richting aangeven City Theater 2027 Einddiploma voor 23 HBS-ers Nachtelijke in sluipingen te Den Hoorn en De Koog A utovakantie Mein Herz bleibt immer bei dir De man met de 5 paspoorten In onze gemoderniseerde winkel brengen wij u morgen 2e folkloredag Feestelijke uitreiking in schoolgebouw Groot aantal Nederlanders heeft een ogenonderzoek nodig! i i i 1 i i Wisselgeld weggenomen CHEMISCH REINIGEN STOOMWASSERIJ „TEXEL" Loden Dames BLOUSES Nylon brush Flanellen Stretch dames rokken nachthemd Pyjama's Damesslips mantel 12.50 - 59,75 19,75 5,95 14,95 7,95 2,50 UW MODEHUIS Zaterdagochtend hebben de geslaagde eindexamencandidaten van de R.H.B.S. Texel de diploma's ontvangen uit han den van de directeur van de school, de heer C. van der Eijk. Dat van de 25 can- didaten er slechts2 zakten, is een opmer kelijk goed resultaat, vooral wanneer in aanmerking wordt genomen dat het examen dit jaar vrij moeilijk was, wat tot gevolg had dat meerdere scholen el ders in het land de helft van hun candi- daten zagen zakken. Het feit dat Texel hierop een uitzondering maakte, is stel lig het beste compliment voor leraren en leerlingen. De heer Van der Eijk wees er in een korte toespraak overigens op dat het behalen van het diploma nog maar het begin is. Door hard werken zal men zich nu een plaats in de maatschappij moeten verwerven. De meeste leerlin gen zullen daarvoor Texel moeten ver laten want het eiland biedt hen onvol doende emplooi. Burgemeester C. De Koning, voorzit ter van de commissie van toezicht wees erop dat in deze welvaartstijd vaak de prikkel ontbreekt om tot een zo groot mogelijke prestatie te komen. Hij zei te hopen dat de geslaagden aan dit ver schijnsel weerstand zullen bieden, waar door zij geen slachtoffer van de wel vaartsexplosie worden. Zoals gewoonlijk hield de voorzitter van de oudercommissie, de heer C. P. Laan, een bijzonder aardige speech. Hij vergeleek het leven van de mens met een toneelstuk waarvan hij hoopte dat het voor allen een blijspel zou zijn en dat men in het laatste bedrijf met vol doening op de eerste bedrijven zou kun nen terugzien. Voer aflossing van schulden „DE WIELEWAAL*' HOUDT DRIEDAAGSE BAZAR DE WAAL Donderdag, vrijdag en zaterdag wordt in het Dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal een grote bazar gehouden ten bate van de noodlijdende kas van het Dorpshuis. Door de aan schaf van een nieuwe verwarming in het gebou.v is de financiële positie der mate slecht geworden, dat het bestuur, in samenwerking met verschillende ac tieve dorpsbewoners, heeft besloten dit evenement te organiseren. Het bestuur is van mening, dat het mogelijk is, na de bazar de resterende schuld (ƒ900, geheel af te lossen. Daarvoor wordt de medewerking gevraagd van allen. Voor verlotingen, en als prijzen voor de vele attracties (o.a. schiettent) zou het be stuur gaarne prijzen in ontvangst ne men. Iedereen, die het Dorpshuis een warm hart toedraagt, wordt vriendelijk verzocht iets beschikbaar te willen stellen en deze vóór donderdag in te leveren bij mevr C. Sweere-du Porto, naast het Dorpshuis. Reeds hebben ver schillende bewoners in hun vrije tijd fraaie prijzen eigenhandig gemaakt, maar er kan altijd nog meer bij! Hoe meer prijzen hoe meer aantrekkelijk heid om een kans te wagen iets te win nen, des te groter wordt het batig saldo van hot geheel. Jong en oud kan zich vermaken De bazar is 's avonds geopend van 8 tot 11 uur, verder op donderdag- en zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur. De geslaagden ontvingen hun diplo ma's in een door de heer C. F. v. Neer- rijnen ontworpen map met een fraaie symbolische voorstelling. De geslaagden van de a-afdeling: de heren W. E Brommersma, B. Dros, A. J. Hillen en de dames M. de Kind, K. Marinus, C. M. Veenema, L. Vroeginde- weij en C van der Vis. B-afdeling: de heren P. Beemsterboer, W. Berkenbosch, J. Bruin. A. J. Dijksen, C. van der Eijk. C. H. Gieze, M. C. Laan, W. J. Neijens, J. Slot, C. Troost, P. Troost, G. Visser en de dames C. M. G. Graaf, M. T. G. Graaf en M. M. de Graaf MAN NA BEDRIJFSONGELUK OVERLEDEN De 32-jarige gehuwde arbeider P. Schoof uit Rotterdam, die donderdag ochtend tijdens laswerkzaamheden in de fuikbrug van Het Horntje door een stuk ijzer aan het hoofd werd geraakt en viel, is zaterdagochtend in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam overleden. Zoals wij in het vorige nummer meldden, liet het geval zich aanvanke lijk niet ernstig aanzien. Het slachtoffer werd voor onderzoek naar het zieken huis te Den Helder gezonden. Daar bleek evenwel dat sprake was van een schedelbasisfractuur, waarna hij naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam werd gebracht. Van iedere tien Nederlanders, die dagelijks hun werk op kantoren verrich ten, blijken er twee onvoldoende te kunnen zien. Vaak zou een goed ge zichtsvermogen, na een ogenonderzoek, gemakkelijk te herwinnen zijn. Dat is zeker zo, wanneer zichtmoeilijkheden ontstaan na de veertigjarige leeftijd: bij het lezen en bij het werk op kantoor. Dan wordt de leesbril noodzakelijk. Sinds 16 november van het vorige jaar trekt dagelijks een zestal „test teams" er op' uit. Zij bezoeken met een eenvoudige apparatuur bedrijven over het gehele land verspreid. Na een test, die bij ieder ongeveer acht minuten duurt, ontvangen de medewerkers een formulier met interessante gegevens over het gezichtsvermogen. Zie ik goed op afstand? Zou ik een leesbril nodig hebben? Kan ik goed kleuren onder scheiden? Dat zijn zo een paar van de acht onderwerpen die behandeld wor den. Het formulier geeft ook een advies. Als de test onvoldoende uitvalt, doet men er verstandig aan een oogarts te bezoeken voor een verder onderzoek. Want de „test" in bedrijven kan een volledig ogenonderzoek niet vervangen. Dat is ook niet nodig. Het gaat er voor al om de mensen een waarschuwing te geven. 20.000 mensen Het was de bedoeling om vóór midden april 1965 ongeveer 20.000 mensen aan een test te onderwerpen. Dan kan een betrouwbare statistiek worden opge maakt, die in veel opzichten van groot belang kan zijn. Reeds kan worden vastgesteld van hoeveel waarde de testaktie is. De werknemer krijgt infor matie over zijn ogen. die hij op andere wijze waarschijnlijk niet of niet zó spoe dig zou bezitten. Hij kan nu tijdig maat regelen nemen. De werkgever krijgt een goed overzicht over de situatie in het bedrijf Geen individuele uitslagen. Wel ontvangt de bedrijfsleiding een over zicht in percentages, per afdeling. In samenwerking met de werknemers zijn dus eventueel maatregelen te nemen die de produktiviteit in de onderneming kunnen bevorderen. Leerzame getallen Tot vlak voor Kertsmis 1965 (dus in ongeveer een maand tijd) werden 4.622 mensen getest. Daarvan bleken 20.3% niet voldoende te kunnen zien. Van de werknemers die op leesafstand niet goed zien, bleek veruit het grootste deel (70,5%) te behoren tot de groep van boven de veertig jaar. Door tijdig maatregelen achterwege te laten (een leesbril) bezorgt men zich- TEXELSE MARKT Gisteren werden op de Texelse markt 667 lameren aangevoerd die 80,tot ƒ100,Voorts 6 nuchtere kalveren 1(7200,tot ƒ225,—) en 10 biggen (ƒ45,- tot ƒ55,—. ZONDER COMMENTAAR Volgens de American Automobile As- socation zijn er steeds meer hotels in de Verenigde btaten die ledixanten van twee meter lengte aanschaften omdat de z^merixaanse man en vrouw langer worden. De wiskundeleraren in het Westduitse Uarching zijn blij dat de achtjarige El- mar Eaer voortaan zijn lessen thuis krijgt. Eimar was namelijk niet erg po pulair by zijn wiskundeleraren, want ny is een wiskundig geme en hij wist regelmatig iouten m de toelichting van de leerkrachten aan te wijzen. Een officieel onderzoek in Zwitser land heelt uitgewezen dat daar steeds minder brood maar meer gebak gege ten wordt. In 1962 was dat nog gemid deld 187 kg per gezm, welk cijfer in 19oó daalde tot 182 kg. Een en ander beschouwt men als een teken van de toenemende welvaart. In de Franse stad Pau heeft iemand zuignappen geconstrueerd, waardoor men m staat wordt gesteld om een wan deling langs het plaiond te maken. Alhoewel duidelijk werd aangegeven, dat slechts een gewicht van 3 ton toe laatbaar was, probeerde de chauffeur van een vrachtauto, die met 20 ton meel geladen was, toch een brug in de Lim- Durgse Peel over te komen. Het bleef bij een poging, want de brug bezweek. De chauiieur verklaarde later dat hy het had willen proberen, omdat het in de regel wel meevalt. „De oude redenering van „oog om oog" heeft uiteindelijk tot resultaat, dat iedereen blind is", aldus de Amerikaan se negerleider Martin Luther King op een bijeenkomst in Chicago. De 72-jarige oorlogsheld Henry Cross, die drager is van het Croix de Guerre, en zevenmaal werd onderscheiden we gens betoonde dapperheid onder vijan delijk vuur, wil thans met langer op passer zyn by een oversteekplaats van de plaatselijke lagere school. Hij vindt het te gevaarlijk. (Jit een plaatselijk dagblad van San Diego: „Een oefening, waarbij vrijwilli gers van de dienst Bescherming Bevol king massamaaltijden in de open lucht zouden klaarmaken, onder omstandig heden, die zoveel mogelijk de nood toestand bij een ramp nabij komen, is uitgesteld vanwege de drassige grond in de omgeving van het B.B.-hoofdkwar- tier. zelf onnodig moeilijkheden. Speelt de vrouwelijk ij delheid een rol? Dat is niet waarschijnlijk. Want by de groep „onvoldoende" was het percentage dames zelfs in de minderheid. Bij het onderzoek blijkt wel dat men niet meer tegen een bril opziet, zoals dat vroeger wel het geval was. De bril is een mode artikel geworden. En dan wordt het dragen ervan heel wat gemakkelijker! Van de mensen beneden 65 jaar bleek ook een flink percentage (12%) niet goed afstand te kunnen zien. Dat is vooral ernstig voor hen die aan het verkeer deelnemen in auto's of op fiet- ten. of zelfs als wandelaar. Daarmee brengen zij anderen, maar ook zichzelf in gevaar Vooral voor deze mensen is een spoedig ogenonderzoek en de cor rectie van de gezichtsfout noodzakelijk. Ook bij andere proeven (astigmatisme, dieptezichbv.) blijkt vaak een nader ogenonderzoek noodzakelijk. Weten we het? Weten de mensen dat zij onvoldoende zien? Een interessante vraag waarop geen wetenschappelijk zeker antwoord te geven is. Maar de Stichting meent, dat dit heel vaak niet het geval is. „Voor onze apparatuur verschijnen mensen, die zich van een ooggebrek be wust zijn, maar er nog niet toekwamen de oogarts te bezoeken. Er zijn enkelen die liever „kippig" door het leven gaan, dan een bril te dragen. Een groot aantal mensen met een onvoldoende uitslag had al een ver moeden dat de ogen gingen falen. Voor anderen is de onbevredigende uitslag van de test een minder prettige maar nuttige openbaring. DEN HOORN In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de kamp winkel van de heer E. Groot op het ter rein „Loodsmansduin" te Den Hoorn. Uit de winkelkas werd het wisselgeld, naar schatting een bedrag van ca. ƒ200,weggenomen. Het binnendringen van het gebouw was niet bijzonder moeilijk door een half-geopend venster. De technische re cherche en de politie hebben met be hulp van speurhonden een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat evenwel nog niet tot de aanhouding van de dader(s) heeft geleid. DE KOOG Een soortgelijke inslui ping deed zich voor te De Koog, waar men in de nacht van zaterdag op zondag door een geopend raam het paviljoen „Noordzee" binnendrong. Een klein be drag aan wisselgeld werd de volgende dag vermist. Ook deze zaak wordt onderzocht. De politie vermoedt dat de daders van de insluipingen te Den Hoorn en De Koog dezelfde zijn. In beide gevallen kan echter gesproken worden van onvoor zichtigheid van de eigenaars-exploitan ten .Vooral in de vakantietijd is het zeer onvoorzichtig om een gebouw, waarin geld en goederen worden be waard en dat 's nachts is verlaten, niet degelijk af te sluiten. let op uw bandenspanning Als U van plan bent met de auto op vakantie te gaan, luister dan nooit naar (goedbedoelde) adviezen zoals: „Laat voor het vertrek wat lucht uit de ban den ontsnappen, want onderweg gaan ze door de hitte te veel uitzetten". „DOE HET NIET" zegt een expert van de Inspectiedienst van een bekende bandenfabriek. „Een lagere dan de voorgeschreven spanning is het ergste wat u uw banden met warm zomerweer kunt aandoen". Verminderde spanning doet de band meer vervormen wanneer deze over de weg rolt. Hierdoor ontstaat een meer dan normale accumulatie van hitte, het geen kan leiden tot voortijdige banden- pech en zelfs een klapband. Elke bandenfabrikant bepaalt de ver eiste spanning voor elk type band, waarbij rekening is gehouden met een ruime marge van omstandigheden waaronder de band zijn werk moet doen. Het optreden van verhoogde span ning na een lange rit is heel normaal. De band is nu eenmaal ontworpen om die extra spanning met gemak te weerstaan Dat is de deren, waarom de automobilist wordt geadviseerd alleen aan het begin van de tocht de spanning te laten controleren. De banden immers dienen koel te zijn wanneer ze gecon troleerd worden en lucht wordt toege voegd, opdat zo goed mogelijk aan de spannings-specifacaties van de fabri kant wordt voldaan. Controle Als u onderweg, na een flink stuk te hebben afgelegd, de bandenspanning laat controleren zal deze hoogstwaar schijnlijk een verschil te zien geven van 0,2 of 0,3 kg/cm2 meer. Dit is echter normaal en, ondanks de veel gehoorde mening dat die extra druk moet worden weggenomen, mag dit NIET gebeuren. Indien onder deze omstandigheden de spanning zou gaan verminderen, zakt de band door, waardoor ook de zijwan den en het karkas gaan vervormen. Hierdoor ontstaat meer wrijving en een band zal onder deze omstandigheden zo warm worden, dat de veilige tempera tuur van de rubber en het weefsel wordt overschreden, met alle nare ge volgen die daaruit voort kunnen vloeien. Extra spanning Veel vakantiegangers verhogen de bandenspanning aan het begin van een lange warme rit tot 0,3 kg/cm2. Daar door rijdt de wagen wat minder soe pel, maar de veiligheidsfactor van koe ler lopende banden weegt daar wel te genop. Extra spanning wordt ook aan bevolen als U met het hele gezin plus vakantiebagage op reis gaat. GESLAAGD De heer Herman Neijens is onlangs aan de Universiteit van Amsterdam ge slaagd voor het kandidaatsexamen Medicijnen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: kinderhoofddoek, baddoek oranje gestreept; sjaal; werphengel 2-delig; halsband hond met penning 38864; gele plastic bal; medaille avondvierdaagse! grote badhanddoek, kleur rood, paars, blauw, geel, groen, zwart en wit gestreept; zilver kleurig armbandje; halsband hond met groen labeltje; groen kindervestje wol; kinderbrilletje met bruin plastic montuur; 1 br. leder kinder schoentje linker; damesbril met bruin mon tuur. Verloren te Den Burg: wollen bruine trui, halsboord initialen W.R.; portefeuille inh. autopapieren; bruin kinderjasjc met capuchon geel en wit; gele vetspuit; sleutelbos met plm. 10 sleutels; kinderarmband goud met naam plaatje Maroesja; transistor radio; 2 colli vrachtgoed, waarvan 1 geadresseerd aan v.d. Noot en 2e een parapluitje aangebracht; geel plastic mandje inh. sjaaltje en damesblouse, washandje en plasitc zakje; herenbril met donker montuur; zwarte knipportemonnee inh. plm ƒ6,blauw jongensjack gestreept met ritssluiting; bos plastic pijpen van duim; lichtgrijze zijden sjaal met geel bloempatroon. Gevondeu te De Koog: bruine lederen por temonnee inh. ong. ƒ16, Verloren te De Koog: dameshorloge, zwart bandje, bruine portemonnee inh. o.a. buskaart; donkergroene portemonnee inh. ong. 50 DM; zwarte portemonnee inh. ong. ƒ10,wieldop en sicrvclg van Fiat auto; brume portefeuille inh. ongev. ƒ30,kinderjack (donkerblauw); wit damesvest, blauwe band om kraag en zak ken; gouden trouwring inscriptie Marianne. Gevonden te Oosterend: portemonnee inh. ƒ0,42; lederen zakje inh. mesje, flesje en spa- teltje; Verloren te Oosterend: tinneroy-jack oranje kleurig met helgroene voering en capuchon. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. ZONDEK COMMENTAAR Volgens het Britse weekblad „The Economist" is het Vaticaan de grootste aandeelhouder ter wereld met een por tefeuille van 20 miljard gulden. De deelneming in Italiaanse bedrijven maakt daarvan slechts 10% uit. Toen de 20-jarige A. Brouwer uit Harlingen met zyn brommer plotseling hard moest remmen voor een ineens de weg overstekende oude dame, slikte hij van schrik een brandende sigaret m, die hij tussen de lippen had. Bij een dokter moest hij het „binnenbrandje" laten blussen. Een 21-jarige student in Dortmund kreeg 's avonds zijn meisje uit Den Haag aan de telefoon, die hem vertelde dat ze niet meer van hem hield. In zijn pyjama gestoken reed de jongeman met vaders auto direct naar Den Haag, maar hei meisje weigerde hem te ontvangen. In pyjama en op blote voeten bleef de verslagen jongeman voor haar huis zit ten, waar uiteindelijk de politie zich over hem ontfermde. Een zwembad in Waltham Forest in Londen organiseert zwemlessen voor volwassenen om vaders en moeders de verlegenheid te besparen dat hun kin deren hen tijdens de zomervakantie zwemmen moeten gaan leren. Telefoon 02220 - 2634 Oudeschild Maandags gehaald, vrijdags klaar DINSDAG 8 UUR TOEGANG BOVEN 14 JAAR WOENSDAG 8 UUR Cary Grant en Audrey Hepburn als vrienden, vijanden en geliefden in TOEGANG BOVEN 14 JAAR Ploegstoffen nu spotgoedkoop I met kant £n vele sceciaai iets nieuws andere aan biedingen! Komt u vrijblijvend even kijken bij Damesmode MOERBEEK

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2