(jrocn '/warLrJexels in het harL, Gemeente gaat eisen stellen aan exploitanten van huurbootjes Per 1 juli vergunning nodig Aan- en verkopen van grond in komende raadsvergadering Koelkasten? Gebr.Schoorl! Examen T.E.S.O. draagt ziekenvervoer over aan gemeente Texel NAAR AANLEIDING VAN DODELIJKE ONGEVALLEN chccoladethcmA B en W willen sehoolkringen opheffen Uitbesteed aan garage A. Smidt J. J. Westdorp ontruimt storend opslagterrein MIJ MAAR VRIJDAG 25 JUNI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7975 Uitgave N.V. v/h Langere ld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelralnalaan 33. Den Burg, tel. 2058, *s avonds 2382. COURANT Verschijnt Hln«lag< en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 cl p. mm.; andere advert. 12 ct p. ma. geval in 1966 moet zijn voldoen. (Vier exploitanten beschikken reeds over een geschikte motorboot). Ook enkele ande re eenvoudige voorzieningen, die in de verordening worden vereist, moeten in 1966 zijn aangebracht. Van mogelijk toekomstige betekenis is het geciteerde punt b in het nieuwe In de algemene politieverordening voor Texel zal een artikel worden opge nomen, waarin wordt bepaald dat het verboden is, tenzij met vergunning van B. en W.: „a. vaartuigen te verhuren voor een in de gemeente aanvangend tochtje op de aan Texel grenzende kustwateren; b. ten behoeve van het publiek op te treden als vervoerder van personen in vaartuigen voor een in de ge meente aanvangend tochtje op de Noordzee". Zonder vergunning is het per 1 juli dus verboden boten te verhuren. Een vergunning kan alleen worden verkregen, wanneer verhuurbedrijf en mate riaal zodanig zijn ingericht, dat ongelukken niet makkelijk meer kunnen ge beuren. Aanleiding tot deze maatregel zijn de ongelukken die in de afgelopen jaren met bootjes zijn gebeurd, waarvan enkele met dodelijke afloop. Geble ken is dat vele bootjes totaal ongeschikt zijn voor het gebruik op de vaak zeer gevaarlijke Waddenzee. Aan boord ontbreken zelfs de eenvoudigste hulpmiddelen om bij moeilijkheden de aandacht te trekken. Aangenomen moet worden dat 90% van de huurders van deze bootjes ondeskundig zijn en geen besef hebben van de vaak zeer gevaarlijke stromingen, zoals die zich vooral bij de zeegaten (o.a. 't Horntje) kunnen voordoen. B. en W. hebben over deze zaak con tact opgenomen met rijkspolitie en scheepvaartinspectie, die unaniem van mening waren, dat exploitanten van huurbootjes over een vergunning moe ten beschikken. Aan deze vergunning zullen de volgende voorwaarden wor den verbonden. Allereerst dienen de boten voorzien te zijn van inwendig drijfvermogen. Bij de thans bestaande bedrijven zijn wei nig boten van inwendig drijfvermogen voorzien, maar omdat verbouwing kost baar is. wordt voorgesteld op dat punt een overgangstermijn van vijf jaar toe te passen voor de op 1 juli in bedrijf zijnde boten. Keuring Voorts moeten de boten éénmaal per jaar worden gekeurd op deugdelijkheid en drijfvermogen. De keuring geschiedt door de scheepvaartinspectie, bij voor keur in de maand april. De kosten van de keuring komen voor rekening van de exploitant. Aan boord van iedere boot moeten minimaal drie riemen aanwezig zijn. Voorts moet de boot zijn voorzien van een deugdelijk roer met helmstok als mede van reserve-proppen aan een ketting. Aan boord moeten aanwezig zijn een scheepstoeter en een vlag om de aandacht te kunnen trekken alsmede een hoosvat, een stakelpot en een staaf- lamp. Ook moet iedere boot voorzien zijn van een goed dreganker met anker touw. Bij een windkracht van 5 of meer (schaal Beaufort) mag niet worden ver huurd. De exploitant dient toezicht te houden vanuit een post van waaruit alle door hem verhuurde en uitgevaren boten kunnen worden gezien. Hij moet kunnen beschikken over een motorvaar tuig met minimaal 10 pk motor, dat on middellijk moet kunnen uitvaren. Aldus kan bij een ongeluk of dreigend onge luk direct worden ingegrepen. De boten mogen tenslotte alleen wor den verhuurd voor een bepaald, in over leg met scheepvaartinspectie vast te stellen, vaargebied. Uiteraard heeft de exploitant voor het stationeren van zijn boten toestemming nodig van de be heerder van het luistgedeelte. Aanpassing B. en W. menen, dat het wel enige moeite zal kosten om de bestaande be drijven aan de nieuwe situatie aan te doen passen. De meest dringende voor waarden zijn die van het toezicht en het ter plaatse beschikbaar hebben van een motorvaartuig, zodat hieraan in ieder heid van de passagiers is in de politie verordening van dit plaatsen bepaald, dat ook voor het uitoefenen van zo'n bedrijf een vergunning van het ge meentebestuur nodig is. Dergelijke be drijven bestaan op Texel niet. maar het is zeer wel mogelijk, dat er in de toe komst belangstelling voor gaat ont staan, zodat het goed is alvast deze be paling op te nemen, artikel van de politieverordening. In enkele Noordzee-dcustgemeenten komt het voor dat eigenaren van boten met passagiers tochtjes op de Noordzee ma ken. Vooral met 'het oog op de veilig- GE MEEN TE KOOPT HUIS VAN MEJ. HAAKMAN Het gemeentebestuur heeft met mej. D. H. Haakman te Den Burg overeen stemming bereikt over de aankoop van haar woning Hogerstraat 18 en het bij behorende erf. Als de raad ermee ak koord gaat zal de gemeente er 30 000,voor betalen. Het is de be doeling, dat 'het huis binnen niet al te lange tijd wordt gesloopt, waardoor ter plaatse 109 m2 ruimte ontstaat. Met de reeds vrijgemaakte omgeving voor de bioscoop ontstaat dan een ruim plein, waar Gasthuisstraat, Hogerstraat, Gra venstraat en Weststraat op uitkomen. Technische moeilijkheden STORINGEN IN BOOTVERBINDING In de afgelopen week hebben zich en kele storingen in de verbinding Den Helder-Texel voorgedaan. Een keer deed zich een defect voor in de Texelse fuik haven, waardoor de fuikbrug niet kon worden neergelaten en dinsdagmiddag viel de dienst van 3 uur van Texel en half vier van Den Helder uit door een defekt aan een tacho-generator aan boord van De Marsdiep. Een en ander bracht vertraging en ongemak mee voor de passagiers. In het eerste geval kon den alleen de passagiers het schip ver laten en gingen de auto's aan boord nog een keer heen en weer voordat zij het haventerrein konden oprijden. Alle mankementen konden vTij snel worden verholpen, zodat men geen beroep heeft moeten doen op de schepen van Doek- sen, die in noodsituaties direkt beschik baar komen. Op de agenda voor de raadsverga dering van dinsdaq 29 juni staan weer verschillende aan- en verkopen van qrond. Als qeqadiqde voor een stuk bouw- qrond op de hoek Kogerstraat-Booqerd (grenzend aan de boerderij De Boo- qerd), meldde zich mevrouw M. See- der-Garritsen, H 96. Zij zal het 485 m2 qrote stuk kopen voor fl 1.834, De heer A. C. Kuiken te IJmuiden wil een woning bouwen op een 960 m2 qroot stuk grond, gelegen aan de Post weg te Zuid-Eierland. Hij zal het stuk voor f5.253,75 kopen. Voorts zal aan de Woningbouwver eniging ..Texel" voor de bouw van 8 woningwetwoningen aan de Loodssin- gel te Oudeschild en van 8 woningwet woningen aan de Mulderstraat te Oos terend het benodigde bouw- en grond- voorschot worden verstrekt en zal de voor de bouw van deze woningen beno digde grond worden overgedragen voor 34.920,— totaal. Met de heer A. Maas, K 89a, werd overeenstemming bereikt omtrent de aankoop van een perceel grond gelegen nabij De Koog, groot 0.67.80 ha. De verkrijging van de grond is voor de ge meente van belang omdat het stuk in het uitbreidingsplan is bestemd voor woningbouw, wegaanleg, bedrijf Sbebou- wing en sport- en speelterrein. De heer Maas zal voor het stuk ƒ10.170,ont vangen, waarbij een bedrijfsschadever goeding van 1.695,is begrepen. Door de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten wordt in opdracht van de heer N. Roeper, O 119b, een 498 m2 groot stuk bouwterrein bij het Homtje gekocht voor ƒ8.192,10. De heer Roeper 'had oorspronkelijk een ander terrein bij het Homtje gekocht, maar hij heeft dit met toestemming van B. en W. overge dragen aan het Ned. Instituut voor On- Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg T©sn Een verrukkelijke chocoladedrank mei Slechts 1% vet. Fris en pittig von smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig èn eerbiedigt de slanke lïjnl o derzoek der zee, dat ter plaatse labora toria gaat bouwen. Tenslotte werd door het gemeente bestuur met de heer J. J. Westdorp te De Cocksdorp overeenstemming bereikt omtrent ruiling van grond te De Cocks dorp. Bij deze ruiling zal de gemeente in eigendom verkrijgen het tegenover de R.K. Kerk aldaar gelegen opslagter rein. De verplaatsing van dit terrein is voor de gemeente van belang omdat het landschap ter plaatse wordt verlost van een zeer storend object. (Opslag brand stoffen). De heer Westdorp zal van de gemeente een stuk van het industrieter rein van De Cocksdorp in eigendom krijgen, dat iets kleiner is dan het per ceel dat hij verlaat, zodat de gemeente ƒ7000,bijpast, inclusief verplaatsings kosten ad ƒ1948, In 1958 werd in de verordening op het openbaar lager onderwijs de bepa ling opgenomen, dat de gemeente is verdeeld in negen sehoolkringen. Dit betekent, dat tot elke lagere school slechts die kinderen worden toege laten, die binnen de schoolkrinq wo nen, waarin de te bezoeken school zich bevindt. De instelling van deze sehoolkringen was een maatregel om de ontvolking van de kleinere scholen tegen te gaan. Men was bevreesd, dat deze scholen an ders het minimum aantal 'leerlingen niet zouden behouden. Na zeven jaar moet men concluderen, dat het beoogde doel niet bereikt is. Het komt nl. voor dat de regeling wordt ontdoken, doordat er een verkeerd adres van het kind opge geven wordt. Ook zijn er ouders, die in eerste instantie principieel voor het openbaar onderwijs hebben gekozen en nu, omdat de weg naar de openbare school in een ander dorp geblokkeerd is. hun kinderen op een der bijzondere scholen plaatsen. Door de opheffing van de sehoolkrin gen zal vooral de lagere school in Den Burg een grotere toeloop kunnen ver wachten. Volgens artikel 3 van de verordening op het openbaar lager onderwijs laten burgemeester en wethouders de leerlin gen toe. Door deze bepaling wordt vol doende gewaarborgd, dat in de eerste plaats de kinderen uit het eigen dorp of gebied van de school worden toegela ten. Indien de ruimte het toelaat, kun nen dan eventueel nog andere kinderen worden geplaatst. PLATTELANDSVROUWEN GAAN WEER FIETSEN Dinsdag 29 juni houdt de afdeling Texel van de Bond van Plattelands vrouwen haar jaarlijkse fietstochtje, 's Middags wordt om half twee gestart op de Vismarkt te Den Burg. In de tocht is een natuurexcursie opgenomen, zodat men precies op tijd wil vertrek ken. De tocht gaat alleen door bij goed weer. VEILIG VERKEERSRIT UITGESTELD De Veilig Verkeersrit, georganiseerd door de afdeling Texel van het Verbond Voor Veilig Verkeer in samenwerking met de MAB-club, zal zondag 27 juni geen doorgang kunnen vinden. De rit zal thans worden gehouden op zondag 4 juli a.s. In de krant van dins dag volgen hierover nadere medede lingen. Formaliteit in raad RAADHUIS WORDT „UITGEBREID" B. en W. stellen de raad voor enkele gedeelten van gebouwen te Den Burg officieel tot delen van het raadhuis te verklaren. Aanleiding hiervoor is de tervisielegging van toedelingsplan van de ruilverkaveling, dat op grond van de ruilverkavelingswet 1954 in het ge meentesecretarie moet gebeuren. Aan gezien het secretarie hiervoor onvol doende ruimte biedt het toedelings plan bestaat Viit niet minder dan 9 grote kaarten met bijbehorende registers zal een andere gelegenheid moeten wor den aangewozen. Volgens het gemeente bestuur is hiervoor de aula van de Jac. P. Thijsseschool het meest geschikt, vooral omdat de periode van tervisieleg ging in de schoolvakantie valt, van 27 juli tot en met 13 augustus a.s. Bij raadsbesluit moet nu verklaard worden, dat de aula geacht wordt deel uit te maken van het raadhuis. Nu de gemeente vrijwel geen ontvangst- of vergaderruimte ter beschikking heeft, is 't niet ondenkbaar dat deze aula nog va ker voor officiële gemeentelijke doel einden moet worden gebruikt. Daarom willen zij de aanwijzing als deel van het raadhuis niet tot genoemde periode beperkt zien maar deze voorshands wil len laten voortduren. Tot raadhuisgedeelte willen B. en W. voorts verklaren een gedeelte van het onlangs gereedgekomen noodgebouw naast de drukkerij van de Texelse Cou rant, waarin een afdeling van het bu reau Culturele Zaken wordt gevestigd. Ook deze ruimte zal mogelijk worden gebruikt voor de officiële ter inzage ligging van stukken. GESLAAGD Dezer dagen slaagden te Haarlem mej. C. M. Hin voor lerares, akte Na, en te Beverwijk de heer H. W. Hin voor onderwijzer, akte 41a; beiden woonach tig te Den Burg, Witte Engel B 109. GEMEENTE VERHOOGT SUBSIDIE VOOR V.V.V. Het bestuur van de WV Texel heeft het gemeentebestuur verzocht de ge meentelijke subsidie, die reeds geruime tijd ƒ7000,per jaar bedraagt, te ver hogen. B. en W. tonen zich in hun uit voerig prae-advies aan de raad hiertoe bereid en stellen voor de subsidie te verhogen met ƒ8.616,13 voor 1965, waardoor het geraamde nadelige exploi tatiesaldo van de vereniging ad ƒ8500, wordt opgeheven. In 1966 zal de subsi die op grond van een berekening 15.624,25 moeten bedragen. Deze bere kening luidt als volgt: 50% van de 2V2% afschrijving van het nieuwe ge bouw (ƒ900,50% van de 10% af schrijving van de inventaris (ƒ1296, 50% van de rentekosten van de finan cieringsmiddelen (ƒ2500,13) en 20% van de ontvangen lidmaatschapsgelden (ƒ10.920—). B. en W. vinden dat, gelet op de be langrijke plaats, die de WV in de ge meente inneemt, deze verhoging zeker gerechtvaardigd is. OVERDENKING: Het is weer de tijd dat de ene helft van het Nederlandse volk de andere helft examineert. Allerwege heerst exa menvrees en examendrukte. Ook blijd schap om het slagen of verslagenheid om het zakken. Het schijnt dat over het algemeen de opgaven dit jaar nogal aan de moeilijke kant zijn. Toch, ook al is het nog zo belangrijk bepaalde papie ren en diploma's te bezitten, we hoeven ze niet als het één en het al te beschou wen. Er zijn er die ook zonder dat, sla gen in het leven en uitstekend terecht komen. Bovendien zou ik u willen wij zen op een ander soort examen, dat niet alleen van waarde is op deze aarde, maar ook in de eeuwige toekomst. Een examen, waarop alles draait om de vraag, die Jezus aan Simon Petrus stelt: Simon, heb je Mij lief? Om op deze vraag een antwoord te kunnen geven hoeven we niet te stu deren en dikke boeken door te werken, we hoeven alleen maar te geloven en zó ons hart te laten spreken: ja Heer, u weet dat ik u liefheb. Dit is wel een examen dat we allemaal ondergaan en ondergaan moeten en waarvoor we sla gen moeten. De gewone schoolexamens zijn, hoe belangrijk ook, toch maar be trekkelijk. Dit examen heeft eeuwige betekenis. Het is prettig wanneer onze kinderen thuiskomen met de eindexa menbul. Dan is er feest en licht de toe komst op. Maar ver daarboven uit gaat de vraag van de grote Meester: heb je Mij lief? Hoe sta je tegenover Mij? Een vraag aan iedereen! Het enig goede ant woord daarop is: Heer, ik ben niet zo'n beste, al noemen de mensen mij mis schien keurig netjes. Maar er mankeert heel wat aan mij. U weet evenwel dat ik U in de grond van mijn hart liefheb en alles van U verwacht. Wel, dan slaagt u voor het eeuwige leven. Dan kan er op uw graf nog gezongen wor den Dan gaat u eens ten hemel in en erft koninkrijken. Denkt u daar in deze examentijd eens over na! Dit slagen be tekent: eeuwig feest! Johannes 21 15 - 17. P. Uidam. GESLAAGD Te Rotterdam slaagde de heer C. L. J. Graaf (Graaf Spuiterij) te 'Den Burg voor het diploma Meester-Autospuiter. BENOEMD Met ingang van 6 juli is de heer Joh. H. Bakker benoemd tot heemraad van de Prins Hendrikpolder. GOED VOORBEELD Tineke de Jong en Tine de Vries, leerlingen van de o.l. Jac. P. Thijsse school hebben zelfgemaakte voorwerpen verkocht. De opbrengst bedroeg ƒ3,50 en werd geschonken aan het Jeugd Rode Kruis. INTIEME AMSTERDAMSE ONTMOETING OP STENENPLAATS Dinsdagavond om zeven uur kwam de Renault van de heer A. Prent uit Amsterdam op de Stenenplaats in bot sing met een volkswagenbusje, dat be stuurd werd door de heer B. Geskes, eveneens afkomstig uit Amsterdam. De Renault, die uit de Weverstraat kwam aanrijden, had een aanzienlijke schade. Na het ongeval, waarbij de beide be stuurders alleen met de schrik vrij kwamen. konden de auto's op eigen kracht hun weg vervolgen. De N.V. TESO zal zich niet langer bezig houden met de verzorging van het ziekenvervoer, hoofdzakelijk als gevolg van personeelsgebrek. Het TESO- bestuur heeft de gemeente laten weten, dat zij dit work per 1 juli aan een an dere instantie wil overdragen. Het ge meentebestuur is van mening, dat hier sprake is van een groot gemeenschaps belang en dat derhalve de gemeente Texel het aangewezen lichaam is om de verantwoording van dit vervoer op zich te nemen. Een desbetreffend voorstel is aan de raad toegezonden. Als hiertoe besloten wordt, is TESO bereid de tot dusverre in gebruik zijnde ambulancewagen aan de gemeente te schenken, mits de nieuwe, vorige week aangeschafte tweede ziekenwagen te gen de kostprijs van ƒ22.000,wordt overgenomen. Aan de mogelijkheid om twee wagens in te zetten, bestaat al geruime tijd behoefte. Per jaar moet de ziekenwagen enkele honderden keren in actie komen. TESO wil voor het ver voer van ziekenwagen en inzittenden op de boot het normale tarief in rekening brengen, doch daar tegenover een sub sidie verlenen van ƒ2000,per jaar. B. en W. schrijven aan de raad, dat zij deze geste zeer op prijs stellen, maar zij achten het toch juister dat inpflaats hiervan vrij vervoer wordt toegekend, dit ter vermijding van allerlei admini stratieve verrekeningen. De gemeente zal het ziekenvervoer uitbesteden aan het taxibedrijf A. A. Smidt te Den Burg. Deze zal ook de beide wagens stallen en het vervoer van patiënten naar Den Helder op zich nemen tegen een ritprijs van 87,50. In dit bedrag zijn begrepen de kosten van benzine, olie, onderhoud (waaronder vervanging van banden), reinigen, ont smetten, stallen en verzekering. De to tale kosten van vervoer van een patiënt naar het zuikenhuis komen op 107, een bedrag, dat waarschijnlijk aan bij het ziekenfonds verzekerden geheel zal worden terugbetaald. AANSCHAFFINGEN VOOR KLEUTERSCHOOL OOSTEREND Het bestuur van de Alg. Christelijke Kleuterschool te Oos terend heeft het gemeentebestuur ver zocht mede te werken aan de aanschaf fing van een zandtafel, stalen klimset, enig constructie- en bouwmateriaal en zonneschermen voor beide leslokalen. B. en W. adviseren de raad deze me dewerking te verlenen, maar vinden de zonneschermen overbodig, zodat in de aanschaf daarvan niet zal worden bijge dragen. Voor de andere artikelen is ƒ850,benodigd.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1