Cjrocn kwartsJexeU in het harL, Plannen voor vestiging Werkspoor in de ijskast AGENDA Vrijheid van drukpers Proef met jeugdspeelklas uitstekend geslaagd Ook gasten betrekken bij Texelse verenigingsactiviteiten Koelkasten? GebrSchoorl! COMMENTAAR: Kottervissers voelen weinig voor on derhoudscontracten MUZIEKSCHOOL TEXEL Eierlandse klei voor dijken geschikt DINSDAG 22 JUNI 1965 78e JAARGANG No. 7974 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v/h Lange veld de Roof) Postbus 11 Den Borg, Texel - Tel. 20S8 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Deu Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. De N.V. Machinefabrieken Werkspoor N.V. te Amsterdam zal waarschijnlijk afzien van haar plannen om in het havengebied van Oudeschild een vestiging te stichten. Zoals bekend was het de bedoeling dat een scheepsreparatie-inrich- richting zou worden gebouwd, mogelijk als begin van een grote scheepswerf en/of machinefabriek. De directie van Werkspoor deelde ons gisteren mee, dat onderzoekingen hebben uitgewezen, dat geen zekerheid bestaat dat een derge lijke vestiging rendabel zou werken. Gehoopt werd, dat met de Texelse kotter vissers onderhoudscontracten zouden kunnen worden afgesloten, maar gebleken is dat zij daar in het algemeen weinig voor voelen. De situatie zal nog even worden aangezien, zodat de plannen nog niet definitief van de baan zijn, maar de uitvoering is onder de huidige omstandigheden wel zeer onwaarschijnlijk. In de kringen van autoriteiten, die bij OFFICIËLE OVERDRACHT N.H. KERK TE OUDESCHILD De Ned. Hervormde kerk te Oude schild is nu geheel gerestaureerd en een sieraad voor het dorp geworden. Vrij dagmiddag a.s. om 15.30 uur zal het ge bouw officieel worden overgedragen aan de kerkeraad van de Ned. Hervorm de gemeente te Oudeschild. Voor deze gebeurtenis zijn talrijke personen uit genodigd. De inwijdingsdienst zal op zondag 27 juni worden gehouden, even eens aanvangend om 15.30 uur. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 juni a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oostcrend en De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.30 uur; De Koog: 15.3016.00 uur. de Werkspoorplannen betrokken waren, wordt dit betreurd. De Werkspoorvesti ging zou een belangrijk deel van de af gestudeerde LTS-leerlingen hebben 'kunnen opnemen, terwijl ook emplooi zou kunnen worden gevonden voor het aantal werklozen op Texel, dat na af loop van de ruilverkaveling sterk zal stijgen. DOOR DE „ANJERCOLLECTE" STEUNT U HET CULTURELE WERK In de komende week zal uw aandacht gevraagd worden voor de jaarlijkse „Anjercollecte" ten bate van het Prins Bemhardfonds. In de verschillende dorpen zal deze collecte muzikaal wor den ondersteund door plaatselijke mu ziekverenigingen. Zo zullen in Den Burg het Koninklijk Texels Fanfarekorps en de drumband „Margaretha Sinclair" een rondgang houden. In Den Hoorn doet dit het fanfarekorps D.E.K. en in Oosterend de Chr. Muziekvereniging „Excelsior". Deze muzikale opluistering heeft tot doel het verband tussen deze collecte en het culturele leven nog eens wat nadrukkelijker onder uw aandacht te brengen. Het Prins Bernhardfonds en de provinciale Anjerfondsen zijn uit gegroeid tot belangrijke steunpilaren van het culturele leven Ook Texelse verenigingen hebben dit in het verleden meermalen mogen ondervinden. Zelden deden zij tevergeefs een beroep op het provinciale Anjerfonds. Zo kreeg vorig jaar de NATU-afdeling Texel nog een toezegging voor de gehouden provin ciale zomerbij eenkomst voor het ama teurtoneel. Onlangs zegde het Anjer fonds Noord-Holland nog een bepaalde financiële medewerking toe t.b.v. de stichting van een gemeenschapscentrum te Den Burg. (De combinatie van een sporthal en een cultureel centrum). Naast vele muziek- en zangverenigin gen werd in 1963 o.m. ook steun ver leend aan de navolgende instellingen: Stichting jeugdhaven Zaandam voor de aanschaf van een filmprojector; Stich ting cultureel centrum Grootebroek voor de inrichting van het dorpshuis; Stichting dorpshuis Landsmeer voor de aanischaf van een piano; De restauratie commissie van de Ned. Herv. Kerk te Hoogwoud voor de herstelwerkzaam heden van kansel en koorhek; Chr. gym nastiekvereniging Turnlust te Hoorn voor de aanschaf van een brug en een lange mat, etc. Als u dit werk wilt steunen en 'het is zeker zo, dat dit werk ons aller steun verdient, dan kunt u dit doen door u te tooien met een papieren anjer of een fotokaart van het Koninklijk gezin aan te kopen. Gaarne wek ik alle Texelaars op de Anjercollecte te steunen. Ik hoop en vertrouw dat op uw offervaardigheid niet tevergeefs een beroep zal worden gedaan. C. DE KONING, burgemeester van Texel. Dinsdag 22 juni Den Burg, Avondvierdaagse Woensdag 23 juni Den Burg, Avondvierdaagse Donderdag 24 juni Den Burg, Avondvierdaagse Den Burg, City-Theater, Texel-film. Zondag 27 juni Den Burg, M.A.B.-club, Veilig Verkeersrit HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 juni 0.44 en 13.19; 23 juni 1.34 en 14.16; 24 juni 2.40 en 15.25; 25 juni 3.58 en 16.48; 26 juni 5.23 en 18.05. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. De proef, die de Muzieschool Texel in het afgelopen lesjaar met een z.g. jeugdspeelklas heeft genomen, is uitste kend geslaagd. Met ingang van septem ber gaat de school daarom definitief over op dit nieuwe systeem, dat het voordeel heeft dat de kinderen een jaar eerder les kunnen krijgen, waardoor zij zich alvorens aan voortgezet of mid delbaar onderwijs toe te komen een betere muzikale basis kunnen verwer ven dan bij het tot voor kort gevolgde systeem. In de jeugdspeelklas wordt de kinderen op een prettige en speelse ma nier de basis voor muziekonderwijs bij gebracht en kan een voldoende oordeel worden gevormd omtrent de in het kind sluimerende muzikale talenten. Na het eerste jaar krijgen de kinderen een 1-jarige AVMO-opleiding (Alge meen vormend muziekonderwijs) en be staat de mogelijkheid om deel te nemen aan blokfluitlessen. In het derde jaar kunnen dc kinderen een zodanige theo retische kennis hebben opgedaan, dat op verantwoorde wijze gestart kan worden met instrumentaal onderwijs. Met de leiding van de jeugdspeel- klassen zullen o.m. belast zijn de heer J. Visser te Den Burg en mej. W. M. Veen'kamp te De Koog. De leerlingen zullen gedurende één uur per week les krijgen op een nader te bepalen dag en plaats, aansluitend aan de schooltijden. Minimaal wordt per jaar gedurende veertig weken les gegeven. Het lesgeld voor de jeugdspeelklasse bedraagt voor deze periode ƒ15, Gëhoopt wordt dat behalve te Den Burg en Oosterend ook in De Cooks- dorp, De Koog en Oudeschild voldoende belangstelling voor de vorming van een jeugdspeelklasse zal bestaan. Vooral nu de leerlingen dit jaar uit twee school jaren worden geworven. Het minimum aantal leerlingen voor een klas is 15. Inmiddels zijn de daarvoor in aanmer king komende leerlingen in de gelegen heid gesteld zich als leerling voor de muziekschool op te geven. De sinds 1959 op Texel functionerende school kan zich verheugen in een groeiende belang stelling. Er zijn nu 250 leerlingen. Dat ook de overheid het belang van deze school inziet, blijkt uit de subsidie van ƒ1100,die onlangs v/erd verstrekt. TEXELAARS VOOR POLITIERECHTER DEN HELDER Vrijdag 'kwamen bij de politierechter tal van zaken voor waarbij Texelaars waren betrokken. De heer V. uit Den Burg was reeds enkele malen „voor" geweest omdat hij een kantoorboekhandel en speelgoedhandel dreef en daar niet de bevoegdheid voor had Bovendien moest hij zich verant woorden omdat hij ook onbevoegd een slagerij was gaan drijven. Een gediplo meerd medewerker had zich terugge trokken zodat V. de slagerij had moeten opheffen, maar hij had dit niet gedaan. V. vertelde dat spoedig enkele perso neelsleden examen voor vakbekwaam heid zouden doen maar de politierech ter oordeelde conform de eis van de of ficier: twee geldboetes van 75,voor de reeds langer lopende zaken en J 60, voor het onbevoegd drijven van een sla gerij. Odk G. uit Den Hoorn had niet in overeenstemming met de vestigingswet gehandeld. Ook hij was door iemand met een diploma in de steek gelaten. Boete 30. De niet aanwezige mevrouw D. van Texel werd wegens het wegnemen van geld veroordeeld tot ƒ25,Een ver zachtende omstandigheid was dat zij het geld later had teruggegeven. Een van de drie jongelui die uit „De Oranjeboom" twee verzilverde kande laars en een vaasje hadden weggeno men, was vrijdag aanwezig. Deze, de 21-jarige B. had samengewerkt met de Texelaar De J. en W.R. uit Dordrecht. B. kreeg een boete van 30, Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Van groot belang voor de recreatie van onze gasten is het dat een program ma bestaat van alle activiteiten, die door Texelse verenigingen worden ge organiseerd en die ook voor gasten van belang kunnen zijn. Deze activiteiten worden vermeld in een maandelijks overzicht, dat op ruime schaal, via ho tels en pensions, kampeerbedrijven en badpaviljoens wordt verspreid. De jeugd- en recreatieconsulent en het be stuur van de Stichting Cultureel Werk verzoekt de verenigingsbesturen even tuele plannen voor activiteiten zo spoe dig mogelijk bij het bureau Cultureel Werk bekend te maken, zodat deze in dit overzicht kunnen worden opgeno men. Voor het programma van juli kunnen nog opgaven worden opgenomen. Men dient dan wel de meeste spoed te be trachten, want donderdag a.s. gaat het programma ter perse. Activiteiten, waar het voornamelijk om gaat, zijn: amuse mentsavonden, puzzelritten, klaverjas- drives en bridgedrives, die tevens voor gasten toegankelijk zijn. Voorts fancy- fairs (waarbij een summiere opsomming van de attracties gewenst is), muziek- en zanguitvoeringen, jeugduitvoeringen, strandfeesten, sportdemonstraties e.d. Het bestuur van dc stichting Cultureel Werk doet voorts een beroep op de ver enigingsbesturen, die zich tot op heden niet bezig hielden met het organiseren GYMNASTIEKVERENIGING HIELD DEMONSTRATIEAVOND OOSTEREND Zaterdag heeft de gymnastiekvereniging Oosterend haar jaarlijkse demonstratieavond gehouden. Voorafgegaan door de drumband en de muziekvereniging „Excelsior" werd eerst een rondgang door het dorp ge maakt, die eindigde op het terrein bij de muzieknis. De heer G. de Jong, voor zitter van de vereniging opende de avond en bracht dank voor de muzikale medewerking. Als stoffelijk blijk daar van overhandigde bij een geschenk on der couvert Namens „Excelsior" bracht de heer Th. Medema dank voor deze extra financiële steun, die zeer welkom was. Een team meisjes en vrouwen bracht in vlot tempo een reeks oefeningen met de lange mat, ringen, kast, evenwichts- baliken ongelijke brug. De oefeningen werden onder leiding van de heer A. Keizer gebracht. Steeds werd naar een hoogtepunt gewerkt, waardoor telkens een spontaan applaus opklaterde. De demonstratie werd afgerond met een vrije oefening. De gymnatiekvereniging slaagt er, dankzij dergelijke avonden, in de belangstelling voor deze gezonde sport levend te houden. GESLAAGD DEN HOORN De heer O. Goënga en mevr. N. Goënga-Vinke slaagden te Amsterdam voor het vakdiploma krui denierswaren. Verschijnt dinsdags en rrtjdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.familieberichten 14 d p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Proefnemingen wezen uit Rijkswaterstaat heeft na een uitvoe rig onderzoek vastgesteld, dat de klei van een 25 hectaren groot gebied aan de Vianenweg in Eierland geschikt is om te worden gebruikt voor de verhoging van de Oostelijke zeedijken tot Delta niveau. Het ziet er naar uit dat van dit stuk enkele honderdduizenden kubieke meters klei kuncn worden afgegraven, wat ruimschoots voldoende is voor alle dijken. Voor de verhoging van de Eierlandse dijk waarmee binnenkort zal worden begonnen is iets minder dan 100.000 m3 nodig. Dit betekent dat 'het betrok ken gebied, dat eigendom is van de ba ronesse Verduyne-Jochems te Wasse naar. 2 tot 4 meter diep zal worden uit gegraven. Dit biedt perspectieven voor de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten te Amsterdam, die het aldus ontstane meer van 25 hectare zal kopen. Het is de bedoeling dat er eilandjes in gemaakt worden, waarop vogels kunnen broeden. De belangstel ling van Rijkswaterstaat voor dit ge bied, bestaat sinds vier jaar. Toen ver richtte de Nederlandse Aardoliemaat- schappij er seismische proeven, waarbij bleek dat de klei aldaar van behoorlijk goede kwaliteit was. van evenementen, waaraan ook gasten kunnen deelnemen, om eens te overwe gen dit wèl te doen. Als hot voor dit seizoen niet mogelijk is, dan voor het volgende. Gebleken is dat gasten het zeer waarderen als zij aan verenigings activiteiten kunnen deelnemen. Voorts is de organisatie van zulke evenemen ten door de grotere deelname finan cieel aantrekkelijker. Sportverenigin gen, die bereid en in staat zijn een be paalde sportontmoeting met gasten te bobben, kunnen dit eveneens opgeven. Door de recreatieconsulent zal dan worden getracht een gelijkwaardig gas- tenteam voor de Texelse club te ver krijgen. Over het een en ander kan men zich in verbinding stellen met de heer G. A. Oskam, p.a. raadhuis Den Burg, tel. (02220) 2141 of thuis (02220) 2185, dan wel met de 'heer J. M. de Vries, recrea tieconsulent, tel. (02220) 2141 of thuis 2473. Verenigingen, die wel bepaalde acti viteiten zouden willen organiseren, maar daarbij moeilijkheden ondervin den, kunnen een beroep doen op de re creatieconsulent. In een schrijven aan verschillende Texelse verenigingen wordt het bestuur aangespoord mogelijkheden tot het bie den van recreatie aan gasten onder ogen te zien en desnoods eens een proef te nemen. Vorige week moest zich voor de rechter een Texelaar verant woorden, die eniqe tijd qeleden een verkeersonqeluk had ver oorzaakt. De man werd veroordeeld tot ƒ35,boete en een voorwaardelijke intrekkinq van het rijbewijs qedurende twee jaar. Het qold hier een normale openbare rechtzittinq en het feit van de veroordelinq zou dus bijna zeker in de krant worden qepubliceerd. Dit laatste wilde de veroordeelde evenwel voor komen. Onmiddellijk nadat hij op Texel was teruqqekeerd belde hij ons op en qaf op zeer duidelijke wijze te verstaan dat hij van het qeval niets in de krant wilde hebben. Minstens even duidelijk lieten wij hem weten dat WIJ dat wel zouden beslissen en dat hij er rekeninq mee moest houden, dat aan het qeval wèl publiciteit zou worden qeqeven. Wij voeqden er aan toe, dat rechtzittinqen nu eenmaal worden qe publiceerd omdat dat de taak is van de krant. De pers in Nederland is vrij en laat zich niet de wet voorschrijven door iemand die meent dat hij daar het recht toe heeft. Onze man was het daar evenwel niet mee eens; of wilde het er niet mee eens zijn. Hij herhaalde op weiniq hoffelijke wijze zijn eisen en zei zelfs van meninq te zijn, dat we erop uit waren zijn qoede naam te schaden en hem bij de Texelaars over de tonq te brenqen. Gedurende de rest van de woordenwisselinq qetuiqde de man van een zo qroot qebrek aan re delijkheid en verstand hij brak ten slotte het qesprek abrupt af door de hoorn op de haak te qooien dat we hem niets kwalijk kunnen nemen. Dit qeval staat niet op zichzelf. Her haaldelijk wordt Uw redacteur opqe- beld door mensen, die menen, dat zij een voor hen onqunstiqe publikatie kunnen voorkomen door het eenvou- diq te verbieden. Wij qaan er nooit op m. En als publikatie toch uitblijft, zou dit ook gebeurd zijn zonder het ver zoek van de betrokkenen. In dat qeval was het eenvoudiq niet belangrijk qe- noeq om opqenomen te worden. Veel van deze mensen voeren aan dat pu blikatie voor hen een belediqinq zou zijn. „Nu leest ieder dat ik veroordeeld ben; ik durf niet meer op de straat te komen. Dan zijn mijn eer en qoede naam toch aanqetast?!" Dat laatste is mi een qeweldiqe denkfout. Als men een misstap beqaat, is daarvan de consequentie dat dit in de krant komt. Vaak zelfs twee keer; als het qebeurt en als het „voor" komt. De dader maakt het nieuws. Als iemand niet in de krant wil, moet hij qeen verboden dinqen doen: dus niet moorden, brand stichten, stelen, straatschenden, ver- keersonqelukken veroorzaken enz. Journalisten wordt qeleerd zich niets aan te trekken van mensen, die berich ten uit de krant willen weren. Kranten mensen zijn aanqesteld om nieuws te verqaren. Uitzonderinqen kunnen al léén worden qemaakt als het alqe- meen belanq qeschaad dreiqt te wor den. Wij moqen heel veel op qrond van artikel 7 van de qrondwet, waarin de vrijheid van drukpers is vastqeleqd. Er is aan dat artikel echter iets belang- rijks toeqevoeqd: „behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet". Dat laatste betekent dat niet alles kan. Er bestaan zq. persmisdrijven. Daar aan maakt een journalist zich schu'diq als hij b.v. de koninqin of een ander lid van het koninklijk huis opzettelijk belediqt. Gestraft wordt men ook, wan neer men zich opzettelijk belediqend uitlaat over regerinq, openbaar lichaam (tweede kamer, qemeente- raad), en openbare instellinq (politie, bureau huisvestinq). Voor dit laatste kan de journalist voor twee jaar de qevanqenis in qaan. Ook het beledi- qen van bevolkinqsqroepen is straf baar evenals de zq. „smalende gods lastering" Wanneer kan qezeqd worden dat de redactie van de Texelse Courant bele diqend is? Het antwoord qeeft artikel 261, handelende over het smaadschrift. Hieronder verstaat men het in qe- schrifte aanranden van iemands eer en qoede naam door het ten laste leqqen van bepaalde feiten met het kennelijke doel daar ruchtbaarheid aan te qeven. Ook een journalist, die heeft qemeend frauduleuze handelingen aan de kaak te moeten stellen, kan dus wegens smaadschrift worden vervolgd. De procedure is dan als volgt: Nadat de klacht is ingediend door degene die zich in eer en goede naam voelt aan getast, wordt de journalist als ver dachte vervolgt. De journalist kan nu echter het verweer voeren, dat de feiten juist zijn en dat hij ze gepubli ceerd heeft om het algemeen belang te dienen. Hij mag dan de juistheid van de feiten bewijzen. En als hij daarin slaagt, moet de rechter beoordelen of de man in het algemeen belang heeft gehandeld. Wanneer de rechter dit aanneemt, dan is er niet langer sprake van smaadschrift en de journalist wordt van rechtsvervolging ontslagen. Nu kan het voorkomen dat de feiten wel juist zijn, maar dat de journalist zich, meegesleept door zijn emoties, in de formulering van zijn stuk onnodig beledigend en krenkend heeft uitgela ten. In zo'n geval kan de rechter toch, omdat de onnodig beledigende termen niet in het algemeen belang zijn, een veroordeling uitspreken. En terecht. De pers moet weloverwogen publiceren, d.w.z. alleen datgene, wat men zeker weet en men moet door koele en zake lijke formulering de feiten voor zich zelf laten spreken. Daarvoor doen wij voortdurend ons best. Nu spreken we dus niet over de pers- e t i e k, die b.v. gebiedt dat in het al gemeen geen zelfmoorden of zedende licten worden gepubliceerd tenzij er zeer groot opzien en activiteit door veroorzaakt wordt. Voorbeeld: toen on langs een dame van „De Marsdiep" sprong, werd een zoekactie begonnen, waaraan meerdere schepen en een vliegtuig deelnamen. Ieder voelt dat een verklaring van dit alles gegeven dient te worden, al was het slechts om allerlei wilde geruchten de kop in te drukken. Het is verder vanzelfspre kend, dat feiten worden gepubliceerd, zonder aanzien van de positie van de betrokken persoon. Als iemand een on geluk veroorzaakt maakt het geen ver schil of het de burgemeester of een arbeider is. De redactie van een krant moet er ook nauwkeuriq op toezien, dat inge zonden stukken geen beledigende in houd hebben, ondanks het feit, dat ze „buiten verantwoordelijkheid" worden opgenomen. Hierover iets in een vol gend artikel.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1