Zuidwolde, Hoodstr. 184 naar Ruijslaan 22, De Koog; Trijntje Feen- stra, van Maasbracht, Sintelstr. 19, naar Den Burg, Warmoesstraat 32; Elias Appel, van Andijk, Kleingouw 56, naar Waalderstr. 47, Den Burg. WEER KOTTER AAN TEXELSE VISSERSVLOOT TOEGEVOEGD OUDESCHILD De heer D. Jansen te Oudeschild is eigenaar geworden van de voormalige WON 5, een in 1948 ge bouwde garnalenkotter uit Wongera- decl, die nu is herdoopt in de TX 70 „Anna". De kotter is speciaal geschikt voor de garnalenvangst op de Wadden zee, maar de heer Jansen, die als schip per op het schip gaat varen, is voorne mens om ook af en toe gedurende een week de Noordzee op te gaan. Deze aanwinst voor de Texelse vis sersvloot meet 23 ton en is dus niet bijzonder groot. Er staat een uit 1962 daterende Volvo-penta 120 pk motor in. De heer Jansen is al eens eerder schipper geweest. Tien jaar geleden be ëindigde hij deze loopbaan toen hij zijn oude blazer, óók een TX 70, van de hand deed. De afgelopen jaren voer de heer Jansen als werknemer op verschil lende Texelse kotters, vooral op de TX 49 van B Vlaming. Zaterdag wend de kotter gehaald en direct daarop naar de werf gebracht om een reinigingsbeurt te ondergaan.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1