S VEEL LIEFS VAN RONNIE „Bevredigend" en toch geen aanbeveling BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF LANDBOUW en VEETEELT C >«n tronlntfru f NCi al meer dan 300 000 enthousiaste VW-rijders in v Nederland! rubriek voor I o»«u*r De heer Rozendaal meende te moeten reageren op een opmerking van onze kant, waarin iets gezegd werd over 'het op zijn bedrijf toegepaste drijfmest- systeem. Naast de twee originele drijf- meststallen op de bedrijven van C. Vla ming, „Utopia" en H. Stark, Vuurtoren- weg, is er op het bedrijf van de heer Rozendaal n.l. een nieuwe stal met eveneens een drijfmestsysteem. Het bij zondere in deze laatste stal is, dat hier een grup van normale afmetingen ge bruikt wordt voor drijfmest. We hebben oor voor de opmerkingen van de heer Rozendaal, dat dit voorde len geeft. De kosten zijn uiteraard lager, omdat het bouwen van een normale grup minder kost dan de zeer grote drijfmestgrup. Bovendien wordt een groot bedrag bespaard door het weg laten van de roosters op de grup. Bij 'het originele systeem heeft men die be slist nodig, omdat het zowel voor mens als dier onmogelijk is deze grup te pas seren zonder dat deze dichtgelegd is met roosters. Als verder voordeel wordt door de heer Rozendaal genoemd, dat men op ieder moment kan terugkeren tot de normale wijze van uitmesten. Dit zou vooral van belang zijn in een lange vorstperiode als de mengmestkelder vol raakt en de kelder als gevolg van de weersomstandigheden niet leeg ge maakt kan worden. Geheel denkbeeldig zijn de moeilijk heden 'bij het voorkomen van een lange vorstperiode niet. Wel menen wij te moeten opmerken, dat de kelder in ieder geval voldoende groot zal moeten zijn om een flinke vorstperiode te kun nen overbruggen. Daarbij zal men er steeds op moeten letten, de kelder leeg te hebben als er voortekenen zijn voor het aanbreken van een vorstperiode. Ook nadelen van het gewijzigde systeem In het voorgaande werden enkele pluspunten van het door de heer Rozen daal toegepaste systeem genoemd. Er zijn echter ook nadelen. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat de afvoer van de drijfmest in een kleine grup eerder stagneert dan in de speciale drijfmestgrup. De afvoer komt tot stand door het grote verhang, dat ontstaat tussen het gedeelte van de grup, dat het dichtst bij de kelder ligt en het einde van de grup. Door dit verhang gaat de mest op een bepaald moment aan het glijden. In een kleine grup kan dit ver hang nooit zo groot worden en daarom zal men op een bepaalde manier dit glijden van de mest moeten helpen be vorderen. Bij mijn bezoek aan de stal van de 'heer Rozendaal deelde deze mij mee, dat hij dit een enkele keer deed door water toe te voegen. Verder zal men er voor moeten zor gen dat de voeding van het vee zodanig is, dat de mest niet te vast is. Vooral bij jongvee is dit 'n gevaar. Enigszins vaste mest geeft in de originele drijfmeststal al bezwaren, maar bij een kleine grup moet dit gevaar veel grote zijn. Bij een grote grup moet deze met roosters bedekt worden. Bij de kleine grup gebeurt dit niet en uit het oogpunt van het passeren van de grup is dit ook niet nodig. Wel vinden we een derge lijke open grup met een mengsel van vast mest en gier een minder „smake lijk" gezicht. Bij de grote grup met rooster valt dit veel minder op. Men kan hier zwaar of minder zwaar aan tillen. Persoonlijk vinden wij het een nadeel. Daarom geen aanbeveling Op grond van het voorgaande komen we er toe te spreken van een „bevredi gend" verloop, maar van de onmogelijk heid om in dit stadium dit systeem aan te bevelen. Ik meen, dat er een zegswijze is. die beweert, dat het beste de vijand is van FEUILLETON miiiiiiiiiiiiiMiiHMiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiMiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii intimi in minimi minimi mm imiim minim nu hi minimi mm tiiiiiHitiiiiiiiMMiiiiiiiiii door Maartje Zeldenrijk 3. Zo. dacht hij, het is dus in de smaak gevallen bij ons danseresje. Wat moet ik ervan maken7 Een hit? Misschien is ze het type, dat helemaal niet wegloopt met toppers. Even dacht hij na en keek naar zijn collega's. Hij kwam overeind. „Een verzoekje van onze Yolanda om nog eens te zingen. Wat denken jullie ervan? Geef me eens een tip". De guitarist lachte. „Je eigen compo sitie natuurlijk". Ronnie aarzelde. „Ik weet niet. of dit publiek er wel geschikt voor is". De ander keek naar de klok. „Om half één? Het kan net nog. Zal ik je aankondigen?" „Vooruit dan maar. Ik wou, dat ik het nooit gemaakt had". „Man het is toch goed? De melodie is voortreffelijk. We doen het maar, he?" Zwijgend gaf Ronme hem de micro foon en de guitarist begon; „Dames en heren, u hebt vanavond een paar keer naar onze Ronnie Beelen kunnen luiste ren. Maar behalve pianist en zanger is hij ook componist. Zelf heeft hij een liedje! geschreven met Nederlandse tekst en bovendien de muziek ervan gecomponeerd. Op verzoek zal hij dat nu nog zingen. De titel slaat precies op hem en luidt: Ik ben heel gewoon maar een jongen. Dames en heren, ik vraag uw welwillende en gewaardeerde aan dacht voor onze Ronnie Beelen, heel ge woon maar een jongen". het goede en het betere. Als voorlich ters 'hebben we een zeer kwetsbare po sitie. Wij kunnen in feite alleen die za ken aanbevelen, die in de praktijk be wezen hebben, dat ze de beste oplossing zijn. Het normale drijfmestsysteem heeft bewezen goed te zijn. We zouden niet graag beweren, dat er in de toe komt geen wijziging komt, die het sys teem nog verbetert. Van het systeem, waarmee de heer Rozendaal werkt zijn er nog slechts enkele gevallen. En de deskundigen, waarvan de landbouw- voorlichters hun adviezen ontvangen zijn tot op dit moment van oordeel, dat lhet systeem, zoals dit is toegepast op de bedrijven van Vlaming en Stark tot nu toe de voorkeur verdient. En dat niet, omdat voorlichters er op uit zijn de vee houders geld uit de zak te kloppen, maar omdat zij van mening zijn, dat in de eerste plaats gezorgd moet worden voor een systeem, dat ook bij minder goede omstandigheden toch een goed re sultaat geeft. ZONDER COMMENTAAR Bij een onderzoek naar de oorzaken van verkeersongevallen aan de hand van 145.000 verzekeringsdossiers in West- Duitsland bleek slechts in 3256 geval- vallen (dat is 2,2%) het te snel rijden de directe ongevalsoorzaak. Van dit aantal was in 176 gevallen sprake van sneller rijden dan de overheid ter plaatse had voorgeschreven. VW 1200 de Luxe af Amersfoort Dros' Autoccntrale Schilderend 56 Den Burg (Texel) telefoon (02220) 2151 Er klonk een applausje. Terwijl hij opstond en de microfoon overnam, ont moette hij de blik van Yolanda, die hem vriendelijk toeknikte. Nou, op hoop van zegen dan maar. Beter nu dan. om negen uur. Het orkestje zette met veel lawaai een vlot tempo in, maar toen Ronnie Beelen begon te zingen, ebde de muziek naar de achtergrond en was het zijn stem, die domineerde: Ik ben heel gewoon maar een jongen, geen nozem en ook vast geen bink; ik heb een paar sterke longen, 'k forceer niets, dat is me te link. Ik weet het: ik ben geen Adonis, aan wedstrijden doe ik niet mee, en trots aan mij alles gewoon is, ben 'k toch met mezelve tevreê. Daarom zing Ik rustig een liedje, in m'n eentje, wie weet krijg ik chance. 'k Ben vrij man, ik heb dus geen grietje, dus, dames, u hebt nog een kans". Toen het eerste couplet gezongen was, had Ronnie al gezien, dat Yolanda en haar vrienden, met uitzondering van de dikke, aandachtig geluisterd hadden. Er werd zelfs niet aan de tafel gespro ken, terwijl ook elders in de zaal be langstelling groeide voor dit nummer. Hij knikte onmerkbaar tot de guita rist en begon het tweede coplet: „Wie sprak van boosaardige mensen? Die kennen geen lied'ren, nietwaar? Daarom wil 'k u allen toewensen: Wees vrolijk en zing met elkaar, tezamen een simpel, klein liedje, in 't Hollands, in 't Engels of Frans; en kijk dan maar rond naar 'n grietje, wie weet, heb u plots'ling een kans!" DE TAREWESTENGELGALMUG De laatste weken komen in de Mede delingen voor de Landbouw via de ra dio berichten door over de aantasting van granen door de tarwestengelgal- mug. Enkele landbouwers vroegen ons of ook op ons eiland het gevaar van schade door genoemd insect aanwezig is. Uiteraard mogen we niet aannemen, dat dit insect zich op de duur door onze eilandpositie zal laten weerhouden zich hier te vestigen. Gesteld al, dat deze mug de reis over het Marsdiep niet ma ken kan, dan zijn er toCh wel andere mogelijkheden om op ons eiland te im migreren. Ter geruststelling van de graanver- bouwers kunnen we echter meedelen, dat de aanwezigheid van deze mug op ons eiland nog niet is vastgesteld. Die aanwezigheid moet in de eerste plaats worden geconstateerd door het voor komen van hoopjes bruin-rode eieren op het blad van wintertarwe, zomer- tarwe en zomergerst. Die eitje zijn zo klein, dat ze zeker met het blote oog niet als eitjes te onderscheiden zijn. Daarom kunnen we beter spreken van roodbruine streepjes of stippen, die dan een verzameling eitjes betekenen. Bij de controle zal het in de eerste plaats moeten gaan om percelen, waar een mtensieve graanbouw plaats heeft. Gevallen, waarin dus tweemaal of nog meerdere malen aaneen een graangewas wordt verbouwd. Dergelijke percelen zijn er op ons eiland nog al wat. Verder kan er rekening mee worden gehouden, dat vooral percelen, waar veel kweekgras voorkomt bijzonder in trek zijn. Het insect heeft beslist een voorkeur voor dit onkruid. In de ko mende weken zullen we doorgaan met het controleren van percelen, waarbij we ook op de medewerking van de graantelers rekenen. KINDEREN ZOEKGERAAKT Het zeer welkome zonnige week lokte zondag vele badgasten en Texelaars naar het strand. Het was, hier en daar behoorlijk druk, zodat het kon gebeuren dat ouders hun kinderen uit het oog verloren. In twee gevallen leidde dit tot het waarschuwen van de politie, die ijverig mee hielp zoeken. Aan het strand van Westerslag verdwenen drie kinderen: een meisje van 10 en twee jongens van 6 en 4 jaar. Ze werden uren later door een gast aangetroffen in de duinen bij De Koog. Het luid huilen de drietal kon spoedig bij de ouders worden teruggebracht. Ook een 4-jarig Duits jongetje had een hele wandeling achter de rug toen hij in de Slufter werd gevonden. Op het strand van De Koog was hij bij de ouders weggelopen. Hij haalde diep adem. Nog steeds keek Yolanda hem onafgebroken aan. De gehele zaal was opmerkelijk stiller geworden dan gewoonlijk. Ik heb er succes mee, dacht hij. De guitarist zette in voor 't volgende couplet: „U kent me, ik speel hier al weken of maanden? Ik weet het niet meer. Ik heb u al heel vaak bekeken, u. dames, en ook u, meneer. Ik zou best zo door kunnen kwelen, maar de baas kijkt al scheel, da's niet fijn. Dus ga 'k u niet langer vervelen, en zing nog tot slot dit refrein: Zo'n gewoon huis- en tuinmelodietje, waarin je wat zinnetjes vlecht, 't geheel wordt dan soms een leuk liedje och, 't leven is heus niet zo slecht!" Hij boog en het applaus daverde op. Vriendelijk lachend boog hij nog eens speciaal naar de jonge vrouw, die ent housiast klapte en hem toelachte. Als het ware liefkoosde hij haar met zijn ogen, maar wendde zich voorts naar de andere bezoekers, van wie velen niet minder aktief aan de bijval deelnamen. De guitarist keek hem aan en zei: „Zie je nu wel, dat je er altijd succes mee hebt?" Ronnie knikte en wuifde met zijn 'handen, waarna het applaus verstomde. „Dank u wel, dames en heren, voor uw waardering. Maar.over een kwar tiertje is het sluitingstijd, dus moeten we 't hierbij laten. Doch, we zijn u zeer erkentelijk voor uw hartelijk applaus en daarom zullen we besluiten met een langzame wals: „Sag' beim AbsChied leise: Servus". Medewerking aan Concours Hippique RUITERS VAN AMSTERDAMSE BEREDEN POLITIE NAAR TEXEL Aan het Concours Hippique, dat op zaterdag 24 juli door de Vereniging voor Vrienden van het Paard wordt georganiseerd te Den Burg, zal worden meegewerkt door 16 ruiters van de Am sterdamse bereden politie. Dit is zeer veelbelovend angezien de ruiters in staat zijn enkele spectaculaire nummers te brengen. Deze mededeling werd zondagmiddag gedaan in het vliegveldhotel door de voorzitter van de Paardensportvereni ging, de heer Joh. C. Roeper, toen de deelnemers aan de jaarlijkse gezellig- heidsrit daar pauzeerden. De gezellig- heidsrit 'had, mede door het zeer goede weer, een geslaagd verloop. Ongeveer vijftig personen namen deel, waaronder vrij veel jongeren. Als gast reed Dr. D. Rempt, voorzitter van het Warmbloed Paardenstamboek in Nederland, mee. Alle karren, die in de rit meereden, waren van oorspronkelijk oud model. Vier exemplaren waren afkomstig uit het onlangs geopende wagenmuseum te De Waal. Vanaf het startpunt tot het vliegveldhotel werd ca. 25 km. afge legd, zodat de meeste deelnemers er na afloop totaal 35 km. hadden opzitten. In het vliegveldhotel werd het woord gevoerd door Dr. D. Rempt en de heer Joh. C. Roeper. Voor onderhoudende voordracht zorgde de heer Cor Zilver, die zich tevens ontpopte als een uitste kend pianist. Tijdens de rit werd deel genomen aan een foutenwedstnjd. Men diende uit te zien naar „onmogelijkhe den" op de route. Die waren er genoeg Zo wapperde ergens de Texelse vlag verkeerd om, stond een S'hell-vlag op een Caltexpomp en prijkte een OK- bordje op een BP-station. De fouten moesten worden genoteerd en wie de meeste had. kwam in aanmerking voor de prijs. De gelukkige was de (jonge) heer Beers, die alle „onmogelijkheden" had opgemerkt. SPAANSE SCHONE TOONDE TEXELSE SCHAPEN MADRID Evangelina Gordo. een Spaanse schoonheid van nog geen twin tig lentes heeft zich op de internatio nale Landbouwtentoonstelling te Ma drid in het Nederlandse paviljoen o.a. bezig gehouden met het tonen van Texelse schapen. Zij deed dit met een bijzondere charme en leidde vele ge- interesseerde Spanjaarden langs de stallen. De Nederlandse inzenders wa ren bijzonder tevreden over de resulta ten. De Texelse schapen werden ver kocht tegen zeer hoge vraagprijzen. Misschien een idee voor onze lamme- renmarkt. Terwijl de paren dansten, begon nen Blikkie en de beide dienstertjes af te rekenen. De dikke aan de tafel van Yolanda haalde een portefeuille te voorschijn, keek op het briefje, dat Blikkie voor hem op tafel gelegd had en haalde nonchalant enkele bankbiljetten te voorschijn. Blikkie zocht naar geld om terug te geven, maar de man wuifde onverschillig met zijn hand, waarna de kelner boog en zijn vriendelijkste grijns toonde. Tien over één was de zaal leeg. Ron nie sloot de piano en borg de muziek in zijn tas, terwijl de anderen hun instru menten inpakten. „Zo, jongens, dat heb ben we ook weer gehad. Voor Willem was het geen slechte avond, veronder stel ik". Ronnie knikte en dacht; Als ze van de week nog een keer komt, zit er voor ons een tientje extra aan. Dat vind ik be langrijker. HOOFDSTUK 2 Op de straat was het gezelschap in 'n grote wagen gestapt, die aan de over kant geparkeerd stond. „Wat doen we nu?" vroeg het bleke meisje. „Naar het Plein?" Yolanda schudde haar hoofd. „Ik vind het mooi genoeg geweest; we gaan naar huis". De dikke, die naast haar zat, begon luidruchtig te protesteren. „Maar Yo, 't is net één uur! Wat denk je van Gas ton? Daar hebben ze een nieuw caba retprogramma met een Franse danse res. Iets aparts. En GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: damesknipporte- monnec donkerbruin, inh. 2 bankbilj. van ƒ10,en -t ƒ1,43 los geld; donkere wollen trui met ritssluiting op linkerschouder; hon- denriem met penning no. 38670; plastik kin derportemonnee met vlindermotief inh. 4 kwartjes; blauw met wit wollen kindervestje met witte knopen; zonnebril polaroid, metalen montuur; damesbril(?) met zonnekapje; lichte kinderportemonnee inh. ƒ10,kleermakers- meetlint; 2 kinderpantoffels, rood schots ge ruit; doublé kindcrarmband; zwarte dames handschoen linker, leder; oud licht- en donker blauw herenrijwiel, merk onbekend, zadeldek ontbreekt, plaatje van NS. Donkerbruine rechter dameshandschoen; blauw kinderjack met capuchon; stofbril met groen zonnekapje. 3 sleutels aan ring merk Wilko; gouden trouwring; gele teddybeer; grijs heren- rijwiel Batavus Holland, kettingkast, versncl- lingsnaaf, grijze fietstas, witte pomp, hoog hoog model. Verloren te Den Burg: drukveer met knopje van filmcamera, 20 cm. lang; witte hond spaniel, met bruine vlekken. Luistert naar de naam Teddy; witte handtas inh. auto- en reis- papieren en Duits geld; portemonnee inh. ƒ8,donkergrijs damesjack met bruine stre pen; fototoestel Adox 6 x 6 in tas; blauwe jon genstrui; damesportemonnee met naam inh. ƒ125,autosleutels; roodlederen portcmon- ïnh. ƒ5,nummerplaat personenauto AX 65 - 48; aantekenboek voor levering van Ola ijs; groenachtig herenrijwicl, handremmen, grijze bagagedrager; zwart herenrijwiel merk Ger maan, in goede staat, nieuwe snelbinder en achterband; zwarte meisjesfiets merk Gazelle, zwart zadel, wit achterspatobrd, bagagedrager en snelbinder; poetsdoek onder zadel. Zilverkleurige bedelarmband. 7 st. bedeltjes; 4-kleurenballpen merk Cora; katoenen badpak, bruin, wit en gele kleur; herenzonnebril pola roid, zwart montuur; bruine herenportemonnee leder inh. ƒ110,paar sleuteltjes en pen netjes van deur; blauw met grijze wollen das; bruine herenportemonnee inh. 25,en speldje Texel; zijden donkerrode hoofddoek; blauw met beige herenrijwiel, Gazelle, sport stuur, handremmen, bagagedrager snelbinder, linkerhandrem eraf. Gevonden te De Koog: gouden trouwring; plastik portemonnee inh. ƒ1,60; dameshorloge; rozenkans; bankbiljet van ƒ100, Verloren te De Koog: portemonnee inh. ong. ƒ26,paarlen collier (3 snoeren); tas, inh. o.a. rijbewijzen, fototoestel, bclichtingsmeter enz.; tas inh. portemonnee met ong. 35, groene tas inh. badlaken en trui; bril met Pol. zonnescherm; herenhorloge „Mars". Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. „Er komen nog meer avonden, Augit ik ga nu naar huis. Wat jullie willerfe doen, meet je zelf weten. Ik ben geet lid van de voogdijraad". De man achter 'het stuur keek eveil om. „Hoe vond je die pianist-zanger'; Yo?" Voor de jonge vrouw kon antwoor l den, viel de dikke in: „Miserabel. Er I een tekst om van te brullen. Hij is nog I al met zichzelf ingenomen, die heel gel wone jongen". „Het gaat niet zozeer om de teksu Augie, dan wel om zijn stem. Hij heef 1 een opmerkelijke zangstem. Die jonge! I zou veel meer kunnen bereiken, als k wilde". De man achter het stuur knikte. „He viel mij ook op. Dus.naar huis, Yo' I Ze gaapte. „Voor we in WassenaaJ zijn, is het twee uur. Ik vind het wefl letjes". „We drinken straks nog ergens ee* borrel", besliste Augie. „Maar niet bij mij. Wat jij wilt doe» is jouw zaak". Yolanda sprak op eej dusdanige toon, die voor uitleg gee: twijfel overliet. „En we brengen Augi* eerst thuis, want die is vanavond niet u de juiste stemming". Hij protesteerde. „Ik juist wel, maa: jij niet. Wie gaat er nu om één uur naa: huis?" „Ik", antwoordde de vrouw. „En on ondertussen is het half twee". Op de grote autoweg verstomden d! gesprekken. Het bleke meisje was al in gesluimerd en de anderen keken ong? interesseerd naar de weg voor zich. (Wordt vervolgd) n n (1 ui n 124. „Wat!?" riep inspecteur Alessan- dro Fiasco verbaasd uit. „Ben jij Al fredo Pinanti, uit Brindisi? Man, waar om deed je dan vannacht net of je Pietro Brigadini was?" „Da's nog al glad!" lachte Piet. „Als jij had geweten, dat ik Alfredo Pinanti was, dan had ik natuurlijk de hele nacht met je over voebbal moeten pra ten. Dan had je me de kop gek gezeurd over foto's en handtekeningen en dan had ik geen oog dicht kunnen doen". „Ja. ja, dat begrijp ik", zei inspec teur Fiasco. „Jonge, jonge, daar zullen mijn collega's en vrienden van opkijken, zeg, dat ik daar een hele nacht met Al fredo Pinanti in één badkuip heb gele gen!" Doch toen liet Piet zijn stem dalen tot een nauw hoorbaar gefluister. „Luister nou eens goed, inspecteur", zei hij, „Jij hebt me toch verteld, dat je iedere schavuit onmiddellijk kon her kennen, zelfs al had hij een vermom ming aan?" „Ja, dét heb ik verteld en er is geen woord van gelogen", antwoordde de inspecteur trots. „Nouvervolgde de brigadier. „Let dan eens goed op die verdachte kwibus, die daarginds handtekeningen staat uit te delen. Een nare jongen mei een flaphoed, een snorretje en een» 'houtje-touwtje duffel. Ik durf er ifcl wéét niet wat onder te verwedden, datl die knaap zal proberen langs de spel lersingang het stadion binnen te drin-' gen. Hou hem in de gaten, inspecteur!') „Laat dat maar aan mij over", zei in-]!, specteur Fiasco ferm. „Ga jij maal rustig binnen voetballen. Ik houd hiel dan wel een oogje in het zeil. Succesir' „Dank u wel, inspecteur!" lachte Piet; en brutaal wandelde hij met zijn ge stunte voetbalkoffertje door de spelers)] ingang naar binnen

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4