Uniek landschap tot ondergang gedoemd? „Catharina-lioeve" nu gezellig en sfeervol eethuis vak.werk Gedurfd initiatief van B. Hoogenbosch Tuin walweggetjes worden opgeruimd extra coirifort Vlessing Elke rimpel verdwijnt W0NINGRUIL M. en A. J. Vonk Indesit koelkasten Fa. Gebr. SCHOORL Aanvoer van vee op de markt Zaterdag heeft de heer B. Hoogenbosch zijn tot eethuis verbouwde boerderij „Catharina-hoeve" in gebruik genomen. Dit is een zeer opmerkelijk initiatief, want de heer Hoogenbosch heeft nog geen ervaring in de Horcca-sector opge daan en was tot mei vorig jaar „gewoon" boer. Hij had evenwel meer vertrou wen in de toeristische dan in de agrarische toekomst, waardoor hij besloot zijn boerenschuur aan de Duinweg, juist aan de rand van de Dennen, om te bouwen tot een eethuis en de stal, waar 24 koeien stonden, tot woning. Niet de gehele vloeroppervlakte van de schuur werd bij het eethuis getrokken; er bleef een gang over met vier ruime slaapkamers, waarin de pensiongasten een modern onderkomen vinden. teiten te serveren, waarmee het bedrijf zich een naam zal kunnen verwerven. Het eethuis is de gehele dag geopend, misschien ook 's winters. De verbouwing werd uitgevoerd door aannemer B. Gieze naar een ontwerp van de architect C R. Alkema te De Koog. Voor de stoffering tekent de fa. J. M. Moerbeke; voor de rieten dakbe dekking zorgde de rietdekker Luiken. Het schilderwerk werd in hoofdzaak verricht door de heer Hoogenbosch zelf, voor de rest zorgde B. Beumkes. Elek trische voorzieningen werden aangelegd door Dros' Smederij. Zeer opvallend in de 130 m2 grote eetruimte is de vrijstaande open haard, die midden in het vertrek is gebouwd. Zaterdag was de metalen kap boven de vuurplaats nog niet aangebracht, maar binnenkort za) men zich kunnen war men bij een groot vuur. Bijzondere bouwproblemen heeft dit niet gegeven, want het grootste deel van de grote schoorsteen was reeds aangebracht en kwam vroeger uit in de huiskamer. Van buiten is nauwelijks te zien dat „Catha rina-hoeve" geen boerderij meer is. Als de wagendeuren worden geopend ziet men echter de glaspui die deze voor malige ingang afsluit. Ook de ramen aan de andere zijde werden vergroot. Dit was mogelijk omdat de boerderij niet op de monumentenlijst staat, zodat uitwendige veranderingen geoorloofd waren. Dit betekende echter ook dat de kosten van de verbouw geheel op reke ning van de heer Hoogenbosch komen. Maar ook zonder de Monumentenzorg heeft de initiatiefnemer waardering voor de oude stijl weten op te brengen. Van binnen ademt het eethuis een rus tieke en gezellige sfeer, wat bereikt is door het boerenkarakter van de ruimte niet aan te tasten. Het hout bleef on geverfd, de hanenbalken zijn niet weg gewerkt en zelfs het touw in de nok, dat vroeger werd gebruikt om op de hooitas te komen, is er nog. Geheel in stijl is ook de uit oude steen gemetselde bar en het meubilair: 70 zitplaatsen to taal De heer Hoogenbosch heeft zich in de afgelopen wintermaanden met de theoretische kanten van zijn nieuwe be roep vertrouwd gemaakt. Vanaf Pasen heeft hij ook zelf intensief aan de ver bouwing meegewerkt. De heer Hoogen bosch is voornemens om in zijn eethuis in de naaste toekomst Texelse speciali- Vrij baan voor politie DUITSERS GAVEN HET VOORBEELD Dat een Duitser zich in het algemeen meer gedisciplineerd weet te gedragen dan een Nederlander en zich ook meer stoort aan het gezag, is algemeen be kend. Waarmee niet gezegd is dat Duit sers betere mensen zijn, want deze eigenschap heeft hen wel eens tot volg zaamheid gebracht, die zij achteraf heb ben betreurd. Zondag moest de Rijks politie evenwel constateren dat Neder landers wel heel erg onverschillig kun nen zijn. Toen de politiejeep om zeer dringende redenen aan het strand van Westerslag moest zijn en daarvoor het zwaailicht en de meertonige hoorn in werking had gesteld, bleek dit op de Nederlandse weggebruikers weinig in druk te maken. Terwijl de Duitse auto's onmiddellijk uitweken en in de berm stopten om de jeep doorgang te verle nen, bleven de Nederlanders rustigjes voor het politievoertuig uitrijden en maakten weinig aanstalten om de weg vrij te maken. Dit leidde tot vertraging en veel ergernis van de inzittende poli tiemannen. Waarschijnlijk ten over vloede zij opgemerkt dat men een poli tieauto met zwaailicht en werkende hoorn onmiddellijk moet doorlaten. Als geen bijzondere spoed geboden is, wordt van deze alarmsignalen nl. geen gebruik gemaakt. Door het ophouden van de politie, die veelal wordt gevolgd door een ziekenauto of brandweerwagen, kan men de hulp bij ongelukken of brand ernstig belemmeren. SCHIETOEFENINGEN Op 23 en 24 juni 1965, 's morgens van 8 tot 12 uur zal worden geschoten door Hr. Ms. Noord-Brabant, vanaf de Noordzijde steiger 21. Onveilige stro ken vanaf Fort Harssens langs peilings- lijn 0,50 rechtwijzend. 1 mijl breed in N.W.-richting en 4 mijl breed in Z.O.- richting van genoemde peilingslijn. Max. onveilige afstand 12 mijl. Veilig heidsschip aanwezig. TEXELSE MARKT Gisteren werden te Den Burg 826 lammeren aangevoerd, die 80,tot ƒ118,opbrachten, 12 nuchtere kalve ren, van 160,— tot 225—, 14 schapen 90 tot ƒ125,—; 9 biggen 40,— tot ƒ55— en 3 geiten ƒ15,— tot 35,—. SCHOOLREIS VAN DE LANDBOUWSCHOOL Evenals vorige jaren is de trip naar de overkant van de Landbouwschool ook dit jaar weer een succes geworden. Vele interessante dingen heeft men op deze reis, die helemaal tot in Zuid- Limburg voerde, beleefd. De eerste pleisterplaats was de vee markt te Purmerend. Hierop volgde een bezoek aan Oud-Valkeveen, waar vooral de motorkano's de grote belangstelling hadden. Het laatste object was die dag het openluchtmuseum te Arnhem. In de jeugdherberg „Alteveer" te Arnhem overnachtten die nacht ook de C.V.O. van Den Burg, de O.L.S. te Oudeschild en nog enige andere lagere scholen, tezamen ongeveer 220 personen. De volgende dag werd de reis voort gezet naar Oosterbeek. waar het be drijf slaboratorium voor grond- en ge- wasonderzoek, en naar Berg en Dal bij Nijmegen, waar het openluchtmuseum van de Heilige Land-stichting werden bezocht. Van hier ging het naar de jeugdherberg t Heemet te Vaals, 's Avonds werd het drielandenpunt met een bezoek vereerd en Duits en Bel gisch grondgebied betreden. De derde dag was geheel voor Zuid- Limburg. Eerst ging het naar de Model Steenkolenmijn te Valkenburg waar wij uitleg kregen van een gepensioneerde mijnwerker, die 40 jaar in de mijnen gewerkt had. De jongens volgden zijn uitleg met zo'n aandacht en toewijding, dat de gids hiervoor dank bracht aan het eind van de rondleiding. Hierna volgde de forellenkwekerij te Gulpen, waar uitleg werd gegeven over het kweken van forellen, goudvissen en zalm. Bij de vijvers mocht men probe ren een forel te pakken met de hand als de forellen naar voedsel kwamen happen. Het lukte geen van allen. Vervolgens ging het langs het Ame rikaanse oorlogskerkhof te Margraten, waar even halt gehouden werd bij de ruim 8100 marmeren kruisen op de oorlogsgraven en het grote monument, dat ter nagedachtenis van hen die vie len voor enze vrijheid was opgericht. 's Middags ging het naar Maastricht, waar een bezoek gebracht werd aan de Sint Pietersberg met zijn 2000 donkere gangen. Middenin was het echter helder verlicht met TL-buizen. Daar waren de champignonkwekerijen, die ook bezich tigd werden De terugrit ging langs de Mergellandroute, de meest zuidelijke weg van Nederland door een schitte rend heuvelland met vele fraaie verge zichten. Ook deze nacht werd weer doorgebracht in de jeugdherberg te Vaals. De volgende dag werd de terugtocht aanvaard. Eerst ging het naar de Coöperatieve Eiermijn te Roermond, waar men de aanvoer, verwerking en export van eieren kon aanschouwen. De geluiden waren hier echter pessimis tisch. Er werden maar 4 miljoen eieren per dag verwerkt. Dit was 3 jaar gele den 15 miljoen Duitsland, onze grote afnemer van eieren, had zijn eigen boeren aan het kippen houden gezet. Daardoor was de prijs in Nederland niet meer lonend, met als gevolg teruggang van het kippenhouden in Nederland. Van Roermond ging het naar 's Her togenbosch. waar de St. Jan werd be zichtigd onder leiding van de heer Frans van Valderen, die de kunst ver staat een groot gezelschap te laten ge nieten van de unieke schoonheid van dez kathedraal. Daarna werd nog een half uurtje gestopt te Volendam, voor dat de reis naar Den Helder ging, dat om kwart over zeven bereikt werd. Door moeilijkheden met de brug van de Marsdiep op Texel, kwam men on geveer een half uur te laat op het eiland. HEIMWEE NAAR TEXEL Voor de 11-jarige Robin Landwier uit Haarlem is Texel het land waar hij bijzonder graag is. Vorig jaar was hij bijzonder ongelukkig. Nauwelijks op 't eiland aangekomen werd hij getroffen door een acute blindedarmontsteking met complicaties, waardoor hij zes we ken in het ziekenhuis te Den Helder moest verblijven. Van de Texelse va kantie kwam toen niets meer terecht. Maar Robin werd voortdurend ge plaagd door heimwee naar het eiland en telde de dagen, die hem nog van de grote vakantie scheidden. Hoe hevig hij naar het eiland verlangde bleek wel uit het papier, dat hij had gemaakt en dat in 52 vakjes was verdeeld. Elk der vakjes bestond uit zeven blokjes en iedere dag knipte Robin er een blokje at. Zeer verheugd was onze jonge Texel-vriend, toen hij vorige week het laatste blokje verwijderde en met zijn ouders naar zijn langverbeide vakantieoord reisde. Nu speelt hij ge lukkig op en bij het bungalowterrein van de familie D. v.d. Werf aan de Californiëweg en de enige zorg, die hem kwelt is het helaas geringe aantal blokjes dat hem scheidt van de onver mijdelijke terugreis (INGEZONDEN) Nu de werkzaamheden voor de Ruil verkaveling op een groot deel van het eiland gereed zijn, kan men zien welke de gevolgen hiervan zijn voor het landschap. Op vele plaatsen zijn nieuwe tuinwallen gezet, die lineaalrecht het land doorsnijden. Pas gegraven sloten, niet minder recht, vervangen de oude kronkelige afwateringen en cenen. Vrij wel alle schapenkolkjes zijn verdwenen en het land is, waar maar even moge lijk. geëgaliseerd. Ongetwijfeld heeft dit alles zijn nut. Maar over het eco nomisch aspect zijn in de Texelse Cou rant reeds vele kolommen vol geschre ven, zodat men hiervan langzamerhand voldoende is doordrongen. Het eigen lijke landschap, en dan wel het voor Texel typische landschap, kreeg tot nu toe maar heel weinig aandacht, mijns inziens te weinig, het vele streekeigene, dat intussen reeds verloren is gegaan in aanmerking genomen. Landschappe lijk gezien is het eiland onnoemelijk veel saaier geworden. Vaak zijn het kleinigheden, maar al deze kleinighe den met elkaar maakten het landschap interessant en boeiend voor wie er oog voor had en dat zijn toch méér Texe laars dan vaak wordt aangenomen. De Hogeberg Bij herhaling is mij van bevoegde zijde verzekerd, dat het gebied van de Hogeberg van ieder belangrijk ingrij pen verschoond zou blijven en dat er ook geen plannen in die richting be stonden. Het landschap daar, zoals dat door tientallen generaties Texelaars in de loop der eeuwen zijn huidige vorm kreeg, is een stuk Texel, dat UNIEK IS IN DÈ WERELD. Het is niet alleen een prachtig landschap, dat reeds velen in vervoering bracht. Het vertegenwoor digt ook een brok oer-Texelse. onver vangbare cultuur. Dit landschap te schenden zou van een botte onverschil ligheid getuigen, die onvoorstelbaar is. Terecht heeft de overheid dan ook een bouwverbod voor de zuidzijde van de Emmalaan opgelegd! Eufemistisch In de Texelse Courant van 15 juni schrijft de heer C. van Groningen onder het opschrift „Goede vorderingen van de Ruilverkavelingswerkzaamheden" onder meer: „Verder moet nog werk uitgevoerd worden op een beperkt ge deelte van de Hogeberg. Hier bestaat het werk voor het grootste deel uit het plaatsen van nieuwe tuinwallen en het opruimen van de oude wallen". Dit nu is wel wat eufemistisch uitge drukt. Wat is er namelijk in werkelijk heid aan de hand? Welnu, het ligt in de bedoeling alle dwarsweggetjes, die van oost naar west, dus van de Schilderweg richting Leemkuil het land doorkruisen, op te ruimen. Alleen de weggetjes, die van Den Burg naar Zuidhaffel lopen, schijnen behouden te blijven. Reeds zyn op verscheidene plaatsen de tuinwallen gezet, die de nieuwe afscheiding zullen vormen. Voldongen feit? Er staan dus héél andere plannen op het punt tot uitvoering te worden ge bracht dan „het plaatsen van nieuwe tuinwallen en het opruimen van de oude wallen". Ik vraag me dan ook af, waarom de heer Van Groningen dit zo schreef. Ligt het in de bedoeling de Texelaar^ straks voor een voldongen feit te stellen7 Dat is bv. ook gebeurd met het stukje oude dijk aan de vroege re Kogerweg, nabij Hermanshoeve. De vernietiging van het landschap aan de Hogeberg, die nu voor de deur staat, is onvergelijkbaar veel ernstiger! Daarom meen ik er goed aan te doen, de verheimelijking van de in werkelijk heid in het kader der Ruilverkaveling aan de Hogeberg uit te voeren plannen, te signaleren. Dit stuk Texel heeft niet alleen het hart van veel Texelaars, maar ook het mijne. De Ruilverkaveling is geen natuurramp, maar gewoon men senwerk. Op de gang van zaken hierbij kan dus invloed worden uitgeoefend. Laat ons nageslacht ons hier niet van vandalisme mogen beschuldigen! Ad Blok van der Velden, De Koog. Nieuwe ambulance aangekocht TESO DRAAGT ZIEKENVERVOER OVER AAN GEMEENTE De N.V. TESO heeft ten behoeve van het ziekenvervoer een tweede ambu lancewagen aangeschaft. Het is een hypermodern voertuig van het merk Peugeot, dat ƒ21.000,heeft gekost. De wagen biedt plaats aan drie bran cards, waarvan er twee boven elkaar kunnen worden aangebracht. Er blijft dan voldoende ruimte over voor de be geleidende arts of verpleegster. De wa gen is aanmerkelijk ruimer dan de sedert enkele jaren in gebruik zijnde ambulance, die nu als tweede auto een reservepositie gaat innemen. De keuze van de nieuwe wagen viel na uitvoe rig overleg met de Texelse artsen, die zich over de mogelijkheden van de nieuwe aanwinst enthousiast hebben uitgelaten. Tijdens het vervoer is het mogelijk de patiënt(en) te behandelen, wat voor al in spoedeisende kraamgevallen van belang kan zijn. De wagen is voorzien van blauw zwaailicht, drietonige hoorn, zuurstofapparaat en slijmafzuigappa- raat. Voorts is een air-conditioning aan gebracht, zodat zowel 's zomers als 's winters de gewenste temperatuur kan worden bereikt. De aanschaf van de tweede ambu lance valt samen met belangrijke orga nisatorische veranderingen bij het zie kenvervoer op Texel. De N.V. TESO zal zich per 1 juli niet langer met dit ver voer bezig houden en deze taak over dragen aan de gemeente Texel. Een des betreffend voorstel is vandaag aan de Texelse gemeenteraad toegezonden. De gemeente besteedt het ziekenvervoer uit aan de heer A. Smidt, bij wie de twee auto's gestationeerd zullen wor den. Overigens blijft TESO in belangrijke mate aan het ziekenvervoer meewerken. Jaarlijks zal de onderneming ƒ2000, bijdragen in de kosten van het bootver- voer van auto en inzittenden. Op de redenen, die tot deze organisatorische veranderingen hebben geleid, komen wij uitvoerig terug in de krant van vrijdag. TEXELAAKTJES Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. 3 regels ƒ1,elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer 0,25 meer. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Zolderopruiming, lom pen, ijzer en metalen. J. Jongedijk. Schilderend 60 telefoon (02220) 2777 Weet je nog wel oudje? Dit kunt u zeggen wan neet u die leuke trouw foto bekijkt over 50 jaar die gemaakt werd bij het orgel. Voor uw zilveren of gouden huwelijksfeest. Laat ook voor uw gasten op uw kampeer- of bun galowterrein het orgel komen. J. Zwan, De Koog tel. 312. Te k. Renault 5 1963. Z.g.a.n. Wilhelm.laan 49, Den Burg, Texel. Net kosthuis gevraagd. Brieven onder no. 795 aan bur. van dit blad Te koop geheel uit- neembare z.g.a.n. Mut- saerts kinderwagen, okt '64. Beatrixlaan 56 Met blijdschap geven wij kennis van de ge boorte van onze dochter en zusje Geertruida Dorothea We noemen haar Erica. J. Hopman D. C. Hopman-Zijm Frans Hans Caroline Den Burg, Texel. 20 juni 1965, Gasthuisstraat 16. Bieden zich aan voor 2 16-jarige H.B.S.-ers 1 juli - 1 augustus. Telefoon (05190) 3167 Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter Anja P. Witte N. Witte-Witte Texel, 19 juni 1965, Spang W 29. De Waal. Op vrijdag 18 juni 1965 vertrouwde God ons een dochtertje en zusje toe. Wij gaven haar de naam Cornelia C. Koers-Stark N. D. Koers Map, Agaath, Henderien, Nico, Frans en Henk. IJmuiden, Herculesstraat 23. Heden nam God vrij onverwachts tot Zich zijn kind, onze gelief de Man en Vader Gcrrit Jan Meijer in de ouderdom van 73 jaar. A. C. E. Meijer-Buys J. Meijer Amsterdam, 18 juni '65 Overtoom 507 III. De teraardebestel ling zal plaats hebben dinsdag 22 juni tegen 14.00 uur op de be graafplaats „Zorg- vlied" aan de Amstel- dijk. Vertrek vanaf de rouwkamer te 13.30 u. Op 20 juni werden wij verblijd door de geboorte van een dochter en zusje Cornelia Wilhelmina Margaretha (Kolinda) B. M. v.d. Vis-de Ridder P. B. v.d. Vis Tonie Vliestraat 12, Oosterend. Sietse Visser en Tiny de Boer hebben de eer u, kennis te geven van hun voor genomen huwelijk, waar van de voltrekking zal plaatsvinden op D.V. vrij dag 9 juli 1965, n.m. 2 uur in het Polderhuis te Den Burg, Texel. Kerkelijke bevestiging door de weleerwaarde heer ds. P. Uidam, n.m. 3 uur in de Geref. kerk te Den Burg. Wilhelminalaan 98, Den Burg, Texel. Oude Kampweg 7. Exloo. Receptie op de trouwdag n.m. van 5 tot 6 uur in het gebouw achter de Geref. kerk te Den Burg. Toekomstig adres: Wever straat 61, Den Burg, Texel Voor de belangstelling bij ions huwelijk onder vonden, zeggen wij u, me de namens wederzijdse ouders, heel hartelijk dank. Piet Keijser Marga Keijser-Backer De Ruyterstraat 85 c, Oudeschild. Heden is na een kort stondige ziekte van ons weggenomen onze lieve zuster en pleeg moeder Elsiena Janticna Melissen, geb. Bouwman, in de ouderdom van 65 jaar. H. P. Bouman E. Bouman-Vermaas F. Kraai-Bouman R. v.d. Hoek- v.d. Heide H. v.d. Hoek Hansje H. Bulthuis J. Bulthuis-Hartland Texel, 21 juni 1965. Wilhelminalaan 106, Den Burg. Geen bloemen. De crematie zal plaats vinden donderdag 24 juni 12 uur te Wester- veld. Beha van Sanfor poplin. Doorgestikte, 4-delige cups voegen zich comfortabel naar uw vormen Geeft pittig figuur, jeugdige flalrl Extra comfort: de haak-ln-schou- derbandjes hebben geen loshangende eindjes. A, B en C cups 5.95 Niet voorgevormd vanaf 4. 95 V3rkr»jgbaar bij; waar Marchal verschijnt! De Marchal rimpelcorrec tor heeft een werking van 8 uur. Prijs 8,75. Vol doende voor maanden. Gratis folder bij drogis terij A. van der Slikke, Parkstraat 20, Den Burg. Den Helder-Texel Aangeb. eengezins 4-ka- merwoning met achter tuin en schuurtje, mooi uitzicht. Gevr. 4- of 5-kamerwo- ning in Den Burg. Vinkestraat 41, Den Helder ZIE ONZE SHOWROOM JONKERSTRAAT 4 GROOT AANTAL ZEER LICHT BESCHADIGDE tafelmodel van ƒ338,voor ƒ279,- 125 liter. 5 jaar volledige garantie. TELEFOON 2550 Burgemeester en wethouders van Texel maken be kend, dat de aanvoer van vee vanaf maandag 28 juni 1965 weer alleen kan geschieden tussen 8 en 10 uur, uitsluitend door de Binnenburg, komende van de Stenenplaats. Texel, 21 juni 1965. De burgemeester, C. De Koning De secretaris. P. Beemsterboer

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2